beste plek transferium Onzekerheid blijft knagen PZC PZC Restauratie kademuren fors duurder Onderzoeksbureau wijst ideale locatie aan voor ontlasting Zeeuws wegennet r liefstal uit auto Rilland escheiden verjaardag oor honderdjarige Menclinic in Renesse 13 Vrouw slachtoffer zakkenroller Man tankt zonder te betalen GroenLinks tegen fout hout Cel in voor niet betalen boete Wildplassers op de bon Bromfietsers zonder helm weekenddiensten Molukse muziek agenda vrijdag 21 februari 2003 irMiriam van den Broek 0WG - Een transferium «bezoekers van de Walcher- n- jjut kan beter in Zoutelande gtucerd worden dan in Kou lil terke. Dat blijkt uit een net rij jifhenen onderzoeksrapport .3 [{rde mogelijkheden en effec- rvan een transferium in Kou- ós kerke. Om het overstapsta- aantrekkelijk te maken automobilisten, moeten er aanvullende maatregelen fjl orden genomen. Walcherse gemeenten en de nnncie willen het verkeer en parkeerdruk in de Walcherse K ,-uen en langs dekustvermin- ra Als oplossing daarvoor is de Regiovisie Walcheren de aanleg van een recrea- yansfenum genoemd. Het reau Goudappel Coffeng eftin opdracht van de provin- jdit idee verder onderzocht. Ier daadwerkelijk een trans- -um komt, is nog onbekend, rapport moet nog naar de incie en naar de gemeente, gien de verkeersstromen op ücheren komt in Koudekerke transferium het beste tot zijn recht bij de kruising van de toekomstige Rondweg Koude kerke met de Strandweg/Duin straat in Koudekerke, conclu deert het onderzoeksbureau. Minpunt is wel, dat er in de di recte omgeving geen bedrij ven of andere voorzieningen zijn. Omdat er bij Zoutelande ook veel recreatieverkeer komt, is een transferium hier eveneens mogelijk. De parkeerplaats kan aangelegd worden bij het kruis punt van de Zoutelandseweg met de Blauwpoortseweg. Een transferium lijkt hier kansrij ker, omdat het dicht bij de kern Zoutelande ligt. Als aan de kust én in het dorp een streng par keerbeleid wordt gehanteerd, kan het transferium ook dienen als overloopparkeerterrein voor bezoekers aan het dorp. Het onderzoeksbureau heeft be rekend dat in Koudekerke 6150 voertuigen per etmaal in aan merking komen voor het trans ferium. Ongeveer 650 voertui gen (12 procent) zullen daar daadwerkelijk gebruik van ma ken, De belasting van het we gennet bij de kust wordt dan met 1,3 procent gereduceerd. Volgens het onderzoeksbureau komt dat overeen met gegevens van bestaande transferia. Zoutelande scoort iets beter. Daar zou 14 procent, oftewel 800 van de 6350 voertuigen, gebruik maken van het transfe rium. De belasting van het we gennet wordt dan terugge bracht met 1,6 procent. Om deze cijfers te halen, moeten de overheden wel van alles uit de kast halen. Daarbij wordt ge dacht aan een combinatie van het opheffen van parkeerplaat sen en het verhogen van de ta rieven buiten het transferium. Ook moet er een goede vervoers- regeling van het transferium naar de kust komen. Bussen moeten minstens om het kwar tier vertrekken vanaf het par keerterrein. Fasen Het onderzoeksbureau stelt voor dat de provincie en de ge meente zich verder richten op Zoutelande. Verder wordt in het rapport ge- 66 praat over penbaar vervoer USSINGEN - De afdeling ilcheren van D66 houdt Knsdag een debat over het penbaar vervoer op Walcheren iScholengemeenschap Weye- etinVlissingen. relatie tussen het openbaar en de grote scholenge- easchappen staat centraal. einemers zijn: een vertegen- jordiger van de provincie i eland, J. Mandos (Hoge- èool Zeeland), R. Stuf kens icheldemond), G. Spaander sn reizigersorganisatie Rover, r van Connexxion en Lkie van der Giessen, lijst- Ékervan D66 voor de provin- De gespreksleiding is in den van oud-D66-raadslid Vlissingen, Monique Schoo- r;.Het openbare debat begint 120.00 uur. HLAND - Op de Galentijnse- liin in Rilland is woensdag- acht tussen half één en kwart ■or acht uur een personenauto