eer windmolens op Neeltje Jans Politiek met de paplepel ingegeven PZC CZAY dringt aan op meer samenwerking 15 ovincie legt plan op tafel bij Rijkswaterstaat Vastgelopen bulkcarrier snel weer los Breskens 57 in de sanering Welkom in Zeeland deel vier Scholingsmakelaar van start Kok Badhotel beste dessertmaker Proef met doorspoelen randmeren zomer CDA in debat met jongeren over Zeeland LPF-discussie jongeren en criminaliteit ^',nc/% a> Cr (tfELNl f ilAE.M zaterdag 22 februari 2003 prRinus Anton isse pDELBURG - De provincie bij Rijkswaterstaat Zee- ;fen plan op tafel voor aan- Jijke uitbreiding van wind je op Neeltje Jans. Het /om een vermogen van maar 1st 50 megawatt, op te wek- met 25 grote windmolens. joputeerde A. Poppelaars y, milieu) deelde dit giste- ;ee in de Statencommissie /te, Milieu en Water. Hij jVteduidelijk dat het initia- ftan de provincie bedoeld is jeer vaart te zetten achter gewenste uitbreiding van Hzame energie. ïens de gedeputeerde werkt ^waterstaat tot nu toe niet tnee aan het plaatsen van èmolens op/bij waterbouw- jige werken. „Met ons plan teren we de impasse te door- ten", aldus Poppelaars. Hij serop dat met een uitbrei- gvan 50 megawatt een flinke iwordt geslagen. Het toont dat de provincie niet zo- j heeft beloofd zich bijzon- in te spannen voor wind- jgie. pelaars gaf aan dat er mo- ieel in de provincie voor 59 sawatt aan windenergie is steld (tussen 1999 en heden 13megawatt bij gekomen), sn stadium van (planologi- uitvoering is ruim 102 sawatt, verdeeld over de ge iten Borsele, Noord-Beve- Temeuzen, Oostburg en Derswaal. s zit het plan voor Neeltje •;nog niet bij. De gedepu- idezietook in het Sloegebied ale mogelijkheden. „Daar misschien wel 80 megawatt jaliseerd worden als wat kan adaan aan aanpassing :de geluidregels voor wind- lans." Belangrijk is dat ^molens op zowel Neeltje sals in Sloegebied geen gro- indschappelijke problemen wrzaken. apelaars onderstreepte dat provincie op de goede weg zit '.energiebesparing en duur- ;g maar: milieuvrien- :]ker) ondernemen door bedrijven. De door provincie ge wenste vermindering van uit stoot van broeikasgassen (met name CO., kooldioxide) scoort goed en blijft alleen achter als het gaat om mindere uitstoot door verkeer. M. Ie Roy (PvdA) vroeg meer aandacht voor vernieuwende projecten die flink zoden aan de dijk zetten. Ze noemde getijde energie. H. Polderman-Martion (WD) reikte in dit verband in zet van biomassa aan. Poppe laars stelde dat die aandacht er al is. De provincie werkt mee aan een proef met energie uit ge tij en begint samen met nutsbe drijf Delta aan een project om het verschil tussen zout en zoet water te benutten voor stroom opwekking. Voor gebruik van biomassa in de kolencentrale Borssele komt binnenkort een vergunning. •SST" -*--v~ny. HANSWEERT - Sleepboten hebben gisteravond de ruim 41.000 brt metende bulk carrier Sibotura, die was vastgelopen voor Hansweert, vlotgetrokken en naar de rede voor Terneuzen gesleept. Het schip, dat onder Liberiaanse vlag richting Ant werpen voer, liep door onbekende oorzaak vast. Multraship zorgde voor voldoen de sleepkracht, waarna het schip voor anker bij Terneuzen, het volgende tij af wachtte. foto Dirk-Jan Gjeltema BRESKENS - Een van de drie grote kotters van de vloot van Breskens, de Breskens 57 van rederij Fenijn, is uit de vaart ge nomen. Het schip is gesaneerd met een bijdrage van het minis terie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). De Breskens 57 is voorlopig opgelegd in Stellendam bij scheeps werf Maaskant. De kotter is te koop voor visserij buiten de Europese wateren. Verkoop van de kotter zal