Turkije wil geld zien van Amerika VS en Zuid-Korea scherpen conflict met Pyongyang aan troepenmacht VS pas welkom na akkoord over economische steun Diamantdieven traken kluizen iAntwerpen Transplantatie vijf organen bij meisje Eerste dag tolheffing in Londen verloopt probleemloos OPROEP Zenuwslopende overdracht Kogel in nek na 60 jaar ontdekt Veiling bel Columbus verijdeld Toch geen doodstraf voor aanslag Indonesië ontdekt duizend eilanden Britse geschiedenisles is eenzijdig Zeker twintig doden in nachtclub van Chicago dinsdag 18 februari 2003 innn7Predactie buitenland LVKARA - De Turkse regering 0l vandaag geen voorstel bij [tl parlement indienen om een Amerikaanse troepenmacht toe „laten tot haar grondgebied. Dilin verband met een mogelij- te invasie in Irak. Pas als er een akkoord is met de fSover economische steun mag je volksvertegenwoordiging Kh er over buigen. Dat heeft «mier Abdullah Gül gisteren 'aten doorschemeren Verwacht werd dat het parle ment vandaag zou beslissen 5fer het stationeren van ver moedelijk tienduizenden Ame- nkaanse militairen. „Turkije recht veel waarde aan politieke, militaire en economische za ten'. zei Gül op het vliegveld ian Ankara bij zijn vertrek naar jeEU-top in Brussel. „Het zal noeilijk zijn de afgevaardigden „overtuigen, zonder uitzicht ip een compromis over dit soort fresties." irn minister van Buitenlandse 2aken Yasar Yakis herhaalde ANTWERPEN - Onbekenden Itbben dit weekeinde in de Ant- icrpse diamantwijk hun slag Magen. In een bankgebouw [raken ze twee van drie onder- pondse kluizen open en roof- écn ze leeg. De omvang van de buit is voor- wig niet bekend, zei woord- loerder Youri Steverlynck van overkoepelende Hoge Raad tcor Diamant. )e inbraak werd gisteren pas ontdekt. De kofferzaal met de Huizen bevond zich op de twee- it verdieping onder de grond. Hoede dieven zijn binnengeko- Een, is voorlopig een raadsel. Er uren geen braaksporen, wat eop wijst dat de dieven hulp m binnen het gebouw moeten •bben gehad. ANP/BELG A Spaans i ook nog eens dat Turkije zijn territorium niet zal openstellen voor een grote Amerikaanse troepenmacht zolang er geen fi nanciële overeenkomst is. Vorige week sprak de bewinds man in Washington met presi dent Bush. Die heeft Yakis toen een voorstel gedaan voor econo mische hulp. Ankara aast vol gens deskundigen op een finan cieel pakket van naar schatting tussen de vier en vijftien miljard dollar om de economische ge volgen van een mogelijke oorlog glad te strijken. Turkije is net herstellende van de ergste eco nomische crisis sinds de Tweede Wereldoorlog. Het voeren van een oorlog tegen Irak wordt heel moeilijk als een groot deel van de bevolking daar tegen is. Dat heeft de Britse minister van Buitenlandse Za ken Jack Straw gisteren gezegd, twee dagen na de grootste vre desdemonstratie in de Britse ge schiedenis. Honderdduizenden mensen trokken zaterdag door de stra ten van Londen uit protest tegen het Irak-beleid van premier To ny Blair, de stationering van on geveer 40.000 Britse militairen in het Golf gebied en de mogelij ke deelname aan een door de Verenigde Staten geleide actie om Saddam Hoessein ten val te brengen. Britse en Amerikaanse diplo maten zijn na het relatief milde rapport van de VN-wapenin- specteurs over Irak bezig met het opstellen van een nieuwe re solutie waarin Saddam met ge weld gedreigd wordt. Straw zei gisteren dat er nog geen uiterste datum is gesteld voor het in stemming brengen van een nieuwe resolutie bij de VN-Vei- ligheidsraad. De Iraakse autoriteiten hebben voor het eerst een vlucht toege staan van een U2-spionage- vliegtuig van de Verenigde Na ties. Dat heeft het Iraakse ministerie van Buitenlandse Zaken in Bagdad bekendge maakt. De weigering van Irak om de toestellen te laten vliegen vormden een van de belangrijk ste kritiekpunten in het jongste verslag van het hoofd van de wapeninspecteurs, Hans Blix. AFP/RTR/AP/ANP Een groepje tegenstanders van de