Herinrichting haven is duurder PZC Onderlinge band blijft belangrijk Compromis over Bagijnhof Middelburg Marokkaanse imam Vlissingse moskee wil werkvergunning Borsele presenteert Zeelands eerste burgerj aarverslag 11 Gemeente moet 31.500 euro bijleggen voor project Kloosternol in Scharendijke Concert EMM Dijken zijn zo slecht niet, zegt dijkgraaf Controle op mestregels Autobrand in Arnemuiden Belg betrapt met slok op Middelburgse sjoelers in de prijzen Belastingwijzer Middelburg Televisie uit garage weggenomen Winkeldiefjes aangehouden Concert door Trio Energico in Zierikzee dinsdag 18 februari 2003 ijoorPietKleernans SCHARENDIJKE - De herin richtingvan haven Kloosternol bij Scharendijke is duurder uit hakt dan verwacht. De ge beente Schouwen-Duiveland goet 31.500 euro bijleggen. De meerkosten hebben te maken aet onder meer aanvullende as- ialteringswerkzaamheden en stortkosten voor extra puin. get is niet de eerste keer dat de sosten voor herinrichting van de haven hoger uitpakken dan ndacht. Toen de plannen in I999 vaste vorm aannamen verden de kosten op 900.000 pilden geraamd. Dat bleek te intimistisch. Onder meer de noodzakelijke verplaatsing van =en steiger en de bouw van een sanitaire voorziening stuwden kosten met 200.000 gulden omhoog. De meerkosten die nu moeten iroiden opgehoest, hebben te raken met een aantal elemen ten. Er zijn asfalteringswerken iij gekomen, er waren extra kosten vanwege het storten van vrijkomend puin en de renova tie en uitbreiding van de open bare verlichting viel door tus sentijds verhoogde tarieven duurder uit dan verwacht. Daar bram de niet voorziene nood zakelijke vervanging van de lig- van de aanloopsteiger nog SEROOSKERKE - Muziekver eniging Eendracht Maakt Macht uit Serooskerke geeft za- lerdag 22 februari een concert inverenigingsgebouw De Zand- put in Serooskerke. Hetthemavande avond is 'Song and Dance'. Aan het concert ïtrken het jeugdorkest en de fanfare onder leiding van Ad Stroo mee evenals de slagwerk die onder leiding staat ran Cecilia Adriaanse. Ook zijn is gastoptredens van break- dancers, een zangeres en een or- De avond begint om half acht. GOES-De waterkeringen langs de Noordzee zijn helemaal niet zo slecht als de rapportage van het Rijk zou doen vermoeden. Dijkgraaf W. Gosselaar van het waterschap Zeeuwse Eilanden rindt dat het Rijk de resultaten un een onderzoek onzorgvul digheeft gecommuniceerd. Volgens de dijkgraaf moeten al leen versterkingen aanzienlijk inde tijd naar voren worden ge haald. Voor Zeeland zijn twee zwakke stukken aangetroffen: het vak bij de Nollen in Vlissin gen enhet duin bij de aanzet van deBrouwersdam op Schouwen. Die stukken zeewering moeten worden onderzocht op de ter mijn waarop ze moeten worden aangepakt, maar ze zitten niet hij de vakken die wellicht al dit ]<ar aan een grondige beurt toe ajn. Overigens maakt Gosse- aarzich wel zorgen over de zee weringen langs de Ooster- en Westerschelde. Die zijn in het raderzoek niet meegenomen, 'aar geven wellicht met de nieuwe gegevens van golf kracht awaterhoeveelheden wel risi- redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 fax:(0111)454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Eamke van Loon AliPankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE °ostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN I Tel: (0118) 484000 i fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet wvw.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl De klus is inmiddels geklaard, tot tevredenheid van zowel de gemeente als de Watersportver eniging Scharendijke. Het kost wat, maar dan heb je ook wat, redeneert de gemeente die spreekt van 'een eindresultaat dat gezien mag worden'. Het ha venplateau is gemoderniseerd, er is een fietspad aangelegd, een damwand gerenoveerd en het parkeerterrein opgeknapt. Verder is de Delta-steiger aan gepast en een douche- en toilet gebouw gerealiseerd. Dat sani- tairgebouw is op palen boven het water gebouwd en is dankzij een SEP-key, een speciale sleu tel, alleen voor leden van de watersportvereniging toegan kelijk. Het merendeel van de in vestering wordt gedekt uit de exploitatie van de jachthaven. Het nu extra benodigde geld wil de gemeente putten uit de alge mene reserve havens. Het voorstel om 31500 euro ex tra uit te trekken voor de haven Kloosternol prijkt op de agenda van de gemeenteraadsvergade ring van donderdag 27 februari. De vergadering wordt gehou den in de Burgerzaal van het ge meentehuis en begint om 19.30 uur. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - „Het was een uitje in die tijd. Je keek er echt naar uit", zegt Lena van Schelven-Wisse als ze terug blikt op het begin van de Nederlandse Bond voor Plat telandsvrouwen in Brouwer shaven. De afdeling viert morgenavond in het Tonnen- magazijn het vijftigjarig be staan. Van Schelven-Wisse is een van de vrouwen die vanaf het begin lid zijn. Er is overre dingskracht voor nodig om haar, bescheiden als ze is, over de ervaringen binnen de bond te laten vertellen. Toch noemt ze zichzelf 'een plattelandsvrouw in hart en nieren'. Ze aarzelde geen mo ment toen ze in december 1952 een uitnodiging kreeg voor de eerste bijeenkomst in de open bare school in Brouwershaven. Initiatiefneemster was J. van de Velde-Straver, de eerste presidente van de Brouwse NBvP. „Ik wist nog goed hoe veel plezier mijn moeder des tijds op Noord-Beveland albe- leefde aan de avonden van de Boerinnenbond, de voorloper van de Plattelandsvrouwen. Er was in die tijd ook niet zoveel om naar toe te gaan." Van Schelven schetst daarmee exact het verschil tussen toen en nu. Lezingen van de beken de columniste Scheherazade of van kolonel Bosschardt van het Leger des Heils werden druk bezocht. Over onderwer pen als levenskunst, omgang met mensen en het gebruik van de snelkookpan wilden de le den alles weten. Veel andere bronnen waren er niet. Televi sie en internet lagen nog in het verre verschiet. Toch breekt zij ook nu nog een lans voor het voortbestaan van de NBvP. Vooral de onderlinge band tussen de leden acht zij nog steeds van groot belang. Zelf was ze 27 jaar toen de bond werd opgericht. Ze koes tert de talrijke onderlinge con tacten in de loop der jaren. Zij herinnert zich de hartverwar mende attenties en blijken van medeleven van hoofdbestuur en zusterverenigingen in den lande direct na de watersnood ramp. „Daardoor kreeg je me teen het gevoel dat je er echt bij hoorde, al was onze afdeling nog maar net opgericht", zegt Van Schelven. Met veel plezier kijkt ze ook terug op de uitwis- selingsreis naar het Engelse Headfort en het bezoek van een delegatie Noorse plattelands vrouwen. Babycadeautjes Waren destijds vooral jonge vrouwen lid, nu is het ledenbe stand danig vergrijsd. Het jongste lid is 46, de twee oudste Viering van het zilveren jubileum van de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen in Brouwershaven, waarbij ook Lena van Schelven-Wisse, zesde van rechts, deelnam aan een presentatie. ven uitte daarover her en der haar zorg en benaderde gericht enkele vrouwen met het ver zoek zitting in het bestuur te nemen. Ze kreeg er vier bij el kaar, maar vijf was het mini mum. „Toen ben ik zelf ook maar weer mee gaan doen in het bestuur. Vooreen jaartje zei ik, maar ik vond het zo leuk dat ik nog een jaartje extra geble ven ben. Maar ik ben blij dat ik nu mijn taak aan dat jongste lid, M. van Ast-Voshol, heb kunnen overdragen. Af en toe wisseling en wat jonger bloed in het bestuur is belangrijk. In feite gaat het behoorlijk goed met de Brouwse Platte landsvrouwenbond aan de vooravond van het gouden ju bileum. Met de komst van en kele vrouwen uit Noordgouwe en Zonnemaire die hun eigen afdeling vorig jaar ter ziele za gen gaan, telt de vereniging nu zestig leden. Al is de gemiddel de leeftijd aan de hoge kant, vrees voor uitsterven van de NBvP is er in Brouwers-haven nog niet. Reden genoeg dus om morgenavond feest te vieren voor de vijftigste verjaardag. Dat gebeurt met de huldiging van de jubilaressen, een