oulevards roepen op tot nostalgie Gapinge vreest drukte door N57 Uitroepen oorlogs vrije gemeente symbolisch Staten onderzoeken combinatie Biologisch Museum/Neeltje Jans w 13 D66 praat over openbaar vervoer kan door beeldregieplan veranderen in Belgische kustplaats Forum over plan voor boulevards Aanrijding in Schoondijke Aanhoudingen na geweldpleging Dansparen winnen kampioenschap Goese bedrijven dupe van inbraak Jonge dieren Koop en verkoop uw auto razendsnel via www.AutoTrack.nl (S) AutoTrack.nl J zaterdag 22 februari 2003 iwrAbvan der Sluis fLlSSINGEN - Het uitroepen pji de gemeente Vlissingen tot «rlogsvrije gemeente' heeft L lichts symbolische waarde, fel antwoordt het college van Jen W op vragen van de SP- hctie. SP had de gemeenteraad in brief deze maand gevraagd fflgeen medewerking te verle- n aan het vervoer van oor- i^materiaal voor een oorlog ?;èn Irak over het grondgebied ai Vlissingen. Daarnaast ragde fractie om de gemeente üissingen de status te geven an 'oorlogsvrije gemeente'. B aW wijzen de SP erop dat het c, ritenlandse en het defensiebe- 1 ri taken zijn van het Rijk en set van een willekeurige ge- 1 sente Als de SP wil dat Vlis- sgen zich uitroept tot 'oor- - vgsvrije gemeente', heeft dat ater een symbolische beteke- s. Er bestaan geen staats- of festuursrechterlijke bezwaren ils een gemeente zich met een fcrgelijk predikaat wil tooien. In dat ver-band wijst het college op gemeenten die zich in de ja ren 80 uitriepen tot 'kernwa pen vrije gemeente'. De gemeente Vlissingen, aldus het college in een brief aan de SP, is niet bevoegd tot of verant woordelijk voor het afgeven van vergunningen voor transport. Vorige week vrijdag is oorlogs- materieel ingescheept in de haven van Vlissingen. Het transport vond plaats onder be voegdheid en verantwoorde lijkheid van de minister van De fensie. Motie De fractie van GroenLinks dient donderdag 27 februari een motie in, waarin de gemeente raad wordt opgeroepen een brief te sturen naar de regering. Daarin vraagt de raad niet deel te nemen aan een eventuele oor log tegen Irak, maar juist alle invloed te gebruiken om de Ver enigde Staten en Engeland er toe te bewegen af te zien van ge weld tegen Irak. In een toelichting stelt Groen Links het eens te zijn met de stelling dat Irak zich moet ont wapenen, maar dat er ook mo gelijkheden zijn om dat doel geweldloos te bereiken. De mas sale vredesdemonstratie van vorige week zaterdag en de pu blieke opinie ondei'schrijven een vreedzame oplossing van het conflict, aldus GroenLinks. VLISSINGEN - De afdeling Walcheren van D66 houdt woensdag een debat over het openbaar vervoer op Walcheren in Scholengemeenschap Weye- vliet in Vlissingen. De relatie tussen het openbaar vervoer en de grote scholenge meenschappen staat centraal. Deelnemers aan het debat zijn: een vertegenwoordiger van de provincie Zeeland, J. Mandos (Hogeschool Zeeland), R. Stuf- kens (Scheldemond), G. Spaan dervan reizigersoi-ganisatie Ro ver, D. Bakker van Connexxion en Jikkie van der Giessen, lijst trekker van D66 voor de provin cie. De gespreksleiding is in handen van oud-D66-raadslid in Vlissingen, Monique Schoo- nen. Het openbare debat begint om 20 uur, de zaal is een half uur eerder al open. