PZC Vredesbeweging steunt terreur Veteraan waarschuwt Pentagon Brief schrijven aan informateurs mist bijna altijd doel Oude Europa schiet tekort in verdediging van de westerse waarden Hackworth vocht mee in drie oorlogen 21 februari 1953 vrijdag 21 februari 2003 Miljoenen burgers hebben het afgelopen weekeinde gedemon streerd voor vrede. Het hadden er nog veel meer kunnen zijn. Wie is er immers niet voor de vrede? Interessant is het daarom om te onder zoeken of die demonstranten ook ergens tégen waren. Tegen de ter reur van fundamentalistische moslimorganisaties bijvoorbeeld of tégen het despotische regime van Saddam Hoessein, de dictator die er niet voor terugdeinst massavernietigingswapens in te zetten te gen de eigen bevolking. door Wierd Puk In Berlijn, een van de centra van het Europese pacifisme, x'ichtte de woede zich zaterdag niet op de moslimfanaten, die op '11 september' de oorlog aan het Westen verklaarden, noch op -Saddam Hoessein, die de families van Palestijnse zelf moordcommando's financieel ondersteunt. Nee, de massale verontwaardiging gold Euro pa's belangrijkste bondgenoot: de Verenigde Staten. Eén op merkelijke slogan vatte de stemming kort samen: 'Ami's go home!' stond op een bord ge schilderd. Alsof de Amerikanen de bezet ters van Duitsland zijn en niet dit land ten koste van veel men senlevens van de nazi's hebben bevrijd. Op andere spandoeken werd uiting gegeven aan een wijdverbreid wantrouwen. 'Geen bloed voor olie', viel daar op te lezen. Ook leden van het linkse Duitse kabinet Schroder beweren openlijk dat een Amerikaanse interventie in Irak uitsluitend tot doel heeft de Iraakse olie bronnen te confisqueren. Urgentie Anders dan Europese leiders als Gerhard Schroder en Jacques Chirac voelt de conservatieve Amerikaanse regering sinds '11 september' de urgentie om krachtdadig op te treden, omdat zij zich in oorlog beschouwt met het internationale terrorisme. Dat Bush en zijn veiligheids team in hun aanpak van Irak andere motieven hebben dan louter opportunistische, gaat er bij de aanhangers van de weder- opgestane vredesbeweging niet in. Dat is eigenaardig, want para doxaal. Diezelfde naïeve herau ten van de vrede, die met hun oproep om af te zien van geweld Saddam en Osama bin Laclen in de kaart spelen, zijn tevens voldoende cynisch om te veron derstellen dat de Amerikaanse president slechts uit is op zijn persoonlijk gewin. Deze aanname is te kwader trouw omdat zij de ideologische motieven van de Amerikaanse beleidsmakers negeert. In de woorden van de Duitse politico loog Thomas Risse: ,,Het is flau wekul dat het de VS om olie zou gaan. Nee, dit zijn zeer ideolo gisch gedreven conservatieven die er werkelijk van overtuigd zijn dat ze de wereld moeten de mocratiseren. Desnoods unila teraal en gebruikmakend van geweld." Schade Er zijn valide argumenten aan te voeren tegen een eigenmach tig Amerikaans militair optre den in Irak, zonder instemming van de Veiligheidsraad. De in ternationale rechtsorde zou er, om maar wat te noemen, ernsti ge en mogelijk onherstelbare schade door oplopen. Niettemin zou de westerse publieke opinie meer begrip moeten opbrengen voor de enorme druk in Was hington. De aanval op het World Trade Center is immers zonder prece dent en raakt rechtstreeks het hart van de vrije wereld. Het zou goed zijn als ook Europeanen zich overtuigd toonden van de noodzaak om onze democratie- en, desnoods met geweld, te be schermen tegen elke vorm van totalitarisme. Maar demonstranten zoals de 16-jarige Duitse scholiere Lilli Böwe, die meeliep in de Berlijn- se vredesbetoging, zien dit heel anders. „Ik hoop dat deze demo anti-Amerikaans is", bekende Lilli. .Ik vind de Ami's scheisse omdat ze overal wereldpolitie- mannetje spelen. Zij doen alles alleen maar uit eigenbelang." Een andere betoger wilde Bush voor een 'internationaal oor