Straten en stranden zijn angstig stil Holland International W3 Kampeerpak Viking Naturisme België Fietsroute Bali World of TUI J O ok dit jaar kan bij hetDeens Verkeersbureau in Leiden weer een Kampeerpakket wor den besteld met praktische informatie over toeristisch De nemarken, maar ook een bon nenboekje dat recht geeft op 20 procent korting op toegangs prijzen voor diverse attracties. Het gratis pakket kan worden besteld via website www.visit- denmark.com of per telefoon 071 - 521 15 44 (op werkdagen van 9.30 tot 12.00 uur). Er wordt wel een bijdrage voor de ver zendkosten gevraagd. T Tiking Vakanties is terug. De V in reizen naar Scandinavië en IJsland gespecialiseerde touroperator brengt voor 2003 een zomerbrochure uit. In het programma is een groot aantal 'fly drives' opgenomen alsmede trips met in Finland klaar staande campers, die dan weer in Zweden of Noorwegen kun nen worden achtergelaten. Ook biedt Viking reizen aan naar alle grote Scandinavische steden, alsmede Tallinn (Estland), Riga (Letland)Vilnius (Litouwen) en Sint Petersburg (Rusland). De brochure met daarin het hele programma kan worden opge vraagd bij Viking Vakanties in Hoofddorp, telefoon 020 - 44 66 151 en/of internet www.viking-vakanties.nl Onder auspiciën van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken is de brochure Wijs op Reis verschenen met tips, infor matie en nuttige adressen voor vakantiegangers. De gratis, bij alle reisbureaus af te halen prospectus heeft de slogan 'check dit voordat je in de shit zit', omdat uit onderzoek is ge bleken dat 56 procent van alle jongeren (18 tot en met 24 jaar) slecht voorbereid op reis gaat. Zo wist slechts 16 procent van alle ondervraagden wat gedaan moet worden bij verfes van een paspoort en was 65 procent niet op de hoogte dat verzekerings maatschappijen een alarmnum mer hebben. Met de Wijs op Reis-brochure alsmede de web site www.wijsopreis.nl probeert het ministerie die leemte op te vullen. Bij het Frans Nationaal Ver keersbureau Maison de la Franc verscheen de Nederland se vertaling van de gids die wordt uitgegeven door de Club Frangais du Naturism. In de brochure zijn de gegevens opge nomen van veertig aangesloten kampeerterreinen die ongeveer 75 procent vertegenwoordigen van alle Franse naturistencen tra. Bij de folder hoort ook een kaart met de kampeerterreinen. Kaart en brochure kunnen wor den aangevraagd bij Maison de la France, Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam, telefoon (0900).11.22.332 en/of e-mail info@fransverkeersbureau.nl. Het Belgisch Verkeersbureau voor de Ardennen en Brus sel geeft sinds kort een magazi ne uit dat twee keer per jaar zal verschijnen met informatie over de toeristische mogelijkheden in zowel het Franstalige deel als de hoofdstad van België. Op de laatste pagina is een bon afge drukt waarmee extra brochures kunnen worden aangevraagd. Het gratis magazine Verrassend België kan worden aange vraagd bij voornoemd verkeers bureau, Postbus 2324, 2002 CH Haarlem, telefoon (0900).202.01.07 en/of internet www.belgie-toerisme.net. Komend voorjaar wordt in het grensgebied van Oos tenrijk en Duitsland een Mo- zart-fietsroute geopend. Het traject van 380 kilometer voert de deelnemers door het Salz- burgerland, Beieren en Tirol. Daarbij worden plaatsen aan gedaan die een grotere of klei nere rol hebben gespeeld in het leven van de componist. Meer informatie: Salzburger- Land Tourismus, Postfach 1, A-5300 Hallwang bei Salzburg, telefoon (0043).662.668.80 en/of internet www.salzburgerland.com. zaterdag 22 februari 2003 Bali was lange tijd een tropisch toeristenpara dijs. Maar politieke en eco nomische onrust en vooral een terroristische aanslag maakten daar een einde aan. Het eens zo vreedzame ei