Weinig animo burgemeesterschap 11 Wethouder en bestuur omroep vinden elkaar in subsidieregeling Buutreedners vinden de humor op straat Delta graaft verder in oostelijke polders I kantal kandidaten voor Zeeuws-Vlaamse gemeenten valt tegen Politiek in Hulst twist over bijdrage stichting Oost-Indiëmonument zeeuwse almanak Afwijking? Nieuw Robijn Lelie Rijstbloeser Wasverzachter en Vaporesse tabobanken willen fuseren België controleert op hardrijders ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 21 februari 2003 door Frank van Cooten en Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De Stichting Oost-Indiëmonument in Ter- neuzen dreigt in financiële moeilijkheden te komen door het teruglopend aantal do nateurs. Ze heeft voor steun aangeklopt bij de gemeenten Terneuzen en Hulst. De stichting richtte in 1996 aan de Koninginnelaan in Terneuzen het Oost-Indië- monument op voor de 35 Zeeuws-Vlaamse militairen die in de periode 1945-1962 in Nederlands Oost-Indië en Nederlands Nieuw-Guinea het leven lieten. Jaarlijks vindt bij het monument een herdenking plaats. De plech tigheid trekt belangstelling van vijfhonderd personen; nabestaanden en veteranen. Keerzijde van de belangstel ling is, dat de stichting de or ganisatiekosten ziet groeien naar 1500 euro. „We zijn af hankelijk van de vrijwillige bijdragen van de Vrienden van het Oost-Indiëmonu ment. Het aantal leden is echter gezakt van 215 naar 180 en loopt door de toene mende vergrijzing nog ver der terug", schetst secreta ris/penningmeester J. Roovers de problematiek. De gemeente Terneuzen heeft subsidie toegezegd. Het college van burgemeester en wethouders van Hulst wei gert medewerking, tot onge noegen van de partijen in de gemeenteraad. B. w. van de voormalige gemeente Honte- nisse zegden eind vorig jaar mondeling wél geld toe. Dat is deze week teruggedraaid door het college van de nieu we gemeente Hulst. Leden van de commissie middelen vinden dat geen stijl en wil len dat het college met een voorstel komt om de stich ting jaarlijks 500 euro toe te stoppen. „De gemeente wordt jaarlijks benaderd met tientallen verzoeken. Het is onmogelijk al deze verzoe ken te honoreren", luidt de argumentatie van het colle ge. „In dit concreet geval achten wij enig gemeentelijk belang niet aanwezig. Daar naast dient te worden ver meld dat de gemeente jaar lijks de doden uit de Tweede Wereldoorlog, inclusief de gevallenen in voormalig Oost-Indië, herdenkt bij het hiervoor opgerichte monu ment aan de Glacisweg in Hulst", luidt de motivatie. Met name A, Roctus (Alge meen Belang), voormalig wethouder financiën van de gemeente Hontenisse, is ver bolgen over de zinsnede 'enig gemeentelijk belang achten wij niet aanwezig'. „Dit is erg pijnlijk voor de mensen die het monument hebben opge richt en voor de mensen die hun familieleden verloren hebben," Vrijwel alle fracties ondersteunen het pleidooi van Roctus om de subsidie toch toe te kennen. „Belofte maakt schuld", aldus P. Plas- schaert (PvdA). „We moeten ons houden aan de toezeg ging van Hontenisse", vullen J. van Eek (CDA) en L. Reijns (WD) aan. F. de Vries (Pro gressief Hulst) kan zich goed vinden in het betoog van Roctus dat het college meer zorgvuldigheid moet be trachten in de formulering van de brief. Wethouder P. Weemaes vindt het niet verstandig dat de raad volgende week al be sluit het subsidieverzoek goed te keuren. „Laten we dat pas doen bij de behande ling van de begroting in maart. Daarnaast voorzie ik dat we dan nog meer aanvra gen voor extra subsidie krij gen." Roctus vindt dat grote flauwekul. „We zitten ken nelijk in een kleuterschool. Laten we niet paniekerig doen over vijfhonderd euro." door René Hoonhorst TERNEUZEN - De Stichting Lokale Omroep Terneuzen kan met 40.000 euro gemeentelijke subsidie dit jaar een grote stap zetten in de richting van een volwaardige lokale omroep. Voor optimale bereikbaarheid in de hele gemeente, frequente live-uitzendingen en de gewen ste professionalisering is welis waar zo'n 14.000 euro meer no dig, maar de medewerkers van de omroep zijn bereid zich dit jaar te bewijzen. Mocht Omroep Terneuzen dit jaar uitgroeien tot de onmisbare lokale zender die de medewerkers voor ogen staat, dan hopen de radioma kers wel dat het