logstribunaal' brengen en een derde vond Bush, de democra tisch gekozen president van de VS, een 'net zo grote dictator als Saddam'. Schijndemocratie Waardoor is bij deze mensen toch het kreupele beeld ont staan dat de Verenigde Staten een schijndemocratie is en dat Amerikanen 'alleen maar uit ei genbelang' handelen? Als dit al het geval zou zijn (wat niet zo is komt het verzet van Schroder en Chirac tegen militair ingrij pen dan niet evenzeer voort uit eigenbelang - omdat het is ver bonden aan hun politieke over leven? Denkt Vladimir Poetin niet aan de Russische belangen, namelijk aan de tientallen mil jarden oliedollars die hij in Irak heeft uitstaan, wanneer hij pleit voor een geweldloze oplossing? Juist door zo nadrukkelijk een erkend algemeen belang - Sad dams regime omver werpen door constant en eensgezind druk uit te oefenen - uit het oog te verliezen, heeft het 'oude Eu ropa' haar geloofwaardigheid verloren als het gaat om de ver dediging van de westerse waar den. Saddam kon de vredesde monstraties, waarin Duitse regeringsleden meeliepen, en thousiast verwelkomen en die betogingen presenteren als mo rele steun aan zijn bewind. In Irak is de Duitse bondskanselier hard op weg om een heldensta- tus te krijgen. Hardnekkig Gemakzuchtig anti-Amerika nisme heeft in Europa een hard nekkige traditie en wordt ge voed door links georiënteerde media, die met genoegen de tij den van de betogingen tegen de Vietnamoorlog zien herleven. Het zou van visie getuigen als Europese leiders, in navolging van premiers Blair, Aznar en Berlusconi, hun kiezers durfden te trotseren en duidelijk maak ten dat zij beseffen aan welke gevaren de vrije wereld blootstaat. Ook zouden zij de publieke opi nie moeten voorbereiden op de offers die eventueel moeten worden gebracht om onze open - en dus kwetsbare - democrati sche samenleving te bescher men. In plaats daarvan kiezen Schroder en Chirac ervoor om mee te deinen op de golven van een gecompromitteerde vredes beweging die, zo blijkt uit een Duits onderzoek, in Bush een grotere bedreiging ziet voor de wereldvrede dan in Saddam. GPD door Mick Salet Politicoloog prof. dr. Rinus van Schendelen kijkt hoofdschuddend naar de sta pels post die de informateurs deze weken ontvangen. „Het heeft weinig tot geen zin." Brieven van bekende belan genorganisaties en onbeken de burgers. Allemaal ge schreven met het doel om het beleid van het nieuwe kabi net te beïnvloeden. Volgens Van Schendelen ko men al die brieven te laat om nog een beetje van invloed te zijn. „Er zitten twee nadelen aan het versturen van brie ven aan de informateurs", doceert de Rotterdamse hoogleraar: „Het eerste is dat de meeste brieven de infor mateurs niet eens bereiken. Ze worden administratief af gehandeld en op een stapeltje gelegd. Het tweede is dat de brieven worden gepubli ceerd en héél Nederland kan ginnegappen als straks blijkt dat er niets mee is gebeurd. Je organiseert leedvermaak." Van Schendelen, die zelf er varing heeft als informateur van het college van B en W in Rotterdam, denkt dat cle brieven een onbeduidende rol spelen in de lobby rond het Binnenhof. Invloed op de Haagse hoofdrolspelers moet je eerder en anders uitoefe nen. Weinig nieuws Toch ontvangen de informa teurs Piet Hein Donner en Frans Leijnse veel post. Veel al van bekende belangenor ganisaties. Van ANWB tot Rover, van FNV tot VNO- NCW- Veel nieuws staat er vaak niet in die brieven. De Bovag eist nog eens 'dat het kwartje van Kok via de pomp terug bij de burger komt'. De Consumentenbond schrijft weer dat 'het nieuwe kabinet moet beloven dat gemeenten wettelijk gedwongen worden om met hun burgers normen af te spreken over de kwali teit van de gemeentelijke dienstverlening'. En de Korpsbeheerdersraad her haalt het verzoek om meer versterking van de politie 'om Nederland veiliger te maken'. Joël van