land hoopt dat de goede oude tijd spoedig terugkeert. De ruim zeventigjarige Tjokorda Rai is lid van de uitgebreide koninklijke familie van Bali. Hij zit temidden van zijn Nederlandse gasten op een kleed en vertelt over de bom aanslag die het leven op zijn ei land zo ingrijpend veranderde. Hij spreekt nog redelijk goed Nederlands, overgehouden aan zijn schooltijd in Soerabaja. ,,Kijk, dat is onze kulkul", zegt hij, wijzend op een torentje. Twee dikke houten palen han gen verticaal naast elkaar, hoog boven de toegangspoort van het koninklijk paleis in Klunglung. „De houten klok speelt een be langrijke rol in onze gemeen schap. Als er groot gevaar dreigt, wordt hij geslagen en verzamelt de bevolking zich hier. Het geluid draagt kilome ters ver." Op 20 september vorig jaar luid de de hof priester de klok. „Hij had van de goden doorgekregen dat er onraad dreigde. Hij kreeg zelfs een beeld door van een ananas. Dat moet de granaat zijn geweest, die op 12 oktober in Kuta ontplofte", concludeert Tjokorda Rai. Dat de politie van Jakarta zich kort na de aanslag in Klunglung meldde, vindt hij heel normaal. „Onze priester kon ze zo de namen van de da ders doorgeven. Ploe hij aan die informatie kwam? Van boven, natuurlijk." Bali, het hindoeïstische eiland van de goden, is doordrenkt van religie. Voor westerlingen is het soms moeilijk te begrijpen, maar Balinezen gaan er heel vanzelfsprekend mee om. Wie 's morgens op straat loopt moet laveren tussen de stukjes bana nenblad met rijst, kleine offers die de bevolking brengt alvo rens zelf te eten. Bij de vele dui zenden tempels in het land, zelfs elk huis heeft een eigen tempel tje, is het de hele dag door een komen en gaan van gelovigen. Direct na de aanslag in Kuta verzamelde zich een grote me nigte Balinezen om op straat te bidden voor de omgekomen toe risten. Een zeer imponerend ge zicht volgens een Nederlander die er getuige van was. Impact De aanslag op de Sari Club in de populaire badplaats Kuta, exact een j aareen maand en een dag na de aanslagen in de Ver enigde Staten, had een enorme impact op heel Bali. Bijna twee honderd mensen verloren het le ven, onder wie veel Australiërs maar ook vier Nederlanders. Die aanslag maakte in een keer een einde aan het vreedzame imago van Bali. Het vakantie paradijs werd totaal gemeden. Een ramp voor het eiland, dat bijna geheel drijft op toerisme. Liefst zeventig procent van de bevolking, in Kuta zelfs hon derd procent, verdient er direct of indirect de dagelijkse rijst- maaltijd mee. Vooral kleinere hotels en pensions, en daarvan zijn er vele in het bij rugzaktoe risten populaire Kuta, souve nirwinkels, eethuisjes en han delaren hebben de klandizie dramatisch zien teruglopen. Toch herinnert er ruim vier maanden later nog weinig aan de aanslag. De rampplek zelf is nu een braakliggend terrein waar een schutting omheen staat. Er liggen verdroogde bloemen en kransen, en er han gen spandoeken met steunbe tuigingen van vooral Australi sche nabestaanden, die Bali een hart onder de riem steken. „We houden van het Balinese volk en komen terug", stdat er met vilt stift geschreven. Toch zijn de straten in Kuta vooralsnog erg leeg. Ook het strand, met de bij Au stralische surfers zo geliefde ho ge golven, oogt akelig stil. En kele pensions ('losmens') waar je al voor zes euro kunt over nachten, hebben de deuren tij delijk gesloten. In andere gelief de badplaatsen, zoals Sanur en Nusa Dua, staan de duurdere hotels grotendeels leeg. De Nederlander Tobias de Graaft heeft een bungalowpark op Bali dat hij al enige tijd pro beert te verkopen. „Het is inder daad erg stil op Bali", meldt hij. „De kleinere hotels staan voor tachtig procent leeg, al heb ik wel de indruk dat de toeristen langzamerhand