Meer kansen voor jonge huurder Terug met koffer vol ervaringen PZC PZC Schouwen gezien door de visooglens Geldnood vertraagt landinrichtingsproj eet 13 leeuwland streeft naar eerlijker verdeling woningen ^Uitvoering Nut en Uitspanning Diefstal uit auto Onder invloed achter het stuur Meisjes halen geld op voor Mikke Fietsster gewond bij aanrijding Traas wint ook persprijs Doseerpaal klaar voor trucjes Auto belandt in sloot weekenddiensten agenda vrijdag 14 februari 2003 De camera-auto's van CycloMedia vallen nogal op tijdens hun mis- foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- veland heeft opvallende gasten op bezoek. Momenteel is Cyclo Media uit Waardenburg bezig het gebied fotografisch in kaart te brengen. Dat gebeurt met be hulp van op auto's gemonteerde speciale camera's voorzien van een ultra-groothoek ofwel vis ooglens. Je ziet ze niet snel over het hoofd, de zilver-rood gestreepte camera-auto's van CycloMedia met hun opvallende bult op het dak. Moet ook, want binnen de bebouwde kom stoppen ze elke tien of twintig meter om een foto te maken. Het gaat daarbij om 360-graden panoramafoto's. Deze worden gebruikt door overheden voor inrichting van de openbare ruimte, stedelijk beheer en openbare veiligheid. Ook gebruik voor verkoop of verhuur van vastgoed is moge lijk. Het Waardenburgse bedrijf is al tien jaar actief in het maken van die panoramafoto's. ,,We wer ken door heel Nederland", zegt A. Reitsma van CycloMedia. „In het geval van Schouwen-Dui- veland zijn we, zoals wij dat noemen, pro-actief bezig. We maken eerst de foto's en probe ren dan later of we er klanten voor kunnen vinden. De opnames die met de camera auto's gemaakt worden, worden inclusief de coördinaten van de plaats waar ze gemaakt zijn op geslagen in een computerbe stand. Vervolgens worden ze bewerkt tot direct bruikbare di gitale panoramabeelden. Het is de bedoeling dat elke vier jaar de foto's worden vernieuwd. Vliegtuigje Nog een opvallend voertuig maakt zijn opwachting op het eiland. Tussen 1 mei en 30 sep tember bestaat in de Westhoek de kans dat bewoners en (strand Jgasten een Cessna 172 laag over zien vliegen. Het gaat dan om een reclamevliegtuigje van de firma AS&S Airservices uit Bussum. De Luchtverkeerslei ding Nederland heeft de firma vrijstelling verleend om gedu rende die periode lager te vlie gen dan wettelijk toegestaan. Mits dat minstens dertig meter boven ieder object is. AS&S Airservices is gespeciali seerd in luchtreclame. Naast de bekende sleepreclame werkt het bedrijf ook met parachuutjes waaraan kleine voorwerpen - tot een maximumgewicht van 100 gram - gedropt kunnen wor den. 'HnnrFamke van Loon ZIERIKZEE - Woningcorpora- lie Zeeuvvland wil jongeren en starters een eerlijker kans geven een huurhuis te bemachti- gcn. Met de aanpassing van het verdeelsysteem en het 'labelen' van de huizen moet met name de groep tot 25 jaar op Schouwen- Duiveland beter aan zijn trek ken komen. volgens P. van Doome, direc teur van Zeeuwland, blijven het kunstgrepen om de jongeren 'aaneen woning te helpen. Want .ril de woningcorporatie echt ïts voor deze groep kunnen doen, dan moet de oorzaak van iet probleem worden aange pakt. Met te weinig nieuwbouw op het eiland komen er te weinig huurwoningen vrijEn daar zijn vooral de jonge starters de dupe van. „We lossen het pas echt op als we veel meer kunnen bou- ren. Nu blijft het verdelen van schaarste." Voor jongeren tot dertig jaar blijft het bar moeilijk om een buurhuis op Schouwen-Duive- land te pakken te krijgen. Laat staan dat zij binnen afzienbare lijd een woning in hun eigen dorp of stad vinden. Cijfers van Zeeuwland tonen dat aan. „Tot dertig jaar is het wat moeilij- ,ZONNEMAIRE - Ilarmonie- vereniging Nut Uitspanning uit Zonnemaire houdt vandaag in het dorpshuis de jaarlijkse [uitvoering met muziek, toneel [tndans. Het programma begint om 19.00 iuur met een optreden van het opleidingsorkest De Minimonie [onder leiding van StephanKre- [kelberg. Daarna treedt de [drumband op onder leiding van i^im Veerhoek en vervolgens is [kt de beurt aan het harmonie orkest. |k'a het muziekprogramma i?ordt het blijspel Emancipatie opgevoerd. De cast bestaat uit lieden van de muziekvereniging. |De regie is van Wim Hanse. De uitvoering wordt besloten met bal na onder leiding van het dansorkest Riverside Trio. Nuten Uitspanning bestaat in middels 130 jaar. Ter gelegen heid hiervan organiseert de ver