der Reijd, voorzitter van cle makelaarsorganisatie VBO, heeft ook een brief met een bekende boodschap aan de informateurs geschreven Hij vindt het, in tegenstelling tot Van Schendelen, niet zin loos. „We proberen ons standpunt eerder aan dep», litiek over te brengen, maar zo'n brief aan de informateurs kan geen kwaad. Niet geschoten is al tijd mis." De brieven aan de informa teurs worden deze formatie voor het eerst ook op internet gezet. Ze zijn te lezen op de website 'www.geachtefor- mateur.nl'. Er is niet alleen aandacht voor de brieven van kopstukken als Lode- wijk de Waal, voorzitter van de vakbond FNV, en Wim Deetman, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, maar ook voor onbekende boze burgers en plaatselijke politici. Ook staat er een. brief op de site van vier Nederlandse i filmregisseurs die ooit een Oscar wonnen. Mike van Diem, Michael Dudok de Wit, Marleen Gorris en Fons Rademakers vragen een nieuw kabinet door te gaan met het stimuleringsbeleid voor de vaderlandse film. „Wij hebben de hoogste on derscheiding mogen ontvan gen die in ons métier bestaat. Daar zijn wij trots op. Wij ho pen dat in de toekomst nog veel meer Oscars maar kV derland zullen komen. Dat kan alleen met eengunstigfi- nancieel klimaat voor onze sector. Het succes van de Ne derlandse film is in grote ma te afhankelijk van een van de eerste besluiten van het nieu we kabinet." GPD David H. Hackworth werd in 1930 geboren in een voorstad van Los Angeles. Hij was op éénja rige leeftijd wees - zijn grootmoeder stuurde hem naar een serie kinderte huizen - en kocht als 14- jarige een zwerver om, met twee dollar, om als diens 16-jarige zoon het leger in te kunnen. In zijn militaire loopbaan van 26 jaar vocht hij in Korea, waar hij een zeld zame bevordering te velde kreeg tot officier (met twintig jaar de jongste ka pitein in het Amerikaanse leger). In Vietnam stond hij in 1971 als kolonel op het punt tot generaal te worden bevorderd. Hij spuugde toen echter zijn gal over het militaire be leid, dat volgens hem het land verwoestte, maar een overwinning onbereik baar maakte. Vlak voor hij werd ontslagen, nam hij zelf ontslag, nadat on bekenden zijn helikopter hadden gesaboteerd (hij stortte neer achter de li nies) en de remleidingen van zijn jeep hadden doorgesneden. Sindsdien is hij colum nist, schrijver en actie voerder. De Golfoorlog versloeg hij voor het blad Newsweek. Hij is in het bezit van ruim honderd militaire onderscheidin gen, maar ook van een vredesonderscheiding van de Verenigde Naties. Handboek In de jaren zestig ver scheen in een oplage van twee miljoen de officiële uitgave Vietnam Primer, een tactisch handboek. Het is sindsdien perma nent in herdruk. In 1989 verscheen zijn autobio grafie About Face, waar van inmiddels meer dan een miljoen exemplaren zijn verkocht. Hij schreef ook enkele romans, waar van 'Erekruis' Price of Honor) ook in het Neder lands is verschenen. Nieuw in de winkel is het boek Steel my Soldiers Hearts, een gedetailleerd verslag van zijn militaire activiteiten in Vietnam, dat leest als een roman. GPD VLIEGTUIG - Al op zondag 1 februari is een vliegtuig over Noord-Zeeland gevlogen en was de omvang van de waters nood duidelijk. Dat zegt com missaris van de koningin jhr. De Casembroot, Hij heeft die dag zelf geprobeerd een vlieg tuig vanaf Woensdrecht over het gebied te laten vliegen, maar dat lukte niet. Wel wist hij contact te leggen met een vliegtuig dat vanaf Gilze-Rij- en op weg was naar het ramp gebied. MOERDIJKBRUG - Er wordt hard gewerkt aan het herstel van de rijksweg Dordrecht- Breda. Op verschillende plaat sen tussen de Moerdijkbrug en Zevenbergschenhoek staaj nog een halve meter water o; het wegdek. Het duurt noj minstens twee weken voordal de weg begaanbaar is. Het van economisch belang dat dei ze Noord-Zuidverbinding i snel mogelijk weer open gaat. BREIWERK - Een grote wol- fabriek heeft in Amsterdai drieduizend breipakkettei uitgedeeld met wol en een pa troon voor truien, kinderjur ken of babykleertjes. Een pay duizend Amsterdamse vroaj wen zijn daarmee aanhet brei en geslagen voor de getroö'ri nen van de watersnood. Dï eerste 1700 wanne kleding stukken zijn al uitgedeeld. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mall: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail- redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. f0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kanlocM] zondag: van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00 per maand. 20.50 per kwartaal: 55.10 per jaar. 209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maandvOf het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag:€ 1.10 zaterdag. 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTY. Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezeir Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes. Tel(0118) 48432' Fax:(0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een t (abonnementen)administratie en om u te (laten) inlormeren over VSZ2S«SS8S> >or u relevante dienssne^ werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig Behoort tot LUGQEflGf David Hackworth (1930) is al jaren de luis in de pels van het Pentagon. De meest onderscheiden Amerikaanse mili tair liet eind jaren zestig een generaals- rang schieten, omdat hij vond dat de VS in Vietnam op de verkeerde weg waren. Hij heeft nog steeds veel kritiek op het Amerikaanse leger, al denkt hij dat Irak in vier weken onder de voet zal worden gelopen. Maar wat dan - daar denkt vol gens hem het Pentagon helemaal niet over na. door James McGonigal Kolonel David H. Hackworth zegt het zonder enthousiasme: „Mijn erva ring op zowel het slagveld als in kroegru zies is dat als een vuist eenmaal wordt ge bald, hij ook snel wordt gebruikt. En Amerika balt nu wel een heel grote vuist naar Irak." Maar hij weet dat Amerika vóór half maart moet toeslaan in de Iraakse woestijn, omdat daarna zelfs voor een hightech-strijdmacht de om standigheden niet langer geschikt zijn (hitte, stof) om te vechten. „Anders kan de oorlog pas in september beginnen. Dan zouden de troepen betel- getraind zijn in het woestijngevecht, maar zoveel geduld is er niet in het Pen tagon en het Witte Huis." Bovendien weet Hackworth ook dat een strijdmacht van honderdduizenden militairen niet al te lang scherp kan worden gehouden, nog afgezien van cle enorme kosten. „Terug trekken is voor Bush politiek gezien geen optie. Dan gaat-ie af. Hackworth, die als 14-jarige met ver valste papieren soldaat werd aan het eind van de Tweede Wereldoorlog en een glansrijke en bloedige loopbaan had in onder meer Korea en Vietnam, is tegen een nieuwe oorlog met Irak. „Dat land had uitgerookt moeten worden met een waterdicht olie-embargo en gestage luchtaanvallen. In Servië hebben we dat ook gedaan. Maar Amerika heeft al kort na de Golfoorlog de oliehandel met Irak hervat en toegestaan dat Saddam via Jordanië en Turkije illegale ruilhandel bedreef." Vechtjas Juist omdat Hackworth zo'n vechtjas is, is hij tegen oorlog als er nog andere mid delen zijn. „Oorlog is te verschrikkelijk. Militairen weten dat. Het is opvallend dat burgers als Rumsfeld en Wolf owitz al maanden hameren op een militair con flict, terwijl de militairen veel voorzich tiger zijn. Gelukkig luistert Bush de laat ste tijd meer naar de 'uniformen', al denk ik dat hij uiteindelijk toch voor geweld zal kiezen." Als militair vakman schreef Hackworth halverwege de jaren zestig het handboek Vietnam Primer, dat sindsdien perma nent in herdruk is als het onofficiële, tac tische handboek van het Amerikaanse leger. Hackworth vond destijds al dat de militaire top te veel hechtte aan zware wapens en