Smikkelen volgens islamitische regels ^°t" PZC Adviezen puzzel Chicken Cottage verovert Nederland Tom Poes en de Ombrenger Casper Hobbes recept Schnitzel met prei en gember het weer SL O I woensdag 19 februari 2003 yjSÉ* Sefina Joyce Het ergste is de onzekerheid, had de specialiste tegen me gezegd. Maar toch liet ze het aan haar collega over om me daarvan te genezen, toen ik eenmaal thuis was en in de optimistische veronderstelling verkeerde dat ik nog heel wat jaartjes mee zou gaan. Een paar op merkingen van de huisarts plus een paar artikelen in boe ken over kanker hadden me aan het twijfelen gebracht. De tweede specialist was heel erg duidelijk, toen hij zei:' U wordt niet oud, dat klopt. Gemiddeld leeft vijftig pro cent nog vijfjaar.Maar wie dan wat dan en hoe dan? Ter wijl ik informatie verzamel over zaken die ik eigenlijk ook niet weten wil, gaat het leven gewoon door. Mijn flat je heeft een leeg tuintje, dat al in februari begint te vragen om invullling. Daarom sta ik in het tuincentrum bij de magnolia's, groot en klein. Altijd al zo'n prachtige tul penboom willen hebben, en nu zal het er dus van komen. Ik droom weg van blauwe klokjes eromheen, en kleine trompetnarcisjes. Dat is een verademing, want vandaag hebben kennissen me weer per post allerlei narigheid toegestuurd, omdat ze het niet kunnen laten het goed met me te bedoelen. Dat ze daarbij volledig voorbij gaan aan wat me echt goed zou doen, daar kijk ik niet meer van op. Sinds ik ziek werd kom ik dat verschijnsel telkens weer tegen - van mensen die me verwijtend mailen dat ik veel te weinig bietensap drink, tot mensen die er zeker van zijn dat de ziekte tussen m'n oren begon. Mensen met dië ten en alternatieve therapieën, die vinden datje huis niet volgens Feng Shui of zoiets is ingericht, zodat je om rampspoed vraagt. Nouja, het worden allemaal lieden die ik voortaan ga mijden, en ze hebben dat steeds maar niet door. De post vandaag was een rabiaat pamflet tegen de medische stand, die patiënten chemotherapie laat on dergaan terwijl toch algemeen bekend is dat chemo ge lijk staat aan zelfmoord. De haat van sommige alterna tievelingen ten aanzien van dokters kan ik niet delen. Ik geef toe dat de ene huisarts m'n knobbeltjes afdeed als vetbulten. Dat de andere arts niets dan de waarheid en de gehele waarheid had moeten vertellen. Maar vijanden zijn het nooit geweest. Ik vroeg een zeer ervaren verpleger wat hij dacht van al dat alternatieve gedoe. Hij vertelde me dat hij nog nooit gemerkt had dat het hielp, behalve één merkwaardig iets: de mensen die zich in alternatieve geneeswijzen be gaven, stierven volgens hem minder krakkemikkig. En dat vond ik een mooi, betrouwbaar antwoord... Je hebt de magnolia stellata, die meteen in kleine witte sterren uitbarst, en de magnolia soulangiana, die veel langzamer groeit, maar juist die witrose tulpen geeft waar ik zo dol op ben. Voor een beetje bloei heb je een gro ter exemplaar nodig, en dat is eigenlijk te duur. Als ik daar eens een klein exemplaar van uitzoeklïk zet het ding tevreden op m'n karretje, maar de man in het tuin centrum ziet me passeren en vraagt of ik weet dat dit klei ne boompje pas over twee, drie jaar zal bloeien. Die man weet niet wat voor wrange dingen ik denk, als ik toch maar voor de grotere, duurdere magnolia kies. Ter wijl ik afreken maak ik mezelf wijs dat zo'n uitgave een heel klein beetje mag, omdat ik over een paar weken toch jarig ben. En eenmaal thuis voel ik mij deels verdrietig, doch deels zeer verguld. Morgen ga ik een schepje kopen. 