VERS EN VOORDEEL Meer woningbouw voor kleine kernen PvdA gedoogt militaire transporten Crèche verdenkt buitenstaander van achterlaten drugs Advies verdubbeling collegegeld afgewezen Meer gestolen brommers terug Campagne werk overheid succesvol Vrachtwagen sleurt auto mee Verkrachter krijgt negen jaar cel Aantal werkstudenten neemt toe Aandacht voor overstekende otters Opnieuw vestiging Brink's slachtoffer van ramkraak Werkstraf geëist tegen 13-jarige na valse aangifte CDA en PvdA bereiken akkoord Rotterdam vetste stad dinsdag 18 februari 2003 AMSTERDAM - De politie heeft vorig jaar van de 15.655 ge stolen bromfietsen ruim 16 procent (2537) teruggevonden. Dat maakte de Stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit giste ren bekend. Het is voor het eerst dat er cijfers zijn over het aantal gestolen bromfietsen. Daaruit blijkt dat dit delict vooral voorkomt in de Randstad, in Noord-Brabant en in Zuid-Limburg. Het risico dat een bromfiets wordt gestolen is landelijk 2,6 procent: veel groter dan de kans op autodiefstal (0,35 procent). De politie in Amsterdam bouwt chips in brommers in. Hier door is het aantal diefstallen daar de afgelopen twee jaar met een kwart afgenomen. ANP DEN HAAG - Meer mensen uit het bedrijfsleven zien een baan bij de overheid wel zitten. De afgelopen jaren vervier voudigde het aantal mensen dat overstapte naar de over heidssector. In 1999 ging het om ruim 5000 mensen en in 2001 was dat toegenomen tot 20.000. Dat blijkt uit een notitie over de arbeidsmarkt in de collectie ve sector die minister Remkes van Binnenlandse Zaken giste ren naar de Tweede Kamer stuurde. Volgens zijn woordvoer ster is de trek naar de ambtenarij onder meer het gevolg van de reclamecampagne voor werken bij de overheid. ANP ROTTERDAM - Twee mensen zijn gistermorgen om het leven gekomen toen een vrachtwagen hun auto ongeveer 130 meter meesleurde. De personenauto stond op de vluchtstrook van de Al6 bij de Van Brienenoordbrug toen een vrachtwagen hen aanreed, aldus de politie. Gistermiddag kwam een 43-jarige automobilist uit Rotter dam om bij een ongeval op de provinciale weg N456 in de buurt van Moordrecht. De man kwam met zijn auto op de ver keerde weghelft terecht en botste op een vrachtwagen, die werd bestuurd door een 29-jarige man uit Stolwijk. ANP ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren, conform de eis van de officier van justitie, een 34-jarige man veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen jaar. De rech ter achtte bewezen dat de verdachte in 2001 acht prostituees die werkten op de tippelzone aan de Keileweg gewelddadig verkrachtte. Acht vrouwen deden aangifte van verkrachting. Ze werden door de man opgepikt en meegenomen naar het Kralingse Bos. De dader gebruikte daar cocaïne en werd gewelddadig. In november 2001 werd de man aangehouden, nadat een slachtoffer hem had herkend. ANP VOORBURG - Steeds meer scholieren en studenten werken naast hun studie. Ruim de helft (570.000 personen) van de 15- tot 24-jarigen met een voltijdopleiding had in 2001 een baan. In 1992 was dit nog eenderde. Bovendien werken de jongeren wekelijks steeds meer uren. De meeste werkende scholieren en studenten hebben een bij baan van minder dan twaalf uur per week. Tussen 1992 en 2001 is het aantal baantjes dat wekelijks tussen de twaalf en 34 uur opslokt, echter verdubbeld. Studenten aan universiteiten werken het meest. Ongeveer 63 procent van hen had in 2001 een baantje. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De eigenares van het Amsterdamse kinder dagverblijf Denyo heeft een vermoeden hoe de harddrugs in haar crèche terecht zijn geko men. Dat liet zij gisteren aan de politie weten. De vrouw en haar jurist eisen dat de politie de persoon, die zij op het oog hebben, nog deze week verhoort. De jurist, S. Geuljans, en zijn cliënt spraken gisteren met de politie over het vermoeden. Hij wil niets kwijt over de achter grond van de eventuele dader, behalve dat het om een buiten staander gaat. Het kinderdagverblijf aan de Insulindeweg in de Amsterdam se wijk Zeeburg moest vrijdag de deuren sluiten op last