Fietsersbond boos over busplan PZC Leren over belang van het milieu Oud-leraar komt belofte na Gemeente komt volgens FOS afspraak niet na ledenker wil status pilotproject voor plan andgoed Den Osse figdeputeerde zou voorbijgaan aan noodzaak bus op Schouw en-Duiv eland 13 Rommelmarkt in Aagtekerke Snelheid Lange Blokweg omlaag Parkeerverbod Grevelingenstraat Flinke boete voor drankrijder Nieuwe voorzitter sterrenwacht GS akkoord met Souburg-Noord agenda Musical Ester is afgelast woensdag 19 februari 2003 ^Marcel Modde rtSTENSCHOUWEN - De fetsersbond in Zeeland is onte- ^en over de oplossing die Keersgedeputeerde J. Hen- Ueij (VVD) heeft gekozen voor jel behouden van een aantal Ijilijnen. Volgens woordvoer- jerJ.Midavaine wordt met het ««slaan van Schouwen-Dui- ,ènd aangetoond dat er in Middelburg onvoldoende be- is van de noodzaak van be ulde voorzieningen op het ei- jjd. Hidavaine wordt in zijn kritiek «teund door de Federatie van jndernemersverenigingen op Schouwen-Duiveland (FOS) en ^regionale afdelingen van Ho- sca Nederland en de Recron. ^organisaties beschouwen het Kgvallen van de verbinding Westenschouwen en jjeuw-Haamstede op lijn 133 •jsenVlissingen en Rotterdam ij de zoveelste inbreuk op de sfbaarheid op het eiland. )okvervalt na de voorjaarsva- entie begin maart de zondags post van lijn 134 tussen Zie keen Renesse. Daarmee laat is provincie 'de kroon op Zee- ad'genadeloos vallen, meent tdavaine, en laat Hennekeij 2 bevolking in de kou staan', trens vreest hij dat door deze -.wikkeling ook de goedkope ®erbus in de Schouwse kust- op de tocht komt te staan Dat project wordt meebetaald mr de recreatieondernemers, fenneer straks een kwart van bestaande lijn wegvalt, heb je ikke kans dat een aantal be- aghebbenden langs die route riit wil stappen. En dan?" logisch Ds gedeputeerde kwam maan- l in de Statencommissie dteer en vervoer met een op- asing voor bedreigde busdien- snop Walcheren, de Bevelan- k en in Zeeuws-Vlaanderen. schrappen in de Schouwse benstregeling is daarentegen piei»het beperkte aantal reizi- jir: in verhouding tot de kosten liet meer dan logisch, meent ennekeij Volgens Midavaine is de gede puteerde slecht geïnformeerd over de plaatselijke situatie. De bus zit dagelijks voller dan hij wil doen geloven en rijdt boven dien niet om het uur, maar ieder half uur. Met nadruk wijst de bondsvertegenwoordiger op scholieren en werknemers die van de busverbinding afhanke lijk zijn, evenals de recreanten (veelal zestigplussers die met het openbaar vervoer uit de Randstad komen) die een flink deel van het jaar op campings in de streek neerstrijken. Boven dien, zo stelt Midavaine, ligt de huidige route van lijn 133 langs het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede. De bewo ners van dat azc zijn eveneens afhankelijk van de bus voor het volgen van inburgerings- en taalcursussen in de omge ving. Acceptabel Hij adviseert Hennekeij in plaats van het schrappen van de lijn te kiezen voor een andere route, via het azc en een aantal campings naar de stormvloed kering richting Vlissingen/Mid- delburg. Dat zou in zijn optiek zeker niet duurder zijn, maar anderzijds wel acceptabel voor de huidige gebruikers .Midavai ne begon gisteren een actie om de gedeputeerde te bestoken met emails. FOS-voorziter W. Ginjaar heeft zich mede namens de brancheorgansaties Horeca Nederland en Recron achter de protestactie geschaard en in middels uitvoering gegeven aan de oproep. Van de 271 huisadressen op de huidige route tussen de rotonde Westenschouwen en de Beije- laan zijn er volgens Midavaine zeker 35 gezinnen met kinderen die (bijna) naar het voortgezet onderwijs op Walcheren of in Zierikzee gaan. Wanneer de vijf