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 «80 aa vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek RonMagnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 «80 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl wternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl iinrEdith Ramakers HJSSINGEN - ,,De villabouw oet gehandhaafd blijven. Dat iakt de Vlissingse boulevard ponder", zegt Antoinette jants. „Deze boulevard wordt lerker door verscheidenheid in iUW.Het mag in Vlissingen een stje rommelig zijn. Oh, en ook ümenselijke, Vlissingse maat met aandacht krijgen." lei is vrijdagmiddag. De Vlis- :gse boulevard is in trek. Een atal wandelaars geniet van de sste zonnestralen van het jaar. H fekijken naar de zee én naar de ibouwing. Iedereen heeft wel sn mening over de boulevard. Het Vlissingse bestuur moet c: :;t denken dat Vlissingen een xebadplaats kan worden. Dat R it nooit. Zet in op kleinscha- 1 ijieid", vindt Gerard Floor, de itgenoot van Antoinette iants. 1 Ie passanten gaan in op het I eeldiegieplan van de boule- ard dat Wytze Patijn van Kui- er Compagnons in opdracht a de gemeente Vlissingen ~ftsamengesteld. Tot 1 maart a er bij de gemeente op gerea- srd worden. In de visie wor den richtlijnen - dus geen ver plichtingen - voor veranderin gen aangegeven voor de open bare ruimte en bebouwing. Bij de Boulevard Bankert - het gedeelte voorbij de Zeevaart school tot aan de hoek Coosje Buskenstraat - is forse uitbrei- ding en nieuwbouw mogelijk. Met torens van 78, 63 en 51 me ter boven NAP en een ophoging van ruim tien meter voor zo'n acht huizen in dat rijtje. De hoogbouw krijgt enkele meters achter de gevels van de huidige bebouwing vorm. Door het in springen zou er geen gesloten muur worden opgetrokken. „Maar de beleving is toch dat je, zeker vanaf de stadse kant van de boulevard, tegen een wand kijkt. Het gaat fors de hoogte in", zegt Peter Habraken (54), 'een echte Vlissinger'. Zijn vrouw, Gerda Wolterink, is het met hem eens. „We wandelen hier vaak. We moeten echt op passen dat we geen Belgische kust krijgen. In het eerste stuk van de boulevard, Boulevard Evertsen, staan mooie huizen. Bij Bankert zitten er ook mooie huizen tussen. Die moet je res taureren. Stop daar je energie in." Vlissinger Sander Verdonck (28) heeft een totaal andere me ning. „Deze boulevard verdient juist hoge torenflats zoals de Sardijntoren. Voorbij Solskin, halverwege Bankert, houdt de boulevard voor mij op. In de richting van Michiel de Ruyter mist de boulevard alle uitstra ling." En de boulevard is dode lijk saai, vindt hij. ,,'s Avonds zie je alleen maar mensen met ver rekijkers achter de ramen zitten en dat wat er beweegt, zijn au to's. Er moeten mensen komen", zegt Sander. „Die gaan naar de boulevards als er meer restau rantjes en terrassen komen. En misschien moeten er ook betaal bare woningen gebouwd wor den, waar jonge gezinnen kun nen wonen." Hij werpt op om echte bomen neer te zetten. „Dus niet tien trieste kerstbomen die hier met Kerstmis tegen de lantaarnpa len worden gezet. Als je iets doet, doe het dan goed. Zet mooie platanen in een lange rij neer. Probeer te stimuleren om aparte winkeltjes hier te krij gen. Ik wil trots kunnen zijn op 'mijn boulevard'. Dat ben ik als ik met anderen langs de flats bij de Sardijntoren loop. Hier in dit gedeelte niet." Sander is de enige van tien voor bijgangers die verwacht dat Vlissingen door sloop en nieuw bouw weer opgenomen wordt in de vaart der volkeren. Dirk (61) en Lenie (52) den Haen uit Vrou wenpolder gruwen bij dat idee. „We wonen in Vrouwenpolder en gaan vaak naar Vlissingen uit een soort nostalgisch gevoel. De meeste huizen hebben hier nog aparte geveltjes." Dat is in Scheveningen anders, de kust plaats waarbij hij jarenlang in de buurt woonde. „Ik hou van menselijkheid en wat levendig heid. Waarom is hier trouwens geen echte kroeg meer?" Ad van Peer (43) komt zeker een keer in de twee maanden naar Vlissingen. Hij woont in Ouden bosch. „Tegen