Toch Thoolse proef zoet water Huisartsen Bruinisse lijven voorlopig huisbevallingen doen Koudekerke krijgt eindelijk rondweg Borsele presenteert Zeelands eerste burgerj aarverslag Vangen verdwaalde mosselen volgens justitie niet illegaal Hoofdkantoor PZC blijft in Vlissingen CtJ hoekman"""' Waterschap neemt blauwalg voor lief Dijken zijn zo slecht niet zegt dijkgraaf Diefstal uit portemonnee Man gesnapt met cocaïne in Terneuzen n zeeuwse almanak Uitgeteld BEVELANDEIM/THOLEN dinsdag 18 februari 2003 frMieke van der Jagt g£S - Het waterschap ieuvvse Eilanden gaat toch, laarschijnlijk nog dit jaar, zoet rater inlaten op Tholen. Hoe kt het dagelijks bestuur van Lschap het algemeen bestuur Lustig ontraadde om haast te trachten, bleek een flinke erferheid bereid een risico te lat risico is aanwezig in de iauwalg, die in het Zoommeer, r het zoete water voor de olse boeren vandaan moet komen, welig tiert bij mooi zo merweer. Uitbundige bloei en teloorgang van de blauwalg hebben al grote sterfte onder watervogels veroorzaakt. De boeren op Tholen en 22 van de 32 aanwezige leden van het waterschapsbestuur zijn niet bang voor het gif van de blauw alg in het oppervlaktewater. De boeren waren gisteravond met z'n allen naar Goes gekomen om dat te laten blijken, mocht het de bestuurders nog niet duide lijk zijn. Maar dat was het wel. De commissies van het water schap hadden een amendement doorMieke van der Jagt GOES - De waterkeringen langs de Noordzee zijn hele maal niet zo slecht als de rap- je van het Rijk zou doen vermoeden. Dijkgraaf W. Gosselaar van het water schap Zeeuwse Eilanden vindt dat het Rijk de resulta ten van een onderzoek on zorgvuldig heeft gecommu niceerd. Zeker in een tijd dat iedereen was de watersnood ramp van 1953 te herdenken, was een zorgvuldiger aanpak is Gosselaar op z'n plaats geweest. Temeer daar het helemaal niet zo is dat er gevaarlijke situaties zijn ontstaan. Volgens de dijk graaf moeten alleen verster- 1 aanzienlijk eerder plaatsvinden. Voor Zeeland zijn twee zwakke stukken aangetroffen: het vak bij de Nollen in Vlissingen en het duin bij de aanzet van de Brouwersdam op Schouwen. Die stukken zeewering moe ten worden onderzocht op de termijn waarop ze moeten worden aangepakt, maar ze zitten niet bij de vakken die wellicht al dit jaar aan een grondige beurt toe zijn. Overigens maakt Gosselaar zich wel zorgen over de zee weringen langs de Ooster- en Westerschelde. Die zijn in het onderzoek niet meegeno men, maar geven wellicht met de nieuwe gegevens van golfkracht en waterhoeveel- heden wel risico's. Gosselaar vindt dat zo snel mogelijk moet worden onderzocht wat de consequenties van de nieuwe gegevens voor de dij ken langs beide estuaria zijn. xirMarcel Modde HTNISSE - De huisartsen- pktijkinBruinisse blijft voor- Big thuisbevallingen doen. fclgens A. Dorrestein schept de fening van een centrale huis- chenpost in Zierikzee eerder Mil dan dat ze het einde bete van de verloskunde op Séouwen-Duiveland. witter R. Smits van de Re- fflale Huisartsen Vereniging BV) Schouwen-Duiveland ivorige week nog, te verwach- ii dat met de komst van een strale post voor avond-, ïcht-enweekeindediensten de isbevallingen in het laatste wrk Bruinisse een aflopen- zaak zouden zijn. Geen van collega's uit het Schouwse M van het eiland heeft sinds kdting van de kraamafde- hi het Zierikzeese zieken- ®inl998 nog ervaring opge- met de verloskunde, «tember vorig jaar gaven ook t praktijken van Smits zelf pcsterland) en