Huurcontract dekt risico's af Vkê& PZC PZC Dit is het mooiste land om te leven Gevels ondergaan metamorfose Vrouwendag staat in teken van levenskunst 13 Eigenaar strandpaviljoen ageert tegen decreetvan gemeente ZSC'62 speelt ievaarlijk Snoepgoed Knutselmiddag p Ecoscope in Renesse Gezin kreeg ongezuiverd drinkwater Vrouw slachtoffer zakkenroller Cel in voor niet betalen boete Man tankt zonder te betalen GroenLinks tegen fout hout Extra geld nodig voor speelzalen Molukse muziek weekenddiensten vrijdag 21 februari 2003 .-.irj-amke van Loon JEKESSE - Bepalingen in het j jjufcontract zijn voldoende om a sdememers op de juiste ma- r. |iereen permanente strandtent idaten runnen. J. Kristelijn, ei- snaar van paviljoen De Zo- jerzon in Renesse, heeft de nadsfracties uitgelegd dat het decreet' dat nu in de maak is (de •mcept-nota strandpaviljoens) {nodig zwaar is aangezet en (jorhem als ondernemer onac- sptabel is. )e concept-nota heeft de ge beente en wethouder G. van de ielde-de Wilde al een stortvloed en kritiek opgeleverd. Van on- gnemers en van verschillende acties. Het idee om alle onder- jCHARENDIJKE - Komische jiuaties en listige plots. Het to- selstuk 'Gevaarlijk Snoep- joed', dat een groep leden van Scharendijkse voetbalver- miging ZSC'62 op de planken brengt, moet zowel jongeren als wlwassenen aanspreken. Eetstuk vertelt over een zeero- sr, die van een bal masqué ver- itktmet de verkeerde dame. De Banieren waarop hij zijn straf toor ontvoering probeert te ont boen, zorgen voor komische ta- erelen. inmiddels traditie is ge- Torden, zal na een generale re- stitie voor de jeugdleden de ®ste uitvoering van Gevaarlijk Snoepgoed gegeven sorden tijdens de jaarlijkse feestavond van ZSC. De jonge- ren kunnen vanavond om zeven jiirin dorpshuis De Putmeet de raorstelling zien, waarna mor ren de premiere zal plaatsvin- ia Een week later, op vrijdag !3 februari, brengt de ZSC- joep is er een aparte senioren- Toorstelling. De zaal gaat dan om half twee open, de uitvoe ring begint om half drie. IENESSE - Voorjaarskransen raken van wilgentenen en die rersieren met klimop, wilgen- atjes, sneeuwklokjes of nar- rissenbolletjes. Of vogelnes tjes of onderleggers vlech- Ijdens de knutselmiddag op oatuuractiviteitencentrum ipe in Renesse kunnen hnderen van vier tot dertien aar alvast een voorschot nemen het komende voorjaar. Eer- ir al organiseerde Ecoscope an knutselmiddag met als the- ra herfst, waarna tijdens een Jctiviteitenmiddag in januari uisjes, vetbollen en pin- iasnoeren zijn gemaakt om de rogels de barre winterkou door pen. Aangezien de belang- Helling voor deze middagen poot was, kunnen kinderen och nu vooraf aanmelden voor s voorjaarsmiddag, die op wensdag 5 maart gehouden rordt. De middag begint om twee uur iet een zoektocht door de tuin fen het Renesser activiteiten- tffltrum. De knutselmiddag ffldigt om vier uur. REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 j380aavlissingen lel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl nemers een gelijke kans te geven op een winterpaviljoen, door zowel de jaarrond- als de sei zoenspiekken op het strand ie dere vijf jaar via inschrijving te verdelen, stuit op veel weer stand. Volgens de Vereniging Strand paviljoenhouders Schouwse Kust (VSSK) zal dit plan 'de nekslag' betekenen voor het ondernemerschap op het strand. Een meerderheid van de fracties vindt dat de gemeente meer toe komstperspectief moet bieden om eisen te kunnen stellen aan de bedrijven. Goedkope opslag „Het college zoekt het