PZC Hof kan claim verwachten Studenten Fontys frauderen massaal met betaalpassen Wereldwijde epidemie vogelgriep gevreesd Raddraaiers Betuwe opgepakt Kwart hooligans is crimineel Politie rolt drugslijn op Negatieve reisadviezen ingetrokken Te veel externe adviseurs bij Rijk Belangstelling vliegvakanties stagneert Schokland mag niet verder verzakken Hof verhoogt itraf na moord (it eerwraak 3 [uurder moet ritten muren r ielf betalen Man van Margarita eist miljoenen wegens boycot bedrijf Ambassadeurs klagen over iyaan Hirsi Ali Vitale infrastructuur van Nederland is kwetsbaar Studiefestival™ 8 maart zaterdag 22 februari 2003 OCHTEN - De politie heeft de afgelopen weken zestien jonge ren uit Ochten, Ommeren en Tiel opgepakt voor ongeregeld heden in Ochten rond de jaarwisseling. De politie verdenkt hen van brandstichting, openlijke geweldpleging, vernieling, belediging en opruiing. Een 24-jarige man uit Ochten is volgens de politie verant woordelijk voor de opruiing. Deze man luisterde naar een scanner en kon zo zijn makkers waarschuwen als de politie er aan kwam. De jongeren gooiden met zwaar vuurwerk ruiten in bij het dorpshuis, het jongerencentrum, een wijkgebouw en een be drijf. Ook stichtten ze brand. Bij de bedrijfshal leidde dat tot grote schade. De schade bedraagt zeker 100.000 euro. Ge poogd wordt dat bedrag op de jongeren te verhalen. ANP UTRECHT - Een kwart van de hooligans in Nederland die zijn aangehouden voor voetbalgeweld, is ook in aanraking ge weest met justitie voor delicten die niets met voetbal van doen hebben. Het betrof zaken als straatroof, diefstal en overval len Dat is de voorlopige conclusie die het Centraal Informa tiepunt Voetbalvandalisme trekt uit een onderzoek in op dracht van het ministerie van VWS Een andere conclusie is dat er nauwelijks nog banden bestaan tussen hooligans en extreemrechtse groeperingen. ANP EINDHOVEN - Politie en justitie hebben in de nacht van don derdag op vrijdag een grote drugslijn tussen Rotterdam en Eindhoven opgerold. Daarbij zijn zestien personen aange houden, zo liet het OM in Den Bosch gisteren weten. De politie deed huiszoeking in negen panden in Eindhoven en twee panden in Rotterdam. Daarbij zijn grote geldbedragen in beslag genomen. Ook vond de politie drugs, vuurwapens, gestolen bankpassen, rijbewijzen en reisdocumenten. ANP DEN HAAG - De Calamiteitencommissie heeft de negatieve reisadviezen voor Venezuela en Nepal respectievelijke opge heven en deels ingetrokken. De commissie heeft dat gisteren bekendgemaakt. Dat betekent onder meer dat reizigers weer met dekking van het Calamiteitenfonds naar de gebieden kunnen reizen Vol gens de commissie is de veiligheidssituatie daar voldoende verbeterd. Voor Nepal geldt nog een negatief advies voor de bepaalde gebieden. ANP DEN HAAG - Het Rijk geeft steeds meer geld uit aan het inhu ren van externe adviseurs en organisatiebureaus. De totale uitgaven aan extern personeel, exclusief automatiserings kosten, zijn gestegen van 200 miljoen euro in 1998 tot 383 mil joen euro in 2001. Alle ministeries geven hier meer geld aan uit, zo blijkt uit een overzicht van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Het kabinet benadrukt juist te willen bezuinigen op deze post. Mi nister Remkes heeft de gegevens laten verzamelen in op dracht van de Tweede Kamer. Het ministerie van Financiën spant volgens de cijfers de kroon. Alleen de Belastingdienst al was in 2001 ruim 235 mil joen euro kwijt aan inhuren van adviesbureaus en het uitbe steden van werk. Dat was 70 miljoen meer dan in 1998. ANP door Hans Leber ROTTERDAM - Dat in Hong kong twee leden van één familie zijn besmet met de vogelgriep, baart deskundigen zorgen. Het zou erop kunnen wijzen dat het virus van mens op mens over draagbaar is. Dat laatste zou een voorbode kunnen zijn van een wereldwijde epidemie. Volgens de Rotterdamse viro- loog Ab Osterhaus zijn de twee besmettingen, waarvan één do delijk, een serieuze waarschu wing'. „Wij zijn er niet goed op voorbereid", zegt Osterhaus. „We moeten hard werken aan vaccins