nieuwe tolheffing in Londen protesteert bij Hyde Park. door Harm Harkema BARCELONA - Artsen in het Hadrileense ziekenhuis La Paz lebben bij een zestienjarig leisjeuit Baskenland vijf nieu- «e organen getransplanteerd. De unieke operatie duurde bijna ninlig uur en werd uitgevoerd iooreen team van honderd me id. De transplantatie vond twee wken geleden plaats. Volgens een woordvoerder van het zie kenhuis gaat het goed met de tiener. De patiënte kreeg vrijwel een ebeel nieuwe buikinhoud. Be- blve haar maag werden ook bardunne darm, lever, alvlees- cer en een van de nieren ver regen door de organen van een Knor. Leider van de operatie, touel Lopez Santamaria zei psteten dat de patiënte vijftig procent kans heeft om te overle- >.Als we niets hadden ge- kan was ze binnenkort gestor ren.'' Het meisje leed aan een erfelij ke, weinig voorkomende ziekte ■aarbij de spijsverteringsorga- senhet voedsel niet kunnen ver erken en transporteren. De tieren rondom deze organen aerkenniet. GPD LONDEN - 'Cabbie' (taxi chauffeur) Len Crough had gis terochtend een goed humeur. Tevreden uitkijkend over een zonnig Trafalgar Square con stateerde hij dat hij meer klan dizie had dan gewoonlijk. En hoewel het voor de stoplich ten aan het beroemde plein vol stond met lange rijen wachten de auto's, vervolgde hij: „En het is ook heerlijk rustig op de weg, je kan behoorlijk doorrijden." Van de Londense taxichauffeur kortom geen kwaad woord over de 'congestion charge', 's we relds grootste experiment met elektronische tolheffing, dat vrijwel het gehele centrum van de metropool beslaat, een ge bied van 21 vierkante kilometer. Sinds gisterochtend betalen au tomobilisten die overdag in het met zo'n 800 camera's gecontro leerde gebied rijden, daarvoor acht euro. Centrumbewoners krijgen 90 procent korting, ge handicapten en motor- en taxi rijders betalen niets, zoals ook voor auto's op gas of stroom geen tol betaald hoeft te wor den. Het wordt een verkeerschaos, hadden de pessimisten voor speld. Niet in de laatste plaats omdat burgemeester Ken Li vingstone de start van zijn wereldwijd met argusogen ge volgde experiment had laten sa menvallen met het begin van de krokusvakantie. Maar de chaos bleef uit. De tolheffing betekende sowie so al twintig procent minder verkeer in de ochtendspits dan op een normale maandagoch tend. Omdat gisteren 25 procent minder auto's werden geturfd, werd voorzichtig aangenomen dat vijf procent daarvan te ma ken had met de tolheffing- Natuurlijk werd er op kleine schaal gedemonstreerd. Zo marcheerden tientallen veront ruste marktkooplui van de Smithfield-vleesmarkt naar het stadhuis. Een anti-tol-groep ar riveerde daar met paard en wa gen en leverden een petitie af. London Underground (de me tro) was voorbereid op extra drukte en had extra personeel ingezet. Bij het doorgaans druk ke forensenstation East- foto Odd Andersen/EPA Finchley in het noorden van de stad was dat niet nodig geweest. Veel rustiger dan normaal, al dus de dienstdoende kaartjes- verkoper. Vanwege de schoolva kanties, wist ook hij. „Het is te vroeg om conclusies te trekken," zei directeur Derek Turner van Transport for Lon don. GPD Advertentie BRENG THEEGLAS MET OOR TERUG NAAR DE WINKEL Slokker, Giraffe, Marskramer en Xenos «den een theeglas met oor aan voor een verkoopprijs variërend Hl 0.50 tot 1.29 van onze redactie buitenland SEOUL - De Verenigde Staten en Zuid-Korea houden volgen de maand grootschalige militai re oefeningen in Zuid-Korea. Volgens Washington gaat het om een reguliere training, maar waarnemers leggen een direct verband met de opgelopen spanning in het conflict met Noord-Korea. Volgens Japanse media gisteren zal Washington bovendien sa men met Japan proeven nemen met de onderschepping van bal listische raketten. Beide initiatieven volgen op het besluit van het Internationale Atoomenergie Agentschap vo rige week om de kwestie- Noord-Korea voor te leggen aan de VN-Veiligheidsraad. Die