Ajax internationaal al volwassen PZC Henman verliest, Krajicek wint Antic vertrouwt op Nederlanders AZ laat beslag leggen op bezittingen Moens Amsterdammers brengen Arsenal op Highbury tot wanhoop Salarissen van United-spelers onder de loep WÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊMR Champions League Mateja Kezman bedankt voor nationale ploeg Eindhoven aan de leiding in derde periode Rijkaard in beeld bij Wolfsburg Van Vossen kampt met rugblessure Griep velt spelers Juventus Vitesse moet dure spelers verkopen Onderzoek naar charge Koswal Heister naar Borussia Düsseldorf Nieuwe leider in Ruta del Sol i woensdag 19 februari 2003 door Andre Hoogeboom LONDEN - De wedstrijd werd met enige angst tegemoet ge zien. Een afstraffing, waarmee Arsenal eerder PSV vernederde, zou een streep door de ontwik keling van Ajax betekenen. Maar zoals eigenlijk al dit hele seizoen hielden de Amsterdam mers stoer stand. De 1-1 in Lon den was opnieuw een bevesti ging dat Ajax het helemaal niet zo gek doet in Europa. Een afgang dreigde, maar het herstel van Ajax was even snel als indrukwekkend. De Amster dammers toonden geen enkel GRONINGEN - De Groninger professor Gerard Sierksma gaat Manchester United helpen bij het beoordelen van de salaris- opbouw bij de club. Die wil wel eens weten of de voetballers Ruud van Nistelrooy, David Beckham en Roy Keane met 100.000 euro per week markt conforme salarissen verdienen, of dat er toch nog wat bij moet dan wel afkan. Manchester United benaderde de London Business School, die een beroep deed op Sierksma. Hij houdt zich in het dagelijks leven bezig met logistiek mana gement, maar gebruikt al jaren economische rekenmodellen voor sportonderzoek. Zo maak te hij een computermodel voor het samenstellen van voetbal teams. Voor het beoordelen van salarissen is volgens Sierksma meer nodig dan kennis over spe cifieke voetbalkwaliteiten. „De absolute kwaliteit van spelers is wel bekend, maar er is nog nooit gekeken naar de relatieve kwa liteit van een speler. Dat is de meerwaarde voor een team. Ro- naldo kan voor Barcelona goud waard zijn, maar voor Madrid niet. Wij denken dat je het ver schil redelijk objectief kunt vaststellen." GPD respect voor de internationaal bewierookte vedettes van Arse nal. De teleurstelling van de treffer van Wiltord in de vijfde minuut werd weggewerkt niet alleen met scherp verdedigen en taakbewust de opdrachten uit voeren, maar ook met zelfbe wust voetbal. Ajax moest aanvankelijk wen nen aan het snel wisselende po sitiespel van de Engelsen. De snelle goal van Arsenal was een gevoelige tik op de vingers en deels het gevolg van lichtzin nigheid en overschatting. Het onnodige balverlies van Ibra- himovic werd gevolgd door een dodelijk snelle counter, ingezet door Vieira, voortgezet door Bergkamp en afgerond door Wiltord. De aanval was oogver blindend en typisch Arsenal. Maar Ajax herstelde, veel beter dan voor mogelijk werd gehou den. De Amsterdamse ploeg liet zich na dat eerste kwartier niet volledig van de mat spelen, zo als eerder in Spanje tegen Va lencia. Pienaar ging brutaal de strijd aan met de fysiek veel sterkere Vieira, De Jong hield stand tegen Pires, brutaal en on bevangen, precies zoals Koe man dat van zijn jonge talenten graag ziet. Het doelpunt van de middenvelder leek op de koele afrekening van een routinier. Het feestvieren, met de vinger op de mond, om Highbury