Bouwen voor de zwakkeren m PZC =1 «W JSi I Geslaagde dubbelexpositie in Clinge Roofvogels steeds vaker slachtoffer van vergiftiging ELICHT lezers schrijven kunst cultuur Prestige Terrorisme III Betuwelijn Veren IV Asielaanvragen vrijdag 21 februari 2003 door Emile Calon Via allerlei kanalen hoort gedepu teerde G. van Zwieten hoe moei lijk het is voor starters om een woning in Zeeland te vinden. Op Schouwen- Duiveland is het al in het geheel on mogelijk weet hij. Hij vindt dat vreemd, want die gemeente heeft een woningcontingent en kan dus ook bouwen voor jongeren. Desondanks moeten die starters nu noodgedwon gen uitwijken naar andere regio's of nog langer thuis blijven omdat ze geen goedkope woning kunnen vinden. Jongeren die reageren op de Zeeuwse wervingscampagne worden eveneens met dat probleem geconfronteerd. Hij hoort van hen dat ze wel een baan in Zeeland hebben gevonden maar uit eindelijk toch niet komen omdat het niet lukt een woning te vinden. Ook allerlei andere zwakke groepen zoals ouderen, invaliden en mensen die van een minimuminkomen moeten rondkomen kunnen niet of uiterst moeilijk een geschikte goedkope wo ning vinden, zegt de gedeputeerde. Hij vindt dan ook dat gemeenten, veel meer dan nu het geval is, 'allereerst' moeten bouwen voor die zwakke groeperingen en voor de starters. Die worden namelijk niet bediend door de vrije markt, stelt de liberale gedepu teerde vast. Doorstroming Om die reden ziet hij ook niets in het promoten van vooral de bouw van middeldure woningen om zo de door stroming te bevorderen waardoor au tomatisch goedkope woningen vrij komen. De ervaring leert, zegt hij, dat niet iedereen zijn goedkope woning verlaat als men de kans krijgt te ver huizen naar een wat duurdere wo ning. „Dus bouwen van vooral mid deldure woningen lost het probleem voor al die zoekende starters niet op." Eind vorige week bleek dat de Zeeuw se gemeenten wel erg weinig rekening houden met de woonwensen en -be hoeften van de eigen inwoners. Een notitie van Gedeputeerde Staten maakte duidelijk dat de gemeenten nog vooral veel klassieke gezinswo ningen willen bouwen en dat er bij voorbeeld veel te weinig appartemen ten en goedkope woningen op de planningslijsten van de dertien ge meenten staan. Ook hebben de ge meenten plannen voor veel teveel wo ningen en willen ze een te groot deel van het platteland volbouwen. Van Zwieten stelt dat de gemeenten, als ze alleen kijken naar de eigen be standen, te weinig inzicht hebben in de woonwensen en -behoeften van de eigen inwoners. Het gemeentelijk beleid wordt om die reden nog veel te veel afgestemd op al leen de wachtlijsten voor bouwkavels, terwijl er nauwelijks gekeken wordt naar andere bestanden. Want iemand die bijvoorbeeld behoefte heeft aan een aanleunwoning staat niet opgeno- Woningnood men in een bestand van de gemeente maar is wel bekend bij de woning bouwvereniging of een zorginstelling. Die bestanden worden blijkbaar niet uitgewisseld. Om het manco van te weinig inzicht te ondervangen is enkele jaren terug in opdracht van de provincie een breed woonwensen-onderzoek uitgevoerd. Per regio en gemeente is nu bekend welke wensen en behoeften er zijn. Bij het opstellen van de jongste gemeen telijke planningslijsten lijkt het ech ter of dat zogenoemde ABF-onder- zoek vrijwel in het geheel genegeerd is. De gedeputeerde vindt dat schok kend, geeft hij ronduit toe. Vette worst Hij hoopt het beleid echter bij te kun nen sturen door de gemeenten een vet te worst