Balans tussen ernst en humor Beethoven tussen twee Russen jong I ffli 19t/m 25 februari WOENSDAG Arie Silvester Arie Silvester brengen hun cabaretprogramma Rammen. Deze voorstelling is zo goed als uitverkocht. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Guido Weijers Guido Weijers brengt zijn programma Oxymoron. Hij won eind 2000 de publieksprijs van Cameretten. Hij is een dromer en balanceert op de rand van de ethiek. Dorpshuis, Dreischor, 20.00 uur Tien kleine negertjes Toneelgroep De Plattelanders speelt de thriller Tien kleine ne gertjes. In dit spannende verhaal van Agatha Christie komt een wonder lijk gezelschap samen in een afgelegen landhuis. De bewerking is van Eric Wijffels, die tevens de regie dééd, en Rini Fenijn. Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur DONDERDAG Frank Lloyd Wright Hans Dagelet speelt Frank Lloyd Wright was een goede archi tect. Over de opkomst van een redenaar, een charismatisch spreker; over het zinloos hoeden van erfgoed door een man zonder princi pes. Hans Dagelet vertolkt de redenaar en zijn wereldPeter Kuit danst hem en Joop van Brakel is de muziek. Theater Vestzak'99, Vlissingen, 20.15 uur Luc de Vos Luc de Vos leest en zingt. Luc de Vos is de zanger van de Belgische groep GorkiHij draagt onder meer voor uit zijn eerste boek Het woord bij de daad. Porg Bess, Terneuzen, 20.15 uur Rooie Oortjes In De Rooie Oortjes zijn er regelmatig optredens. Deze keer is Copycat aan de beurt, die covers speelt van Robbie Williams tot Cheaptrick en van Thin Lizzy tot Freakpower. Café De Rooie Oortjes, Middelburg, 23.00 uur VRIJDAG Irish Unplugged Irish Unplugged is een veelzijdig programma. Er treden Ierse vedetten voor het voetlicht zoals Frances Black band, Kieran Goss en 'box-virtuoos' Dave Munnelly friends in een afwisselend theaterfolkfestival. Stadsschouwburg, Middelburg. 20.00 uur L'Esprit Musical Het ensemble l'Esprit Musical geeft een concert. Raymond Honing (fluit), Anneke van Haaften (viool), Ruben Sanderse (altviool) en Elske Tinbergen (cello) bespelen originele oude instrumenten of copieën van oude instrumenten. Doopsgezinde Kerk, Middelburg, 20.00 uur Jozef De samen-op-weg-gemeente speelt de musical Jozef. Het verhaal begint met de dood van Jozef, wanneer de familie napraat over de begrafenis. Er is gekozen voor een hedendaagse vertaling van voor velen herkenbaar familieleed. Open Hof, Vlissingen, 20.00 uur Troissoeur De hedendaagse Vlaamse muziekgroep Troissoeur treedt op. De vier heren hebben een stevige muzikale achergrond, onuit puttelijke fantasie en een goed gevoel voor humor. Ze brengen een mix van folk, improvisatie, klassiek en jazz, poëtisch en avantgardistisch. De Stenge, Heinkenszand, 20.00 uur Tien kleine negertjes Toneelgroep De Plattelanders speelt de thriller Tien kleine ne gertjes. Zie woensdag. Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur woensdag 19 februari 2003 Daar de beoogde regisseur niet beschikbaar was, kwam Dini Ploegaert-den Butter (53) eerder aan de beurt om bij Het Middelburgs Theater te regisseren dan voorzien. ,,Ik had geen stuk, wel een heleboel gelezen van Haye van der Heyden, maar van hem had ik juist De Woonboot gedaan. Kan dat wel? Ja, waarom eigenlijk niet. Dus heb ik gekozen voor Jaloezieën"zegt Dini aan de vooravond van de premiè re in het Middelburgse Minitheater. De voorstelling draait om vier personen. Rosa, actri ce, is getrouwd met Charles, een wat gefrustreerd schrijver. Op de dag dat Rosa première heeft, komt haar moeder logeren. En tenslotte is er nog een recensent, die niet bepaald vrolijk over Ro sa heeft geschreven. Rosa en Charles hebben niet zo'n gewel dig huwelijk. „Dat zie je veel in de stukken van Van der Heyden, ze kunnen eigenlijk niet met, maar toch ook weer niet zonder elkaar. Maar je vertelt al gauw teveel. Het is in ieder geval een stuk met veel hilarische, maar ook best ernstige momenten. Ik heb geprobeerd daar een beetje balans in te vinden." De rol van Rosa wordt gespeeld door Ellen Jongejan (28), de benjamin van de vier en nog maar kort lid van Het Middel burgs Theater. Ze speelde voor het eerst in Het dagboek van An