haltes in Westenschouwen ver vallen, moeten ze naar Burgh voor de dichtstbijzijnde opstap plaats. Een aantal ouders heeft al aangegeven in dat geval het geld terug te zullen vragen dat ze hebben betaald voor een j aar- kaart van busmaatschappij Connexxion. (oor Piet Kleemans 10UWERS HAVEN - Plan- mmaker J. Beeke uit Brou- mhaven wil dat de gemeente khouwen-Duiveland voor het kor hem ontwikkelde landgoe- krenplan Den Osse bij de mvincie de status van pilot- jroject aanvraagt. Dat schrijft feke an de gemeente. De ge- wnte vindt het daar nog te weg voor. fceke ontwikkelde zijn plan e bouw van negen door groen omgeven landgoede de Cristoffelpolder bij buwershaven in 1998. Beeke hikte daarmee in op het voor- in landinrichtingsproject fhouwen-Oost om recreatie- iplex Den Osse bij Brouwer- bven een 'groene landschap je inpassing' te geven, wide Dienst Landelijk Ge- jsd als Waterschap Zeeuwse banden reageerde positief op plannen van Beeke. De ge- redactie SCHOUWEN-DUIVELAND lit Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE lel; (0111)454647 fac (0111) 454657 Email; redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans famke van Loon AliPankow ^sme Soesman Rudy Boogert (sport) &NTRALE redactie wstsouburgseweg 10 Postbus 18 ^OAAVLISSINGEN lel: (0118) 484000 '3*. (0118) 470102 'mail; redactie@pzc.nl nternet Ww.pzc.nl "nail: web@pzc.nl In natuurvoedingswinkel De Zonnehoed studeerden de kinderen op producten en de manier waarop deze geproduceerd worden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Kinderen laten zien dat pro ducten die je hier koopt misschien aan de andere kant van de wereld gemaakt zijn. Ze bewust maken van het belang van het mi lieu en leren dat ze daar zuinig op moeten zijn. Dat doel streven het Centrum voor interna tionale samenwerking COS en de Werk groep Schoolbiologie na met de Mondiale Milieuspeurtocht. Gisteren werd in Zierik zee de eerste van een nieuwe serie milieu- speurtochten gehouden. Voordat de kinderen op pad gingen werd in gebouw De Driehoek - de thuisbasis van de Werkgroep Schoolbiologie - hun kennis van natuur en milieu getest. Dat viel niet tegen. Dat je afval moet scheiden en dat je een he leboel dingen kunt hergebruiken kwam vlotjes boven tafel. Van een oude autoband kun je sandalen maken. En van een oud blikje speelgoed. Ook aan de orde kwam de herkomst van producten, de manier waarop ze gemaakt worden en welke gevolgen dat heeft voor het milieu. Marjolein Meier van het COS- Zeeland: ,,We proberen kinderen zo te leren waar ze zuinig op moeten zijn en hoe ze dat kunnen doen. Als je melk koopt, kun je dat in een fles kopen of in een kartonnen pak. Je kunt kiezen." Om te laten zien hoe elders in de wereld om gegaan wordt met natuur en milieu werd voorafgaand aan de speurtocht een video vertoond over het jongetje Vola, dat in Calcutta probeert geld te verdienen als vod denraper. Meier: „Het afvalprobleem is we reldwijd en dat proberen we te laten zien. Omdat de milieuspeurtocht op kinderen ge richt is hebben we bewust gekozen voor een film over leeftijdsgenootjes." Tijdens de eigenlijke speurtocht namen de kinderen een kijkje bij achtereenvolgens natuurvoedingswinkel De Zonnehoed, Reisbureau Van Fraassen, de Wereldwinkel, Chinees Restaurant China Garden en speel goedwinkel Intertoys. Later dit seizoen wordt de milieuspeurtocht gelopen in Mid delburg, Goes en Terneuzen. meente Schouwen-Duiveland liet weten ook niet onwelwil lend tegenover het landgoede- renplan te staan, maar hield nog een slag om de arm. De gemeen te wilde eerst een beleidsvisie op landgoederen ontwikkelen en die visie moest vervolgens inge bed worden in het nieuwe be stemmingsplan buitengebied. Inmiddels, constateert