Demarrage in doodlopende straat Jo de Roo voelt zich geflikt door Kees Bal Koningsdrama rond Goese toerclub Gids 27 zaterdag 22 februari 2003 Mid-City was jarenlang een door rust omgeven Goese toerclub. „Tot Kees Bal lid werd." De komst van de voormalige prof- wielrenner leidde een woelige pe riode in. Bal zocht het gevecht met Jo de Roo, de andere oud-prof, rond wie Mid-City is opgebouwd. Bal trachtte De Roo te lossen. Op het moment suprème demarreerde hij echter een doodlopende straat in. Hij rekende buiten een vasthou dende advocaat. Die meent hem onlangs aan de hand van twee valse brieven ontmaskerd te hebben als een gewiekste intrigant, manipu- lant en kwade genius. Een recon structie van een uit de hand gelo pen klungelige couppoging, waarin uiteindelijk een dure foren sisch schriftexpert het laatste woord heeft. 'The FBI-files' in de polder. Een koningsdrama", noemt advo caat Cees van Tongeren de zaak die hij namens en voor Toerclub Mid-City heeft uitgeplozen. „Een machtsstrijd waarbij Jo de Roo kopje onder dreigde te gaan. Dat verdient hij niet. Met dit rapport wordt aangetoond dat Bal geen middel schuwde om De Roo te wippen. Vanaf het begin was hij maar op één ding uit: zelf de baas worden van de club." Harde woorden van de man, die de af gelopen maanden geen middel onbenut liet om de kwade opzet van Kees Bal aan te tonen. Van Tongeren is oud-voorzitter van het wielerdistrict Brabant Zuid-West (inmiddels opge gaan in het district Zuid-West-Neder land) en al jaren actief lid van Mid-Ci- ty. „Het was de club van Jo de Roo. Een boerenclubje, waar reglementen en statuten bijzaak waren. Niemand die er om maalde. Het ging om het fietsen. Tochten maken, mossels eten, bier drinken en boeren. Zo'n club." Het veranderde allemaal toen Kees Bal lid werd. Tijdens de ledenvergaderin gen bestookte hij het bestuur met ge wichtige vragen over reglementen en statuten. Eigenlijk kwam het er alle maal op neer dat Kees Bal voorstander was van het rijden met een hogere snel heid. Het moest harder en er moest meer gekoerst worden. Jo de Roo wilde een tempo waarbij iedereen zich pret tig voelt. De affaire werd geboren in de zomer van 2002. Van Tongeren schetst dat be gin. „Eén keer per jaar rij den we de 'Jo de Roo-toertocht'. De laatste 30 kilo meter stonden er langs de kant van de weg plotseling borden met daarop tek sten als 'Vanaf nu is het koers'. Ook wa ren er veel meer pijlen dan gewoonlijk op de weg geschilderd. Het organisatie comité wist van niets. Het bestuur wist van niets. Dus dacht iedereen: het zal wel een actie van Kees Bal zijn. Omdat die laatste 30 kilometer precies inge richt waren zoals hij het op al die verga deringen - tevergeefs - voor elkaar pro beerde te krijgen." Brief Het bestuur fronste volgens Van Tonge ren helemaal de wenkbrauwen, toen eind juni een brief binnenkwam van ene W. Jager-Bruining uit 's-Graven- o de Roo, hier in actie op Les Deux Alpes, dreigde kopje onder te gaan in de machtsstrijd. foto Wouter Borre/GPD hage. Het briefhoofd was van 'Apo theek Jager-Bruining. Dierenselaan 14, 2573 KH 's- Gravenhage'. Een vriendelijk schrijven waarin onder meer te lezen stond: 'Vooral de kilome teraanduidingen van de laatste 30,20, 10, 5 kilometer en finish waren een op- Tot begin november Bal het bestuur van Mid-City een kopie van een brief, c.q. opdracht aan zijn advocaat S. Spruijt (van het Goese kantoor Quarles en Jurgens) onder de neus duwt. Daarin staat te lezen dat Bal de raadsman opdracht geeft een gerechte anders. Het bestuur raakte enigszins in paniek. Ze hebben de zaak aan mij overgedragen en daarop ben ik een on derzoek begonnen." De Bergse raadsman liet geen middel onbenut om de waarheid te achterha len. Hij bouwde