&oes schrikt van geluidsstudie 11 Gezin kreeg ongezuiverd drinkwater Commotie over vreugdevuren in Yerseke Plaza wordt bijna zo groot als voetbalveld Raad Goes komt nog niet tot besluit over inzameling huisvuil es kilometer geluidsschermen langs spoor nodig romfiets itgebrand «schuurtje iKapelle Robijn Lelie Rijstbloesem: Wasverzachter en Vaporesse zeeuwse almanak Afwijking? pzc BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 21 februari 2003 öfReneb jpiKENSZAND - Eén gezin jeHeinkenszandse wijk Over a Dijkheeft vorig jaar ongezui- Ei- i Biesboschwater gebruikt k jiuiver drinkwater. Dat werd ^orzaakt door een verkeer- jansluiting van het leiding- L -^mensen zelf hebben er niets gemerkt. Niet in de smaak lol jhet drinkwater en bijvoor st. ^ook niet aan de was. Ook hadden ze geen gezondheids klachten. Bij twee andere huizen in de wijk bleken de lei dingen eveneens verkeerd aan gesloten, maar dat kon tijdig worden hersteld omdat de hui zen nog niet bewoond waren. Inmiddels wordt in de wijk al leen nog maar gezuiverd drink water geleverd. In de wijk en in de huizen ligt een dubbel leidingnet. Eén voor gezuiverd drinkwater en één voor ongezuiverd Biesboschwa ter. Met dat laatste kan bijvoor beeld het toilet worden doorge spoeld of de auto gewassen. Het project werd opgezet om te kun nen besparen op het gebruik van (duur) gezuiverd drinkwater. Na klachten uit andere delen van het land is vorig jaar het drinkwaternet in Over de Dijk aan een inspectie onderworpen. Daarbij kwamen inderdaad mankementen aan het licht in drie huizen, waarvan er één al bewoond was. Dat is meteen hersteld en ondertussen is het project beëindigd. Een woordvoerster van nutsbe drijf Delta legt uit dat aan scha devergoeding voor de bewoners van de huizen wordt gewerkt. Zij hebben met de aankoop van hun huis meer kosten moeten maken in verband met het sys teem met de dubbele leidingen. Ook de gemeente Borsele heeft voor het project kosten gemaakt bij de aanleg van de wijk. Die worden voor ongeveer de helft door Delta vergoed. Wethouder M. Vermue vindt niet dat er gezichtsverlies is ge leden nu de ambitieuze milieu voornemens van de gemeente met de wijk niet helemaal waar gemaakt kunnen worden: „Aanvankelijk was iedereen heel positief, maar dat is veran derd door gewijzigde inzich ten." Ze is ook wel blij dat de mensen die ongezuiverd water hebben gedronken er niets van hebben gemerkt. Volgens Delta is dat niet gek, omdat het onge zuiverde Biesboschwater 'hart stikke schoon' is. k firMieke van der Jaqt DES - Het Goese college van s j^emeester en wethouders is j (J wezenloos geschrokken a de resultaten van een on- jzoek naar maatregelen die li- «lig zijn om het geluid van de a »rweg te beperken als er aks meer treinen gaan rijden. pa zes kilometer geluid armen, in hoogte variërend al,5 tot 4 meter zouden langs «spoor moeten worden gezet. sder moeren er huizen wor- ageïsoleerd en gesaneerd. De eratiegaat in zijn eenvoudig- ivorm meer dan vijf miljoen 3 kosten. rapport behelst alleen het id. Andere problemen die es verwacht, zijn toenemen- itrillingshinder, belemmering verkeersstromen die de •corlijn kruisen en meer risi- i's door de toename van het van gevaarlijke stoffen e: het spoor. Wethouder M. Hart; „We zijn ontsteld. Deze stregelen zijn niet alleen on- avaardbaar lelijk en duur, is ook onvoldoende. De ge- snte is niet voor niets tegen aanleg van de Westerschelde Btainer Terminal (WCT) in Sloegebied. De geluidsbe- iting die in dit rapport bere- sd is tot 2 015komt niet hele- voor rekening van de CT, maar wel voor een groot berekeningen zijn gebaseerd 1PELLE - Een brommer die iten schuurtje bij een woning de omloop in Kapelle stond, gisteravond rond kwart over tuitgebrand. bromfiets vloog in brand hij werd gestart. Het voer- brandde geheel uit. Het lurtje raakte hierbij enigs- ibeschadigd. brand was snel onder con- op een geluidsproductie van treinen die over een aangepast spoor door Goes rijden. Er is ge rekend vanuit de minimale aan passing waartoe inmiddels is besloten. Bij een onveranderde situatie zou bij 438 huizen in de