Overal kom je Toshie tegen latuur in Rana kan vrij haar gang gaan Glasgow en in te richten op een wijze die tot ver over de grenzen bewon dering opwekte. Mackintosh ontwierp en bouwde twee ker ken, verschillende tearooms, twee uitgeverskantoren, diver se woningen, twee scholen en de plaatselijke kunstacademie, The Glasgow School of Art, die nog altijd als zijn meesterwerk wordt beschouwd. De meesterontwerper/ architect was een moeili j k mensMet vrij - wel elke opdrachtgever kreeg hij ruzie over budgetoverschrij dingen of bouwkundige maat regelen. Het gevolg was dat hij tegen 1912 in Glasgow geen op dracht meer kon krijgen. Te leurgesteld over het gebrek aan erkenning week Mackintosh met zijn vrouw uit naar Enge land, om uiteindelijk te eindi gen in het Zuid-Franse Port Vendres. Zijn nalatenschap werd jaren lang verwaarloosd. De theesa lons sloten de deuren, de scholen veroudei'den, de kran tengebouwen werden verlaten en verpauperden. In 1973 werd de CRM-society opgericht, een genootschap dat zich inzet voor behoud en conservatie van het werk van de Schotse architect- /ontwerper. Pas na 1990, het jaar van de culturele ommeslag, raakte Mackintosh weer in zwang. Tegenwoordig zijn vrij wel alle Mackintosh-gebouwen in Glasgow te bezichtigen. The Lighthouse Wie meer over het leven en werk van Toshie weten wil, kan het beste een begin maken in The Lighthouse, het centrum voor architectuur en design dat sinds 1999 huist in het Glasgow Her- ald-gebouw, het eerste gebouw dat de architect Glasgow schonk in 1889. Het centrum biedt wisseltentoonstellingen van jonge kunstenaars, archi tecten en ontwerpers, work shops voor jong en oud en de enige exposie die permanent loopt is die over Mackintosh. Glasgow biedt op het vlak dei- kunsten meer dan in zo'n volkse stad verwacht mag worden. De Gallery of Modern Art, geves tigd in het oude beursgebouw in het hartje van de stad, toont werken van Schotse heden daagse kunstenaars als Peter Howson, Ken Currie en Stephen Campbell, maar ook - op de ove rige drie verdiepingen- van niet-Schotse beeldende arties ten. In het zuiden van de stad ligt verscholen in een park een prachtig klein museum dat de beroemde Burrel Collectie huis vest. Willam Burrel (1861-1958) was een steenrijke scheepsmag- naat die een enorme kunstcol lectie verzamelde. Zilverwerk, textiel, glaswerk, oriëntaalse kunstwerken, Romeinse schat ten, werken van lokale kunste naars, maar ook van Degas, Ma- net, Rembrandt en Géricault, alles vergaarde hij. In 1943 be sloot Burrel zijn collectie na te laten aan de gemeenschap. Hij verbond aan de overdracht één voorwaarde: zijn collectie moest aan het volk getoond worden in een gebouw in een landelijke omgeving, niet ver der dan 25 kilometer gelegen van het stadscentrum. Bijna veertig jaar zocht het stadsbestuur een geschikt on derkomen. Pas in 1982, toen Pollock Park publiek domein werd, kon in het park een ge bouw voor de collectie worden opgetrokken. Wie de kunsten in Glasgow links wil laten liggen, treft in de stad ruim voldoende andere verpo zingsmogelijkheden aan. Een voetbalmuseum, het Peoples Palace, waar de geschiedenis van het gewone volk getoond wordt, een schoolmuseum - in een Mackintosh-gebouw -, twee science-centra, een 19e eeuwse klipper, een transportmuseum, het Kelvingrovemuseum - dat overigens de komende twee jaar gesloten is - .botanische tuinen, een doedelzakcentrum, tiental len prachtige Victoriaanse pan den, honderden pubs en restau rants en vooral veel aardige Glaswegians. Conny van Gremberghe 1 an de rand van Dreischor, iraet uitzicht over de strak Moegde akkers van Schou- ^■Duiveland, ligt Rana Na- 'ljrpark. Op 10.000 m2 heeft de ^tuur hier een plaatsje gevon- waar zij grotendeels vrij ^gang kan gaan. Vijf jaar ge- begonnen op de kale f°nd, groeien er nu talloze wil- vaak geneeskrachtige plan- ®Hetbezemkruid bij voor bid, dat dit jaar nog een •otanist in euforie bracht toen dat op Neeltje Jans aantrof, ^it er spontaan. Honderden 'ideeën zijn er inmiddels te j^denterwijl ook de (roof)vo- p vlinders, insecten en pad- ^hun plekje hebben gevon- j®- De fazanten schuilen er i^nsde jacht. Ed Dijst, hovenier en kweker, wil met zijn Rana Natuurpark laten zien waar de natuur toe in staat is als zij de kans krijgt zich vrij te ontwikkelen. Daarom is park eigenlijk geen goede bena ming. Wie er doorheen loopt, laat alle associaties met een