Kwekerij mag mogelijk uitbreiden Spandoeken tegen wildparkeerders Drankrijders wijzen rechter op belang van behoud rijbewijs Orgel uit Petruskerk naar Bergen op Zoom Einde aan jarenlange martelgang 13 frovincie geeft toestemming ondanks negatief advies inspectie Nieuwe voorzitter sterrenwacht GS akkoord met Souburg-Noord Flinke boete voor drankrijder Snelheid Lange Blokweg omlaag Parkeerverbod Grevelingenstraat Insluiper Rommelmarkt Dorp eist maximumsnelheid woensdag 19 februari 2003 MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten willen, ondanks een Latief advies van de inspee lt ruimtelijke ordening, mee- Lrken aan uitbreiding van hrekerij Blommendale aan de fen 't Hoffweg ten noorden van vnt Laurens. Helemaal zeker is Jloestemming nog niet. De mi eter kan het besluit van GS ^vernietigen. Daarmee wordt voorkomen dat en der in de provincie kassen verrijzen. Behalve Nieuwdorp is glastuinbouw ook toegestaan op regionale locaties, zoals in Sirjansland (maximaal veertig hectare) en Sint Annaland (twintig hectare). Buiten die plekken zijn kassen slechts be perkt toegestaan ter ondersteu ning van een bestaand agrarisch bedrijf. De gemeente Middelburg heeft geen moeite met de uitbreiding van Blommendale. Door de aan leg van de N57, die dwars over de Van 't Hoffweg loopt, wordt het landschap toch al aangetast. Reëel perspectief Gedeputeerde Staten stellen te genover het negatief advies van de inspecteur dat in het Streek plan Zeeland staat te lezen dat bestaande kassen buiten de door het Rijk aangewezen loca ties een 'reëel perspectief' op be staan moeten houden en dat 'in het algemeen' een omvang van twee hectare zal volstaan. Vol gens het dagelijks provinciebe stuur laat met name die laatste formulering ruimte om af te wij ken van het streekplan. GS wijzen erop dat de huidige omvang van Blommendale, 3,8 hectare, al groter is dan de twee hectare uit het streekplan. Ver plaatsing naar Nieuwdorp is geen reële optie. Splitsing van de kwekerij (één aan de Van 't Hoffweg en één in Nieuwdorp) is bedrijfseconomisch onge wenst. Ook vindt de provincie dat het bedrijf, inclusief de uit breiding, geen onaanvaardbare gevolgen heeft voor het land schap, het milieu, de waterhuis houding, archeologische waar den en de flora en fauna ter plaatse. De provincie conclu deert ook dat het concentreren van de glastuinbouw en tegelij kertijd het saneren van de be staande kassen een moeilijke zaak is. Voor die operatie heeft het Rijk geen subsidie beschik baar. De provincie kan nog geen verklaring van geen bezwaar afgeven, die nodig is voor de uit breiding. De minister kan het besluit van GS vervangen door een eigen besluit om de verkla ring te weigeren. MIDDELBURG - De Stichting Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen heeft een nieuwe voorzitter. Rijk-Jan Koppejan heeft na acht jaar de hamer overgenomen van Jan Minder hout. Onder de leiding van de laatste nam het aantal dona teurs van de sterrenwacht fors toe tot bijna 350. Ook kreeg Philippus Lansbergen een modern observatorium in Oostka- pelle, groeide het aantal bezoekers en namen de aanvragen voor lezingen en cursussen sterk toe. MIDDELBURG - De gemeente Vlissingen kan doorgaan met de ontwikkeling van de nieuwe woonwijk Souburg-Noord. Gedeputeerde Staten hebben gisteren een verklaring van geen bezwaar afgegeven. De gemeente wil tussen de Reyers- weg, de Middelburgsestraat, de Esdoornstraat en rijksweg A58 een nieuwe wijk ontwikkelen waar plek is voor 300 tot 450 vrijstaande en geschakelde woningen. Gedeputeerde Staten vragen de gemeente wel aandacht voor de ontsluiting van het zuidelijkste deel van de nieuwe woonwijk. Het ver keer daar vandaan wordt afgewikkeld via bestaande wooner ven, wat tot hinder en onveiligheid kan leiden. De gemeente moet dat in de verdere planuitwerking zien te voorkomen. MIDDELBURG - Een