eniging de eilandelij ke muziek- fhgdieop 28 juni wordt gehou den met medewerking van alle üchouwen-Duivelandse mu- pekorkesten, het Bruinisser Visserskoor en de Big Band The NewOrpheans. redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Pax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Pamke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380AAVLISSINGEN 'el: (0118) 484000 Pax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ker", erkent Van Doome. Bin nen deze leeftijdsgroep blijkt tevens dat met name de 'jongere jongeren' tot 25 jaar er bekaaid afkomen. Zeeuwland heeft daarom ver schillende maatregelen geno men om ook deze groep woning zoekers aan een huis te helpen. Ten eex-ste is het 'woningver- deelsysteem', dat op basis van die leeftijdsgroepen werkt, aan gepast. In de categorie tot dertig jaar wordt nu 'meer onder scheid' gemaakt. Daarnaast wordt bij het labelen van de vrijstaande huurhuizen beter in de gaten gehouden dat alle groe pen - senioren, gezinnen en jon geren - gelijke kansen hebben. Zo wordt bij de verhuur van een huis aan de Regenboogstraat in Zierikzee deze week specifiek voorrang gegeven aan jongeren van 18 tot en met 22 jaar. Of deze stappen in de praktijk meer onderdak aan jongeren en starters geven, moet de tijd le ren. Van Doome benadrukt dat Zeeuwland erg afhankelijk blijft van het aantal huizen dat vrijkomt. De laatste jaren is dat aantal te klein. Omdat de wo ningcorporatie daarnaast hui zen moet reserveren voor sta tushouders en huidige huurders die vanwege vernieuwingsplan nen (tijdelijk) in een andere wo ning moeten worden onderge bracht, blijft er gemiddeld te weinig over. De directeur van Zeeuwland juicht toe dat bewoners en dorpsraden herhaaldelijk om meer aandacht voor jongeren huisvesting vragen. De afgelo pen jaren heeft de landelij ke po litiek zich vooral gericht op koopwoningen. „Daarmee is de bouw van huurwoningen, ook voor starters, oninteressant ge worden." Dat tij is nu aan het keren. Ook de gemeente Schou- wen-Duiveland heeft al aange geven 'die slag' te willen maken. Van Doorne: „Maar dat is wel bijsturen op een koers die in het verleden is ingezet. Voordat dat effect heeft zijn we weer een paar jaar verder." Elly van Eijken was vier maanden in Cambodja door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Avontuur en idealisme waren drijfveren voor haar besluit als vrijwillig ster van de Stichting Savvasdee vier maanden te gaan werken voor het Don Bosco-project in Cambodja. Ze droeg haar werk als opleidingscoördinator bij Arcus Zorgcentra tijdelijk over aan een vervanger en ver trok eind augustus naar Phnom Penh. Nu is Elly van Eijken (52) uit Zonnemaire weer terug met een koffer vol ervaringen, variërend van vro lijk tot intens verdrietig. Ze wilde even weg uit het over- georganiseerde Nederland. Dat het in Cambodja heel an ders toegaat, wist ze al uit de gesprekken met haar dochter Hanneke, die eerder samen met een studiegenote een be zoek bracht aan het Don Bosco-centrum van de Neder landse ontwikkelingswerker pater Johan Visser. Op termijn zaken regelen, past daar niet in de volksaard. Het leven draait er vooral om de dag van van daag, heeft Van Eijken nu zelf ondervonden. „Enerzijds geeft je dat ruimte zelf te pionieren. Anderzijds heb ik er ook moei te mee gehad." Als voorbeeld noemt ze haar zorg om gezin nen waar te voorzien is dat bei de ouders uiteindelijk aan aids zullen sterven. Haar impuls was tijdig de opvang voor de kinderen via grootouders of andere familieleden te regelen. „Dat is veel te confronterend, daar mag je die mensen niet mee lastig vallen", was dan de reactie van haar Cambodjaan se medewerkster Marly n. „Dat gaf weieens problemen. Ik wil de die dingen liever niet op hun beloop te laten", erkent Van Eijken. Ze was getuige van schrijnend verdriet door de dood. Meestal als gevolg van aids. Eén keer ook kwam een twaalfjarig jochie om door een stroom draad die de buurman achte loos had laten rondslingeren. De man wilde zijn fout verdoe zelen en dumpte het lijkje in de rivier. Het stoffelijk overschot van het ventje werd echter ge vonden doordat het achter een rietkraag bleef hangen. Handel Op andere momenten was er vaak ook vrolijkheid. Van Eij ken bracht tal van bezoeken bij de mensen die in een gribus- wijk tussen stank en ratten le ven. „Het waren geen huizen, maar een soort markt- kraampjes. Het blijft Azië, dus waar mensen