voor te houden. Als ze hun bouwplannen afstemmen op de wer kelijke behoefte van de inwoners krij gen ze veertig procent meer woningen toegewezen dan waarop ze recht heb ben volgens het eerder afgesproken contingent. De reacties van de gemeenten op de kritiek van de provincies noemt Van Zwieten 'klassieke Pavlov-reacties'. Het zijn volgend hem de gekende af werende reacties en er wordt hier en daar zelfs gedaan alsof het ABF-on- derzoek geen enkele waarde heeft. „Men hoopt op de oude voet voort te kunnen gaan." Hij snapt die reacties ook wel een beetje want gemeenten staan voor een gigantische opgave. Om het gewenste woningbouwbeleid goed uit te voeren is heel veel geld no dig en veel gemeenten hebben tot nu toe de winsten die ze maakten op het grondbedrijf in de algemene middelen gestopt en niet gereserveerd voor wo ningbouw. Gedeputeerde Van Zwieten: „Als iedereen samenwerkt moet het lukken die woningen te bouwen waaraan daadwerke lijk behoefte bestaat" - foto Lex de Meester Ei Onder druk Financiële hulp vanuit Den Haag zal er, in tegenstelling tot het recente ver leden, ook niet meer komen omdat het kabinet het beschikbare geld reser veert voor vijftig achterstandswijken in de grote steden elders in het land. En alle goedkope herstructurerings plannen zijn al uitgevoerd. Wat rest zijn dus vooral kostbare plannen waarvoor vaak geen geld is gereser veerd. Desondanks hoopt en verwacht de gedeputeerde dat gemeenten er in slagen het gewenste woningbouwbe leid vorm te geven. Hij haalt een ge liefde uitspraak aan: „Onder druk wordt alles vloeibaar." Daarmee geeft hij aan dat als het moet, als alle partij en dat ook terdege beseffen en samen werken, er creatieve oplossingen ge vonden worden. Dan moet het lukken om die woningen te bouwen waarop de inwoners daadwerkelijk zitten te wachten. De leden van de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water bespreken vandaag de no titie over het Zeeuwse woningbouwbeleid. De vergadering begin om 09.00 uur in de Abdij in Middelburg. door Rinus Antonisse PHILIPPINE - De Roofvo gelwerkgroep Zeeland slaat alarm over vervolging van roofvogels. Met name in Oost-Zeeuws-Vlaanderen was het afgelopen tijd raak. Daar zijn inmiddels zeven onder verdachte omstandig heden gestorven buizerds gevonden. Ook elders in Zee land zijn vergiftigde roofvo gels aangetroffen. Volgens voorzitter Henk Castelijns van de werkgroep heeft onderzoek van de Alge mene Inspectiedienst onom stotelijk aangetoond dat de buizerds zijn vergiftigd; een keer ging het om verhonger de jongen en een geval is nog in onderzoek. Hij zoekt de daders in Oost-Zeeuws- vlaamse jagerskringen. Castelijns zegt dat het vin den van opzettelijke gedode roofvogels bij toeval gebeurt. „De bewezen gevallen vor men dan ook het topje van de ijsberg. Dat er waarschijn lijk in veel meer gevallen ver giftiging plaats vindt, blijkt uit een aantal verdachte ver dwijningen rondom Axel, waar voorjaar 2002 vier vast broedende buizendparen verdwenen. Dat is abnor maal." Aaseters Het zijn in het bijzonder bruine kiekendieven en bui zerds die door de vervolging worden getroffen. Dat zijn grote vogels, die vaak vliegen en daardoor nadrukkelijk in het veld aanwezig zijn, ver telt Castelijns. „Daarbij komt dat vooral de buizerd een echte aaseter is en het vergiftigen daarom een fluit je van een cent is. Je stopt een dood dier vol met (landbouw )gif en je legt het ergens in het veld. Binnen de kortste keren komt een buizerd op het aas