terugkomen. Ik denk echter dat het nooit meer zo druk wordt als een jaar of drie, vier geleden." Rotzooitje „Eerst hadden we de economi sche crisis, toen de bom in Kuta en nu ook nog de sterk gestegen prijzen voor benzine, elektra, telefoon en levensonderhoud. Die tarieven zijn verdubbeld ten opzichte van drie jaar geleden. Verder is het politiek gezien een rotzooitje. De corruptie viert hoogtij en president Megawati houdt zoals gewoonlijk haar ka ken stevig op elkaar. Op Bali wil men graag een vergaande vorm van autonomie afdwingen in Ja karta, maar dat zal nog wel een tijd duren voordat dat lukt." Ook Robbert van der Maas, ge neral manager van het vijf ster ren hotel Grand Hyatt Bali, denkt dat het toerisme rond de zomer wat aantrekt, „tenzij er oorlog uitbreekt in Irak. Hoe de mensen dan reageren valt nooit te voorspellen." Hij werkt al twaalf jaar in Azië en heeft zijn hotel in de jaren negentig opge zet in Nusa Dua. „Nusa Dua is tien jaar geleden ontwikkeld als eerste regio die specifiek bedoeld is voor vakan tiegangers. Er zijn goede straten en riolering, wat elders soms ontbreekt. Bali probeert het toerisme te beperken tot be paalde kuststreken, maar dat lukt niet altijd. Inderdaad zijn er soms weinig restricties en wie geld en goede connecties heeft, kan moeiteloos bouwen of uit breiden, ook landinwaarts." 'Tegenwind Barry Doesburg is manager van twee Puri Saronhotels, op Lom bok en Bali.,Het hotel op Bali is net open, dus ik kan weinig zeg gen over tegenvallende cijfers. Maar ook op Lombok hebben we duidelijk te maken met een enorme tegenwind als gevolg van de aanslag in oktober. Meestal wordt Lombok geboekt in combinatie met Bali, dus de gevolgen zijn hier goed voel baar. We krijgen nu slechts een kwart van de boekingen die we normaal hebben. Doesburg ziet dat er in toeris tenplaatsen als Kuta, Sanur en Nusa Dua inmiddels meer bui tenlanders rondlopen dan twee maanden. „Maar er zijn nog steeds negatieve reisadviezen vanuit Australië en Japan, en dit zijn juist grote doelgroepen. Ook is er onzekerheid met be trekking tot een eventuele oor log in Irak." Doesburg meldt eveneens een forse stij ging van de kosten voor levensonderhoud, terwijl de sa larissen erg laag blijven. „Men is niet tevreden over het beleid. In Jakarta wordt dan ook dage lijks gedemonstreerd tegen deze maatregelen." En over corrup tie: „De politie betaalt zichzelf voornamelijk door boetes uit te schrijven. Het moge duidelijk zijn dat ze liever een toerist te grazen nemen dan een Balinees. Dat is natuurlijk niet goed voor het toerisme, maar aan de ande re kant, het leven is hier totaal anders dan in Nederland. Alles is te koop met geld. Ik heb echter wel het gevoel dat toeristen nu gezien worden als een schaars Bali ligt op ongeveer zeventien uur vliegen van Nederland. Tarie ven lopen behoorlijk uiteen, en dat heeft vooral te maken met het aantal tussenstops. Enkele voorbeelden van vluchten naar Ja karta: Kuwayt Airways circa 549 euro, Garuda Indonesia circa 699 euro (erg snel, met slechts een korte stop in Singapore) en KLM circa 719 euro. Vandaar zijn er diverse vluchten naar Denpasar op Bali, 's Zomers moet de klok zes uur vooruit gezet worden, 's winters is het tijdverschil zeven uur. Bezoekers wordt geadviseerd vaccinaties te halen tegen DTP en Hepatitis A, gele koorts is verplicht voor wie uit een besmet gebied komt. Het paspoort moet na terugkeer nog mini maal zes maanden geldig zijn. Bali heeft het hele jaar een warm en vochtig klimaat. Veel toeristen verblijven in het zuidelijk deel van Bali. Geliefde kustplaatsen zijn Kuta (veel budgettoeristen), Sanur (van goedkoop tot luxe) en Nusa Dua (luxe en vrij prijzig). Overnachten in een eenvoudig pension kan al voor circa zes euro, een