gemeentebe stuur de hoogte van de bijdrage opnieuw wil overwegen. Dat meldde het stichtingsbestuur gisteren aan wethouder J. Luijcks (cultuur). Streven Luijcks kan zich vinden in het streven van bestuur en mede werkers van de lokale omroep. „Het bestuur heeft me medege deeld dat de vaste omroepmede werkers dit jaar als een over gangsjaar zien en een extra inspanning willen leveren om de omroep tot een bij velen geliefd lokaal medium te maken. Ze zien voorlopig af van het maxi male zenderbereik en sterke uitbreiding van het aantal live uitzendingen, maar willen wel blijven streven naar verdere professionalisering. Ik vind dat een uitstekend uitgangspunt en heb beloofd me sterk te maken voor een subsidie van 40.000 eu ro. Ik verwacht er volgende week met de collega's in het col lege over te praten en hoop vol gende maand al een voorstel te kunnen doen aan de gemeente raad." Voorzitter J. Snelders van de Stichting Lokale Omroep Ter neuzen is blij met de 'royale aanzet' waarvoor de wethouder zich wil inzetten. „Het gaat ten slotte al om een verdubbeling van de jaarlijkse subsidie, die we tot vorig jaar kregen. Aan de andere kant is het wel zo dat we overeind houden dat minimaal een bedrag van 54.000 euro no dig is om de omroep verder te professionaliseren." Dat geld is niet alleen nodig om professio nele technische en journalistie ke medewerkers een redelijke vergoeding te betalen, maar ook voor een goede ontvangst van de zender in de hele gemeente en voor scholing. Omdat de professionele mede werkers in dit 'overgangsjaar' genoegen willen nemen met een wat lagere vergoeding verwacht Snelders dat de lokale omroep in het lopende jaar al een be hoorlijke stap naar het ideaal kanzetten. „Ik hoop dan ook dat de gemeenteraad snel akkoord gaat met een voorstel van de wethouder en ons perspectief geeft op een gezonde toekomst." Advertentie DOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! Zaterdag ging het Terneu- zense gezin naar de open dag in ziekenhuis de Honte. Ze kregen een rondleiding en kwamen met een groep kin deren en volwassenen hij de echokamer. De verpleger leg de aan de kinderen uit dat als mama een baby in haar buik had, je met dit apparaat kon zien of het een jongetje of een meisje was. Toen wendde hij zich tot de volwassenen: „Je kunt na tuurlijk ook andere afwijkin genzien..." Ontdek het nieuwe, heerlijke parfum van Robijn: l0lie Rijstbloesem. Geniet van de perfecte balans 'Jffien de weelderige geur van lelie en de ^merende frisheid van rijstbloesem. Natuurlijk geeft Robijn Lelie Rijstbloesem zachtheid die je van Robijn gewend bent, Robijn Lelie Rijstbloesem is er niet «lleen als wasverzachter, maar ook als tyoresse voor in je strijkijzer. Doe Robijn Vaporesse in plaats van water ;jb strijkijzer en geniet van die pas gassen frisheid in je kleding. Rijstbloesem, de nieuwe uit- >de geur van Robijn. Jïze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van MRd Dagbladen IGENT - Automobilisten die donderdag 27 februari door de Belgische provincies Oost- en ffest-Vlaanderen rijden, kun nen zich maar beter aan de maximumsnelheid houden. Die dag trekken de federale en iokale politie er massaal op uit om op grote schaal snelheids controles te houden. Zowel op autosnelwegen als op de provin ciale en lokale wegen worden hardrijders op de bon geslin gerd. De snelheidscontroles zijn onderdeel van de jaarlijkse 'ver keersveilige dag' in Oost- Vlaanderen. Die werd ingesteld Ier nagedachtenis aan de ramp op 27 februari 1996 op de E17, lerhoogte van Nazareth. Bij een letlingbotsing vielen toen 10 joden en 56 zwaargewonden. Meer dan 200 auto 's waren bij de |ettingbotsing betrokken. De 'verkeersveilige dag' wordt (It jaar voor de zevende keer ge houden. Snelheidsovertreders krijgen, behalve een bekeuring, de folder 'Wie te snel rijdt, is van geest' mee naar huis. jllfiorHarold de Puysseleijr 1JERNEUZEN - Het burge meestersambt in Zeeuws- Vlaanderen is geen gewilde li baan. Dat blijkt uit het geringe I aantal sollicitaties op de burge- I meestersposten in de nieuwe ge meenten Terneuzen, Hulst en Sluis. De vacature voor burgemeester j van Terneuzen -met 55.000 in- i toners sinds 1 januari toch de grootste gemeente in Zeeland- lokt zelfs maar acht kandida- ia. Het