drankje, een koud buffet en een verkorte opvoering van het historische spel 'Dijkval'. De leeskring floreert al sinds jaar en dag als krachtig onderdeel van de NBvP in Brouwershaven. leden zijn 83 jaar. Uit de 'lief- en-leed-pot' worden nooit meer babycadeautjes gekocht. Twee jaar geleden zag het er even heel zorgelijk uit voor de Brouwse afdeling toen de be stuursleden om verschillende redenen stopten en het leden tal daalde. „Ik moet bekennen dat ik zelf ook wel eens verstek liet gaan in de winter als het lekker warm was binnen, maar dat de afdeling helemaal zou verdwijnen ging me toch te zeer aan het hart." Van Schel- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De bewoners van het Bagijnhof in Middel burg moeten de mogelijkheid krijgen om na de renovatie in hun woning terug te keren. Wet houder A. de Vries (PvdA) be loofde gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering om daarover te gaan onderhande len met Woongoed. De gemeen teraad ging akkoord met een pakket maatregelen om de be woners van het complex tege moet te komen. Studentenhuisvesting in het complex is niet van de baan. De raad koos gisteren voor een compromis, dat op lange ter mijn hetzelfde effect kan heb ben als het oorspronkelijke plan. De huidige bewoners mo gen terugkeren. Of ze daarvoor zullen kiezen, is overigens nog de vraag. De woningen die leeg komen, kunnen worden ver bouwd tot studentenkamers. Verder is afgesproken dat bewo ners alleen verhuizen als ze dat zelf willen. Bovendien krijgen ze een vergoeding voor een eventuele hogere huur en wor den recente investeringen in de woning vergoed. De Vries deed zijn toezeggingen onder grote druk van de raad. Hij moet over de wensen van de raad nog wel onderhandelen met Woongoed. Alle fracties uitten forse kritiek op de manier waarop Woongoed en de gemeente met de bewoners van het Bagijnhof hebben ge communiceerd. „Beide partijen hebben geblunderd", aldus J. van Dijk-Sturm (WD). R. van Eijkelenburg (D66) had het over 'een oorlogsverklaring aan het fatsoen in de stad'. A. Harwijne (PvdA) legde de schuld vooral bij Woongoed. „Wij kunnen ons niet voorstellen dat het college achter deze wijze van communi ceren staat." „Vorige week is de bewoners van de Bagijnhof vertelt: U krast maar op", zei J. Kodde (CDA). „Dat kan niet, dat mag niet, dat is onrechtvaardig, dat is onverantwoord!" H. Akdag (Leefbaar Middelburg) vroeg De Vries wat er terecht is geko men van zijn belofte beter te communiceren met bewoners. „U zou voortaan de boer op gaan. Terwijl u dat staat uit te dragen, draaien de achterka mers op volle toeren." De SP zei teleurgesteld te zijn in het colle ge. „Waar is het sociale gezicht van de PvdA en GroenLinks?", zei R. van den Boogaart, die juist daarvoor nog geïnstalleerd was als nieuw raadslid. SGP-er C. Dekker nam het De Vries vooral kwalijk dat hij de proble men rond de studentenhuisves ting niet van tevoren met de raad had besproken. „Terwijl de nota jongerenhuisvesting was aangekondigd." „Het college kan zich uw ver ontwaardiging voorstellen", antwoordde De Vries. „Ik vond het die maandag ook heel moei lijk. We hebben de commotie onderschat. Er is te veel onder tijdsdruk geopereerd." Volgens De Vries spelen de problemen met de slechte staat van de wo ningen al jaren, maar is dat niet goed duidelijk gemaakt aan de bewoners. „De conclusie was al meerdere keren getrokken. Sloop was eigenlijk onafwend baar. De bewoners zouden er uiteindelijk uit moeten. Het ging primair niet om studenten huisvesting, maar om de wor steling met het complex." door Jan van Ommen VLISSINGEN - De Touba-mos- kee in Vlissingen eist alsnog een werkvergunning voor zijn uit Marokko afkomstige imam (geestelijk leidsman). De Stichting Islam Moskee Zee land vocht gisteren bij de Raad van State de weigering aan van de werkvergunning door het Centrum Werk en Inkomen (CWI, voorheen het arbeidsbu reau). J. Platteeuw, advocaat van de Marokkaanse moskee en imam, zei dat het CWI het ver zoek om de werkvergunning