hirac kwetst nieuwe EU-leden iirm PZC Peuterverblijf doelwit treiteraar UJ als EQoensdag Gebouwen KLPD slecht beveiligd Verwarde man richt inferno aan franse president woest over pro-Amerikaanse opstelling in zaak-Irak Oprichter van llossad dood ^Automobiliste FEewond door oseerpaal Smokkel van sigaretten vaker via Zeeland bij Wehkamp I PAKKER De Geus zet ambtenaar aan kant Noord-Korea roert oorlogstrom Bescherming voor vaargeul 15 Ajax houdt Arsenal in bedwang Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- J 3° 1" 4" lo" 04 Veel zon en koud. Daarbij een matige tot li jachtige wind uit het oosten. I Maxima rond 3 graden. Advertentie Ij246e jaargang no. 42 woensdag 19 februari 2003 I los nummer 1,10 |nrHfittyvan Rooi) BUSSEL - Een knallen- Ie ruzie tussen de Franse resident Chirac en de andidaat-leden van de Xheeft gisteren de moei- aam bevochten Europese snheid in de zaak-Irak [oliedig overschaduwd. ^fthirac ergert zich wild aan de W [o-Amerikaanse opstelling ju de toetredende landenAan te deinde van de Europese top an maandag haalde de Franse [Kident uit: hij noemde het copgevoed'. 'lichtzinnig' en dis 'gevaarlijk' dat de kandi aten op eigen houtje en zonder rerleg de Amerikaanse kant lezen. E] suggereerde zelfs dat hun Ktreding tot de E U door de na tionale parlementen nog kan worden tegengehouden. Over Roemenië en Bulgarije zei Chi rac: „Zij hadden geen betere methode kunnen vinden om hun kansen op het lidmaatschap in gevaar te brengen." Oost-Europa sloeg gisteren te rug. 'Onverstandig, onrecht vaardig en ondemocratisch', oordeelde de Roemeense presi dent Iliescu. Volgens de Poolse regering zou Chirac enig 'res pect' moeten tonen en op zijn minst belangstelling kunnen hebben voor het standpunt van de Oost-Europese landen. „Hier is sprake van enige nervositeit", was de neerbuigende reactie uit Bulgarije. „Dit is geen produc- JERUZALEM - De man die als fcflfd van de Israëlische gehei- KdienstMossad in 1960 in Ar- rnlinië Adolf Eichmann ont roerde, Isser Harel, is gisteren ld ptorven. ««pre 1. in 1912 in het Russische ibsk geboren als Isser Hal- mn, was 91Harel was een van oprichters van de Mossad, wan hij van 1952 tot 1963 leiding had. Ook stond hij aan de wieg van de Shin Bet, t binnenlandse veiligheids- ienst. AP jCOES - Een automobiliste uit I fleinkenszand is gistermiddag w jewond geraakt bij een ongeval ♦pde verkeersdoseerinstallatie nn het waterschap Zeeuwse Eilanden aan de Anthony Fok- mtraat te Goes. laar auto werd zwaar bescha- tijd. De vrouw stond te wach- a voor het rode verkeerslicht tjde installatie. Toen het groen fld reed ze door. Op het mo- Kntdatze boven het apparaat sedkwam het uit de grond naar )r de klap waarmee het ap- aat tegen de auto sprong ing de airbag open. Daarbij wam een bijtend poeder vrij 'itop haar kleren terechtkwam agaten in haar kleding brand- 1e. De vrouw liep ook brand enden aan haar borst en ar- *n op. Na behandeling in het Öenhuis kon ze naar huis. doseerpaal moet sluipver- k: tegengaan. Elke keer dat a auto is gepasseerd, komt de pl omhoog en moet de volgen- bestuurder wachten totdat fepaal weer zakt. De installatie ;fgt al sinds de aanleg voor jroblemen. Eerder werden au to's beschadigd en het apparaat szeer regelmatig buiten ge- pik. Ook is de installatie het helwit geweest van vandalen, eter op hebben geschoten. Dikke rookwalmen ontsnappen uit de luchtkoker bij de ingang van het metrostation in Daegu. van onze redactie buitenland SEOEL - Een waarschijnlijk geestelijk ge stoorde man heeft gisteren de fatale brand gesticht in een metrotrein in de Zuid-Kore- aanse stad Taegu, die aan zeker 120 mensen het leven heeft gekost. We heb ben nog geen idee wat zijn motieven waren, maar gaan er vanuit dat hij geeste lijk gestoord was. Hij is al eerder wegens psychische stoornissen behandeld", aldus politiecommissaris Suh Hyon Soo. De 46-jarige verdachte werd vrij snel na de aanslag gearresteerd. Hij was met brand wonden naar een ziekenhuis gebracht en werd na behandeling verhoord door de poli tie. Daarna is hij naar een inrichting voor geesteszieken overgebracht. Zeker 135 mensen raakten gewond. De red dingsdiensten hielden gisteravond nog re keningmet tientallen, mogelijk 170 vermis ten. In het metrostation kwam op het mo ment dat de brand om zich heen greep een andere trein binnen. In totaal bevonden zich naar