Van Dok overvallen door Patriots Navo sluit rijen over Irak PRAXIS VERHUIST Miljoenen betogen wereldwijd tegen oorlog ZIERIKZEE Crèche tijdelijk dicht na vondst heroïne bij baby r Zeeuws succes op NK atletiek burgemeester Vlissingen verwijt Defensie te laat geven van informatie België zet misdadigers p vliegtuig Oorlog drama voor Iraakse burgers Cyprus kiest voor Papadopoulos Oefenen voor tunnelbrand Veel doelpunten in eredivisie Neem nu een proefabonnement Zes weken voor i6,- mmtm Koud met zon Veel zon bij een matige wind uit het oos- len tot no°rd°osten- Maxima rond het vriespunt. ■HHM no. 40 maandag 17 februari 2003 los nummer 1,10 internet: www.pzc.nl <rnrMadia Berkelder VLISSINGEN - Burge- jeester A. van Dok-van [eele van Vlissingen ver bijt het ministerie van isie dat het de ge- peente pas vrijdagoch- K»d informeerde over het transport van Patriot-ra- tellen via de Vlissingse laven. Daardoor was er nauwelijks tijd om maat- in te nemen. en zaterdag werd een Wriot-eenheidvan de Konink lijke Luchtmacht over de weg tear de Vlissingse haven ver teerd. Het transport omvatte J50 voertuigen en honderd zee- wntainers. De patriots zijn af- jeaistig van de vliegbasis Vol- gl. Ze worden naar Turkije ^bracht ora daar een eventuele laakse raketaanval te kunnen iiVeren. Het transport is in- ciddels afgerond. Een deel van i schepen is gisteren vertrok- h ten vanuit de haven. De rest intrekt vandaag. J!en heeft niet gecommuni- iterd met het gezag dat belast is Kt de handhaving van de 'r (oenbare orde", zegt Van Dok. 'nnDoken commissaris van de loningin W. van Gelder waren geïnformeerd. „We hoorden fcnderdag via personeel van de hven dat het transport zou ilaatsvinden. Pas donderdag- ivond werd het bevestigd door ie landmacht, maar zelfs toen ras het nog onzeker. Vrijdag ochtend om negen uur kregen BRUSSEL - De Belgische justi- liezet voortaan volwassen mis dadigers uit Oost-Europese lan den op het vliegtuig en laat hen Berechten in eigen land. België leeft daartoe een akkoord ge- iiolen inet zes landen waaron der Polen en Roemenië. De ko mende weken volgen Albanië, Bulgarije en Rusland. Minister Verwilghen van Justi tie zei in de krant de Standaard ést hij zo bendes wil aanpak- len, die inbraken en autodief stallen plegen. Vorig jaar nam ce regering-Verhofstadt al het ■liliatief om minderjarige boef- suit Oost-Europa terug te stu- Kl ftlgens Verwilghen hebben de lisdadigers 'enorme schrik' oor de erbarmelijke omstan- :gheden waarin ze thuis hun caf moeten uitzitten. ,,Als ze Rten dat België hen uitwijst, nllenze minder happig zijn om her een misdrijf te plegen." 3ii ernstige delicten worden de misdadigers in België berecht. >e Belgische bewindsman zegt at hij zich fixeert op Oost-Eu- a?a, omdat eenderde tot de :elft van de daders van diefstal- fa en inbraken daar vandaan tornt. Van massale uitwijzing ■^illegalen is geen sprake. Een misdadiger is niet per definitie Knillegaal, aldus Verwilghen. we te horen dat het echt door ging" Een wapentransport moet goed voorbereid worden, vindt de burgemeester. Vooral omdat een oorlog in Irak gevoelig ligt. ,,Je kunt niet doen alsof er een vrachtwagen met bananen langskomt. Dus toen hebben we maar net gedaan alsof het een nucleair transport was. Daar zijn draaiboeken voor." Van Dok heeft donderdag en vrijdag overleg gevoerd met politie, jus titie, defensie, de burgemeester van Borsele en Zeeland Sea ports De transporten zij n overi gens zonder incidenten verlo pen. De SP en GroenLinks hebben bij de burgemeester geprotes teerd tegen het transport. Vlis singen zou haar grondgebied niet beschikbaar moeten stellen voor een voorbereiding van een oorlog in Irak, vinden ze. Van Dok betwijfelt of een gemeente dergelijke transporten kan wei geren. Ze erkent wel dat de ge meenteraad normaal gesproken op de hoogte had moeten wor den gesteld. „Maar daar zijn we helemaal niet aan toe geko men." Vandaag praat de burge meester met de fractievoorzit ters van de gemeenteraad over de kwestie. In dat gesprek zal ook het Amerikaanse verzoek om logistieke steun bij troepen en materieelverplaatsingen naar de Golfregio aan de orde komen. Vlissingen is nog niet benaderd, zegt Van Dok. „Maar Nederland heeft een aantal ha vens die daar in het verleden voor gebruikt zijn en daar hoort Vlissingen ook bij." Van Dok zegt het daar persoon- In zeshonderd steden, waaronder (met de klok mee) Amsterdam, Londen, Sydney en Rome, hebben miljoenen mensen betoogd tegen een oorlog