ten onrechte op een ondergeschikt formeel punt heeft afgewezen. Zo viel het CWI over het feit dat de Touba-moskee de vacature niet op de correcte wijze bij de arbeidsorganisatie heeft aange meld. De advocaat zei gisteren tijdens de rechtszaak dat een gezocht argument te vinden, omdat imams zelden of nooit in vacaturebanken staan. Boven dien bemiddelen de plaatselijke CWI-bureaus niet in vacatures voor dominees, priesters en imams. De stichting heeft de functie in 1999 wel bij het CWI gemeld, maar die heeft er niets mee gedaan. De Vlissingse moskee heeft stad en land afgezocht naar een ge schikte kandidaat. Uiteindelijk vroegen ze de imam uit Marok ko om naar Vlissingen te komen Daar werkt hij nu al ruim vier jaar naar tevredenheid van de gelovigen. Maar als hij geen werkvergunning krijgt, zal uit eindelijk ook zijn verblijfsver gunning worden ingetrokken en moet de imam weer terug naar Marokko. Integratie Advocaat Platteeuw zei dat het CWI zo moeilijk doet omdat er een politieke discussie woedt over de integratieproblematiek van imams. Deze weigering van een werkvergunning op een zo ondergeschikt punt is een voor beeld van het aangescherpte be leid, meent de advocaat. De bestuursrechters van de Raad van State zetten tijdens de zitting vraagtekens bij de gang van zaken De woordvoerder van het CWI moest het ant woord op een aantal vragen over de procedure schuldig blijven. Zo kon de woordvoerder niet uitleggen waarom het CWI tij dens de bezwaarprocedure wel vrijstelling van de bestreden aanmeldingsprocedure ver leent. Mocht het rechtscollege de wei gering van de werkvergunning vernietigen dan zal het CWI de werkvergunning waarschijnlijk alsnog aan de imam moeten ver lenen. Uitspraak over enkele weken. ZIERIKZEE - Naar aanleiding van een controle op de uitrij- en onderwerkregels van mest zijn gisteren drie landbouwers van 43,56 en 59 jaar, allen uit de gemeente Schouwen-Duive land, geverbaliseerd. In alledrie de gevallen betrof het uitrij den van mest op bevroren grond, waarna de mest niet kon worden ondergewerkt. De 56-jarige landbouwer werd gister ochtend rond half vier op heterdaad betrapt in de omgeving Zierikzee; de andere twee overtredingen vonden gistermid dag plaats in Zonnemaire. ARNEMUIDEN - In de Schuttershof in Arnemuiden is gister middag rond half vijf een auto aan de voorzijde volledig uit gebrand. De eigenaar, een vijftigjarige man uit Arnemuiden, had de auto aan zijn zoon uitgeleend. Deze was vanuit Kloe- tinge naar Arnemuiden gereden, waar de auto stilviel. Na di verse keren te hebben geprobeerd het voertuig te staiten, kwamen er vlammen en rook van onder de motorkap. De brandweer heeft de brand geblust en het wegdek gereinigd. HULST - Een 46-jarige Belgische automobilist is afgelopen zondagavond rond tien uur aangehouden voor rijden onder invloed. Agenten zagen de man erg langzaam in zijn auto over de Zoetevaart rijden. Toen ze hem wilden controleren, rook de adem van de man naar alcohol waarop een blaastest werd af genomen. Hieruit bleek dat hij ruim twee maal de toegestane hoeveelheid had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van vier uur en een proces-verbaal. MIDDELBURG - Carla van Veldhuizen en Piet Cevaal van de Eerste Middelburgse Sjoel Vereniging (EMSV) zijn tijdens een toernooi in Almere in de prijzen gevallen. Van Veldhuizen haalde een tweede plek in de D-klasse en Cevaal ging even eens met een tweede plaats aan de haal in de C-klasse. De ge middelden bedroegen respectievelijk 117,75 en 126, 75 pun ten. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft een belas tingwijzer ontwikkeld. De informatiefolder valt deze week bij alle inwoners in de bus. De aanslagen volgen kort daarop. De belastingwijzer geeft antwoord op vaak gestelde vragen. MIDDELBURG - Uit een garage aan de Oude Vlissingseweg in Middelburg is zondagmiddag tussen drie en vier uur een te levisie ontvreemd. Verder miste de eigenaar niets De toegang tot de garage werd geforceerd. MIDDELBURG - Twee Middelburgse jongens van veertien en vijftien jaar zijn gistermiddag omstreeks half vijf bij de Aldi in hun woonplaats aangehouden wegens winkeldiefstal.De jongens hadden een pakje zware shag gestolen. Beide jongens werden meegenomen naar het politiebureau en zijn doorge stuurd naar HALT. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De Borsel- se burgemeester J. Gelok heeft zijn eerste burgerjaarverslag gepresenteerd, het verslag waarin de voorzitter van raad en college verantwoording aflegt over zaken als burgerpar ticipatie, representatie, klach tenbehandeling dienstverle ning, veiligheid en dualisme. In een dualistisch bestel is een der gelijk jaarverslag verplicht. Borsele heeft altijd een beetje vooropgelopen in de invoering van het dualisme, zodat Gelok nu de eerste in Zeeland kan zijn met een verslag over 2002. Hoe wel hij zelf nog maar negen maanden de voorzittershamer hanteert, spreekt uit het jaar verslag een grote tevredenheid met de organisatie Gevraagd naar hoe het bevalt antwoordt Gelok: „Een wereldbaan! Dat neemt niet weg dat er nog wel wat valt te verbeteren. Zo vindt de burgemeester dat er wel erg weinig (zes) klachten zijn behandeld. Daaruit zou je kunnen concluderen dat het te goed gaat voor veel klachten, maar het is ook mogelijk dat de burgers de weg nog niet weten. Gelok zou graag zien dat de raad daar eens onderzoek naar liet doen. Ook ziet Gelok nog geen ver smalling van de kloof tussen burger en bestuur. Van de invoe ring van het dualisme werd veel verwacht, maar college en raad hebben moeite om aan hun nieuwe rol te wennen. De burge meester benadrukt nog maar eens dat de raad moet besturen op hoofdlijnen en daarbij ka ders moet stellen voor het colle ge Dat alles met het belang van de burger in het oog. Tunnel Een hele kluif heeft Gelok ge had aan de Westerscheldetun- nel, waarin de gemeenten voor de veiligheid verantwoordelijk zijn. Met moeite is een regeling tot stand gebracht waarmee brandweerlieden een eventueel ongeluk binnen een acceptabele tijd kunnen bestrijden. Gelok blijft echter ijveren voor een 24- uursbezetting door professio nele brandweerlui. Nu zijn het Borselse vrijwilligers die het moeten opknappen. Er gaat natuurlijk ook van alles goed in Borsele. De kloof tussen bestuur en bestuurden mag dan nog niet gedicht zijn, tussen de gemeentelijke organisatie en de burgers gaat het zeker beter Een schot in de roos was vorig jaar het voormannenoverleg, waarbij burgers meteen bij de gemeentewerklui te rade kun nen over kleine ergernissen als kapotte lampen, scheve tegels en troep tussen het groen. Het zorgloket Inzet is voor Gelok ook een gouden zet. Voor vragen over zorg, welzijn, inkomen en werk, weten steeds meer Borse- laars het loket te vinden. Ook over de gang van zaken rond de nucleaire transporten is Gelok tevreden. De gemeente heeft, wat betreft bewaking, be geleiding en de inzet van politie, zijn draai gevonden. De burge meester is vooral ook tevreden dat demonstranten de ruimte kunnen krijgen om hun stand punten onder de aandacht te brengen, zonder dat dat gevaar oplevert. ZIERIKZEE - De Stichting Ars Musica heeft het Belgische en semble Trio Energico uitgeno digd voor een concert op zater dagavond in de Lutherse Kerk in Zierikzee. Het programma bevat werken van onder meer D. Milhoud, A. Arutinunian. J. Ryelandt en A. Khatchaturi- an. Trio Energico werd vorig jaar opgericht door Raf de Keninck (klarinet), Hans van Kerckho- ven (viool) en Erwin Deleux (piano). Deze drie musici, die ie der voor zich actief deel uitma ken van de Vlaamse muziekwe reld, vonden elkaar in dit trio. Zij onthalen het publiek graag op muziek van diverse groot meesters die voor deze kleurrij ke bezetting composities schre ven. Het concert in de Lutherse kerk begint om 20.00 uur. agenda I STREEKACTIVITEITEN DREISCHOR - Dorpshuis, 20,00 uur: Openbare vergadering dorpsraad; ZIERIKZEE - Hervormd Kerkcentrum. 20.00 uur: Info-avond mandala tekenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31