van het stadsdeelbestuur, nadat een leidster een week eerder in de mond van een van de baby's een bolletje heroïne had ontdekt. Na de bizarre vondst schakelde ze onmiddellijk de politie in. Het kindje bleef ongedeerd. De crèche blijft voorlopig gesloten. Volgens stadsdeelvoorzitter Herrema wacht de gemeente eerst het onderzoek van de poli tie en de inspectie kinderopvang af. Tot die tijd worden de zeven tien overige kinderen onderge bracht bij andere opvangcentra. De voorzitter van de Belangen vereniging voor Ouders in de Kinderopvang (BOinK), G. Jel- lesma, noemt het incident in Amsterdam 'heel erg treurig'. „Dit is voor zover ik weet nooit eerder gebeurd in Nederland. Wel komt het voor dat mede werkers van de kinderdagver blijven op speelplaatsen spuiten vinden van druggebruikers. Ho pelijk is het de eerste en laatste keer dat zoiets gebeurt tijdens mijn voorzitterschap." Volgens de voorzitter blijkt ook nu maar weer hoe belangrijk het is goed getraind personeel in dienst te hebben. „Dit bewijst dat dit werk nooit zomaar door ieder een gedaan kan worden. Ook nu heeft het personeel adequaat gereageerd." Alarmbellen Woordvoerster J. Rut j ens van de Branchevereniging Onderne mers in de Kinderopvang (BKN) heeft ook nog nooit van een der gelijk incident gehoord. Zij be nadrukt eveneens de waarde van professionele kinderop vang. „Ik heb begrepen dat de leidster onmiddellijk heeft in gegrepen en dat alle alarmbel len gingen rinkelen. Dat is heel positief." ANP Advertentie C(n Prei 500 gram HUrlS.JdiU 0.49 kilo 0.98 Ch Kipdrumsticks Q CQ verpakt kilo, 5,3-9' K't.fit'lmliiH Ch Gemalen kaas oud 48+ n QQ zakje 150 gram, UV m,i;t'iniiiii VSiOZs kilo 5.93 De van/voor-aanbiedingen zijn alleen geldig met CU Bonuskaart tot en met 23 februari 2003 KALENBERG - Een medewerker van de gemeente Steenwijkerland is bezig met het plaatsen van een waarschuwingsbord voor overstekende otters. De borden langs de Meenteweg tussen Oldemarkt en Kalenberg zijn een initiatief van de ge meente Steenwijkerland en Staatsbosbeheer. De borden staan sinds gisteren in het Nationaal Park De Weerribben, waar afgelo pen jaar diverse otters zijn uitgezet. Omdat eerder een otter werd aangereden, werd besloten de borden te plaatsen. foto Ron Nagtzaam/GPD Troepentransport VS naar Golf anp - bron. van onze redactie binnenland ALKMAAR - Drie gewapende mannen hebben gisterochtend een overval gepleegd op een ves tiging van Brink's Waardetrans porten in Alkmaar. De daders ramden met een shovel de toe gangsdeur, waarbij de shovel in brand vloog. Het vuur was snel gedoofd. De waardetransporten stonden op het moment van de overval klaar om uit te rijden. Direct na de overval vluchtten de daders weg in een wit busje, dat korte tijd later enkele kilometers ver der in Sint Pancras werd terug gevonden. Het voertuig was net als de shovel onlangs gestolen in Beverwijk. De buit waarmee de daders ont kwamen, is onbekend. De poli tie begon vrijwel direct met een grootscheepse zoektocht, waar bij zij onder meer een helikopter en honden inzette. Tijdens de overval waren onge veer twintig personeelsleden aanwezig in de kantine. Zij hoorden lawaai en enkelen za gen vanaf boven de shovel naar binnengaan, gevolgd door twee mannen met bivakmutsen en automatische wapens. Een traumateam rukte uit om het personeel bij te staan. De perso neelsleden zijn niet in contact geweest met de overvallers. Nie mand raakte gewond. De waardetransporteurs Brink's en Geldnet worden de laatste tijd met regelmaat ge confronteerd met gewelddadige overvallen op geldwagens. De daders zijn niet gepakt. De reeks overvallen was aanleiding om een bovenregionaal team van politie en justitie te forme ren om deze vorm van zware cri minaliteit aan te pakken. ANP Landstuhl Militair hospitaal in Europa Heidelberg Hoofdkwartier VS-landstrijd- Rams te in krachten Europa door Lianne Sleutjes en Bernice Breure DEN HAAG - CDA en PvdA zien niets in een advies van top ambtenaren aan de informa teurs om het collegegeld te ver dubbelen en de studiebeurs om te zetten in een lening. Dat zou het Rijk jaarlijks een bespa ring van 700 