Leider Bolivia wijkt voor rebellie Italiaanse hond is het enige opgewekte levende schild D-Day Londense tol nabij Navo-chef staakt pogingen ruzie in alliantie te sussen Protest tegen belastingverhoging verandert La Paz in slagveld Tsjechië zet namen spionnen op internet Actie voor ontvoerde arts Londen wil hiv-test immigranten Mathilde verwacht tweede kind Oudjes bestraft voor seks in auto Nederlanders filmden ruimteveer Groep parlementsleden en militairen in VS beginnen rechtszaak tegen oorlog Brits vliegveld ontruimd na terreuralarm Fransen vrezen hoogwater en bereiden evacuatie voor van 100.000 kunstwerken vrijdag 14 februari 2003 rïnprPrans Lindenkamp LA PAZ - De Boliviaanse rege ring gisteren gezwicht voor de chaos in La Paz. Een 'vredesak koord'. waarin een salariscor rectie is opgenomen voor de sta kende politie en een vergoeding voor de nabestaanden van ne gen doodgeschoten agenten, noet de rust doen terugkeren. woensdag was de Boliviaanse regeringszetel het toneel van een ware veldslag. Duizenden stakende politieagenten had den zich aangesloten bij tegen belastingverhogingen demon strerende studenten, die het re geringspaleis bekogelden. Het protest ontaardde in een bloedig treffen met het leger. Bij de ge vechten werden zelfs mitrail leurs en staven dynamiet ge bruikt. Ervielen achttien doden en bij na honderd gewonden Later sloegen de rellen over naar andere stadsdelen. De be volking koelde haar woede op PRAAG - Tsjechen kunnen bin nenkort op internet zien wie hen jn de communistische tijd (1948-198 9) hebben bespio neerd. Het ministerie van Binnenland de Zaken in Praag heeft volgens iekrantMlada fronta Dnes be sloten de namen van bijna alle spionnen van de vroegere gehei me dienst StB op het net te pu bliceren. De identiteit van bedrijfsspion nen die vooral in het vroegere West-Duitsland, Frankrijk en de Verenigde Staten belangrijke octrooien en technologische ge gevens stalen, blijft geheim. De regering wil vermijden dat ge dupeerde concerns schade claims indienen. De spionnen waren vooral actief in de chemi sche, cosmetische en farmaceu tische industrie. DPA/AFP overheidsgebouwen. Ook het kantoor van de partij van presi dent Sanchez ging in vlammen op. De brandweer, solidair met de stakende politie, stak geen vinger uit. In een rede op de nationale tv herriep Sanchez in de nacht van woensdag op donderdag zijn omstreden pakket belasting verhogingen in een poging om de dialoog te herstellen. De maatregelen behelsden onder meer de invoering van een in komstenbelasting van 12,5 pro cent voor iedereen met een maandloon hoger dan 120 euro. Fout Daarmee wilde de regering met steun van het Internationaal Monetair Fonds het overheids tekort met 3,5 procent terug dringen tot vijf procent. De be lastingmaatregel viel volkomen verkeerd bij de politie, want de agenten voerden juist acties voor een loonsverhoging van veertig procent. Als reactie op de geweldsuitbarsting riep de vakbondskoepel COB gisteren een nationale staking uit. Oppo sitie en COB eisen het aftreden van Sanchez. Volgens het socialistische parle mentslid Morales - die vorig jaar het presidentschap aan zijn neus voorbij zag gaan - dient Sanchez te vertrekken. Hij noemde hem een moordenaar, daarmee verwijzend naar het bloedbad van woensdag. Mora les - leider van de arme coca boertjes - heeft zijn volgelingen opgeroepen wegblokkades op te werpen om de president tot af treden te dwingen. Woede In de zes maanden dat Sanchez aan de macht is, heeft hij zich de woede van veel landgenoten op de hals gehaald. Zijn poging om de groeiende coca-aanplant voorgoed uit te roeien leidde eind januari tot een oproer on der de kleine telers. Ook toen or ganiseerden zij