Noodkreet over water Frankrijk Dragan laat weinig heel van belastende videoband Noord-Koreaans vliegtuig schendt luchtruim zuiden Turkije blijft hand ophouden bij VS Israëlisch leger verwoest winkels Nabloes Rivieren ernstig vervuild 'akistaans egervliegtuig stort neer Nieuwe hart en longen voor 17-jarig meisje Zeven doden bij brand in Zuid-België Rusland wil geld voor ruimtevaart Boer China moordt om stukje land Staf Baskische krant opgepakt Zeven doden door ruzie over dans Ex-president Zambia aangehouden Oppositieleider Fernandez in Venezuela opgepakt vrijdag 21 februari 2003 rfnnr Henk Glimmerveen PARIJS - Het wetenschappelijk bureau van het Franse ministe rie van Milieu, Ifen, heeft de alarmbel geluid over de kwali teit van het oppervlakte- en jrondwater in Frankrijk. Vol gens het bureau is het grootste deel van het water verontrei nigd door het overmatig ge bruik van bestrijdingsmiddelen ia de landbouw. öe wetenschappers namen iiO.OOO proeven in drieduizend oaderzoeksstations. Op basis daarvan komen ze tot de conclu- aedat de kwaliteit van bet ri vierwater in Frankrijk in slechts vijf procent van de ge tallen de toets der kritiek kan ISLAMABAD - Een Pakistaans hchtinachttoestel is gisteren seergestort bij de stad Kohat in telnoorden van Pakistan. De bevelhebber van de lucht- aacht Mushaf Ali Mir bevond aan boord van de Fokker, ismen met zestien of zeventien wieren. Onder hen waren nog toe hoge luchtmachtofficie- Bretagne niet is meegerekend. Van alle departementen is de kwaliteit van het water in Bre- tagne het slechtst. GPD van onze redactie buitenland ANKARA - Navo-lid Turkije is vooralsnog niet van zins de stationering van tienduizen den Amerikanen toe te staan op zijn grondgebied. Ankara eist meer financiële steun dan Washington tot dusver bereid is te geven. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Powell eiste gisteren een direct ant woord, maar zijn Turkse ambtgenoot Yasar Yakis liet de oproep langs zich heen gaan. De Amerikanen willen vanuit Turkije een noordelijk front opzetten als het komt tot een oorlog tegen buurland Irak. Door de Turkse tegenwerking loopt de opbouw van de troe penmacht rond Irak nu al ver traging op, omdat schepen met militair materieel momenteel moeten wachten voor de Turk se kusten. Hoewel het Witte Huis zegt een invasie van Irak ook zonder Turkse hulp te kunnen begin nen, denken veel defensie-ex perts toch dat een front vanuit Turkije cruciaal is voor een snel militair succes in Irak. Regeringsfunctionarissen in Washington betichtten Anka ra gisteren in The New York Times ronduit van 'afpersing'. „De Turken denken kennelijk dat onze bazaar dag en nacht open is", aldus een anonieme functionaris in de krant. Turkij e, politiek geleid door de AK-partij van Recep Tayyip Erdogan, zegt bij de vorige Golfoorlog van 1991 tientallen miljarden dollars economi sche schade te hebben geleden De VS zouden nu bereid zijn zes miljard directe hulp te ge ven alsmede twintig miljard aan kredietgaranties. Volgens' Powell is dit het 'finale bod', maar Turkije zou de hand nog ophouden voor een totaal hulppakket van meer dan der tig miljard dollar. Veel Turken zijn tegen een oor log en bovendien is er de vrees voor een oplaaiend nationalis me van de Koerdische minder heid in het land. Dat scenario is denkbaar als de Koerden in Noord-Irak na een mogelijke val van Saddam Hoessein het er definitief voor het zeggen krijgen, Ankara vreest ook voor een grote stroom van Koerdische vluchtelingen uit Noord-Irak. Washington en Groot-Brittan- nië zetten hun diplomatieke inspanningen voor de ontwa pening