Pleidooi voor fusie brandweer PZC Debat over woningbouw blijft abstract Automaat kan loket niet vervangen Besluit over toekomst biologisch museum laat op zich wachten Marokkaanse imam Vlissingse moskee wil werkvergunning 11 Bezuinigingsplan BBR Scheldegalm speelt in Hansweert Jongetjes stelen zware shag Diefstal uit auto Diefstal uit schoolgebouw Middelburgse sjoelers in de prijzen Tv uit garage weggenomen Autobrand in Arnemuiden Belg betrapt met slok op Herinrichting Kloosternol is duurder dan verwacht dinsdag 18 februari 2003 jnnr Rob Paardekam KRUININGEN - De brand weerkorpsen van Rilland, Krabbendijke en Kruiningen moeten worden samengevoegd. Dat stelt Bewoners Belangen geiraerswaal (BBR) in haar prioriteitenlijst voor de aan gaande kadernota. Op die lijst staan een hoop za- len die geld kosten. Daarom jeeft BBR ook wat bezuini- gngsvoorstellen gedaan. Eén aarvan betreft de brandweer. 7:lgens de lokale partij kan een •;0p geld worden bespaard het samenvoegen van de rju,Ksen uit Rilland, Krabben de en Kruiningen. In dat ge- rJ hoeft er bijvoorbeeld geen eeuwe brandweerkazerne in fobbendijke te worden ge touwd. BBR stelt wel dat de vei- ligheid van de burgers niet in lei geding mag komen. Overeen plaats van waaruit het geza menlijke korps moet opereren, spreekt de partij zich nog niet uit. Yerseke zou als grootste iern zijn eigen korps kunnen ■behouden. Investeren BBR vindt verder dat Reimers- xaalextra geld moet investeren recreatie. „Verblijfsrecreatie moet een economische drager ran de gemeente worden", stelt raadslid A. Kortlever. „Dat Kat nu op een veel te laag pit je." Het product recreatie zou nwral in Yerseke flinke impul- dig hebben. Zo wil BBR jat het nieuwe museum er hoe aan ook komt. Of dat in De Zae- temoet worden gevestigd, zoals net museumbestuur graag ziet, tril Kortlever nog niet zeggen. „Maar de gemeente moet daar zo snel mogelijk een besluit over nemen." Andere zaken die BBR in de ka dernota opgenomen wil hebben zijn een sporthal in Yerseke, een buitendijks fietspad tussen Yerseke en Krabbendijke, een lift voor het dorpshuis in Krui ningen en overdekte fietsenrek ken bij drukke bushaltes. Ver der zouden akkerranden langs ANWB-fietsroutes moeten worden ingezaaid met bloem zaadmengsels en moeten de strandjes in Yerseke en Krab bendijke behouden blijven. In Hansweert zou er een strandje moeten worden aangelegd. Om deze plannen te kunnen be talen, wil de BBR enkele andere zaken schrappen. Zo zou het verbeteren van de Zandweg in Kruiningen kunnen worden verschoven en hoeft er van de partij geen fietspad langs de Zanddijk en de Molendijk te ko men. De uitbreiding van het ge meentehuis kan volgens de BBR veel soberder en op het inkoop- beleid van de gemeente dient tien procent te worden bezui nigd. HANSWEERT - Muziekvereni ging Scheldegalm uit Hans weert verzorgt zaterdag 22 fe bruari een concert in dorpshuis Kaj Munk. Zowel harmonie, drumband, leerlingenorkest als blokfluit- groep zullen het publiek verma ken. De avond begint om 20.00 Op de eerste dag dat treinreizigers op station Kruiningen/Yerseke voor een kaartje alleen nog terecht kunnen bij de automaatbleek deze al niet goed te werken. foto Willem Mieras door Steffan ter Maat KRUININGEN - Gesloten, clo sed, fermé, geschlossen. Dit staat sinds gisteren op een plak kaat bij het loket op het trein station van Kruiningen Yerse ke. Het is het gevolg van het beleid van NS om loketten op kleine stations te sluiten, omdat ze niet rendabel zijn. Veel reizigers voelen zich gedu peerd. „Het is een waardeloze service", zegt een man van middelbare leeftijd, die met een groepje mensen op de trein naar Am sterdam staat te wachten. „Er zit niemand meer, het kaartje moet je bij de automaat kopen en het is maar afwachten of deze werkt." Op de