Nieuwerkerk Be specifieke kundigheid er Smits ziet geen mogelijk- Bd de thuisbevallingen in fed te houden binnen de dien- ptructuur van de huisart- fepost. fen geheim «Xrestein komt evenwel tot Bi andere conclusie. Hij maakt •&een geheim van vooralsnog feiig vertrouwen te hebben in fe positieve effect van de huis- feonpost. Om die reden heeft met zijn mede-maat- taphouder R. van der Valk de «wnkomst met zijn collega's feniet ondertekend. „Uitein- ^jk zullen we dat wel doen want we willen hen nu ook fe-r niet laten vallen. Maar ik feer wel een beetje buikpijn «gekregen. Het is iets wat ons de politiek en de verzeke- fe*'door de strot is geduwd. In steden wordt gewerkt met bezetting van zestig artsen, gpoeten het met zestien doen. ook daadwerke- Advertentie praat mee over de kwaliteit van de zeeuwse ruimte! Kom naar het openbare lijstrekkersdebat van Het Zeeuwse Gezicht op donderdagavond 20 februari 19.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek met tien politieke partijen voorbereid om de proef van twee jaar zoetwaterinlaat in het begin van de zomer door te laten gaan zoals voorgenomen. Het dagelij ks bestuur wilde een j aar uitstel omdat Rijkswaterstaat heeft laten weten dat de giftige alg ook kan toeslaan in het voor- jaar, als de boeren het water het hardst nodig hebben. De boeren en een groot deel van het algemeen bestuur vinden dat een visuele controle op het verst naar buiten gelegen in- laatpunt voldoende is om te zor gen dat de blauwalg niet in de Thoolse sloten en natuurgebie den terechtkomt. Zodra het wa ter van het Zoommeer een beet j e op een groene soep gaat lijken, moeten de sluizen dicht en mag er geen druppel meer binnen. Tegenstanders zijn bang dat het dan te laat is. Doorspoeling Dijkgraaf W.Gosselaar had de indruk dat de angst niet zozeer uitstel van de proef betreft maar veel meer de inlaat van zout wa ter in het Volkerak/Zoommeer, zoals natuurbeschermers heb ben voorgesteld. Daar hoeven de boeren niet bang voor te zijn, want Zeeuwse Eilanden wil nog altijd de blauwalg te lijf gaan met een doorspoeling met zoet water, een stroom van het Ha ringvliet naar de Westerschelde Andere waterbeheerders zijn daar echter nog niet voor te vin den, omdat de blauwalg ook in brak en zouter water tot ont wikkeling kan komen. De proef gaat eerst in de in spraak en zal naar verwachting in april terugkomen in het alge meen bestuur van het water schap. Als het systeem van mo nitoring klaar is, hebben de Thoolse boeren dan wellicht zoet water om hun gewassen te beregenen. lijk de werkdruk gaat verlich ten, moet ik nog zien." Als de werkbelasting in de avonden, nachten en weekein den voor de artsen op Schou wen-Duiveland inderdaad min der wordt, dan ziet Dorrestein daar juist de winst om door te gaan met thuisbevallingen. Sterker nog, zo zegt hij, in dat geval wil de Bruinisser maat schap ook het 'waarnemingsge bied tot aan Zierikzee er bij ne men'. Die maatregel maakt dat het aantal bevallingen weer op het aanvaardbare (om de kennis op peil te houden) jaargemiddelde uitkomt van 25 tot 30 bevallin gen per arts, rekent Dorrestein voor. Momenteel brengen hij en zijn partner ieder jaarlijks nog zo'n tien kinderen ter wereld. Ook dat zijn er zeker voldoende om de juiste kneepjes van het vak in de vingers te houden, stelt de Bruinisser huisarts. „Na 886 bevallingen denk ik dat het daarmee wel goed zit! Om te voorkomen dat de dienst doende arts in de centrale post straks wordt gebeld voor een