Blunder in onderzoek zorgfraude Kennis genvoedsel schiet tekort VS breiden militaire transporten uit Notities auteur Ronald Giphart gestolen Nawijn redt het vege lijf in asieldebat Tweede Kamer Lustkapper bij verstek tot celstraf veroordeeld Roosendaal ruimt tomaten op KLM wint geding van passagier Ruim duizend klachten over sms Recessie leidt tot nog meer stress Wiarda krijgt Europese taken Minister vervangt falende ambtenaar door externe deskundige fieuwe AWBZ mag ouderen niet scheiden Inbouwen en wegwezen! €349,- woensdag 19 februari 2003 door Jon van Schilt ASSEN - Een 43-jarige lust kapper uit Emmen is gisteren door de politierechter in As sen bij verstek veroordeeld tot zes weken gevangenis straf. Op 4 juli vorig jaar pro beerde hij met geweld de wo ning van een vrouwelijke 'klant' in Schoonoord binnen te dringen. Sinds 1995 duiken met enige regelmaat berichten op over vrouwen uit de omgeving van Emmen, wier haardos is ver prutst door een nepkapper. Met smoezen weet hij zich binnen te praten. Tegenover de politie heeft de man ooit verklaard een kick te krijgen van het aanraken van vrou wenhaar. Hem strafrechtelijk aanpak ken voor zijn activiteiten als lustkapper, is moeilijk. De vrouwen gaan uit vrije wil met hem in zee en dus is er van een strafbaar feit geen sprake. Vorig jaar zomer ging hij echter over de schreef door de gewelddadige wijze waarop hij een woning pro beerde binnen te komen. Hij stond voor een vervolgaf spraak bij de klant uit Schoonoord op de stoep. De vrouw, bang geworden door de publiciteit omtrent de lustkapper, weigerde hem binnen te laten. De man werd woedend en probeerde de deur te forceren. Uiteindelijk kreeg hij niet meer dan een voet binnen de deur. De poli tie verjoeg hem. Kort voor zijn bezoek aan Schoonoord wist een ver slaggever van het Dagblad van het Noorden hem op te sporen. In het daaropvolgen de gesprek zei hij. ,,Ik was de lustkapper. maar ik ben er mee gekapt." GPD ROOSENDAAL - De gemeente Roosendaal laat drie miljoen kilo rottende tomaten afvoeren. De tomaten liggen illegaal opgeslagen in een loods. De kosten hiervan worden verhaald op de eigenaar, Radars Invest uit Apeldoorn. De immense partij tomaten werd een week geleden door buurtbewoners ontdekt, nadat er dampen uit de loods naar buiten waren gekomen die omwonenden aanzagen voor rook pluimen. Na alarmering van de brandweer bleek dat er geen sprake was van brand, maar van een enorme partij tomaten in staat van ontbinding. Om bodemverontreiniging te voorkomen, werden de ergste drab opgezogen en werd het riool afgesloten. ANP ROTTERDAM - De KLM hoeft een passagier het geld van een ticket Amsterdam-Curasao niet terug te betalen. Dat bepaal de gisteren de rechtbank in Rotterdam. De vrouw wilde vorig jaar oktober met haar partner naar het eiland vliegen. De KLM weigerde hen echter mee te nemen, op advies van de marechaussee. Ze vermoedde dat de vrouw als drugskoerier zou terugkeren en gaf de KLM opdracht een ne gatief reisadvies te verstrekken. De vrouw spande een kort geding aan tegen de luchtvaart maatschappij en reisbureau Selkam. De rechter oordeelde dat beide organisaties handelden volgens de regels. ANP DEN HAAG - De Consumentenbond heeft in twee weken ruim duizend klachten ontvangen over sms. De tekstberich ten blijken soms niet aan te komen. Ook moeten sommigen 1,10 euro betalen voor de ontvangst van ongevraagde sms-j es Anderen kunnen niet van ongevraagde sms-jes afkomen. ,Een aantal van duizend reacties is echt hoog"oordeelde een woordvoerder van de Consumentenbond, die begin februari om reacties had gevraagd. Half maart gaat de bond overleg gen met de telefoonbedrijven. ANP ENSCHEDE - Het aantal werknemers dat kampt met een ho ge werkdruk, stressverschijnselen en burn-out loopt op door de economische teruggang Dat zegt drs. W. Berends van het landelijke Kenniscentrum Werkbeleving in Groningen. Volgens Berends blijkt uit e-mails, telefoontjes en een enquê te van haar organisatie dat veel werknemers last hebben van een hoge werkdruk en veel stress. „Door de teruglopende eco nomie moet er namelijk harder aan getrokken worden om de zelfde