het rapport op als een merkelijke verbetering. Hierdoor be stond er ook geen onduidelijkheid vanaf welk punt er vrijuit gefietst kon worden.' Als trouwe deelnemer zegde Jager-Bruining toe zeker te zullen te rugkeren in 2003. Van Tongeren noemt bovenvermelde passage 'uiterst posi tief en vergoeilijkend'. Het bestuur steekt dan ook niet onder stoelen of banken dat het vermoedt dat Bal ach ter de brief zit. Deze ontsteekt in woede bij het horen van de suggestie dat hij de brief zelf zou hebben geschreven. Van Tongeren: „Ik heb toen al aangeboden er werk van te maken, maar het bestuur wachtte liever af." lijke procedure tegen het bestuur van Mid-City te beginnenwanneer dat be stuur niet voor 5 november zijn aantij- gingen jegens Bal intrekt. Veelvuldig refereert Bal aan een gesprek met Spruijt op 2 oktober Het draait allemaal om de brief van Ja ger-Bruining en Bal kondigt aan een klacht in te dienen wegens 'het openlijk betichten van valsheid in geschrifte. Hierdoor is mijn naam en goede eer in het geding gebracht en ik zie dit als smaad tegen mijn persoon.' Bal stelde voor 5000 euro schadevergoeding te ei sen. Van Tongeren: „Toen werd het allemaal requisitoir Hij begon bij de brief van W. Jager-Bruining. Via de kamer van koophandel en een onderzoek ter plaatse door een collega-jurist stelde hij het volgende vast: „De apotheek be staat nog, maar is inmiddels in andere handen overgegaan. Dat was in 1989, op het moment dat de heer W. Jager- Bruining overleed. Navraag leerde dat rond het betreffende adres niemand had meegedaan aan de toertocht, Na vraag leerde ook dat in heel Den Haag niemand woont met de genoemde naam en voorletter. Op de deelnemers lijsten van de toertocht kwam de naam trouwens ook niet voor. Dit is het be wijs dat de brief vals is. Maar dan ben je er nog niet. Ik wilde aantonen dat de brief wel degelijk door Bal is geschre ven." Net zoals dat regelmatig te zien is in de Discovery-serie 'The FBI-files' scha kelde Van Tongeren een gerenommeerd forensisch schriftexpert in, te weten drs. RL. Zevenbergen. Deze grafoloog vergeleek de bewuste brief met eerdere geschreven stukken van Kees Bal en stelde vast dat de brieven identiek wa ren qua stijl en opstelling. De handtekening nam hij ook onder de loep. Van Tongeren: „Hij is te werk ge gaan volgens de nieuwste methode. Bij zo'n handtekening kun je niet stellen dat hij met een aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid van Bal is, maar wel dat er een gerede kans is dat hij van hem is. In termen van kansberekening tot 1 op de 2.000.000 dat hij niet van Bal is." Contact Punt drie is de kopie van de brief aan meester Spruijt. De collega van Van Tongeren zei in eerste instantie nog nooit van Bal gehoord te hebben, laat staan met hem gesproken te hebben. Later, toen Spruijt Bal confronteerde met de brief, bleek Bal contact te heb ben gehad met een van zijn secretares ses. 'Persoonlijk had hij mij nooit over deze zaak gesproken', laat Spruijt schriftelijk weten. Het vierde punt van 'aanklager' Van Tongeren betrof de nooit in gang gezet te procedure. Bal dreigde er wel mee in dien zijn eisen niet zouden worden ingewilligd. Van Tongeren in zijn rap port: 'Hetgeen toch zonder meer gezien kan worden als een extra aanwijzing dat de heer K. Bal het voorleggen van de brief puur heeft gebruikt als intimi datiemiddel tegen uw bestuur hetgeen tevens een aanwijzing is voor de juist heid van hierna volgende conclusies'. Die conclusies ('opzettelijke valsheid in geschrifte', 'het op ontoelaatbare wijze in diskrediet brengen, intimide ren en onder druk zetten van uw be stuur' en 'handelen in kwader trouw') had Van Tongeren in een extra leden vergadering willen voorleggen aan de leden van