van Irak intussen met kracht door. Officieus Mogelijk in de loop van vol gende week presenteren Was hington en Londen 'officieus' een nieuwe ontwerpresolutie waarin Irak wordt veroor deeld voor het niet naleven van de eisen van de VN. RTR/AFP/DPA Van alle onderzochte plekken blijkt in negen van de tien ge- rallen dat het oppervlaktewater i$verontreinigd met pesticiden iiede aanwezigheid van schim mels, onkruid en insecten moe ien bestrijden. Voor het grond- der geldt dat in zes van de tien jevallen. In totaal zijn 148 ver schillende soorten bestrijdings- aiddelen aangetroffen. Nergens in Europa wordt zo kwistig gebruik gemaakt van pesticiden als in Frankrijk. De agrariërs strooien per jaar ruim 100.000 ton bestrijdingsmidde len uit over hun akkers. Alleen inde Verenigde Staten en Japan ;orden nog meer bestrijdings- aiddelen gebruikt, maar die landen zijn aanzienlijk groter van oppervlakte dan Frankrijk. Geflatteerd Het Ifen voegt er bovendien aan ioedat de cijfers nog geflatteerd zijn, omdat het bassin Loire- Palestijnen bekijken de schade aan de winkels in het oude centrum van Nabloes. ten militaire woordvoerder zei «atalle inzittenden van het toe zijn omgekomen. Het li- im van Ali Mir, diens vrouw «vier anderen zijn samen met ptwrak van het vliegtuig in het pnsgebied met Afghanistan avonden. Volgens een Pakis- televisiezender zijn er pi aanwijzingen voor een ifflslag. Inwoners van het ge iled lieten weten dat het zeer was op het moment dat iet vliegtuig neerstortte. Reddingswerkers hebben gis- "erochtend het wrak gevonden het militaire vliegtuig II- Ijesjin dat woensdag bij de stad ierman in het midden van Iran neerstortte. Bij het toestel zijn verscheidene lichamen gevon den. Het Iraanse toestel had 302 -ensen aan boord. Het gaat 'Wnamelijk om leden van de Revolutionaire Garde, een elite- is .AFP/DPA/RTR YORK - Een 17-jarig jjeisje dat eerder deze maand in Durham, in de Amerikaanse !laat North Carolina, een hart "longen had gekregen van een rokeerde bloedgroep, heeft Weren opnieuw een hart- en ^transplantatie ondergaan, tot heeft de Amerikaanse Puvszender CNN gemeld, s een woordvoerder van lilie is de operatie ge- «agd en doen het hart en de %n hun werk. Santillón kreeg meteen ie eerste transplantatie, op 7 ;|oruari, afstotings verschijnse len raakte in coma. Ze bleek "het Duke University Hospital "nnarten longen te hebben ge- 1*gen van een donor met ;°edgroep A, terwijl Jésica ^groep O heeft. Als niet snel nieuwe donor was gevon kt had het meisje volgens art- *nnog slechts enkele dagen te f'{n gehad. Zij schatten haar wis op overleven nu op 50 pro- "nt-AlVP van onze redactie buitenland JERUZALEM - Het Israëlische leger heeft gisteren in Nabloes tientallen Pa lestijnen opgepakt en meegevoerd naar twee door het leger gevorderde scholen. Daarbij werden een 17-jarige jongen en zijn 55-jarige grootvader doodgescho ten. In een Palestijns vluchtelingenkamp bij Toelkarem op de Westelijke Jordaanoe- ver schoten soldaten een 24-jarige Pales tijn dood. Volgens het leger was de man gewapend, maar Palestijnse ooggetuigen ontkennen dat. Het leger is sinds enkele dagen bezig met grootschalige acties tegen vermeen de Palestijnse extremisten. In de Gazastrook stelde het leger gisteren extra reisbeperkingen in. Israël heeft het gebied opgedeeld in drieën; de bewoners mogen hun eigen deel niet meer verlaten. In grote delen van de Gazastrook geldt tevens een uitgaansverbod. De Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor het Midden-Oosten, William Burns, praatte woensdag in Londen met Palestijnse ministers over een