eerste burgerschap van i Hulst en Sluis scoort met tien sollicitanten niet veel beter. E, van der Hoop van het kabinet i van de Commissaris van de Ko- ningin beaamt dat de belang stelling zwaar tegenvalt. Bui tengewoon belangrijke factor in het geheel is volgens Van der Hoop, dat tegenwoordig twee mensen op de voordracht aan de koningin komen te staan. Dat weerhoudt veel burgemeesters in spe er uit angst voor gezichts verlies van om mee te dingen naar vrijkomende functies. „Sinds de invoering van die re gel is het aantal sollicitanten overal afgenomen", weet de me dewerker van de commissaris. Bijkomende verklaring is, dat Zeeuws-Vlaanderen door veel mensen als een uithoek wordt beschouwd, en niet gezien wordt als 'de poort tot Europa', zoals Van der Hoop de streek ka rakteriseert. Commissaris van de Koningin, W. van Gelder, ha merde tij dens de bespreking van de profielschetsen voor de nieu we burgemeesters met name in Terneuzen en Hulst nog op het benadrukken van de aantrekke- lijkheid van de regio. „Zeeland wordt in de beeldvor ming vaak ondergewaardeerd", waarschuwde de commissaris in Hulst. En in Terneuzen zei hij dat die gemeente meer op de aantrekkelijkheid van de func tie moest wijzen „omdat veel mensen de interessante en boei ende omstandigheden in Zee land niet kennen." Dat blijkt ook uit het geringe aantal sollicitanten „Een hele jammerlijke zaak", zegt Van der Hoop. Die noemt geen namen van kandidaten. Wel wil hij kwijt, dat weinig wethouders meedingen naar een burge meesterspost. „Opvallend is verder, dat alle kandidaten wel iets met Zeeland hebben. Ze zijn er geboren, of op vakantie ge weest. In ieder geval kennen ze de provincie al." De leeftijd van de gegadigden voor Sluis varieert van 42 tot 59 jaar. Onder deze sollicitanten bevinden zich drie zittende bur gemeesters. Vier sollicitanten zijn lid van het CDA, drie van de VVD en drie van de PvdA. De commissaris heeft de gemeente raad daar eerder deze week al schriftelijk over geïnformeerd. Een van de burgemeesterskan didaten is momenteel werk zaam in het bedrijfsleven, een ander in het onderwijs. Naast de drie burgemeesters zijn vier kandidaten in voltijd of deeltijd politiek-bestuurlijk actief. Nadere informatie over de kan didaten voor Terneuzen is giste ren door de provincie nog niet vrij gegeven, omdat eerst de ge meenteraad op de hoogte moet worden gebracht. lach en het applaus van het pu bliek wegen nog altijd zwaarder dan de stress en de slapeloze nachten voor het doek open gaat. Buutreednen, oftewel tonpra- ten, is in Hulst al twintig jaar een traditie. In 1984 begonnen bij Zaal Tiffany's van Bert Brood, het tegenwoordige Hof Van Vlaanderen, als onderdeel van de jaarlijkse carnavals avond. De beroemde tonprater Piërre Knoops was bereid ge vonden langs te komen en een buut zou een buut niet zijn als wat meer tonpraters zijn voor beeld zouden volgen. Zo kwa men Buijsrogge (69) en De Schepper (51), beiden toneel spelers, bij de club. „Ze docht'n da wij wel leutig waor'n", zegt De Schepper. In 1990 verhuisde het buutspektakel naar Den Dullaert en door de jaren heen groeide het uit tot een fenomeen dat tot ver in de omtrek bekend heid geniet. Er is een vaste scha re fans en elk j aar komen er weer nieuwe liefhebbers bij. Genadeloos Geen leuker vermaak dan leed vermaak, is het motto van de tonpraterijWie zich het afgelo pen jaar heeft gedragen, heeft niks te vrezen. Maar een Hulste naar die over zich heeft doen spreken, kan maar beter uitkij ken. Wie er vanaf komt met een woordgrapje, heeft geluk. Voor al de politiek krijgt er vaak ge nadeloos van langs, maar ook 'de gewone mens' uit de ge meenschap vanHulst is doelwit. Door de jaren heen wisselde het areaal tonpraters geregeld. Elk jaar stapten tussen de vier en de zeven reedners de ton in, het ge heel aan elkaar gepraat door de presentator of soms zelfs twee. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - In mei verschijnen weer graafmachines in het Oost-Zeeuws-Vlaam- se polderlandschap. Nutsbedrijf Delta gaat dan verder met de aanleg van een extra wa tertransportleiding tussen de Biesbosch en de Braakman. Grote delen van deze extra leiding, die pa rallel loopt aan de bestaande transportlei ding, werden eerder al ingegraven. Nu gaat het om nog ontbrekende gedeelten tussen Margrette en Terhole en tussen de Van Alsteinpolder en de Gasdam nabij Prosper- polder. In totaal moet er over nog negen ki lometer een negentig centimeter dikke pijp worden gelegd. De extra transportleiding is nodig om de aanvoercapaciteit van water vanuit de Biesbosch te vergroten. Het water is deels bestemd voor drinkwater en deels voor de industrie. „Vooral in droge perioden is er nogal wat aanvoer vanuit de Biesbosch no dig", aldus een woordvoerder van Delta. „Daarom is besloten te investeren in een dubbele transportleiding.Als het tracé he lemaal compleet is, heeft Delta voorlopig ruim voldoende aanvoercapaciteit. Omdat diepe sleuven moeten worden gegra ven in de Zeeuws-Vlaamse akkers en wei landen, zijn voor grondeigenaren en gebrui kers al informatieavonden gehouden. Delta moet met de grondeigenaren overeenkom sten sluiten voordat de graafmachines aan de slag kunnen. SAS VAN GENT - De Raboban- kenSas van Gent enTerneuzen- Axel onderzoeken mogelijkhe den voor nauwe samenwerking. Uiteindelijk moet deze samen- serking leiden tot fusie van bei- lebanken. Het personeel van de twee kan- leren in Terneuzen en de vesti gingen in Axel en Sas van Gent isingelicht. De banken hebben inmiddels een intentieverkla ring ondertekend, basis voor iöi onderzoek naar de moge lijkheden van de samenvoeging. De banken hopen na een fusie efficiënter te kunnen werken. Frans de Schepper als Sherlok Holmes in buut 2002 in Hulst. door Sheila van Doorsselaer HULST - Zolang de ton op het podium staat, zolang staan Re gie Buijsrogge ('t Suikerke) en Frans de Schepper (Sieske de Flierefluiter) er al rond of in. De afgelopen twintig jaar hebben zij hun visie op de Hulster ge meenschap verkondigd tijdens het Buutreednersfestival. De Vaste factoren al die twintig jaar zijn Buijsrogge en De Schepper. Het alterego van De Schepper, Sieske de Fliereflui ter, haalt zijn inspiratie van de straat. „Humor ligt op straat, je moet hem alleen weten op te ra pen. Als een man bij mij aan de balie (van het postkantoor - red. zijn postzegels voor de geboor tekaartjes van zijn baby wil af rekenen met zijn pinpas, maar aan mij vraagt hoe hij dat cling in de gleuf moet stoppen, dan moet ik op mijn tong bijten... Negen maanden geleden is het hem toch ook gelukt? Kij k, dat is humor." De Hulster buutpraat heeft vaak een politiek tintje, maar volgens Buijsrogge is dat eigen lijk niet de bedoeling. „Bij ons is het zo gegroeid, maar eigenlijk mag je in de ton over alles pra ten, als het maar leuk is." Napoleon Sieske en 't Suikerke kwamen in die twintig jaar in diverse kos tuums het podium op. De Schepper heeft nog steeds de beste herinnei'ingen aan zijn optreden als Napoleon en als Turk. De kostuums laat hij ma ken. Hij buut wordt geheel op het personage toegeschreven, maar Buijsrogge doet het an dersom. Hij schrijft eerst zijn buut en bedenkt daarna hoe hij gekleed zal gaan. De keren dat hij als padvinder of oudstrijder de ton in stapte, staan hem nog het beste bij. Van stoppen willen beide reed ners voorlopig nog niet weten. „Ik ga door zolang het publiek om mij kan lachen", zegt De Schepper. Buijsrogge verlaat de ton pas als zich een paar goede vervangers aandienen, en het blijkt moeilijk die te vinden. „Ze durven niet. Ze zijn bang om af te gaan, lijkt het wel. Het is ook niet zo makkelijk. Buutreednen of een leuke mop vertellen op een vijftigjarige bruiloft zijn twee heel verschil- foto Wim Kooyman lende dingen." Vanavond (vrij dag), zaterdagavond en zondag zit Den Dullaert weer tot de nok toe vol. Reggie Buysrogge als het Suikertje tijdens Hulster Buutreedne in 1997. foto Camile Schelstraete Nieuw Conimex Kookboek DU 160 pagina's lellende boek slaat vol met heerlijke gerechten. uitleg over Aziatische kooktechnieken. informatie over ingrediënten en interessante weetjes over Azië én de Oosterse manter van leven. 'De smaak van Azië' is verkrijgbaar bij de grotere postkantoren voor 3,99 plus twee streepjescodes van Conimex.Ie kunt de spaar kaart vinden in de meeste supermarkten, in de grotere postkantoren of uitprinten öp de silo www.conimex.nl. Qp de site is het pok moge lijk om hel boek direct te besleliën.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45