en antivirale middelen tegen het virus." De dood van een vader en de be smetting van zijn zoon in Hong kong wordt toegeschreven aan besmetting met het sinds 1997 bekende Hongkong-virus, dat heerste onder pluimvee. In een enkel geval werd het ook over draagbaar op mensen. Tot grote opluchting van medici bleek het echter niet overdraagbaar van mens op mens. Een nieuw virus dat wél van mens op mens overdraagbaar is, kan een wereldwijde epidemie aanrichten die vele duizenden, misschien wel honderdduizen den doden tot gevolg kan heb ben. Volgens Osterhaus bestaat er grote zorg: „Het gevaar be staat al die tijd dat het virus van gedaante verandert en wél van mens tot mens overdraagbaar wordt. Of dat het terecht komt bij een mens die toevallig ook net de gewone griep heeft. De ei genschappen van de beide vi russen kunnen dan samen een nieuw virus vormen, waartegen geen vaccin bestaat." Het schort volgens Osterhaus aan voorbereiding op een pan- demie zoals die eerder in 1968 (HongKong-griep), 1957 (Azia tische griep) en 1918 (de Spaan se griep) heerste. GPD Advertentie Trappenfabriek Vermeulen HOUTEN STALEN www.vermeulen trappen.nl Showroom 35 modellen Lokkerdreef 14, Etten-Leur ass afslag 19, ie stoplicht rechts Tel. 076-5088000 DE MEERN - Het aantal boekingen voor vliegva kanties stagneert. Veel mensen zijn afwachtend geworden door de drei ging van een oorlog tegen Irak. Dat zei gisteren een woordvoerster van de Al gemene Nederlandse Ver eniging van Reisorganisa ties (ANVR). Tot en met half januari boekten Nederlanders nog 7 procent meer zo merreizen dan in dezelfde periode vorig jaar. Vooral Turkije steeg sterk in po pulariteit. Naar dit land gaan komende zomer bij na evenveel Nederlandse vakantiegangers als naar topland Spanje. „Maar sinds die tijd is de wereld nogal veranderd", zegt de woordvoerster. Toeristen wachten niet al leen met het boeken van reizen naar Turkije maar ook met boekingen voor andere landen. De ANVR adviseert men sen die al boekten voor Turkije, niet te annuleren. „Als er geen oorlog komt, kun je er gewoon vakantie vieren. Als er wel wat ge beurt, komt er een nega tief reisadvies en krijgen de klanten hun geld ge heel terug." ANP pagina 7: Schiphol bevreesd SCHOKLAND - De gids van het Schoklandmuseum, William Vercraeye, springt laag nog verder inklinkt. Sinds de drooglegging van de Noordoostpolder zestig over een sloot in aanleg. Rondom het gehele voormalige Zuiderzee-eiland komt jaar geleden is het eiland twee meter verzakt door uitdroging van de veenlaag, een sloot te liggen. Het slootwater moet er straks voor gaan zorgen dat de veenlaag, Schokland staat op de Unesco-Iijst van werelderfgoederen. waarop Schokland ligt, water opneemt. Daardoor wordt voorkomen dat de veen- foto Robert Vos/ANP ILMlUZi jjjHEM - Het gerechtshof in jflbeni heeft gisteren een echt er uit Deventer veroordeeld I twaalf jaar cel wegens oordop hun 24-jarige zwager, {tdemoord wilden de 20-jari- (trouw en haar 30-jarige man iter van de familie redden, tstraf is hoger dan eerder op- giegd door de rechtbank in yolle. Deze veroordeelde de an tot tien jaar cel en zijn nuw tot acht jaar. ^{slachtoffer werd in mei 2001 3 een smoes naar de woning r. het echtpaar gelokt. Zij pogen hem met een bijl in ei eren kliefden vervolgens het iaam van de man in stukken, «vrouw nam aanvankelijk al- schuld op zich. Zij bekende itzij met een bijl op het slacht er had ingehakt omdat deze 5 >arhad belaagd en verkracht. 