vredes plan dat voorziet in dé oprichting van een Palestijnse staat, over ongeveer drie jaar. Burns zei tegen de Palestijnen dat formele besprekingen over het plan pas foto Nasser Ishtayeh/AP hervat kunnen worden als er in Israël een nieuwe regering is, wat nog weken kan duren. Ook moeten de ontwikkelingen in Irak worden afgewacht. De Palestijnen vroegen Burns te bewerkstelligen dat zijn land in de tussentijd waarnemers naar de Palestijnse gebieden stuurt om Palestijnse burgers te beschermen tegen het Israëlische leger, maar Burns zei dat de Verenigde Staten hier niets voor voe len. ANP doorThomas Verfuss DEN HAAG - Met een tot nu toe geheime videoband leken de aanklagers in het Milosevic- proces woensdag een cruciaal nieuw bewijsstuk te hebben ge presenteerd. Maar tijdens het kruisverhoor door de ex-presi- dent gisteren ging het belasten de plaatje weer aan diggelen. Op de video is te zien hoe Milo sevic, toen nog president van Servië, in 1997 een bezoek brengt aan de JSO, een eenheid voor speciale operaties van de Servische staatsveiligheids dienst. In toespraken tijdens de ceremonie wordt gerefereerd aan tal van JSO-activiteiten in de buurlanden Bosnië en Kroa tië tijdens de oorlogen van de af gelopen jaren, ook op plaatsen waar oorlogsmisdaden zijn ge pleegd. Maar tijdens zijn kruisverhoor door Milosevic gaf de getuige van de aanklagers, op de Balkan bekend als 'kapitein Dragan', gisteren een heel ander beeld. De activiteiten van de JSO wa ren overdreven om een mooi plaatje te schetsen voor de be zoekende Milosevic. Volgens de kapitein, die er zelf bij was, is de video 'geen betrouwbaar docu ment', maar 'een overdrijving'. Kapitein Dragan, die in 1991 Serviërs in Kroatië aanvoerde bij operaties tegen het Tudj- man-bewind in Zagreb, negeer de ook de enorme Belgradose in vloed op de gebeurtenissen die door de VN-aanklagers wordt verondersteld. Volgens Dragan De drie etnische Albanezen (v.l.n.r.: Isak Musliu, Agim Murtezi en Haradin Bala) zeiden gisteren voor het Joegoslavië-Tribunaal onschuldig te zijn. foto Dusan Vranic/EPA hadden de plaatselijke Kroa- tisch-Servische leiders zoals Babic en Martic het voor het zeggen, niet 'Belgrado' of Milo sevic. Milosevic heeft niets te maken met oorlogsmisdaden, getuigde Dragan. Als hij daarvan had ge weten, had Dragan dat, als poli tiek tegenstander van Milose vic, zeker bekendgemaakt. Onschuldig De eerste UQK-strijders die ooit voor het Joegoslavië-Tribunaal zijn geleid, hebben gisteren ge zegd onschuldig te zijn. Het et nisch Albanese UQK (Kosovo- Bevrijdingsleger) vocht jaren lang tegen het Servische be stuur in Kosovo, totdat de Navo in 1999 intervenieerde. Haradin Bala, Isak Musliu en Agim Murtezi waren maandag opgepakt door KFOR, de door de Navo geleide vredesmacht in Kosovo. Zij worden beschul digd van misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisda den, zoals moord en marteling, in 1998. Op vragen van de Chinese VN- rechter Liu Daqun betuigdende drie hun onschuld. De tenlastelegging tegen de U£K'ers heeft betrekking op misdaden in het kamp Llapush- nik in 1998. De verdachten wa ren in het kamp als bewaker of commandant actief. Het U£K liet er zeker 35 burgers onder onmenselijke omstandigheden opsluiten. Gedetineerden werden er gesla gen, gemarteld en vermoord. Er was te weinig eten en geen pas sende medische verzorging. ANP BRUSSEL - Zeven doden en 23 gewonden. Dat is de trieste balans van een uit slaande brand in een flat gebouw in het Zuid-Bel gische Bergen (Mons). Grote vraag is hoe de brand, die vermoedelijk werd aangestoken, zich zo snel kon uitbreiden. Bur