moet beslissen of er sancties ko men tegen Pyonyang wegens het opstarten van diens omstreden nucleaire programma. Het sta linistische Noord-Korea heeft steeds gezegd VN-sancties te zullen beschouwen als een ooi"- logsverklaring. Noord-Korea wil de crisis op lossen door directe besprekin gen met de VS. De Amerikaanse onderminister van Buitenland se Zaken Kelly zette de deur daarvoor vorige maand op een kier, maar Condoleezza Rice, nationaal veiligheidsadviseur van president Bush, smeet die zondag weer dicht. Ze onder streepte dat haar land alleen sa men met regionale partners als Zuid-Korea, Japan en Rusland een oplossing nastreeft. Het Witte Huis zint intussen op sancties tegen Noord-Korea, al- Tot onze spijt is gebleken dat door een productiefout een aantal van c«e theeglazen niet voldoet aan de eisen die wij aan onze produc- stellen. Bij gebruik van kokend water kan het glas breken. Wij roepen dan ook alle klanten die dit artikel hebben gekocht op, 20spoedig mogelijk naar één van de winkels terug te brengen. ns aan u is het theeglas niet meer te gebruiken. U krijgt ons onmiddellijk het aankoopbedrag terug als u het glas ""c* Ook als de aankoopbon niet meer in uw bezit is. ''1 k|eden u onze oprechte excuses aan voor dit ongemak. Voor ■•ïntuele vragen kunt u bellen met onze klantenservice. 020-5683426 Marskramer 0182-564400 Wos 0416-674747 KABOEL - Een Turkse soldaat is flauwgevallen tijdens de overdrachtsceremonie van het inter nationale vliegveld van Kaboel. Duitse en Nederlandse troepen namen op 10 februari officieel het commando over van de internationale vredesmacht Isaf in Afghanistan. foto Jewel Samad/EPA INVERCLYDE - De 84-jarige Schotse oorlogsveteraan Ro bert Kincaid was verbijsterd toen dokters tijdens een routine- onderzoek in zijn nek een kogel ontdekten die een Duitse sol daat in de Tweede Wereldoorlog op hem afschoot. Kincaid was korporaal van het zevende bataljon. Zijn een heid verdedigde Britse troepen tijdens de evacuatie van Duin kerken. De toen 21-jarige soldaat werd op een gegeven mo ment door Duitsetroepen beschoten. „Ik voelde dat ik in mijn nek was geschoten, maar dacht dat de kogel er weer uit was gekomen." Kincaid heeft van zijn arts het advies gekregen de kogel gewoon in zijn nek te laten zitten, omdat hij er toch nooit last van heeft gehad. AP MADRID - De Spaanse politie heeft de veiling verhinderd van een scheepsbel die zou hebben toebehoord tot de Santa Maria, het schip waarop Christopher Columbus voer tijdens zijn ont dekkingsreizen. De veiling van de bel, die een doorsnede heeft van 25 centimeter, zou donderdag plaatshebben in een hotel in Madrid. De Italiaanse duiker Roberto Mazzara, die de bel in 1994 op dook, wilde het ding verkopen voor minstens een miljoen dol lar. De politie greep evenwel in op last van Portugal, dat een Spaanse rechter had ingeschakeld. Lissabon betwist dat Mazzara de rechtmatige eigenaar is, omdat de bel in Portuge se wateren werd ontdekt. DPA KARACHI - Twee mannen die zes jaar geleden vier Amerika nen en een Pakistaan hebben doodgeschoten, krijgen niet de doodstraf. Dat besloot een Pakistaanse rechtbank gisteren in hoger beroep. De gevangenisstraf van vijftien jaar, waartoe de twee in 1999 werden veroordeeld, blijft wel van kracht. Bij de aanslag in 1997 in Karachi werden vier Amerikaanse werknemers van Union Texas Petroleum en hun Pakistaanse chauffeur doodgeschoten terwijl zij in de file stonden. De twee daderszijn lid van de Muttahida Qami Beweging, die op komt voor de belangen van moslims van Indiase afkomst. Waarom de rechtbank de doodstraf heeft geschrapt, is niet duidelijk. AP JAKARTA - Indonesië telt duizend eilanden meer dan eerder gedacht. Uit waarnemingen vanuit de ruimte is gebleken dat de republiek bestaat uit 18.100 eilanden, in plaats van de ruim 17.000 die tot nu toe waren geregistreerd. Dat heeft een woordvoerder van het Indonesische ruimtevaartagentschap gisteren