Luc de Vos schrijft zoals hij zingt Huis kopen is puur emotie PZC Dany Lademacher brengt eerbetoon aan zijn oude baas Haringrit voor motoren start in Biervliet Theater over armoede kunst cultuur lezers schrijven Veren Terrorisme II Euro Philippen Aantal faillissementen in Zeeland stijgt fors Open dag in schaapskooi as-tgoew7 üingemanse pl46 I Makelaar dinsdag 18 februari 2003 BIERVLIET - Motorliefhebbers blazen op Hemelvaarstdag 29 mei verzamelen in Biervliet voor de traditionele Haringrit. Het is dit jaar voor de tiende keer dat de Motor Vrienden Biervliet dit evenement organi seren. Voor custom-, toer- en sportmotoren wordt een onge veer 180 kilometer lange indivi duele puzzeltoerrit uitgestip peld door Zeeuws-Vlaanderen en Vlaanderen. Berijders van oldtimers, trikes en zijspannen kunnen aansluiten voor een old timer toerrit over zowat 65 kilo meter in colonne door Zeeuws- Vlaanderen. Er is ook een pech- service aanwezig. Op Hemelvaartsdag kunnen deelnemers aan de puzzelrit zich tussen 9.00 en 10.30 uur la ten inschrijven in café 't Harin kje. Voor de deelnemers aan de toerrit voor old-timers ligt de inschrijvingstermijn tussen 10.00 en 11.00 uur. Wie er meer over wil weten kan informatie krijgen bij de Motor Vrienden Biervliet, telefoon 0114 320527 of via email mvbier- vliet@zonnet.nl. Op de dag zelf worden ook aller lei randactiviteiten georgani seerd. Er is livemuziek, er zijn marktkramen voor motorlief hebbers, een trialteam geeft een demonstratie, belangstellenden kunnen proefrijden op verschil lende motoren en er zijn shows van nieuwe motormodellen en oldtimers. Verder is er vertier voor jong en oud met ondermeer een kermis en een zeskamp. VLISSINGEN - De Joseph Wresinski Cultuurstichting voert donderdag de theaterpro ductie 'Met het oog op de toe komst' op in De Schaapskooi in Papegaaienburg in Vlissingen. Disk-Zeeland, het Platform te gen armoede Splinter en het Regionaal Dienstencentrum Zeeland willen met het stuk aandacht vragen voor de ar moedeproblematiek. Na de voorstelling vindt een discussie plaats over de voorstelling en armoede. De theatervoorstel ling begint om 20 uur. door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Luc de Vos is zanger van de Belgische pop groep Gorki. Met zijn 'droevige muil' zingt hij naar eigen zeggen 'triestige liedjes'. De melancho lie is in zijn Nederlandstalige liedjes aangelengd met een flin ke scheut ironie. Dat stijlmiddel hanteert de Vos ook veelvuldig in zijn literaire debuut Het woord bij de daad, waaruit hij donderdag komt voorlezen in Porgy Bess in Terneuzen. Een mooi voorbeeld van het soort liedjes dat De Vos voor Gorki schrijft is 'Beste Bill'. Dat begint zo: Beste Bill, ik zag daarnet je vrouw, en ze zei datje langzaam impotent ivordt. Is dat waarArme beste kerel, wie zal je troosten als je vruchteloos verlangt? De muziek is onweerstaanbaar, De Vos' stem is wat zeurderig, maar past perfect bij zijn tek sten, die grappig zijn maar ook een verlangen uitdrukken naar een ideale wereld, eigenlijk één waarin de jeugd nooit eindigt. Gorki is een van die groepen die de gedachte loochenstraft dat Nederlandstalige muziek het in Nederland en Vlaanderen even goed doet. Marco Borsato is een van de weinige artiesten die aan beide zijden van de grens goed verkoopt. De Dijk en Bief zijn in Nederland populair en doen in België niets, voor Gorki geldt het omgekeerde. Hoewel de Ne derlandse popcritici met de groep weglopen, koopt het pu bliek in Nederland de platen niet. In België is De Vos een bekende televisiepersoon 1 ijkheidDaar naast schrijft hij columns, on der meer voor de radiozender Studio Brussel. Enkele maan den geleden verscheen bij de Nederlandse uitgeverij Atlas Het ivoord bij de daad. Het boek houdt het midden tussen een ro man en een verhalenbundel. De elf stukken zijn goed als afzon derlijke verhalen te lezen, maar bevatten ook voldoende samen hang om ze als hoofdstukken van een roman te zien. Een auto biografische roman. Hoofdper soon is namelijk Luc de Vos, zanger van de popgroep Gorki. Wie van de muziek van Gorki houdt, zal Het woord bij de daad verslinden. Al is het maar omdat De Vos geestig schrijft over zijn belevenissen als popmuzikant. Hij schrijft hoe hij het reclame bureau Slangen, Adders en Partners benadert om hem tot een 'overdonderend commerci eel succes' te maken. 