Noord-Korea dreigt met militair geweld STOER KAN ER VS en Groot-B rittannië dienen deze week nieuwe resolutie in Zware sneeuwstorm in VS kost zeker 35 mensen het leven Abu Mazen wordt vermoedelijk eerste Palestijnse premier Pyongyang wil wapenstilstandsovereenkomst opzeggen Nieuw record aantal gegadigden Nobelprijs Kabinet Bolivia tapt op SAROUK Opereren of afstand U£K-misdadiger in ex-Joegoslavië gepakt Hacker kraakt vijf miljoen creditcards Moeder (9) wil van foetus af Kwik in tonijn risico voor baby Navo krijgt hotline met Moskou Griekse bisschop verbiedt dialoog Sava na dertien jaar weer open woensdag 19 februari 2003 ..»nn7ft redactie buitenland s£0UL - Noord-Korea heeft pieren gedreigd de wapenstil- siandsovereenkomst van 1953 jpte zeggen. Het land voorspelt „„militairereactie op eventue- (esancties of een blokkade. Het miksleger zal dan gedwongen jjn de bepalingen van de wa- «ostilstandsakkoorden (van 1953) niet langer te respecteren. Verenigde Staten en Zuid- 'v)rea hebben rustig op het drei- r-ment gereageerd. President 5m Dae-jung, die volgende leekaftreedt, zei dat het gevaar an een oorlog op het Koreaanse srhiereiland 'klein, in feite niet janwezig' is. Hel ministerie van Defensie in Seoul wees erop dat er van Uoord-Koreaanse troepenbe- ;egingen geen sprake is. Het ienkt dat het meer te maken ieeftmet wapengekletter om de e.tmgde Staten tot onderhan den met Pyongyang te be wegen. Het Witte Huis sprak gisteren van 'een nogal voor spelbare escalatie van de Noord-Koreaanse retoriek'. De wapenstilstand van 1953 be ëindigde drie jaren van bloedige oorlog tussen het communisti sche noorden en het door de VS en de Verenigde Naties gesteun de zuiden. Een vredesverdrag bleef evenwel uit. De VS overwegen sancties tegen Noord-Korea wegens het niet nakomen van afspraken over de gedeeltelijke ontmanteling van het Noord-Koreaanse kern wa penprogramma. Noord-Korea en de VS kwamen in 1994 in Genève overeen dat Noord-Korea inspecties van zijn kerncentrales zou toelaten en dat de VS voor olieleveran ties en lichtwaterreactoren zou den zorgen. Vorig jaar bleek dat de Noord- Koreanen gewoon doorwerkten aan hun nucleaire bewapening. In november besloten de VS en hun partners die meewerkten aan de nieuwe Noord-Koreaan se energievoorziening een punt achter deze samenwerking met Pyongyang te zetten. De olie kraan ging dicht. Noord-Korea kondigde daarop in december aan de omstreden kerncentrales weer in gebruik te nemen. Het land wees de aan wezige inspecteurs van het In ternationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) uit. Op 10 januari trok Noord-Korea zich terug uit het internationale ver drag tegen de verspreiding van kernwapens, het non-prolifera tieverdrag. Washington wil dat de VN maatregelen nemen tegen Noord-Korea. In een gisteren verspreide verklaring van het Noord-Koreaanse volksleger staat dat de VS met 'oorlogsda den', zoals het sturen van troe pen en marineschepen, de wa penstilstandsakkoorden schendt. Nu de VS die naar be lieven misbruiken, heeft het volgens het volksleger geen zin partij te zijn bij die akkoorden. Hoe het verder gaat hangt vol gens de verklaring af van de houding van de VS. ANP/R- TR/AFP van onze redactie buitenland OSLO - Het aantal nomina ties voor de Nobelprijs voor de Vrede van dit jaar bereikt vrijwel zeker een nieuw re cord. Bij het Noorse Nobelin- stituut in Oslo waren op de uiterste datum van inzen ding 150 namen van kandi daten binnengekomen; slechts zes minder dan in het recordjaar 2002. Omdat de leden van het vijf leden tellende comité voor de Vredesprijs tijdens hun eer ste bijeenkomst op 25 febru ari echter ook nog namen kunnen voorstellen, ziet het ernaar uit dat er dit jaar weer een record wordt gebroken, zei directeur Geir