stil te krijgen was de branie van de straat. Arsenal had moeite met de alert spelende Ajacieden. Bergkamp uitte zelfs al in de eerste helft weer zijn frustratie op zijn bewaker Galasek, zoals Bergkamp dat wel vaker doet als het even niet loopt. En moest uiteindelijk nog toestaan dat uitgerekend Galasek de inlei ding verzorgde tot de gelijkma ker. Henry, de Franse topschut ter van Arsenal, startte met een soms stuitende arrogantie, maar moest uiteindelijk ook te gen Pasanen volop aan de bak en begon steeds meer duels te verliezen. Het tactische spel, zoals Koe man dat graag wilde spelen te gen Arsenal ontrolde zich in het voordeel van Ajax. De Engelse superploeg die zo graag ge schiedenis wil schrijven in Eu ropa, moest het antwoord schuldig blijven op een stoïcijns spelende tegenstander. Intussen ontwikkelde zich een dynamische wedstrijd die ge heel werd gespeeld volgens de wetten van het Europees voet bal, voetbal waarin het uiterste gevraagd werd van de concen tratie van de spelers. Een wed strijd met een hoge balsnelheid die het uiterste vroeg van tech niek en fysiek vermogen, waar in fouten direct werden afge straft. Verweet Koeman zijn ploegna de moeizame 2-1-over- winning op Groningen nog een gebrek aan volwassen profes sionaliteit, gisteravond was Ajax honderd procent bij de les. Arsenal botste op een gelijk waardig elftal, dat gaandeweg meer onder druk kwam, maar nooit het hoofd verloor. De on berekenbare klasse van Berg kamp vereiste het uiterste van Galasek. Het schot van Gilber- to, aangespeeld door de Neder landse nummer tien, was daar van het bewijs. De druk werd na rust steeds groter. Lobont hield op onconventionele wijze stand, maar kon daardoor nog niet alle twijfels wegnemen, getuige ook de wijze waarop de Roemeen een vrije trap van Bergkamp verwerkte (hij liet de bal uit zijn handen vallen). Het kwam de kwaliteit van het spel niet ten goede. De strijd won het van de techniek, het op portunisme van de strategie. De wissel Kanu voor Bergkamp in de slotfase betekende opnieuw een kleine overwinning van de Amsterdammers. Pienaar, de onbetwiste uitblinker bij Ajax maakte van Vieira een verbleek te ster, waarmee nog maar een keer werd aangetoond dat het jeugdige Ajax hard op weg is de revelatie van Europa te worden. Arsenal: Seaman (46. Taylor); Lau ren, Campbell, Cygan en ColeWil tord, Vieira, Gilberto (73. Jeffers), Pires; Bergkamp (86. Kanu), Henry. Ajax: Lobont; Trabelsi, Pasanen, Chivu, Galasek en Van Damme (77. Witschge); DeJong, Pienaar (90. Ya- kubu) en Maxwell; Van derMeyde en Ibrahimovic (79. Boukhari). GPD Nigel de Jong heeft Ajax op 1-1 gezet tegen Arsenal. foto Jerry Lampen/RTR WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊKÊÊÊKÈ/ÊÊBÊÊKÊÊ Groep A FC Barcelona (Spa) - Inter (Ita) 3-0 (2-0). 7. Saviola 1-0, 29. Co- cu 2-0, 67. Kluivert 3-0. Scheidsrechter: Frisk (Zwe). Rode kaart: 80. Recoba (Inter). Gele kaart: Cordoba, Christiano Zanetti (Inter). Bayer Leverkusen (Dui) - New castle United (Eng) 1-3 (1-3). 5. Ameobi 0-1,16. Ameobi 0-2,26. Franca 1-2, 32. Lualua 1-3. Scheidsrechter: Hauge (Noo). Gele kaart: Balitsch (Leverku sen). Aantal toeschouwers: 22.500. Barcelona 3 3 0 0 9 8-2 Inter 3 2 0 1 6 7-6 Newcastle 3 1 0 2 3 5-8 Leverkusen 3 0 0 3 0 4-8 Groep B Arsenal (Eng)-Ajax 1-1 (1-1). 6. Wiltord 1-0, 17. De Jong 1-1. Scheidsrechter: Cardoso (Por). Gele kaart: Pasanen, Lobont, Boukhari (Ajax). Aantal toe schouwers: 35.427. AS Roma (Ita) - Valencia (Spa) 0-1 (0-0). 