ekabo hekelt gemeentebeleid Strijd om plaatsen marktkramen Oud-burgemeester Dijckmeester overleden Turegluren en berken steken in Zeepeduinen Plaza wordt bijna zo groot als voetbalveld Nieuw Robijn Lelie Rijstbloesem: Wasverzachter en Vaporesse Archeologen vinden schedels en botten Wildplassers bekeurd in Middelburg zeeuwse almanak Afwijking? hereniging voor Kampeerboeren vindt Schouwen-Duiveland te voorzichtig Bromfietsers ionder helm op de bon Ontdek het nieuwe, heerlijke parfum van Robijn: telie Rijstbloesem. Geniet van de perfecte balans tussen de weelderige geur van lelie en de kalmerende frisheid van rijstbloesem. tfeuuriijk geeft Robijn Lelie Rijstbloesem '^zachtheid die je van Robijn gewend fofcijn Lelie Rijstbloesem is er niet aken als wasverzachter, maar ook als ^poresse voor in je strijkijzer. Doe Ro'oijn Vaporesse in plaats van water je strijkijzer en geniet van die pas gassen frisheid in je kleding. Rijstbloesem. de nieuwe uit ende geur van Robijn. -f:- "'•'trie* opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp Dagbladen. Jn2 miijoeh) Meer informatie: e-ma-i: infogNRpr o.v:v. Vsuv.s get-p! voor u! door Ali Pankow ZIERIKZEE - Oud-burgemees ter mr. Frans Theodoor Dijck meester is op 85-jarige leeftijd in zijn woonplaats Amersfoort overleden. Dijckmeester werd in Haarlem geboren en bracht zijn jeugd voornamelijk in Zut- phen door waar zijn vader bur gemeester was. Zijn grootvader was onder meer commissaris van de koningin in Zeeland. Tijdens de Tweede Wereldoor log functioneerde Dijckmeester onder meer als geheim agent in de Betuwe en trad hij op als schakel met de regering in Lon den. In 1946 werd hij benoemd op het kabinet van de koningin en bezocht hij als zodanig met prinses Wilhelmina in 1953 Zie- rikzee. Hij was lid van de CHU en werd in 1956 tot burgemeester van Zierikzee benoemd. De stad had toen nog steeds ernstig te kam pen met de gevolgen van de wa tersnoodramp. Onder leiding van Dijckmeester werd de res tauratie van de vele monumen ten voortvarend aangepakt. Hij behoedde Zierikzee voor een fi nancieel debacle, mede door zijn vele goede contacten. Die resulteerden onder meer in hulp van de gemeente Rotterdam bij de grote restauraties. Dijck meester zat in talrijke besturen. Zo was hij onder meer voorzit ter van het Rode Kruiszieken- huis en president-curator van het Prof. Zeemanlyceum. Ook heeft hij veel inhoud gegeven aan de uitwisselingen met de ju- melagesteden Hatfield en Saint Hilaire. Hij werd benoemd tot ereburger van Zierikzee. Dijckmeester werd in 1965 be noemd tot burgemeester van Haarlemmermeer, Die gemeen te verwisselde hij in 1972 voor Apeldoorn. Tijdens zijn burge meesterschap daar was hij on der meer bestuurslid van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het Genootschap van burgemeesters. Apeldoorn breidde zich in zijn bestuurspe riode uit tot een grote stad met 140.000 inwoners Na zijn pen sionering was Dijckmeester nog geruime tijd voorzitter van de Monumentenraad in Zeist. Hij werd in 1979 benoemd tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Daarnaast ont ving hij een aantal andere onderscheidingen vanuit het buitenland waaronder het Brit se Military Cross. Dijckmeester en zijn vrouw bleven met Schouwen-Duiveland verbon den onder meer door het Slot Haamstede waarvan hij de res tauratie begeleidde. Het slot en de bijbehorende gronden waren eigendom van de familie Van der Lek de Clercq, waartoe ook Dijckmeester behoorde. Hij wordt maandag in besloten kring in Haamstede begraven. VLISSINGEN - Archeologen hebben bij opgravingen in het centrum van Vlissingen een gro te hoeveelheid schedels en bot ten gevonden. De restanten be horen aan acht verschillende mensen toe. De wetenschappers verwachten de komende tijd nog meer aan te treffen. „Dit is echt het topje van de ijsberg." De schedels en botten stammen uit de veertiende of vijftiende eeuw, legt archeoloog E. Bulten uit. ,,We kunnen hieruit wel concluderen dat de gehele Oude Markt in die tijd als begraaf plaats werd gebruikt. Het is een heel interessante vondst De botten zijn belangwekkend, omdat ze veel informatie kun nen verschaffen over het voe dingspatroon van de Vlissingers aan het eind van de Middeleeu wen. „De Engelse ziekte kwam in die tijd voor. Dat zien we aan vergroeiingen aldus Bulten. De wetenschappers doen in het centrum van Vlissingen archeo logisch onderzoek omdat het hele gebied op de schop gaat. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - On der het motto 'handen uit de mouwen voor de natuur op Schouwen' gaat boswachter Kees van der Meer van de Ver eniging van Natuurmonumen ten morgen aan de slag om de openheid van het duingebied te behouden. Voor het uitste ken van jonge berken in de Zeepeduinen hoopt hij op hulp van een groot aantal vrijwilli gers. De werkzaamheden zijn ge pland tussen één en vier uur 's middags. Het karwei begint bij de werkschuur van Slot Haamstede. De Zeepeduinen bij Haamstede worden sinds 1983 begraasd door Shetlandpony's. Ze eten duinriet, jonge boompjes en de bast van bomen, waardoor het duingebied z'n kenmerkende open karakter behoud. De open stukken zijn bij uitstek het leef gebied van de zandhagedis en diverse vlinders. Ook biedt het ruimte aan de groei van het ty perende reukgras, het duinster retje en zandhegge. Ondanks de inzet van de pony's groeien delen van het open duin de laatste jaren toch steeds ver der dicht, constateren de bos wachters van Natuurmonu menten. Die ontwikkeling doet zich met name gelden rond Het Zeepe en het gebiedsomsluiten- de wandelpad. Met de inzet van vrijwilligers wil de vereniging de oprukkende bosjes terug dringen. Wie mee wil meehelpen, kan zich telefonisch (0187-499281) of per e-mail (s.vanbelleghem @natuurmonumenten.nl) aan melden. Gids Zondag kan worden ingeschre ven op een rondje 'Turegluren' met Staatsbosbeheer. Onder lei ding van een gids vertrekt om één uur vanaf de parkeerplaats bij de stoplichten voor Seroos- kerke (S) een excursie langs het natuurproject Tureluur. Vanaf de hogere gelegen randen kan het gebied goed worden beke ken, aldus Staatsbosbeheer, zonder dat de duizenden foura- gerende vogels worden ge stoord. Een verrekijker en een paar laarzen zijn geen overbo dige luxe. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de VW in Haam stede. Het volgende rondje Tu regluren staat gepland op 23 maart. MIDDELBURG - Een 26-jarige inwoner van Gouda is gister middag rond half vijf op de Vlasmarkt in Middelburg be keurd voor het urineren op de openbare weg. Een inwoner van Krabbendijke ging ook op de bon. De man stond te plassen op het Damplein in Middelburg. (Advertentie) DOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! Zaterdag ging het Terneu- zense gezin naar de open dag in ziekenhuis de Honte. Ze kregen een rondleiding en kwamen met een groep kin deren en volwassenen bij de echokamer. De verpleger leg de aan de kinderen uit dat als mama een baby in haar buik heeft, je met dit apparaat kunt zien of het een jongetje of een meisje is. Toen wendde hij zich tot de volwassenen: „Je kunt na tuurlijk ook andere afwijkin gen zien..." waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 21 februari 2003 4HARENDIJKE - Binnen de Leniging voor Kampeerboe- (Vekabo) op Schouwen- „veland heerst grote onvrede er de wijze waarop het ge- nfebestuur reageert op een praak van de Raad van Sta- luchtrecreatie (WOR) tijdig, dus voor het seizoen 2004, van kracht is. Daarin worden gedu rende het hele seizoen vijftien kampeereenheden toegestaan. De Vekabo heeft daar echter weinig vertrouwen in. De ont- werp-herziening ligt nu voor advies bij de Raad van State, maar de ervaring leert dat er minstens acht maanden over heen gaan voor daar een uit spraak over komt. De kampeer boeren zijn niet van plan daar genoegen mee te nemen. „Wij beraden ons nu al over juridi sche stappen tegen de overheid als die herziene WOR in 2004 niet van kracht zal zijn", liet Smits de leden weten. Daar een langdurig juridisch gevecht veel geld vergt, werden de Vekabo- leden gisteravond meteen ook geconfronteerd met een drasti sche contributieverhoging van zestig naar tachtig euro. Een ander punt van zorg betreft het aantal kampeermiddelen dat op de minicamping wordt toegestaan. Eveneens volgens een uitspraak van de Raad van State dient elk bijzettentje voor de kinderen ook als een apart kampeermiddel te worden gere