engebroken. :»erd een autoradio cd-spe- rmet een waarde van enkele aderden euro's weggenomen. De gemeente Goes draait zelf op voor de ruim 100.000 euro extra die de restauratie van de kademuren gaat kosten. door Mieke van der Jaqt GOES - De restauratie van de kademu ren in Goes gaat meer dan een ton extra kosten. Bij het werk aan de tweede fase van de restauratie, de Bierkade en de Grote Kade, is gebleken dat het deel van de muur dat onder water zit, veel zwak ker is dan aanvankelijk werd aangeno men. Daardoor is het gevaar van een oeverval niet denkbeeldig. De schade aan funde ringen en gevels zou nauwelijks te over zien zijn in zo'n geval. De oplossing van het probleem is gevonden in het slaan van een extra stalen damwand aan de kant van de huizen. Op die manier kun nen de metselaars de hele ondermuur vervangen, in plaats van alleen de voor kant. Alleen op die manier is verankering van de kademuren zinvol. Het werk aan de muren rond de stadsha- ven van Goes gaat zijn laatse maanden in. Vorige winter zijn de muren langs de OES - Goes heeft er sinds gis peen eeuweling bijIn zorg- atrumRehoboth werd de hon- ïdsteverjaardag van Maarten ■Regtgevierd. Hij werd op 20 èruari 1903 geboren in Wol- aartsdijk, waar hij het groot- cdeel van zijn leven woonde zijn vrouw Mina Neeltje smper Zij overleed vijftien ar geleden. Maarten de Regt ediende de kost als medewer- van een graanpakhuis. De sderdjarige kan niet zo goed tegen de drukte. Daarom zijn verj aardag gisteren ^heiden gevierd. Veel fami- ^den kwamen hem deson danks feliciteren. Dat zijn er een hoop, want De Regt heeft zeven kinderen, negentien kleinkin deren, 36 achterkleinkinderen en één achterachterkleinkind. Hij woont sinds tien jaar in Re- hoboth. Daar werd hij gisteren verrast met een telegram van de koningin en een bezoek van bur gemeester D. van der Zaag van Goes. redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes hl: (0113) 273000 Tax: (0113) 273030 E-mail; redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom 'n9rid Huibers Mieke van der Jagt Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Jel: (0118) 484000 fax:10118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl nternet **»;pzc.nl E-mail; web@pzc.nl Maarten de Regt RENESSE - Edwin van dei- Graaf, vierspanwedstrijdmen- ner en bekend als koetsier van de Gouden Koets, komt naar Renesse voor een menclinic. Deze les bij Manege Grol is op gezet door Fok- en Menvereni ging Schouwen-Duiveland. Van der Graaf zal vrijdag 7 maart de paardenliefhebbers de fijne kneepjes van het koetsiersvak bijbrengen en laten zien wat een goede menner met twee of vier paarden in het span kan preste ren. De clinic begint om half acht 's avonds op de Renesser manege. door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Hoop heb ik nog, maar het vertrouwen op een goede afloop is minimaal." Tristian Mohandes (20) weet dat de Nederlandse politiek van daag spreekt over het verlenen van gratie aan asielzoekers die langer dan vijf jaar in Neder land zijn. „Maar ik sta er niet veel bij stil, durf er niet te veel aan te denken. Dat is psychisch te zwaar." Het is donderdag, half twee. Het lijkt een dag als alle andere da gen in het asielzoekerscentrum in Middelburg. Tristian is dik zes jaar geleden vanuit Iran naar Nederland gevlucht. Hij woont met zijn vader en moeder in het asielzoekerscentrum. Je zou kunnen verwachten dat hij aan de radio gekluisterd zit om het debat in de Tweede Kamer te volgen. „Het gaat mij aan, maar waarom zou het besluit van de regering nu ineens wel positief zijn voor ons? We hebben de laatste tijd juist zoveel slecht nieuws gehoord. Ik wil gewoon doen wat ik elke dag doe", zegt Tristian, in goed Nederlands. Diezelfde houding heeft Naira Roshkani. Naira is achttien jaar. Ruim vier jaar geleden kwamen ze met zijn vijven uit Georgië naar Nederland. „In