'Zoals ik reeds meldde,sprak die gast, 'is het niet moeilijk: u moet uw nieuwe cd Gelukkige verjaar dag of Prettige vakantie noe men, of anders Veel geluk in uw huwelijk of Proficiat met uw goede uitslag, begrijpt u. Dat is altijd prijs. Iedereen die iets in die context te vieren heeft koopt die cd dan sowieso, als relatie geschenk, enkel en alleen om de titel.' Dat ik daar niet zelf opge komen was! Dit ging minstens, zo schatte ik, naar een verkoop van vijfhonderdduizend cd's toe. Al die jongeren die binnen kort op vakantie gingen na die ellendig lange rotexamens. De titel lag voor de hand: Eindelijk vakantie. Dat zou erin hakken bij de jongeren." Gorki heeft een cd uitgebracht onder de titel Eindelijk vakan tie. Zou dat argeloze lezers nog kunnen doen twijfelen, als De Vos verhaalt over zijn ontmoe tingen met prinses Mathilde in het toilet van het Gentse stad huis („Ik wist dat mijn tederbe- minde Mathilde op woensdag voormiddag naar aanleiding van haar blijde intrede in mijn stad een bezoek zou brengen aan het stadhuis en per definitie in de toiletten zou belanden. Meteen na haar ontbijt, zo had ik via de pers vernomen, dronk ze drie trappisten van Orval.") en Posh Spice op de achterbak van haar Jaguar ligt de ironie er duimendik bovenop. Het is in Het woord bij de daad niet louter meligheid en absur disme. Net als in zijn liedjes pro beert De Vos in zijn verhalen de werkelijkheid met een lach en een droom te bezweren. Uitein- door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het is niet het eerste muzikale eerbetoon aan Herman Brood en het zal ook niet het laatste zijn. Maar het waarschijnlijk wel een van de weinige tributes waarbij gita rist Dany Lademacher van de partij is. Hij had gezworen het niet meer te doen, maar met de Amerikaan Rich Wyman en bas sist Ivo Severijns (net als Lade macher ex-Wild Romance) ziet hij het toch zitten. Ondersteund door drummer Ramon Rambeaux, achter grondzanger Jacko Kreukniet en gitarist Marcel Singo trekken Wyman, Lademacher en Seve rijns volgende maand door Ne- Dany Lademacher foto Juan Vrijdag derland met een programma vol hits van wijlen Herman Brood. Aanvankelijk zouden ze een eenmalig concert geven, vorig jaar op Huntenpop 2002, maar de samenwerking beviel zo goed dat een tournee is gepland. Zon dagmiddag 16 maart wordt het Arsenaaltheater in Vlissingen aangedaan. De opbrengst van dit concert gaat naar de Opera tie Ambon. Het is niet de eerste keer dat pia nist/zanger Wyman in Zeeland komt spelen. Vorig jaar trad hij met zijn eigen band op in het Schuttershofcafé in Middel burg. Hij is ontdekt door gitarist Eddy van Halen, die hem in zijn studio een demo-cd liet opne men. Daarna is hij in eigen be heer platen gaan uitbrengen die in Nederland worden gedistri bueerd door New Road Music. Met Lademacher en consorten zal Wyman zich in ieder geval wagen aan Brood-klassiekers als Rock Roll Junkie, Still be lieve, I love you like I love Mys elf en uiteraard Saturday Night. Aanvang: 15 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZCy- nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De raj? beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekentnietd? redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrift Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen», niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden.!? dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten 5, weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. delijk zonder succes: „Vandaar mijn droevige liederen die op eenvoudige wijze mijn ontgoo chelingen in mijn bestaan be lichten." Donderdag leest en zingt De Vos in Porgy Bess. De bijeen komst begint om 20.15 maar is nagenoeg uitverkocht. Het woord bij de daad is uitgegeven door uitgeverij Atlas, isbn 90- 450-1114-x, prijs: 14,90 euro. Wij zijn er helemaal mee eens, wat de heer Westland van plan is. 