niet zo gemak kelijk zijn, vreest Fenijn. Zo'n acht vissersschepen van buiten Zeeland zijn gesaneerd en wachten ook op een buitenlandse koper. Nog één Zeeuw, de laatste Terneuzense visser W. de Rooy, had een saneringsaanvraag ingediend. Die is niet goed gekeurd. De Rooy heeft te weinig visdagen gemaakt met zijn NZ 21, aldus het ministerie. Hij gaat een bezwaarschrift in dienen. Volgens hem heeft hij niet genoeg kunnen vissen, om dat de visstand sterk is verslechterd door het baggeren. VLISSINGEN - De imagocampagne Welkom in Zeeland be gint vandaag aan de vierde fase. Die draait om muziek. In vij f nieuwe radiospotjes laten Zeeuwen hun favoriete muziekstij 1 horen, die past bij Zeeland. De spotjes zijn op regionale en landelijke omroepen te horen. Ook wordt weer geadverteerd in regionale en landelijke kranten. De vierde campagnegolf sluit het eerste jaar af. Volgens het reclamebureau Van Sluis Consultants, dat de campagne maakte, hebben 30.000 men sen de websitie ioww.welkominzeeland.nl bezocht. Verder zijn 1300 informatiemappen over 'wonen en werken in Zee land' opgevraagd. De campagne gaat dit jaar door. Latei- volgt een evaluatie van de resultaten. MIDDELBURG - Het initiatief om bedrijfsleven en opleidin gen bij elkaar te brengen is een succes. De stichting Zeeuwse Onderwijs- en personeelsbelangen (ZOB) is gisteren officieel van start gegaan. Het aantal participanten is sinds het begin gegroeid van tien naar zeventig. De ZOB is een samenwer kingsverband tussen bedrijfsleven, ROC Zeeland, uitzendbu reau Start, scholengemeenschap Nehalennia en Pushz (de commerciële tak van Hogeschool Zeeland). De ZOB werkt als een soort makelaarskantoor. De stichting inventariseert aan welke opleidingen bedrijven behoeften hebben en of die in Zeeland aanwezig zijn. Vervolgens brengt ZOB vraag en aan bod bij elkaar. Voor die tijd moesten bedrijven soms uitwijken omdat opleidingen niet in Zeeland beschikbaar waren. Gede puteerde L. Coppoolse zei dat de provincie het initiatief toe juicht. „Maar", waarschuwde hij, „als het nu geboren kind volwassen is, kan die misschien in het huwelijk treden. Want er bestaan nu verschillende soortgelijke initiatieven naast el kaar. Het zou mooi zijn als er één loket ontstaat." DOMBURG - Kok Evert van Dilst van het Badhotel in Domburg heeft de dessert wedstrijd gewonnen op de Salon Culinaire in Zuidlaren. Hij kreeg de opdracht om een Grand Dessert te maken voor twee personen, met tenminste vijf ele menten. Onder de titel 'L'orientel Dragon' presenteerde hij: spekkoek met kerrie en donkere chocolade, sushi van mango en kiwi, brochette van banaanbonbons, ananascompote, ko kos, sereh bavaroise, witte chocoladedrank met Pedro Ximi- nes en Passie Coulli en een chocoladeschildering van een draak. De jury vond de algemene indruk en originaliteit 'zeer goed', de kleurencombinatie 'mooi', de afwerking 'goed' en de smaak 'voortreffelijk'. Het oordeel luidde dat het dessert goed te serveren en uitstekend te verkopen is. MIDDELBURG - Kort na le zomer wordt een proef •enomen met het door spoelen van de Zeeuwse randmeren Krammer- Volkerak en Zoommeer. Dat gebeurt om de aanwe zigheid van giftige blauw- waardoor afgelo pen jaar duizenden vogels stierven, aan te pakken. Gedeputeerde A. Poppe- hars (CDA, milieu) liet iat gisteren weten in de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water. Hij verwachtte dat het door- i in augustus of september ter hand wordt genomen. Dat gebeurt in beginsel net zoet water uit de grote "neren dat via het Hol- andsch Diep afstroomt. De gedeputeerde gaf aan dat het doorspoelen slechts een oplossing