park varen. Water, hoogtever schillen, paadjes, hoekjes en slim gebruik van struiken, hoog riet en wallen van wilgentenen, geven het terrein een grotere en spannender indruk dan dat die ene hectare in eerste instantie rechtvaardigt. Dijst heeft er een 'grot' gebouwd waarin op de koude openingsdagen een vuur tje brandt. De 'kasteelmuur', gebouwd van puin van gesloop te schuren, oogt eeuwenoud. Daarachter ligt een stukje greenart tuin, waar Dijst met natuurlijke materialen perkjes heeft gevormd. Juist omdat het eigenlijk buiten het concept van Rana Natuurpark valt, is het achter de 'kasteelmuur' ge plaatst. Rana Natuurpark is in verschil lende delen opgebouwd. Aan de entree vindt de bezoeker het aangelegde gedeelte. Hier lig gen de modelvijvers en water partijen met voorbeelden van mogelijke arbeidsarme natuur tuinen. Iets verder, bij het zwemstrandje, is de overgang van de aangelegde natuurtuin en de wilde tuin. Wie doorloopt over de vlonders komt in de wilde tuin terecht. Hier groeien de wilde en genees krachtige planten. De natuur wordt in dit deel nog in beperkte mate bijgestuurd. Vuulte als grassen en distels worden ver wijderd, maar verder krijgen de planten alle kans. Nog wat verder is de echte wilde tuin. Hier staan de planten die in principe de concurrentie van de grondvegetatie aankunnen. Ingrijpen gebeurt hier niet meer. Het verloop van het park wordt met bordjes met korte teksten aangegeven. Die staan ook bij bijzondere planten of planten met een geneeskrachtige wer king. Dijst gebruikt de bordjes ook om informatie te geven over de krachten en het bijzondere van de planten. Het toegangskaartje is het hele jaar geldig. Het geeft korting op de aanschaf van de plantjes die in de kwekerij 't Groene Kik kertje te koop zijn. Rana Natuurpark, Welleweg35, Dreischor. Telefoon 0111 401459. Openingstijden: 1 maart tot 1 november: maandag t/m vrijdag 9.00-17.30 uur, za terdag tol 17.00 uur, zondag ge sloten. Buiten deze periode al leen op zaterdag of volgens afspraak. Toegang: volwasse nen €2, kinderen gratis. Meer informatie: wwwhetgroe- nekikkertje.nl Inge Heuff Rana Natuurpark; water, wilde planten, riet en wallen van wilgen tenen. foto Dirk-Jan Gjeltema I i Nauwelijks twee decen nia terug gold Glasgow nog als een troosteloos oord, waar katholieke en protes tantse voetbalfanaten onder het mom van sportieve riva liteit complete veldslagen uitvochten, waar het leeu wendeel der inwoners huis de in vochtige woonkazernes en een uitmuntende kunst collectie lag opgeslagen in een loods, omdat het stads bestuur geen geschikt on derkomen kon vinden. Glas gow herinnert nu slechts nog op bepaalde plaatsen aan de stad van toen. zaterdag 22 februari 2003 Glasgow International Air- port, een winterse vrijdag. Jaarlijks passeren zo'n drie mil joen reizigers de controlehok jes. In de aankomsthal, maar ook boven in de vertrekhal, valt het grote aantal gehandicapten op. Ze ruimen op, maken de ta feltjes bij de eetkraampjes schoon en banjeren door de hal met karretjes. Reizigers die niet weten dat medewerkers van een sociaal werkvoorzieningschap zich op de luchthaven nuttig maken, zouden bij aankomst op Schotse bodem een totaal ver keerd beeld kunnen krijgen van de samenstelling van de bevol- king. De luchthaven ligt achttien ki lometer van het centrum van de stad af. Een snelbus overbrugt die afstand in een half uurtje. De rit gaat langs redelijk onder houden buitenwijken, grote betonnen woontorens, ver waarloosde haventerreinen. Dichterbij het centrum veran dert het beeld en doemen er nieuwe, kleurige appartemen tencomplexen op, een enorm congrescentrum, glazen hotel- blokken en twee wetenschaps centra, waarvan één in de vorm van een gigantisch gordeldier. Het gebouw lijkt op afstand enigzins op de beroemde Opera van Sydney, van dichtbij blijkt het bouwwerk beduidend min der luxe van uitvoering. De hoogopstaande ribben zijn op getrokken met simpele metalen damwandplaten. De Airlink-bus spuwt bij het Centraal Station, een laat-19e eeuws kopstation, zijn lading uit. Passagiers lossen op in de menigte. Niet-gemotiveerde daklozen schooien om geld, ge motiveerde verkopen de straat krant Big Issue. In de stations hal klinkt galmend gezang van voetbalsupporters, dezelfde groep zal een dag later dezelfde hal veranderen in één grote puinhoop. Een goede hotelka mer vinden in Glasgow was ja ren terug een