pzc fe veel knelpunten in jeugdzorg Testteam neemt bezit van tunnel Provinciale milieuprijs voor Zeeuwse Vlegel Pleidooi voor grotere rol provincie bij bouwen in Zeeland 15 ^menwerking bij opvang kinderen met problemen moet beter Vierde plaats voor Groencollege Acties Belgisch stroompersoneel Zakkenroller in Middelburg Verdachte ontkent mishandeling Gyminstuif in Oostburg Tunnelbouwers zetten laatste puntjes op de i Tunneloperators bijna klaar met opleiding Tentoonstelling over PSD in bibliotheek vrijdag 21 februari 2003 DEN BOSCH - Joep Withagen en Jasper Fleurbaaij, leerlin gen van het Groencollege in Goes, hebben gisteren de vierde plaats behaald op het Nederlands Kampioenschap Tuinaan leg in de Brabanthallen in Den Bosch. Aangezien er maar vier teams meededen, betekende dat ook de laatste plaats. De jon ge hoveniers hoeven zich echter niet te schamen, want het ni veau van de deelnemers lag dicht bij elkaar en bovendien wis ten ze zich eerder al voor de finale te plaatsen ten koste van veel andere gegadigden. Het NKheeft drie dagen geduurd. De vier teams moesten alle maal dezelfde tuin aanleggen op een grondoppervlak van ze ven bij zeven meter. Daar kregen ze 20,5 uur de tijd voor. De tuin bestond uit planten, bestrating, een gazon, een vijver en twee muurtjes. Volgens de jury deed het duo van het Wellant- college uit Houten dat het best. Zij mogen Nederland verte genwoordigen op de internationale wedstrijd in St. Gallen in Zwitserland. DOEL - De stakingsacties bij de Belgische energieproducent Electrabel gaan de tweede week in. De productie- en distribu tietak draaien door dankzij de inzet van directies en kader, maar die zien geen kans storingen op te lossen. Zo ligt een deel van de stroomproductie van de Rodenhuizecentrale en Ruien- centrale al een week stil. De vakbonden en directie van Elec trabel zijn besprekingen begonnen om uit de impasse te gera ken. De bonden protesteren met de massale staking, die ook de kerncentraleparken bij Doel en Tihange treft, tegen de uit voering van het herstructureringsplan Transform 2003, dat leidt tot het verlies van 1700 banen. Bij het kerncentralepark Tihange is de actie gisteren ondanks de besprekingen verhard. Een groep vakbondsmilitanten be let vijftig kaderleden het terrein te verlatenTwee helikopters zorgden voor de aanvoer van voedsel en kleding voor de 'ge gijzelden'. De stakers laten alleen de veiligheidsdiensten on gemoeid. MIDDELBURG - Een 74-jarige inwoonster van de gemeente Goes is gistermiddag tussen één uur en half twee op de Markt in Middelburg bestolen van haar portemonnee. De beurs werd in een onbewaakt ogenblik uit haar tas weggenomen. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Terneu- zen gaf gisteren bij de rechtbank in Middelburg toe zich schuldig te hebben gemaakt aan vandalisme. Van een ernstige mishandeling wilde de man echter niets weten. ,,Ik heb die jongen met geen vinger aangeraakt", zei hij. Vóór officier van justitie H. den Hartog stond vast dat de ver dachte een jongen door de ruit van een winkel had geslagen, met als gevolg een flinke hoofdwond voor het slachtoffer. De officier concludeerde dat een werkproject bij een boer in Bra bant (een soort werkstraf van 180 dagen) de passende straf is voor de jonge Terneuzen'aar. De Terneuzenaar maakte 1 april vorig jaar in Middelburg deel uit van een groep beschonken jongeren die na een avondje stappen huis hielden. Ze renden gillend over de Vlasmarkt. liepen over tien auto's en trapten ertegen. Ze schopten ook te gen fietsen, scooters en terrasstoelen. Het slachtoffer van de mishandeling claimde 2250 euro smar tengeld, terwijl een aantal gedupeerde autobezitters 650 euro schadevergoeding eiste. Uitspraak op 5 maart. door Emile Calon MIDDELBURG - De provincie moet veel meer optreden als re gisseur om te voorkomen dat het Zeeuwse landschap wordt ver pest door lelijke bebouwing en een allegaartje van bouwsels, zo vinden met