Ik voelde me vaak heel alleen Goed ademhalen is het beste medicijn tegen stress PZC Kunstsuiker aspartaam is sluipend gif Pa, kun jij me 1000 euro lenen? Aantalenig kinderenneemt toe Koffie verhoogt kans op dood kind Vingers verraden karakter Kinderen en hersenvliesontsteking Impotentie zit tussen de oren opvoeding zaterdag 22 februari 2003 door Anne Velthausz DEN HAAG - Ze zouden weinig sociaal zijn en verwend. De vooroordelen over het 'enig kind' zijn hardnekkig. Maar kinderen die alleen opgroeien in een gezin zijn echt niet egoïsti- scher dan leeftijdgenoten met broertjes en zusjes. En dat 'ver wende', dat is ook een fabel. „Mijn ouders hielden me juist kort. Uit angst dat de mensen zouden zeggen: 'O zie je wel, dat is een enig kind'." De 17-jarige Stefanie Groot be hoort tot de groeiende groep kinderen die opgroeien zonder broer of zus. Op dit moment is één van de elf kinderen 'enig' kind in het gezin, blijkt uit re cente cijfers van het CBS, en dat aantal blijft stijgen, zo is de ver wachting. „De belangrijkste re den is dat vrouwen het moeder schap langer uitstellen. En dan wil een eerste kind vaak nog wel lukken, maar een tweede kind niet", zegt onderzoeker Joop Garssen van het CBS. Uit het weinige onderzoek dat bekend is over 'het enig kind' blijkt dat ze zich sneller een zaam voelen, vaker een fanta sievriendje hebben, behulpza mer zijn dan andere kinderen en minder behoefte hebben om dwars te liggen. Verder scoren ze iets hoger op de intelligentietests dan kinderen die broertjes en zusjes hebben. De belangrijkste uitkomst is dat ze zich op volwassen leeftijd in eigenlijk niets onderscheiden van andere volwassenen die wel zijn opgegroeid met broers en zussen. Van verwennerij blijkt geen sprake te zijn, constateert Joop Garssen. „Alleen in materieel opzicht worden ze misschien wat meer verwend. Ze zijn bij twee sporten tegelijk en hebben ook nog muziekles. Dat soort dingen. Het is wel logisch, want als je maar één kind hebt, kun je de middelen rijker inzetten." De 'enig kinderen' zelf hebben wel eens last van de vooroorde len. Stefanie: ,,0p school zeggen de kinderen vaak: 'Nou jij hebt het mooi makkelijk. Jij kunt lekker doen wat je wilt, jij hebt geen last van een ruzie makende zusjes of broertjes. Bij jou in huis is er nooit gezeur over wie er achter de computer mag'. Maar ze zeggen er dan meteen bij: 'Ik moet er niet aan denken dat ik alleen zou zijn. Dat lijkt me niks'." Stefanie heeft een druk leven. In de vijfde klas van het vwo moet ze veel leren, ze houdt van spor ten speelt muziek en is druk met het uitgaan met vriendinnen. „Ik denk dat ik veel dingen met vriendinnen doe die andere kin deren met hun zus of broer doen Als wij een dagje uitgaan of zo, dan vraag ik ook meestal een vriendin mee, want anders is het best saai voor mij Bang SaskiaMeulman (nu 52) werd in haar j eugdj aren behoorlij k kort gehouden. Haar ouders waren ontzettend bang dat de omge ving zou zeggen: 'Dat kun je wel zien, dat is een enig kind'. „Vooral mijn moeder was o zo bang dat ik verwend over zou komen. Als mensen hoorden dat ik de enige thuis was, zeiden ze altijd: 'Nou, dat zou je niet zeg gen, ze is zo goed opgevoed en zo lief'. Ik werd daar niet goed van. Alle mensen hebben volgens mij nog steeds het beeld dat een enig kind alles kan krijgen wat zijn hartje begeert, nou vergeet het maar. Ook op het gebied van uitgaan, waren mijn ouders streng. En spijbelen? Ik moest op sterven na dood zijn, wilde mijn moeder een briefje schrij ven. Bij mijn man thuis die wel een broer en een zus had, ging het allemaal heel wat soepeler. Ik