78. Carew 0-1. Scheidsrechter: Stark (Dui). Gele kaart: Zebina, Guigou (Ro ma), Canizares, Kily Gonzalez, Mista (Valencia). Arsenal 3 1 2 0 5 4-2 Ajax 3 12 0 5 4-3 Valencia 3 1 2 0 5 2-1 Roma 3 0 0 3 0 2-6 DEN HAAG - PSV-aanvaller Mateja Kezman (24) speelt de komende tijd niet meer voor de nationale ploeg van Servië en Montenegro, het vroegere Joe goslavië. Hij heeft dit de natio nale voetbalbond meegedeeld. Als reden noemde Kezman het blamerende 2-2-gelijkspel te gen Azerbeidzjan, vorige week. De voorzitter van de nationale voetbalbond, Dragan Stojko- vic, heeft Kezman gevraagd zijn besluit te heroverwegen. „Ons gesprek duurde vijf minuten", aldus Stojkovic. „Hij vertelde mij dat hij zich terugtrok van wege het enorme verschil in spel tussen PSV en de nationale ploeg. Hij zei dat hij me niet kon aangeven wanneer hij weer voor de nationale ploeg zou spelen. Ik vertelde hem dat hij zich niet al - leen verantwoordelijk moest voelen voor ons spel tegen Azer beidzjan. We zijn allemaal verantwoordelijk." Kezman speelde 27 interlands. Daarin scoorde hij tien keer. GPD door Gertjan van Geen ROTTERDAM - Tim Henman is de Britse hoop op tennissucces tot hij zijn laatste bal heeft ge slagen. Geen wonder dat de En gelse pers massaal de Noord zee overstak om getuige te zijn van zijn terugkeer op de baan. 's Avonds vlogen ze allemaal weer terug naar huis. Henman vloog er op het ABN/AMRO- toernooi meteen uit tegen de Kroaat Ivan Ljubicic: 6-4 6-2. Henman was maanden uit de roulatie met een vervelende schouderblessure. Nadat duide lijk was dat hij de afsluitende Masters in Sjanghai niet haalde, liet hij zich opereren aan het ge wricht. Honderd procent zeker heid op herstel kreeg hij niet. „Het was geen breuk, dus er stond ook geen bepaalde tijd voor", zei Henman gisteren. „En artsen konden niets zeggen ver der. Het ging erom wat ik voel de." Gistermiddag voelde hij niets en dat was al een hele opluch ting. De teleurstelling over de kansloze nederlaag was snel voorbij. Henman: „Het is een grappige mix van gevoelens. Om eerlijk te zijn ben ik blij dat die schouder het gehouden heeft. Mentaal was ik voor ze ventig procent daar mee bezig. Als ik morgen geen reactie heb, ben ik blij. Vanaf medio augus tus tot het eind van het seizoen heb ik met pijn gespeeld." Henmans tijdelijke uittreden ging precies gepaard met de ge boorte van zijn dochter Rose Elizabeth, een geluk bij een on geluk. Maar Henman wil weer volop reizen. Wimbledon is ui teraard het belangrijkste voor de tennisser die ooit vierde op de wereldranglijst stond en de laatste vijf jaar vier keer in de toptien eindigde. „Ook in Rot terdam kwam ik om te winnen, maar het is niet verrassend dat ik vandaag verloor. Ik weet dat ik de slagen heb, maar op dit ni veau draait het allemaal om zelfvertrouwen. De kleine de tails maken het verschil. Het is heerlijk om weer te spelen. Op de vlucht hierheen zei ik al tegen mijn coach Larri Stefanki dat ik een vreemd gevoel had. Het is toch anders om met de spelers hier te trainen dan met alleen mijn coach. En toen ik de bal- lenjongens en de lijnrechters zag kreeg ik een goed gevoel. Dat was voor mij het bewijs hoe heerlijk ik het vind om me met anderen te meten." Tegenvaller Over onzekere blessures kan Ri chard Krajicek meepraten. Hij stond anderhalf jaar aan de kant met een