bijeen zijn, ont staat handel en ineens werd er dan ook zomaar een karretje met gestoofde maïskolven de kamer binnengereden." Van Eijken besefte best dat er veel risico's waren. Besmetting bijvoorbeeld, of een ongeluk in het chaotische verkeer. „Er zit geen enkele structuur in. Alles beweegt voortdurend, alsof je op een drukke dansvloer staat. Het is van belang steeds mee te blijven bewegen. Dan verloopt het eigenlijk nog vrij georgani seerd." Ondanks alle gevaren is ze nooit angstig geweest. De lange gesprekken vooraf met haar Engelse voorgangster Lo ry in het hiv-centrum boden haar een stevige voorberei- Wateroverlast hoort bij het dagelijks leven in Phnom Penh. ding. „Ik heb er ook van alles gegeten, zoals kikkers, kevers en kat, en ik heb nergens last van gehad. Alleen van rode oogjes door een epidemie die onder de studenten heerste." Dat euvel was met de juiste medicijnen overigens goed te verhelpen. In de strijd tegen aids ligt de nadruk op preventie. In de 'Be- wustwordingsweek' vooraf gaand aan Wereld-Aidsdag op 1 december besteedde Van Eij ken daar veel aandacht aan. In een zaal met 225 technische studenten liet ze een vrouw van het Cambodjaanse platteland haar levensverhaal vertellen. Het deed de jongeren beseffen welke vernietigende gevolgen hiv-besmetting kan hebben. Aansluitend gaf Van Eijken in kleinere groepjes gezond heidsvoorlichting, benadrukte het gevaar van wisselende sek suele contacten en demon streerde condooms. Voorbe hoedsmiddelen zijn verkrijg baar en betaalbaar in Cam bodja. Anders ligt dat met aidsremmers. Volgens Van Eij ken is daar veel geld van hulp organisaties voor nodig. Ze signaleert daarbij tevens een ethisch dilemma. „Ik ben daar zelf ook niet uit. Uiteindelijk bouw je met aidsremmers toch resistentie op. Het is in feite een tijdelijke oplossing ter overbrugging in de hoop dat er een medicijn wordt gevonden. Moet je daar dan veel geld aan besteden, terwijl er hier ook nog mensen doodgaan aan ma zelen? Anderzijds; welke keus heb je als je een baby die be smet wordt geboren, nog een kans wilt geven?" Pol Pot Wat haar opviel in Cambodja waren de talrijke inhaalslagen die de bevolking levert om alles wat het schrikbewind van Pol Pot trachtte uit te roeien, weer terug te winnen. Dans is daar een voorbeeld van. Dans be hoort tot de volkscultuur en er is geen feest zonder dans te be denken. Zo constateerde Van Eijken vooral tijdens dat ge weldige feest met achthonderd mensen tijdens Wereld-Aids dag. Hoe bizar de gevolgen van Pol Pot zijn, besefte ze vooral uit het verhaal van Marlyn. „Zij was toen een meisje van acht. Ze heeft haar vader, twee broers en een zusje in die oor log verloren en haar moeder is door een verkeerde injectie toen blind geworden." Naast het werk had ze tijd om veel tochten te maken naar het tempelcomplex Angkor Wat, naar het in aanbouw zijnde nieuwe Bosco-centrum, naar de opening van de school 'Groot Paradijs' aan de rand van Phnom Penh en naar het strand. Ze had veel moeite met het afscheid en is vastbesloten nog eens terug te gaan. Elly van Eijken per boot op weg met schooluniformen voor de kinderen in de volkswijk. BROUWERSHAVEN - Uit een aan het Kerkpad in Brouwer shaven geparkeerd staande auto zijn gisteren de autoradio, een minidiscspeler, minidiscs en een radardetector gestolen. De auto werd opengebroken. De totale schade wordt geschat op enkele honderden euro's. SLUIS - Op de Rondweg in Sluis is in de nacht van woensdag op donderdag een 30-jarige automobilist uit Knokke aange houden voor rijden onder invloed. De man had ruim drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. Hij kreeg een dagvaarding en een rijverbod van acht uur. OOSTKAPELLE - De zesjarige Renée IJzendoorn en de acht jarige Meggie Dreessen uit Oostkapelle vonden het zo erg dat veel watervogels voor de Zeeuwse kust onder de olie zaten, dat ze besloten actie te voeren. De meisjes uit de groepen 3 en 4 van basisschool De Knotwilg in Oostkapelle gingen de huizen in het dorp langs om geld op te halen voor vogel- en egelop- vang De Mikke in Middelburg. De actie leverde 55 euro op. Het bedrag is overhandigd aan M. van Dijk van De Mikke. MIDDELBURG - Een twintigjarige vrouw uit Middelburg heeft gisterochtend haar been gebroken toen ze op de fiets werd aangereden op het Molenwater. Een automobiliste die uit de Nieuwe Oostersestraat kwam, gaf geen voorrang. MIDDELBURG - Rinaldo Traas, de kok