wegblokkades. Sanchez schakelde daarop het leger in om orde te herstellen. Daarbij vielen acht doden. Sanchez - een voormalig zaken man - staat bekend om de mee dogenloze wijze waarop hij het straatarme land regeert. Tijdens zijn eerste ambtsperiode (1993- 1997) privatiseerde hij prak tisch alle staatsbedrijven. Dit leidde tot het ontslag van tien duizenden mijnwerkers. GPD Een Boliviaanse vrouw bekijkt een tijdens de rellen in La Paz in brand gestoken auto. foto David Mercado/RTR MOSKOU - Alle hulporganisaties die in het noorden van de Kaukasus actief zijn, hebben gisteren hun werkzaamheden voor één dag opgeschort uit solidariteit met de ontvoerde Ne derlandse hulpverlener Arjan Erkel. Erkel, algemeen coördinator voor Artsen zonder Grenzen in Dagestan, werd 12 augustus 2002 ontvoerd. De hulporganisa tie en zijn familie hebben nog altijd geen informatie over Ei kels verblijfplaats, het motief voor zijn ontvoering en de da ders. De organisaties zijn zeer bezorgd over het lot van Erkel en ei sen diens onmiddellijke vrijlating. In de noordelijke Kauka sus verlenen verschillende instanties, waaronder VN-organi- saties. het Rode Kruis en de Europese Unie hulp. ANP LONDEN - Groot-Brittannië wil een verplichte test voor im migranten om te zien of ze besmet zijn met hiv, het virus dat aids kan veroorzaken. De regering kwam met deze stap nadat bekend was geworden dat het aantal nieuwe besmettingen met 26 procent is gestegen, zo meldde de Britse krant The Ti mes gisteren. Vorig jaar is het aantal nieuwe gevallen van hiv-besmetting gestegen van 4909 in 2001 tot 6172 gevallen. Vooral mensen uit Afrikaanse landen zijn besmet, maar ook Britten die na een verblijf in het buitenland terugkeren, blijken soms het vi rus te dragen. Britse deskundigen zeggen een nieuwe aids- crisis te vrezen. ANP BRUSSEL - Prinses Mathilde, de echtgenote van de Belgische kroonprins Filip, is in verwachting van een tweede kind. Vol gens de Vlaamse radio gisteren is de bevalling uitgerekend begin september. Het is nog niet bekend of het een jongetje of een meisje wordt. Het eerste kind van het kroonprinspaar, Elisabeth, is geboren op 25 oktober 2001. Dooreen wetswijziging maakt zij als eer ste aanspraak op de troon, ook als zij een broertje krijgt. ANP GLANCIANO - Een rechter in Italië heeft een bejaard stel uit Lanciano veroordeeld tot een maand en twintig dagen voor waardelijke gevangenisstraf, omdat zij naakt in een auto heb ben gevreeën. Dat meldde gisteren de krant II Messagero De 85-jarige man en zijn 74-jarige vriendin hadden de auto geparkeerd op de parkeerplaats van een school. Verscheidene leerlingen betrapten hen, waarop de schoolleiding besloot de politie in te schakelen. De vrouw sloeg op de vlucht toen zij de agenten zag naderen sloeg. De man bekende schuld. DPA FORT HOOD - Twee piloten van de Nederlandse luchtmacht die in Texas een oefenvlucht maakten met een Apache-heli kopter hebben video-opnamen gemaakt van het Amerikaan se ruimteveer Columbia, toen dat uiteenviel. De videoband is overgedragen aan de Nasa. Volgens een le- gerwoordvoerder in Fort Hood kunnen de opnamen zeer waardevolle informatie bevatten. De helikopter bevond zich ongeveer dertig meter boven de grond voor een landingsmanoeuvre toen de piloten de opna men op 1 februari maakten. Ze wisten dat het ruimteveer er aan kwam en hadden naar de Columbia uitgekeken, aldus de woordvoerder. AP door Harm Harkema LONDEN - In Nederland is ja ren vruchteloos gedebateerd over rekeningrijden als middel om files te bestrijden. In Londen werd er nauwelijks een woord aan vuilgemaakt toen de linkse burgemeester Ken Livingstone ruim Uvee jaar geleden besloot tot elektronische tolheffing in het