mijn vrienden zeg ik altijd gekscherend dat ik in mijn andere leven een Zeeuw ben geweest. Ik hou van de rust, de weidsheid, de zee. Ik zou het leuk vinden als ze deze boule vard zo oorspronkelijk mogelijk houden. Dat heeft misschien iets met mijn werk te maken, ik zit in de archiefwereld, heb fee ling met historie." Hij vindt dat Vlissingen moet proberen te redden wat er te redden is. „Elke stadsbestuur der wil zo nodig bouwen, alsof het daardoor gezellig wordt. Ik vind wel dat het voorbij de Ge vangentoren naar Michiel de Ruyter een beetje grauw is. De huizen zouden een kleurtje kun nen gebruiken." Jane (33) en Martijn (26) Geene uit 's Gravenpolder schrikken als ze de visie van de boulevard zien. „Er is al zoveel verpest bij de Sardijntoren. Als dit zo door zou gaan, dan betekent dat een verkrachting van die huizen die mogen blijven staan", vindt Ja ne. Gezellig De binnenhuisarchitecte vindt het belangrijker om geld te ste ken in een gezellige boulevard, waar vaak kleinschalige optre dens worden gehouden; waar een kioskje een vaste plaats krijgt en waar 'nostalgische lantaarnpalen' worden ge plaatst. Martijn ziet voordelen bij een autoverbod in de zomer. „Als hier achter een goede weg wordt aangelegd, moet dat mo gelijk zijn. Het geeft een rustig gevoel." Antoinette Elants zou het be treuren als de boulevards het beetje 'eigenheid dat ze hebben nog kwijtraken'. „Ik ben een ge boren Vlissingse. We wonen nu in Oosterhout. Zo'n tien jaar ge leden heb ik de boulevard voor de laatste keer gezien. Ik wilde vandaag naar Vlissingen, uit nostalgische overwegingen, om mijn zestigste verjaardag hier te vieren. Ik ben geschrokken. Ik ben op zoek gegaan naar de din gen die ik herken, maar ze zijn verdwenen." Dat ze de visboerin in vol ornaat met haar viskarretje niet meer aantreft, kan ze begrijpen. „Niet dat ik het niet prachtig zou vinden als ze hier nog zou staan. Maar goed, er zijn dingen die voorbij gaan. Waar is trou wens die duiktoren? Dat was ook zo'n herkenbaar punt. Wat is er in het algemeen met Vlis singen aan de hand? Het is vre selijk dat hotel Britannia niet meer in bedrijf is. Daar gingen we vroeger altijd naar toe. Ik denk dat Vlissingen niet de Spaanse kustplaatsen na moet doen. Daar verschijnt het ene na het andere hoogbouwplan. Vlis singen moet afwijken van de an dere kustplaatsen, dat is haar kracht en charme." Bomen Gapinge vreest dat de aanleg van de N57 meer verkeer in de kern zal brengen, waaronder ook veel grote voertuigen, foto Lex de Meester De richtlijnen voor ontwikkelingen op de Boulevard Bankert. door Melita Lantinq GAPINGE - De dorpsraad van Gapinge vreest een fikse toena me van verkeer door het dorp als de nieuwe N57 eenmaal is aan gelegd. Vooral vrachtverkeer en Iandbouwverkeer zullen, aldus de dorpsraad, de sluiproute via het dorp weten te vinden. „De weg is nu al erg druk," zegt B. Traas van de dorpsraad. „Vrachtwagens rijden veelvul dig door het dorp en dat zal al leen maar toenemen. Iedereen die de weg weet op Walcheren, gaat straks vanuit de richting Serooskerke niet eerst terug naar Vrouwenpolder of Middel burg om naar Veere te gaan, maar kiest de kortste route via Gapinge." „Niet alleen vrachtverkeer zal een sluiproute kiezen" vult se cretaris L. Corbijn aan. „Ook vakantiegangers en het Iand bouwverkeer kiezen de kortste weg. Veel toeristen komen hier al jaren en die kennen natuur lijk de snelle routes. Maar ook de boeren en loonbedrijven we ten de weg. De trekkers en land bouwmachines zijn heel erg groot en de weg door het dorp is smal en daardoor ontstaan ge vaarlijke situaties. Voor de be