Beeke droogjes, is het 2003 en wordt nog steeds gewerkt aan het nieuwe bestemmingsplan. Maar ondertussen ligt er wel een pro vinciale nota over ruimte voor vernieuwing in de verblijfsre- creatie, waarin staat dat de bezetting op de Zeeuwse bunga lowparken achterblijft ten op zichte van de rest van Neder land. En waarin gesteld wordt dat er snel iets moet gebeuren om te voorkomen dat het nog verder bergafwaarts gaat. Verpauperen „De trend in de EU-recreatie- markt is kwaliteit en ruimte. Bedrijven die niet meegaan in deze ontwikkeling zullen snel verpauperen", waarschuwt Beeke. „De snelheid waarmee dit proces kan gaan moet door de overheid niet worden onder schat. In Zuid-Europa en bin nenkort de nieuwe EU-staten zijn procedures veel korter dan hier." Beeke besluit zijn brief met een oproep aan de gemeente om uit voering van de plannen snel - liefst volgende week tijdens de gemeenteraadsvergadering mogelijk te maken door een voorbereidingsbesluit te ne men. Dat zit er niet in, blijkt uit de reactie van de gemeente. De plannen van Beeke kunnen pas beoordeeld worden als het voor ontwerpbestemmingsplan bui tengebied er is. Wanneer dat ge reed is, is nog niet bekend. AAGTEKERKE - De werk groep Dorcas Walcheren houdt zaterdag 1 maart een rommel markt aan de Pekelingseweg 6 in Aagtekerke. De rommelmarkt begint om 8.30 uur en duurt tot 12.30 uur. De opbrengst van de rommel markt is voor de straatkinderen in Ethopië. Er werd volop bijgepraat tijdens de eerste bijeenkomst van de club voor oud-leraren en onderwijsmedewerkers van Scholengroep Pontes locatie Pieter Zeeman. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Conrector en le raar Duits H. Erbrink van Scholengroep Pontes locatie Pieter Zeeman beloofde het vorig jaar maart bij zijn af scheid. Hij zou het initiatief nemen tot oprichting van een club voor oud-leraren en on derwijsmedewerkers van deze school. Erbrink heeft woord gehouden. Nadat de afgelopen maanden al twee nieuwsbrieven onder hen zijn rondgestuurd, hielden de oud-leraren gistermiddag in het scholencomplex in Zie rikzee him eerste jaarlijkse bijeenkomst. „Ik had de indruk dat je, als je hier eenmaal weg bent, niet zo gemakkelijk meer binnen stapt. Je kent als leraar zelf veel te goed de structuur van de opeenvolgende lesuren en hoe graag je dan ook even wilt praten met een vroegere colle ga, de lessen gaan voor", zegt Erbrink. Dat vond hij jammer, want het leek hem heel aardig om als oud-collega's eens even de tijd te hebben om over al lerlei ontwikkelingen te pra ten. Erbrink kreeg spontane mede werking voor de uitwerking van zijn idee van M. Roks en R. Scholten die enige tijd voor hem waren afgezwaaid als le raar. Enthousiast was ook de Pontes-personeelsvereniging MEMO. „Die letters staan ove rigens voor Met Enige Moeite Opgericht", grinnikt Erbrink. Over de naam voor de club van oudgedienden is hij ook nog niet uit. In het briefhoofd wordt voorlopige de afkorting Comvozz gebruikt, want 'commissie oud-medewerkers voortgezet onderwijs te Zie rikzee' is zo'n mond vol. De oud-medewerkers zijn overi gens al uitgenodigd zelf met voorstellen voor een leuke naam voor hun club te komen. Als voorwaarde geldt wel dat de 'zz' ter aanduiding van Zie rikzee erin verwerkt moet zijn. Veel respons De initiatiefnemers begonnen met het achterhalen van de adressen van elke leerkracht en onderwijsondersteunend medewerker die tenminste vijf jaar aan de school verbonden was geweest. „Al die tijdelijke klanten hebben we overgesla gen", zegt Erbrink. De brieven leverden veel respons op. Circa zestig mensen toonden hun be langstelling. Sommigen vin den de ontvangst van twee nieuwsbrieven per jaar ge