'Ons Veer' moet blijven varen (PZC, 15-2). Nog een ernstig woord aan de PSD-directeur: Mijnheer Thomas, de politiek dat zijn wij, de inwoners van Breskens of heel Zeeland, en 'wij' hebben helemaal niks be sloten en zijn ook niet gevraagd voor de toekomstige onbegrij pelijk hoge boottarieven. Wij hopen, dat wij een van de eerste zijn en tien aandelen van 10 euro van de actiegroep kunnen ko pen en hopen, dat alle inwoners uit de buurt hetzelfde zullen doen! Het initiatief van de heer Westland zou moeten worden ondersteund door de hele Zeeuwse gemeenschap en 'Ons Veer' moet een attractie en goedkoop transportmiddel blij- Mieke en Dieter Kühnast Scheldestraat 8 Breskens Piet van Wijck uit Zuidzande (Lezers Schrijven, PZC 14-2) heeft gelijk dat de vestiging van die staat bovenop het Palestijn se volk een inbreuk is op het eeuwenoude principe van de onschendbaarheid van hun volkssoevereiniteit. Het was de uitkomst van de in 1947 onde mocratisch afgeperste VN-re- solutie. Deze zionistische kolonisatie vervolgt op de reac tionaire 'westerse beschaving' om zichzelf bovenop Noord- en Zuid-Amerikaanse indiaanse volkeren op te dringen. De Ri chard Perles, Joe Liebermans en Henry Kissingers deinzen net als Julius Caesar niet terug voor de moorddadige truc autochto nen tegen elkaar op te hitsen en hen met stromannen wapens op te dringen en daarna in ver moorde onschuld onder Ameri kaanse supervisie uit te roeien. De Bush-administration wordt gerund door die sluwe zionisten die niet in het minst moreel wor den gehinderd door de interna tionale aanklacht tegen Sharon. Schop de VS uit de VN en ver vang ze met vetorecht en al door India en laat Frankrijk en Duitsland dat gelag betalen. Het is geo-politiek vast goedko per! Theo Prinse Drostlaan 40 Sluiskil Misschien kan (vroeger?) zaken man Carlos v.d. Plasse (PZC, 15- 2) nog eens de moeite nemen ons uit te leggen welke lange-ter- mijn(!)-nadelen er verbonden zijn aan de invoering van de euro plus het zogenaamde Schengen Verdrag! S.v.p. geen discussies of het in Schendt gesprokene nou wel een td 'verdrag'genoemd kan w Welke schade heeft Nede; in zijn totaliteit geledenm het afschaffen van deno»S staande douanecontroles? de business van de heer v| Plasse zekere 'schade' ge'ojJ heeft kan natuurlijk h«iy waar zijn! Uiteraard derland enkele korte-tennjid -ongemakken op zijnboteü i.v.m. de euro welke mij voor driekwart verwerft^ Maar heer V.d. Plasse waaij ten de nadelen op langere -g] mijn Ik ben uiterst benitnU dat nog eens uiteen ge® j zien! EmielH. Afo-J Haringvlietsbm Naar aanleiding van het sits 'Rotterdam vond Philippe- licht voor aanleg ffc (PZC, 14-2) het volgende, het positieve verhaal vanvcc zittcr Bruinooge van Zeelsi Seaports, over de zegw in de Exploitatie Maatsch^ Schelde Maas, ïs weinig® over. Dat de provincie gelei dat Zeeland Seaports evenveel als de Rotterdam Haven (olifant) te vertellen; krijgen, getuigt niet van v- realiteitszin. Zelfs de onde® mingsraad van Zeeland Sa ports zegt op grond van ea onafhankelijk rapport: dies menwerking niet doen! Opm vraag aan CD A-Statenlid \i beek van de provincie Ze Holland hoe hij over deze at: tie dacht, was zijn afltwoo dat zelfs de provincie Zuid-H land weinig invloed heeft cc Rotterdamse haven, laat sa Zeeland Seaports. Bij van State betoogde mr. Van: Biggelaar namens ZeelandS ports dat als de WCTernietz komen, de Vlissingse havena dode zou zijn opgeschrra Heeft een ieder de grote ontsi kelingen van Cobelfret in Sloe gevolgd? Ook.zondexW