heb dan ook altijd gezegd: ik wil graag meer dan één kind. Gelukkig is dat ook gelukt Yvonne Philips (49) heeft ook altijd een broer of zus gemist, vertelt ze. „Toen ik negen was, gingen we verhuizen naar een nieuwbouwwijk met allemaal jonge gezinnen. Er waren veel baby's, maar weinig kinderen van mijn eigen leeftijd. Toen voelde ik me heel vaak alleen." Het gemis bleef. „Toen ik ging scheiden, was er geen broer of zus met wie ik lief en leed kon delen. En als een van je ouders komt te overlijden, sta je er al leen voor om de overgebleven ouder op te vangen. Je kunt dan niet afspreken met iemand om de zorg te verdelen. Ik doe het graag hoor, want ik heb schat ten van ouders, die ook voor mij altijd klaar hebben gestaan, maar het is best zwaar." Arie Wesseldijk (46) heeft het nooit een,probleem, gevonden om enig kind te zijn. „Mijn opa en opoe woonden bij ons in, en het was altijd een gezellig boel. Ik heb me eigenlijk nooit een zaam gevoeld. Ik had veel vriendjes in de buurt. We kwa men allemaal bij elkaar over de vloer en speelden altijd buiten. Er was altijd wel wat te doen. Ik denk dat kinderen tegenwoor dig na school meer thuis zijn. Als enig kind voel je je dan foto Werner Rauwerdink/GPD waarschijnlijk meer alleen. Het leuke vond ik dat ik een heel goede band had met mijn ou ders. Ze namen me altijd in ver trouwen." Natuurlijk zijn er voordelen, zegt Stefanie. „Ik heb het ge woon heel leuk thuis. Het ligt ook heel erg aan je ouders of het gezellig is. Ik denk dat ik ook een betere band met mijn ouders heb dan veel andere kinderen. Ze nemen me echt voor vol. Ze vertellen mij alles, over werk en de familie. Ik merk wel eens dat dat in andere gezinnen heel an ders gaat. En ja, ik denk dat het met verjaardagen en Sinter klaas hier ook iets makkelij kei- gaat, want mijn ouders hoeven alleen met mij rekening te hou den." Meer gesloten Stefanie is benieuwd hoe andere jongeren het vinden om alleen op te groeien. „Ik weet nog dat ik het als klein kind soms ook niet leuk vond om alleen te zijn. Je maakt minder makkelijk contact met andere kinderenIk denk dat een enig kind daarom misschien meer gesloten is. En ik denk ook wel eens na over la ter. Mijn nichten en neven zijn allemaal tien, vijftien jaar ou der dan ik, en als mijn ouders la ter veel ouder zijn sta ik er echt alleen voor. Als ik met iemand trouw, dan hoop ik dat 'ie wel een zus of broer heeft." Het enig kind zijn houdt Stefa nie vooral de laatste tijd bezig, weet haar moeder Willemien Groot. „We praten daar ook wel samen over. Bijvoorbeeld over het gevoel van haar dat ze het vaak in haar eentje tegen ons tweeën op moet nemen. Daarom zitten mijn man en ik aan tafel nooit naast elkaar en zit Stefa nie altijd naast een van ons. En als ze iets met mij heeft over legd, of met mijn man, hoeft ze het niet ook nog eens aan de an der te vragen, zo hebben we af gesproken." Voor ouders is het altijd een beetje schipperen, denkt Wille mien. „Je moet oppassen dat je je kind niet te veel verwent, maar je moet ook weer niet doorslaan naar de andere kant. Kijk, ik had vier zussen en broers boven mij, die hadden de weg al gebaand toen ik uitging. Dat heeft Stefanie niet. Zij heeft een beetje de rol die een oudste kind van een groot gezin heeft. Ik heb wel eens tegen haar ge zegd: je vader was de jongste van twaalf kinderen, daar heeft hij niet voor gekozen. En jij hebt er niet voor gekozen om alleen te zijn. Het is zo gelopen." GPD AARHUS - Zwangere vrouwen die veel koffie drinkenfe een verhoogd risico dat hun kind niet levend ter werelatS Dat blijkt uit een onderzoek