1 K E O L E O M N 2 K A B R A E A T 3 S R I M O P E L 4 T R E P A A I G 5 S C O N T D R A 6 H A E A R S T U 7 T G A N D G E M 8 T A E M T A N M 9 K G A R N A A L 10 G R A O A N T D 11 P D A R O E O L 12 P O E S D E L R 13 S E A L V O N E 14 K O E N P S E L Chicken Cottage is de 'eerste al lochtone' rivaal van McDo nald's. De Britse fastfoodketen verkoopt halal-kip, -burgers en -friet. Hoe een Irakees moslims en niet-moslims bijeen brengt. door Cathérine van der Linden Nederland? Dat is tien keer meer bureaucratisch en ontmoedigend dan Groot-Brit- tannië. Thair Feely (45), de Brit se directeur van Chicken Cotta ge, laat weinig over van het gemiddelde gemeentebeleid, dat de uitbreiding van zijn fast foodketen vertraagt. Feely wacht in sommige steden in Nederland al twaalf maan den op vergunningen voor een afvalcontainer of een verbou wing. In Den Haag is de opening van drie nieuwe snackrestau rants met enkele maanden uit gesteld tot halverwege dit jaar. Alleen in Leiden was de opening van de eerste Chicken Cottage in 2001 binnen twee maanden rond. ,,Ik dacht toen dat dat standaard was. Maar in dit land wordt vooral in problemen ge dacht en niet in oplossingen. Ondernemers krijgen in Groot- Brittannië steun van adviseurs in dienst van de gemeentelijke overheden. Dat versnelt het proces enorm. De in Irak geboren Brit is als op richter en directeur verant woordelijk voor de expansie van Chicken Cottage in Europa. De fastfoodketen past westerse eetgewoonten aan de spijswet ten van moslims aan, zodat ook zij buiten de deur halal ('toege staan') kunnen snacken. Dat ge beurt door uitsluitend ritueel geslachte kippen, schapen en runderen te gebruiken. Ook in sauzen, dranken en verpakkin gen is rekening gehouden met het verschil tussen rein en on rein. Maar durf Chicken Cotta ge geen islamitische McDo nald's te noemen, want daarmee voelt Feely zijn zakelijk inzicht tekort gedaan. „Wij introduce ren halal-fastfood, maar we zien dat los van religie. We rich ten ons op iedereen. Het zou commercieel zelfs onhandig zijn om onszelf te verbinden aan een klein deel van de markt. „In Groot-Brittannië zijn zes van de tien klanten christelijk, joods of niet-religieus. Zij ko men voor de smaak van de kip, en misschien omdat zij weten dat ritueel geslacht vlees het ri sico op bacteriële besmettingen verkleint. Uit eigen onderzoek blijkt dat bijna niemand princi piële bezwaren heeft tegen hal- al. In Nederland is dat percenta ge zelfs verwaarloosbaar", stelt Halal-snackbar in Leiden. foto Harmen de Jong/GPD Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Pilaar; 2. goudgewicht; 3. eenvoudig; 4. langzaam; 5. tegen; 6. bijna; 7. soort fiets; 8. handtrommel; 9. vaart; 10. aarde; 11. wachtwoord; 12. geneesmiddel; 13. ontvangkamer; 14. rond dak. Horizontaal: 1. Die eigenschap laat je niet los (5); 3. Ongewenst bezoek is wel denkbeeldig (5); 4. Met een explosie bevrijdt de koe zich van een kalkoen (4); 7. Hier opgejaagd of op de kast (5); 10. Neerslachtige