miljoen euro ople veren. Als de topambtenaren hun zin krijgen, zou het collegegeld neerkomen op bijna 2900 euro per jaar. De studiebeurs is nu een gift van de overheid. De top ambtenaren maken deel uit van de Centraal Economische Com missie (CEC) die nu financiële adviezen geeft aan de kabinets informateurs en de onderhan delaars van PvdA en CDA Het advies is nog niet officieel door de onderhandelaars van CDA en PvdA besproken. Maar de PvdA ziet niets in een hoger collegegeld vooraf, laat financi eel specialist Ferd Crone weten. De partij wil een 'sociaal leen stelsel'. Daarbij betaalt een af gestudeerde zijn studie later te rug via een bepaald percentage van zijn salaris. „Een profijtbe ginsel; naarmate mensen langer studeren, hebben ze later ook meer profijt door een hoger sa laris", aldus Crone. Het CDA vindt een collegegeld van bijna 2900 euro veel te hoog, aldus een fractiewoordvoerder. „Daar zijn we dus tegen." De studentenvakbond LSVB noemt de ambtelijke voorstel len een 'volledige uitholling' van het hoger onderwijs. Dit staat haaks pp alle recente rap porten waaruit blijkt dat inves teren in kennis rendeert", aldus voorzitter Noortje van der Meij. „Het is een strategische zet om juist op dit moment een bezuini ging van 700 miljoen euro naar buiten te brengen. Hiermee wil de CEC paniek zaaien, zodat de uiteindelijke besparing straks zogenaamd reuze meevalt. Daar moeten we niet intrap pen. "GPD GRONINGEN - De officier van justitie in Groningen heeft vijftig uur werkstraf en vijf Baanden voorwaardelijke jeugddetentie geëist tegen een dertienjarig meisje uit Hooge- and. Het meisje beweerde vorig jaar ten onrechte dat ze door een groep jongens was verkracht, folgens de officier van justitie hoeft het meisje niet direct naar ie jeugdgevangenis, maar moet ze zich wel houden aan de regels van specialisten van de jeugd zorg. Verder stelde de officier dat het meisje ook in de toekomst bege ving moet krijgen van hulp verleners. Het meisje beweerde in oktober rong jaar het slachtoffer te zijn Borden van een groepsver- cachtmg en mishandeling door zeven Turkse j ongens Bovendien beschuldigde ze de jongens van brandstichting in kaar ouderlijk huis. Achteraf bleek dat zij het hele verhaal had verzonnen en het auiszelf in brand had gestoken. Belangrijke militaire bases VS in Duitsland luchtmacht landmacht Stuttgart o.a. Commando Special Forces Europa Böblingen Hoofdkwartier VS-mariniers in Europa FRANKRIJK 150 km yflpnnze redactie binnenland PEN HAAG - Kleine kernen moeten meer ruimte krijgen om ioorde eigen bevolking huizen ie bouwen. Dit zijn de onder bandelaars van CDA en PvdA fleren overeengekomen in de Oprekken over de vorming jan een nieuw kabinet. ROTTERDAM - Rotterdam telt bftgrootste aantal zwaarlijvige inwoners en heeft de meeste junkfoodgelegenheden. En schede is de fitste stad van Ne derland. ■enen ander blijkt uit het giste- sn gepubliceerde onderzoek anhet magazine Muscle Fit ness. Voor het onderzoek werden de twintig grootste steden, met in totaal4,4 miljoen inwoners, on- derzocht. De gegevens zijn in !njf hoofdpunten samengevat: gezonde gewoonten, vetfacto- ren, dodelijke zonden, natuur lijke omgeving en stedelijke kenmerken. bAmenka worden al enkele ja ren soortgelijke onderzoeken gehouden. Vooral de waterkwaliteit en het antal parken en open ruimtes nn Enschede werden hoog ge waardeerd. Ook het groot aan tal winkels waar gezonde voe ding te koop is, scoorde goed. Rotterdam kent weinig parken a open ruimtes. Volgens Muscle Fitness is het aantal gevallen van z waarlij- vigheid de laatste twintig jaar verdrievoudigd. Ongeveer 15 tot 20 procent van de volwassen Europeanen kampt met een ern stig overgewicht. In Amerika ligt dit cijfer op 24 procent, al dus de onderzoekers. ANP Door meer ruimte te bieden aan kleine gemeenten denken CDA en PvdA de ontvolking en ver grijzing van het platteland te gen te gaan. „Er moet dringend meer gebouwd worden", zei PvdA-leiderBos gisteren. Aan tafel bij de informateurs Piet Hein Donner en Frans Leijnse werd een eerste 'verken nend rondje' gemaakt over het onderwerp ruimtelijke orde ning