eerste dag van de sluiting van het loket blijkt al snel dat de automaat niet altijd goed func tioneert. Er kan om technische redenen even niet met muntgeld worden betaald. Briefgeld kan niet in de automaat en dus blijft alleen de pinpas over. „En dat werkt ook niet altijd", vertelt een andere reiziger. „Er stond zojuist een vrouw voor mij wiens pasje niet werd geaccep teerd. Ze is dus zonder kaartje in de trein gestapt." Het loket in Kruiningen Yerse ke was al geruime tijd beperkt geopend en veel reizigers waren hier al aangewend. De 16-jarige Edward Wisse uit Yerseke vindt het niet zo'n probleem: „Ik heb een abonnement naar Vlissin- gen dus ik hoef geen kaartje te kopen." Zijn 17-jarige metgezel Mathijs Mol vertelt dat dit niet altijd op gaat: „Vorige week za terdag gingen we naar Krab bendijke en toen was het loket dicht. De kaartautomaat bleek buiten werking en toen zijn we dus maar zonder kaartje in de trein gestapt. Gelukkig werden we niet gecontroleerd. Komt er wel een conducteur langs, dan moet je een veel duurder kaartje kopen dan wanneer het loket open was geweest." Informatiepaal Om nog wel in reizigersinfor matie te kunnen voorzien, heeft de NS een informatiepaal op het station geplaatst. Met één druk op de knop moet er contact zijn met een NS-medewerker. Dit blijkt op de eerste dag van de lo ketsluiting al wel te werken en er wordt de reiziger ook nog een prettige reis toegewenst. Naast de knop voor informatie is er een knop voor noodsitua ties. Als deze zich voordoen kan via de paal een alarmdienst worden gewaarschuwd. De paal bevindt zich wel midden op het perron. Of dit functioneel is als er aan de voorzijde van het sta tion iets gebeurt, moet de prak tijk uitwijzen. M. van der Woest uit Yerseke koopt bij de automaat enkele treinkaartjes voor haar zoon van twaalf, die elke dag met de trein naar school in Goes gaat. Ze is van mening dat met het sluiten van het loket de sociale controle is verdwenen: „Als hier 's ochtends vroeg of 's avonds in het donker iets gebeurt, is er niemand die dat ziet. En voor de beginnende schooljeugd is het in zijn algemeenheid natuurlijk een slechte zaak dat er niemand op een station aanwezig is waar ze op terug kunnen vallen. Als je dat afzet tegen de hoge prijs van het treinkaartje, biedt de NS toch wel heel weinig." MIDDELBURG - Twee Middelburgse jongens van veertien en vijftien jaar zijn gistermiddag rond half vijf bij de Aldi in hun woonplaats aangehouden wegens winkeldiefstal. De jongens hadden een pakje zware shag gestolen. Beide jongens werden meegenomen naar het politiebureau. Daarna zijn ze doorgestuurd naar Bureau Halt. AARDENBURG - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Bogaardstraat in Aardenburg, is tussen zondagavond negen uur en gisterochten half tien een autoradio/cd-speler ter waarde van 150 euro ontvreemd. De toegang tot de auto werd geforceerd. ZIERIKZEE - Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag hun slag geslagen in een basisschool in Zierikzee. De dieven namen uit een leslokaal een desktop-werkstation mee De apparatuur vertegenwoordige een waarde van enkele honderden euro's. MIDDELBURG - Carla van Veldhuizen en Piet Cevaal van de Eerste Middelburgse Sjoel Vereniging (EMSV) zijn tijdens een toernooi in Almere in de prijzen gevallen. Van Veldhuizen haalde een tweede plek in de D-klasse en Cevaal ging even eens met een tweede plaats aan de haal in de C-klasse De ge middelden bedroegen respectievelijk 117,75 en 126, 75 pun ten. MIDDELBURG - Uit een garage aan de Oude Vlissingseweg in Middelburg is zondagmiddag tussen drie en vier uur een te levisie ontvreemd. Verder miste de eigenaar niets. De toegang tot de garage werd geforceerd. ARNEMUIDEN - In de Schuttershof in Arnemuiden is gister middag rond half vijf een