Mid-City. „Er dreigde een splitsing. De ene helft geloofde Bal, de andere De Roo. Na het aanhoren van mijn rapport had er een stemming kunnen plaatsvinden op ba sis van de feiten. Zover is het jammer genoeg niet gekomen. Vlak voor ik mijn rapport kon afronden, stond de gewone ledenvergadering gepland. Het be stuur wilde die niet uitstellen. Het ge volg was dat Bal toch nog kans zag zo veel verwarring te zaaien, dat een deel van de club met hem opstapte. Hi j voel de nattigheid en was weg. Voor Jo de Roo vind ik dit heel erg. Voor hem ben ik ook zover gegaan in mijn onder zoek." Allemaal vanwege een briefje van ene W, Jager-Bruining. „Maar wel de brief waai-voor Bal het bestuur had willen aanklagen. Dan staat je als raadsman maar één ding te doen. Bewijzen dat die brief wel degelijk vals is en hopen dat de meeste leden alsnog achter Jo gaan staan." Kees Bal is nu bezig een eigen club op te richten, TGV genaamd. Een club voor snelle jongens dus. Van Tongeren hoopt dat hij met Jo de Roo snel kan terugke ren naar de oude tijden van 'toeren, mossels eten, bier drinken en boeren'. Ad Pertijs Wie gaat er met Kees Bal mee en wie blijft bij Jo de Roo? Dat was na een maandenlang slepende ruzie de in zet, toen de toerclub Mid-City uit Goes met vij ftig fietsende leden in twee kam pen werd verdeeld. Het gemoedelijke clubje, dat ooit uit tachtig toerfietsers (vooral veel oud-wielrenners) bestond, verkeerde plotseling in een crisis. Ri- nus Verboom, al jaren voorzitter en ook oud-renner: „Het komt allemaal door die gluiperige Kees Bal, die heel de club op zijn kop heeft gezet." Wat begonnen is met een onschuldig gedichtje ('De Sint wil dat er harder wordt gefietst...') is uitgedraaid op een affaire die de toerclub heeft verscheurd en tot een speelbal van advocaten heeft gemaakt. Kees Bal heeft het bestuur en de leden een jaar lang bestookt met brieven, gedreigd met een rechtszaak en een dwangsom, maar hij zwijgt nu in alle talen. „Ik ben een nieuwe club be gonnen en wil niets meer met die zaak te maken hebben." Jo de Roo, een van de achterblijvers bij Mid-Cityspreekt van hoogverraad en kinderlijk gedrag. „Wat die Bal ons heeft geflikt, dat is zo smerig, zo onder de gordel. Ik dacht eerst nog: het is wel eens goed dat er zo'n mannetje bijkomt. Hij was de eerste die met een map onder zijn arm naar de vergadering kwam. Dat had ik van bestuursleden nog nooit gezien. Maar daarna is hij gaan lopen donderjagen, overal kritiek op gaan geven. En nu blijkt zelfs dat hij onder een valse naam en met een valse hand tekening brieven naar de club heeft ge schreven.Dat is triest, heel triest, voor een man die toch in het Zeeuwse Tour comité zit en vice-voorzitter is van het districtsbestuur van de KNWU. En dat wij daar met ons boerenclubje nu het slachtoffer van zijn, dat is te zot om over te praten." Kees Bal werd al lang gezien als de aan stichter van het kwaad dat binnen de toerclub is aangericht. Rinus Verboom: „Hij wilde altijd maar harder fietsen, met een fanatisme dat niet bij een toer- clubje hoort. Dat riep enorme weer stand op. Wij gingen meer mee in de filosofie van Jo de Roo: een rondje fiet sen, vrienden uitnodigen en daarna een glaasje drinken. Kees Bal heeft dat ver ziekt." De Jo de Roo-tocht, nog wel ter gele genheid van de 65" verjaardag van de vroegere klassiekerkoning, was vorig jaar de aanleiding voor de definitieve breuk. Rinus Verboom vertelt: „Kees Bal had op de dag voor de tocht de route verkracht met borden en pijlen. We kwamen tot de ontdekking dat op der tig kilometer voor het einde een bord was neergezet met de aanwijzing: hier begint de koers. En overal op de weg waren pijlen gezet, net als in een echte wedstrijd." Stoute dingen Kees Bal