Westerschelde krijgt bescherming Enthousiasme als politiek wapen 'ontje Walsoorden ioogst haalbare Dok Van Gelder boos p Defensie over ransport Patriots Tunnelcriticus wint bij Raad van State 15 Dok vaargeul naar Antwerpen komt onder Europese Habitatrichtlijn Zilverlinde op reis Streekartiesten treden op in Zandstraat Klimmen en grotafdaling a> Lijsttrekkers met elkaar in debat Energie Brussel tegen concurrentie loodsen Straf voor schop tegen politiewagen Man aangehouden voor bedreiging Boete voor geweld in verkeer Jongen gooit met strijkers Provincie houdt zeggenschap over havens woensdag 19 februari 2003 ^Marmen van der Werf HAAG - De hele Wester se. inclusief de vaargeul «arAntwerpen, komt onder de techerming van de Europese Ebitatrichtlijn- Het ministerie bh Landbouw, Natuurbeheer ■\isserij (LNV) heeft dit giste- Ubekendgemaakt. Of dit ge- Jm zal hebben voor de fccussie over een verdere ver- fepingvan de vaargeul, durfde gister Veerman van LNV niet ivoorspellen. „We wachten af ^Vlaanderen bezwaar maakt." beslissing om de volledige blei-schelde als Habitatricht- Lgebied aan te melden bij ^sSel is onder politieke druk genomen. De vaargeul was er eerst buitengehouden, maar dat pikte de Europese Commissie niet. Nederland wilde Vlaande ren niet voor het hoofd stoten. Bij de aanwijzing van Habita trichtlijn-gebieden gaan ecolo gische belangen voor economi sche. Voor bestaand gebruik heeft de Europese bescherming geen consequenties. Dat kan wel het geval zijn bij nieuwe ingrepen, zoals een verdere verdieping. Zo'n ingreep blijft overigens mogelijk, als 'een groot open baar belang' in het geding is en compenserende maatregelen voor het verlies aan natuur waarden uitvoerbaar zijn. De aanwijzing van de hele Wester- schelde tot Habitatrichtlijn-ge- verdieping eind jaren negentig Oosterschelde. het Grevelingen bied vergroot de druk om echt onvoldoende is gebeurd. en het Volkerak-Zoommeer, werk te maken van natuurcom- Alle grote wateren in Zeeland Langs de randen van de Ooster- pensatie. De Europese Commis- waren al aangemeld voor de Ha- schelde zijn daar nog enkele ge- sie vindt dat dit bij de laatste bitatrichtlijn: de Voordelta, de bieden aan toegevoegd, onder rFrankvan Cooten OGELWAARDE - Een fiets teer zoals van Breskens ir Vlissingen is voor Oost- mws-Vlaanderen onhaal- ar. Het hoogst haalbare zal sipontje van Walsoorden naar msweert zijn. Khouder B. Pauwels deelde i:maandagavond mee tijdens vergadering van de dorps- sdm Vogelwaarde. 'i gemeenten Hulst en Rei- twaal spraken vorige week 1 de provincie over de haal- jrheid van een fiets-voetveer. teens Pauwels wordt het hui- •y traject Perkpolder-Krui- en geschrapt, omdat de sgers niet meer mogen wor- ngebruikt. „Het traject Wals- aien-Hansweert zal het haalbare zijn, naar het srbeeld van het project 'Fiets nrondje met een pontje'. Een rticulier ondernemer zal daar moeten inspelen, met wel- ht wat subsidie van gemeente [provincie", zei Pauwels. deputeerde Staten besloten üeren in te stemmen met een onderzoek naar het reisgedrag van passagiers op het veer Kruiningen-Perkpolder na het verdwijnen van deze veerver- binding. Deze studie moet uit wijzen hoeveel mensen behoefte hebben aan een fiets-voetveer- verbinding en welk percentage van deze mensen op dit veer is aangewezen. Het gaat om men sen die geen gebruik kunnen maken van de Westerschelde- tunnel. Mening Het onderzoek wordt uitge voerd door de Grontmij. De en quête wordt gehouden op zater dag 22 februari en dinsdag 25 februari. Alleen de voetgangers, fietsers en bromfietsers wordt om hun mening gevraagd. Het betrekken van automobilisten bij het onderzoek is te duur. Het concept-rapport is half maart beschikbaar. De studie kost 16.500 euro en wordt betaald door Hulst, Reimerswaal en de provincie. Ongeacht de uit komst van het onderzoek, ziet de provincie geen mogelijkhe den de veerverbinding in stand te houden. lorRon Maqnée HDDELBURG - Commissaris nude koningin W. van Gelder «ft een brief op poten naar de- 5>iegestuurd. Hij vindt dat hij ibat over de Patriot-transpor- lisgeïnformeerd. k transporten begonnen vori- veek vrijdag. De eerste ge- over het konvooi ver- ffl Van Gelder naar eigen %en op donderdagmiddag. 