Den Haag wordt zoveel gepraat. We wach ten af. Iedereen heeft proble men, daar ben je dagelijks mee bezig." De familie Roshkani is uitge- produceerd. „We hebben ge hoord dat we weg moeten. We proberen nog om op medische gronden hier te blijven. Mijn va der heeft ernstige hartproble men." „Den Haag geeft ons telkens hoop, en vervolgens wordt die even gemakkelijk weer wegge nomen. Er gebeuren vreemde dingen. Uitgeprocedeerden die op medische gronden willen blijven, moeten 2005 euro beta len. Dat geldt voor een gezin als het onze Dat bedrag moeten we aan Den Haag betalen. Hoe moet je dat ophoesten als vol wassenen hier per week 39 euro krijgen en kinderen iets meer dan 11 euro? Wij kunnen dat niet. We hebben nu aan het COA gevraagd of ze het voor ons be talen." Ze houden voor hun eigen ge moedsrust afstand van wat er zich in Tweede Kamer afspeelt. De directe dagelijkse proble men hebben voorrang. „We le ven al jaren in onzekerheid. Mijn zusje wil zo graag haar opleiding op het ROC Zeeland afronden. Maar krijgt ze die kans?" Asjot en Grigor Sarkisjan zijn drieënhalf jaar geleden uit Azerbeidjan naar Nederland gekomen. „Ik heb nog twee klei ne zusjes. Mijn moeder past nu op ze", zegt Grigor. Vader Sar kisjan zegt blij te zijn dat hij in Nederland is. „Ik ben ook blij omdat we een gelukkig gezin zijn. Ons kind is acht maanden. Zij is de toekomst. Maar hoe ziet die toekomst er uit als zij twin tig is? Zijn we dan nog steeds ge lukkig?" De onzekerheid knaagt. „Dat voel je in dit centrum en ik denk in alle centra. De mensen zijn onrustig, de bezorgheid is toe genomen", reageert Tristan. „Stel dat ik straks hoor dat mensen die hier vijf jaar of lan ger zijn in Nederland mogen blijven. Daar kan ik dus bijho ren. Maar een heleboel anderen niet. Dat is niet eerlijk." Moedeloos Hij zegt: „Om vierenhalf en drieënhalf jaar in Nederland in onzekerheid te leven, is ook al veel te lang. Mensen worden er moedeloos van. Vorige maand hebben twee mannen zelf moordpogingen ondernomen. Zij zaten in dit centrum. Een paar dagen later werd een heel gezin op straat gezet. Die dingen doen pijn." Tristian kijkt naar families Sar kisjan en Roshkani. Het lijkt erop alsof hij aan hen toestem ming wil vragen om blij te mo gen zijn als de Tweede Kamer het generaal pardon voor een 'specifieke groep asielzoekers' heeft aangenomen. „Er is echt veel onrechtvaardigheid. Ik zou een feestje willen vieren als ik mag blijven. Ondanks alles." Het voorstel van de LPF over een specifiek pardon van de asielzoekers kreeg gisteren vol doende steun. De PvdA, SP, GroenLinks,D66, ChristenUnie en CDA-Kamerlid Algra zorg den voor een meerderheid. Asielzoekers die ten minste vijf jaar in Nederland wachten op een definitieve beslissing op hun eerste asielaanvraag kun nen gratie krijgen, mits ze geen crimineel verleden hebben, be hoorlijk Nederlands spreken en afkomstig zijn uit een land waar sprake is van recente mensen rechtenschendingen of een bur geroorlog. concludeerd dat de aanleg van het transferium beter in fasen kan worden uitgevoerd. Er kan eerst een parkeerterrein komen met bijvoorbeeld een pinauto maat in de buurt. Als Zoutelan de er rijp voor is, kan het terrein worden omgevormd tot een par keer- en rangeerterrein met een fiets- en bolderkarverhuur, bushalten of kiosken. Tenslotte kan het een transferi um worden met voorzieningen zoals een VW-kantoor, een snackbar, toiletten en douche voorzieningen. MIDDELBURG - Een 66-jarige vrouw uit Middelburg is gis terochtend om elf uur het slachtoffer geworden van een zak kenroller. Zij werd in de Langeviele in haar woonplaats be roofd van haar portemonnee. Daarin zaten enkele tientallen euro's en waardepapieren. THOLEN - Een onbekende man is gistermorgen bij een benzi nepomp in Tholen weggereden zonder te betalenHij had voor ruim zestig euro getankt. MIDDELBURG - GroenLinks in Middelburg