auto aan de voorzijde volledig uit gebrand. De eigenaar, een vijftigjarige man uit Arnemuiden, had de auto aan zijn zoon uitgeleend. Deze was vanuit Kloetinge naar Arnemuiden gereden, waar de auto stilviel. Na diverse keren te hebben geprobeerd het voertuig te starten, kwamen er vlammen en rook van onder de motorkap. De brandweer heeft de brand geblust en het wegdek gereinigd. HULST - Een 46-jarige Belgische automobilist is afgelopen zondag rond 22.00 uur aangehouden voor rijden onder in vloed van alcohol. Agenten zagen de man erg langzaam in zijn auto over de Zoe- tevaart rijden. Toen ze hem wilden controleren, rook de adem van de man naar alcohol waarop een blaastest werd afgeno men. Hieruit bleek dat hij ruim twee maal de toegestane hoe veelheid had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van vier uur en een proces-verbaal. agenda STREEKACTIVITEITEN GOES-Leger des Heils, 09.00-12.00 uur 13.00-15.00 uur: verkoop kleding en reutelen; Grote kerk, 13.30 uur: Caril- "tespeling; Revalidatiecentrum De ündenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen mAstma en CODP-patiënten; WELLE - Computerpraktijklokaal Jon- ^encentrum Trinnety, 9.30-11.30 uur: G:-puterinloopochtend ouderen; De taone, 13.30 uur: Biljarten en kaar voor ouderen; 14.00 uur: Welfare- t; «BBENDIJKE De Meiboom, 18.45 ./Jongens en meisjesclub voor groep S'.en 8; têUININGEN - Ons Dorpshuis, '330-20.30 uur: Conditietraining bij hni-Sport Reimerswaal; SINT-ANNALAND - In de Gouden Leeuw, *530 uur: Spelletjesavond plattelands- rcuwen; "EMELDINGE - Dorpscentrum De We- "él, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar- tnHotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; •VOLPHAARTSDIJK - De Griffioen, 133(1-22.00 uur; Line Dance door Coun- lyClubThe Sounthern Riders; fERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 rondvaart Oosterschelde; Het Tref- Mt, 14.00 uur: Bingo voor 50-plussers; faaal Ericalaan. 09.00-10.00 uur: aditielraining voor 50-plus. bij nader inzien ■f'op boven het artikel over festival Al- aSoasindePZCvan maandag stelt dat "ele festival is afgelast door gebrek nieresse van de jeugd. Niet het hele "Kval werd echter afgelast, dit betrof fc'is de workshops omdat daar het mï- ^umaantal deelnemers niet werd ge- fed. Redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 fax; (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom 'ngrid Huibers MiekevanderJagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) centrale redactie -burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Jel: (0118) 484000 fax: (0118) 470102 nnail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl Woningen aan de Schengestraat in Goes; een discussie over de bouw van betaalbare woningen leverde gisteren weinig concreets op. foto Willem Mieras door Steffan ter Maat GOES - De afdeling Bouwen en Wonen van de gemeente Goes hield gister avond een open discussieavond in Ho tel Goes over de (on)mogelijkheden van sociale woningbouw. De discussie werd voornamelijk gevoerd door deskundi gen en dat ging over, maar vooral ook óp beleidsniveau. Een abstracte discus sie over verschillen van inzichten. Wethouder M. 't Hart van de gemeente Goes opende de avond met de constate ring dat de woningbouw voor de smalle beurs, zowel voor koop- als huurwo ningen, de laatste jaren in Goes niet of nauwelijks van de grond is gekomen Volgens discussiepanellid P. van der Gugten, directeur van het Rotterdamse projectontwikkelaarsbedrijf Proper Stok, gaat het vooral om de wil van het realiseren van sociale woningen en niet over de mogelijkheden: „Je moet bou wen in alle prijsklassen van woningen. Als j e je te veel richt op één marktben je veel te kwetsbaar. Ik durf te stellen dat je met gemak goede huizen van 100.000 euro op