stam (9); 11Dat dier bevindt zich in of onder het gras (8). Verticaal: 1. Door elkaar twisten over dameskleding (7), 2. Bent u weg van deze ruiter? (5); 5. Hij heeft niets om het lijf (6); 6. Hier moet het uitkomen, of uit die andere maat (6); 8. Die vogel is 't einde achteraan de slee (5); 9. Wachtklopper (5). Oplossing van gisteren: Cryptogram: Anagram: Horizontaal: 1. Slagzij; 4. rechts; 6. aanhalen; beer-rebel-beller 8. bengel; 9. prik. voer-vloer-overal vaal-afval-vlakaf Verticaal: 1. Straal; 2. accent; 3. zitkamer; 5. dons-sonde-Edison legger; 7. blik. uier-ruïne-Nuxneri kram-maker-makker ader-raden-anders maat-arnati-tatami gans-glans-inslag doel-gloed-gordel Eindoplossing: BOVENMATIG. ©JFS.NL Toen de heer Dickerdack uit de Kleine Club op het stadhuis terugkeerde, trof hij daar zijn politiechef in een zorgelijke toestand aan. „Ik weet het niet, burgemeester", sprak deze op doffe toon. „De geneeskundige dienst heeft de handen vol aan duizelige personen. Ik vraag me af of dat van het omgebruik komt. Er zit iets in de lucht... Of juist niet in de lucht, dat weet ik niet. Maar ik voel me ook lang niet lek ker." „Kom, kom", zei de magistraat verzoenend. „Het zal natuurlijk een herfstgriepje zijn. Van de ombrenger kan het niet komen, want niets is zo schoon en zo hygiënisch als die uitvinding. Zuivert de lucht van gassen en viezigheid, terwijl hij om zuigt. Niet te geloven!" „Nee", gaf de com missaris toe. „Ik weet het niet, bedoel ik. Maar een griepje voelt anders aan. Héél anders." De burgemeester maakte Het gerecht van vandaag toont aan dat de invloed van de Indonesische keu ken niet meer is weg te denken. Nog deze week treft u in deze rubriek een ander voorbeeld aan. Het merkwaardige is, dat de invloed van de Indonesische keuken in ons land groot is geworden nadat de ban den met Nederlands Oost-lndië waren ver broken. Hoofdgerecht voor 2 personen: 2 varkensschnitzels, elk ca. 100 gram zout witte peper uit de molen ca. 11/2 eetl. bloem, gezeefd 2 eetl. (zonnebloem)olie 20 gram boter 1 - 2 grote preien, schoongemaakt ca. 300 gram, in uiterst smalle ringen gesneden 1 2 theel. scherpe kerriepoeder (Madras) 1 knoflookteentje, ragfijn gehakt of uitge perst 1 theel. sambal oelek 4 eetl. gembersiroop, uit potje 2 theel. zoete Indonesische sojasaus 4 gemberbolletjes uit potje, in uiterst smalle reepjes (draadjes) gesneden 2 - 3 eetl. seroendeng (geroosterde kokos met pinda's), eventueel uit potje Maak het vlees droog met keukenpapier, Wrijf de schnitzels in met wat zout en pe per. Wentel het vlees daarna door de bloem, schud overtollige bloem er af. Verhit een koekenpan en laat olie en boter heet worden. Bak de schnitzels snel aan weerszijden goudbruin. Schakel daarna de warmtebron terug en laat de schnitzels Zeeland: Zon blijft Feely. Joy van Dongeren en Kim Nankman schuiven met kruidi ge kip vleugels en softijs aan een tafel in Leiden. Van Dongeren raakte in de Verenigde Staten verslaafd aan fastfood-kip en vindt de Amerikaanse smaak voorlopig alleen terug in de hal- al-versie. „Ik kom hier ook voor de gezelligheid. Chicken Cotta ge is een bistro vergeleken bij de fabriek die McDonald's is ge worden. Naast hun tafel happen de 'Ne- dermarokkanen' Lakhdar Mbarki en Said Jaf Jaf in gepa neerde kippenbouten. „Kijk", zegt Mbarki .