vindt dat er geen 'fout hout' mag worden gebruikt voor de bouw van het nieuwe stadskantoor in het Stationsgebied. De fractie dringt erop aan dat voor alle overheidsgebouwen hout verwerkt wordt dat voldoet aan het FSC-keurmerk (Forest Steward ship Council). Tijdens een commissievergadering bijna twee weken geleden werd duidelijk dat grote oppervlakten van de gevels en de vaste zonwering boven de ramen ui tgevoerd wordt in de hout soort 'red cedarIn de wandelpromenade langs het water tus sen het stadskantoor en het kantoor van het Waterschap Zeeuwse Eilanden wordt de tropische houtsoort 'bankirai' verwerkt. GroenLinks vindt dat de natuurlijke uitstraling en de duur zaamheid van die houtsoorten niet mag leiden tot ruïnerende houtkap elders in de wereld. Zeker voor een representatief ge bouw is het volgens de fractie niet juist om tropische hout soorten te gebruiken. Het is volgens de partij nog beter om FSC-hout te gebruiken voor alle nieuwbouwprojecten in Middelburg. KAPELLEBRUG - Een 42-jarige Belg is woensdagavond in gerekend door de marechaussee op de Gentsevaart in Kapel- lebrug. De man had een boete van 775 euro die hij drie jaar ge leden had gekregen voor dronken rijden nooit betaald. In plaats van de boete mocht de man ook 28 dagen in de cel gaan zitten. Tegenover de marechaussee verklaarde hij, dat hij net op weg was naar het politiebureau in Hulst om zich daar te melden voor de celstraf. De man is afgeleverd bij het huis van bewa ring in Middelburg. MIDDELBURG - Een 26-jarige inwoner van Gouda is gister middag even voor half vijf op de Vlasmarkt bekeurd voor het urineren op de openbare weg. Een inwoner van Krabbendijke kreeg eveneens een bekeuring; hij stond te plassen op het Damplein. HANSWEERT - Op de Roompot en op de Kaai in Hansweert zijn gisteren twee bromfietsers bekeurd omdat ze zonder helm reden. Het ging om een zestienjarige jongen uit de ge meente Kapelle en een zeventienjarige jongen uit de gemeen te Reimerwaal. Een zestienjarige bromfietsster uit de gemeente Kapelle kreeg op de Molenweg in Schore voor de zelfde overtreding een bon. foto Willem Mieras Kleine Kade en de Turfkade gerestau reerd, deze winter is de overkant aan de beurt. Het hele werk kost bijna drie mil joen euro. De gemeente Goes haalde bij het Rijk een kanjersubsidie van ander half miljoen euro binnen. De rest, dus ook de extra ton, komt voor rekening van de gemeente zelf. Tristian Mohandes en Asjot en Grigor Sarkisjan (vlnr) in het Middelburgse asielzoekerscentrum. foto Lex de Meester zaterdag 22 en zondag 23 fe bruari 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Goes/Kloetinge Patiënten huisartsen Huysman, Posthumus, Joosse, Slager, van Straalen en v.d. Werff, vrij. 17.00- zon. 19.00 uur: J.J. van Straalen, Van Dusseldorpstraat 3, Goes, tel. 06- 21234545 Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Patiënten huisartsen Kooiman, Oort- man. Rijken, Schmeitz, Schruer, Van der Stoep en Thijssen, vrij. 17.00-zat. 19.00 uur: B. J. M. Schruer, v.d. Spiegelstraat 42, Goes, tel.(0113)214373, zat. 19.00-zon. 19.00 uur: M J. Kooiman, van Hogendorplaan 6, Goes. tel. (0113) 214450. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Wolphaartsdijk/s-H. Arendskerke, Hein- kenszand.Nieuwdorp, vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: G. A. C. Aarnoutse, Havenweg 16, Nieuwdorp, tel. (0113) 612327. Heinkenszand e. o.vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: J A. Fortrie, Zangvogelstraat 86, Heinkenszand, tel. (0113) 563074. Hansweert, Schore, Yerseke en Kruinin- gen, vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: C. Mak, Zeeburg 1, Yerseke, tel. (0113) 573520. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 Krabbendijke, Waarde, Oostdijk en Ril- land-Bath, vrij. 17.30-zon. 22.00 uur: C. Mak, Zeeburg 1, Yerseke, tel. (0113) 573520. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 uur. Driewegen, Borssele, Hoedekenskerke, 's-Gravenpolder, Ovezande, 's-Heeren- hoek: J Peene, Monsterweg 8, Borssele, tel (0113)354010. Kapelle en Wemeldinge, vrij. 18.00-zon 23.00 uurM. B. Riemeijer, Kapelle, tel. (0113) 341264 Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 uur. Noord-Beveland: Kortgene, Colijns- plaat, Kamperland en Wissenkerke, vrij 17.00-zon 08.00 uur: zon 08.00-ma 08.00 uur: B. J. H. Hasken, Kamperland, tel. (0113)371338. Spreekuur 11.00-11.30 uur. Tandartsen: Noord- en Zuid-Beveland: P. F. M. Gerrit sen, Nassaulaan 151, Goes, tel. 06- 53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandartsen Houg, Koster, Wimmers en de Wit tel. (0113) 220034. Dierenartsen: Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruinin- gen en Krabbendijke: A. C. Mosselman, tel.(0113)381233. Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: M. P. C. Karelse, 's- H, H. Kinderen- dijk 118, Goes, tel. (0113) 220656. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huis- kes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molen laan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Wijkverpleging: Oosterschelde Thuiszorg. Voor geheel Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Philipsland via tel. (0113) 249111. Stichting Thuiszorg Nederland via tel. (0113)229003. Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur M.Stroo, tel. 0113 224099. Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. Tholen en St. Philipsland Huisartsen: Voor geheel Tholen van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen: Voor geheel Tholen van zat. 08.00-zon. 24.00 uur: J.R. Vega Sanchez, Hoogstraat 14, Ber gen op Zoom, tel. 0164-250152. Dierenartsen: Tholen; W. Brons, tel. (0166) 612596, Weekendspreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poortvliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Boter- mark 10. Oosterschelde Thuiszorg: Apotheken: Weekenddienst zat. 10.00-18.00, zon. 10.00 -12.00 en 16.00 -18.00 uur: Apo theek de Pijlers, v. Dusseldorpstraat 1 Goes, tel (0113)227104. De avond- en nachtdiensten worden ver zorgd door De Zeeuwse Apotheek, Sta tionspark 35, tel. (0113) 270620. OOST-SOUBURG - De muziek groep JWP-Projects uit Assen treedt zaterdag 1 maart op in Moluks Centrum Mae-Uku aan de Prins Hendrikstraat in Oost- Souburg. JWP-Projects bestaat uit Mo lukse muzikanten. Hun muziek is voornamelijk instrumentaal en beïnvloed door jazz/funk vermengd met Molukse tradi tionals. De zaal is open vanaf 20.30 uur. n St. Philipsland: Tel. (0113) STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - COC-café, 22.00 uur: Vrijdagavondcafé; GOES De Pit, 20.00 uur; Seniorenbingo; R.K. Maria Magdalenakerk, 20.00 uur: Benefietconcert voor gedupeerde ver enigingen brand De Spinne doorZeeuws Byzantijns koor Stretsenije, Veerse Scheepstuig, vrouwenkoor Cadans, Zeeuws Mannenkoor en solisten Yvonne Siebels (piano) en Andrea Slabbekoorn (klarinet); Grote of Maria Magdalen akerk, 20.00 uur: Oratorium Paulus uitge voerd door R.O.V. Psallite Deo; HANSWEERT Jeugdsoosgebouw aan de Boomdijk, 19.00 uur: Carnaval voor de jeugd vanaf 10 jaar; KAPELLE Sportgebouw Molenvate, 9.30 uur: Jeu de boules; KRUININGEN Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining bij Omni-Sport Rei- merswaal; KWADENDAMME Schietterrein, 19.00 uur: 2e Piramideschieting; OVEZANDE - Café De Zak. 19.45 uur: Flu- gel Ski Party; RILLAND - Voormalige brandweerkazer ne, 19.30 uur: Knutselclub De Plakvin- gers, groep 1; WAARDE Dorpshuis, 19.30 uur: Voor stelling STUNT door toneelgroep Waar devol WILHELMINADORP Café 't Loze Visser tje, 15.00 uur: Wijnproefmiddag; WOLPHAARTSDIJK Ichtusschool, 16.30-19.30 uur: Fancy fair; YERSEKE Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: rondvaart Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33