5 in de loop van de avond eden de berichten officieel rtstigd door het Nationaal fedinatie Centrum van het nisterie van Binnenlandse tien. Dit centrum is belast es het in goede banen leiden - het transport van Ameli as materieel en personeel. taGelder vindt het vreemd dat de voorbereidingen in de rovincie al werden getroffen ader dat hij op de hoogte was. .Curieus is dat, op donderdag ügs de route in Zeeland reeds ^bewijzeringsbordjes ge- Mst waren, iets wat uiter- üdniet onopgemerkt is geble- aldus Van Gelder in zijn hel. ?nsie had vooraf moeten we- ïn hoe gevoelig de transporten igen, vindt Van Gelder. „Het is ongetwijfeld bekend dat het hnsport van deze eenheden llitiekbeladen is. Juist het feit deze transporten zo laat ?ekondigd werden, heeft ■1st veroorzaakt", schrijft 'i Van Gelder is verder gepi- ""J omdat zijn ambtenaren sdag, drie dagen voor ver- ftvanhet konvooi, nog infor- j&nlen naar de transporten, ^medewerkers vroegen expli- de transporten vooraf te «den, schrijft Van Gelder. „Ik "mg er bij u op aan in het ver- )jdergelijke transporten tij- .bijinij te melden." 'ananen ;terder toonde ook de Vlis- jpe burgemeester Van Dok gepikeerd over de late in- bnatie. Zij heeft deze week Sekondigd, defensie ook een te schrijven. Van Dok jtorae de eerste geluiden over ^transport via personeel van 'haven De burgemeester ka alde eerder al de korte voor- J^dingstijd. „Je kunt niet alsof er een vrachtwagen ^bananen langskomt." purende het weekend werden de Patriots van de Koninklijke Luchtmacht over de weg naar de Vlissingse haven vervoerd. Het transport omvatte 250 voer tuigen en honderd zeecontai ners. Ze worden naar Turkije gebracht om daar een Iraakse raketaanval te kunnen afweren. Het transport is nu afgerond, de schepen zijn vertrokken. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een van de drie bomen op de Ou de Markt in Vlissingen, een zilverlinde, is gisteren verplaatst naar het park tegenover het Zieken huis Walcheren. Het pleintje wordt heringericht en de bomen moeten vóór het begin van de werk zaamheden worden verplaatst. In het verschiet ligt de aanpak van een groter ge bied. waaronder de winkel- en woonomgeving van de Oude Markt, Lange Zelke en Spuistraat vallen. Op de hoek van de Lange Zelke en de Spuistraat komt een nieuw complex. Onder de Oude Markt wordt een parkeerkelder gebouwd. In die kelder komt een supermarkt. De Oude Markt moet veranderen in een intiem, stedelijk pleintje. foto Lex de Meester meer de Yerseke Moer, de Schelphoek op Schouwen-Dui- veland en bij Gorishoek op Tho- len. In Zeeuws-Vlaanderen zijn drie kreken extra geselecteerd: het Groote Gat bij Oostburg, de Canisvliet bij Sas van Gent en de Vogel bij Hengstdijk. Afgevallen Verschillende gebieden zijn ook afgevallen. Die voldeden bij na der inzien toch niet aan de eco logische criteria van de Europe se Commissie. Het gaat onder meer om het voormalige werk- eiland Neeltje Jans in de storm vloedkering, langs de rand van de Walcherse Manteling bij Vrouwenpolder en - verreweg het grootste gebied - het Mar- kiezaatsmeer. Het ministerie van LNV had het Markiezaats- meer bij Bergen op Zoom eerder tot het getijdengebied van de Oosterschelde gerekend, terwijl eb en vloed daar al sinds de aan leg van de Markiezaatskade in 1983 geen enkele invloed meer hebben. Tot 18 maart kan op de lijst met aan te melden Habitatrichtlijn- gebieden worden gereageerd bij LNV, waarna in april de aan melding in Brussel is voorzien. Pas na vaststelling van de lijst door de Europese Commissie is het mogelijk officieel bezwaar in te dienen. Volgens minister Veerman zal negentig procent van