af, hij eet er van en valt vaak ter plekke dood." Omdat ook bruine kieken dieven wel aas eten, ver wacht hij dat de eerste vondst van deze soort in Zeeuws-Vlaanderen een kwestie van tijd is. Castelijns wijst erop dat in deze regio al eerder onder verdachte om standigheden gestorven kie kendieven zijn gevonden, maar die gevallen zijn nooit onderzocht. Elders in Zee land zijn wel bewezen geval len van vergiftigde kieken dieven. De Werkgroep Roofvogels Nederland heeft een lijst aangelegd van de processen- verbaal wegens roofvogel vervolging. Het ging 27 keer om een dader/verdachte uit de jachtwereld, twee keer om een duivenmelker, een keer om een sierpluimveehouder en van één dader was de ach tergrond onbekend. Caste lijns: „Het ligt voor de hand de verdachten in Zeeuws- Vlaanderen te zoeken binnen de jachtwereld, waarmee niet is gezegd dat alle jagers zich er schuldig aan maken; de meesten houden zich verre van deze praktijken." Hij merkt op dat jagers ten onrechte de roofvogels als kwade genieus zien. Door de intensivering van de land bouw neemt de hoeveelheid jachtwild af. Haas, konijn, patrijs en fazant zijn sterk in aantal afgenomen. De afge lopen tijd heeft de roofvogel stand zich hersteld van de forse dip die in de tweede helft van de 20e eeuw optrad (gevolg van de zeer schadelij - ke chloorhoudende bestrij dingsmiddelen). Het een heeft niets met het ander te maken, stelt Castelijns. Roofvogels leven lang niet alleen van jachtwild; bij voorbeeld de buizerd voedt zich voor een belangrijk deel met kleine knaagdieren en regenwormen. De Zeeuwse werkgroep pro beert de broedende roofvo gels zo goed mogelij k in kaart te brengen. Zodoende is de kans dat een vergiftigingsge- val wordt opgespoord ook groter. De vogelaars gaan ko mende tijd extra scherp op letten. Castelijns gewaagt van geruchten over vervol ging in de Hals van Zuid-Be veland, terwijl op Schou- wen-Duiveland nogal eens nesten van bruine kiekendie ven wordt leeggehaald. Hij roept mensen die een dode roofvogel vinden op dat te- melden bij de politie of de Vo gelbescherming in Goes. door Ernst Jan Rozendaal CLINGE - Het woord schilderij is een te be perkte term voor het werk dat kunstenaar Leo Schepens uit Eindhoven maakt. Door hout en zand te gebruiken, ontstaat vaak een zodanig reliëf dat het niet zou misstaan te spreken over wandsculpturen. Maar zijn afbeeldingen hebben ook alles van doen met architectuur. Sculpturale schilderijen met een architectonische inslag dan maar? Halverwege de jaren negentig is Schepens begonnen met het soort schilderijen waar van er in galerie Esprit in Clinge negentien zijn te bewonderen. Er hangen ook vijf aquarellen die als voorstudies zijn te be schouwen. De inspiratie voor deze werken heeft Schepens opgedaan in Saintogne, aan de Franse westkust. 'Saintes' noemt hij zijn afbeeldingen. Een toepasselijke naam, om dat daarmee wordt verwezen naar de streek waarop ze zijn geïnspireerd, maar ook naar de religieuze symboliek die in de werken een belangrijke rol speelt. Schepens is gefascineerd geraakt door de Romaanse kerken in Saintogne. Op veel van zijn schilderijen zijn de vormen van die ge bouwen te herkennen. De Romaanse bogen, een voorgevel, een plattegrond. Maar de ambitie van de Eindhovense kunstenaar reikt verder. Hij wil de eeuwenoude kerken niet alleen zichtbaar makenmaar ook voel baar. De verweerde stenen van een trap, de schimmel in donkere nissen, het felle zon licht dat op de daken va n de kerken de mooi ste