centrum van zijn stad. maandag is het zover: automo bilisten moeten dan acht euro per dag betalen voor een rit in de binnenstad van Londen. Inwo ners van het tolgebied krijgen negentig procent korting. Verschillende steden (Oslo, Sin gapore, Rome) hebben ervaring met rekeningrijden, maar daar is het kinderwerk vergeleken bij de grootschaligheid van het Londense project. Het tolgebied beslaat het Londense centrum, een gebied van zo'n twintig vierkante kilometer. De heffing geldt alleen overdag op werkda gen. Betalen kan via telefoon, internet en bij talloze winkels. Fysieke barrières zoals hefbo men en loketten zijn er niet. Ca mera's registreren alle passe rende nummerplaten en aan het eind van de dag worden alle kentekens vergeleken met de nummers waarvoor is betaald. Wie niet heeft betaald krijgt een boete van 128 euro. Wie wordt betrapt op gebruik van valse of onleesbare kentekenplaten ,,De president is geen koning", zei John Bonifaz, de advocaat van de groep. ,,We hebben een boodschap voor hem: lees de grondwet." In de Tweede We reldoorlog verklaarde het Con gres voor het laast formeel de oorlog. Een gelijksoortige aanklacht van 54 parlementariërs tegen de vader van Bush over de Golf oor log werd in 1990 niet ontvanke lijk verklaard. De rechter vond bovendien dat de groep niet re presentatief was voor het Con- yanonze redactie buitenland BOSTON - Een groep Ameri kaanse militairen, ouders van militairen en zes parlementsle den hebben gisteren een rechts zaak aangespannen om te voor komen dat president Bush een oorlog tegen Irak begint zonder (en officiële oorlogsverklaring van het Congres. Volgens Democratisch parle mentslid John Conyers bevat een resolutie die het Congres in :j>ktober aannam geen specifie ke oorlogsverklaring, en werd de beslissing over het beginnen Van een oorlog op onwettige wijze aan Bush overgelaten. Volgens Bonifaz ligt de zaak nu anders, omdat ook militairen en hun ouders bij de rechtszaak be trokken zijn. AP moet 1600 euro betalen. Het doel van dit alles is het terug dringen van het autogebruik met tien tot vijftien procent en het bestrijden van files. De ge middelde autosnelheid in Lon den is nu dertien kilometer per uur en dat is lager dan in de tijd dat paard en wagen het straat beeld bepaalden, aldus Tony Travers van de London School of Economics. Vrijwel iedereen is het er dan ook over eens dat het zo niet lan ger kan en de steun voor Li vingstones radicale maatrege len komt dan ook niet louter uit de hoek van milieuridders. Het Londense bedrijfsleven bij voorbeeld is voorzichtig voor, want tijd is geld en de te ver wachten winst aan vervoers- snelheid wordt hoger ingeschat dan de tolkosten. Wel wordt vol op betwijfeld of het systeem vol doende doordacht is en niet te snel is ingevoerd. Livingstone wil de geraamde netto-inkomsten van jaarlijks 200 miljoen euro geheel beste den aan verbetering van het openbaar vervoer. Op korte ter mijn biedt dat echter geen soe laas, weet menig deskundige. Op voorhand zijn er ook vele ge frustreerde forensen die alles uit de kast halen om het rekening rijden om zeep te helpen. Sug gesties op websites en in kran ten variëren van het vernielen van camera's tot het platbellen van de telefoonnummers waar betaald kan worden. De Conservatieve Partij (tegen het rekeningrijden) riep auto mobilistengisteren op om de tol per cheque te betalen. De orga nisatie zou niet berekend zijn op de arbeidsintensieve verwer king daarvan en in grote proble men komen. GPD De politie zet een deel van de luchthaven Gatwick bij Londen af nadat in de bagage van een passagier een handgranaat was gevonden. foto Gerry Penny/EPA van onze redactie buitenland LONDEN - Een deel van de Britse