negentienjarige drankrijder uit Elle- meet is gisteren in Middelburg conform de eis veroordeeld tot zes maanden rijontzegging en duizend euro boete. Het nege ren van een rijverbod gold als strafverzwarend. De man viel 31 augustus vorig jaar in Renesse op bij de politie, omdat hij de verkeerde verlichting voerde. Toen hij het raampje van zijn auto opendraaide roken de verbalisanten een alcohollucht. Uit de blaastest volgde een score van 770 microgram, drieën half keer zoveel als toegestaan. De verdachte kreeg een rijver bod opgelegd, maar kroop toch weer achter het stuur. ,,Ik wil de de auto tweehonderd meter verderop parkeren, omdat de auto op een gevaarlijke plek stond." De man zei zijn rijbewijs niette kunnen missen. Hij had nog maar net een eigen bedrijf je opgezet. ,,U heeft uzelf in de nesten gewerkt", vond officier van justitie J. Zondervan. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat de maximum snelheid op de Lange Blokweg in Zierikzee binnen de bebouwde kom terugbrengen van de huidige zeventig kilo meter per uur naar vijftig kilometer per uur. Met de bouw van het tweede deel van de nieuwbouwwijk Noorderpolder in aantocht, heeft de gemeente de verantwoordelijkheid over dit stuk weg overgenomen van de provincie. De weg geldt straks als verbindingsweg met de nieuwe wijk. Vanwege de ver keersveiligheid mag daarom straks tussen de bebouwde- komborden en de rotonde niet harder dan vijftig kilometer per uur gereden worden. ZIERIKZEE - Op de Grevelingenstraat in Zierikzee mag bin nenkort tussen de Miereweg en de Oosterscheldestraat niet meer geparkeerd worden. De straat is dé ontsluitingsweg voor de wijk Poortambacht 10. Omdat hier nu geregeld aan beide kanten van de weg geparkeerd wordt, kunnen auto's en vrachtwagens lastig de wijk bereiken of verlaten. Daarnaast zijn de geparkeerde auto's gevaarlijk voor kinderen, die hier tussendoor oversteken naar de verderop gelegen basisschool door Aector Dooms MIDDELBURG - Diverse drankrijders trokken gisteren aan de Middelburgse politie rechter stond gisteren voorbij. De meeste verdachten probeer den onder een rijverbod uit te komen door te zeggen dat hun baan op het spel stond. Een 33-jarige inwoner van Mid delburg had op 4 december twee banen op het spel gezet, door achter het stuur te kruipen met ruim vier keer te veel alcohol op. Hij werd betrapt in Heinkens- zand. Spanningen op het werk zouden de oorzaak zijn van het overma tig drankgebruik. „Ik ben ver schrikkelijk stom geweest", be sefte de Middelburger. Officier van justitie J. Zondervan eiste negen maanden rijontzegging, twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en duizend eu ro boete. Politierechter G. No- mes volgde de eis grotendeels, maar legde van de negen maan den rijverbod drie maanden voorwaardelijk op. Een 47-jarige inwoner van 's Heer Arendskerke hing even eens een rijverbod boven het hoofd, maar de politierechter kwam hem tegemoet door de rij ontzegging drie weken onvoor waardelijk op te leggen; de tijd dat hij het rijbewijs is kwijt ge weest. De man werd verder ver oordeeld tot zes maanden voor waardelijke rijontzegging en duizend euro boete. Hij had 30 november in de sportkantine van de voetbalvereniging Ka- pelle zo veel bier gedi'onken dat hij bij het wegrijden met zijn au to in de sloot belandde. De blaastest gaf ruim drie keer te veel alcohol aan. „Nu rijdt u in een sloot, maar voor hetzelfde geld rijdt u iemand morsdood", wees de politierechter hem te recht. Relatieproblemen Een 43-jarige Middelburgse drankrijder werd, conform de eis, veroordeeld tot een jaar rij verbod, waarvan de helft voor waardelijk en 600 euro boete. In de strafbepaling werd meege nomen dat hij nog in zijn proef tijd zat van een eerdere veroor deling voor dronken rijden. De man weet zijn gedrag aan rela tieproblemen. Hij werd 15 juli vorig jaar