gemeester Elio di Rupo van Bergen zegt dat het gebouw, met voorname lijk goedkope huurappar- tementen, aan de moderne veiligheidsvoorschriften voldeed. De brand werd rond één uur 's nachts opgemerkt door een 35-jarige bewo ner van de twaalfde ver dieping. Hij sloeg meteen alarm onder zijn buren. De man heeft waarschijn lijk levens gered door zo veel mogelijk medebewo ners wakker te maken. Zo beukte hij de deur in van een negentigjarige buur vrouw die dwars door alle commotie dreigde heen te slapen. Het vuur greep echter ra zendsnel om zich heen ter wijl er in de flat, gebouwd in 1967, geen brandalarm of branddeuren aanwezig waren. Ook zou de lift niet goed hebben gewerkt. Voor zeven mensen kwam alle hulp te laat. Vier van hen stierven in de vlam menzee, drie anderen vonden de dood toen ze uit een raam van het apparte mentsgebouw sprongen. MOSKOU - Rusland wil dat de Europese ruimtevaartorgani satie ESA meebetaalt aan de Russische ruimtevaart, met na me de bouw van het ruimtevrachtschip Progress. Dat heeft directeur J. Koptev van het Russische ruimtevaartbureau Ro- saviakosmos gisteren gezegd in Moskou. Sinds de explosie van het ruimteveer Columbia op 1 februari heeft de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie Nasa alle vluchten van de ruimteveren opgeschort. De bevoorrading van het Internationale Ruimtestation komt nu helemaal neer op Rusland, dat de kosten daarvan niet kan opbrengen. AFP PEKIN G - Een boerin het noordoosten van China heeft in zijn dorp dertien mensen doodgestoken en -geslagen na een ruzie om een stukje land. De boer, Guo Zhongmin, wilde wraak ne men op drie mannen met wie hij een ruzie had over een stuk land waarop groentekassen stonden. Guo ging daarom de huizen van het drietal af en doodde hen en hun familie met messen, een knuppel en een hamer. Hon derd politiemensen begonnen daarop een zoekactie naar Guo, maar hij is nog niet gevonden. AFP BILBAO - De Spaanse Guardia Civil heeft gisteren tien staf medewerkers en bestuursleden van de Baskische krant Eus- kaldunon Egunkaria opgepakt, onder wie de directeur. Justi tie verdenkt de krant van het onderhouden van banden met de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Rechter Del Olmo zei dat hij opdracht tot de arrestaties had gegeven, omdat de arrestanten worden verdacht van lidmaat schap van de ETA of het verlenen van medewerking aan de af scheidingsbeweging. Tegen directeur Otamendi was vorig jaar al een strafrechte lijk onderzoek ingesteld, omdat hij tot moord zou hebben aangezet. De aanleiding was een interview in zijn krant met twee leden van de ETA. Een rechter oordeelde dat Otamendi onschuldig was. ANP/EFE SANA'A - Door een ruzie over welke stam met een traditione le dans een feest in het Jemenitische dorp El Radhma mocht openen, zijn zeven mensen om het leven gekomen. De feest vierders grepen bij de ruzie naar hun wapens, waarop zeven mensen werden gedood en zeven gewond raakten, meldde de Jemenitische krant Al Ayyam gisteren. In het Arabische land is het voor veel mannen normaal om een wapen te dragen, hoewel de regering al enkele jaren probeert dat te ontmoedigen. DP A LUSAKA - De Zambiaanse oud-president Chiluba is gisteren aangehouden, nadat zijn zelfgekozen opvolger Mwanawasa hem had beschuldigd van corruptie. .Chiluba is aangehouden voor verhoor en we klagen hem aan als de ondervraging is afgelopen", verklaarde een woordvoer der van de anticorruptie-eenheid van de politie. Het Zambiaanse hooggerechtshof wees woensdag Chiluba's eis af om immuniteit van vervolging te krijgen. Hij trad in 2001 na tien jaar