thuisbevalling, willen Dorre stein en Van der Valk ook in hun vrije tijd die patiënten blijven begeleiden. „Dat doen we nu ook als het zo uitkomt. Het enige waar ze dan bij het opstel len van de nieuwe diensten- structuur voor moeten zorgen, is dat ze ons niet gelijktijdig in roosteren op de centrale post." MIDDELBURG - In een school gebouw in Middelburg zijn gis termiddag tussen kwart over twee en kwart voor drie uit de portemonnee van een zestienja rig meisje uit Vlissingen een maandabonnement voor het openbaar vervoer en een stam kaart weggenomen. De scholie re had haar portemonnee in een tas onbeheerd in de hal achter gelaten. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De hoofdvesti ging van de Provinciale Zeeuw se Courant blijft in Vlissingen. Medio juni wordt het huidige gebouw aan de Oostsouburgse- weg, dat is verkocht aan het Re gionaal Opleidingen Centrum (ROC) Zeeland, verlaten voor het enkele honderden meters verderop gelegen voormalige PZEM-gebouw aan de Edison- weg. De huidige locatie was te groot geworden, nadat vorig jaar de drukkerij van de PZC in Vlissin gen werd gesloten en de krant per 1 januari onderdeel is ge worden van Wegener Uitgeverij Zuidwest Nederland (WUZN). Daardoor is een aantal werk nemers in Breda gaan wer ken. Eind december, toen met het ROC Zeeland was overeengeko men dat de PZC per 1 juli het huidige pand zou hebben verla ten, zag het ernaar uit dat de PZC naar Goes of Middelburg zou verhuizen. „De optie Vlis singen kwam pas later boven water, toen de gemeente ons op het voormalige PZEM-gebouw attendeerde", zegt directeur A. Verrest van WUZN. De PZC huurt het pand voor vijf jaar van Maljaars Beheer, met een optie voor nog vijf jaar. „Dat is stan daard voor Wegener", aldus Verrest. „Middelburg had als nadeel dat we twee keer moes ten verhuizen, namelijk eerst naar een tijdelijke locatie. De reisafstand naar Goes was voor veel medewerkers lastig. De meesten wonen nu eenmaal in de buurt van Vlissingen." Een groot voordeel vindt Verrest dat de PZC terechtkomt in het gebied waar Vlissingen een zo geheten kennisboulevard wil realiseren. „Een bedrijf als de PZC past daar prima in. De om geving wordt daarvoor nu gere vitaliseerd." Karakter Op het voormalige PZEM-ter- rein aan de Edisonweg staan drie aan elkaar geschakelde ge bouwen. De benedenvloer van één van de gebouwen blijft be schikbaar voor andere bedrij ven. Voor Syntens Innovatie netwerken voor Ondernemers, dat nu nog in een andere vleugel huist, wordt vervangende ruim- door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - Ruim twintig jaar na het ontstaan van een plan voor een rondweg rond Koudekerke en een nieuwe weg tussen Vlissingen en Koudeker ke, gaat maandag 3 maart de eerste spade de grond in. Over twee weken beginnen de door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De Borsel- se burgemeester J. Gelok heeft zijn eerste burgerjaarverslag gepresenteerd, het verslag waarin de voorzitter van raad en college verantwoording aflegt over zaken als burgerpar ticipatie, representatie, klach tenbehandeling dienstverle ning, veiligheid en dualisme. In een dualistisch bestel is een der gelijk jaarverslag verplicht. Borsele heeft altijd een beetje vooropgelopen in de invoering van het dualisme, zodat Gelok nu de eerste in Zeeland kan zijn met een verslag over 2002. Hoe wel hij zelf nog maar negen maanden de voorzittershamer hanteert, spreekt uit het jaar verslag een grote tevredenheid met de organisatie. Gevraagd