de boerenbedrijven in de omgeving van richtlijngebieden niet met extra milieumaatrege len worden geconfronteerd en de rest gaat 'zeker niet op slot'. ZANDSTRAAT - Streekarties ten Jacco Ricardo, Diederick Benjaminsz en Piet van Puyvel de geven zaterdag 8 maart een optreden in wijkgebouw De Straete in Zandstraat. Aanvang 20.00 uur. Kaarten zijn te koop aan de zaal. De voorverkoop is 27 februari en 6 maart van 19.00 uur tot 19.30 uur in De Straete. OOSTBURG - Jongeren van twaalf tot en met zeventien jaar uit West-Zeeuws-Vlaanderen kunnen dinsdag 4 maart gaan klimmen in sportcentrum Blue Berry Hill in het Belgische Kort- rijk. Ook afdalen in nagebootste grotten (speleo) staat op het programma. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de Stichting Welzijn West- Zeeuws-Vlaanderen aan de Vol derstraat in Oostburg. door Maurits Sep MIDDELBURG - Toine Poppe- laars is in vier jaar tijd uitge groeid tot een gewaardeerd en gerespecteerd gedeputeerde. Vooral de wijze waarop de CDA-politicus de herindeling van Zeeuws-Vlaanderen heeft geleid, heeft bewondering ge wekt. De Zeeuwse Milieufede ratie is bovendien zeer te spre ken over zijn inspanningen voor milieu en duurzame energie. Dit is de tweede aflevering in een serie over lijsttrekkers voor de verkiezingen van Provin ciale Staten. Afgelopen maandag verscheen deel één, over Jacques Suurmond van de VVD. n vP in gang te zetten. Poppelaars heeft het milieubeleid uit het dal getild waar het in zat." Het was zijn opstelling, zijn dui delijke betrokkenheid, die dat mogelijk hebben gemaakt, ana lyseert Van Mierlo. „Hij heeft een positieve uitstraling en doet meer dan op de winkel passen. Hij gelooft er echt in." Corleen Poppelaars herkent dat beeld: „Hij werkt heel hard maar ook graag. Toine vindt dit werkelijk een wereldbaan." Nu is het ook weer niet zo dat het allemaal reuze beter gaat met het milieu, nuanceert Van Mierlo. Over windenergie is hij bijvoorbeeld nog niet tevre den. „Dat kan echt beter. En de kansen liggen voor het grijpen, ze worden alleen niet opge pakt." Draagvlak Herindeling van Zeeuws- Vlaanderen? Niet één Zeeuwse politicus wilde de vingers daar aan branden. Poppelaars, in 1999 de enige nieuwkomer in het college van Gedeputeerde Staten, werd ermee opgezadeld. In plaats van te zoeken naar uit stel en te hopen op afstel, pakte hij die kwestie gretig op. „Die herindeling zag hij echt als een uitdaging", bevestigt zijn vrouw Corleen. Gesteund door de oude rotten om hem heen, zette hij zich als bestuurlijk onervaren gedepu teerde aan het dossier. Die oner varenheid heeft hem zelfs ge holpen, stelt partijgenoot Jan Ramondt. Zeker in combinatie met zijn 'spontaniteit en open optreden' heeft Poppelaars naar Ramondts oordeel buitenge woon goed gefunctioneerd. „Hij heeft zich niet verstopt, is Toine Poppelaars vindt het vak van gedeputeerde volgens zijn echtgenote een wereldbaan. foto Mechteld Jansen op essentiële momenten ook ge- red.) toegegaan. Dat heeft veel woon naar Sluis (broeinest van ontzag gewekt, ook bij de tegen- verzet tegen de herindeling - standers. Poppelaars wordt ge- zien als eerlijk en integer. Dat blijkt ook uit de verkiezingsuit slag in Zeeuws-Vlaanderen: het CDA is daar totaal niet afgere kend", verklaart Ramondt. MIDDELBURG - De lijsttrekkers van CDA. VVD, SGP en PvdA voor de komende Statenverkiezingen gaan donderdag 27 februari met elkaar in debat tijdens een verkiezingsbijeenkomst in hotel Ar- neville in Middelburg. Vanaf 20 uur binden T. Poppelaars (CDA). J. Suurmond (WD), W. Kolijn (SGP) en G. de Kok (PvdA) verbaal de strijd met elkaar aan. De presentatie is in handen van Peter Joosse van Omroep Zeeland. Elke lijsttrekker houdt een korte verkiezingstoespraak Daarna kan er gediscussieerd worden met de politici. Het enthousiasme van Poppe laars lijkt de sleutel voor meer successen. Tjeu van Mierlo van de Zeeuwse Milieufederatie looft diens inspanningen