ne Frank. „Deze actrice is een personage dat vrij ver van mij afstaat, dus daar kan ik mij erg goed in uitleven. Bovendien is het een soort parodie op de to neelwereld. Wat het aantrekke lijk maakt voor het publiek, is dat het vier totaal verschillende types zijn, waar iets heel her kenbaars in zit. Mijn karakter is iemand die gewoon ongege neerd om aandacht schreeuwt, wat iedereen wel een beetje in zich heeft, maar niet voor uit durft te komen. Zij dus wel, daarom vind ik het heerlijk om haar te spelen, dat hysterische." „In het begin was het best span nend. Het zijn vier grote rollen. Ik moet zeggen dat het mij al leen maar omhoog trekt om met zulke ervaren mensen te wer ken. En de sfeer is ook heel fijn. Het was meer van tevoren, dat ik dacht, kan ik daar wel aan vol doen, maar toen we eenmaal be zig waren, voelde dat goed." De andere drie rollen worden gespeeld door Marianne Sinke als de moeder, Léjon van Es als Charles en Peter Adriaanse als de recensent. De laatste is door zijn vele activiteiten, onder meer als Leeuw in het duo Muis en Leeuw, tal van jaren niet meer op de planken verschenen bij Het Middelburgs Theater. Dit is voor het eerst sinds Cali gula in 1995. ,In het begin had ik een bepaald 'plaatje' van Rosa voor de geest", zegt Dini. „Ik ken Ellen van Anne Frank, waar ik ook in speelde, en daar kwam ze wat stilletjes, een beetje timide op mij over. Dat zag ik in het begin van dit repetitieproces nog te veel, daar moest een flinke schep bovenop. Maar op een ge geven moment zit ik te kijken en denk: het pakt! Vanaf dat mo ment is het alleen maar bergop waarts gegaan. Ja, ik ben er trots op dat ik haar zover heb gekregen." Ellen Jongejan groeide op in Randwijk, studeerde in Nijme gen en kwam drie jaar geleden naar Middelburg omdat ze hier een baan kon krijgen. „Ik ben dramatherapeute. Die oplei ding heeft ervoor gezorgd dat ik de technieken ken. Alleen het vak is echt heel anders dan wan neer je een toneelstuk speelt. Zo werk ik veel met improvisatie. Daar moest ik in het begin wel aan wennen, dat je gebonden bent aan een bepaalde tekst. In mijn werk zit ik meer op de re gisseursstoel en laat mensen dingen doen. Mensen zitten vast in bepaalde denkpatronen en moeten leren ervaren hoe din gen gevoelsmatig op hen over komen. Dat werkt vaak heel confronterend." Confronterend is Jaloezieën misschien ook wel, maar met een lach vanwege de wrange hu mor. Dini: „Bij een komedie krijg ik niet zo gauw een krop in mijn keel en dat verwacht ik ook niet van het publiek." Ellen: „Nou ja, tussendoor zijn er best momenten dat je even moet slik ken." Dini: „Ik denk dat men de communicatie onderling best zal herkennen, hoe mensen met elkaar omgaan. Maar men zal met een brede lach de zaal verla ten." Frans Doeleman Jaloezieën gaat zaterdag in pre mière in het Minitheater in Mid delburg en wordt daar verder gespeeld op 1, 8,15,16 (matinee 22, 28 en 29 maart, 5, 9,12,13 (martinee) en 29 april, aanvang 20.30 uur, matinee 14.30 uur. Scène uit de voorstelling Jaloezieën, met (vlnr) Peter Adriaanse, Ellen Jongejan en Marianne Sinke met Léjon van Es op schoot. foto Mechteld Jansen In de serie Cineconcerten in Vlissingen is zondagochtend het woord aan violiste Manon Meijs en pianiste Jet Janssen. Ze brengen een programma waarin Beethoven geflankeerd wordt door twee Russen. Beide musici zijn zeer actief in het Limburgse muziekleven, maar timmeren ook buiten de provinciegrenzen aan de weg. Zo is Manon Meijs concert meester bij het Nederlands Promenade Orkest en maakte Jet Janssen cd's met onder an dere violist Marijn Simons. Het concert opent met de Suite Italienne van Igor Stravinsky. Deze suite, letterlijk een op eenvolging van dansen, baseer de de Russische componist op zijn eigen balletwerk Pulcinel- la. In 1919 vroeg Sergei Dia- ghilev, leider van de Ballet Russe, aan Stravinsky of hij een aantal bewerkingen wilde maken van muziek van de achttiende-eeuwse componist Pergolesi. Stravinsky had er eerst niet zoveel zin in, maar raakte al spoedig gegrepen door de muziek van diens voorganger. Het resulteerde niet alleen in de door Diaghi- lev gevraagde balletmuziek, maar