dus groei! Het geloven mooie verhalen, loze kretem niet realistische onderzot (spoor langs de A58) doe! WCT geen goed. Politici kt vaak proefballonnetjes op.8 is duidelijk: het ballonnetje! de WCTis lek. Evenalshetdeli cle met de Betuwelijn, wat belastingbetaler veel geld! gaan kosten. Onze provinc bestuurders zouden zich da om moeten beraden op decoia quenties voor Zeelandende'!! lastingbetaler, die een ffi gebaseerd op los zand totgfii heeft. CC.Slefa Ovezandsw Ouii: - door Emile Calon VLISSINGEN - In 2002 zijn 145 Zeeuwse bedrijven failliet ver klaard. Dat is een stijging van 37 procent ten opzichte van 2001, zo blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Daarmee zit Zeeland in de kopgroep als gekeken wordt naar alle provincies. Alleen Utrecht, met 43 procent meer faillissementen, scoorde slech ter. M. Volleman van de Kamer van Koophandel weet niet waarom Zeeland procentueel zo hoog scoort als het gaat om faillisse menten. Wel stelt hij dat niet al leen de neerwaartse economi sche spiraal debet is aan de stijging. De zeer soepele vesti gingseisen, sinds begin 2 001 van kracht, dragen daar ook aan bij. „Het is tegenwoordig wel erg gemakkelijk geworden om een bedrijf te beginnen." Ondernemersplan Hij is niet echt gelukkig met die versoepeling, laat hij duidelijk doorschemeren. Een goede voorbereiding is het halve werk, gaat volgens hem zeker op voor startende ondernemers. „Het komt nog veel te vaak voor dat een goed ondernemersplan ont breekt." Ook werkervaring, 'het liefst in de branche zelf', is vol gens hem feitelijk onmisbaar om te kunnen slagen. Hij geeft aan dat heel wat startende on dernemers op de een of andere manier het niet volhouden. „Vijftig procent stopt binnen vijf jaar." Bij de schuldsanerin gen scoort Zeeland helemaal negatief. Per 100.000 inwoners werden vorig jaar in Zeeland voor 96 personen zo'n regeling getroffen. Overijssel volgt met 94 schuldsaneringen 100.000 inwoners. Fnesri met 36 saneringen per HOM inwoners, scoort op d: heel wat beter. In één op des schuldsaneringen heeft volga het CBS de regeling b( op een particulier met een sfr manszaak. OOSTBURG - De schaap^ aan de Oude Haven tussenöfoi burg en Zuidzande zet op2!' 23 februari en 1 en 2 maarti deuren open voor de jaarüjö lammetjesdagen. Belangris* lenden kunnen van 13.30 i 16.30 uur de lammetjes^ West Zeeuws-Vlaamse ld aaien of een flesje melk eventueel een geboorte mis ken en meedoen aan <üul9 puzzeltochten. Door lid te worden van dels den van de Schaapskudde nen mensen ook een lan<#i adopteren en daarmee een drage leveren aan het van de ecologische schaap^ de en de verbetering van af" tuur. Van de 290 ooienhebbeni inmiddels 235 gelammeiti kudde is eind december op winteradres aan de OudeHa* gearri veerd. J De rank gebouwde Drentsera deschapen, inclusief horeW de kop, hebben de afgelopen» mer 25 hectare dijken, W? en stadswallen begraasd. 1 het begrazen van de ruiger West-Zeeuws-Vlaamse OP krijgen andere planten kans om te groeien. De#P ten trekken op hun beur; vlinders en vogels aan. I BERT Brouwerij weg 4 °118-5S 1° Domb] 'üüidJbt door Emile Calon Emotie. Een huis is emotie." Make laar Jan-Kees Duvekot uit Vrou wenpolder maakt het bijna dagelijks mee. Mensen die uren dubben over de aankoop van een jas en alle testrappor ten raadplegen voor ze een computer aanschaffen kopen bijna blindelings een huis. Voor de duurste aankoop in een leven steken mensen zich bijna klakkeloos in de schulden omdat hun huis zo'n mooie erker heeft of omdat het voorjaarslicht zo mooi schijnt door het glas-in-lood-raampje. Hij herhaalt dan ook: „Een huis kopen is puur emotie." Een taxatie vooraf, een grondige in spectie naar verborgen gebreken, dat komt slechts zelden voor. Ook laten po tentiële kopers zich maar zelden verge zellen door een makelaar als er wordt onderhandeld over de aankoop van een woning. De verkopende partij neemt in de regel wel