kend. Ook hierin zou de herzie ning van de WOR uitkomst brengen, omdat dan het begrip 'kampeerplaats' gaat gelden en de gemeente daaraan zelf een invulling kan geven. gaat om het totaal aantal jgen waarop de ondernemers jn minicampings het maxi- ium van vijftien kampeereen- tden mogen verhuren. Tot nu je werd negentig dagen per soen toegestaan. Voor de iffige periode gold een maxi- ■31 van tien kampeereenhe- ^Raad van State heeft de gneente daarover op de vin- 3S getikt. Volgens voorzitter 1 Smits-Geluk van de Vekabo ïhouwen-Duiveland heeft de liadvan State in die uitspraak jeen aangegeven die periode a negentig dagen te lang te zden, maar is er in deze uit mak geen ander exact maxi- iiim genoemd. Zij betreurt het [in ook dat de gemeente zich steen maar heel voorzichtig pelten zich baseert op juris- Hüdentie uit een uitspraak van 't Arrondissementsrechtbank :Zutphen. Daarin wordt uit gaan van een periode van jventig dagen. Zij zei dat gis- javond tijdens een leden ver kering in Scharend ij ke. iekampeerboeren worden ove- agens niet meteen geconfron- srd met een inkrimping van Tmtig dagen. Voor het seizoen :M3geldt dat zij gedurende 85 2gen het maximum van vijf- ai kampeermiddelen mogen srhuren. Pas in 2004 zal de :orm van zeventig dagen gei ten. Die inkrimping vormt een schrikbeeld voor exploitanten an minicampings die een groot teel van hun voorzieningen ge treilde het kampeerseizoen ngebruikt zien staan. Dat alles su voorkomen kunnen worden is de langverwachte herzie ning van de Wet op de Open- 1ANSWEERT - Op de Roompot mop de Kaai in Hansweert zijn listeren twee bromfietsers be- hurd omdat ze zonder helm re- ia. iet ging om een zestienjarige togen uit de gemeente Kapelle s een zeventienjarige jongen atdegemeente Reimerwaal. ïenzestienjarige bromfietsster rit de gemeente Kapelle kreeg jp de Molenweg in Schore mor dezelfde overtreding een Waterland-commissaris T. Hodes, directeur A. van de Hoef en wethouder J. Bostelaar van Veere (eerste, tweede en vijfde van links) helpen de Wasschappelse Heiploeg met het slaan van de eerste paal voor het nieuwe hoofdgebouw van het themapark op Neeltje Jans. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde NEELTJE JANS - Het moet vanaf de stormvloedkering lijken alsof er een soort reuzenplag uit het eiland is opge licht. Bijna zo groot als een voetbalveld, het dak één groene grasmat, in hoogte oplopend van drie naar elf meter. Rond om aan drie kanten glas, zodat binnen het idee ontstaat op een uit de kluiten ge wassen overdekt plein te vertoeven. „Vandaar dat we de naam paviljoen ook hebben ingeruild voor plaza", zegt direc teur A. van de Hoef van Waterland Neel tje Jans trots over het visitekaartje in aanbouw. De eerste paal van het nieuwe bouwwerk ging gisteren onder gezang van de traditionele Wasschappelse Hei- ploeg de grond in. Een puur symbolische daad, want door de stevige ondergrond van het voormalige werkeiland hoeft er niet te worden geheid om de plaza een ferm fundament te geven. De laatste klappen met het negentig kilo zware blok werden gegeven met de hulp van Wa terland-commissarissen H. Eversdijk, T. Hodes en wethouder J. Bostelaar van de gemeente Veere. Nadat hij een euro munt op de kop van de paal had gelegd, sloot ook Van de Hoef zich bij dat gezel schap aanHet inslaan van de munt op de eerste paalslag heeft volgens de heitradi tie de zelfde betekenis als het dopen van een schip, legde Westkappelaar J. van Beekhuizen uit. Op 5 juli wordt het complex in gebruik genomen. Behalve drie filmzalen een res taurant en expositieruimten, worden in het gebouw ook de kassa's en de souve- nierwinkel ondergebracht. Tot die tijd moeten bezoekers van Neeltje Jans het voor die onderdelen doen met noodvoor zieningen. Zeelands grootste themapark opent 26 maart zijn deuren voor publiek. De nieuwbouw van het augustus vorig jaar afgebrande Deltapaviljoen vergt een investering van vijf miljoen euro. Meer dan de helft van dat bedrag betaalt Waterland uit eigen middelen, aldus Van de Hoef, het andere deel is gedekt met de uitkering van de brandverzekering. Met z'n oppervlakte van vierduizend vierkante meter krijgt Neeltje Jans er ge lijk ook één van de grootste grasdaken