name PvdA, D66, GroenLinks en in minder mate ook de VVD. Wat D66 betreft komt er een provinciale bouwmeester die toetst of plannen het Zeeuwse aangezicht te veel geweld aan doen, zo bleek gisteren tijdens een politiek debat in Middel burg, georganiseerd door het Zeeuwse Gezicht. T. Kramer (PvdA) stelde dat alle plannen die ingrijpen in het landschap veel meer moeten worden getoetst op de esthetiek. Zo vindt hij het jammer dat er geen supervisor is die alle plan nen voor de West-Zeeuws- Vlaamse kust naast elkaar legt en kijkt of ze wel bij elkaar pas sen. Hij vreest dat er zonder zo'n begeleider een allegaartje ont staat van ontwerpen die stuk voor stuk wel iets goeds hebben maar geen geheel vormen. Ook moest hem van het hart dat er nog veel te weinig wordt ge keken naar de esthetische kant van bouwplannen. Het histo risch aangezicht van stadjes als Hulst en Sluis dreigt verloren te gaan. Wat hem betreft grijpt de provincie in als dat soort plan nen worden voorgelegd. M. Wiersma (GroenLinks) vindt dat de provincie tot nu toe veel te terughoudend is geweest op dat gebied. Als er goed was ge keken naar de esthetiek zou een aantal vakantiedorpen er nim mer gekomen zijn, hield hij LI. Smits (LPF) voor. Zij vindt juist dat de provincie zich niet hoort OOSTBURG - Gymnastiekver eniging Turn 87 houdt donder dag 6 maart een gyminstuif in sporthal De Eenhoorn in Oost- burg. De activiteit duurt van 13.30 tot 16.00 uur en is voor kinderen vanaf zes jaar. Meer informatie is te verkrijgen bij de Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaande- te bemoeien met bebouwings plannen. Ondernemers en bur gers moeten volgens haar de volledige vrijheid hebben bij het uitvoeren van hun plannen. Ook de SP is tegen overheidsbe moeienis als het gaat om het goed- of afkeuren van individu ele bebouwingsplannen, zo bleek tijdens de bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek. Tussenweg T. Poppelaars (CDA) koos voor een tussenweg. Hij vindt dat de provincie in overleg met de ge meenten moet bepalen wat wel en niet kan. Wel moet de provin cie handvaten bieden maar mag niet de allesbepalende regisseur worden. Aan het begin van het debat bleek dat bijna alle partijen vin den dat Zeeland een tweespo renbeleid moet volgen als het gaat om het gebruik van de ruimte. De havengebieden ver der ontwikkelen en elders toch vooral inzetten op rust en ruim- te. GroenLinks wijst dat bijna unaniem gedragen beleid af en vindt dat Zeeland moet kiezen voor alleen rust en ruimte. Voor de laxige termijn is dat de manier om de toekomst van Zeeland veilig te stellen, hield Wiersma deredelijk gevulde zaal voor. De LPF vindt dat er vooral moet worden ingezet op zorgecono- mie. Op die manier worden de rust en rpimte gespaard en wordt er werkgelegenheid ge schapen voor vooral jongeren, aldus Smits. Advertentie Sondervan HSSINGEN - Er wordt in de jvincie wel saixiengewerkt 5 kinderen op te vangen die Jjr problemen een achter- and dreigen op te lopen. Maar gebeurt te onsaixienhangend yet structureel, stelde gede erde L. Coppoolse (jeugd- .luid) gisteren tijdens de pro- )Ciale conferentie Leerling en agin Vlissingen. ^conferentie was belegd met dLandelijk Centrum Onder lij en Jeugdzorg, om de sa- nwerking tussen scholen en ïdhulpverlerxing te verbete- jnpoolse somde de Zeeuwse 1 «Ipunten op: De bewaking nhet welzijn van nul- tot >n in Zeeland moet be- r De uitwisseling tussen het artgezet speciaal onderwijs fel reguliere onderwijs moet ier omvatten dan het onder sprogramma. De Regionale leidingscentra moeten bij in hulpverlening aan studen- oook buiten de eigen organi- •jesteun zoeken. „Hetbuiten- (foon hoge aantal uitvallers chtvaardigt dat", aldus de ge- laten holen zijn de stabiele factor hetdagelijks leven van kinde sin een tijd waarin klassieke mnlevingsstructux-en uit vallen. Daar kan de hulp aan kind met psychische of Siiisproblemen snel wox'den In de jaren daarvoor nalering van