ook in een suite, gearran geerd voor verschillende bezet tingen. Van Beethoven klinkt de Sona te opus 30 nr.3. Beethoven is zo'n beetje de eerste componist geweest die sonates schreef voor piano en viool in plaats van sonates voor viool en pia no. Had de piano tot dan toe nog een ondergeschikte rol als begeleidingsinstrument, vanaf Beethoven werd dat anders. De piano nam zijn rechtmatige plaats in en zox'gde als tweede kapitein op het schip voor een hoop extx-a muzikale spanning. De Rus Prokofiev zócht juist ontspanning toen hij, na een tux-bulente carrièx-e in het Wes ten, in 1936 terugkeerde naar zijn vaderland. Zijn voorheen controversiële compositiestijl wex*d, geheel in overeenstem ming met de eisen van het Sov- jet-regiem, een stuk toeganke lijker van aard. Zijn Tweede Vioolsonate - het werk dat Meijs en Janssen zondag ten gehore brengen - is dan ook vooral een vrolijke, vriendelij ke compositie. Toch viel ook Prokofiev aan het eind van de jaren veertig in ongenade bij Stalin. De dood van Stalin kwam te laat om daar verande ring in aan te brengen. De componist stierf in maart 1953, slechts een paar uur voordat de dictator overleed. Douwe Eisenga Het CineConcert wordt zondag gegeven in CineCity in Vlissin gen, aanvang 11.30 uur. 't Spektakel Toneelgroep 't Spektakel speelt de komische thriller Don't be af raid of the dark. Regisseur Jeanine Scheele heeft vooral aandacht geschonken aan de komische kant en de typetjes wat uitvergroot. De Halle, Axel, 20.00 uur Viva Plaza Mayo Camerata Viva Plaza Mayo speelt werk van Vivaldi en Piazolla. Na Vivaldi's Vier Jaargetijden volgt na de pauze Piazolla's Las Cuatro Estaciones Portenas en Adios Nonino. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.15 uur Een Pil voor Opa Toneelvereniging Serooskerke brengt de klucht Een Pil voor Opa. Dit wordt in drie bedrijven op de planken gezet door vier dames en vijf heren. Ons Huis, Meliskerke, 20.30 uur Champagne Charlie Champagne Charlie brengt de Zeeuwse veerbootblues. Dit muzikaal theaterprogramma is opgebouwd rond de veer bootliedjes die werden uitgebracht op de cd Laatste Afvaart. Scheldetheater, Terneuzen, 20.30 uur Kunstbende preview De Kunstbende preview geldt 's avonds voor de bands. Overdag wordt die preview op Het Goese Lyceum vex*toond, van theater tot muziek, van dans tot cabaret, door jongeren tussen 15 en 18 jaax*. 's Avonds mag elke school uit Goes een band afvaardi gen naar deze snelle presentatie. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Rasela De jongerengroep van de Stichting Rasela houdt een hiphop avond. Hieraan werken mee de 0118-Posse een free style coptest. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur ZATERDAG Papillon Groep Papilion zingt liedjes uit musicals voor de senioren. Zo zijn er liedjes uit De klokkenluider van de Notre Dame, Po cahontas, Les Miserables en Miss Saigon. Ook worden er andere liedjes ten gehore gebracht, zoals een medley van Vera Lynn. De Stenge, Heinkenszand, 14.00 uur Het kwetsbare Onder de titel Het kwetsbare dragen vier dichters voor. Deze dichters zijn Wim Hofman, Meindert Inderwisch, Yvonne Né en Thom Schrijer. Verder is er als gastspreker Marten Wiers- ma, statenlid voor GroenLinks, over Natuur-Cultuur. De ont vangst is door Rob F. A. Weber van de Stichting Schoon-Genoeg, presentator Nico Out (Scoop), muziek Albert de Vos en geluids band Andries Meijsen. Min Plus-gebouw, Noordwelle, 14.30 uur Da Capo Da Capo brengt drievoudige samenzang, begeleid door twee akoestische gitaren. Robin Verhage, Michiel Schaap en Frederike Verhage spelen rus tige melodieuze covers van The Beatles, Alanis Morisette, Kir- stin Hersch, Chili Peppers, James Taylor, Anouk en K's Choice. De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Hans Dagelet speelt Frank Lloyd Wright donderdag in Vlissingen Champagne Charlie bezingt de veren vrijdag in Terneuzen zondag in Middelburg Guido Weijers brengt cabaret vanavond in Dreischor I' -WZ UT? 11 lm Weissen Rössl wordt opgevoerd zondag in Terneuzen Piet Brakman zoekt het zondagsgevoel zondag in Ellewoutsdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21