naar hoe het bevalt antwoordt Gelok: „Een wereldbaan! Dat neemt niet weg dat er nog wel wat te verbeteren valt. Zo vindt de burgemeester dat er wel erg weinig (zes) klachten zijn behandeld. Daaruit zou je kunnen concluderen dat het te goed gaat voor veel klachten maar het is ook mogelijk dat de burgers de weg nog niet weten. Gelok zou graag zien dat de raad daarnaar eens onderzoek liet doen. Ook ziet Gelok nog geen ver smalling van de kloof tussen burger en bestuur. Van de invoe ring van het dualisme werd veel verwacht, maar college en raad hebben moeite om aan hun nieuwe rol te wennen. De burge meester benadrukt nog maar eens dat de raad moet besturen op hoofdlijnen en daarbij ka ders moet stellen voor het colle ge. Dat alles met het belang van de burger in het oog. Tunnel Een hele kluif heeft Gelok ge had aan de Westerscheldetun- nel, waarin de gemeenten voor de veiligheid verantwoordelijk zijn. Met moeite is een regeling tot stand gebracht waarmee brandweerlieden een eventueel ongeluk binnen een acceptabele tijd kunnen bestrijden. Gelok blijft echter ijveren voor een 24- uursbezetting door professio nele brandweerlui. Nu zijn het Borselse vrijwilligers die het moeten opknappen. Er gaat natuurlijk ook van alles goed in Borsele. De kloof tussen bestuur en bestuurden mag dan nog niet gedicht zijn, tussen de gemeentelijke organisatie en de burgers gaat het zeker beter. Een schot in de roos was vorig jaar het voormannenoverleg, waarbij burgers meteen bij de gemeentewerklui te rade kun nen over kleine ergernissen als kapotte lampen, scheve tegels en troep tussen het groen. Het zorgloket Inzet is voor Gelok ook een gouden zet. Voor vragen over zorg, welzijn, inkomen en werk, weten steeds meer Borse- laars het loket te vinden. Ook over de gang van zaken rond de nucleaire transporten is Gelok tevreden. De gemeente heeft, wat betreft bewaking, be geleiding en de inzet van politie, zijn draai gevonden. De burge meester is vooral ook tevreden dat demonstranten de ruimte kunnen krijgen om hun stand punten onder de aandacht te brengen, zonder dat dat gevaar oplevert. TERNEUZEN - Een 34-jarige man uit Axel is gisteravond rond half tien bij een controle in de Grenulaan in Terneuzen be trapt op het bezit van 1,2 gram cocaïne. De Axelse automobilist werd aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. Na verhoor is hij met een dag vaarding op zak weer in vrijheid gesteld. Bij het voormalige PZEM-gebouw, het nieuwe onderkomen van de PZC, wil de gemeente Vlissingen een kennisboulevard inrichten. foto Lex de Meester te gezocht. Verrest: „Een deel van het pand is kantoor en er wordt al geruime tijd aan ge werkt de rest van het industriële pand uit de jaren vijftig om te bouwen. Het is een gebouw met karakter, dat willen we uitbui ten. Het zal zich onderscheiden van een doorsnee kantoor pand." Vier maanden is krap om het ge bouw geschikt te maken voor de PZC, erkent Verrest, maar hij denkt dat het precies kan. Ook adjunct-hoofdredacteur D. Bosscher van de PZC vertrouwt erop dat het gaat lukken. „Het is een grote operatie. De eerste zorg van de redactie is dat de da - gelijkse verschijning van de krant doorgaat en dat de lezer geen hinder ondervindt van de verhuizing." door Harmen van der Werf YERSEKE - Justitie stelt geen vervolging in tegen oesterkwe kers die november vorig jaar mosselen hebben opgevist die van handelspercelen waren ver waaid. De zaak is geseponeerd, omdat er officieel niets onwet tigs is