wees eerst alle beschuldigin gen van de hand. Volgens zijn zeggen had hij niets met de zaak te maken. Jo de Roo: „Het werd allemaal nog erger toen we daarna een brief kregen die zo genaamd door een Haagse apotheker was geschreven. En waarin stond dat het zo'n prachtige tocht was met die koers op het eind. Maar nu is vrijwel ze ker aangetoond dat Bal die brief nota- bene zelf heeft geschreven." Rinus Ver boom: „Dat van die route en van die pijlen heeft Bal uiteindelijk wel toege geven. Hij zei dat hij wel meer stoute dingen had gedaan. Hij had bijvoor beeld zelf ook oud-renners uitgenodigd om de koers harder te maken." Jo de Roo: „Het is zo ver doorgeschoten dat er van alle kanten kritiek is gekomen. Gerrit Solleveld en Aad van der Hoek zijn na de tocht naar me toegekomen om te zeggen: als het hier zo gaat, dan komen we nooit meer." De zaak esca leerde nog verder toen Kees Bal het be stuur ging dreigen met een rechtszaak wegens smaad. Hij vond dat hij in zijn eer en goede naam was aangetast door de aantijging dat hij de bewuste brief van de apotheker had geschreven. Rinus Verboom: „Hij begon te dreigen met een dwangsom van vijfduizend eu ro (duizend euro per bestuurslid) als we niet ten overstaan van alle leden excu ses zouden aanbieden. Dat was voor ons het moment dat we hebben gezegd: nu is het genoeg geweest, nu gaan we zelf stappen ondernemen. We hebben de advocaat Kees van Tongeren, die lid is van onze club, ingeschakeld om de hele affaire tot op de bodem uit te zoe ken." Dat onderzoek is inmiddels afgerond. Rinus Verboom: „Toen bleek dat Bal nog meer vreemde spelletjes had ge speeld. Hij verwees ons in een brief naar een gesprek dat hij met een Goese advocaat had gehad, maar die bleek Kees Bal nooit te hebben gesproken. We waren toen zo ver, dat we een verga dering hebben uitgeschreven om de le den in te lichten. Het was de bedoeling clat we Bal die avond zouden royeren als lid." Maar Bal was het bestuur voor. Hij hoorde op de vergadering de resultaten van het onderzoek aan, voelde wat hem boven het hoofd hing en bedankte toen zelf als lid. Rinus Verboom: „Hij bleef wel in het café zitten en is na de verga dering leden van Mid-City gaan bewer ken om met hem mee te gaan naar een nieuwe club. Jo de Roo: „Dat neem ik Bal nog het meest kwalijk. Hij heeft al tijd al liggen sodemieteren, altijd van die rotstreken gehad, maar het is vooral verderfelijk dat hij nu ons clubje om zeep wil helpen." Kees Bal is voor wat Mid-City betreft nu voorgoed van het toneel verdwenen. Kees Bal (rechts), hier in gesprek met Tourbaas Jean-Marie Leblanc, is inmiddels een nieuwe tourclub begonnen. foto Ruben Oreel En veel woorden wil hij niet kwijt over de zaak. „Ik ben woordvoerder geweest van wat ontevreden leden, die het bestuur niet meer zagen zitten. Met die leden zijn we nu een nieuwe club begonnen. Ik had geen zin meer om verder te gaan met al dat geruzie. Wij willen een gezellig clubje, om lekker mee te fietsen, zonder dat gezeur." Hij blijft ontkennen dat de brief van de apotheker van zijn hand kwam. „Ik weet helemaal van niets, ik heb er niets mee te makenDe nieuwe club van Bal (TGV: Toerclub Goes Vooruit) heeft in middels vijftien leden ingeschreven van Mid-City. „Het schijnt", zegt Jo de Roo, „dat die mensen ook nog lid van onze club wil len blijven. Dat is helemaal schijnhei lig. Je gaat met Bal mee of je blijft bij ons, maar niet van twee walletjes gaan vreten." Frits Bakker Barcelona Nik is een Baskische Cata laan. Hij woont in Catalo- nië waar zijn Baskische ouders jaren geleden naar toe verhuis den. We raakten met hem be vriend net als al die andere tien tallen mensen die we altijd ontmoeten op een van zijn bij zondere bijeenkomsten. Soms is