stuurder-s van de trekkers is dat niet altijd gemakkelijk. Maar ja, ze moeten toch ergens langs, want straks mogen ze niet meer over de weg." Niet alleen de toename van het verkeer in het dorp is een pro bleem voor de dorpsraad. Ook de kinderen die dagelijks naar school in Middelburg fietsen, krijgen straks te maken met een toename van het verkeer op hun fietsroute, de Schellachseweg. Corbijn: „Vooruitlopend op de nieuwe weg is die al aangepast met van die smalle stroken langs de kant voor de fietsers. De kin deren moeten die weg wel delen met veel Iandbouwverkeer en dat is gevaarlijk. Maar een fiets pad kunnen we vergeten, dat is ons in het verleden wel duidelijk gemaakt. Toen wij daarom vroe gen, stelde het waterschap ge woonweg dat er nog geen dode lijke ongelukken zijn gebeurd, dus is er niets aan de hand." De leden van de dorpsraad heb ben dan ook weinig vertrouwen meer in bestuurders van het wa terschap of Rijkswaterstaat. Corbijn: „Ik heb het gevoel dat je heel veel mag zeggen, maar vervolgens wordt er niets mee gedaan. Ze zijn bereid om overal uitleg over te geven, ze zijn be reid om overal naar te luisteren, maar verder? Er verandert niets. Dat hebben we ook wel weer ge merkt tijdens de inspraakavond in Serooskerke." Traas: „Ze praten gewoon in hun eigen straatje. Ze luisteren niet naar onze argumenten en dan vraag ik me af of het allemaal wel zin heeft." Vertrouwen Ondanks het gebrek aan ver trouwen probeert de dorpsraad toch nog een informatieavond over de weg te organiseren in het dorp. De kwestie leeft volgens Corbijn nog niet echt en dat moet veranderen. „Dan kunnen we horen wat de plannen zijn. Binnenkort start de gemeente Veere de procedure voor de wijziging van het be stemmingsplan en iedereen die wat wil veranderen kan dan in spreken." De informatieavond wordt waarschijnlijk begin april ge houden. Verdonk op de Boulevard Bankert: „De boulevard verdient torenflats foto Ruben Oreel VLISSINGEN - De Vlissingse fractie van GroenLinks wil de mening van burgers peilen over het beeldregieplan van de Vlissingse boulevards. De visie heeft het college van B en W van de gemeente Vlissingen onlangs gepresenteerd. Tot eind februari is inspraak mogelijk. De fractie vindt dat Vlissingen moet kiezen voor behoud van het eigen kleinschalige karakter. „Want daarmee kan Vlissingen concurreren met en zich on derscheiden van andere kustboulevards", schrijft Groen Links. De partij heeft een link 'beeldregieplanop haar website: site- .zeelandnet.nl/groenlinks/vlissingen/ waar voor- en tegen standers kunnen reageren. SCHOONDIJKE - Bij een aanrijding op de kruising Nieuwe Havenweg N58 in Schoondijke is gistermiddag rond half zes een 65-jarige Vlissingse gewond geraakt. Een twintigjarige bestuurder van een vrachtauto, afkomstig uit Ouderkerk aan de IJssel, reed over de Damstraat, komen de uit de richting centrum Schoondijke. Op de kruising sloeg hij rechtsaf. Hij liet hierbij de rechts op het fietspad in dezelf de richting rijdende 65-jarige Vlissingse vrouw op een snor fiets niet voorgaan. De vrouw kwam ten val en liep enkele kneuzingen op. Zij werd overgebracht naar het ziekenhuis. Beide voertuigen raakten beschadigd. OOST-SOUBURG - De politie heeft deze week een achttien jarige man uit Oost-Souburg, een zeventienjarige man uit de gemeente Vlissingen en een vijftienjarige Middelburger aan gehouden op verdenking van openlijke geweldpleging. Dit gebeurde naar aanleiding van een vechtpartij op de Langen- dam in Zoutelande op zondag 12 januari, waarbij onder meer met een kettingslot en een helm werd geslagen. De achttienjarige bleek niets met