af als president. Mwanawasa verklaarde vo rig jaar nog dat hij bereid was om Chiluba gratie te verlenen, mits hij het geld terugbetaalde dat hij van de staat zou hebben gestolen. RTR/ANP van onze redactie buitenland CARACAS - Het hoofd van de werkgeversorganisatie Fedeca- maras in Venezuela, Carlos Fer nandez, is in de nacht van woensdag op donderdag door de politie opgepakt. Fernandez is een van de belangrijkste leiders van het Democratisch Orgaan, de oppositiebeweging tegen president Hugo Chdvez. Vice-voorzitter Albis Munoz van Fedecamaras zei gistermor gen tegen de Venezolaanse om roep Globovision dat Fernan dez is gearresteerd toen hij in hoofdstad Caracas het restau rant Punto Grill wilde verlaten. Leden van de oppositie meldden dat naast Fernandez ruim twin tig andere tegenstanders van Chavez zijn aangehouden. Volgens getuigen waren de le den van de politieke politie (Di- sip) die Fernandez arresteerden, gewapend met onder meer mi trailleurs. Ze zouden enkele schoten hebben gelost, maar daardoor vielen geen gewon den. Rechter Moreno bevestigde dat Fernandez en een aantal andere mensen zijn gearresteerd. Hij stelde dat de arrestanten onder meer van terrorisme worden verdacht. Burgemeester Ca- priles Radonski van de deelge meente Baruta, waar Fernan dez werd aangehouden, zei tegen Globovision dat de rech ter geen bevel tot arrestatie van de oppositieleider had gegeven. Het Democratisch Orgaan voert al maanden actie tegen Chavez. De beweging verwijt de presi dent dat hij Venezuela op auto ritaire en grillige wijze be stuurt. Ook houden ze Chavez verantwoordelijk voor de eco nomische malaise waarin het land verkeert. ANP van onze redactie buitenland SEOUL - Zuid-Korea heeft gis teren laten weten te onderzoe ken wat een Noord-Koreaans vliegtuig in het zuidelijke lucht ruim uitvoerde en heeft een protest ingediend bij de noor derburen. Seoul betitelde de schending van het luchtruim als een 'provocatie'. Een Noord-Koreaanse Mig-19 drong gisteren boven zee ten westen van de hoofdstad Seoul dertien kilometer het luchtruim binnen en werd verjaagd door zes Zuid-Koreaanse vliegtui gen. Volgens het Zuid-Koreaan se ministerie van Defensie wa ren de luchtafweerraketten in het westen eveneens in hoogste staat van paraatheid gebracht. Het was voor het eerst sinds 1983 dat een Noord-Koreaans toestel een vlucht in het lucht ruim van de zuiderburen maak te. Die vlucht duurde twee mi nuten. Het Noord-Koreaanse persbu reau KCNA liet gisteren weten dat 'de situatie op het Koreaan se schiereiland en noordoost Azië zo alarmerend is, dat er ie der moment een kernoorlog kan uitbreken'. Dinsdag hadden de Noord-Koreaanse strijdkrach ten gesteld dat de wapenstil standsakkoorden van 1953 een dode letter blijken door de Ame rikaanse politiek ten aanzien van Noord-Korea. De twee lan den hebben nooit een vredesver drag gesloten. Pyongyang dreigde de wapenstilstand een zijdig op te heffen, als de VS sancties tegen Noord-Korea zouden afkondigen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Colin Po well bezoekt de komende dagen Japan, China en Zuid-Korea om over de oplopende spanningen met Noord-Korea te praten. Washington verschilt met Seoul en Peking van mening over de manier waarop Noord-Korea moet worden beteugeld. Zuid- Korea en China willen dat de VS toegeven aan de wens van Py ongyang om directe besprekin gen te beginnen. Washington wil dat de buurlan den van Noord-Korea de stali nistische staat in multilaterale gesprekken zover krijgen dat het land de kernprogramma's stopzet. RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5