gemeente Goes in het jaar 2015 sprake zijn van een te hoge ge luidsbelasting door de spoor lijn. Het onderzoek geeft eerst aan wat geluidsschermen daar aan kunnen verminderen. Voor 85 huizen is een geluidsscherm geen oplossing. Daarvan zou den er 45 doelmatig kunnen worden aangepast, maar voor wat overblijft is sanering de eni ge oplossing. Aan de Lijnbaan en de Willem Barendszstraat in Goes zouden huizen moeten worden afgebroken, evenals in Eindewege. Sanering van de huizen aan de Willem Zelleweg in Goes kan alleen worden voor komen door het plaatsen van een vier meter hoog geluids scherm. De woningen moeten dan nog wel geluidsisolerend worden ingepakt. Als de wonin gen gesaneerd zouden worden, moet het scherm nog drie meter hoog worden. Lelijk Een groot probleem vormen de woningen die dicht bij spoor wegovergangen staan. Op die plaatsen zijn geluidsschermen, zeker als ze hoog zijn, niet mo gelijk. De woningen moeten dus voor veel geld worden aange past. Volgens wethouder 't Hart zouden de maatregelen nog wel acceptabel zijn als het bij aan passing bleef, maar de goedko pere oplossing met geluids schermen en -wallen is dat zeker niet. „De goedkoopste op lossing is ook nog de lelijkste. Want doorzichtige schermen kosten veel meer." Tussen het spoor en de huizen aan de Willem Zelleweg kan alleen een geluidscherm van vier meter hoog sanering van de woningen voorkomen. foto Willem Mieras l Jm Dit 160 pagina's tellende boek staat vol met heerlijke gerechten. uitleg over Aziatische kooktechniëken. informatie over ingrediënten en interessante weetjes over Azië en de Oosterse manier van levén. 'De smaak van Azië' is verkrijgbaar bij de grotere postkantoren voor 3.99 plus twee streepjescodes van Conimex.le kunt de spaar kaart vinden in. de'meeste supermarkten, in de grotere postkantoren ol uilprinten op de site www.conimex.nl Op de site is het ook moge lijk om het boek direct te bestellen.' Deze actie loopt van 17 februari tot en met I juni 2003. riÜ&J (QtoMitg) Nieuw Ontdek hef nieuwe, heerlijke parfum van Robijn: telie& Rijsfbloesem. Geniet van de perfecte balans tesen de weelderige geur van lelie en de btmefendë frisheid van rijstbloesem. feuurlijk geeft Robijn Lelie Rijstbloesem j«ezachtheici die je van Robijn gewend teil. 'co:,n Lelie Rijstbloesem is er niet c«?oals wasverzachter, maar ook als 'tyoresse voor in je strijkijzer. Doe robijn Vaporesse in plaats van water "je strijkijzer en geniet van die pas gassen frisheid in je kleding. Rijstbloesem, de nieuwe uit trap geur van Robijn. door Marcel Modde NEELTJE JANS - Het moet vanaf de stormvloedkering lij ken alsof er een soort reuzenplag uit het eiland is op gelicht. Bijna zo groot als een voetbalveld, het dak één groene grasmat, in hoogte oplopend van drie naar elf meter. Rondom aan drie kanten glas, zodat bin nen het idee ontstaat op een uit de kluiten gewassen overdekt plein te vertoeven. „Vandaar dat we de naam pavil joen ook hebben ingeruild voor plaza", zegt directeur A. van de Hoef van Waterland Neeltje Jans trots over het visitekaartje in aanbouw. De eerste paal van het nieuwe bouwwerk ging gis teren onder gezang van de tradi tionele Wasschappelse Hei- ploeg de grond in. Een puur symbolische daad, want door de stevige ondergrond van het voormalige werkeiland hoeft er niet te worden geheid om de pla za een ferm fundament te geven De laatste klappen met het ne gentig kilo zware blok werden gegeven met de hulp van Water land-commissarissen H. Evers- dijk, T. Hodes en wethouder J. Bostelaar van de gemeente Veere, Nadat hij een euromunt op de kop van de paal had ge legd, sloot ook Van de Hoef zich bij dat gezelschap aan. Het in slaan van de munt op de eerste paalslag heeft volgens de hei traditie de zelfde betekenis als het dopen van een schip, legde Westkappelaar J. van Beekhui zen uit. Noodvoorzieningen Op 5 juli, is de bedoeling, wordt het complex in gebruik geno men. Behalve drie filmzalen (sa men goed voor zo'n vijfhonderd stoelen), een restaurant en ex positieruimten, worden in het Waterland-commissaris T. Hodes, directeur A. van de Hoef en wethouder