van Nederland bij. Het oude Deltapavil joen was nog niet half zo groot als z'n op volger. De bedoeling is dat volgend jaar de kantoren van Waterland in het ge bouw worden ondergebracht en ook alle bijbehorende exposities uit het Topshuis (Rijkswaterstaat) verhuizen. Die stap betekent een volledige concentratie van alle Waterlandactiviteiten aan de noord oostkant van het eiland. „De brand van 19 augustus was een groot verlies, maar ik verwacht dat er iets veel mooiers voor terugkomt", aldus Van de Hoef. Die ene euro op de paal peuterde de directeur di rect na de daad overigens snel weer los. „Op alle kleintjes moet je letten, anders red je het niet in deze branche." door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil vanaf april in zee met een nieuwe on dernemer die wekelijks de marktkramen in Zierikzee neerzet. De overeenkomst met J. Luijcx uit Burgh-Haamstede, die nu deze klus voor zijn reke ning neemt, is opgezegd. Onte recht. vindt Luijcx. Aan de rechtbank in Middelburg heeft hij gevraagd dit besluit voorlo pig te schorsen. Ondernemer Luijcx staat al ruim tien jaar op de weekmarkt in Zierikzee met zijn winkel in nacht- en ondergoed. Sinds hal verwege 1998 zorgt hij er tevens voor dat iedere week de 35 kra men van de markt opgebouwd en afgebroken worden. Na een proeftijd van eerst zes maanden en daarna nog eens twee jaar heeft hij nu met de gemeente een overeenkomst voor onbepaalde tijd voor de plaatsing van de marktkramen. Heibel Maar ondertussen is er tussen Luijcx en marktmeester G. de Masier heibel ontstaan. Tot twee keer toe zou de onderne mer de huurprijs van de markt kramen zonder fiat van het college hebben verhoogd, hij begint te vroeg met het opbou wen en de kramen zouden kwalitatief niet goed genoeg zijn. In september heeft het college besloten het contract met Luijcx op te zeggen. De eerste reden hiervoor is volgens U. Hoekstra, advocaat van de ge meente, dat de marktcommissie dat heeft geadviseerd. „Daar naast is van belang dat er irrita tie is ontstaan tussen Luijcx en de marktmeester." J. Luycx uit Burgh-Haamstede wil de marktkramen op de weekmarkt in Zierikzee blijven verhuren. foto Marijke Folkertsma Inmiddels is een nieuwe kraam- zetter in de arm genomen. Die mag van de gemeente vanaf 1 april aan de slag. Maar Luijcx is het niet eens met het collegebesluit en heeft dit aangevochten bij de rechter. Volgens zijn raadsman, D. Ster ke, heeft de ondernemer alle verwijten kunnen weerleggen, zodat er 'geen steekhoudende kritiek' meer valt te leveren op zijn werk. Dat Luijcx op ge spannen voet staat met De Mas- sier is volgens hem de enige reden. In zijn pleidooi, gister middag, voerde Sterke verder aan dat gemeente en onderne mer een arbeidsovereenkomst hebben en dat dus een ontslag vergunning van het CW1 nodig is om de overeenkomst op te zeg gen. Opdrachtgever Volgens Hoekstra is de gemeen te geen werkgever, maar op drachtgever van Luijcx en staat ze volledig in haar recht het contract 'te allen tijde' op te zeg gen. Het is nu aan de Middelburgse rechter te bepalen of die ge meentelijke bevoegdheid in de ze kwestie op gaat. Doorzetten van het collegebesluit zou voor Luijcx een fikse financiële strop betekenen. Hij heeft geïnves teerd in materiaal en de plaat sing van de marktkramen zorgt voor zestig procent van zijn in komen. Vertrek naar een andere (Zeeuwse) gemeente kan niet, omdat die allemaal eigen kra- menzetters hebben. Sterke: „De markt is vergeven. Deze ingreep door de gemeente is zeer zwaar wegend." Uitspraak: aanstaande donder dag Advertentie Nieuw Conimex Kookboek Dll 160 pagina's tellende boek staat vol met heerlijke gerechten, uitleg over Aziatische kooktechnieken. informatie over ingrediënten en intéressante weetjes over Azië en de Oosterse manier van leven. 'De smaak van Azië' is verkrijgbaar bij de grotere postkantoren voor 3,99 plus twee streeplescodes van Conimex.|e kunt de spaar kaart vinden in de meeste supermarkten, in de grotere postkantoren of uitprinten op de site wwwconimex.nl Op de site is het ook moge lijk om het boek direct ie bestellen. Deze actie loopt van 17 februari tot en met I juni 2003

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37