in Irak. foto's AN P/E PA van onze redactie buitenland LONDEN - Miljoenen mensen hebben het afgelopen weekein de overwegend op vreedzame wijze gedemonstreerd tegen een mogelijke oorlog tegen Irak. In zeker zeshonderd steden gingen betogers de straat op. Het was vooral een protest tegen de Amerikaanse plannen om de Iraakse dictator Saddam met geweld te verdrijven. De algemene teneur bij de pro testen was dat Saddam en zijn massavernietigingswapens weg moeten, maar dat een groot scheepse oorlog daarvoor niet het geeïgende middel is. De Iraakse staatsmedia zagen de demonstraties als een teken van Bagdads 'overwinning' en een 'nederlaag' voor Washington. In Bagdad betuigde een miljoen mensen steun aan Saddam. Bijna zeventigduizend mensen meldden zich zaterdag in Am sterdam voor de anti-oorlogs- betoging. Het was de grootste vredesmanifestatie in de stad sinds het protest tegen kernwa pens begin jaren tachtig. In de Europese landen waarvan de regering een pro-Ameri kaanse lijn volgt, waren de grootste demonstraties. In Spanje gingen tussen de drie en vier miljoen mensen de straat op, volgens de media de mas saalste protestuiting in de Spaanse geschiedenis. De leu zen waren vooral gericht tegen het beleid van premier Aznar, die na de Amerikaanse presi dent Bush, de grootste voor stander is van de oorlog. In Groot-Brittannië, waar pre mier Blair pal achter Bush staat, waren alleen in Londen ruim een miljoen demonstranten op de been. In Italië waar premier Berlusconi eveneens de lijn van Bush steunt, trokken de protes ten meer dan drie miljoen deel nemers. In de Duitse hoofdstad Berlijn trok een protestmars meer dan een half miljoen mensen, terwijl de organisatoren rekenden op 100.000 deelnemers. Dat bete kende een steun in de rug voor kanselier Schroder, fel tegen stander van een oorlog. Ook in andere Duitse steden werd op grote schaal gedemonstreerd. Parijs In de Franse hoofdstad Parijs was de animo om te betogen minder groot dan elders. Vol gens het ministerie van Binnen landse Zaken namen zo'n 300.000 Fransen aan de mani festaties deel; de organisatoren hielden het op 500.000. De grootste betoging vond plaats in Advertentie ,n verband met de verhuizing van onze vestiging zijn wij van woensdag 19t/m dinsdag 25 februari gesloten. Op woensdag 26 februari heten wij u hartelijk welkom bij de Westelijke opening aan de Grevelingenstraat 13. Let die week oponze openingsfolder met spectaculaire aanbiedingen! van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Navo-ambassa- deurs, met uitzondering van die van Frankrijk, hebben gister avond laat alsnog een akkoord bereikt over de crisis rond mili taire ondersteuning van lidstaat Turkije. Dat maakte een func tionaris van het militaire bond genootschap bekend. De crisis binnen de Navo ging over de weigering van België, Frankrijk en Duitsland om de alliantie toestemming te geven voor defensieve steun aan Tur kije. Deze hulp, in de vorm van onder meer Patriot-raketaf- weer, kwam volgens de drie op posanten te vroeg. Met deze steun zou volgens Frankrijk, Duitsland en België te veel vooruit worden gelopen op een oorlog. Zowel België als Duits land gingen gisteravond alsnog akkoord met de hulp aan Tur kije. Het akkoord werd bereikt in het zogeheten comité voor defen sieplanning, een politiek orgaan waarin Frankrijk geen zitting heeft. Binnen het bondgenoot schap heeft de solidariteit het gewonnen, zei secretaris-gene raal Lord Robertson na afloop van het crisisberaad, dat giste ren twaalf uur vergaderen verg de. Gisterochtend kwamen in Brus sel de Navo-ambassadeurs zon der hun opstandige Franse col lega bijeen in het comité voor defensieplanning, een politiek orgaan van de Navo. Frankrijk heeft daar geen zitting in, als ge volg van een besluit uit 1966. Parijs keerde zich toen tegen de Amerikaanse dominantie bin nen de alliantie en verliet daar op politieke en militaire over legorganen. Opzetje Sinds medio jaren negentig laat Frankrijk wel weer zijn gezicht zien in het Militaire Comité, het militaire forum waarin de be velhebbers van de strijdkrach- door Bob Kroon GENEVE - Vertegenwoordigers van 29 landen en 21 internationale hulporganisaties waarschuw den gisteren de 'militaire plannenmakers' voor de 'verwoestende gevolgen' van een oorlog voor de burgers in Irak. Op initiatief van de Zwitsersland was in Genève een tweedaagse 'humanitaire conferentie' belegd om de logistieke inspanningen van hulpverle ningsorganisaties als het