J. Bostelaar van Veere (eerste, tweede en vijfde van links) helpen de Wasschappelse Heiploeg met het slaan van de eerste paal voor het nieuwe hoofdgebouw van het themapark op Neeltje Jans. foto Marijke Folkertsma gebouw ook de kassa's en de souvernierswinkel onderge bracht. Tot die tijd moeten be zoekers van Waterland Neeltje Jans het voor die onderdelen doen met noodvoorzieningen. Zeelands grootste themapark opent 26 maart zijn deuren voor publiek. De nieuwbouw van het augustus vorig jaar afgebrande Deltapaviljoen vergt een inves tering van vijf miljoen euro. Meer dan de helft van dat be drag betaalt Waterland uit ei gen middelen, aldus Van de Hoef, het andere deel is gedekt met de uitkering van de brand verzekering. Met z'n oppervlakte van vier duizend vierkante meter krijgt Neeltje Jans er gelijk ook één van de grootste grasdaken van Nederland bij, Het oude Delta paviljoen was nog niet half zo groot als z'n opvolger. De bedoe ling is dat volgend jaar de kan toren van Waterland op de tweede verdieping van het ge bouw worden ondergebracht en tevens alle bijbehorende expo- De kosten van bijna zes kilome ter geluidsschermen zijn bere kend op grond van doelmatig heid, de goedkoopste uitvoering dus. Wat fraaiere schermen met een even geluidsisolerende wer king kosten, is niet berekend. Voor 't Hart is het onvoorstel baar dat aan de Willem Zelle weg een betonnen muur van vier meter hoog op een afstand van een paar meter van de huizen zou komen te staan. door Mieke van der Jaqt GOES - Stakende stemmen hebben er gisteravond voor ge zorgd dat een voorstel over de kosten van de huisvuilinzame- ling in Goes moest worden door geschoven naar een volgende vergadering. Een aangepast voorstel, waarin de tarieven voor het ophalen van grof vuil aanzienlijk naar beneden wer den gebracht, kon de tegenstan ders - PvdA, GroenLinks en SGP/ChristenUnie - niet over de streep krijgen. Het aanvankelijke voorstel hield, behalve maatregelen die de doelmatigheid van de inza meling bevorderden, ook de be taling van 70 euro voor de eerste twee kubieke meters grof vuil in. De burgers behouden daar bij de mogelijkheid om het vuil zelf gratis naar de Milieustraat te brengen. Wethouder S. van 't Westeinde probeerde op de valreep de tegenstand weg te nemen door voor de eerste ku bieke meter 25 euro te vragen en voor de tweede kuub 15 euro. Het mocht niet baten. Groen Links en PvdA verklaarden zich principieel tegenstander van het verschil tussen mensen met een auto en mensen zonder auto. A. van Oosten, fractievoorzitter van GroenLinks, voerde een oud vrouwtje ten tonele, zonder rij bewijs en zonder auto maar wel met een kubieke meter grof vuil. Zo'n vrouwtje is en blijft afhan kelijk van de buren, de kinderen of de gemeente. Voor een dienst van die laatste moet ze wel beta len, in tegenstelling tot degene met een trekhaak en een karre tje. Ook voor het wisselen van een conta iner moet ze in het col legevoorstel gaan betalen. Aanbieders De SGP/ChristenUnie-fractie amendeerde het voorstel en ver klaarde zich daarmee voorlopig tegenstander. S. de Putter wilde de bezuinigingen eerst een jaar proberen te halen door alleen de doelmatigheidsvoorstellen door te voeren: eens per maand ophalen van grof vuil in plaats van eens per week. De aanbie ders zullen dan, volgens de Put ter, eerder naar andere oplos singen uitzien. Ze willen perslot van rekening niet drie weken met troep in hun tuin zitten. De wethouder hield voet bij stuk. Ze legde uit dat de grof- vuilauto een paar keer per dag deel naar Nieuwdorp moet rij den om het zaakje te lossen. De gemeente moet, net als alle an dere bedrijven en instellingen, betalen om afval bij de Milieu straat te brengen. De kosten aan uren en brandstof zijn daarom onevenredig hoog. Van 't West einde vond het bovendien nor maal dat burgers voor bepaalde diensten betalen, zeker als het alternatief gratis is. Voor het oude vrouwtje van Van Oosten zal een kwijtscheldingsregeling gaan gelden, als ze tenminste een minimum-inkomen heeft. Niet uit het declaratiefonds, zo als de wethouder bij vergissing uit haar mond