gebeurd. Mosselhandelaren uit Yerseke hadden aangifte gedaan tegen de oesterkwekers. Zij beschul digden hen van 'mosselroof'. De oesterkwekers zouden doelbe wust langs handelspercelen in de Oosterschelde hebben gevist. Na een hevige storm eind okto ber waren daar naar schatting 6700 mosselton vanaf gewaaid, waarvan later een grote hoe veelheid werd aangevoerd door oesterkwekers. Voor de mosselhandelaren was dit incident de druppel die de emmer deed overlopen. Het komt volgens hen vaker voor dat er rakelings langs hun per celen wordt gevist en mosselen worden weggevangen. Zij vroe gen daarom actie van Justitie. Het Openbaar Ministerie in Middelburg heeft de kwestie onderzocht en is tot de conclusie gekomen dat er geen grond is voor een strafrechterlijke ver volging. Van percelen verwaai de mosselen zijn, volgens de pachtovereenkomsten, in prin cipe 'vrij' te bevissen. Bufferzone In reactie op het voorval van begin november heeft vereni ging De Mosselhandel voorge steld rond handelspercelen met mosselen een bufferzone in te stellen. Het bestuur van de pro ducentenorganisatie voor de oestercultuur heeft gisteren over dit voorstel vergaderd. Voorzitter C. Sinke deelde na afloop mee dat er geen besluit is genomen. „Wij gaan eerst met de leden te praten. Volgens Sinke is het nodig over de eventuele instelling van een beschermingszone 'breed over leg' te voeren, met de mossel- handel, mosselvissers en het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij. „Wij staan in elk geval niet te sprin gen om zulke bufferzones. Wel licht zijn er andere oplossingen mogelijk." Welke dat zijn, liet Sinke in het midden. „Het beste is dat de problemen bespreek baar worden gemaakt zonder dat één sector wordt beschul digd." E. Foudraine, directeur van mosselhandel Prins en Dinge- manse, staat er niet van te kij ken dat Justitie niet tot vervol ging is overgegaan. „Het is een grijs gebied. We wilden laten zien dat het ons te veel werd." Volgens Foudraine moet het mogelijk zijn met de oestersec tor tot een tussenoplossing te komen, bijvoorbeeld door af te spreken na een hevige storm niet langs handelspercelen te Advertentie Wij richten kantoren in Noord/andstraat 6 Yerseke lel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 voorbereidende werkzaamhe den voor de komst van deze S14 (de weg tussen Vlissingen en Koudekerke) en S15 (de rond weg Koudekerke). Het begin punt van het tracé is de rotonde op de Sloeweg bij Bossenburgh en de Bossenburghweg. Aan het einde van deze straat loopt de S14 rechtdoor langs de wijk Lammerenburg Vanaf de Mid delburgsestraat in Koudekerke buigt de weg af, zodat die ten noorden van de kern Koudeker ke aansluit op de tweede bocht voorbij Koudekerke richting Biggekerke In januari 2005 moet de weg zijn opgeleverd. Het Oostburgse paar ivas za terdagavond uitgeteld. Tal van klusjes waren die dag vanaf 's morgens vroeg ge daan. De tuin was nu op orde, de garage opgeruimd, het hout voor de open haard gekliefd en netjes opgestapeld en de schutting gerepareerd. Na het avondeten zaten ze dan ook moe maar tevreden op de bank in de huiskamer te kij ken naar een video. De film was echter minder boeiend dan ze verwacht hadden. Bo vendien eiste de gedane ar beid zijn tol. Ongemerkt vie len ze dan ook op de bank, in het volle zicht van alle voor bijgangers, in een diepe vre dige slaap. De Thoolse boeren waren gisteravond massaal aanwezig om het zoetwaterplan te steunen. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25