warme maaltijd kost circa vier euro. Veel vakantiegangers kiezen voor een pakketreis: vlucht en hotel. De keuze is groot en prijzen lopen niet ver uiteen. Marktleider Oad Reizen geeft een aparte brochure Bali/Lombok uit. Een tiendaagse reis inclusief vier- of vijfsterren hotel kost circa duizend euro. Omdat Bali qua grootte minder dan de helft van Nederland meet, kun je er prima dagtochten maken per huurauto of minibus. Popu laire uitstapjes zijn het kunst- en nijverheidsstadje Ubud, nachte lijke berg- en vulkaanbeklimmingen, rivierraften of tochten langs de vele rijstvelden en tempels. Het strand van Kuta wacht op de horden toeristen van voorheen. goed waar je zuinig op moet zi j nVanuit Nederland trekt de belangstelling gestaag aan. Marktleider is Oad Reizen, dat sinds 1996 toeristen naar Bali brengt. Niet voor een rondreis, maar voor een strandvakantie. Zakte de interesse in november vorig jaar met 75 procent terug, nu is dat nog maar 25 procent. Wim Gramsma van Oad Reizen rekent dan ook op een spoedig herstel. „Bali heeft bij ons altijd een positief en vredig imago ge had, het staat voor een goedko pe, exotische bestemming", zegt hij. „En zeergeschikt voor bij voorbeeld huwelijksreizen." Jammer voor Bali zelf is dat de Nederlandse bezoekers slechts zo'n drie procent vormen van al le buitenlandse toeristen. Het draait vooral om Japanners, Taiwanezen, Koreanen en Au straliërs. Wie nu naar Bali reist, treft er vooral een rustig en rela tief goedkoop eiland aan. De horden toeristen die anders in het hoogseizoen over markten en door stadjes slenteren, ont breken. Bali is beslist geen be stemming die een onbehaaglijk of onveilig gevoel geeft. Hoewel de controles op het vliegveld en de havens sedert de aanslag zijn vergroot, merk je daar als bezoeker niets vanDe tempera tuur is altijd hoog, de zonson dergang aan zee immer roman tisch, en de terrassen met rijstvelden vormen nog net zo'n mooi plaatje als voorheen. Maar bovenal geeft de hartelijke be volking je het gevoel heel wel kom te zijn. Misschien nu wel meer dan ooit. Alice Plekkenpol fijn mooiste tijd van het j< ICELANDAIR .«Br Advertentie Scandinavië staat voor indrukwekkende fjor- Bï den, uitgestrekte meren en een ongerepte natuur. Dat weet iedereen, maar Scandinavië is ^01 méér. Wat dacht u van prachtige zandstran- Ipjg den, de rijke cultuur, folklore en bruisende ste- den. Noorwegen met zijn ontelbare fjorden, r Zweden, het land van meren en oude tradi- 11113 ties! Denemarken de ideale gezinsbestem- ming met o.a. talrijke vakantieparken. Finland met duizenden meren en IJsland met zijn indrukwekkende vulkanen, geisers, gletsjers en watervallen. Als u een goed beeld wilt krijgen van deze prachtige landen, is een autorondreis natuurlijk dé idea le manier. Holland International biedt in elk land meer dere individuele rondreizen aan. In Noorwegen kunt u kiezen uit een rondreis langs de Fjorden, naar de Noordkaap en langs de bekende Hurtigrute. Voor Zweden is er een 10-daagse rondreis langs de hoogtepunten van dit mooie land. In Denemarken kunt u uw eigen rondreis samenstellen aan de hand van het zogenaamde vou chersysteem 'Go-as-you- please'. Als u liever naar f Finland wilt, heeft u o.a. keuze uit een rondreis naar Lapland en langs ''jé f fijl! meren in combinatie met fylrf "'^aggsj de prachtige Zuidwestkust. 'iSpjj ^jSjg; In IJsland bieden wij u een rondreis langs de westkust ■HëBHHBHK? en een rondreis waarbij u 'in een cirkel' over het eiland gaat. Zin in het hoge noorden? Haal dan snel de 'Scandinavië' brochure van Holland International bij uw dichtstbijzijnde ANVR Reisbureau. Holland International. Mijn mooiste tijd van het jaar. Holland Internat Noorwegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31