proble- ornen van consultatiebu- peutei'speelzalen, thuis- maatschappelijk werk, daar vallen nogal eens in het netwerk. Zeeland School Medische Teams psychosociale consulent- waarin jeugdhulpverle- met de GGD en scholen hulp op maat bieden, niet provinciebreed. De van de in het Bu- Jeugdzorg Zeeland is het om dat te veranderen, Te hopen is wel door Wout Bareman TERNEUZEN - Nu de afbouw van de Westerschelde in het laatste stadium verkeert, gaat het testteam van de Bouwdienst van Rijkswaterstaat aan de slag. Op stille momenten - in de weekeinden en 's avonds en 's nachts - nemen ze de tunnel in bezit. Testmanager Willem Jan sen: „Dat moet ook wel, want je kunt natuurlij k niet testen als er tientallen mensen met allerlei machines in de tunnel rondlo pen." Het is kort dag voor de specialis ten van de Bouwdienst, die wer kelijk alles wat beweegt onder werpen aan een grondige test. Tot nu toe zonder al te veel problemen. Jansen: „Het ziet er tot nu toe allemaal hartstikke goed uit. We zijn enkel gecon fronteerd met wat kleinere probleempjes, zoals meetappa ratuur waarvoor geen geldig certificaat kon worden getoond en dat soort dingen. Dat is alle maal simpel op te lossen, geluk kig. We willen topkwaliteit en dus leggen we de lat bijzonder hoog. Het moet immers een heel veilige tunnel worden. En uit de tests blijkt dat zeker zo te zijn. Ik verwacht dan ook niet dat er TERNEUZEN - De afbouw van de tuimel richt zich nu vooral op het afwerken van 'restpunten'. De bouwers leggen ondermeer de laatste hand aan de toelei- dende wegen en de kunstwer ken. De installaties in de tuimel zelf zijn zo goed als gereed. Vol gende week wordt de laatste hand gelegd aan de belijning van het wegdek. Beide tunneltoeritten worden nu voorzien van zogenoemde recht-rondovergangsconstruc- ties, visuele kunstwerken die de overgang van de vierkante inrit naar de ronde tunnel voor de au tomobilist moeten veraangena men. De staalconstructie wordt door de bouwers simpelweg om schreven als 'de lamellen'. Op het Tolplein is inmiddels be gonnen met het testen van het tolinningssysteem. De tolhuis jes zijn gereed. De afbouw van de loopbrug is nog in volle gang. Ook het installatiegebouw is zo goed als gereed. Bij de tunnelin rit zuid is het kantoorgebouw in ruwbouw gereed. dat de conceptwet Jeugdzorg niet nog meer vertraging op loopt door regeringswisselin gen, stipte hij aan. Tot die tij d is op veel fronten nog onduidelijk waar de verant woordelijkheden voor de leer- lingzorg liggen: bij de gemeen ten in hun preventieve taak, bij de provincie in de jeugdhulp verlening of bij het Rijk. Het Rijk steekt de hand in eigen boe zem, liet staatssecretaris voor jeugdbeleid Ross-van Dorp via een ambtenaar weten. (Zelf moest ze net als minister Van der Hoeven in de Kamer zijn, in ver band met de HBO-fraude). Be leidsinitiatieven van de diverse ministeries sporen vaak niet, meldde haar toespraak. In mei komt de overheid met voorstel- len om de taken en regelgeving omtrent jeugdhulpveiiening te vereenvoudigen. De conferen tiegangers uit onderwijs en j eugclhu lp verlening werden uit genodigd hun ideeën daarover aan Den Haag te melden via de website ivww.operatiejong.nl door Ben Jansen ELLEWOUTSDIJK - Hij is er klaar vooi\ De opleiding voor de tunneloperators/hoofdtolgaai-ders van de Wes- terscheldetunnel is weliswaar nog niet helemaal afge rond, maar Roeland Vermaas is er al van overtuigd dat hij weet wat hem te doen staat bij een incident in de tun nel. „Zet mij maar in die bedieningsruimte. Dat komt wel goed." Vermaas (55, woont in Tholen) is één van de elf tun neloperators hoofdtolgaarders die op 6 januari zijn begonnen aan de opleiding die hen moet ldaarstomen om op te kunnen treden wanneer een of meer voertuigen door welke oorzaak dan ook stil komen te staan in de tunnel. Ze moeten nagaan of het gewoon iemand is die geen benzine meer heeft of dat er sprake is van een incident dat de inschakeling