in Goes betrapt met twee keer te veel op. De politierechter legde een 68- jarige man uit Middelburg zes maanden rijontzegging, waar van drie maanden voorwaarde lijk en 750 euro boete op. De Middelburger moest 9 juli vorig jaar in zijn woonplaats op last van de politie zijn auto ver zetten, na een uitgelopen lunch. Het verplaatsen verliep niet vlekkeloos, want zijn auto bots te tegen de politieauto. Verkeersveiligheid Hij bleek tweeënhalf keer zo veel gedronken te hebben als is toegestaan. ..Het is een ramp voor mijn bedrijf als ik mijn rij bewijs kwijt ben", trachtte hij de politierechter op andere ge dachten te brengen. „Het maakt me niet uit of u nu één of tien be drijven heeft. Het gaat om dc verkeersveiligheid repli ceer- de Nomes. Een 49-jarige inwoner van Breskens kreeg voor het rijden onder invloed een boete van 1500 euro en zes maanden voor waardelijke rijontzegging op gelegd. De man vertelde 14 december vorig jaar in Vlissingen in de fout te zijn gegaan toen hij voor zijn bedrijf een laatste klant be zocht. „Hij bood mij iets te drin ken aan. Het ging in een enorm tempo. Het is volledig uit de hand gelopen", zei hij gisteren schuldbewust. Officier van Justitie J. Zonder van eiste zes maanden rijont zegging onvoorwaardelijk en duizend euro boete. Raadsman W. Schieman rea geerde verbaasd op de eis, „Dit was een incident. Hier past een geheel voorwaardelijke rijont zegging", meende de strafplei ter. De politierechter was gevoelig voor het argument. „Het be drijfsbelang is aangetoond. Laat het een waarschuwing zijn. want hier komen ongeluk ken van." VLISSINGEN - Uit een woning aan de Jacob Marislaan in Vlis singen werd gistermiddag tus sen kwart over vijf en zes uur een handtas weggenomen. De bewoners waren op dat moment gewoon thuis. In de handtas zat een portemonnee met een geld bedrag van enkele tientallen eu ro's, een paspoort en passen. [ilanchoëkwekerij Blommen- [j]eWjl in eerste instantie uit laden met 12.000 vierkante seternaar eén totaal oppervlak on 45.000 vierkante meter. Op fcmijn wil het bedrijf groeien taareen oppervlakte van onge- s«rzeven hectare glas. Met een jirgelijke omvang is de econo- pische bedrijfsvoering gega randeerd, concludeerde de agrarische Adviescommissie Zeeland. Dt inspecteur ruimtelijke orde- jog is tegen uitbreiding. Hij óidt dat - overeenkomstig het landelijk beleid - de glastuin- 0] in Zeeland geconcen- gerd moet worden op de srojectlocatie in Nieuwdorp. het provinciaal beleid, ratgelegd in het Streekplan ;;?7°gaat uit van concentratie. iAGTEKERKE - De werk- rrop Dorcas Walcheren houdt Oterdag 1 maart een rommel markt aan de Pekelingseweg 6 i Aagtekerke. De rommel- arkt begint om 8.30 en duurt K 12.30 uur. De opbrengst is ror de straatkinderen in Etho- Toerrit AS VAN GENT - Toerclub Sas nn Gent houdt zondag 3 maart kopeningsrit van het Zeeuws- laamse toerfietsseizoen. let vertrek is om 9.00 uur voor si tocht van vijftig kilometer kor het polderland rond Sas. Inschrijven is mogelijk vanaf MO uur in café Reseda, SIREEKACTIVITEITEN SGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, tiO'12.00 uur: Tossen.'lnschrijving tós- ko8.45-9.00 uur; - «SKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 acKoersballen en biljarten; UtllSKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil joen bejaardensoos; MST-SOUBURG - Wijkcentrum De lt§enboog, 9.00-11.30 uur: Sina Idio- 13,activiteiten voor Antilliaanse vrou- SKOOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: tesbal, biljarten en kaarten; IUSSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 1)30 uur: Soosmiddag voor vijftigplus- fc-31 Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13M6.