Liberaal in hart en nieren Financieel vangnet voor waterschade Wendy van Dijk Jonge agrariërs zien aardappel nog niet van akker verdwijnen )nderscheiding voor ol Schelde Exotech lij deeltjesversneller In de ban van het kleine Arbitrage over IJzeren Rijn Mishandeling in Goes Opnieuw arrestaties na bedreiging Ongeval in 's Heer Arendskerke Brand in speedboot Overtreding sluitingstijd is gasthoofdredacteur van Margriet lerde druk lovelle over latersnood Verzekering tegen oogstschade door regen ioorRinus Antonisse Tegelijk, wat saai en keurig. "Zoals het een financieel iökundige betaamt. Een echte tokhoutler. Betrouwbaar en lelijk. Iemand die ruimte !«ft aan andersdenkenden, under daarbij zijn liberale Hincipes te verloochenen. Tole- en rechts van het politieke ?«trum. Én Jacques Suurmond (56) uit «loondijke, de nieuwe provin- lijsttrekker van de WD, njngeen hemelbestormende ac- foiteilen te verwachten. Daar toeten ze bij de liberalen trou ws niet veel van hebben, al jonnt de scheidende gedepu- MeGert van Zwieten - nooit nieroerd wat knuppels door -oenderhokken te gooien - de jeekwoordelijke uitzonde- ^urmond past naadloos in het PJ» profiel van de WD-Sta- ""actie. Hij krijgt de ondank- taak om zijn partij de wstein Provinciale Staten te ,n. Naar het zich laat aan mat, gelet op de landelijke pnoudingen, bij voorbaat I^S'oos. Bovendien heeft de i inclusief Suurmond, de "dopen vier jaar in de provin- DEN HAAG - Het Permanente Hof van Arbitrage in Den Haag moet een Salomons-oordeel vellen over de geschillen tussen Nederland en België over het herstel van de IJzeren Rijn, de goederenlijn tussen de Antwerpse haven en het Duit se Ruhrgebied. Een stukje van de lijn loopt dooreen natuurge bied bij Roermond. Nederland wil daar wel tijdelijk verkeer toestaan, maar dat zou veel investeringen vergen. België be strijdt dat. Beide landen kwamen er niet uit. België heeft daarop arbitra ge voorgesteld, waarmee minister De Boer van Verkeer en Wa terstaat heeft ingestemd. De ruzie tussen België en Nederland leidde er vorig j aar toe dat de Belgische regering weigerde een akkoord te tekenen over een nieuwe goederenlijn langs de A4 bij Bergen op Zoom richting Antwerpen, die voor het goede renvervoer van en naar de Vlissingse haven belangrijk is. Wanneer de arbitrage over de IJzeren Rijn gaat spelen, is niet bekend. België en Nederland moeten nog bepalen wat zij het Hof in Den Haag precies gaan voorleggen en hoe de procedure moet verlopen. GOES - Een vijftienjarige jongen uit de gemeente Schouwen- Duiveland is vrijdagmiddag op het Stationspark in Goes mis handeld door een grote groep jongeren. Uit de groep van zo'n twintigtal jongeren hebben zeker twee jongeren het slachtoffer geschopt en geslagenOver eventuele verwondingen is niets bekend. De politie heeft de zaak in on derzoek. VLISSINGEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in Vlissingen twee jongens aangehouden. Ze hadden rond één uur een portier van een horecagelegenheid bedreigd. De jon gens, Vlissingers van 17 en 21 jaar oud, zijn meegenomen naar het politiebureau. Vorige week werden in Vlissingen ook twee jongens aange houden vanwege bedreiging van een portier. 's-HEER ARENDSKERKE - Een 50-jarige automobilist uit Goes is zaterdagochtend op de Nieuwe Rijksweg in 's-Heer Arendskerke met zijn auto in de sloot beland. De man kwam in de berm terecht en belandde via een dam in de sloot. De be stuurder is ter observatie naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. KORTGENE - In de nacht van zaterdag op zondag is om streeks vier uur brand ontstaan aan boord van een speedboot in Kortgene. De boot stond op een trailer in de Achterstraat. De brandweer had de brand snel onder controle. De politie doet onderzoek naar het ontstaan van de brand. MIDDELBURG - Een horecagelegenheid aan de Vlasmarkt te Middelburg heeft in de nacht van zaterdag op zondag om streeks half drie uur een proces-verbaal ontvangen wegens het overtreden van de sluitingstijd. Een tiental personen was in het pand aanwezig. In het pand werd om die tijd nog drank verkocht. door Steffan ter Maat 's HEERENHOEK - Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) bestaat 25 jaar. Afgelo pen zaterdag werd er daarom een jubileumsymposium gehou den in café-zaal De Korenbeurs in 's Heerenhoek. Meer dan hon derd jonge Zeeuwse agrariërs kwamen hier onder andere bij een voor de forumdiscussie over de toekomst van de boerensec- tor. Eén van de thema's was voedsel veiligheid en eetpatronen. De stelling was dat in Nederland over twintig jaar de aardappel teelt is verdwenen. Slechts twee agrariërs waren het hiermee eens. De stelling was gebaseerd op de veronderstelling dat Ne derland in 2040 voor dertig pro cent uit allochtonen bestaat en dat dit verschillende 'keukens' met zich meebrengt en dat dit ten koste gaat van de aardap pelconsumptie. Exportland Volgens forumlid A. Bierens, die onder andere algemeen direc teur is van de boerencoöperatie CZAV, hangt het voortbestaan van de aardappelteelt niet af van de consumptie in Neder land: „We zijn vooral een ex portland. De vraag is dan ook of we een gelijkwaardige kostprijs kunnen handhaven ten opzicht van het buitenland. Daarbij is ook van belang of de schaal waarop we produceren groot genoeg blijft." Voorzitter van ZLTO-Zeeland, R de Koeij er, voegde daar als fo rumlid aan toe dat het ook noodzakelijk is om flexibel om te gaan met wat je teelt. „Je moet telen wat het meeste op brengt en niet iets telen omdat je ouders dat ook hebben gedaan", aldus De Koeijer. Het thema 'communicatie tus sen consument en producent' le verde de meeste discussie op. Er werd veel gesproken over wat de agrariër met 'de omgeving' moet doen en wat de rol van de consu ment hierin is. De Koeijer was van mening dat de agrariër dat wat hij voor de omgeving doet. moet omzetten in (financiële) waardering. Akkerranden Een voorbeeld dat werd aange haald was het akkerrandenpro ject. Deze worden ingezaaid met bloemenzaad en er worden op deze randen geen bestrij dingsmiddelen gebruikt. De omgeving wordt mooier en de akkerranden bieden zo een plek aan kleine diersoorten. Forumlid M. Jasperse, onder ander als mede-oprichter van de ZAJK aanwezig, was van me ning dat met creativiteit veel te bereiken is: „De consument komt steeds verder van de na tuur te staan en daar kunnen we in de komende jaren van profi teren. Dat gaat niet alleen om akkerranden. Je kunt ook den ken aan het organiseren van een tocht met een kar door het bui tengebied, of voor mijn part een survivaltocht in de maïs. Hier voor is animo onder de consu ment." maandag 17 februari 2003 heeft h ij altij d in alle rust geope reerd en hij wist de gelederen gesloten te houden." Bij de VVD kijken ze niet op 'n periode meer of minder. Als het zo uitkomt tenminste. Voor Suurmond is dat mooi meege nomen. Hij bouwt gestaag aan een carrière in de Zeeuwse poli tiek, sinds zijn aantreden als Statenlid in 1991. In 1995 wordt hij fractievoorzitter en na drie periodes is hij de eerste liberale kandidaat voor het dagelijks provinciebestuur. Gedeputeer de - een mooie beloning voor nijver politiek handwerk. Er zijn verschillende overeen komsten tussen Suurmond en zijn voorganger als lijstaan voerder, Jaap Hennekeij. Ze wonen allebei in West-Zeeuws- Vlaanderen, hebben een ambte lijke achtergrond en zijn harde werkers, die hun zaakjes op or de hebben. Hij kan onverkort rekenen op steun van het thuis front, vertelt zijn echtgenote. „De politiek kost veeltijd. Het is begonnen als een soort hobby. Hij doet het met veel plezier en wij steunen waar mogelijk." Alle ruimte Cathrien Koster, scheidend Statenlid, noemt Suurmond vooral een coördinator, die fractieleden alle ruimte laat. „Na een discussie kan hij ver schrikkelijk goed de mening van de fractie weergeven en er een goed verhaal van maken." Zakelijk en het kort houden - omschrijft ze zijn stijl. Suur- monds wortels als ambtenaar - een dienende functie - komen tot uiting in de manier waarop hij de Statenfractie leidt. Of hij het als GS-lid ook zo kan doen? Koster: „Daar heb ik geen zicht op, dat moet blijken." Advertentie Alleen in Margriet Ikomt Wendy echt zelf; aan het woord! ERNEUZEN - De novelle 'Hoe er het water kwam' van