'x "ïei zij, als haar man en het achtoffer zijn Turken met een srdische achtergrond. In de- pknngen is een buitenechtelij - aiaffaire onacceptabel, terwijl ><j Afraak na een verkrachting Rjrdt gedoogd. Maar sporen- m gkundigen stelden vast dat j ar man met de bijl had gesla- p. anp 3 O HAAG - Huurders moeten I ei Ritten van binnenmuren «lf betalen. Kleine reparaties J anhet dak daarentegen komen :or rekening van de verhuur- k ht is het gevolg van een besluit an minister Kamp van Volks- aisvesting, waarmee hij een ad wil maken aan een jaren rortslepend conflict tussen orders- en verhuurdersorga- Èaties. De huurders- en wo- - incorporaties liggen met el- ar overhoop over de vraag - rieerop moet draaien voor het -erven en voor reparaties. De ïthter sprak uit dat ook kleine hkreparaties vallen onder pot onderhoud en dus voor re- aing komen van de huisbaas, foor het witten geldt in de rech- dijke uitspraken het omge- eerde. GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Edwin de Roy van Zuydewijn, de man van prinses Margarita, wil een scha declaim indienen tegen het ko ninklijk huis. Het hof zou zijn bedrijf Fincentives hebben te gengewerkt, waardoor de on derneming tientallen miljoenen euro's heeft misgelopen. Dat meldde gisteren voorzitter W. Slagter van de raad van toe zicht van het bedrijf. Volgens Slagter, die tevens ad vocaat en hoogleraar is, zal De Roy van Zuydewijn bij een nog onbekende rechtbank om open bare getuigenverhoren verzoe ken, vooruitlopend op een bo demprocedure. Het gaat om tientallen getuigen, onder wie enkele topmannen uit het be drijfsleven. Slagter denkt dat zij onder druk zijn gezet door het hof om geen zaken te doen met Fincentives. „Als je voortdurend merkt dat wanneer de onderhandelingen met klanten vergevorderd zijn en een contract zo goed als gete kend kan worden, om onver klaarbare reden de zaak afketst, kun je wel spreken van een stel selmatige boycot." Fincentives is actief op internet en biedt zich aan als beheerder van personeelsopties van ande re bedrijven. Het werd opge richt in 1999. Het bedrijf was succesvol, stelt Slagter, tot 2001, toen De Roy van Zuyde wijn trouwde met Margarita. De Roy van Zuydewijn, die sinds een jaar geen directeur en aandeelhouder meer is van Fin centives. heeft inmiddels samen met zijn echtgenote contact op genomen met advocaat A. Ver hoeven van het kantoor Masten broek. De advocaat heeft echter nog geen opdracht tot actie in de richting van een schadeclaim van het echtpaar ontvangen. Slagter treedt niet op als raads man voor het echtpaar omdat hij denkt dat er sprake kan zijn van belangenverstrengeling. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft 'kennis genomen van het verhaal en wacht voor de rest wel af'. Zo liet directeur-gene raal E. Brouwers gisteren we ten. Prinses Margarita de Bourbon de Parme zorgde eerder voor een rel door in HP/De Tijd uitge breid te vertellen over een hoog oplopende familievete tussen haar en haar man enerzijds en moeder Irene, vader Carlos Hu- go en op de achtergrond konin gin Beatrix anderzijds. Oorzaak van het conflict zou zijn dat de familie de man van Margarita absoluut niet ziet zitten. De koninklijke familie liet eer der op deze beschuldigingen weten 'zich niet in het beeld dat de artikelen oproepen te her kennen en zich tot die reactie te beperken uit liefde voor prinses Margarita'. ANP pagina 4: slappe soep IX HAAG - Een delegatie van imbassadeurs van islamitische kden is haar nood komen kla- [en bij WD-leider Gerrit Zalm ner diens partijgenote Ayaan ürciAli. «diplomaten voelen zich ge riefd door haar uitspraken in iagblad Trouw van vorige eaand. Daarin noemde zij de sofeet Mohammed een tiran. De delegatie, die donderdag -=lm bezocht, bestond uit de abassadeurs van Maleisië, «edan, Saoedi-Arabië en Pa stan. Ze klaagden dat Hirsi !£'s opmerkingen beledigend ijnvoor moslims. Volgens hen Eat zij als volksvertegenwoor- -ser'niet zorgvuldig om met de irijheid van meningsuiting'. Mm antwoordde de ambassa- jsirs dat hij niet van plan is het trsverse Kamerlid te verbie- Én in het vervolg dergelijke spraken te doen. „Geloof is a persoonlijke zaak. De WD nooit standpunten in met strekking tot religieuze kwes- s", vindt hij. De WD-leider betwij feit of zijn ütwoord de ambassadeurs te lden stelde. GPD 'w/l/jA PE.NK Ofc- AA/V, FP-eP - len. „Een student die het als stommiteit heeft gedaan en voor een klein bedrag heeft gefrau deerd geven we hierdoor de kans om berouw te tonen", aldus een woordvoerster van Fontys. „Studenten die op grote schaal hebben gesjoemeld, pakken we wel aan." De woordvoerster sluit niet uit dat een aantal studenten een