van hulpdiensten noodzakelijk maakt. En bijvoorbeeld bij een brand kan het noodza kelijk zijn de inzittenden van de voextuigen die in de richting van het incident rijden, te manen hun auto te verlaten en via de dwarsverbindingen naar de andere tunnelbuis te gaan. De alarmering van hulpdiensten en het in gang zetten van de evacuactieprocedure verricht de tunneloperator met een druk op de knop. In de opleiding worden de ne gen mannen en twee vrouwen die deze functie vei-vul- len, er aan de hand van verschillende scenario's op ge traind de juiste beslissingen te nemen. Het bedieningsgebouw waarin de tunneloperator- /hoofdtolgaarder huist, staat op het tolplein, vijf kilo meter van de nooi-delijke ingang van de tunnel. Dat betekent dat de operator via camera's en allerlei meet apparatuur op afstand contact heeft met de gang van zaken in de tunnel. „Da's geen punt", vindt Vermaas, nik heb als operator in de chemie gewerkt, bij Akzo en BASF. Daar ben je gewend op afstand processen te con troleren en te sturen." Die ervaring hielp hem ook bij de kennismaking met de vele systemen van de tunnel, waarover de operator een wakend oog moet laten gaan. Vermaas: „Dat is best wel droge stof, maar ook dat komt overeen met wat je bij een chemische fabriek aantreft." Vermaas is zeer te spreken over de opzet van de oplei ding. „Er wordt veel gediscussieerd. Daardoor leer je veel van elkaar en je leert jezelf ook beter kennen.Hij is crook al achter dat de ploeg tunneloperators/ hoofd tolgaarders uit prima collega's bestaat. Dat belooft dus veel voor de personeelsavonden van de NV Westerschel- detunnel. Jammer alleen dat dan toch altijd twee tun- neloperators/hoofdtolgaarders dienst hebben. Ver- ®aas: „Dat heb je nu eenmaal met ploegendiensten." MIDDELBURG - Het Zeeuws Documentatiecentrum heeft in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg een kleine tentoonstel ling ingericht over de opheffing van de autoveren over de Wes terschelde. De presentatie met de titel Afvaart Gestaakt is be doeld als eerbetoon aan alle werknemers van de Provinciale Stoombootdiensten. Op de tentoonstelling zijn foto's te zien van de Hulster fotograaf Ed van den Bergen, die de afge lopen jaren passagiers op de veerdiensten Vlissingen-Bres- kens en Kruiningen-Perkpolder heeft gefotografeerd. Daar naast wordt historisch materi aal getoond, bijvoorbeeld de zomerdienstregeling (in Am- sterdamsche tijd) van de Pro vinciale Stoomboot Dienst uit 1910. Een enkele reis Vlissingen-Neu- zen kostte toen negentig cent voor de salon eerste klasse en zestig voor de salon tweede klasse. Honoré Colsen, Zeeuws- Vlaams actievoerder voor vrije veren, is te zien in een aflevering van het familieblad Revue uit 1958. De tentoonstelling is tot en met 29 maart te zien: maandag van 17.30 tot 21 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 21 uur en zaterdag van 10 tot 13 uur. Roeland Vermaas. foto Willem Mieras Specialisten in de werkruimte boven de tunneltoerit Zuid zijn nog volop bezig met het installeren van alle mogelijke apparatuur. foto Peter Nicolai door Rinus Antonisse KOUDEKERKE - Gas terugne men met het milieubeleid is le vensgevaarlijk. „Het is een mis ser van de eerste orde dat het kabinet Balkenende geen mi lieuminister heeft. Dat wekt de indruk dat het allemaal wel goed komt. Dit is een misvat ting." Leintje Vermeulen-Geschiere, PvdA-Statenlid en juryvoorzit ter van de Zeeuwse Milieuprijs, moest het even kwijt. Het gaat niet de goede kant op met de aandacht voor het milieu, ter wijl juist veel zaken onder druk staan, verzuchtte ze gisteren bij de uitreiking van de vijfde pro vinciale milieuprijs in Koude- kerke. „Dit vraagt om een actie ve rol, overigens niet alleen van de politiek, ook van de burger." En die (Zeeuwse) burger wil wel, constateerde Vermeulen. Over de vijf jaar dat de milieup rijs van de provincie, is toege kend, beoordeelde de jury tach tig inzendingen, het overgrote