San- 3 van de Vijver uit Koewacht aal Iwee weken na de herden- ing van de Watersnoodramp Kg volop in de belangstelling. fcrige week is een derde druk jfrschenen. Er bellen boekhandels uit heel r! land", aldus een 'enigszins pbaasde' Van de Vijver. „Ik I eb al veel reacties gekregen an mensen die zich in het boek {erkennen." Üenovelle, die zich grotendeels ïspeelt in Oost-Zeeuws- Vlaanderen, kwam in oktober ■j giYorig jaar uit. Sinds het ver- gaf Van de Vijver tal M jtalezingen in Zeeland en Bra- ySSlNGEN - Schelde Exo- thin Vlissingen heeft een on- ncheiding gekregen voor de (jrage die ze heeft geleverd J, de bouw van 's werelds schtigste deeltjesversneller Genève. "Atlas supplier Award' is een 1 van waardering van het ppese Centrum voor kernfy- i en hoge-energie fysica •j^t Hoewel Exotech zwaar dies heeft geleden op het pro- izegt directeur H. Klumpes dat ruimschoots is goedge- aktdoorde spin-off. van onderhandeling le- .j Exotech in 1999 de op- acht op om onder meer twee tuümkamers te bouwen voor 'deeltjesversneller. Die is 27 wieter lang en bevindt zich een cirkelvormige tunnel bij Frans-Zwitserse grens, zo'n [meter onder de grond, door Exotech gebouwde va- smkamers voldoen aan de engste eisen. Ondanks de cite (11 meter diameter) is Dtech volgens CERN binnen meest nauwkeurige toleran- sgebleven. Ook het precieze trerk wordt geroemd oderden bedrijven uit landen r de hele wereld leveren on- delen aan het project. „Er n nu zes certificaten uitge- ;t". zegt Klumpes. „Gezien hoeveelheid betrokken be- ijvenisdat bijzonder." tproject heeft Exotech voor- veel geld gekost, erkent nmpes ruiterlijk. „Er was be- aotdat er voor 26.000 man- it werk in zou gaan zitten, itzijn er 46.000 geworden." oed daglicht gelijkertijd geeft hij aan dat tverlies ruimschoots is goed- naakt door de extra orders daarna zijn binnengeko- n. „De naam van het bedrijf irdt ineens bekend en komt in goed daglicht te staan. Dat ift tot gevolg dat bijvoor- i!d chipmachinefabrikant SML ons de opdracht heeft rleend vacuümkamers te «wen waarin nog kleinere chips kunnen worden geprodu ceerd." Exotech is nu bezig met de bouw van spoelkernen voor de deel tjesversneller. Het bedrijf ver wacht later dit jaar nog een aan tal kleinere orders voor het project in de wacht te kunnen slepen. De deeltjesversneller wordt in 2007 in gebruik genomen. Met het apparaat kunnen kernen van atomen worden onder zocht. Door op de atomen te schieten worden ze zichtbaar. Afhankelijk van de snelheid en de energie van de projectielen zal een kern gaan trillen of uit eikaarspatten. Dereconstructie van dat proces levert informatie op over het gedrag van atoom kernen onder extreme omstan digheden. Die is nodig bij het begrijpen van het processen in het heelal (zoals neutronenster ren en supernova's). naar boven komt. En eigenlijk is dat voor mij, en voor de meeste anderen, inder daad het geval. Ik heb op m'n zevende een modeltrein van mijn vader geërfd. Sinds dien ben ik met deze hobby bezig en is het alleen maar verder uitgegroeid", vertelt Van Noord. Van Noord waardeert de veelzijdigheid van de beurs en de beleving van cle mede hobbyisten. Hij waakt er echter wel voor dat het niet uit de hand loopt:,Hier op de beurs lopen heel veel deelnemers die tij dens deze dagen over niets anders praten en er heel fanatiek mee bezig zijn. Dat is de charme van zo'n beurs, maar ik ben ook weer blij dat ik na een paar dagen weer in de 'gewone' wereld kom en me foto Willem Mieras ook weer met andere zaken kan bezig houden." Ook onder het publiek lopen veel model bouwers rond. Ze zoeken allemaal hun eigen terrein van modelbouw en kijken kritisch naar materiaal dat te koop is of naar de modellen die worden gedemon streerd. Martijn Alewijn uit Nieuw-Beij- erland is één van hen: „Ik ben gefasci neerd door het kleine. Het geeft je de mogelijkheid om zelf iets te maken, waarbij je zelf de baas bent. Het is je ei gen werk en het vereist veel vakman schap. Zelfs de wiskunde en materialen- kennis van vroeger op school komt hierbij van pas. Ik durf te stellen dat de modelbouw je intellectueel fris houdt." door Jan