hoeveelheid werk binnen te halen. Maar werknemers durven daarover niet klagen bij de baas, uit angst de klos te zijn bij de volgende reorganisatie." Ook de kans op wrevel tussen werknemers onderling wordt hoger nu iedereen vooral aan zijn eigen hachje denkt. GPD DEN HAAG - Korpschef J. Wiarda (62) van Haaglanden leidt vanaf 1 juli twee jaar politietaken die het voorzitterschap van de Europese Unie door Nederland, in de tweede helft van 2004, met zich meebrengen. Daarom gaat hij weg bij politie Haaglanden, zo liet het minis terie van Binnenlandse Zaken gisteren weten. Wiarda wordt voorzitter van de Europese taskforce van politiechefs en van de European Police Academy. Hij was van 1993 tot aan zijn vertrek naar Den Haag 1997 korpschef in Utrecht. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het Ameri kaanse leger heeft de transpor ten van oorlogsmaterieel door Nederland gisteren uitgebreid. Er reden vijf goederentreinen over het spoor. Voor het eerst landde een Amerikaans vlieg tuig met militairen op Schiphol. Verder zetten de Amerikanen nu ook transportschepen in om zwaar materieel over de Rijn en de Waal naar Rotterdam te ver voeren. De transporten zijn deels geba seerd op een geheim verdrag tussen Nederland en de Verenig de Staten, zo maakte demissio nair minister Kamp van Defen sie bekend. De bewindsman wil verder niets over de afspraken zeggen. Hij legt de verdragen ook niet ter goedkeuring voor aan de Tweede Kamer. Het parlement houdt vandaag een spoeddebat over de militai re transporten. SP en Groen- Links zijn de enige fracties die zich nog tegen de transporten verzetten. De Koninklijke Marechaussee wilde niets zeggen over de be stemming van het vliegtuig dat Schiphol in de middag tijdens een tussenlanding aandeed. De Boeing 747 van Northwest Air lines, met aan boord 300 Ameri kaanse soldaten, landde rond het middaguur en vertrok drie uur later naar een onbekende bestemming in het Midden- Oosten. Het Amerikaanse leger vervoert ook over Rijn en Waal oorlogs materieel. Maandag voeren een laadkistenschip en een rij-op- rij-afschip, geladen met zwaar materieel, over de Waal, van Duitsland naar Rotterdam. ANP Advertentie wjjjgJ KPN Mobile business center vnPnn7e redactie binnenland UTRECHT - De Utrechtse schrijver Ronald Giphart is bij eeninbraakin zijn kantoor alle notities voor zijn komende ro man kwijtgeraakt. De inbrekers namen zijn com puters mee, stapels papieren en een notitieblokje. Vooral dat laatste wordt gemist. Giphart: „Het stond vol met meer dan honderd grappen, observaties en dergelijke. Het zou mij een lieve duit waard zijn als ik het terugkreeg. Het notitieblokje meet twaalf bij twaalf centi meter, is twee centimeter dik en heeft een doorzichtige plas tic kaft. Anderen hebben er trouwens niks aan." Giphart mist door de diefstal van zijn laptopcomputer ook talrijke nog te publiceren co lumns, artikelen, teksten voor een fotoboek en het verslag van een reis naar Cuba. Het werkvertrek van Giphart bevindt zich in het Utrechtse complex Hooghiemstra, waar veel jonge startende onderne mers ruimte huren. De dieven bezochten ongeveer twintig kantoortjes. „Het is nu al de derde inbraak in dit gebouw in ongeveer een jaar", zegt de schrijver. „Mijn buurman, die net een reisbureau had opge richt, denkt erover zijn zaak maar op te heffen, want zijn kantoor is al drie keer leegge haald. De politie wilde niet eens komen kfjken, wegens personeelstekort en andere prioriteiten." De 'verdwenen' roman van Giphart speelt zich af in het Utrecht van de Tweede Wereld oorlog en vertelt hoe studenten proberen te overleven. Giphart is dit jaar ook auteur van het boekenweekgeschenk. Dat boekje loopt volgens hem geen gevaar, omdat de teksten al bij de drukker liggen. GPD Ook wil De Geus van zijn amb- fcnaren precies weten wat er op «Ik moment en bij wie bekend ns over grootschalige fraude idezorg. De Geus heeft dat gis- duidelijk gemaakt aan likker. De bewindsman heeft j" lekker daarbij 'kritisch toege- proken', meldde de woord- reder van De Geus. Oe topambtenaar bracht zijn raiister de afgelopen dagen in i mistige verlegenheid door hem Iwt te