noeg, de meesten voelen echter wel voor een jaarlijkse ont moeting. Gistermiddag wer den 26 deelnemers ontvangen bij Scholengroep Pontes. Oud ste deelnemer was de 89-jarige L. Korstanje. De oud-collega's kregen een rondleiding door de beide scholen die sinds de fusie één scholengemeenschap vormen. Na de lunch vertelde rectrix W. Haverkamp over re cente onderwijsontwikkelin gen. Verder ging ze in op het driejarige project Leerherber- gen in de Sahel van de Unesco, waar Pontes belangrij ke steun aan verleent. Het gaat om de bouw van educatieve centra in West-Afrika waar jongeren en volwassenen allerlei vormen van onderwijs en opleidingen kunnen volgen. De bijeenkomst werd besloten met een informeel samenzijn voor de oud-collega's en de huidige medewerkers. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat de maximumsnelheid op de Lange Blokweg in Zierikzee binnen de bebouwde kom terugbrengen van de huidige zeventig kilo meter per uur naar vijftig kilometer per uur. Met de bouw van het tweede deel van de nieuwbouwwijk Noorderpolder in aantocht, heeft de gemeente de verantwoordelijkheid over dit stuk weg overgenomen van de provincie. De weg geldt straks als verbindingsweg met de nieuwe wijk. Vanwege de ver keersveiligheid mag daarom straks tussen de bebouwde- komborden en de rotonde niet harder dan vijftig kilometer per uur gereden worden. ZIERIKZEE - Op de Grevelingenstraat in Zierikzee mag bin nenkort tussen de Miereweg en de Oosterscheldestraat niet meer geparkeerd worden. De straat is dé ontsluitingsweg voor de wijk Poortambacht 10. Omdat hier nu geregeld aan beide kanten van de weg geparkeerd wordt, kunnen auto's en vrachtwagens lastig de wijk bereiken of verlaten. Daarnaast zijn de geparkeerde auto's gevaarlijk voor kinderen, die hier tussendoor oversteken naar de verderop gelegen basisschool. MIDDELBURG - Een negentienjarige drankrijder uit Elle- meet is gisteren in Middelburg conform de eis veroordeeld tot zes maanden rijontzegging en duizend euro boete. Het nege ren van een rijverbod gold als strafverzwarend. De man viel 31 augustus vorig jaar in Renesse op bij de politie, omdat hij de verkeerde verlichting voerde. Toen hij het raampje van zijn auto opendraaide roken de verbalisanten een alcohollucht. Uit de blaastest volgde een score van 770 microgram, drieën half keer zoveel als toegestaan. De verdachte kreeg een rij ver bod opgelegd, maar kroop toch weer achter het stuur. „Ik wil - de de auto tweehonderd meter verderop parkeren, omdat de auto op een gevaarlijke plek stond." De man zei zijn rijbewijs niet te kunnen missen. „U heeft zichzelf in de nesten ge werkt", vond officier van justitie J. Zondervan. De politie rechter beaamde de visie van de officier. MIDDELBURG - De Stichting Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen heeft een nieuwe voorzitter. Rijk-Jan Koppejan heeft na acht jaar de hamer overgenomen van Jan Minder hout. Onder de leiding van de laatste nam het aantal dona teurs van de sterrenwacht fors toe tot bijna 350. Ook kreeg Philippus Lansbergen een modern observatorium in Oostka- pelle, groeide het aantal bezoekers en namen de aanvragen voor lezingen en cursussen sterk toe. MIDDELBURG - De gemeente Vlissingen kan doorgaan met de ontwikkeling van de nieuwe woonwijk Souburg-Noord. Gedeputeerde Staten hebben gisteren een verklaring van geen bezwaar afgegeven. De gemeente wil tussen de Reyers- weg, de Middelburgsestraat, de Esdoornstraat en rijksweg A58 een nieuwe wijk ontwikkelen waar plek is voor 300 tot 450 vrijstaande en geschakelde woningen. Gedeputeerde Staten vragen de gemeente wel aandacht voor de ontsluiting van het zuidelijkste deel van de nieuwe woonwijk. Het ver keer