Jansen PHILIPPINE - Boeren kunnen zich voortaan verzekeren tegen waterschade. Overleg tussen het ministerie van Landbouw en de agrarische sector heeft de organisatie LTO Aquapol opge leverd. Daar kunnen geïnteres seerden zich vanaf eind maart laten inschrijven. De verzekering werd nodig ge acht nu de klimaatverandering regelmatig tot extreme regenval leidt die akkers langere tijd blank zet. De afgelopen jaren gebeurde dat al herhaaldelijk, de laatste keer nog in augustus 2002 in West-Brabant en Zeeuws-Vlaanderen, met name bij Philippine. Boeren in dat ge bied moesten een deel van hun oogst afschrijven. Het overleg over de nieuwe ver zekering verliep moeizaam. Dat het nu gelukt is, beschouwt voorzitter Joris van Waes van de ZLTO-akkerbouwcommissie dan ook als 'een heuglijk mo ment'. Hij ziet het als een eenmalige kans voor de sector om zich in te dekken tegen waterschade en hoopt op een behoorlijke res pons. „Ik denk dat twintig tot dertig procent van het Neder landse areaal mee moet doen om dit van de grond te krijgen", zegt de akkerbouwer uit Philippine. Nu de overheid ook een duit in het zakje doet, acht hij de afge sproken premies niet onoverko- menlijk. Afhankelijk van het ei gen risico, dat kan schommelen tussen twintig en dertig pro cent, is een bedrijf van vijftig hectare per jaar een bedrag van vier- tot vijfhonderd euro kwijt. Van Waes waarschuwt dat niet alle schade wordt vergoed. „Per gewas moet je meer dan een kwart schade hebben. Boeren moet dit daarom vooral zien als een continuïteitsverzekering. Als je verzekerd bent, zal je be drijf niet ten onder gaan door extreme regenval." Wat extreme neerslag inhoudt, is overigens nauwkeurig vast gesteld. De waterschadeverze kering geldt pas in de volgende situaties: 75 millimeter regen in minder dan 24 uur 100 mm in minder dan 48 uur 150 mm in minder dan 96 uur, dat alles in een gebied van min stens 150 hectare. In de marge van het overleg is ook afgesproken dat de water schade van augustus vorig jaar onder de polisvoorwaarden valt. Getroffen boeren die zich aan melden voor de verzekering, maken met terugwerkende kracht aanspraak op schade vergoeding. Het Rijk trekt daar eenmalig geld voor uit. door Steffan ter Maat GOES - In de Zeelandhallen in Goes stond het afgelopen weekeinde de mo- delbouwshow op hel programma. Er waren honderden kleine boten, locomo tieven en vliegtuigen te zien. De paar duizend bezoekers, vooral volwassen mannen, konden zich er urenlang verga pen aan hun kinderdromen. Eén van de fanatieke zelfbouwers van miniatuurvliegtuigen op de beurs was Jan Mulder uit Ede die met zijn vereni ging Modelers Group Vietnam War met een stand op de beurs stond. De leden van de vereniging bouwen vlieg- en voertui gen uit de Vietnamooi'log na. Zoals bij velen is het voor Mulder een uit de hand gelopen hobby, maar steekt er volgens de modelbouwer ook nog iets meer achter: „Ik heb, net als onze andere leden, een grote interesse voor deze hele oorlogspe riode. Buiten de passie voor het bouwen van met name vliegtuigen uit deze perio de, heb ik daarom ook kennis opgedaan over deze oorlog in zijn geheel. Het is op die manier dus ook een hele leerzame hobby." Utrechter Huibert van Noord staat met een aantal leden van de landelijke trein- club M-track op de beurs. „Bijna ieder een vraagt of de treinmodelbouw heeft te maken met het kind dat in de volwassene Een jonge bezoeker kijkt gefascineerd naar een modelspoorbaan. Jacques Suurmond, tussen collega-lijsttrekkers, past naadloos in het grijze profiel van de WD-Statenfractie. foto Mechteld Jansen cie niet opvallend aan de weg getimmerd met leuke dingen die de kiezers aanspreken. „Jacques is iemand die het in- houdeli j k goed beki j ktnog eens nadenkt en dan een standpunt bepaalt", zegt voorzitter Jan Schout van de Zeeuwse WD- kamercentrale. Niet iemand die hard roept, maar vooral inhou delijke discussie voor staat. Of hij daarmee in het tijdperk van 'nieuwe politiek' overeind blijft, zal volgens Schout moe ten blijken. „Ik zie een goed GS- lid in hem. Als fractievoorzitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35