veel te ver", vindt paviljoenhouder Kristelijn. Dat de gemeente ga ranties wil dat een vergunning om zomer en winter op het strand te mogen blijven niet wordt misbruikt voor goedkope opslag van een seizoenspavil joen, begrijpt hij best. Maar 'het decreet' dat nu op tafel 'is ge gooid' schiet dat doel volgens hem voorbij. Tijdens het raads ledenspreekuur gisteravond stelde de Renesser ondernemer dat de gemeente die garanties kan afdwingen via de huurcon tracten, die straks met de onder nemers worden afgesloten. Het rapport van onderzoeksbureau Route IV, waarin het beleid voor de komst van de jaarrondpavil- joens wordt uitgestippeld, is vastgesteld. Hierin is vastge legd dat in een 'privaatrechtelij ke overeenkomst' afspraken met de ondernemers gemaakt zullen worden; onder meer over de (minimale) openstelling van een winterpaviljoen. Op grond van dat rapport maakt de gemeente nu het bestem mingsplan strand. „Als dat be stemmingsplan straks een feit is, kan het huidige vergunning systeem vervallen en geruisloos overgaan in huurcontracten", aldus Kristelijn. Als voorbeeld verwijst hij naar de camping winkels, die via het huurcon tract ook verplicht zijn in het minder drukke voorseizoen open te zijn, en niet alleen zes weken per jaar de kassa mogen laten rinkelen. Kristelijn is ook zeer verbaasd over het idee van de vijfjaarlijk se openbare inschrijving. „Als we nou een communistische partij binnen onze gelederen hadden." Hij verwacht dat de concept-nota wordt bijgesteld. Want de raad snapt ook wel dat de gemeente niet zomaar zonder slag of stoot veertien bedrijven kan onteigenen." y i 'pp: Sanije Maliqi weet nu zeker dat ze in Zierikzee mag blijven. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Naast wanhoop en ont reddering, die zich tegenwoordig bijna dagelijks voordoen onder vluchtelingen op Schouwen-Duiveland, is er af en toe ook een moment van uitbundige vreug de: de asielaanvraag van Sanije Maliqi (39), haar zoon Petrit (19) en dochter Flo- riana (14) is positief beoordeeld. Zij ko men uit Kosovo en wachtten ruim negen jaar op een verblijfsvergunning. Nu eindelijk is besloten dat ze in Zierik zee mogen blijven, onthalen hun Neder landse vrienden hen vanavond op een groot feest in het MFC. „Dit is echt het mooiste land om te leven. De mensen zijn hier zo lief, zo aardig. Mijn kinderen zijn nooit gepest op school. Iedereen is altijd goed voor ons. Zonder die steun had ik het nooit kunnen redden", zegt Sanije. Zij reisde negen jaar geleden met de twee kinderen haar man Fatmir achterna, die al enige tijd in Nederland verbleef. Ze dacht dat het tijdelijk zou zijn, en zeker niet als vluchteling. Haar man was wel uitgeweken om gedwongen dienstplicht te ontlopen, maar Sanije zag dat niet als definitieve vlucht uit het geboorteland. „Ons huwelijk stond onder druk. We hadden al drie kinderen verloren. De oorzaak van hun overlijden is nooit goed duidelijk geworden. Al dat verdriet had heel veel psychische gevolgen voor Fat mir. Hij ging drugs gebruiken en zat eni ge tijd in de gevangenis", vertelt Sanije beschroomd. Toch zag ze haar gezin graag herenigd, vandaar haar besluit naar Nederland te komen. Daar wachtten haar veel zorgen en verdriet. Fatmir kwam om het leven bij een auto-ongeluk. Toen stond Sanije er met haar twee kinderen alleen voor. In haar geboorteland leefde ze destijds in feite een goed leven met een zekere sta tus. Haar man had een goede baan als kledinginkoper, zelf kwam ze uit een middenklasse gezin in de hoofdstad