Lundestad van het instituut gisteren. Onder de 150 kandidaten die tot dusver zijn aangemeld, zijn volgens Lundestad 21 organisaties. Volgens hem heeft de crisis rond Irak de aandacht niet afgeleid van vredesinitiatieven elders in de wereld. Stein Tönnesson, directeur van het instituut voor vre desonderzoek in Oslo, zei dat de chef van de VN-wapenin specteurs Hans Blix en IAEA-directeur Mohammed El Baradei tot de favorieten zullen behoren als zij er in slagen een oorlog om Irak af te wenden. Lundestad wilde geen namen noemen van de personen en organisaties die kandidaat zijn voor de prijs, die in oktober wordt toege kend. Toch zijn er al veel namen be kend door berichten in de media in andere landen. Daaronder is die van de voor malige gouverneur van de Amerikaanse staat Illinois, George Ryan, die de dood straf van meer dan 150 men sen heeft omgezet in levens lang. Ook de voormalige president Havel van Tsjechië en de Franse president Chi rac staan op de lijst. RTR IA PAZ - Het kabinet in het straatarme Bolivia is opgestapt. De ministerraad diende giste ren het ontslag in bij president Gonzalo Sanchez de Lozada. Iet kabinetsbesluit kwam een •agnadat zeker 10.000 mensen het Zuid-Amerikaanse land xtoogden tegen het omstreden economische hervormingsbe- ■:d van de president. Vonge week vielen er zeker der- doden tijdens een soortgelij- :e betoging. Toen grepen mili tairen in. Bolivia is in de ban van een politieke en economische crisis. Sanchez de Lozada (72) trad in augustus vorig jaar aan als president. EFE/ANP Advertentie Wij zijn nog steeds uw beste adviseur op het gebied van perzische tapijten. Sinds 1975 in Zeeland. PERZISCHE- en oosterse tapijten Livingstoneweg 9a De Poel II Goes 0113-227101 SOWETO - Kinderchirurg Bob Baneigbhal houdt twee monitoren in de gaten, die een operatie in het Chris Hani Baragwanath ziekenhuis in het Zuid-Afrikaanse Soweto registreren. De chirurg Benno Ure opereerde gisteren vanuit het Duitse Hannover sa men met Baneighbal in Zuid-Afrika een tweejarig meisje aan haar maagklep. Ze maakten daarbij gebruik van robots. Beide doktoren waren in staat om de operatie- armen en de endoscoop op afstand te besturen, terwijl ze telefonisch met elkaar in contact stonden via satellieten. De operatie nam in totaal twee uur in beslag. foto Lori Waselchuk/AP vanonze redactie buitenland WASHINGTON- In het noordoosten van de Verenig de Staten zijn volgens Ame rikaanse media 35 mensen om het leven gekomen als ge volg van een zeer zware sneeuwstorm die het gebied sinds maandag in zijn greep heeft. Het verkeer op het land en in de lucht is vrijwel geheel stil komen te liggen. Naar schat ting 250.000 huishoudens ntten zonder elektriciteit. Op sommige plaatsen is meer dan een meter sneeuw geval- fen, maar door de wind zijn sneeuwduinen ontstaan die hier en daar meer dan twee meter hoog zijn. De autori teiten in het gebied, dat ze ven staten omvat, hebben ie dereen aangeraden zoveel mogelijk binnen te blijven. Ook gisteren bleven in onder meer Washington overheids kantoren en andere instellin gen dicht. Maandag bleef de verkeerschaos nog enigszins oeperkt doordat het een va kantiedag - de Dag van de resident - was. Ook veel Rinkels waren toen dicht, jn Washington was het ver keer over de weg maandag al geheel tot stilstand gekomen Oe luchthaven Ronald Heagan ging dicht. Alleen op het internationale vliegveld Dulles was nog een start- en landingsbaan in bedrijf. Ook e ondergrondse in de Ame- nkaanse hoofdstad had te njnen van het natuurgeweld. De frequentie van de treinen werd teruggebracht tot een maal in de twee uur. De trei nen boven de grond reden nauwelijks meer in het ge bied. Bij spoorwegmaat schappij Amtrak reed maar 25 procent van de treinen. In New York was de luchtha