kleuren tevoorschijn tovert; Schepens probeert het allemaal in zijn schilderijen te vatten. Zand Hij gebruikt daarvoor onder meer zand dat hij uit de streek heeft meegenomen. Maar in zijn verf verwerkt hij ook kaolin, aarde die voor porselein wordt gebuikt. Op zijn doe ken of panelen lijmt hij hout en papier, waardoor sommige delen naar voren sprin gen. Niet alleen de aardse kleuren, maar ook de ingekraste lettertekens en schilderingen met plakkaatverf roepen herinneringen op aan fresco's. Zeer passend natuurlijk, als het gaat om oude kerken. De goudverf die Schepens af en toe gebruikt, doet weer aan ikonen denken. Lopend langs de schilderijen in Esprit wordt duidelijk dat de tijd Schepens' thema is. Hij maakt zichbaar hoe met het verstrij ken der jaren een gebouw verweert. Tegelijk maakt hij duidelijk hoe door de eeuwen heen bepaalde dingen blijven bestaan. Niet alleen een Romaanse kerk, maar ook de reli gie die daarin wordt beleden. De mens die zoekt naar zingeving, gesymboliseerd door het menselijk schrift dat in veel van Sche pens' werken opduikt, is iets van alle tijden. Zo wordt de particuliere fascinatie van Schepens, zijn liefde voor Romaanse kerken in een betoverend zonlicht, een universeel onderwerp, de verhouding tussen mens en geschiedenis en de verhouding tussen de mens en zijn goden. Het werk van beeldhouwer Ernest Joachim uit Biervliet past uitstekend bij dat van de schilder Schepens. Zijn thema is de natuur. In de natuur is God nooit ver weg, maar wie Beeld van Ernest Joachim. het werk van Joachim ziet in combinatie met dat van Schepens, zoals nu kan in Es prit, beseft dat de beeldhouwer uit Biervliet zich ook met universele levensvragen bezig houdt. Zijn altijd sierlijke bronzen - in Clin ge zijn er zestien te zien in verschillende ma ten - zijn grofweg in twee categorieën in te delen. De ene keer beeldt hij een toestand van evenwicht uit. Een titel als 'Momenten van geluk' is veelzeggend. Zo ook 'Tendres- se'. Dit laatse beeld is een gladde ronde vorm. Wie goed kijkt ziet dat het een uit beelding is van twee menselijke wezens die elkaar liefkozen, ongeveer zoals katten kopjes geven. Met die gedachte wordt wat eerst een min of meer ronde vorm leek een hartvorm. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in dePZCy nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De run!! beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekentniet^? redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woord»!? dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten n weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. 9' foto Camile Schelstraete De andere categorie bestaat uit sculpturen die een chaotische binnenwereld lijken te verbeelden. In veel gevallen zijn ze mooi rond, maar ze missen de perfectie van een natuurlijk evenwicht of de stroomlijn van een machine. Ze hebben wel iets weg van machine-onderdelen, maar dan van een me chaniek waarbij verschillende schijven in de soep zijn gelopen. Titels als 'Reis door de geest', 'Inner eye' en 'Concentratie' wijzen erop dat Joachim de complexe menselijke binnenwereld vorm heeft willen geven. Expositie: schilderijen van Leo Schepens en beel den van Ernest Joachim, tot en met. 16 maart in galerie Esprit in Clinge, open do t/m zo van 13.30- 17.30 uur en donderdagavond van 19-21 uur. Bewonderenswaardig vind ik mensen zoals Wietse en Mary Haak uit Vlissingen zoals die to nen wat ze voor de natuur en de medemens over hebben (PZC, 12-2). Deze