probleem. Naast een handvol stadshotels bij de stations had je hetzelfde aantal uitgeleefde pensions. Eindjaren '80 toen de nominatie van Euro pees Cultureel Hoofdstad was binnengesleept, kregen de grote hotelketens belangstelling voor een lokale vestiging aan de boorden van de Clyde. Nu zijn er twee Hilton-vestigingen, diver se Holiday Inns en Expressen, een Marriott, een Novotel, Pre mier Lodges en meer van zulks. Het gros van de oude pensions is opgeknapt of sloot de voorbije jaren de deuren. ,,Het aanbod aan hotelkamers is normaal toe reikend. Zijn er in de stad beur zen en congressen, wat steeds vaker voorkomt, dan is het wel eens moeilijk om aan een goede kamer te komen", zegt Melanie Devlin van het Toeristisch Bu reau aan het George Square. Pronkstuk Aan het George Square nemen de City Chambers, een pronk stukvan een gebouwencom plex, een volledige zijde van het plein in beslag. Op het plein tal van beelden. Schotse helden, schrijvers en politici. Duiven kleuren de zwartbronzen ge vaartes melkwit. Vanaf het De ingang van The Glasgow School of Art. De kunstacademie wordt beschouwd als Het standbeeld van Wellington voor de Gallery of Modern Art wordt dagelijks het meesterwerk van Mackintosh. voorzien van pilonen als puntmutsen. foto's Conny van Gremberghe Orkney-eilanden Inverness.- L Ness SCHOTLAND ^'Aberdeen Het schoolmuseum in Scotland Street. plein lopen lange straten in een rasterpatroon naar westen en zuiden. Oostelijk van het plein strekt zich het oudere deel van de stad uit, het stadsdeel van de koop lieden, veel minder geometrisch van patroon. De High Street, in Glasgow verworden tot een ver waarloosde, grauwe straat, ver bindt het zakenkwartier met het geestelijk centrum van de stad. Aan de voet van de kolossale stedelijke begraafplaats, de ne cropolis, een kopie van het Parijse Père Lachaise, liggen kathedraal en het Sint-Mun- gomuseum gebroederlijk naast elkaar. Het museum biedt een over zichtstentoonstelling van de wereldgodsdiensten, compleet met uitleg over de religies, ge- bruiks- en andere voorwerpen, kledij van priesters, beelden en kerkschatten. Het waardevolste object uit de collectie is een groot olieverfschilderij Chris tus van Sint Johannes van het Kruis van Salvador Dali, De on geschonden beeltenis van Jezus hangt beneden in de grote zaal en wordt nauwlettend in het oog gehouden door suppoosten. Ja ren terug zette een gestoorde man een Stanleymes in het werk. De winkelhaak is, on danks een restauratie, nog steeds zichtbaar. De kathe draal, een gotisch allegaartje met een mooi schip met houten dak, is niet echt bijzonder. Tussen de kathedraalheuvel en het Buchananbusstation ligt het enorme universiteitscom plex met moderne collegezalen en roodbakstenen studenten flats. De trappen van die flats vertonen overeenkomst met de twee trappentorens van het mu seum voor onderwijs in Scot- r LLomond Dunclee Edinburgh Glasgow NOORDZEE y y Carlisle' ENGELAND Leeds Huil Manchester Verschillende vliegmaatschappijen onderhouden verbindingen met Glasgow. Goedkoop is EasyJet, die enkele vluchten aan biedt vanaf 15 euro. De verbindingen Amsterdam-Glasgow wordt echter slechts tot eind maart onderhouden. Na die datum blijft EasyJet vliegen - tegen dezelfde beginprijs per stoel - op Edin burgh, op amper een uur treinen van Glasgow. Vanaf het vliegveld naar de stad kost met de bus 3.30 Britse pond, een taxi kost 14 pond. Glasgow heeft een ruim aanbod aan hotelaccommodatie, in alle prijsklassen. De meeste musea in de Schotse stad zijn vrij toeganke lijk, alleen voor speciale tentoonstelling wordt een toegangsprijs gevraagd. Het openbaar vervoer in de stad is goed. Voor trein (de re gio), metro en bussen zijn er speciale dag- en andere kortingskaar ten te krijgen. Over allerhande zaken is via de website www.glasgowguide.co.uk informatie te vergaren. land Street. Een gebouw van de tosh is geld." Toshie, zoals de hand van de befaamde architect inwoners hem tegenwoordig Charles Rennie Mackintosh. durven te noemen, leefde van Mackintosh is alom vertegen- 1868 tot 1928. Hij was de man woordigd in Glasgow. Of liever, die in de stad een punt zette ach- zo een stadsbestuurder het en- ter de Victoriaanse tijd door ge- kele jaren geleden stelde: „Mac- bouwen te ontwerpen die hun kintosh is Glasgow en Mackin- tijd feitelijk ver vooruit waren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29