van de Universiteit van Aak in Denemarken. Met meer dan acht koppen koffie goed voor 600 milligram cafeïne, wordt het risico on^ doodgeborene verdubbeld. Deze conclusie is gebaseerd op een onderzoek ondermeert 18.000 zwangere vrouwen Eerdere onderzoeken toonden al aan dat een grote cafe consumptie het risico op miskramen of een laag geboon» wicht sterk verhoogden. Wetenschappers hebben tot nuf niet kunnen vaststellen hoe cafeïne de ontwikkelingvans ongeboren kind precies beïnvloedt. Mogelijk wordt doorw grotere inname ervan meer adrenaline geproduceerd, waar. door de bloedvaten in de placenta versmallen, of het hartnt* me wordt verstoord. RTR HAMBURG - Vrouwen met een ringvinger die langerisdande wijsvinger hebben meer doorzettingsvermogen en mir.fe neurotische neigingen. Daar staat tegenover dat ze niete communicatief zijn. Dat blijkt uit onderzoek van deuniveR teit van Liverpool. Bij mannen zou een lange ringvingera'a' leg voor sport en een hoge potentie verraden. AP UTRECHT - Eenderde van de kinderen dat een b; hersenvliesontsteking overleeft, blijft een zorgenkind zji hebben leer- en gedragsproblemen en voelen zich doorgas; minder gezond en gelukkig dan leeftijdgenoten. Datblijkte promotieonderzoek van Irene Koomen kinderarts in op!4 ding bij het Universitair Medisch Centrum (UMC) Utrecht. In Nederland krijgen per jaar ongeveer 550 kinderenden stige infectieziekte meningitisOngeveer vijf procent vanra sterft. Tot dusver gingen artsen en wetenschappers ervan uit datl tot 15 procent van de overlevende kinderen er een aandoenis aan overhoudt. Onder meer gehoorverlies. De overige85-Sö1 van de patiëntjes zouden gezond opgroeien. Een veel te rooskleurig beeld, meldt Koomen. Zeven jaarna herstel van hersenvliesontsteking blijkt eenderde vandefe deren leer- en gedragsproblemen te hebben. GPD AMSTERDAM - Huisartsen en patiënten zijn het erover«s dat de oorzaak van erectiestoornissen vooral tussen deora zit. Huisartsen zien in 95 procent van de gevallen eenpsyeü sche oorzaak voor impotentie. Van oudere patiënten deelt! procent die mening. Dat blijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd door Intomait Niet meer dan 1 procent van alle problemen waarmee palis ten naar de huisarts komen, betreft erectiestoornissen, terwi een kwart van de mannen er ooit last van heeft. De dremp naar de huisarts is kennelijk hoog, stelt het onderzoeksbura vast. Volgens het onderzoek vindt de huisarts dat in demedi onvoldoende aandacht is voor de gevolgen van de stoornis! de man. Voor impotente mannen heeft die een zeer negatiefs fect op de kwaliteit van leven. Intomart stelt op grond van het onderzoek dat de Nederlani - in het onderzoek was die gemiddeld 55 jaar, frequentie! keer per maand - seks zo spontaan mogelijk beleeft. Den® ideale situatie voor seks is een spontane, niet geplandevi partijIn de ochtend of 's avonds na zessen en soms na eend gebreide maaltijd. ANP Hl door Annie de Vreugd Jongeren hebben steeds va ker torenhoge schulden uitstaan. Het verdiende geld van supermarkt, babysitten of werk bij de boer vliegt er door en gaat grif op aan uit gaan, kleding, roken en alco hol. Kom op, we leven nu! Het meeste geld wordt erdoor gejaagd met de felbegeerde mobiel of scooter. Met de aanschaf helpen de ouders vaak mee door voor bank te spelen. Ze schieten hun kroost een flink bedrag voor, want je gunt dat kind toch het nieuwste model van de Nokia of die knalgele scooter waar hij van droomt. Terug betalen, ach dat komt wel Veel jongeren rekenen zich rijker dan ze zijn. Ze hebben niet goed in de gaten dat het mobieltje na