schatting ruim 400 mensen in de treinen. In de uitgebrande wagons lagen gisteravond nog meer dan 70 verkoolde lij ken. Ooggetuigen meldden dat een man een flacon met een licht ontvlambare stof tot foto Lee Jae-Hyuk/AP ontsteking bracht. Hij gooide het spul in een treinstelkort voor het vertrek van de metro Veel passagiers konden de trein niet uit om dat de deuren net dicht waren gegaan. Een man wiens vrouw met de trein onderweg was, vertelde op televisie dat hij van haar een wanhopig telefoontje kreeg: „Help me. Er is brand in de metro. De deur is op slot." Dichte, zwarte rook steeg op uit de trappen huizen en luchtkokers. Giftige gassen be moeilijkten eveneens het reddingswerk in de ondergrondse. Na drie uur was de brand weer het vuur meester. Boven de grond lag het verkeer enige tijd stil door de giftige walm. GPD/RTR/DPA tieve manier om tot eenheid in de Veiligheidsraad te komen." De Britse premier Blair verde digde gisteren de kandidaat- landen, die volgens hem 'net zo veel recht varr spreken' hebben als iedere lidstaat van de Unie. „Zij kennen de waarde van goe de transatlantische betrekkin gen", aldus Blair. De regerings leiders van Tsjechië, Polen en Hongarije ondertekenden enke le weken geleden samen met Blair en de Spaanse premier Az- nar een publieke steunbetui ging aan de VS. Frankrijk is niet enthousiast over de uitbreiding en vreest dat de Franse invloed in de Unie er door zal verminderen. De uit barsting van Chirac versterkt het algemene gevoel onder de kandidaat-landen dat zij in de kwestie-Irak als 'tweederangs lidstaten' worden behandeld. Volgens een Poolse diplomaat roept het herinneringen op aan de Sovjet-tijd. „Het is niet de eerste keer dat we onder druk worden gezet", zei de Bulgaarse onderminister van Buitenland se Zaken Ivanov gisteren. Bijgepraat De toetredende landen waren maandag niet uitgenodigd op de Europese top. Gisteren zijn ze in Brussel bijgepraat door het Griekse EU-voorzitterschap. De Griekse premier Simitis gaf toe dat de uitbarsting van Chi rac het allemaal niet makkelij ker maakt. „We moeten de me ningsverschillen tussen oost en west zien te verkleinen en niet groter maken." GPD pagina 4: eenheid ver weg pagina 5: nieuwe resolutie TERNEUZEN - De smokkel van sigaretten verplaatst zich richting zuidgrens. Ruim eenderde van de siga retten die Douane en Fiod vo rig jaar in beslag namen werd via Brabant en Zeeland aange voerd: 24 van de 69 miljoen siga retten. In het douanedistrict Roosen daal, waar Zeeland en Brabant onder vallen, werden in 2002 bijna 24 miljoen sigaretten in beslaggenomen tegen 17,5 mil joen het jaar ervoor. In heel Nederland is sprake van een forse daling. In Rotterdam is die het grootst, van 90 miljoen sigaretten in 2001 naar 39 mil joen in 2002. Dat heeft volgens een douanewoordvoerder onder meer te maken met het gebruik van de containerscan. GPD Advertentie /IA isolatieglas verwarming zeer comfortabel /y\ Glashandel W MELIESTE Livingstoneweg 21, GOES. Tel. (0111| 227854 Advertentie ■\gr door Raymond de Frel BRESKENS - Sinds oktober wordt kinderdagverblijf De Duizendpoot in Breskens las tiggevallen door een nog onbe kende man of vrouw. Kapotge slagen wijnflessen op het plein, peuken in de zandbak en hon denpoep op het gras maken het de kinderen dikwijls onmoge lijk om buiten te spelen. De Dui zendpoot zou het liefst zo snel mogelijk verhuizen. „We vegen het glas telkens op, maar dat is niet zo eenvoudig. De scherven kruipen overal tus sen, dus moeten wij met een krabber het plein glasvrij ma ken", vertelt leidster H. Dees. De ellende begon in het najaar van 2001, enkele maanden na dat De Duizendpoot openging. Een raam werd beklad, de brie venbus werd dichtgekit en één van de leidsters werd 's nachts meerdere keren opgeschrikt door een rinkelende telefoon. Op een gegeven moment werd een briefje in de bus gegooid met de tekst 'Die auto's met draaien de motoren houden ons uit de slaap'. De leidsters attendeer den de ouders op dit briefje. Na enkele weken stopte het getrei ter. Tot oktober. Vooral de glas- Advertentie HORTENSIA Rijkbloeiende kamerhortensia in diverse kleuren. Hoogte 40-45 cm. MOOI WEER EUROPAlUIN GOES.011.3-21S39S. OOSTBURG, 0117-4S2279. REN ESSE, 0111-461031 scherven zijn voor de kinderen gevaarlijk. „De afgelopen week was het rustig, wellicht omdat in het dorpsblad aandacht is be steed