en milieu. Afgesproken is dat lagere overheden (provin cies en gemeenten) meer zeg genschap moeten krijgen over de inrichting van het land. De rijksoverheid zou zich moeten beperken tot de bescherming van natuurgebieden van natio naal belang. In de grote steden willen CDA en PvdA een gevari eerder woningaanbod zien om de vorming van achterstands wijken tegen te gaan. Over veel onderwerpen bleken de onderhandelaars het nog on eens. Zo voelt het CDA niets voor beperking van de hypo theekrente-aftrek en voor het gebruik van het 'kwartje van Kok' voor aankoop van natuur gebieden. „Dat kwartje moet onzes inziens louter worden gestoken in mobiliteit: in filebe- strijding en beter openbaar ver voer", aldus CD A-onderhande laar Maxime Verhagen, die Jan Peter Balkenende bijstond. De PvdA hield gisteren ook vast aan bezuinigingen op Defensie, terwijl het CDA dit ministerie juist wil ontzien. Wel zijn beide partijen het eens geworden over ontwikkelingshulp. Er moet weer een minister van Ontwik kelingssamenwerking komen en het huidige niveau van hulp moet 'ten minste worden ge handhaafd', aldus Bos. Waarheid Bos bestreed gisteren dat de for matie tergend traag vordert. Deze week willen CDA en PvdA alle belangrijke dossiers een keer doornemen. Volgende week zullen de informateurs al trachten knopen door te hak ken. „Dat wordt de week van de waarheid", aldus Bos. „Als het dan vastloopt moet je pessimis tisch worden." GPD door Saskia Gaster DEN HAAG - Het is jammer, maar Nederland kan er niet on der uit om Navo-bondgenoot de Verenigde Staten te helpen bij het transport van militair mate rieel en personeel van Duitsland naar de Rotterdamse haven. Dat concludeerde PvdA-leider Bos gisteren na beraad over de kwestie. Hij zei het te betreuren dat 'de Amerikanen doorgaan met de oorlogsvoorbereiding'. Het militaire transport was op dat moment al begonnen. Het uit Zuid-Duitsland afkomstige materieel - jeeps, tankwagens, vrachtwagens, humvee's - gaat via Rotterdam naar de Golfre gio. In totaal staan voor de ko mende dagen 25 of 26 transpor ten gepland. De totale operatie is 'omvangrijk en kan enkele weken duren', aldus een woord voerder van Defensie. Defensie wil vanwege de veilig heid niets zeggen over aantallen Amerikaans materieel of perso neel dat de komende weken via Nederlandse spoorwegen, snel wegen, havens en luchthavens vanuit Duitsland naar de Golf regio wordt verplaatst. Behalve politie en marechaussee zullen bij de bewaking en de beveili ging van de transporten Nederlandse militairen en bur gerpersoneel van defensie be hulpzaam zijn. CDA-leider Balkenende rea geerde content op het besluit van de PvdA. De PvdA had zich afgelopen weekeinde kritisch opgesteld over de transporten. Na zijn gesprek met Bos en de informateurs herhaalde Balke nende nog eens dat de instem ming met het Amerikaanse verzoek past binnen de Navo- afspraken. Ook in Duitsland en Frankrijk gebeurt dit, aldus de premier Balkenende had zijn gespreks partner aan de tafel van infor mateurs Donner en Leijnse niet vantevoren gewaarschuwd over het transport. Volgens Bos had dit ook niet gehoeven. Hij streeft nog steeds een scheiding tussen informatie en regering na. „Balkenende regeert en wij zijn in de Tweede Kamer nog steeds een oppositiepartij", be nadrukte hij. Bos had het wel 'chiquer' gevon den als Balkenende de Kamer eerst had geïnformeerd. De pre mier benadrukte echter dat de partijen wel op de hoogte moes ten zijn, omdat er eerder wel over is gesproken. Het kabinet had de Kamer daar begin de cember al een brief over ge stuurd. „Wie dit als een verras sing ervaart, kent zijn dossiers niet", zei Balkenende. Nu de PvdA het verzet tegen de transporten heeft opgegeven, blijven alleen de SP en Groen- Links over als tegenstanders. Zij willen vandaag een debat over de kwestie. Broden In Rotterdam werden kleine de monstraties tegen de transpor ten gehouden. Met op spandoe ken geschreven leuzen als 'Geen bommen maar broden', wacht ten een handvol activisten en SP'ers de treinen op. ANP ch Nu een vollere tas voor minder geld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3