internationale luchtha ven Gatwick bij Londen is gis termiddag ontruimd, nadat in de bagage van een man uit Vene zuela een handgranaat was aan getroffen. Bij de luchthaven Heathrow arresteerde de politie twee mensen, omdat zij zich verdacht gedroegen. De 37-jarige Venezulaan was met British Airways naar Enge land gevlogen vanuit uit Colom bia, met een tussenlanding in de Venezolaanse hoofdstad Cara cas. De politie wilde verder geen mededelingen doen. Het duo dat bij Heathrow was gearresteerd, werd voor verhoor meegenomen. De politie trof in de auto van de twee verdachten geen wapens aan. Desondanks bestond er voldoende aanlei ding het tweetal mee te nemen, aldus een woordvoerder. Eerder gisteren liet minister Blunkett van Binnenlandse Za ken in het parlement weten dat Groot-Brittannië met 'een echte en ernstige dreiging' van terro risme wordt geconfronteerd. Uit vrees voor aanslagen is de bewaking in en rond Britse vliegvelden al sterk opgevoerd. Blunkett weigerde in te gaan op de eis van de oppositie om de dreiging nader te duiden. Wel bevestigde het ministerie van Defensie dat een vliegtuig van de luchtmacht het luchtruim boven Londen bewaakt. De voorzitter van de Labour- partij zei woensdag dat Londen is bedreigd met een aanslag van hetzelfde kaliber als die van 11 september op New York. Vol gens de media zouden de inlich tingendiensten aanwijzingen hebben dat Al Qaeda een aan slag met raketten op een passa giersvliegtuig wil plegen. ANP door Harald Doorn hos BAGDAD - Sommigen zijn al- I 'Mn gekomen, anderen hebben lamilielcden of vrienden mee gnomen. Maar Alfredo Tucci i spant de kroon. Niet alleen is hij ®et 70 jaar het oudste 'menselij- h'i 's helemaal vanuit talie naar Bagdad gereden met stouw en hond. 3 ben faliekant tegen deze ^r'°g zegt Tucci, die vroeger weaterstukken schreef. „Als j net moet gaan wij op strategi- feplaatsen staan om bombar- genten te stoppen." «[t de hele wereld zijn vredes- Sfpen in de Iraakse hoofdstad I Afgestreken, in een poging I «J oorlog te voorkomen. We pen iedereen ter wereld op om vanaf vandaag iedere dag een minuut stil te staan bij de crisis in Irak. Praat zestig se conden met buren. Zeg hen dat vrede moet winnen", aldus Ro berta Taman, een Canadese oma uit Montreal, die ook als mense lijk schild wil dienen. Volgens haar heeft Irak niets verkeerd gedaan. „We hebben in Irak niets gezien dat erop duidt dat ze massavernietigingswapens hebben. Als deze oorlog door gaat, dan kunnen ze net zo ge makkelijk de volgende keer Ca nada aanvallen." Vrede is een nobel doel, maar menselijk schild zijn is natuur lijk geen pretje. De vredesacti visten ogen dan ook een tikkel tje bedeesd. „Ik ben al een oude man, dus zo bang ben ik niet om te sterven", zegt Tucci, „maar mijn kinderen zijn natuurlijk zeer bezorgd." Zijn vrolijk kwispelende Sint Bernard is overduidelijk het enige levende schild dat nergens mee zit. De enige Nederlandse vredesac tivist die zich in Bagdad bevindt, is Cor Keijzer. De 66-jarige ex-predikant uit Leeuwarden staat op het punt huiswaarts te keren. „Het is niet de bedoeling dat ik een mense lijk schild word. Ik ben hier om mijn solidariteit te tonen met het Iraakse volk. Maar als er morgen bommen zouden vallen, dan blijf ik. Dat is ons beleid." Mandela Het geheime wapen van de vre desactivisten heet Nelson Man dela. In een brief aan de Zuid- Afrikaanse oud-president sme ken de vredesactivisten hem om zo spoedig mogelijk naar Irak te komen. Het is hun vaste overtui ging dat de Amerikanen het niet aandurven om te bombarderen op het moment dat de alom ge respecteerde winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede zich in het land bevindt. Mandela, die vorige week