deel van uitstekende kwaliteit. Voor 2002 waren er negentien projecten voorgedragen, waar van zes genomineerd. De eerste prijs werd toegekend aan de co- operatie Zeeuwse Vlegel voor- het ontwikkelen van het consu mentenproduct snelkooktarwe en 'als algemene waardering voor de achttien boeren die nu ruim tien j aar bezig zijn met het telen van Vlegel-producten. Vermeulen onderstreepte dat de Zeeuwse Milieuprijs een goede zaak is, die een vervolg verdient. ,Het is echt Zeeuws om niet al te zeer te koop te lopen met presta ties. Maar we mogen best trots zijn op onze sterke kanten. Door dusdanig grote gebreken aan het licht komen dat de openstel ling van de tunnel in gevaar komt." Het tijdsbestek waarin de test- ploeg (tien man) van Jansen het karwei moet klaren, is kort. Dat heeft alles te maken met een kleine vertraging in de af bouw werkzaamheden. „Maar als we zeven dagen in de week door- buffelen halen we het welver zekert de testmanager, die ove rigens liever in een veel eerder stadium bij het tunnelproject betrokken zou zijn geweest. „Ik ben hier in september aan de slag gegaan. Vanaf dat moment heb ik alleen maar testprogram ma's opgesteld. Werkelijk iedere kabel, iedere sluiting, echt alles wordt door ons bekeken. Een enorme klus. Het is aan te raden ons al in de ontwerpfase bij pro jecten te betrekken. Dat kun je al in een heel vroeg stadium de toetsingscriteria en de kwali- Voorzitter Emiel van de Vijver van de Zeeuwse Vlegel was in zijn nopjes met de Zeeuwse Milieuprijs. de milieuprijs wordt het milieu beleid, inclusief water en ener gie, extra onder de aandacht ge bracht." Meerwaarde Ze werd op haar wenken be diend door gedeputeerde Toine Poppelaars (CDA), die meedeel de dat het dagelijks provincie bestuur de milieuprij s wil hand haven, misschien in een wat andere vorm of onder een ande re naam. Hij vond dat de prijs bepaald een meerwaarde heeft. Poppelaars beaamde dat het milieu uit is. „Dat klopt in die zin dat we tegenwoordig meer praten over duurzaamheid." Als de overheid zich wat dat be treft net zo opstelt als het be drijfsleven, is er volgens hem over zo'n acht jaar geen aparte wethouder of gedeputeerde voor milieu meer nodig, voor spelde hij. „Een wethouder of gedeputeerde voor milieu doet het pas goed. als hij zichzelf overbodig maakt." Voorzitter Emiel van de Vijver- van de Zeeuwse Vlegel was in zijn nopjes met de prijs (een geldbedrag en een kunstwerk van Kees Wijker). „We geloven nog altijd in ons product en de prijs stimuleert om verder te foto Lex de Meester gaan met nieuwe ontwikkelin gen." De tweede prijs ging naar Zon in Zeeland van Energie Service Delta, de derde prijs was voor de Recron en de cam pings Pekelinge, Kijkuit en Wulpen. Oorkondes werden uit gereikt aan Huys ter Schelde in Koudekerke, het Centrum Ont wikkelingssamenwerking Zee land en Standfast Yachts in Breskens. ware en hardware en al die an dere nieuwe middelen - is voor de aloude bestekschrijvers van de dienst een regelrechte cul tuurschok. Jansen denkt dat het gewenningsproces enkele jaren duurt. Het volgende project dat volgens de nieuwe methode wordt aangepakt is de A73 in Limburg. „Daar zijn we vanaf het begin bij en daar kunnen we ook de ervaringen die we hier hebben opgedaan, toepassen." Er zijn drie topprioriteiten: de verlichting, de ventilatie en brandveiligheid. Morgen wordt de verlichting onder de loep ge nomen, volgende week het ven tilatiesysteem en daarna het blussysteem, inclusief de wer king van de hulpposten en de dwarsverbindingen. Wanneer- het testteam klaar is? Jansen, grinnikend: „Waarschijnlijkop de avond van de dertiende maart, vlak voor de opening dus." teitseisen vaststellen en dan weet iedereen precies waar-ie aan toe is. Dat voorkomt discus sies met de bouwer tijdens de testfase." De Westerscheldetunnel is voor de Bouwdienst een pilot project. De nieuwe aanpak - met soft-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15