aanschaf nog veel meer geld gaat kosten aan abonnement en belte goed. De scooter rijdt ook niet op water en moet boven dien nog verzekerd zijn. De schulden van pubers en jong volwassenen lopen soms op tot in de duizenden euro's, een bedrag dat zelfs met al die bijbaantjes niet meer is op te hoesten. Met de huidige economische crisis worden de bijbaantjes spaarzamer. Dat zal wennen worden voor de jeugd die nooit heeft geleerd wat be zuinigen is. Bij veel jongeren ontbreekt het besef dat je voor grotere uitgaven langer moet sparen en maandelijks iets opzij moet zetten. In de huidige consumptiemaat schappij worden wensen steeds groter en behoeften lijken direct bevredigd te moeten worden. Luxe artike len worden ook door volwas senen gretig op afbetaling gekochtWie dan leeft, wie dan zorgt. De jongeren blij ven niet achter, ook zij kopen direct wat hun ogen zien en maken zich geen zorgen over morgen. Het kunnen weer staan van verleidingen en kunnen uitstellen van wen sen is regelmatig onderwerp van wetenschappelijk on derzoek geweest. De recla memakers en de doorsnee winkelier weten ook allang dat begeerde artikelen beter verkopen als je ze zo voor de ingang van de winkel zet dat je er bijna over struikelt. Het is te makkelijk gesteld dat het hun zaak niet is wanneer de jeugdige consument zich in de schulden steekt. Ook verkopers hebben in dezen een verantwoordelijkheid. De appel valt meestal niet ver van de boom. Veel ouders ko pen ook een meubelstuk op afbetaling of lopen voor de aanschaf van een nieuwe auto naar de bank. Ook vol wassenen kunnen steeds moeilijker wachten. Dat het uitgavenpatroon van de kin deren vaak veel lijkt op dat van de ouders, is eveneens met onderzoeken aange toond. Het goede voorbeeld van ouders blijkt van cruci aal belang te zijn. Zij kunnen hun kinderen bijbrengen dat je ook iemand kunt zijn als je niet de duurste auto op de op rit hebt staan. Hieruit vloeit voort dat ouders er wijs aan doen niet de kredietbank uit te hangen voor hun kroost. Als het om kleine bedragen gaat die werkelijk snel kun nen worden afbetaald, is het geen probleem. Maar honderden, ja duizen den euro's aan je kind voor schieten gaat te ver. Een pu ber moet leren geld apart te leggen voor grote aankopen en moet toekomstige minder florissante tijden leren in boeken. Vroeg of laat zal hij daar echt aan moeten gelo ven, als hij later een gezin heeft kan hij zich in de mees te gevallen ook niet alles plotseling permitteren. Natuurlijk zal het verwende kroost flink steigeren als de ouders de hand op de knip gaan houden, het verkeerde uitgavenpatroon zal nog wel even doorsudderen. Dan is het zaak consequent te blij ven. Pubers spreken in mage re tijden ook nogal eens een bankboekje aan dat door de ouders en grootouders is ge spekt, terwijl ze er zelf geen cent aan hebben bijgedra gen. Als (groot)ouders maar blijven sparen in plaats van dit gedrag over te dragen aan de puber zelf, zal deze het echter nooit leren. Annie de Vreugd is orthopedago ge door Petra Dircks EINDHOVEN - Het beste medicijn tegen stress en nog gratis ook? Gewoon goed ade men, stelt een aantal deskundigen, onder wie ademhalingstherapeute Kitty Umme- len uit Eindhoven. Al bijna dertien jaar leert zij mensen op een goede manier te ademen. Even een simpele test: haal diep adem en blaas de lucht weer uit. Wat zette het meest uit bij het inademen, de borst of de buik? Tien tegen één dat het de borst was. Fout dus. Bij het inademen moet de buik uitzet ten, bij het uitademen zakt deze weer in. Pas dan adem je goed. Al bijna dertien jaar houdt ademhalïngs- therapeute