elleboogblessure en kreeg een nieuwe tegenvaller te verwerken toen hij een paar maanden na zijn rentree op de US Open een voetblessure op liep. In Milaan dit jaar, Krajicek was nauwelijks twee maanden weer fit, begon de elleboog weer op te spelen, reden genoeg om zich af te melden voor het Davis Cupduel tegen Zwitserland. Gisteravond stond de toekom stig directeur van het toernooi in Ahoy' op het centre court. Tommy Robredo rekte het tot drie sets, maar kon niet voorko men dat Krajicek na drie jaar afwezigheid in Rotterdam weer eens een potje won: 7-6 (5) 6-7 (5) 6-2. De winnaar van 1995 („Het lijkt wel alsof het gisteren was") en 1997 had het karwei ook in twee sets kunnen klaren, maar kon een break voorsprong niet naar setwinst voeren. Op 4-3 werd hij voor de enige keer gebroken. „Dat was het enige moment dat ik zenuwachtig was", verklaar de Krajicek na afloop. Verder had hij over zijn service niets te klagen. Slechts op de fo- rerhandkant miste Krajicek, voor het eerst zonder zijn coach Rohan Goetzke, te veel ballen. „Ik heb nog weinig vertrouwen en ik bewoog niet goed", zei Krajicek daarover. Omdat hij volgend jaar de eindverant woordelijke is in Ahoy', is het uitgesloten dat hij er nog in ten- niskleren verschijnt. Een defi nitieve einddatum zit niet in zijn hoofd. Hij speelt minimaal door tot de US Open en beslist daarna pas of hij daadwerkelijk zijn rackets opbergt. De overwinning op Robredo, de nummer 33 van de wereld, geeft aan dat Kraj icek nog steeds mee kan, als zijn lichaam het maar houdt. De Spaanse 'coming man' bedreigde hem nooit seri eus. Krajicek: „De snelheid op mijn service liep terug inde der de set, maar echt moe was ik niet. Wel was ik niet snel genoeg aan het net en op de baseline. Ik heb de laatste weken te weinig op explosiviteit getraind. Mijn service heeft me hier in de race gehouden." GPD EINDHOVEN - FC Eindhoven gaat in de strijd in de eerste divi sie om de derde periodetitel aan de leiding dankzij een 1-ö-zege op Fortuna Sittard. De Braban ders hebben tien punten uit vier duels. De benauwde overwin ning kwam gisteravond in de slotfase tot stand. Laponder be nutte in de 86e minuut een straf schop. Cambuur/Leeuwarden boekte een mime overwinning bij Veendam. Het werd 1-4, mede door twee doelpunten van Jan Bruin. De clubtopscorer, met vijftien doelpunten, miste ook nog een strafschop. VW won op eigen veld met 2-1 van Stormvogels/Telstar. Bas Jacobs was de grote man met twee treffers. Het duel tussen Go Ahead Eagles en TOP Oss eindigde gelijk: 2-2. Danny Guyt haalde het punt binnen voor de Ossenaren met een doel punt in blessuretijd. Eindhoven - Fortuna Sittard 1-0 (0-0). 86. Laponder 1-0 (strafschop). Scheidsrechter: Van Huiten. Aantal toeschouwers: 1111. VVV - Stormvogels/Telstar 2-1 (1-1). 2. Holwijn 0-1, 35. Jacobs 1-1, 46. Jacobs 2-1, Scheidsrechter: Van Dongen. Rode kaart (2x geel): 75. Leemans (VW). Gele kaart: Hol wijn, Mercimek (Telstar). Aantal toeschouioers: 1325. Veendam - Cambuur/Leeuwarden 1-4 (0-1). 27. Bruin 0-1, 49. Bruin 0-2, 60. Weerman 1-2, 65. Katipana 1-3, 76. Derksen 1-4. Scheidsrech ter: Haverkort. Aantal toeschou wers: 2012. Bijzonderheid: 72. Bruin mist strafschop. Go Ahead Eagles - TOP Oss 2-2 (1-1). 30. Marbus 1-0, 35. Rook 1-1. 81. Kooijman 2-1. 