Pris- tina. Plotseling kreeg ze het etiket van 'vluchteling zonder verblijfsvergunning' opgeplakt. Teruggaan naar Kosovo bleek geen optie toen de oorlogsdreiging daar steeds groter werd. Bovendien flo reerden de kinderen hier inmiddels erg goed op school. De zorg om haar ouders, broers en zussen tijdens de oorlog in Kosovo in 1999 was moordend. Twee maanden lang was er geen enkel contact mogelijk. Ze ziet nog de schokkende beelden uit haar land voor zich, die ze dankzij de schotelanten ne van de buren kon bekij kenIneens was er dat telefoontje van haar nichtje in Pristina„Er staat hier een man naast mij die jou graag wil spreken", zei het nicht je. Toen kreeg Sanije haar vader aan de lijn. Alles ging goed, haar bloedverwan ten hadden de oorlog doorstaan.,Het ge voel dat ik toen kreeg, zal ik nooit meer vergeten." Te machtig Twee jaar geleden stond Sanije op het punt voorgoed terug te gaan naar Koso vo. De eindeloze asielprocedures werden haar te machtig. Vooral toen in 2001 de IND de positieve uitspraak van de recht bank aanvocht. Het proces van afwach ten in onzekerheid zou daarmee weer anderhalf jaar worden verlengd. Uitein delijk heeft ze de strijd doorgezet, vooral voor haar kinderen die inmiddels beter Nederlands dan Kosovaars spreken. Pe- foto Marijke Folkertsma trit volgt bij het ROC in Middelburg een managementsopleiding voor de detail handel en Floriana zit op de afdeling havo/vwo van Scholengroep Pontes in Zierikzee. De rechter heeft op humani taire gronden beslist dat ze hier een toe komst mogen opbouwen. Ze hebben een verblijfsvergunning en hun Nederlandse paspoorten zijn in de maak. Tot de vele mensen die haar steunden be hoort vooral haar begeleidingsechtpaar Beb en Ad Verschoor in Zierikzee. Ook de naam van Linda Sies valt, als deskundige in de juridisch procedures. In de huiska mer prijkt haar foto als eerbetoon. „Ook Linda is omgekomen bij een verkeerson geluk. Wij hebben het vooral aan haar te danken dat wij hier nu kunnen blijven.' Deze zomer gaat Sanije met haar kinde ren voor het eerst na negen jaar enkele weken terug naar Kosovo. „Fijn, maar ook moeilijk", verwacht ze. want na tuurlijk zullen de emoties van de afgelo pen jaren dan weer boven komen. Zij wil zo snel mogelijk een opleiding gaan volgen, de taal beter machtig worden en vooral de fijne vrienden hier koeste- door René Schrier HEINKENSZAND - Eén gezin in de Heinkenszandse wijk Over de Dijk heeft vorig jaar ongezui verd Biesboschwater gebruikt als zuiver drinkwater. Dat werd veroorzaakt door een verkeerde aansluiting van het leidingnet. De mensen zelf hebben er niets van gemerkt. Niet in de smaak van het drink water en bijvoorbeeld ook niet aan de was. Ook hadden ze geen gezondheidsklachten. Bij twee andere huizen bleken de leidin gen eveneens ver.keerd aange sloten, maar dat kon tijdig wor den hersteld omdat de huizen nog niet bewoond waren. In de wijk en in de huizen ligt een dubbel leidingnet. Eén voor gezuiverd drinkwater en één voor ongezuiverd Biesboschwa ter. Daarmee kan bijvoorbeeld het de auto gewassen. Het pro ject werd aangelegd om te kun nen besparen op het gebruik van (duur) gezuiverd drinkwater. Na klachten uit het land is vorig jaar het drinkwaternet in Over de Dijk aan een inspectie onder worpen. Daarbij kwamen man kementen aan het licht in drie huizen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De felle winter zon, een enorme kraan en een aluminiumplaat leverden gis terochtend de ingrediënten voor een opmerkelijke schittering boven de kantoren