informeren overeen brief iiehij in januari 2002 aan het i ainisterie van Justitie schreef fier fraude in de zorg. In de •nef stond dat er weinig reden as voor ongerustheid Sikker had De Geus bezworen - de brief in januari 2001 was terzonden, toen er nog geen sig- fen waren over fraude op rome schaal. De Geus hield avolgens tegenover het tv- togramma Nova vol dat de nef van januari 2001 was, tot i maandagavond moest toege- ren dat het schrijven van een 1 flater dateerde. Toen waren diesignalen er wel degelijk, [och blijft De Geus 'met open 3 Ken vertrouwen in de integri- jjor Joke Licher iPnnsKockelmans (EN HAAG - Minister De Geus (j na Volksgezondheid haalt zijn vpambtenaar R. Bekker van jet onderzoek naar de fraude in kzorg. Hij wil dat een externe jekundige een analyse maakt un het risico op (meer) fraude. Aanvankelijk zou die worden .(maakt onder leiding van se cans-generaal R. Bekker. teit' van Bekker, zei hij gisteren. „Als dat niet zo zou zijn, dan zouden wij een vertrouwens breuk hebben. Dit is niet aan de orde", aldus de minister. De Geus wil niet vooruitlopen op de uitkomsten van het interne on derzoek op het ministerie. „Ik wil de feiten op een rijtje heb ben." WD-Kamerlid Wilders wil bin nen een week een brief van De Geus over de affaire. Hij wil on der meer van de minister weten hoe hij denkt over het functio neren van Bekker. Verleden maand kwamen be richten over grootschalige frau de in de zorg naar buiten. Zowel patiënten, artsen, paramedici, apothekers en andere zorgver leners zouden zich schuldig ma ken aan fraude. De risicoanalyse waartoe De Geus begin deze maand op dracht heeft gegeven, moet dui delijk maken waar de fraudege voelige punten in het zorgstelsel zitten en inzicht geven in de om vang van die fraude. De schattingen daarover lopen uiteen van enkele honderden miljoenen tot een paar miljard euro. ANP OENHAAG - De modernisering i \m de Algemene wet bijzonde- K ziektekosten mag er niet toe kiden dat gezonde ouderen niet neermee mogen verhuizen naar ten verzorgingshuis wanneer b hulpbehoevende partner diarin wordt opgenomen. lat zei staatssecretaris Ross En Volksgezondheid gisteren de Tweede Kamer in ant- J ioord op vragen van SP-Ka- ïrlidKant. Het ingang van april verande rde regels in de AWBZ, waar uit onder meer het verb 1 i j f i n een ïerzorgingshuis wordt betaald, fanaf die datum moet de part- Krvan iemand die een indicatie leeft voor het verzorgingshuis, Overblijf daar zelf betalen. De berenbonden zijn bang dat it voor hen veel te duur wordt, h de Kamer benadrukte Ross fct de nieuwe regels alleen gel- sa voor nieuwe gevallen. Voor 'asen die al in een verzor- pgshuis zitten, op de wacht- jst staan of al een indicatie bben voor een plaats in een :^orgingshuis, verandert er dels .ANP Leerlingen en leerkrachten van een basisschool in Zetten vragen op het Binnenhof aandacht voor de familie Saleh, die al tien jaar in Nederland woont. Minister Nawijn moest zich gisteren in de Kamer verantwoorden voor zijn beleid aangaande schrijnende gevallen onder illegalen. foto Ed Oudenaarden/ANP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - De Tweede Kamer is giste ren in een spoeddebat massaal over mi nister Nawijn van Vreemdelingenzaken heen gevallen. Behalve de LPF stelden alle fracties dat hij onverantwoord heeft gehandeld door honderden asielzoekers valse hoop te geven dat zij in Nederland zouden kunnen blijven. Een meerderheid van de Kamer steunt overigens wél het oorspronkelijke plan van Nawijn een specifieke groep asiel zoekers een verblijfsvergunning te ge ven. Het kabinet schoot het plan van Nawijn vrijdag af. De minister had vorige week in de Kamer aangekondigd dat hij ge bruik wilde maken van zijn speciale be voegdheid een uitzondering te maken voor bepaalde schrijnende gevallen. Zo wilde hij de dossiers doorlichten van asielzoekers die al meer dan vijf jaar in Nederland verblijven en nog geen ant woord hebben gehad op hun eerste asiel aanvraag. Dat zijn circa 2300 mensen. „Het is zeer kwalijk dat de minister hoop gewekt heeft bij een grote groep mensen, hoe onterecht ook", verklaarde WD'er Blok. Het ging