zo'n deskundige in de arm zodat de kopers vaak op moeten boksen tegen een professional. Duvekot schat in dat hij in slechts vijf procent van de geval len, als hij optreedt namens een verko pende partij, te maken krijgt met een makelaar. „Blijkbaar bestaat er een grenzeloos vertrouwen in onroerend goed en in het Nederlandse vergun ningstelsel." Hij benadrukt dat een makelaar geen onafhankelijk deskundige is. Hij wordt namelijk ingehuurd door een partij en behartigt belangen. Hij vergelijkt zich zelf dan ook met een advocaat. Als ie mand voor een rechter moet verschij nen huurt zo'n gedaagde een specialist in om zijn belangen te verdedigen. Ze ker als het om kostbare zaak gaat zullen maar zeer weinigen zonder zo'n profes sional de rechtbank betreden. Maar als het gaat om de aankoop van een huis lijkt het of het kritisch vermogen is ver dwenen. Dan denken velen dat ze zelf voldoende kennis en talent in huis heb ben om tot een acceptabel bod te ko men. Hij stelt dat het inschakelen van een makelaar geen weggegooid geld is. „.Integendeel." Die kosten worden ruimschoots terug verdiend, bezweert hij. Professional Duvekot verwacht echter dat kopers steeds vaker een makelaar zullen in schakelen om zo tegenwicht te bieden tegen de ingehuurde professional van de verkopende partij. Zeker nu de hui zenmarkt minder hectisch is geworden Wie een huis wil kopen doet er volgens de makelaars verstandig aan ook zelf een deskundige mee te nemen. fotomontage Dirk-Jan Gjeltema en er veel meer gelet wordt op de ver houding tussen prijs en kwaliteit. Hij denkt dat het einde van de prijsstijging nog niet voorbij is. Het afgelopen jaar nam de waarde van de gemiddelde wo ning in Zeeland met drie tot vier pro cent toe. Een jaar eerder was die stij ging nog acht procent. De makelaar voorspelt dat woningen in het midden- en ondersegment dit jaar nog iets in waarde zullen toenemen. Eigenaren die duurder wonen moeten echter rekening houden met een waardedaling van hun onroerend goed. Vooral omdat de vraag naar zulke woningen afneemt. Er wor den immers nauwelijks nog winsten op beleggingen uitgekeerd en bonussen zijn ook een zeer grote zeldzaamheid geworden. Hypotheek Hij durft niet te voorspellen wat een eventuele tweede Golfoorlog voor ge volgen heeft voor de Zeeuwse woning markt. Onzekerheid is nimmer goed, zegt hij. De dreiging dat iets gaat ge beuren weerhoudt mensen ervan om dure uitgaven te doen. In dat verband vindt hij ook dat er nu eens gestopt moet worden om proefballonnetjes op te la ten over de afschaffing van de hypo theekrente-aftrek. Met nadruk zegt hij dat nog niet zo lang een nieuw belas tingstelsel van kracht is en dat het pu bliek erop moet kunnen vertrouwen dat zo'n stelsel niet binnen de kortste keren wederom wordt veranderd. „Ook de po litiek moet betrouwbaar zijn." Duvekot is voorzitter van de Landelijke Makelaars Vereniging, een organisatie met zo'n 550 leden. De LMV ontstond zo'n vijftien jaar geleden uit onvrede want een tiental makelaars vond de overkoepelende Nederlandse Vereni ging van Makelaars wat te bevoogdend. Inmiddels is de LMV ook flink gegroeid en valt er niet te ontkomen aan wat striktere regels, lacht de inwoner van Vrouwenpolder. Met trots vertelt hij echter dat het bestuur nog steeds be staat uit fulltime praktijkmensen.We vervreemden dus niet van de markt." Het zijn vooral de wat kleinere make laars die lid zijn van de LMV. „Bij grote kantoren bestaat niet zo de behoefte aan persoonlijk contact." Duvekot ziet de toekomst voor zijn branche met vertrouwen tegemoet. Het stoort hem wel dat het vak nog steeds niet beschermd is. Iedereen in het bezit van een telefoon en een pc kan vandaag nog een makelaarskantoortje begin nen. Hij is er echter van overtuigd dat kwaliteit zal winnen, zeker nu het wat minder gaat met de huizenmarkt. Gorki foto Guy Kokke/Sony Music

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26