ven La Guardia buiten bedrijf. In de stad waren maandag nog 1300 sneeuw schuivers aan het werk om de doorgaande wegen enigszins begaanbaar te houden. Hulpverleningsdiensten hadden het zwaar. Buiten de hoofdroutes konden zij op weg naar zieken of slachtof fers nauwelijks vooruitko men. Volgens de autoriteiten is het een geluk bij een onge luk dat de scholen in New York de hele week dicht zijn wegens de voorjaarsvakan tie. New York heeft al meer uit gegeven aan sneeuwruimen dan het bedrag van 19 mil joen dollar dat voor het hele jaar op de begroting staat. Burgemeester Bloomberg schatte dat er nog wel 20 mil joen dollar bijkomt. Een mil joen dollar voor elke inch sneeuw, zei hij .Meteorologen hebben gewaarschuwd dat het nog erg koud blijft. Ter wijl de iets zuidelijker gele gen delen van het noordoos ten nu niet meer te maken hebben met zware sneeuw val, is het in steden als Bos ton nog niet voorbij. In de gebieden verder naar het noorden wordt nog veel meer sneeuw verwacht. ANP/RTR van onze redactie buitenland NEW YORK - De Verenigde Staten en Groot-Brittannië wil len deze of volgende week een VN-resolutie indienen die steun moet bieden voor een aanval op Irak. Zij wachten nog af hoe het debat vandaag in de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties verloopt. Waarnemers verwachten dat de meerderheid van de VN-leden zich tijdens het debat tegen het gebruik van geweld en voor een voortzetting van de VN-wapen- inspecties zal uitspreken. De Amerikanen en Britten za gen zich al gedwongen de toon van de ontwerpresolutie te ma tigen, omdat de andere dertien leden van de VN-Veiligheids- raad uiterst terughoudend zijn. De VS zetten een maand geleden nog in op een resolutie die expli ciet toestemming zou geven voor het gebruik van geweld. In middels overwegen de VS een verklaring waarin Irak schuldig wordt bevonden aan een 'we zenlijke schending' van resolu tie 1441wat 'ernstige gevolgen' met zich mee zou brengen. Vlak voor het Irak-debat van de Veiligheidsraad, twijfelden sommige VN-ambassadeurs aan die 'wezenlijke schending'. Zij voelen meer voor de bewoor ding 'overduidelijke overtre- ding'. De VN-wapeninspecteurs in Irak uitten gisteren hun onvrede over de gebrekkige medewer king van Irakese wetenschap pers. Hoewel er meer mogelijk heden zijn de experts te onder vragen zonder de aanwezigheid van een regeringsfunctionaris, eisen veel wetenschappers nog altijd dat de gesprekken worden opgenomen op band. Een woordvoerder van de inspec teurs in Bagdad noemde de eis onacceptabel. Als de gesprek ken niet vertrouwelijk zijn, zou den de ondervraagden volgens de VN niet vrijuit kunnen of wil len spreken uit angst voor ver geldingsmaatregelen van het regime. Tijdens hun speurtocht naar verboden massavernietigings wapens verzegelden de VN-in- specteurs tientallen Irakese ra ketten. Het gaat om El Samoud- raketten die een groter bereik hebben dan de VN toestaan. Het van onze redactie buitenland DEN HAAG - Een prominente, van oorlogsmisdaden verdachte Albanees uit Kosovo is dinsdag in een ex-Joegoslavische staat gearresteerd. De verwachting is dat de inan naar het Joegosla- vië-Tribunaal in Den Haag wordt overgebracht. Dat is gis ter gemeld door het kantoor van de aanklager van het tribunaal. Bij de verdachte Fatmir Limaj (32) gaat het om de hoogste in rang van vier personen die door het tribunaal als eerste ex-leden van het Kosovo-Bevrijdingsle- ger (UQK) zijn aangeklaagd, Het UQK streed tegen de Servi sche strijdkrachten in de Servi sche provincie. Het viertal wordt onder meer beschuldigd van moord en marteling van burgers. Limaj is als parlementariër een bekend persoon in Kosovo. Het tribunaal sprak berichten tegen dat de verdachte zich eerder dinsdag bij de Oostenrijkse po litie