mensen zijn in hun eigen tijd en op volledig eigen kosten naar Spanje afgereisd om daar een maand de plaatse lijke bevolking te gaan helpen met het opruimen van de gigan tische olievervuiling die veroor zaakt is door de ramp met de Prestige. Als je weet wat ze al leen al voor moeite hebben moe ten doen om te mogen komen wordt je bewondering van de doorzettingskracht en gedre venheid van deze mensen alleen maar groter. De samenleving moet zuinig zijn op mensen van dit allooi. Ik heb honderden fo to's gezien van de ramp aldaar en als je dan weet dat de oliever- vuiling soms wel een meter dik is moet je ook nog maar de moed hebben om eraan te beginnen. Als je het in het echt ziet denk ik dat de tranen in je ogen schie ten. Al die duizenden vogels en andere zeedieren zoals vissen, dolfijnen en krabben die be smeurd met olie liggen te lijden en langzaam sterven. De over heden moeten eindelijk eens wetten aannemen dat dit soort schepen niet meer mogen varen want door dit soort rampen gaat ons milieu helemaal naar de knoppen. Als er mensen zijn die Wietse en Mary een hart onder de riem willen steken d.m.v. een briefje/e-mail kunnen dit doen naar het onderstaande adres of en wij zorgen dan dat ze dit zo snel mogelijk te lezen krijgen. Rob Ossewaarde Prins Bemliardstraat 25 Oud Sabbinge Op 14 februari liet Piet van Wijck uit Zuidzande zich in de PZC kennen als een groot histo ricus en fikse jodenhater: hij meende dat de staat Israël zo maar even door Amerika ge dropt was in een piepklein Pa lestina: 'Poot dat volk maar over naar de prairies van Amerika, dan heft het gevaarlijke terro risme zichzelf op en worden de Palestijnen in hun rechten her steld...' Toemaar! Weet Van Wijck niet, dat de staat Israël in 1948 door de VN is opgericht? Heeft hij de Bijbel ooit gelezen? Over Gods uitverkiezing van Is raël en het Beloofde Land? Dat het daar twaalf eeuwen leefde? Dat er na de ondergang in 70 na Christus steeds nog een klein aantal bleef wonen? Dat elders negentien eeuwen lang iedere joodse huisvader op élk paas feest gesproken heeft: 'Dit jaar hier, maar volgend jaar in Jeru zalem'? Dat joden in vele landen periodiek werden gekweld, uit gestoten, totdat de superterro rist Hitier zes miljoen van hen vergassen liet? Dat van 1948 tot nu toe Arabieren en Palestijnen hen aanvielen? Eindelijk voch ten de joden terug. Mochten zij? Neen, dat noemt Van Wijck ter rorisme. - het modewoord sinds Bin Ladens moordpartij tegen New York, uit haat tegen onze Amerikaans-Europese econo mische machtsexpansie en on verzadigbare, onchristelijke consumptiedrift. Mijn voorstel aan Piet is: probeer je Israëlplan zélf uit: Verlaat overvol Zuid zande en verhuis samen met Arafat en Gretta naar een piep klein eilandje in de Stille Oce aan. J. E. L. Brummelkamp Molenwater 111, Middelburg Het ministerie van Verkeer en Waterstaat erkent eindelijk dat de Betuwelijn verliesgevend zal zijn. Daarnaast zijn de aanleg- kosten het drievoudige (4,5 mil jard euro) van het bedrag dat begin jaren negentig becijferd wasVolgens een schatting moet de belastingbetaler jaarlijks 15 tot 25 miljoen euro ophoesten alleen al voor het onderhoud (PZC 15-2). Drie grove bereke- ningsfouten waarvoor de eerste de beste boekhouder in oplei ding het schaamrood op zijn ka ken zou krijgen. Zo niet het mi nisterie. Worden voor deze fou ten de toenmalige ministers van genoemd ministerie ter verant woording geroepen? Nee, na- tuurlijkniet. Foutje, sorry. Als je zulke stomme