aan dit gedoe. Maar twee weken geleden konden we in ze ven dagen tij d drie keer glas op vegen. We hebben wel een ver moeden wie hier achter zit. maar dat kunnen we niet hard maken. Ik vermoed dat deze man of vrouw last heeft van het buiten spelen van de kinderen Dat gaat nou eenmaal gepaard met geluid. Als er eentje valt, huilt-ie. Het kan natuurlijk ook zijn dat hij of zij kinderen totaal niet kan uitstaan. Dat zou hele maal cru zijn", vertelt Dees. De Duizendpoot wilde vanwege uitbreidingsplannen aanvanke lijk binnen een jaar verhuizen, maar door de recente gebeurte nissen hopen de leidsters in overleg met de gemeente Sluis zo snel mogelijk te verkassen Minister De Geus van Sociale Zaken heeft topambtenaar Bekker gisteren 'kritisch toegesproken' en hem van het on derzoek naar fraude in de zorg afgehaald. Een externe des kundige gaat nu de risico-analyse maken. Bekker had de minister bezworen dat hij een brief van vorig jaar, waarin hij de omvang van de zorgfraude relativeer de, een jaar eerder had geschreven. Een Noord-Koreaanse militair werpt boze blikken in de rich ting van de grens met Zuid-Ko- rea. Noord-Korea dreigde giste ren de wapenstilstandsovereen komst van 1953 met het zuiden op te zeggen. Waarschijnlijk komt het dreigement voort uit vrees voor sancties door de VS. Noord-Korea en de VS liggen in de clinch over ontmanteling van het Noord-Koreaanse kernwapenprogram ma. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij wil de hele Westerschelde, dus ook de vaargeul, onder de Habi tatrichtlijn laten vallen. In dergelijke gebieden gaan ecologi sche belangen boven economische. Wat voor gevolgen dat zal hebben voor een verdere verdieping van de vaargeul, durfde minister Veerman gisteren niet te voorspel len. Ajax heeft gisteravond in de Champions League gelijkge speeld bij Arsenal: 1-1. In Lon den kwam de thuisclub door Wiltord op voorsprong. De Jong scoorde voor de formatie van coach Koeman. Arsenal, Ajax en Valencia staan nu met vijf punten boven aan in groep B. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; wetenschap: 10; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 20; uit: 21,22 en 23; jong: 24 en 25. door Ferdi Schrooten DEN HAAG - De beveiliging van de gebouwen van het lande lijke politiekorps KLPD schiet ernstig tekort. Van 105 onder zochte locaties blijkt er niet een aan de eisen te voldoen. Vooral door gemakzucht van politie personeel kunnen dieven gevoe lige informatie en kostbaar ma terieel stelen. Dat concludeert het Korps Lan delijke Politie Diensten na in tern onderzoek. Bij het KLPD zijn onder meer de nationale re cherche en de verkeerspolitie ondergebracht. Voor een deel komen de beveili gingslekken door technische en bouwkundige tekortkomingen. Maar het grootste probleem vormen de vele politiemedewer kers die beveiligingsregels aan hun laars lappen Zo lag op een locatie vertrouwelijke informa tie over zware criminaliteit voor het grijpen, meldt onderzoeker Jan de Heer. Bij sommige vesti gingen van de Dienst Levende Have is het veiligheidsbewust zijn zo laag, dat dieven er mak kelijk vandoor kunnen gaan met een vermogen aan trailers, paarden, honden en ME-uitrus- ting. Elders hadden medewerkers het elektronisch oog van een schuif deur afgeplakt. De deur bleef daardoor openstaan. De Heer: „Dit was voor de medewerkers makkelijker, omdat ze anders hun pasje iedere keer moesten pakken. Gevolg was wel dat er ineens vreemde mensen in de hal stonden." Het is niet duide lijk in hoeverre de beveiligings lekken tot incidenten hebben geleid. In Zeeland heeft de KLPD drie vestigingen. Het gaat om de wa- terpolitie in Hansweert, Ter- neuzen en Vlissingen. GPD Advertentie ma naam:c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,-. straat. n(. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats: nen zes maanden) telefoon:n noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maancj met numme' I I I I I I I I I I automatische incasso 20,50). handtekening: Per kwartaal met automatische incasso 55,10). D per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- r vens, In de colofon treft u nadere informatie aan. 'ncasso 209,90). S Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice R''71 ^?Y4''nnnnnP'' Antwoordnummer 112 uuuvvjz: 4800 VB Breda dt wq do vr z» (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1