Ö0 uur: Sociaal spreekuur. KorAb van der Sluis 1ISSINGEN - Het Van Leeu- un-orgel uit de Petruskerk in Lsingen krijgt een nieuw le- ta in de Ontmoetingskerk in i op Zoom. uit de jaren twintig stam- 'tnde instrument uit de ge formeerde Petruskerk is «trbodig geworden, na het sa- tfflgaan van de hervormden en REDACTIE WALCHEREN Postbus 18 *380 AA vlissingen Iel: (0118) 484000 Fox: (0118) 470102 Email: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Ma Berkelder Edith Ramakers llifiam van den Broek PonMagnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 *80 AA vlissingen Jel: (0118) 484000 [a*: (0118) 470102 '•mail; redactie@pzc.nl wternet ww.pzc.nl Email:web@pzc.nl gereformeerden in een Samen- Op-Weg-gemeente. In 2001 be sloot de Ontmoetingskerk het orgel aan te kopen. Het orgel werd door de firma Van Leeuwen gebouwd en in 1966 in de Petruskerk geplaatst. Het telde achttien registers. In middels is het instrument ver wijderd en geheel gereviseerd. Een orgelbouwer is druk bezig het de opbouw in Bergen op Zoom. Het orgel wordt in vrijwel origi nele vorm herplaatst. Door een paar kleine veranderingen komt het aantal registers straks uit op twintig. De huidige plan ning is dat het orgel op 9 april in gebruik wordt genomen. Gerestaureerd De Ontmoetingskerk in Bergen op Zoom is vorig jaar na een ja renlange voorbereiding uitge breid gerestaureerd. De werk zaamheden bevinden zich in een eindfase. Al enige jaren was de kerkgemeenschap ook op zoek naar een passend orgel, omdat het bestaande instrument te versleten was om op te knappen. Omdat elk orgel wordt ontwor pen op een bestaand gebouw, viel het de kerkgemeenschap niet mee een passend orgel te vinden. Op een gegeven moment werd bekend dat het Vlissingse orgel te koop werd aangeboden. Dit instrument bood de Ontmoe tingskerk precies de juiste kwa liteit, register-omvang en archi tectuur die werd gezocht. De stijlverwantschap van de Ont moetingskerk met de Petrus kerk is daar debet aan. De kosten van aanschaf en ver huizing van het orgel bedroegen 120.000 euro. De Ontmoetings kerk heeft daarvan al 8 00 0 0 eu ro gespaard. Het is de bedoeling om een cd op te nemen met de klanken van het nieuwe orgel. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een groepje bewoners van de Veersesingel in Middelburg is de parkeerover last voor hun deur zat. Na een jaar actie voeren tegen het nieu we parkeerbeleid, hangen er sinds deze week spandoeken aan hun huizen. Als dat ook niet werkt, volgen hardere ac ties. De overlast begon toen vorig jaar in de hele binnenstad be taald parkeren werd ingevoerd. „Mensen die vroeger hun auto bij de schouwburg parkeerden, rijden hem nu over de brug", zegt bewoner Piet Roth. Hij woont aan de Singel, vlakbij de Koepoort. Zijn stukje straat is de favoriete parkeerplek van fo rensen die in de stad moeten zijn, maar ook toeristen weten de gratis parkeerplekken te vin den. „Er staat nu één autootje van hier. De rest is van de stad", inventariseert Roth. Het gevolg is dat de bewoners zelf geen plekje meer kunnen vinden. „Je bent bang om een boodschapje te gaan doen met de auto, omdat je anders moet gaan sjouwen." En dat is irri tant, helemaal omdat de Lelie straat nu is opengebroken. „Die mensen parkeren hier ook alle maal, terwijl ze een parkeer- kaart voor het terrein bij de schouwburg hebben gekregen." Dat daar hun auto's worden opengebroken, vindt hij geen argument. „Dat gebeurt hier ook. Een paar maanden geleden zelfs op klaarlichte dag." Sinds begin vorig jaar heeft hij affiches achter zijn raam han gen, om wildparkeerders op het probleem te wijzen. „Maar de ergernis wordt steeds groter. Het borrelt hier in de buurt." Daarom hebben ze spandoeken opgehangen, ook om het ge meentebestuur tot actie te be wegen. „Wij willen dat ze een zone instellen waar alleen de. De spandoeken met protestteksten zijn wat de bewoners van de singel betreft slechts een eerste stap in hun strijd tegen de 'wildparkeerders'. foto Ruben Oreel bewoners en eventueel bezoek mogen