Kitty Ummelen in Eindhoven praktijk, waarin zij mensen goed leert ade men. Ummelen ontvangt vooral mensen met stress, hyperventilatie, angsten en fobieën. „Want met een goede en diepe ademhaling voel je je veel beter en kun je ook nog eens heel goed je opkomende aanvallen van stress, hyperventilatie of angst beheersen", aldus Ummelen. Kijk naar een baby als die slaapt. Die ademt goed, het buikje gaat op en neer. Veel vol wassenen zijn deze van nature prima ma nier van ademhalen 'vergeten'. Ons is ge leerd de buik in te trekken en de borst vooruit te steken. Daarbij wordt de moder ne mens voortdurend bestookt door stress die maakt dat spieren zich spannen en de ademhaling doet versnellen. Het gevolg is dat wij borstademhalers zijn, die vooral het bovenste en middelste gedeelte van de lon gen gebruiken. En dat is een belasting voor je longendie sneller moeten bewegen om de toevoer van zuurstof op peil te houden. En dit gaat van kwaad tot erger. Juist in het on derste gedeelte van de longen is de zuurstof- uitwisseling het efficiëntst. Bij diep in- en uitademen bereik je dat onderste gedeelte en heb je dus het meest profijt van je adem haling. Met, zo stellen Ummelen en colle ga's, verbluffende resultaten. Angst Ummelen maakte het van nabij mee. Haar man kreeg jaren geleden van de ene op de andere dag een fobie. „Hij reisde voor zijn werk door heel Europa, maar durfde op een gegeven moment hier in het dorp niet eens meer een pak koffie te kopenHij stond com pleet stijf van de angst. Na veel gedokter, kwam hij in contact met een ademhalings therapeute in Hilversum. En dat werkte perfect. Na enkele weken al was hij een an der mens. Ik ben toen door die therapeute opgeleid en sindsdien help ik anderen", ver telt Ummelen in een notendop hoe zij over tuigd raakte van de ademhalingstherapie. In Nederland zijn ruim twee miljoen men sen die last hebben van psychische klachten zoals paniekstoornissen. Mensen dieplotse- ling worden overvallen door angstgevoe lens. Dat kan overal en te allen tijde gebeu ren. In de rij voor de kassa bijvoorbeeld, in de file, in de bioscoop. „En dat is zo akelig, dat je de volgende keer al bij voorbaat bang Ademhalingstherapeute Kitty Ummelen: „Acht van de tien mensen die hier komen, hebben op den duur geen klachten meer." foto Jan Verhoeff/GPD bent dét het weer gaat gebeuren. Angst voor de angst", legt Ummelen uit. „En omdat het om een niet-reële angst gaat, kun je er wat aan doen, want het is volstrekt niet nodig. Angst voor een sollicitatiegesprek of de tandarts valt in een andere categorie. Dan spreken we van reële angst." Ummelen kijkt, als ze een cliënt voor de eer ste keer ontmoet, onder meer naar lichame lijke kenmerken. Hoe groot en zwaar is ie mand en wat is zijn of haar longinhoud. Daarbij telt ze meteen hoe vaak iemand per minuut in- en uitademt. „En dat is altijd te veel. Meneer X die een longinhoud van zes liter heeft, hoeft echt geen twintig keer per minuut te ademen. Vier tot vijf keer is voor hem voldoende. Dat klinkt weinig, maar dat oefenen we. Heel geconcentreerd, met de hand op de buik en voor de mond om het in- en uitademem te voelen." Volgens Ummelen voelen haar cliënten zich tijdens het eerste consult al direct meer ontspannen. Door thuis elke dag te oefenen en de oefeningen uit te breiden, moet dat leiden tot het beter kunnen omgaan met hyperventilatie en angstaanvallen. „Acht van de tien mensen die hier komen, hebben op den duur hele maal geen klachten meer." GPD door Jacques van Dam Aspartaam wordt gebruikt als kunstmatige zoetstof in Nutra-Sweet, Candarel, Natre- na