nog president Bush een man noemde die niet nor maal kan nadenken en van plan lijkt de wereld in een holocaust te storten, heeft nog niet gerea geerd. GPD (Westerse journalisten in Irak zijn gebonden aan restricties en kunnen met vrij rondreizen en vrij met men sen praten Dit geldt ook voor onze correspondent Harald Doornbos, die continu wordt begeleid door een door de Iraakse autoriteiten aan hem gekoppelde persoon, die be paalt wat hij wel en niet mag doen.) door Hetty van Rooij en Wierd Puk BRUSSEL - Secretaris-gene raal Robertson heeft gisteren zijn pogingen opgegeven om de Navo op één lijn te krijgen over de bescherming van Turkije. Vier lange dagen van vrijwel on afgebroken overleg zijn daar mee geeïndigd in een diploma tiek fiasco. „Er was gewoon te weinig overeenstemming om nog vooruitgang te kunnen boe ken", aldus een woordvoerder gisteren. De problemen begonnen maan dagochtend, toen Frankrijk, Duitsland en België lieten we ten dat ze het te vroeg vonden om militaire voorbereidingen te treffen voor de bescherming van Turkije voor geval het tot een oorlog komt in Irak. De Duitse minister van Defensie Struck verklaarde gisteren in het Duit se parlement dat de negentien lidstaten van het bondgenoot schap uiterlijk morgen een be sluit kunnen nemen. Het hoofd van het inspectieteam Blix en directeur El Baradei van het Atoomenergie Agentschap brengen vanmiddag verslag uit aan de Veiligheidsraad over hun werk in Irak. Die rapportage zal volgens Duitsland voor duide lijkheid zorgen. Maar uit Parijs en Brussel klin ken minder positieve geluiden. „Of er zaterdag een akkoord ligt, hangt af van de inhoud van het rapport", aldus een Belgi sche regeringswoordvoerder gisteren. Er is voor morgen nog geen vergadering van de Navo- raad gepland. De Britse minister van Buiten landse Zaken Straw heeft giste ren in het Britse parlement het Duits-Franse vredesvoorstel naar de prullenbak verwezen. Het plan, dat voorziet in vredes troepen voor Irak en extra wa peninspecteurs, heeft de steun van de Russische president Poe- tin. Straw noemt het 'onrealis tisch en onpraktisch'. Schroder De Duitse bondskanselier Schroder onderstreepte giste ren in de Bondsdag nogmaals zijn afwijzing van een militaire interventie in Irak. Kritiek dat hij verantwoordelijk zou zijn voor een ernstige verstoring van de Duits-Amerikaanse betrek kingen, wimpelde hij af. Volgens Schroder zal Berlijn haar Navo-verplichtingen na komen: als Turkije wordt aan gevallen, dan zal Duitsland het land te hulp schieten. Schroder deed de oppositiepar tijen af als een 'coalitie van wil ligen', die op een oorlog uit is. De koers van de rood-groene re gering wordt door een meerder heid van de Duitse bevolking gesteund. GPD van onze redactie buitenland PARIJS - Frankrijk treft voor bereidingen voor een grote red dingsoperatie voor kostbare kunstcollecties in het geval de rivieren in het noorden van Frankrijk buiten hun oevers treden. Dat zei minister Ail- lagon van Cultuur gisteren. De zaak is urgent omdat mo menteel langs de Seine en enke le andere rivieren overstromin gen dreigen. Musea bereiden op advies van het ministerie van Cultuur de evacuatie voor van zo'n 100.000 schilderijen en andere kwetsba re kunstobjecten die in kelders van musea en ondergrondse de pots in en rond Parijs liggen. Aillagon heeft vijf miljoen euro voor het noodplan beschikbaar gesteldEr is onder meer een op slagruimte van 10.000 vierkan te meter gereedgemaakt De locatie van de opslagplaats wordt om veiligheidsredenen geheim gehouden.Vooralsnog worden alleen de collecties van grote musea als het Louvre en de Orangerie bij het reddingsplan betrokken. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5