staan. Als je hier betaald parkeren invoert, verschuift het probleem verder." Als er niet snel maatregelen worden geno men, gaan de bewoners pas echt actievoeren. „Dan sluiten we de singels af. Dan komt er geen mens meer op." Geen begrip Zijn buurvrouw vertelt dat ze soms probeert een gesprek met de parkeerders aan te knopen. „Ze hebben eigenlijk geen be grip voor ons probleem. Die mensen moeten ook hun auto kwijt." En dat begrijpt ze dan ook wel weer, maar dat sommi ge mensen gewoon hun auto twee weken bij haar voor de deur zetten, daar kan ze niet bij. .Het werkt verschrikkelij k op j e zenuwen." Daarom hangt nu ook bij haar een spandoek. „Gratis parkeren, volg richting Veere", staat erop. De gemeente evalueert dit voorjaar het par keerbeleid. Roth wil daar niet op wachten. „Want dan wordt het eerst zomer, dan moeten ze nog eens praten en een budget vaststellen. En dan is het weer 2004." door Frank van Cooten VOGELWAARDE - De snelheid van het autoverkeer op Rapen burg in Vogelwaarde moet zo snel mogelijk teruggebracht worden. Dit probleem is zes jaar geleden al aangekaart, maar er is nog steeds niets aan gedaan. Ook maakt het zware verkeer enorm lawaai in deze straat. Wethouder E. de Deckere kreeg deze boodschap maandagavond^ mee tijdens de vergadering van de dorpsraad in Vogelwaarde. De Deckere zei het moeilijk te vinden nu extra maatregelen te treffen. „We gaan wel bekijken of we dit kunnen meenemen bij de renovatie van een stuk weg." Met dat antwoord namen inwo ners van het dorp geen genoe gen. Ze begrijpen niet waarom het allemaal zo lang moet duren. „Het is vooral gevaarlijk voor kinderen. Maak er een dertig- kilometerzone van." Floor Lous kan niet wachten totdat een druk op de knop voldoende is om de Beatrixbrug te openen of te sluiten. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek VEERE - Het einde van een tijdperk na dert voor havenmeester Floor Louws uit het stadje Veere. Binnenkort hoeft hij niet langer om het half uur aan de ketting van de zesenhalve ton wegende Beatrix brug te hangen om de brug op te halen. Het bruggetje over de stadshaven wordt mechanisch. Daarmee verdwijnt een van de laatste bruggen in Zeeland die hand matig geopend worden. „Het werd de hoogste tijd", zegt Louws. „De brug wordt jaarlijks zwaarder. Het probleem is namelijk dat de houten op leggers water opzuigen als het regent. Het lijkt wel of dat steeds erger wordt." In de bovenbouw van de brug zitten ge wichten die er voor zorgen dat de brug handmatig bediend kan worden. „Ik kan die gewichten verschuiven zodat ze nog meer tegenwicht bieden. Maar als de leg gers op de brug nat zijn, helpen die ge wichten weinig. Dan haal ik meestal één plank los en schuif ik op die plaats extra gewichten erin. Maar dat is eigenlijk geen manier van werken." Het openen van de brug heeft altijd al veel kracht gekost. „Toen ik hier net was, een jaar of elf geleden, hingen we soms met z'n drieën aan de ketting. Nadat ik mezelf een hele tijd op die manier heb ge marteld, heb ik er extra katrollen tussen- gezet zodat het. optrekken wat makkelij ker werd." Ondoenlijk Twee jaar geleden werd het voor Louws en zijn vrouwelijke collega met wie hij de haven beheert, ondoenlijk. „We zijn toen naar de gemeente gestapt om over een mechanische brug te praten." Nu lijkt het er eindelijk van te komen. Morgen be sluit de gemeenteraad of er 18.000 euro wordt uitgetrokken voor het mechanisch maken van de Beatrixbrug. Als daar mee ingestemd wordt, krijgt de brug nog voor het toeristenseizoen twee hydraulische cilinders. „Straks kan ik hier met een druk op de knop de brug omhoog laten gaan. Heerlijk." Louws betreurt het niet dat daarmee ook een stukje ambacht verloren gaat. La chend zegt hij: „Mensen die dat zeggen, moeten zelf de brug maar eens ophalen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13