het een maaltijd, waarbij ieder een zijn eigen eten moet mee brengen. Een andere keer is het een avondbezoek aan het muse um van Dalx. Een paar weken geleden nodigde hij ons uit voor een tocht langs Romaanse ker ken en kloosters in Emporda, het fraaie heuvelachtige achter land van de Costa Bra va. Trefpunthet kerkje van St. Es- teve in Peratallada. De uitnodi ging per mail is een mozaïek van Engels, Spaans, Catalaans, Duits en Japans. Niet omdat hij prat gaat op zijn talenkennis, maar omdat zijn vriendenkring echt alle denkbare nationalitei ten omspant. Om tien minuten over elf dus bij de kerk van de Heilige Stefanus. De twee ranke cipressen tore nen uit boven het afgestompte torentje. Nik staat fris geurend voor de massieve kerkdeur en kriebelt Aitor, zijn onafscheide lijke labrador op zijn kop. In de andere hand de grote smeed ijzeren sleutel waarmee hij straks het Romaanse juweel voor ons ontsluit. Geleidelijk groeit het groepje aan tot zo'n twaalf man: twee Nederlanders, een Amerikaan se, een Engelsman, een Duitse Japanner, twee 'gewone' Japan ners en een Catalaanse Belgi sche met haar dochter. Het wachten is op Lourdes en haar vriendin, de enige Spanjaarden in het gezelschap. Net als Nik verdient Lourdes de kost als gids. Maar het verschil is dat zij alle vereiste diploma's op zak heeft terwijl Nik gidst vanuit zijn hart. De route van vandaag heeft hij zelf bij elkaar gesprok keld en wij zijn z'n proefkonij nen. Als we het goedkeuren neemt hij het op in zijn zeer per soonlijke programma. Om half twaalf gaat Nik's mo bieltje. Lourdes. Ze staat te wachten bij een kerk aan de an dere kant van het dorp. Ze dacht dat ze daar moest zijn. Eindelijk compleet, leidt Nik ons over ou de grafstenen langs ronde bogen en kapitelen naar de tiende en elfde eeuw. De strakke blauwe lucht, de zaterdagochtend stilte en de oude gebeeldhouwde ste nen hebben de tijd stilgezet. De San Esteve kerk is maar één van de vele historische parels die in de vorm van kerken, kloosters of kastelen uit het Catalaanse land omhoog rijzen. We volgen de witte Polo van on ze gids en zijn hond richting Ca- napost, een boerendorp met tien huizen, een paar kilometer ver derop. Het kerkje is uit dezelfde periode, maar de rechthoekige absis verraadt pre-Romaanse invloeden. Met het heilige vuur van de rasverteller laat Nik ou de tijden herleven, maar waar is Lourdes? We missen haar pas wanneer de telefoon van onze gids opnieuw klinkt. Ja hoor, zij is het weer. Verdwaald. Ze staat nog in het dorp waar we net doorheen zijn gereden. Niemand zegt het, maar we denken hetzelfde: moet dat een gediplomeerde gids zijn? Giechelig voegen zij en haar vriendin zich even later weer bij de groep. Onder de lunch be kent Lourdes dat ze zich nog niet zo erg zeker voelt in de auto. Alle begin is moeilijk, meent Terry, onze Engelsman, diplo matiek. Na nog veel meer Romaans brengt Nik ons uiteindelijk naar zijn stokpaardje, het kasteel van La Bisbal, waar bisschop pen en graven vanuit de hoogte regeei'den over hun onderda nen. Maar als Bask in hart en nieren wijst hij ons ook op veel. i'ecentere spox-en van de republi keinse gevangenen die hier on der de Franco-dictatuur hebben gezucht. De zon is onder en van achter de kantelen zien we hoe de laatste rode gloed wegzakt achter de besneeuwde toppen van de Py reneeën. Nik heeft zijn verhaal verteld. In de stilte klinkt uit zijn rugzak het inmiddels zo be kende deuntje van zijn mobiel. Lourdes: zij is de weg kwijt! Halverwege de bezichtiging van het kasteel was ze verti-okken om haar viiendin naar de trein te bi'engen. Het geduld van Nik is eindeloos, net als de onkunde van Lourdes. Henk van den Boom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27