daar vandaan wordt afgewikkeld via bestaande wooner ven, wat tot hinder en onveiligheid kan leiden. De gemeente moet dat in de verdere planuitwerking zien te voorkomen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Federatie van Ondernemersverenigingen op Schouwen-Duiveland (FOS) signaleert dat de gemeente 'de laatste tijd te vaak gemaakte af spraken eenzijdig verandert, vertraagt of gewoonweg niet nakomt'. Hierdoor ontstaat volgens voor zitter W. Ginjaar het beeld van een 'onbetrouwbare overheid' en dat is slecht voor het 'product Schouwen-Duiveland' Ook heeft hij kritiek op de houding van de provincie. Het meest recente voorbeeld over de scheefgroei van de ver houdingen is de concept- strandnota. In dat beleidsstuk moet onder meer de vestiging van permanente strandpavil joens worden geregeld. Met de paviljoenhouders werd in vroegtijdig stadium overlegd over de insteek, maar die bleek voor de ondernemers verre van acceptabel. Daarop begonnen ze een agressieve advertentie campagne in de PZC. De com motie was voor wethouder G. van de Velde-de Wilde (WD) aanleiding om deze voor-in spraak op plannen van de ge meente in heroverweging te ne men. De FOS heeft voor die reactie geen enkel begrip, zei Ginjaar gisteren in een toelichting op zijn kritische kanttekeningen in de jongste nieuwsbrief van de eilandelijke federatie. „Zoiets is een leerproces. Wanneer de dis cussie je niet aanstaat, kun je als wethouder toch niet zomaar je keutel intrekken! Kom nou toch! Dat getuigt in onze ogen van gebrek aan politieke moed." Het zit hem hoog dat onderne mers volledig afhankelijk zijn van een overheid waar ze niet altijd even goed van op aan kun nen. STREEKACTMTEITEN BROUWERSHAVEN - Tonnenmagazijn, 18.00 uur: Vijftigjarig jubileum Platte landsvrouwenbond. ZIERIKZEE - Binnen de Veste, 13.30 uur Schouwen-Duivelands kampioenschap schoolschaken; Typerend in dit verband is vol gens Ginjaar ook de manier waarop de provincie met de bus verbindingen omspringt. „De overheid vindt het blijkbaar niet noodzakelijk om Westen schouwen, met de boswachterij, meerdere strandopgangen, strandpaviljoens, diverse cam pings en horecabedrijven, van openbaar vervoer te voorzien De FOS vraagt zich af wat de overheid nu eigenlijk wil, of er eigenlijk wel een visie is. Wil de overheid wel een aantrekkelijk toeristisch product en de econo mie op ons eiland stimuleren? Wil de overheid nu werkelijk kwaliteitsbevordering? Wij vra gen het ons af." Ginjaar verwacht veel van het tweejaarlijks eilandbreed over leg tussen de gemeenteraad en de verschillende brancheorga nisaties dat momenteel in de steigers wordt gezet. Daarnaast vindt hij dat de gemeente zich niet mag verschuilen achter be staande beleidsplannen, maar samen met ondernemers een toekomstvisie op de ontwikke ling van Schouwen-Duiveland op papier moet zetten. „Want wij willen wel!" RENESSE - De Stichting Jakob heeft besloten de voor eind maart geplande reprisevoor stellingen van de musical Ester in de hervormde kerk in Renesse te annuleren. Het besluit daar toe is genomen wegens het plot seling overlijden van hoofdrol speler Henk van Pijkeren. Het bestuur is van mening dat Van Pijkeren zo'n karakteristie ke rol in deze musical vervulde dat een ander hem moeilijk zou kunnen vervangen. Ook Van Pijkerens dochter en twee zoons speelden een rol in 'Ester'. Voor al ook uit respect voor de nabe staanden is besloten de musical niet meer op te voeren. Degenen die al in het bezit wa ren van toegangskaarten kun nen die bij de verkoopadressen weer inleveren en hun geld te rugkrijgen. In september dit jaar starten de repetities voor de nieuwe musical Jona.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35