op •Wte termijn biedt. Om de kwaliteit van het pater in de randmeren de finitief te verbeteren - en aarmee de blauwalg uit febannen - zijn ingrijpen der maatregelen nodig, nemeer tijd en geld kos ten. De doorspoelproef wordt uitgevoerd onder verant woordelijkheid van Rijkswaterstaat; het «stuurlij k overleg frammer/Zoommeer stemt ermee in. WESTKAPELLE - Het CDA laat op woensdag 26 februari Zeeuwse jongeren aan het woord over wonen, onderwijs, werkgelegenheid, cultuur en sport. In Westkapelle wordt gedebat teerd door eindexamenkandi daten van het voortgezet onderwijs, studenten van de Hogeschool Zeeland, werkende jongeren, jonge gezinnen en werkgevers. De resultaten van dat debat worden 's avonds voorgelegd aan 'deskundigen', als voorzitter J. Mandos van de HZ, voorzitter L. van Gelder van de Kamer van Koophandel, ondernemer J. Mosmans en aan kandidaat-Statenleden van het CDA. De bijeenkomst vindt plaats in Kasteel van Batavia in Westkapelle. Het debat begint om 16.00 uur, de avondsessie om 19.15 uur. VLISSINGEN - Jongeren en criminaliteit. Dat is het thema van een discussie-avond van LPF Zeeland op dinsdagavond 25 februari in Vlissingen. Op uitnodiging van de LPF gaan vertegenwoordigers van horeca, politie, jongerencentra, asielzoekers en buurtverenigin gen met elkaar in debat. De avond vindt plaats in hotel Arion in Vlissingen en begint om 19.30 uur. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - CDA-Staten- lid Jan Ramondt is boer in hart en nieren, zij het thans rustend. Zijn wortels zitten in de Zeeuws-Vlaamse klei. Die boe renafkomst bracht hij mee naar Provinciale Staten. Zeker in het begin was Ramondt nadrukke lijk een woordvoerder namens en voor de boeren. Gaandeweg ontwikkelde hij zich meer tot generalist. Dat kon ook, omdat de interesse voor de belangen van de boeren in de Staten best groot is, zegt Ramondt. „Dat zit niet in het aantal boerenvertegenwoordi- gers, maar in de Zeeuwse sa menleving. Daar hebben boeren in het algemeen nog veel draag vlak." En zo hoort het ook, stelt hij. Zeeland is naast water toch vooral platteland. Hoewel de CDA'er zijn afkomst nimmer verloochent, is hij mee gegaan met de ontwikkelingen. Met name ook die, waardoor na tuur en landschap nadrukkelij ker een rol spelen. Ramondt ontkent dat het meer oog heb ben voor de natuur hem heeft bezwaard. „Het Zeeuwse na tuurbeleid is snel duidelijk ge worden en heeft zich snel ont wikkeld. Dat is in een goede samenwerking tussen de land bouw, natuur en politiek ge gaan. Ik ben blij dat ik daaraan een bijdrage heb kunnen leve ren." Jan Ramondt stapte in de poli tiek uit maatschappelijke inte resse. Het was hem ook met de paplepel in gegoten: zijn vader was wethouder in Terneuzen, zijn grootvader gedeputeerde. „Het zit in de familie en kenne lijk in het bloed." In 1982 kwam hij in de Staten, Bij de verkie zingen in 1991 scoorde het CDA slecht en was zijn 15e plaats on- O -*■ Jan Ramondt: politiek zit in het bloed. foto Mechteld Jansen toereikend om herkozen te wor den. Of hij daar echt rouwig om was? Hij glimlacht diplomatiek en wil slechts kwijt dat hij wei nig gelukkig was met de sfeer in de CD A-fractie, die ernstig ver deeld was door Hoekse en Ka beljauwse twisten. „De belas tingaffaire was voor mij echt een dieptepunt. We moesten te gen vier leden van GS zeggen: dit kan niet, wat u gedaan hebt. De ellende was te vermijden ge weest als ze enige deemoedig heid hadden betracht, in plaats van te proberen de Staten mede verantwoordelijk te maken." Na drie jaar besturen op regio naal niveau bij de CDA-afde- ling West-Zeeuws-Vlaanderen, keerde Ramondt in 