de markt kunt zetten, zolang hier ook maar duurdere woningen te genover staan." Volgens directeur H. de Ceuster van Woongoed Middelburg is vooral de be schikbaarheid van goedkope woningen het probleem en zijn deze huizen wel voldoende aanwezig, maar is er geen doorstroming. „Daarnaast is nieuw bouw voor de kleine beurs niet moge lijk, tenzij je er geld bi] wilt leggen. Je moet alleen investeren in wat onderver tegenwoordigd is en waar in de toe komst ook nog gebrek aan is. Dat zijn voor ons dus alleen maar seniorenwo ningen, want we hebben een land dat sterk vergrijst", legde De Ceuster uit. PvdA-Kamerlid A. Duivesteijn was ook als panellid uitgenodigd. Hij pleit te vooral voor een meer gelijke markt van betaalbare koop- en huurwonin gen. In zijn optiek zouden huurders in dat geval een relatief gemakkelijke overstap naar de koopmarkt kunnen maken. Dit zou woningcorporaties dwingen om met goede sociale woon voorzieningen te komen. Hij haalde verschillende voorbeelden aan van si tuaties in Rotterdam en Amsterdam. Marktprijs Volgens De Ceuster is het op dit mo ment voor huurders ook aantrekkelijk om een woning te kopen omdat de marktprijs stagneert of zelfs daalt. Dit leidde tijdens de discussie tot het mo ment dat er een Goese burger opstond die zelf huurder is en vond dat er over een irreële situatie werd gesproken: „Het gaat om Goes en niet om Rotter dam of Amsterdam. Het gaat over de mogelijkheden van de huurders hier. De voorbeelden van huizen van een euro- ton passen daar niet bijDat is niet voor de kleine beurs weggelegd en voor een lager bedrag vind je in Goes geen hui zen. Er moet worden gesproken over een beleid dat wel mogelijkheden biedt." De discussie bleef echter, zoals wethou der 't Hart tussendoor ook al een keer opmerkte, abstract. En het resulteerde niet tot conclusies waar de gemeente Goes waarschijnlijk een beleid op kan afstemmen dat ten goede komt van de sociale woningbouw door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Er is te weinig informatie beschikbaar, het is te vroeg in de ontwikkeling en het is niet aan ons, maar aan het nieuwgekozen provinciebe stuur om te beslissen. Dat ant woord kregen Gedeputeerde Staten gisteren van de commis sie Welzijn op baar verzoek om aan te geven wat de nieuwe koers van het Zeeuws Biolo gisch Museum in Oostkapeile moet worden. Alleen het CDA was bereid om zich nu al uit te spreken voor een overname door Stichting het Zeeuwse Landschap. J. van de Merbel (CDA) gaf vooral blijk van de vrees dat de stichting zich terugtrekt als in vesteerder als de provincie niet snel haar voorkeur uitspreekt. Het kan na de verkiezingen op 11 maart wel een half jaar duren eer er een nieuw college zit, waarschuwde hij. De overige partijen weigerden 'over hun graf te regeren'. Maar bovenal vonden ze dat de voorgelegde opties - onder het Zeeuws Landschap omvormen tot een Centrum voor Natuur en Land schap, óf onder Staatsbosbe heer afslanken tot een bezoe kerscentrum voor natuurgebied De Mantelinge - te smal en te weinig onderbouwd. Vooral de financiële onderbou wing rammelde, volgens WD, ChristenUnie en PvdA. Ook on der de voorwaarde dat de ont wikkeling de provincie niet meer dan het huidige subsidie budget van 260.000 euro mag kosten, zoals Van de Merbel nog probeerde. Extra bijdragen van de provincie voor het Zeeuws Landschap zijn niet aan de orde, omdat de stichting al provincie- geld krijgt voor het recreatief medegebruik van haar natuur terreinen, suste gedeputeerde De Kok. De Staatsbosbeheer- optie is weinig kansrijk, vertel de hij, omdat die organisatie door bezuinigingen nauwelijks door Jan van Ommen VLISSINGEN - De Touba-mos- kee in Vlissingen eist alsnog een werkvergunning voor zijn uit Marokko afkomstige imam (geestelijk leidsman). De Stichting