90. Guyt 2-2. Scheidsrechter: Koopman. Gele kaart: Becker (TOP Oss). Aantal toeschouwers: 2000. ANP WOLFSBURG - Frank Rijk aard wordt genoemd als nieuwe trainer van het Duitse VfL Wolfsburg, de ploeg van Stefan Effenberg. Volgens de krant Wolfsburger Nachrichtcn gooit Rijkaard hoge ogen als opvolger van trainer Wolfgang Wolf. Wolf stopt aan het einde van dit seizoen na vijf seizoenen trainer te zijn geweest van de ploeg uit deBundesliga. Rijkaard wercl in 1988 Europees kampioen met Oranje. Daarna vierde hij tri omfen met AC Milan en Ajax Rijkaard was bondscoach van het Nederlands elftal tijdens Euro 2000 en degradeerde daar na met Sparta. GPD DOETINCHEM - De Graafschap-aanvaller PetervanW- zal de komende weken niet in actie komen. De ex-internC nal kampt met een rugblessure. Van Vossen heeft al sin|S trainingskamp in Turkije, half januari, last van zijnnj=N Zeeuw speelde de eerste drie duels na de winterstopnoawj „Maar hij kon nauwelijks trainen", zegt trainer Peter v „Daarom hebben we besloten dat de blessure nu eemr* genezen. Dat houdt in dat hij er de komende wedstriidelj bij zal zijn." GPD TURIJN - De selectie van de Italiaanse voetbalkampioen:, ventus is geveld door griep, vlak voor de belangrijkeCr^r pions League-wedstrijd tegen Manchester United Vjiftj" Iers kunnen vanavond niet spelen op Old Trafford. Do&J Gianluigi Buffon, verdediger Alessandro Birindelli, midce. velder Gianluca Zambrotta en de aanvallers MarcoDiVjjJ Marcelo Salas zijn ziek. Coach Marcello Lippi wist al dat hij ook spits Alessandro Del Piero (dijbeenblessure)a verdediger Mark Iuliano (koorts) moet missen. RTR ARNHEM - Vitesse moet de komende anderhalf jaaropni^ een flink aantal spelers van de hand doen om zijnbelabb^ financiële situatie op orde te brengen. Het gaat daarbij namelijk om oudere, te dure spelers als Bob Peeters.D.^ Martel, Dejan Stefanovic, Dragoslav Jevric en LouisLa^ De noodlijdende club en de gemeente Arnhem werken sad aan een nieuw plan om stadion Gelredome en de voetbalclj te redden. GPD ZEIST - De aanklager betaald voetbal stelt een voororc>. zoek in naar de overtreding die Excelsior-aanvallerLeoK» wal zaterdagavond heeft gemaakt op Orlando Engelaarva NAC. Scheidsrechter Hugo Luijten ontging het dat Kon* zijn voet op het been van de Bredase middenvelder zette. id de televisieregisseur niet. Luijten zal in zijn rapportage^ klaren dat hij meteen een rode kaart had getrokken alshijc< overtreding had gezien. ANP ROTTERDAM - Tafeltennisser Danny Heister speelt volg© seizoen bij Borussia Düsseldorf, uitkomend in deBundesllgs De international, die acht seizoenen uitkwam voor TTVGwj nern, tekende een contract voor twee jaar. De huidigenua mer 19 van de wereldranglijst wordt bij Borussia kopmanva een jong team. Naast Heister spelen ook Michael Maze,Mig nus Molin (beiden uit Denemarken) en de Duitsers Basta Steger en Christian Süss bij Düsseldorf. ANP LUCENA - De Spanjaard Javier Pascual Llorente is de rh we leider in de Ruta del Sol. Pascual Llorente won gisterej derde etappe met aankomst op 860 meter hoogte en narcj leiderstrui over van Oscar Freire, zijn landgenoot in diq van Rabobank. Llorente kwam met kleine voorsprongbiny op de Italiaan Davide Rebellin. Freire, winnaar van tn etappes, verruilt de leiderstrui voor het tricot dat bij het pi tenHassement hoort. ANP/EFE door Gerrit Hendriksen BARCELONA - In de nationale competitie in degradatienood, maar op het Europese toneel een hoofdrolspeler. FC Barcelona maakt het bizarste seizoen door in zijn bestaan. De