en heel veel andere merken. Sinds 1983 wordt het toege voegd aan veel koolzuurhou dende dranken, met name in veel light-producten. Verder wordt het toegevoegd aan legio andere producten, zoals kauw gum. Wat heeft aspartaam met ho meopathie te maken? Weinig, op het eerste gezicht, ware het niet dat veel klachten van patiënten te maken kunnen hebben met het (langdurige) gebruik van as partaam. Dit is nog te weinig bij homeopaten bekend, evenmin in de reguliere gezondheids zorg, laat staan bij de consu ment. Inmiddels zijn er wereld wijd 26.000 websites, waarin wordt gewaarschuwd voor het gebruik van aspartaam. In de jaren '70 werd gezocht naar een medicijn tegen maag zweren. Een van de middelen was aspartaam. Bij toeval ont dekte men dat deze stof 200 keer zo zoet was als suiker en een te verwaarlozen aantal calorieën bevat. Het duurde tot 1983 voordat de Amerikaanse keu ringsdienst van waren (FD A) aspertaam tot de markt toeliet. Het is werkelijk ongelooflijk dat de FD A aspartaam als kunstmatige zoetstof heeft toe gelaten tot de markt. Aspar taam is verantwoordelijk voor 75 procent van de bijverschijn selen, veroorzaakt door voe dingsadditieven die worden ge rapporteerd aan de FDA. Veel van de bijverschijnselen zijn zeer ernstig van aard, zoals epi lepsie en irreversibele oogaan doeningen. Aspartaam is een sluipend gif en het kan jaren du ren voordat de ziekteverschijn selen zich openbaren. Aspartaam is samengesteld uit asparaginezuur, phenylalanine en methanol. Methanol wordt in het lichaam omgezet in formali ne en mierenzuur. Formaline mag in geen enkel voedingsmid del voorkomen, vanwege de ho ge giftigheid. Formaline wordt onder andere opgeslagen in het vetweefsel en kan een vernieti gende werking op de gezond heid uitoefenen. Ook phenyla lanine kan ernstige klachten veroorzaken, zoals depressie en agressief gedrag. Zoals eer der vermeld, kan aspertaam oogzenuw aandoen en zou het door niemand gebruikt moge: worden en zeker niet door dia betespatiënten. Het gebruik van deze kunstna- tige zoetstof om lichaamsge wicht kwijt te raken werkt ave rechts. Aspartaam doet namelijk de behoefte aan kool hydraten sterk toenemen. In middels zijn er bijna honderd verschillende klachten geregi streerd en onderzocht. Aspar taam kan onder meer de volgen de klachten veroorzaken of ernstig verslechteren: MS,chro nische vermoeidheid, migraine paniekaanvallen, hoge bloed druk, chronische hoest, impo tentie, kaalheid, menstruatie- problemen, gehoorstoomissen, spierkrampen, oogklachtenen homeopathie dementie. Bij zwangere vrou wen kan aspartaam zeeronaan gename gevolgen hebben voor het ongeboren kind. De stof phenylalanine wordt snel door de foetus opgenomen en kan hersenbeschadiging en/of be schadiging van het DNA ver oorzaken. Inmiddels bestaan er in Amen ka vijf klinieken, die gespeciah seerd zijn in ontgïftiging vanai partaam. Als u vage klachten heeft, dan is het raadzaam te stoppen met aspertaam en te kijken of uw gezondheid binne twee maanden verbetert. Let goed opomdat het aan veel v# dingsproducten wordt toege voegd. U kunt tegelijkertijd maatregelen nemen om dele\« te ontgiften. Er is een reini- gingsdieet van Dr. Sandra Car bot. Zorg voor voldoendeinna me van selenium, foliumzuur, vitaminen B2B3en B6. Verdf ook vitamine E, caroteenen zwavelaminozuren. Deze laat ste komen voor in kool, brocco en spruitjes. Wees er dus op be dacht dat uw klachten te maKe kunnen hebben met het gebn» van aspartaam, zelfs al gebrul er maar weinig van. Jacques van Dam is homeopMl,e Oostkapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 10