van het Roggeveen huis in Middelburg, heeft ook de persprijs van het blad Sai- sonnier gewonnen. De jury vond zijn inzending van interna tionaal niveau. Traas, die eerder deze week ook al gekozen werd tot beste instellingskok van Nederland, was na de uit slag door het dolle heen. Het is voor het eerst dat een instel lingskok de prijs wint. GOES - De doseerinstallatie aan de Verbartelweg in Goes doet het weer. Eind vorig jaar ontstonden problemen toen slimme automobilisten niet doorreden tot de installatie, maar stopten op de filelussen voor de ingang van Motel Goes. Deze lussen moeten er voor zorgen dat de entree van het motel altijd vrij blijft. Als op de lussen een file ontstaat, schakelt de instal latie over op de zogeheten versnelde afhandeling, waarbij de wachttijd wordt verkort. Toen steeds meer automobilisten stopten op de lussen om zo een hoge wachttijd te voorkomen, sloeg de installatie op hol. Nieuwe lussen en tellers moeten dit soort problemen in de toekomst voorkomen. COLIJNSPLAAT - Een 29-jarige Noord-Bevelander is gis termorgen met zijn auto in de sloot beland aan de Colijns- plaatseweg in Colijnsplaat. In een bocht kwam hij door de mist in de berm terecht, waarna hij de macht over het stuur verloor. De man raakte niet gewond; zijn auto is rijp voor de sloop. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Uitvoering van de landinrichting Borssele en Schouwen-West loopt ver traging op door extra bezuini gingen van de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Die heeft de provincie over 2003 met 10 procent extra gekort op de toegezegde 4,7 mil joen euro voor landinrichtings projecten. Gedeputeerde G. de Kok (na tuur en landschap) zei gisteren in de Provinciale Commissie voor de Groene Ruimte (PCGR) dat gekeken is naar mogelijkhe den om de bezuinigingen met zo min mogelijk pijn op te vangen. Dat kan het beste door bepaalde werkzaamheden in de projecten Borssele en Schouwen-West door te schuiven naar 2004. Typisch beleid De Kok toonde zich allerminst gelukkig met de handelswijze van LNV-minister Veerman. „We zijn niet blij met de extra korting. Waterbeschikbaar was gesteld, hield toch al niet over." G. van Zonneveld (Zeeuwse Mi lieu Federatie) sprak van een 'heel typisch beleid' van de mi nister. Hij kon zich, zij het nood gedwongen, vinden in vertra ging van de projecten Borssele en Schouwen-West. P. de Koeij- er (Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie) was daar minder van overtuigd. Hij sprak van een 'opeenstapeling van el lende'. De gang van zaken met de land inrichting wordt steeds ondoor zichtiger, stelde de landbouw- voorman. „We raken het spoor bijster." Hij vroeg zich af of met name de voortgang van de land inrichting Borssele wel ver traagd kan worden. De Koeijer wees erop dat er geld is gereser veerd voor herinrichting van West-Zeeuws-Vlaanderen en het Veerse Meergebied. Dat zijn projecten, die nog in een voor bereidend stadium verkeren. Hij stelde dat dit geld beter in lopende projecten gestopt kan worden. Gedeputeerde De Kok wilde daar echter niet aan tor nen. Voor het Veerse Meer wordt nu gewerkt aan een brede toe komstvisie voor het gebied, zonder daar een compleet pro gramma voor uitvoering aan te koppelen. Mocht er onverhoopt in de loop van het jaar toch nog enige fi nanciële ruimte ontstaan (bij voorbeeld door het niet door gaan van werkzaamheden in andere projecten), dan kunnen Borssele en Schouwen-West alsnog eerder aangepakt wor den, meende Holtslag. zaterdag 15 en zondag 16 februari 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: C. H. G. Daniëls, Kievitstraat 2, Zierikzee, tel.(0111)413410. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Baas, G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel.(0111)651861. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: R. Smits, Molenweg 61. Oosterland, tel (0111)641280. Tandartsen: A. Broere, Meekrabstraat7, Brouwersha ven, tel.(0111)695555 Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur. Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Restaurant Mo lenberg, 20.00 uur: Filmvertoning 'Schouwens Westhoek' van Jaap van den Berge, met historische beelden uit jaren zestig; NIEUWERKERK-Dorpshuis. 20.00 uur. Uitvoering muziekvereninging Oefening Uitspanning; ZONNEMAIRE - Dorpshuis, 19.00 uur Uitvoering harmonievereniging Nut Uitspanning;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37