bovendien om zeer kwets bare mensen, aldus GroenLinks. De mi nister mag ondanks alle kritiek wel blij ven. PvdA-woordvoerder De Vries stelde dat Nawijn na zijn nederlaag in het kabi net eigenlijk uit zichzelf had moeten op stappen. De PvdA wilde echter geen motie van af keuring indienen, omdat die het toch niet zou halen. Nawijn gaf aan dat hij sinds zijn aantre den worstelt met alle verzoeken van asielzoekers om hen om humanitaire re denen toch een verblijfsvergunning te geven. Volgens het regeerakkoord mag hij zulke individuele uitzonderingen in cidenteel maken, terwijl Nawijn consta teerde dat heel veel zaken erg op elkaar lijken. Daarom wilde hij zijn bevoegd heid ruimer toepassen. Het kabinet wees dat echter resoluut af. Een meerderheid in de Kamer wil toch iets doen voor asielzoekers die al meer dan vijf jaar in Nederland wonen, nog steeds niet weten waar zij aan toe zijn, inmiddels goed zijn ingeburgerd en geen strafblad hebben. Er liggen drie verschillende moties, waarover de Kamer vandaag stemt. Na wijn heeft ze namens het kabinet ontra den. Hij kon wel leven met een motie van het CDA, die hem oproept op humane wijze een oplossing voor deze specifieke groep asielzoekers te vinden. GPD door Achille Prick DEN HAAG - Biotechnologie krijgt in Nederland onvoldoen de kansen. De politiek is bang de vingers te branden aan ethische kwesties, omdat de meningen verdeeld zijn. Het publiek heeft onvoldoende kennis over gene tisch gemanipuleerd voedsel. Daaraan kleven niet meer risi co's dan aan niet gemanipuleer de voeding, aldus de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). De Raad stelt in een gisteren ge publiceerd rapport dat de over heid snel standpunten moet in nemen over biotechnologie in Nederland. Gebeurt dat niet, dan raakt ons land internatio naal nog verder achterop. Ook moet er een onafhankelijke toe zichthouder komen voor gema nipuleerde voedings- en genees middelen. De WRR, een denktank van de regering, nam zelf het initiatief om dit onderwerp onder de loep te nemen en de politiek van een aantal adviezen te voorzien. De reden: Nederland verkeert mo menteel in een impasse over dit onderwerp. Dat kan Nederland zich volgens de WRR niet per mitteren, omdat biotechnologie nog belangrijker kan blijken dan de iet-revolutie en we inter nationaal nu al achterlopen. Met biotechnologie is het moge lijk om de genetische samen stelling van bijvoorbeeld een dier of gewassen zodanig te ver anderen dat er een gunstig effect vanuit gaat. Zo kunnen gewas sen bijvoorbeeld worden aange past, opdat ze beter bestand zijn tegen insecten en er zo minder bestrijdingsmiddelen nodig zijn. Ook kunnen gewassen die normaliter veel water nodig hebben, dusdanig worden aan gepast dat ze dat niet meer no dig hebben en bijvoorbeeld ge schikt zijn om in ontwikkelings landen geëxploiteerd te wor den. IVerschillende sectoren waar biotechnologische ontwikke lingen gaande zijn, zouden ook veel meer van elkaar kunnen le ren, stelt de raad. „Binnen de gezondheidszorg wordt de dis cussie breed gevoerd en wordt veel met elkaar gedeeld; in de voedingsindustrie gebeurt dat helemaal niet. Laat staan dat sectoren van elkaar leren over hoe om te gaan met ethische vraagstukken." Europees De Nederlandse Biotechnologie Associatie, de brancheorgani satie voor biotech-bedrijven, is blij dat de WRR de biotechnolo gie de aandacht geeft, maar denkt niet dat Nederland op ei gen houtje een nieuwe toezicht houder in het leven moet roe pen. „Ik denk dat Nederland zich eerder sterk moet maken om dat op Europees niveau te regelen", zegt R. Janssen van de Niaba. GPD t-. I Pag snoes \MOK\A. Rijklaarpakket Nokia 63101 inct. toestel, professionele Full Duplex carkit, raam- of dakan tenne, dashmount en professionele inbouw bij het KPN Mobile Business Center Of vraag naar hetzelfde pakket met de Nokia 66lO of 7210. n 539»- vanaf (cxcl. BTW/lnel. BTW 415.51) Aanbiedingen o.a, in combinatie met een tweejarig Hi Profile 50 of KPN Mobile 360 abonnement. Prijswijzigingen, spel-, zet- en druk fouten voorbehouden. Actie geldt t/m 28-03-'03.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3