„alleen hier kan ik er van op aan dat ik geen half- om-half hamburgers krijg voor geschoteld. Ik kom voor halal en de kip. Die is helemaal wit, want bij ritueel slachten blijft er geen bloed in het vlees achter. Dat is gezonder, dat weet iedereen." Assistent-bedrijfsleider Hizel Ashti Mohammad heeft in de twee jaar dat de eerste vestiging van Chicken Cottage open is misschien drie keer tekst en uit leg over halal moeten geven. Sinds dierenactivisten vlak na de opening een verband wilden leggen tussen het bedrijf en de onzachtzinnigheid van de slacht en zelfs met Bin Laden, hangt er een beschrijving aan de muur. Daarin meldt het bedrijf dat ritueel slachten niets nieuws onder de zon is, en tegenwoor dig met verdoving geschiedt. Thair Feely weet uit ervaring in thuisland Groot-Brittannië dat halal vanzelf inburgert. Hij be gon er in 1983 met El Halal Fried Chicken, nadat hij vanuit zijn reclamebureau de wereld van fastfoodketens leerde ken nen Ruim tien j aar later konden ook franchisenemers in de ver nieuwde Chicken Cottage stap pen. De keten telt nu 47 vestigingen in Groot-Brittannië en verkent de markt in Nederland, België, Duitsland, Zuid-Afrika en Saoedi-Arabië. GPD Toonder Studio's Het blijft de komende dagen zonnig Door: Johsnki winterweer in Zeeland, al neemt het wol kenaandeel later in de week wel toe. Verder loopt de tempera;- iedere dag verder op, met waarschijnlijk vanaf zondag 7 gra^f Vandaag ligt het kwik rond 3 graden, maar een stevig doorv^ de wind maakt het buiten voor het gevoel echter koud.zode'V dikke jas en muts bij activiteiten buitenshuis zeker geen over^ ge luxe zijn. Die wind waait matig, soms vrij krachtig uit hete* ten. Hierdoor voelt het aan als -3 of -2 graden. Die gevoelstemperatuur noemen we met een engelse term windchill en is van belang voor mensen die lange tijd buiten moeten zijn. Er wordt veel zonneschijn verwacht met hooguit* sluierbewolking of een paar vliegtuigstrepen. Vanavond en vèv nacht blijft het vrij helder en blijft het doorwaaien in hetZe&sa hierdoor wordt het met -1 graad minder koud dan afgelopen nacht. Morgen boekt de temperatuur winst en komt dank zij v» zon uit op 5 graden. Die flinke hoeveelheid zon blijft eigenlijk tot en met zondag aanwezig. Daarna is het aandeel wolken zo ver toegenomen dat zij de zon vaker gaan onderscheppen. De kans op neerslag blijft echter ook dan klein en de temperatuur loopt overdag steeds verder op naar mogelijk 7 graden op zondag. In de nachten ligt het kwik eerst nog onder het vriespunt, maar ook daar komt na het weekeinde verandering in als de temperaturen blijven steken op 2 a 3 graden. Aan de grond kan het dan, zeker op beschut- - te plaatsen nog wel een graad je vriezen. Meer wind Vooruitzichten donderdac vrijdag zaterdag zondag weer O O max. 5° 4° 6° 7° min -1° wind ZO 4 03 Z 4 ZW 4 Zon vandaaj op 7.5ü' onderli Maan vandaag op 21.K onder 9.1- Nautisch bericht De temperatuur van het kustwater bedraagt circa 4 graden er oostenwind is matig tot vrij krachtig. Het zicht is goed. Waterstanden wat korzelig een einde aan het gesprek, zodat de lijdende beambte even later weer ongetroost op straat liep. „Herfst griepje", mompelde hij bitter. „Ik hou vol, dat er wel erg veel om gezogen wordt, en