inschattingsfou ten in het bedrijfslevenaa, ken dan kreeg je een schooi der je kont met achterlating, je dienstfiets. Zoals vej, worden de jaarlijkse o-j, houdskosten geschat op 151 25 miljoen euro. Een helern» marge van 10 miljoen eurol 22 miljoen ouderwetse^ landse guldens. Er bestond» veel weerstand vanuit de bew king tegen de Betuwelijn. H wordt tijd dat de verantwoot lijke (eventueel voormalige)! winds] ieden persoonlijk den afgerekend op hun finai eel wanbeleid. Misschien be fen ze dan wat het betekent verantwoordelijk met gem, schapsgeld om te gaan DeBe welijn heet een megaproject zijn. Een goederenlijn. dtj door natuurgebieden, naar i Duitse Roergebied. Een J blunder is een betere benad En wij maar bezuinigen. Jaifl Stationsstraat 5, Oudely Het plan van de heer Westlg ontvouwd in de PZC van 1} verdient inderdaad de steun sympathie van alle Zeeuw .Ons veer moet blijven van Als er aandelen wordenuit$ ven: kopen!... De overtoehtj die mooie catamarans voortij sers en voetgangers is veel duur: er moet concurrentiezij Er is echter nog een anderasj aan de kwestie der oevervra ding. Ongetwijfeld is de Weaj scheldetunnel een zegenet Zeeland. Maar mag ze een vo uitgang heten, als er inpla van de twee flessenhalzen: ij singen-Breskens en Kraa gen-Perkpolder, er maar voor terugkomt: Ellewoutsd Terneuzen?... Dat kan welf een heel gedrang worden,» er is dan geen alternatief vendien worden mensen noodzaakt vele kilometersa rijden over een wegennet, tot dusver niet op grote 1 keersstromen is berekend.! rit van Middelburg naar A denburg (zo'n 25 kilometer) zeker het drievoud daarvan dragen. Dan zwijgen wij van de vervuilende benzine, ze kost. Hét is niet zo'n wijs sluit, de veren op te heffen, de tunnel klaar is en geopf (Het doet ook een beetje den! aan gedwongen winkelneni Als een particuliere onden ming kans ziet de prijs voore overtocht of een abonnen enige euro's lager te houdend de tol voor de tunnel, kan plan wel eens een succes woi ook!... Het zou een ontlast voor de tunnel en een toera sche attractie kunnen zijn. ds M. C. Pom Veersesingel 108, Middeli In de PZC van 13 februanstp dat minister Nawijn dedossa van zo'n 2300 oude asielaar.ni gen nog eens tegen licht wil ia den en de schrijnende geva| onder hen alsnog een verba vergunning toe te kennen. It had hij al toegezegd op eeni tiedag van Vluchtelingen^ en daar heeft hij toen veelrt pons op gekregen. Tijdensdebj handeling in de Tweede Kaa bleek dat er een meerderfcd voor dit voorstel was, ma CDA, WD en SGP waren lege Volgens de SGP-woordvoenJ zou dat een precedent scheppe want zo zei hij: we kunnen dl nu wel doen, maar overeen pa; jaar zijn er vast weer mensend buiten de boot vallen. Ookint ministerraad was veel krilie Erger was dat er verder nietsg' beurde. Hoe het dan wel rno met deze vluchtelingen, da; werd niet meer over gepraati deze mensen die net weer beetje hoop was gegeven den weer in de kou gezet oa het kabinet. Ik zie dit als een j miste kans. Schrijnende geil len zet je sowieso niet op 1 straat of het land uit. die laat, ook niet jarenlang verpietert nu niet en over enkele jarenoc niet. We wonen bovendien 1 een van de rijke landeninM wereld. Is het geen voorren dat we daardoor in de geiega heid zijn om mensen in rail moeilijke omstandigheden** recht te kunnen geven op menswaardig bestaan? Riet Dekker-a Koudekefksem Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnement» 0800 - 0231 231 (GRATIS)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12