Internationale Rode Kruis, het Hoge Commissariaat voor de Vluchte lingen en het VN-Wereldvoedelprogramma te lijk moeilijk mee te hebben. „Ik heb zelf grote bedenkingen bij die oorlog." Ze had zaterdag zelfs, op per soonlijke titel, mee willen lopen in de grote demonstratie in Am sterdam, maar door het trans port van de patriots heeft ze daarvan afgezien. „Ik ga niet weg als er een dergelijke majeu re operatie in de gemeente plaatsvindt." Tassos Papadopoulos is gisteren verrassend in één ronde gekozen tot presi dent van het Griekse deel van Cyprus. Papadopou los versloeg de zittende president Clerides met grote meerderheid. Hij kan geschiedenis schrij ven door Grieks Cyprus, of zelfs het hele eiland, de EU in te leiden. Brandweerlieden uit Teraeuzen en Borsele hebben in Zwit serland geoefend op het bestrijding van brand in een tunnel. De korpsen uit deze twee gemeenten zijn ver antwoordelijk voor de Westerscheldetunnel. Liefst 32 doelpunten in acht wedstrijden waren zaterdag en zondag te be wonderen in de eredivisie. Een gemiddelde van vier goals per duel. Koploper PSV deed een duit in het zakje met een 6-0-zege op FC Zwolle en ook Feye- noord (1-4 bij AZ). Ajax (foto) boekte een magere 2-1-zege op FC Gronin gen. v varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 6; zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20 Parijs. De relatief matige op komst is volgens de organisato ren een logisch uitvloeisel van de anti-oorlogshouding van de Franse regering. In Australië waren vele hon derdduizenden gedurende drie dagen in actie om hun zorgen over de oorlog kenbaar te ma ken. De Australische premier Howard steunt de VS, maar heeft zich nog niet officieel uit gesproken voor een oorlog. Ook in de VS kwamen vredesactivis ten in actie. Aan een betoging in New York deden 100.000 Ame rikanen mee. GPD/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het kinder dagverblijf Denyo aan de Insu- lindeweg in de Amsterdamse wijk Zeeburg is sinds vrijdag gesloten, omdat er bij één van de baby's een bolletje heroïne is aangetroffen. Een leidster ontdekte de drugs een week eerder in de mond van de elf maanden oude baby. Toen de politie vaststelde dat het om heroïne ging, besloot het stads deelbestuur in overleg met de leiding het kinderdagverblijf voorlopig te sluiten. Dat heeft stadsdeelvoorzitter T. Herrema gisteren bevestigd. De leidster kwam het bolletje op het spoor toen ze zag dat het kindje op iets zat te kauwen. Na haar vondst schakelde ze direct de politie in. Volgens Herrema is er vol ongeloof en ontzetting ge reageerd op de zaak. „Het kind je bleef gelukkig ongedeerd, maar het had ernstig kunnen af lopen. Zoiets is ondenkbaar op zo'n plek. Die rotzooi hoort daar niet", zei hij. De politie onderzoekt de her komst van de drugs. Ook de in spectie kinderopvang is inge schakeld om te kijken of Denyo aan de regels voldeed. Het kin derdagverblijf blijft in ieder ge val gesloten tot het onderzoek is afgerond. De ouders van de overige kinde ren zijn ingelicht. Voor de gedu peerde kindjes probeert het stadsdeel zo snel mogelijk plek te vinden bij andere opvangcen tra. ANP (Advertentie) ten uit de lidstaten overleg voe ren. Het overleg binnen het comité voor defensieplanning, was een opzetje om Turkije te gemoet te kunnen komen en om Frankrijk een afwijkend stand punt te kunnen laten innemen. ANP/AFP/BELGA pagina 3: Irak krijgt laatste kans - pokkeninenting gevaarlijk pagina 5: Tikrit houdt van Saddam - VS richten pijlen op VN naam: voorletters: straat: postcode: plaats: toetsen en waar mogelijk, te coördineren. Vooral Jordanië, Saoedi-Arabië en andere buurlanden van Irak verkeren in een 'milde paniekstemming' over het vooruitzicht honderdduizenden vluchte lingen te moeten opvangen als de vlam in de pan slaat. Zestig procent van de Iraakse burgerbevolking profiteert van het olie-voor-voedselprogramma van de VN, maar als een oorlog lang aanhoudt en de export stokt, dan zullen miljoenen burgers aangewezen zijn op noodrantsoenen van het We reldvoedselprogramma. Organisaties waarschu wen dat Irak na twaalf jaar economische sancties 'weinig weerstand heeft'. GPD telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening- 8"713214"000002 n noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen 2es maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: n per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209.90) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1