koppen van de trainer en de voorzitter zijn gerold, de socios grepen in de Primera Division om de haver klap naar de witte zakdoekjes, maar in de Champions League kan de koek niet op. Bar^a won gisteren voor de elfde keer op rij, een record, nu met 3-0 van Inter. Radomir Antic heeft bovendien alle vertrouwen in zijn Neder landse spelers, misschien nog wel meer dan zijn voorganger Louis van Gaal. De nieuwe oe- fenmeester van Barya posteerde voor de belangrijke wedstrijd tegen de Italiaanse opponent behalve Kluivert, De Boer, toe aan zijn 116e Europese duel, en aanvoerder Cocu ook Overmars en Reiziger in de basis. De Serviër kreeg geen spijt van dat besluit. Hij zat voor het eerst in zes jaar weer eens als verant woordelijke man op de bank op het hoogste Europese niveau. Antic trainde toen Atletico Ma drid, clat in de kwartfinale vit loor van Ajax; inderdaad b dens de Amsterdamse glors jaren van Van Gaal. Bijnals: nu met Barcelona op hetzeüd punt in het toernooi aangelat maar dat is evenzeer de verdia ste van de oud-bondsco-i Voor Barcelona scoorden X". Cocu en Kluivert. Een trainer de laan uitstuiï heeft niet altijd zin, zo onöï vond Leverkusen. Klaus Tij möller ging zondag, Thora Horsten kwam. Het gewera schokeffect bleef uit, althans? gen Newcastle United: 1-3. S: Bobby Robson zag opzijn? ventigste verjaardag dat fc met de Engelse aanvalskrad wel goed zit, ook al ontbreh Allan Shearer (geschorst) 3 Bellamy. Shola Ameobi (2)s Lomana LuaLua vondenden; naar het doel van Butt ookwS Alleen Franga deed iets tenï voor Leverkusen. AS Roma AS Roma heeft in de groept Ajax zijn derde nederlaag ge?- den. In eigen stadion verloreni Italianen van Valencia, Spanjaarden zegevierdenines tegenvallend duel door een i« doelpunt van Carew: 1-0.# door Ruud Ramler ALKMAAR - De Alkmaarse ad vocaat Louis Castelijns heeft namens AZ beslag laten leg gen op de bezittingen van Os car Moens. Het gaat om de bankrekening, het huis en de tegoeden die de keeper van AZ heeft bij het CFK, het pen sioenfonds voor beroepsvoet ballers. Woordvoerder Willem Zeijlmans van AZ is zeer te rughoudend in zijn reactie. „Maar ik kan het niet ontken- De beslaglegging is een nieuw hoofdstuk in een slepend con flict tussen het op het kanaalei land Jersey gevestigde Global Images en DSB, het bedrijf van AZ-voorzitter Dirk Scheringa. Namens Moens sloot Global Images in 1998 een tienjarig contract met DSB dat zich daar in verplichtte te betalen voor het gebruik van het portret- - recht van de keeper. Door fiscaal aantrekkelijke over» komst zou het relatief lage** sissalaris van Moens worden aangevuld tot een' inkomen. Na een jaar stopte DSB de beu lingen omdat de keeperzijnwr- plichtingen onvoldoende z» nakomen. Een langdurige troverse volgde. Pas injad-® haalde de doelman zijngeiip. het Nederlands Arbitrageur* tuut. DSB moest, verspreidt meer periodes, tot 2007 een goeding betalen. Inmiddels heeft Schenrji daarvan de eerste termijn va- daan, van 1999 tot 2002,Oino= het niet nader bekend gemaal- bedrag als genoten in* wordt gezien, dient er ook loon belasting over betaald te W den. AZ vordert dat nu W van de keeper. Zijn satans s» AZ alleen is daarvoor niet reikend. Daarom is besloten de beslaglegging. GPD Richard Krajicek was bij zijn rentree in drie sets te sterk voor de Spanjaard Tommy Robredo. fotoToussaintKluiters/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 20