voor milieu en duurzame energie. „Hij heeft daar echt zijn schou ders onder gezet. Hij heeft de energie gehad om nieuw beleid Een initiatiefvoorstel van GroenLinks om burgers te hel pen zuiniger te zijn met energie (Delta Energiek) werd door Poppelaars uiterst terughou dend ontvangen. Niet zo erg, en ook niet zo belangrijk, vindt Ramondt. „Het is beter om draagvlak te krijgen bij partijen die het milieu een minder warm hart toedragen, zoals de WD. En dat is hem wel gelukt." Poppelaars kan zijn communi catieve vaardigheden in cle ver kiezingscampagne goed gebrui ken. Het CDA is landelijk de grootste partij gebleven en kan dat in Zeeland worden. De WD was dat hier, maar vreest zelf een terugval. De PvdA hoopt te profiteren van de algehele her rijzenis. Met goede assistenten naast zich voor de strategie, is de leiding van het CDA bij Pop pelaars in goede handen, con cludeert Ramondt. „Want hij bezit het vermogen mensen aan zich te binden." BRUSSEL - De invoering van concurrentie tussen loodsdien- sten, zoals Nederland wil, stuit op verzet van het Europees parlement. Een kleine meerderheid van de transportcommis sie van het parlement heeft gisteren tegen een voorstel van Eurocommissaris Palacio (transport) voor marktwerking ge stemd. WD'er Vermeer was wel voor, omdat monopolies van loodsdiensten tot 'exorbitant hogeloodstarieven' zouden lei den. De transportcommissie ging akkoord met het beperkt in zetten van zeelui bij het lossen van schepen. Zij mogen bij voorbeeld auto's van boord rijden, maar het bedienen van havenkranen blijft verboden. Ook mogen alleen erkende overslagbedrijven in havens actief zijn. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes veroordeelde gisteren èen 28-jarige inwoner van Tholen voor verzet tegen de politie tot 600 euro boete. In de strafmaat werd ook het bezit van xtc-pillen meegenomen. Het incident met de politie speelde zich 6 oktober vorig jaar af tijdens een avondje stappen in het Goese uitgaanscentrum. De politie was opgetrommeld voor een vechtpartij, waarbij een grote menigte zich had verzameld voor een discotheek. De politiewagen reed tussen de haag van mensen door, maar raakte daarbij het been van de verdachte. Die schopte tegen de auto. Toen hij in de kraag werd gegrepen, bemoeiden ook zijn drie vrienden zich ermee. De Tholenaar gaf toe te heftig te hebben gereageerd, waarbij ook de alcohol een rol had gespeeld. Hi j betreurde dat hij zijn vrienden erin had meegesleurd. Zij wer den eerder al veroordeeld tot boetes. TERNEUZEN - Een 34-jarige Terneuzenaar is in de nacht van zondag op maandag in zijn woonplaats aangehouden op verdenking van bedreiging. De man zou zondagavond zijn vrouw in de woning hebben bedreigd met een alarmpistool tijdens een woordenwisseling. Toen de politie na een melding bij het huis arriveerde, was de man al vertrokken, maar even later kon hij toch worden aan gehouden. Het wapen is in beslag genomen. De man is in ver zekering gesteld. MIDDELBURG - Een 33-jarige inwoner van Oosterwolde die zich in Terneuzen in het verkeer misdragen, moet daar nu flink voor betalen. De man koelde 29 april vorig jaar zijn woe de op het voertuit van een andere automobilist. De verdachte kwam gisteren niet opdagen in Middelburg, maar dat weerhield de politierechter er niet van om de agres sieve verkeersdeelnemer te bestraffen met een boete van 150 euro. Daarnaast werd hij veroordeeld tot het betalen van 513 euro schadevergoeding aan de gedupeerde eigenaar van de auto. MIDDELBURG - Een veertienjarige jongen uit Middelburg is gistermiddag rond half één in de Sir Winston Churchilllaan in zijn woonplaats betrapt op het gooien van vuurwerk naar een langsrijdende auto, De jongen werd aangesproken en haalde op verzoek negen strijkers uit zijn jaszak. Hij werd meegeno men naar het bureau. De politie heeft, hem doorverwezen naar HALT. een vergelijking gemaakt met de Liefkenshoektunnel bij Ant