Islam Moskee Zee land vocht gisteren bij de Raad van State de weigering aan van de werkvergunning door het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI, voorheen het arbeidsbu reau). J. Platteeuw, advocaat van de Marokkaanse moskee en imam, zei dat het CWI het ver zoek om de werkvergunning ten onrechte op een onderge schikt formeel punt heeft afge wezen. Zo viel het CWI over het feit dat de Touba-moskee de vacature niet op de correcte wijze bij de arbeidsorganisatie heeft aange meld. De advocaat zei gisteren tijdens de rechtszaak dat een gezocht argument te vinden om dat imams zelden of nooit in va caturebanken staan. Bovendien bemiddelen de plaatselijke CWI-bureaus niet in vacatures voor dominees, priesters en imams. Immers, de stichting heeft de functie in 1999 wel bij de CWI gemeld, maar die heeft er niets mee gedaan. De Vlissingse moskee heeft stad en land afgezocht naar een ge schikte kandidaat. Uiteindelijk vroegen ze de imam uit Marok ko om naar Vlissingen te komen. Daar werkt hij nu al ruim vier jaar naar tevredenheid van de gelovigen. Maar als hij geen werkvergunning krijgt, dan zal uiteindelijk ook zijn verblijfs vergunning worden ingetrok ken en moet de imam weer terug naar Marokko. Discussie Advocaat Platteeuw zei dat het CWI zo moeilijk doet omdat er een politieke discussie woedt over de integratieproblematiek van imams. Deze weigering van een werkvergunning op een zo ondergeschikt punt zou een voorbeeld van het aangescherp te beleid zijn, zo meent de advo caat. De bestuursrechters van de Raad van State zetten tijdens de zitting vraagtekens bij de gang van zaken. De woordvoerder van het CWI moest het ant woord op een aantal vragen over de procedure schuldig blijven. Zo kon de woordvoerder niet uitleggen waarom het CWI tij dens de bezwaarprocedure wel vrijstelling van de bestreden aanmeldingsprocedure ver leent. Mocht het rechtscollege de weigering van de werkver gunning vernietigen dan zal het CWI de werkvergunning waar schijnlijk alsnog aan de imam moeten verlenen. Uitspraak volgt over enkele we ken. mogelijkheden voor investerin gen ziet. De suggestie van de WD om het museum over te doen aan een combinatie van Zeeuws Land schap en Staatsbosbeheer, achtte De Kok kansloos. „Beide organisaties willen hun eigen logo op de gevel." Toch wilden WD, PvdA en SGP nader on derzoek naar die optie en naar een mogelijkheid de collectie van het museum onder te bren gen bi] het bezoekerscentrum van Neeltje Jans. Ook die weg zag De Kok doodlopen. Direc teur B van de Hoef van Water land Neeltje Jans heeft geen interesse in een overname, be nadrukte hij. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - De herin richting van haven Kloosternol bij Scharendijke is duurder uit gepakt dan verwacht. De gemeente Schouwen-Duive- land moet 31.500 euro bijleg gen. De meerkosten hebben te maken met onder meer aanvul lende asfalteringswerkzaamhe- den en stortkosten voor extra puin. Het is niet de eerste keer dat de kosten voor herinrichting van de haven hoger uitpakken dan gedacht. Toen de plannen in 1999 vaste vorm aannamen werden de kosten op 900.000 gulden geraamd. Dat bleek tef optimistisch. Onder meer de noodzakelijke verplaatsing van een steiger en de bouw van een sanitaire voorziening stuwden de kosten met 200.000 gulden omhoog. De meerkosten die nu moeten worden opgehoest, hebben te maken met een aantal elemen ten. Er zijn asfalteringswerken bij gekomen, er waren extra kosten vanwege het storten van vrijkomend puin en de renova tie en uitbreiding van de open bare verlichting viel door tus sentijds verhoogde tarieven duurder uit dan verwacht. Daar kwam de niet voorziene nood zakelijke vervanging van de lig gers van de aanloopsteiger nog bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27