van de Ko ninklijke Zeelandia in het cen trum van Zierikzee. De voormalige productiehal van deze fabrikant van bakke rijgrondstoffen wordt volledig verbouwd tot kantoorruimten. Een belangrijk onderdeel daar van vormt een metamorfose van de gevels. Aan de noord- en oostkant worden die wanden bekleed met aluminiumplaten. Dat is het gedeelte van het pand dat nu nog achter plastic schuil gaat. Aan het plaatsen van de nieuwe gevelbekleding moest een grote kraan te pas komen. Wanneer deze zijde van de vroe gere productiehal gereed is, ko men de gevels aan de Witte Eye- straat en aan de kant van de Fonteine aan de beurt. Op de plaats waar nu nog de laaddeu- ren zitten, komen kozijnen. Ook de inmiddels overbodig gewor den laadperrons worden wegge haald. De stijl van het erboven gelegen bedrijfsrestaurant met veel glas wordt in het onderste deel van deze gevel voortgezet. MIDDELBURG - Een 66-jarige vrouw uit Middelburg is gis terochtend om elf uur het slachtoffer geworden van een zak kenroller. Zij werd in de Langeviele in haar woonplaats be roofd van haar portemonnee. Daarin zaten enkele tientallen euro's en waardepapieren. KAPELLEBRUG - Een 42-jarige Belg is afgelopen woens dagavond ingerekend door de marechaussee op de Gentse- vaart in Kapellebrug. De man had de boete van 775 euro die hij drie jaar geleden had gekregen voor dronken rijden nooit betaald. In plaats van de boete mocht de man ook 28 dagen in de cel gaan zitten. Tegenover de marechaussee verklaarde hij dat hij net op weg was naar het politiebureau in Hulst om zich daar te melden voor de celstraf. Zover kwam hij niet, want de marechaussees namen het zekere voor het onzekere. De Belg moest plaatsnemen in het busje van de marechaussee en werd naar de kazerne in Temeuzen gebracht. Van daaruit is hij gis teren overgebracht naar het huis van bewaring in Middel- burg. THOLEN - Een onbekende man is gistermorgen bij een benzi nepomp in Tholen weggereden zonder te betalen. Hij had voor ruim zestig euro getankt. MIDDELBURG - GroenLinks in Middelburg vindt dat er geen 'fout hout' gebruikt mag worden voor de bouw van het nieuwe stadskantoor in het Stationsgebied. De fractie dringt erop aan dat voor alle overheidsgebouwen hout verwerkt wordt dat voldoet aan het FSC-keurmerk (Forest Steward ship Council). Tijdens een commissievergadering van bijna twee weken geleden werd duidelijk dat grote oppervlakten van de gevels en de vaste zonwering boven de ramen uitge voerd wordt in de houtsoort 'red cedar'. In de wandelprome nade langs het water tussen het stadskantoor en het kantoor van het Waterschap Zeeuwse Eilanden wordt de tropische houtsoort 'bankirai' verwerkt. GroenLinks vindt dat de na tuurlijke uitstraling en de duurzaamheid van die houtsoorten niet mag leiden tot ruïnerende houtkap elders in de wereld. Zeker voor een representatief gebouw is het volgens de fractie niet juist om tropische houtsoorten te gebruiken. Het is vol gens de partij nog beter om FSC-hout te gebruiken voor alle nieuwbouwprojecten in Middelburg. HULST - De gemeente Hulst verwacht dat dit jaar nog 25.000 euro nodig is voor aanpassingen van de peuterspeelzalen aan de Arbo-normen. Wethouder P. Weemaes zei tijdens een com missievergadering naar aanleiding van een extra subsidie aan peuterspeelzaal Duimelot in Vogelwaarde. De leden van de raadscommissie middelen gaan akkoord met het extra be drag van bijna 2600 euro. L. Reijns (WD) en F. de Vries (Pro gressief Hulst) vroegen nog meer peuterspeelzalen extra geld nodig hebben. Volgens wethouder Weemaes hebben de peuterspeelzalen van de voormalige gemeente Hulst vorig jaar 15.000 euro gekre gen voor aanpassingen. Duimelot is de enige peuterspeelzaal uit de voormalige gemeente Hontenisse die een dergelijk ver zoek heeft gedaan. „De plannen van andere peuterspeelzalen waren niet in orde of er zijn geen aanvragen gedaan." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Onder het thema 'Vrouwen en Levenskunst' wordt zaterdag 8 maart Inter nationale Vrouwendag gevierd in het Multifunctioneel Cen trum (MFC) in Zierikzee. Het Schouwse 8 Maartteam tekent voor het programma. De avond begint met het Haagse theatercollectief 'Commedian- tenCo' dat bestaat uit twee vrouwelijke clowns. Die gaan op speelse wijze op zoek naar de levenskunst van de gasten. Het is de bedoeling dat de be zoeksters zich feestelijk uitdos sen voor deze avond, omdat le venslust tenslotte ook behoort tot levenskunst. De leden van het 8 Maartteam vinden dat je dat best in je kleding mag laten zien. De bewoonsters van het asiel zoekerscentrum in Burgh- Haamstede en van de twee cen tra voor aanvullende opvang in Zierikzee zijn specifiek uitge nodigd voor deze avond. Met hun deelname hoopt het 8 Maartteam er met recht een in ternationaal en veelkleurig feest van te maken. Neeltje Spijker Traditioneel onderdeel van de Schouwse viering van Interna tionale Vrouwendag is de uitrei king van het beeldje Neeltje Spijker. Dat is een wisselprijs die jaarlijks wordt toegekend aan een vrouw die het verdient. Wie dit keer de prijs krijgt, wordt op de avond rond 21.30 uur bekend gemaakt. Het 8 Maartteam ondersteunt tijdens de avond 'de zoete broodjesactie' van de Schouwse Soroptimistenclub ten behoeve van een hospice. Deze broodjes, ofwel de Platte van Schouwen, zijn ter plekke te koop. Het feest begint om 20.00 uur en is toegankelijk voor meisjes en vrouwen vanaf twaalf jaar. Foto's Eveneens in het kader van de In ternationale Vrouwendag is vanaf vandaag tot half maart de fototentoonstelling 'Wereld vrouwen op Schouwen' te be zichtigen in bibliotheek De Stolpe in Zierikzee. De foto's bieden een indruk van de plaat selijke activiteiten die Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei onder de noemer Project We reldvrouwen al enkele jaren op touw zet. Doel van dit project is integratie en participatie van vluchtelingenvrouwen, buiten landse en Nederlandse vrou wen. OOST-SOUBURG - De muziek groep JWP-Projects uit Assen treedt zaterdag 1 maart op in Moluks Centrum Mae-Uku aan de Prins Hendrikstraat in Oost- Souburg. JWP-Projects bestaat uit Mo lukse muzikanten. Hun muziek is voornamelijk instrumentaal en beïnvloed door jazz/funk vermengd met Molukse tradi tionals. De zaal is open vanaf 20.30 uur. De voormalige productiehal van van de Koninklijke Zeelandia wordt volledig verbouwd tot kantoor ruimten. foto Marijke Folkertsma zaterdag 22 en zondag 23 februari 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur° A. Speelman, Zierikzee, tel. (0111 412080. Spreekuurvan 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. Leenhouts en J. J. Roth, Dijkstraat 32, Scharendijke, tel. (0111) 691280 Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17 00-ma. 08.00 uur. R. v.d. Valk, Dorpsweg 5, Bruinisse. tel. (0111)482120. Tandartsen: F. v, d. Vliet, Oude Haven 51, Zierikzee, tel.(0111)416190. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906. geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo, van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39