handeltje met de kaarten drijft. Die worden juridisch vervolgd en lopen de kans van school te worden gestuurd. Chatboxen Volgens de woordvoerster is niet eerder op deze grote schaal ge fraudeerd met de pasjes. „Een informaticastudent heeft eer der aangetoond dat het moge lijk is, maar tussen het aantonen en het doen zit een groot ver schil." Fontys heeft vestigingen in Noord-Brabant, Limburg, Overijssel en Noord- en Zuid- Holland. Tot nu toe is alleen in Eindhoven, Tilburg en Venlo fraude geconstateerd. „Maar via internet en chatboxen gaat het nieuws snel, dus het is niet uit te sluiten dat de methode ook elders wordt toegepast", zegt de woordvoerster. De veertig be trapte fraudeurs zijn van ver schillende studierichtingen. ANP Advertentie van onze redactie binnenland TILBURG - Studenten van de Fontys Hogescholen in Tilburg, Eindhoven en Venlo frauderen massaal met betaalpassen. Dat blijkt uit onderzoek van een ex tern bureau dat door de hbo-in- stelling is ingehuurd. Het bu reau maakte de uitkomst van het onderzoek gisteren bekend. Tot nu toe zijn veertig fraude rende studenten gepakt. Die hebben voor ongeveer 50.000 euro gefraudeerd. Een woord voerder van de instelling ver moedt dat dit bedrag nog hoger kan uitvallen. Het is nog onduidelijk hoeveel studenten in totaal hebben ge fraudeerd. Dat moet verder on derzoek aantonen. In totaal zijn 45.000 betaalpassen in omloop. De studenten gebruiken die om te betalen in de schoolkantine, bij kopieerapparaten en in boekwinkels. Het opwaarderen van pasjes is vrij eenvoudig. Bij gespeciali seerde computerzaken is een kaartlezer te koop en de soft ware om de kaart op te waarde ren is via een internetpagina verkrijgbaar. Normaal gespro ken moeten studenten de kaar ten opwaarderen door bij op- laadpunten in de scholen geld op de pasjes bij te schrijven. De fraude kwam half december aan het licht. Fontys schakelde daarop het onderzoeksbureau in. Terugbetalen De raad van bestuur van de in stelling stuurde afgelopen woensdag een brief aan alle 33.000 studenten. Zij die voor maandag 13 uur aangeven dat ze hebben gefraudeerd, worden niet vervolgd, is de strekking van het schrijven. De studenten moeten het bedrag waarvoor zij hebben gefraudeerd, terugbeta- door Yvonne Hamar DEN HAAG - De infrastruc tuur, die noodzakelijk is om te voorzien in de dagelijkse le vensbehoeften in Nederland, is kwetsbaar. Uitval of een verstoring van een onderdeel kan al leiden tot een 'domino-effect' met grote ge volgen voor de samenleving en die van omringende landen. Be scherming is nodig. Dat staat in een TNO-rapport over de bescherming van de vi tale infrastructuur. Daaronder vallen de energie-, drinkwater en voedselvoorziening, de rechtsorde, openbare orde en veiligheid, gezondheidszorg, te lecommunicatie, de financiële en transportinfrastructuur. De sectoren zijn complex en nauw aan elkaar verbonden. Minister Remkes van Binnen landse Zaken heeft het rapport gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. Met de bevindingen in de hand kunnen de ministeries, andere overheden en het be drijfsleven aan de slag met maatregelen om de vitale secto ren en vitale producten te be schermen. Het gaat niet alleen om preven tieve maatregelen tegen terro ristische aanslagen maar bijvoorbeeld ook om natuurge weld en organisatorische of technische gebreken. Millennium De Tweede Kamer had in het voorjaar van 2001 gevraagd om een soort plan van aanpak voor vitale sectoren. Aanleiding was de millenniumwisseling waar door bleek dat belangrijke on derdelen kwetsbaar waren. De aanslagen later dat jaar in de Verenigde Staten versterkten de wens een en ander in kaart te brengen en te bekijken hoe de structuur kan worden be schermd. ANP Zoveel studenten zoveel talenten Ontdek de vele gezichten Jk van de Universiteit Leiden E J op het Studiefestival: voor- op het Studiefestival: voor lichting over alle I.eidse studies, studiekcuzctcsts en een talkshow van de I.eidse gastschrijver Joost Zwagerman. WWW.Studereninleiden.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3