de zaak te maken te hebben, de anderen werden na verhoor weer in vrijheid gesteld. MIDDELBURG - Dansparen van Van Eijkeren DanceMas- ters uit Middelburg zijn tijdens het kampioenschap Ballroom dansen in Poeldijk in de prijzen gevallen. Alles zes paren stre den in verschillende klassen mee in de finale. In de derde klas behaalden Arjan Quatbullha en Yvet Lutz een vijfde plek. Jos Elstgeest en Wendy Lutz eindigden op een vierde plek en promoveerden daardoor naar de tweede klas. In de tweede klas haalden Remco en Kim van Sabben een der de plek. In de eerste klas eindigden Arno van de Boom en Auk- je de Jong op een zesde plek. In de Startklasse was een vierde plek weggelegd voor Paul en Ineke Lutz en voor Jaap en Lydia van Sabben een derde plaats. GOES - Donderdagavond is ingebroken in twee bedrijven in Goes. Uit een pand in de Marconistraat werd communicatie- en fotoapparatuur ter waarde van ruim 15.000 euro weggeno men. Bij een inbraak aan de Amundsen weg werden hogedrukspui ten en stofzuigers buit gemaakt. De waarde hiervan bedraagt een paar duizend euro. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Niet langer doormodderen met het Zeeuws Biologisch Museum. Opname in een centrum voor natuur en landschap onder de vlag van stichting Het Zeeuwse Land schap, te vestigen in de oranje rie van kasteel Westhove bij Oostkapelle, is geen afdoende oplossing. Beter is te onderzoe ken of er, in combinatie met het bezoekerscentrum van het Na tionaal Park Oosterschelde op Neeltje Jans, iets moois kan ont staan. De statenleden M. Ie Roy (PvdA) en M. Wiersma (GroenLinks) drongen er gisteren in de com missie Ruimte, Milieu en Water op aan nu eindelijk eens de in vulling van 'groene' museum voorzieningen goed aan te pak ken. In hun ogen past een royale voorziening niet in de kwetsba re Manteling van Walcheren. Bovendien is het onzin twee groene centra op te richtenin de Manteling (Zeeuwse Land schap) en op Neeltje Jans (Na tionaal Park). Wiersma constateerde dat gede puteerde G. de Kok (PvdA, cul tuur en natuur) op het gebied van museumbeleid geen geluk kige hand heeft. „Laten we de beslissing overlaten aan de nieuwe Staten én een nieuwe gedeputeerde." Daar waren alle commissieleden, op die van het CDA na, het wel over eens. Al leen dachten ze verschillend over de richting die het uit moet gaan. De WD'er H. Polderman-Mar tin vond dat het Zeeuws Biolo gisch Museum moet worden vervangen door een bezoekers centrum van Staatsbosbeheer ten behoeve van de Manteling. J. van Ginkel (ChristenUnie) merkte op dat te gemakkelijk voorbij wordt gegaan aan de combinatie centrum natuur en landschap met informatiecen trum Nationaal Park. „We we ten zelf niet goed wat we wil len". J. Hageman (Partij voor Zeeland) sloot zich daar bij aan. Alleen H. van Waveren (CDA) meende dat de Staten het plan van Het Zeeuwse Landschap voor ombouw van het Zeeuws Biologisch Museum - met aan passing van de oranjerie - wel kunnen steunen. Gedeputeerde De Kok zei dat er op Neeltje Jans geen mogelijkheden zijn. Hij stelde dat het dagelijks pro vinciebestuur het ZBM niet zonder meer wil opheffen. Noodgedwongen legde hij zich er bij neer dat de kwestie na de verkiezingen opnieuw op de agenda komt. MIDDELBURG - Kinderboer derij De Klepperhoeve in Mid delburg houdt woensdag 4 maart de activiteit 'jonge dieren op de boerderij'. Kinderen van 4 tot en met 12 jaar krijgen onder meer een rondleiding, een dia voorstelling van de jonge bees ten en er is een expositie. De ac tiviteit begint om 13.30 en duurt tot 15.30 uur. Advertentie De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13