verklaard. Ongeveer 6000 eilanden zijn onbewoond. AFP/DPA LONDEN - Britse jongeren leren op de middelbare school te veel over Adolf Hitler en de Tweede Wereldoorlog. Dit heeft zulke vormen aangenomen, dat het algemeen historisch besef van de leerlingen wordt ondermijnd. Van veel andere histo risch belangrijke ontwikkelingen weten de scholieren te wei nig. Dat stelt de Britse schoolinspectie in een rapport waarover The Independent gisteren berichtte. Volgens het toezichtsor- gaan zullen veel scholieren ook niet kiezen voor een studie ge schiedenis door de eenzijdige wijze waarop ze zijn onderwe zen op de middelbare school. ANP dus The New York Times giste ren. Zo kunnen mogelijk over makingen van geld worden geblokkeerd van Noord-Korea- nen die in Japan wonen. Was hington wil ook voorkomen dat Noord-Korea wapens koopt of verkoopt. De Verenigde Staten overwegen daarom schepen met wapentransporten te onder scheppen. Scudraketten In december onderschepten de Amerikanen een Noord-Kore- aans schip dat met vijftien scud raketten aan boord onderweg was naar Jemen. De VS hadden echter geen recht de lading in beslag te nemen en moesten het schip laten gaan. Om herhaling van een dergelijke situatie te voorkomen, hebben de VS toe stemming van de Veiligheids raad nodig om een Noord-Kore- aans wapentransport in beslag te nemen. De VS hopen dat de Veiligheids raad over twee weken Noord- Korea veroordeelt wegens het weer in gebruik nemen van kerncentrales. De Noord-Kore- anen zeggen dat te moeten doen omdat de VS hun brandstoftoe voer hebben afgesneden. Noord-Korea hield zich niet aan met de VS gemaakte afspraken over zijn kernenergieprogram ma. Dat zou zo worden beperkt dat het land geen kernwapens kon vervaardigen. De VS zorg den dan voor olie. Toen de VS in de herfst ontdekten dat Noord- Korea de afspraken niet naleef de, ontstond de hooglopende ru zie. Gisteren liet Noord-Korea we ten dat het een nucleaire oorlog met de VS zeker zal winnen. De Amerikaanse minister van De fensie. Rumsfeld, zei vrijdag dat Noord-Korea mogelijk nog voor de zomer 'vijf of zes' kernwa pens bezit. ANP/AFP/RTR van onze redactie buitenland CHICAGO - Zeker 21 mensen zijn in de nacht van zondag op maandag om het leven gekomen toen in een nachtclub in de Amerikaanse stad Chicago pa niek uitbrak door gebruik van pepperspray en traangas. Veiligheidspersoneel gebruikte de bijtende stoffen om een ge vecht tussen twee vrouwen in de Epitome Night Club te stoppen, meldde de krant Chicago Tribu ne. Daardoor ontstond een stormloop naar de enige uit gang. De slachtoffers werden daarbij doodgetrapt of kwamen om door verstikking. De club ligt op de eerste verdieping van een ge bouw aan de South Michigan Avenue. De bezoekers moesten een steile trap af om buiten te komen. Toen bezoekers vielen, liepen anderen volgens getuigen over hen heen. Zeker vijftig mensen raakten gewond. Op het moment van het incident, dat rond twee uur 's ochtends plaatsvond, waren naar schat ting 1500 tot 2000 jonge mensen aanwezig. „Iedereen liep tegen elkaar aan. Mensen huilden en konden geen adem halen", zei Reggie Clark, een van de bezoe kers. Anderen vertelden dat een zwangere vrouw werd platge trapt. Op een plaatselijk tv-station vertelde een man hoe hij op de trap naar buiten bewusteloos raakte en later in een lijkenzak bijkwam. Medisch personeel had hem voor een dode aange zien. Een zegsman van de plaatselij ke brandweer zei in de Chicago Tribune dat sloten van achter deuren moesten worden gefor ceerd om de in paniek verkeren de menigte naar buiten te krijgen. In de stormloop raak ten ook twee brandweerlieden gewond. RTR/DPA/ANP Advertentie |e«cl. BTW/tnd. BTW 415.3» Aanbiedingen o.a. in combinatie met een tweejarig Hi Profile 50 of KPN Mobile 360 abonnement- Prijswijzigingen. spel-, zet- en druk fouten voorbehouden. Actie geldt t/m 28-03-'03- KPN Mobile business center

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5