had gemeld. De drie andere aangeklaagde UQK-strijders zijn dinsdag op gesloten in de speciale VN-cel- len in Scheveningen. De KFOR, de door de NAVO geleide vre desmacht in Kosovo, pakte de drie mannen maandag in Koso vo opHet gaat om Haradin Bala (45), Isak Musliu (32) en Agim Murtezi (46). Tot nu toe waren alleen Serviërs (onder wie ex-president Milose vic) aangeklaagd voor misda den tijdens het etnisch geweld dat de Servische provincie Kos ovo jarenlang teisterde. Ser viërs wezen erop dat ook het UQK misdaden pleegde en zij beschuldigden hoofdaanklaag ster Carla Del Ponte van het tri bunaal van partijdigheid. De slachtoffers van de U£K- strijders waren Serviërs en Al banezen. Het U£K trad soms hard op tegen 'verraders'. De aanklachten werden geheim ge houden om arrestatie te verge makkelijken, De tenlastelegging heeft be trekking op misdaden in het kamp Llapushnik in 1998 De vier verdachten waren in het kamp als bewaker of comman dant actief. ANP/RTR is nog onduidelijk of de raketten uiteindelijk worden vernietigd. Turkije waarschuwde de Ame rikaanse regering gisteren dat Washington niet zonder meer op Turkse steun voor een oorlog te gen Irak kan rekenen. Turkije wil geld om de economische schade als gevolg van een oorlog tegen Irak te kunnen opvangen. Turkije en de VS ondertekenden op 8 februari een akkoord over de modernisering van een aan tal Turkse vliegbases en havens, met het oog op gebruik tijdens een militaire actie tegen Irak. RTR/AFP/DPA LONDEN - Een computerkra ker is erin geslaagd in de Ver enigde Staten toegang te krij gen tot de gegevens van vijf miljoen creditcardhouders. Voorzover bekend is, heeft de hacker zich niet schuldig ge maakt aan diefstal. Het gaat om creditcards van Vi sa en Mastercard, zo meldde de BBC gisteren. De kraker wist door de beveiliging te komen van het bedrijf dat de transac ties van creditcardhouders ver zorgt. Zo werden onder meer de nummers die op de plastic kaar ten staan toegankelijk. Visa en Mastercard lieten weten dat de informatie niet voor frau duleuze doeleinden is gebruikt. De bedrijven hebben de betrok ken banken op de hoogte ge bracht van het incident en tref fen maatregelen. ANP MANAGUA - Een Nicaraguaanse overheidscommissie zal onderzoeken of een negenjarig meisje in staat is haar zwan gerschap te volbrengen en veilig een baby op de wereld kan zetten. Dat heeft de regering in Managua bekendgemaakt. De ouders zeggen dat hun dochter in Costa Rica is verkracht door een Nicaraguaanse man en hebben om aboilus verzocht. De Nicaraguaanse wet staat dat echter alleen toe bij aanran ding, als het leven van de moeder gevaar loopt en als de foetus ernstig is misvormd. Het meisje keerde vorige week naar Nicaragua terug. Zij zei zelf voor de televisie dat zij geen baby wil: ,,Ik wil mijn speel goed niet met andere kinderen delen AP LONDEN - Het Britse bureau voor voedselveiligheid raadt zwangere vrouwen aan niet te veel tonijn te eten wegens het kwikgehalte in de vis. Het advies geldt volgens de Britse krant The Independent ook voor vrouwen die borstvoeding geven of zwanger willen raken. Zwangere vrouwen en kinderen kregen eerder al de raad geen haai, zwaardvis of merlijn te eten. Deze vissen bevatten een kwikgehalte dat het zenuwstelsel van baby's en jonge kinde ren kan schaden. Het bureau voor voedselveiligheid houdt het risico van het eten van tonijn voor gering, maar adviseert zwangere vrou wen toch niet meer dan 140 gram tonijn per week te eten. ANP MOSKOU - Op het bureau van de secretaris-generaal van de Navo komt binnenkort een telefoontoestel te staan met een open lijn naar het Russische ministerie van Defensie. Navo- chef Robertson zegt dit in een gisteren gepubliceerd vraagge sprek met het Russische dagblad Nezavisimaja