werpen. „En die heeft", zei hij, „verhoudingsgewijs veel meer vluchtwegen dan de langere Westerscheldetunnel door Harmen van der Werf DEN HAAG - G. van Eeden uit Hulst, verwoed tegenstander van een Westerscheldetunnel tussen Terneuzen en Ellewouts- dijk, heeft gisteren bij de Raad van State gewonnen van de pro vincie. De Raad van State droeg de provincie op eind volgende week de eerste offertes voor de bouw van de tunnel uit 1992 aan de Hulstenaar te geven. Van Ee den wil aantonen dat fors is bezuinigd op veiligheidsvoor zieningen bij de Westerschelde tunnel. De rechtbank in Middelburg had Van Eeden in dezelfde zaak vorig jaar nog in het ongelijk ge steld. De provincie zou er vol doende aan doen om de Hulster ingenieur te helpen. Van Eeden nam daar geen genoegen mee en ging in beroep bij de Raad van State. Het gaat Van Eeden er vooral om dat hij de eerste offertes voor de tunnel tussen Terneuzen en El- lewoutsdijk kan inzien. Hij is ervan overtuigd dat daarin flink is geschrapt, met name op vei ligheidsvoorzieningen Een vergelijking tussen de eerste offertes en de 1 ater openbaar ge maakte uitonderhandelde of fertes moet daarover duidelijk heid verschaffen, Volgens advocate W. Brouwer zou Van Eeden optimaal be diend zijn door de provincie. Ter illustratie had de provincie twee grote houten kisten met stukken naar de Raad van State in Den Haag gestuurd. Staatsraad D. Slump vroeg echter door. En toen bleek dat de provincie nooit de eerste offertes voor de Westerscheldetunnel uit de cember 1992 aan Van Eeden had gegeven. Hij had alleen de uit onderhandelde offertes van eind 1993 gezien, de offertes die ook aan Provinciale Staten zijn overlegd. Totaalbedragen Staatsraad Slump stelde voor de eerste offertes met alleen de totaalbedragen alsnog aan Van Eeden te overhandigen. Hij gaf de provincie daarvoor ruim een week de tijd Anders wordt de zaak opnieuw door de Raad van State behandeld. Van Eeden was zeer tevreden. Vorige week verklaarden tun neldeskundigen op een bijeen komst in Zwitserland nog dat de Westerscheldetunnel de veilig ste van Europa is. Volgens Van Eeden is dat niet waar. Hij heeft_ MIDDELBURG - Zeeland blijft baas in eigen havens. Het Ge meentelijk Havenbedrijf Rot terdam krijgt niet meer invloed dan vorig jaar is afgesproken. Dat antwoordt het dagelijks provinciebestuur op vragen die de Statenfractie van het CDA vorige week heeft gesteld. De vraag of de Zeeuwse politiek de zeggenschap houdt over wat er in de havengebieden van VI is- singen en Terneuzen gebeurt, wordt met een kort 'ja' beves tigd. Datzelfde antwoord krijgt het CDA op de vraag of Gedepu teerde Staten kunnen garande ren dat de bevoegdheden van de Zeeuwse aandeelhouders voor de benoeming van personen en de goedkeuring, instemming en beïnvloeding van het beleid nog steeds gewaarborgd zijn. Het CDA stelde vorige week vragen over de uitbreiding van de samenwerking tussen haven schap Zeeland Seaports en het Rotterdamse havenbedrijf, die uitmondt in de Exploitatie maatschappij Schelde-Maas 2. De partij beschikt over aanwij zingen dat sinds het besluit van het provinciebestuur van sep tember vorig jaar enkele dingen zijn veranderd, waardoor de in vloed van Zeeland op die ESM2 kleiner wordt, ten gunste van Rotterdam. Met name het ver trek van directeur J. Philippen van Zeeland Seaports zou daar mee te maken hebben. GS stellen dat het nog steeds de bedoeling is dat de directeur van Zeeland Seaports ook di recteur wordt van ESM2. Door het vertrek van Philippen. dat werd bekendgemaakt op de dag dat het CDA zijn vragen stelde, zal het om een andere persoon gaan. Het provinciebestuur be looft tot slot dat de Staten per ommegaande worden geïnfor meerd als de bestuurlijke in vloed op ESM2 wél verandert. CDA-fractievoorzitter L. Ne- derhoed-Zijlstra, die de vragen heeft gesteld, was gisteren niet bereikbaar voor commentaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15