1994 tussen tijds terug in de Staten, om aan een 'veel leukere' tweede perio de te beginnen. In 1998 was hij korte tijd fractievoorzitter en na de verkiezingen van 1999 werd hij voorzitter van de be langrijke commissie Ruimte, Milieu en Water. „Het trok me eerst niet zo aan, omdat je als voorzitter te weinig aan politiek kunt doen. Ik ben het steeds leu ker gaan vinden. Goede verhou dingen, flinke discussies en er zijn aardig wat dingen uit de commissie gekomen waar het college mee aan de slag moest." Tot hoogtepunten rekent Ram ondt de besluitvorming over de Westerscheldetunnel en de Wes- terschelde Container Terminal. „Dat was een moeilijke keus. Overlast tegenover werkgele genheid." Er werd toen serieus politiek bedreven, vindt hij. „Meestal gebeurt dat in de Sta ten door een beperkt aantal mensen. Er zijn niet zoveel stu rende mensen. Dat zou zeker be ter kunnen." 'jo you AfZ fzfö£D To t&we door Rinus Antonisse GOES - Schaalvergroting, maar tegelijkertijd kleine, gespeciali seerde markten bespelen. Deze twee sporen wil de Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopver eniging (CZAV) de komende tijd volgen om te overleven. Daarbij speelt samenwerking met ande re partners een grote rol. CZAV-bestuursvoorzitter J. van Nieuwenhuijze bracht dit giste ren naar voren tijdens de tradi tioneel zeer druk bezochte alge mene ledenvergadering in Goes. „Iedere weldenkende onderne mer in de land- en tuinbouw weet dat hij moet samenwerken met collega's en ook voor- en achterwaarts in de keten van productie-consumptie", aldus Van Nieuwenhuijze. Het bestuur van de CZAV beseft dat terdege, maar of de indivi duele boer daar ook van is door drongen. is maar de vraag, bleek uit zijn betoog. Hij noemde als voorbeeld de (gezamenlijke) af zet van aardappelen. Van een échte krachtenbundeling van boeren-telers is nog altijd geen sprake. Van Nieuwenhuijze onder streepte dat de vraag naar meer aardappelen als gevolg moet hebben vergroting van het aan bod, niet in kleine hoeveelhe den, maar grote volumes. De CZAV blijft in deze inzetten op de aardappelcoöperatie Neda- to. De deelname in dit bedrijf (afzet ruim 400.000 ton aardap pelen per jaar) is vergroot. De bestuursvoorzitter zei on derzoeken, onder meer van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie, naar betere afzet van aardappelen te ondersteu nen. „Maar wij zijn van mening dat bundeling zoals in het sys teem van Nedato, de juiste weg is. Hopelijk komen meer telers tot deze mening en kan er snel een grotere bundeling van krachten plaatsvinden. Dit kan misschien samen met de ZLTO. Van Nieuwenhuijse gaf aan dat de tijd dat het bestuur bestuur de en de raad van commissaris sen toezicht hield op het reilen en zeilen van de coöperatie, voorbij is. Daarom komt er een nieuw bestuurlijk model, met korte lijnen en een breed draag vlak naar de leden. Algemeen directeur A. Bierens kondigde aan dat de relatie met de zogenoemde samenwer- kings-bedrijven (voor granen, meststoffen en gewasbescher mingsmiddelen) wordt ver diept. Die samenwerking vangt het grotendeels wegvallen van het voormalig landbouwbol- werk Cebeco Groep op. Hij liet weten dat de activiteiten van de Agrimarkt-tak van CZAV ver der worden uitgebreid met nieuwe vestigingen. Doel is ver dubbeling van de omzet. Advertentie 4 4 1 AND 1 COR DE JONGE MEDEDELING Geachte abonnees, Gisteren is door een technisch probleem bij de automatische afhandeling van uw bezorgklacht is een gedeelte van deze automatisch verwerkte klachten niet nabezorgd. Onze excuses hiervoor, PZC Lezersservice

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15