had laten vallen, maar op een andere manier. De wethouder wist trouwens te melden dat het vooral jonge mensen zijn die vaak spullen bij het grof vuil zetten. Zij wisselen vaker van interieur. Preventie CDA en WD spraken Groen Links nog aan op het princi pe van afvalpreventie. Volgens M, Dieleman was het indertijd Van Oosten die preventie wilde bewerkstelligen door gediffe rentieerde tarieven. Volgens de voorstanders, D66, WD en CDA is het voorstel een kans om de stroom afval terug te drin gen. Toch bleef er een dikke scheids lijn door de raad lopen. Omdat enkele raadsleden ontbraken staakten bij beide stemmingen de stemmen op 11 tegen 11. Als tijdens de volgende raad het voorstel opnieuw in stemming komt, en iedereen is aanwezig, zal het waarschijnlijk worden aangenomen met 13 tegen 12 stemmen. door Rob Paardekam YERSEKE - Veel Yersekenaren zijn niet te spreken over de ma nier waarop de gemeente om gaat met de vuurwerkproble- matiek. Bewoners van de Langeville en de Vierstraat zijn boos dat het vreugdevuur naar hun buurt is verplaatst, terwijl twee boze winkeliers de schade van eerdere jaarwisselingen als nog op de gemeente willen ver halen. Het traditionele vreugdevuur bij de jaarwisseling werd tot vo rig jaar gehouden op het Kerk plein. Dit tot groot ongenoegen van de bewoners. Ze zeggen dat het elk jaar gigantisch uit de hand loopt. Een meerderheid van de politieke partijen besloot in december een nieuwe plaats aan te wijzen. Dat werd de krui sing van de Vierstraat, de Lan geville en de Julianastraat. Cynisch Ruim tien bewoners van die straten hebben hier in een brief aan de gemeenteraad hun onge noegen over uitgesproken. Ze bedanken de gemeente cynisch voor een zeer warme jaarwisse ling. De bewoners zijn niet te spreken over het feit dat de plaats voor het vreugdevuur zo kort voor de jaarwisseling werd aangewezen, zodat ze geen pro test konden aantekenen. De plaats zou totaal ongeschikt zijn voor een vreugdevuur, om dat hij veel te dicht bij de wo ningen ligt. Het is dat de wind gunstig stond, maar anders had het verkeerd af kunnen lopen, aldus de boze bewoners. Ze spreken over levensgevaarlijke situaties. Twee winkeliers hebben de ge meente aansprakelijk gesteld voor de schade die ze bij vreug devuren in het verleden hebben opgelopen. Het gaat daarbij vooral om gesneuvelde ruiten. De gemeente heeft deze onder nemers eerder al laten weten dat ze geen kans maken op een uit kering, maar nu deze erachter zijn gekomen dat een school in Krabbendijke wel schadeloos is gesteld, willen ze ook geld zien. De twee winkeliers hebben sa men een claim van ruim 2600 euro ingediend. Waarschijnlijk volgen meer winkeliers. De brieven van de ondernemers en de buurtbewoners staan als ingekomen stukken op de agen da voor de raadsvergadering van komende dinsdag. De kans dat fracties er dan iets over zeggen is klein, omdat het vuurwerkprobleem uitgebreid wordt besproken in de commis sie financiën en algemene zaken van woensdag 5 maart. Deze openbare vergadering begint om 20.00 uur in het gemeente huis in Kruiningen. Advertentie DOMBURG wandelen aan ze'e gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! sities uit het Topshuis (Rijkswa terstaat) verhuizen. Die stap betekent een volledige concen tratie van alle Waterlandactivi teiten aan de noordoostkant van het eiland. „De brand van 19 au gustus was een groot verlies, maar ik verwacht dat er iets veel mooiers voor terugkomt", aldus Van de Hoef. Die ene euro op de paal peuterde de directeur di rect na de daad overigens snel weerlos. „Op alle kleintjes moet je letten, anders red je het niet in deze branche." Zaterdag ging het Terneu- zense gezin naar de open dag in ziekenhuis de Honte. Ze kregen een rondleiding en kwamen met een groep kin deren en volwassenen bij de echokamer. De verpleger leg de aan de kinderen uit dat als mama een baby in haar buik heeft, je met dit apparaat kunt zien of het een jongetje of een meisje is. Toen wendde hij zich tot de volwassenen: „Je kunt na tuurlijk ook andere afwijkin genzien..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31