bommenwerpers. De strijd in de Amerikaanse vijand in eenzelfde val te lokken." Hackworth meent dat de Amerikanen daar niet in zullen trappen. „Ik hoor van mijn contacten in het veld dat er ook nauwelijks wordt geoefend op huis-aan-huis-gevechten. Geconfronteerd met zijn eigen stan daardkritiek op het Amerikaanse leger, dat men nooit leert van ervaringen en al tijd de vorige oorlog opnieuw vecht, moet hij hard lachen. Zou dat, wat dit punt betreft, niet weer het geval zijn? „Hahaha! Nou, ik hoop dat ze dit keer wel geleerd hebben! Ik zou het in ieder geval erg dom vinden als het Amerikaan se leger zich fort Bagdad in zou laten lok ken. Zelfs het Israëlische leger gaat af als een gieter bij gevechten in de straatjes van de vluchtelingenkampen tegen de veel minder goed bewapende Palestij- nen." Flauwvallen Op een ander punt heeft Hackworth tot zijn spijt alweer gelijk gekregen: ze leren het nooit. „Ik heb in een column geschre ven dat militairen niet in NBC-pakken kunnen vechten in de temperaturen die vanaf het voorjaar heersen in de Iraakse woestijn. De oorlog moet dus uiterlijk eind maart zijn afgelopen. Het Pentagon zou dat wel even tegenspreken met een demonstratie. In een airconditioned zaaltje verscheen voor journalisten een groepje militairen, in beschermende pakken, gasmasker voor. Na twintig mi nuten viel de eerste flauw! In een gekoel de ruimte!" Hackworth moet lachen om zoveel in competentie, maar tegelijkertijd wordt hij somber. Als een rode draad door zijn loopbaan loopt de zorg voor de mannen (en tegenwoordig ook vrouwen) die de vervelende klusjes moeten klaren, met gevaar voor eigen leven. „Natuurlijk zijn er risico's voor militairen. Dat is onder deel van het vak. Maar er hoeven geen onnodige risico's te zijn." Bezetting Hackworth kijkt inmiddels verder dan de vier weken die een bliksemoorlog te gen Irak volgens hem gaat duren. „Daar na begint een periode van bezetting. Het Amerikaanse leger realiseert zich niet dat het minstens anderhalf jaar Irak zeer grondig zal moeten bezetten, totdat er een fase van interne wederopbouw be gint." En daarna is het zeker niet afgelo pen, meent hij: „Ik voorzie een heilige oorlog van de hele moslimwereld tegen Amerika, dat volgens velen met de ver overing van Irak zijn eigen oliepomp in het Midden-Oosten heeft verworven. Al diegenen die nu zo voor die korte en nut tige hightech-oorlog zijn, hebben daar nog helemaal niet over nagedacht. Dan begint een heel nieuw soort oorlog tegen het terrorisme. Na de Golfoorlog was er een toename van 65 procent in het we reldwijde terrorisme, gericht tegen het Westen. Dat is maar een voorbode van wat ons straks te wachten staat." GPD pagina 5: Turkije houdt de hand op Vietnam had volgens hem op de grond gewonnen moeten worden, met kleine licht bewapende eenheden. Het verwoes ten van een land om het te redden, heeft hij altijd waanzin gevonden. Hackworth: „Ik denk dat Amerika nu leunt op een betere inzet van hightech wapens. De eerste dagen al zullen slimme bommen en kruisraketten de Iraakse communicatiestructuur verwoesten en het onmogelijk maken voor het Iraakse leger om te kunnen optreden. Ik denk dat de VS het grootste bombardement ooit op Saddam en zijn Republikeinse Garde (elitetroepen, red.) zullen loslaten. Bin nen vier weken is het militair gezien be keken met de oorlog." Stalingrad Het grootste gevaar is volgens 'Hack' dat de Amerikaanse strijdkrachten zich la ten verlokken tot gevechten in Tikrit - de stad die de thuisbasis is van de clan-Sad- dam - en de hoofdstad Bagdad (vijf mil joen inwoners, red.) „Saddam is een groot bewonderaar van Stalin. Hij weet dat Stalingrad het keerpunt was in de Tweede Wereldoorlog. Hij zal proberen David Hackworth: „Het Amerikaanse leger moet een stadsoorlog in Bagdad zien te vermijden." foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4