ik vraag me af of men niet kan omkomen door te veel omgebruik. Overal liggen verziekte voorbijgangers. Maar ja... Misschien heb je er minder last van als je een opgewekte stemming hebt zoals de burge meester..." Het leek of hij daar gelijk in had, toen de deur van het café om de hoek geopend werd en een opgewekt ge praat zijn somber geprevel overstemde. „Afgesproken", riep een schorre stem uit de uitspanning. „Met dat hand- geldje van je kan ik vast beginnen, ouwe reus. Maar eerst ga ik een gasmaskervergunning aanvragen. Zaken zijn zaken. Super-zaken!" WOENSDAG Hoog water Laag wate 19 FEBRUARI uur cm uur cm uur cm uu Vlissingen 03.32 242 15.52 265 10.07 23 9 22,16 Terneuzen 03.50 266 16.08 290 10.35 25022.46 Cadzand 03.06 234 15.26 258 09.42 23421.62 Roompot Buiten 03.26 177 15.45 202 09.39 17321.65 Roompot Binnen 05.00 139 17.28 158 10.54 15023.20 Zierikzee 05.20 161 17.50 182 11.20 17023.35 Krammersl. West 05.50 171 18.13 196 11.26 17423.35 Hansweert 04.25 272 16.45 296 11.00 26 6 23.10 Stavenisse/Yers. 05.26 165 17.50 187 11.20 171 23.35 DONDERDAG Hoog water Laag water 20 FEBRUARI uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 04.12 244 16.33 259 10.50 242 2253 Terneuzen 04.30 269 16.53 284 11.17 25423.28 Cadzand 03.46 237 16.06 253 10.25 23 7 22.35 Roompot Buiten 04.06 179 16.26 196 10.30 176 2231 Roompot Binnen 05.42 140 18.16 152 11.50 155 -.- Zierikzee 06.00 161 18.30 176 12.05 174 Krammersl. West 06.30 171 18.53 190 12.06 179 -.- Hansweert 05.06 274 17.25 289 11.43 27 1 23.53 Stavenisse/Yers. 06.06 166 18.32 182 12.02 176 door Bill Watterson SORRY, SCHAT, VIND JE HET GOED ALS WE DAAR EEN ANDERE KEER OVER PRATEN L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Europa: Sneeuw Hans Belterman nog 4 minuten aan elke zijde zachtjes bak ken, Houd de schnitzels daarna warm. Fruit hierna de prei zolang in de resterende olie tot ze zacht is geworden. Strooi kerrie poeder er over en schep sambal oelek en knoflook er door. Voeg na 1 minuut 1 deci- literkokendwatertoe. Leg het deksel op de pan en laat alles 4 - 6 minuten zachtjes smoren. Roer sojasaus en gembersiroop erdoor. Laat alles zonder deksel sudderen tot door het indampen ongeveer de helft van de oorspronkelijke hoeveelheid vocht is overgebleven. Presentatie: leg de schnitzels op voorver warmde borden en strooi de gember er over. Schep de prei ernaast. Bestrooi de prei met seroendeng. Serveer de rijst apart. Lekker met komkommersalade. K O 'O J\ 01Q^ VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG 19 Van Scandinavië tot aan Italië is het dankzij een krachtig hogedrukgebied droog en vrij zonnig weer. Vooral in Duitsland komt wel wat bewolking voor. In de nacht vriest het meest W tot matig en overdag wordt het 0 tot 5 graden, in Italië 5 tot 10 graden. Spanje en Portugal krijgen te maken met eenstow die plaatselijk veel regen achterlaat, in het noorden in de berg. boven de 600-1000 meter ook sneeuw. Het zuiden haalt nog n- 15 graden. In het oosten van Europa is het vies winterweer mt. sneeuwbuien en temperaturen rond of iets beneden nul. Griekenland en Turkije krijgen in de kustgebieden met buien te maken en op de Egeïsche zee stormt het. In Athene wordt net slechts 9 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 2