Gazeta. De betrekkingen tussen Moskou en het Navo-hoofdkantoor in Brussel zijn de afgelopen tijd sterk verbeterd. Dat is vooral te danken aan de opstelling van de Russische president Poe- tin, die zich pal achter Washington opstelde in de strijd tegen het internationale terrorisme. AP SALONIKI - De grieks-orthodoxe bisschop van Saloniki heeft een interreligieuze dialoog van joden, christenen en moslims verboden. De bijeenkomst zou op 29 mei in Saloniki plaatsvinden in het kader van het Griekse voorzitterschap van de Europese Unie. Monseigneur Panteleimon heeft niet aangegeven waarom hij de bijeenkomst tegenhoudt. Volgens een naaste medewerker beroept hij zich op een kerkelijke verklaring over het gezag van een bisschop uit 96 na Christus. AFP BELGRADO - De rivier de Sava is tussen Servië en Bosnië weer bevaarbaar. Het scheepvaartverkeer op dat gedeelte van de waterweg heeft door de vernielingen als gevolg van de bur geroorlog in het vroegere Joegoslavië dertien jaar stilgelegen Een Servisch schip vervoerde volgens het Servische persbu reau Tanjug 2500 ton vracht van de Roemeense havenstad Constanta naar de Bosnische plaats Brcko. De Sava stroomt door Slovenië, Kroatië, Bosnië en Servië en mondt bij Belgrado in de Donau uit. De ministers van Verkeer van de betrokken landen sloten vorig jaar een overeenkomst over het gemeenschappelijk gebruik van de rivier. DPA door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Machmoud Abbas, beter bekend als Abu Mazen, wordt waarschijnlijk de eerste Palestijnse minister-president. Na het afvallen van twee andere kandidaten lijkt president Jas- ser Arafat geen andere keus meer te hebben dan zijn huidige tweede man te benoemen als re geringsleider. Onder zware internationale druk maakte hij afgelopen vrij dag bekend dat hij bereid is als onderdeel van bestuurshervor- mingen een premier aan te stel len. Hij noemde toen geen na men. Vertegenwoordigers van westerse landen en Israël maak ten geen geheim van hun voor keur voor Salam Fayad als de Palestijnse minister-president. Fayad, die nu minister van Fi nanciën is, heeft twintig jaar voor de Wereldbank gewerkt. Hij is vorig jaar aangesteld om de Palestijnse economie op orde te brengen en nieuw vertrouwen te scheppen bij de donorlanden en volgens westerse diplomaten heeft hij zich uitstekend van die taak gekweten. En ook in Israël maakte hij een goede indruk Het is vooral aan het optreden van Fayad te danken dat de Israëlische regering weer inge houden belastinggelden over maakt naar het Palestijnse Be stuur. Tot voor kort weigerden de Israëliërs dat te doen, naar hun zeggen uit vrees dat de Pa- lestijnen het geld zouden ge bruiken voor het uitvoeren van terreuracties. Fayad zei gisteren dat hij er niets voor voelt minister-presi dent te worden. „Ik weet zeker dat er meer ervaren krachten zijn die eerder in aanmerking komen", zei hij. Zijn weigering heeft waarschijnlijk te maken met de vaagheid die het nieuwe ambt omgeeft. De nieuwe pre mier wordt geacht nauw samen te werken met Arafat, die in ie der geval Veiligheid en Buiten landse Zaken wil houden. Wat precies de bevoegdheden van de regeringsleider zullen zijn is on- duidelijk.GPD Advertentie Toyota RAV4. Vanaf €24.150/-/€480,- per maand. )e kunt alles overzien. Je hóeft de weg niet af, maar je mag wel. Dat je gezien wordt, staat vast! Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl leasepnis (ToyoU lease) o b. 20000bnpi eid.BTWi no daim. Prtp ind. BTW, e*d. kosten Kohfbruik vaneen van 7.1 UlOOkm (14,1 lm/1) lot 9, CO? 17S - 224 gt/lm Vtyfrqen voorbehouden Oit« louwman k Paiqu B.V. bI vv en txanouoi ixeaicuieenJ meio1- -w^Je.mgsb.^rage Brand- (VtP) TOYOTA vit/ i v I v 'n ri vertrouwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5