Verzet tegen verplaatsing manege Laatste thuisbevallingen in zicht ^SÏhHie» 11 Groeneweegje grondig op de schop Open tunneldag is compleet volgeboekt Steeds minder vrouwen kiezen voor begeleiding door huisarts Schouwen-Duiveland zeeuwse almanak Dag Gerda Broers schuldig aan geweld waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND DEN HAAG - Omwonenden nden dat de gemeente Schou- en-Duiveland nooit een ver- anning had mogen verlenen oor de uitbreiding van een var- enshouderij aan de Heereweg in Noordgouwe. Dat zei Dijk,raadsman van de omwo- 'm waaronder L. de Groot, :n tijdens een spoedproce- bij de Raad van State. jarkenshouder S. van der Wek- n heeft al een veehouderij op eweg 37 en heeft een be- |f op 33 gekocht. Daar wil hij i nieuwe, milieuvriendelijke ikensstal bouwen. De ge- verleende Van dei- ken een nieuwe milieuver- ng voor nummer 33. De Jonenden vinden echter dat ouwen-Duiveland Van der kens bedrijven als één ge- Jmoet behandelen. Door al- pn een vergunning voor Hee- pg 33 te verlenen, mag Van fcWekkens bedrijf volgens de Ewnenden meer stank en an- e milieuoverlast veroorza- jea dan wanneer 33 en 37 als pi bedrijf onder één milieuver- Ning zouden vallen, K. Brink bekeek gis- tijdens de zitting kaarten pn het bedrijf en de omgeving, ^staatsraad zei dat de bedrij en wel erg dicht bij elkaar lig- p Een woordvoerder van de poente benadrukte echter lat de twee bedrijven geheel ge werken, Ook vindt er bi uitwisseling van varkens pen beide bedrijven plaats. komende weken gaat staats led Brink bekijken of nummer «a's een apart bedrijf gezien en worden en of het bedrijf na L i d^g n^e'- meer milieu last oplevert als wettelijk is gestaan. locht Van der Wekkens ver in stand blijven, dan zo snel mogelijk met de luw van de nieuwe stal begin- itspraak over enkele weken. Advertentie) DOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes 'edere zondag open! De bouw van Aqua State in Bruinisse vordert gestaag, maar een bezwaarprocedure tegen de voorziene verhuizing van manege Aquadelta zou nog tot vertraging kunnen leiden. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon BRUINISSE - De verhuizing van Ma nege Aquadelta in Bruinisse naar de overkant van de Groeneweg stuit op verzet. Omwonende Geluk vreest voor geluid-, geur- en stofoverlast en vindt het niet verantwoord, vooruitlopend op de verandering van het bestemmings plan de verplaatsing al goed te keuren. De gemeente Schouwen-Duiveland wil de verhuizing wel mogelijk maken en heeft het bezwaar afgewezen. De uitbreiding en vernieuwing van va kantiepark Aquadelta in Bruinisse be gint gestalte te krijgen. Op dit moment worden de eerste zestig (van in totaal 228) recreatiewoningen gebouwd. Voor eind juni van dit jaar moet deze eerste fase van het uitbreidingsplan Aqua State klaar zijn. Ondertussen wordt in april begonnen met het tweede deel: de bouw van veertig vakantiehuizen. ,,We liggen op schema. Het gaat lekker", stelt A. Verharen, directeur van Aqua delta Beheer BV, tevreden vast. Onderdeel van het plan is de verhuizing van de manege naar de overkant van de Groeneweg. De huidige manege is in slechte staat en voldoet niet meer aan de huisvestingseisen voor de paarden. Daarnaast wil Aquadelta op deze plek de Statenlaan - de nieuwe entree tot het recreatiepark - maken. Op wat nu nog een parkeerterrein is moet straks een moderne manege verrijzen met onder meer een overdekte rijhal, 58 paarden stallen en een kinderboerderijHoewel de verplaatsing op grond van het (ver ouderde) bestemmingsplan niet moge lijk is, wil de gemeente toch via een zogeheten vrijstellingsprocedure versneld planologisch groen licht ge ven. Maar het verhuisplan stuit op verzet. ARAG Rechtsbijstand heeft namens de familie Geluk aan de gemeente ge vraagd het plan aan te passen of anders geen toestemming te geven. Worden manege en kinderboerderij op deze plek gebouwd, dan verwacht de omwo nende 'ernstige geluid-, stank- en stof overlast'. In de reactie op het plan stelt Geluk daarom voor de nieuwe manege aan de overkant van de Groeneweg te rug te bouwen, of anders op het andere uiteinde van het parkeerterrein, 'zo ver mogelijk' van zijn perceel. Daarnaast vindt de bewoner het 'onverantwoord' dat de gemeente nu akkoord gaat met het verhuisplan, 'omdat het thans zon der meer verboden is op de voorgeno men plaats te bouwen'. De gemeente wil ondanks deze kantte keningen de procedure doorzetten. Eventuele overlast in de toekomst kan goed worden beperkt via de milieuver gunning en de gekozen plek voor de nieuwbouw zal ruimtelijk gezien de minste problemen opleveren. Dat er nu absoluut niet mag worden gebouwd op het terrein, klopt volgens de gemeente niet. Want op grond van het huidige be stemmingsplan zou op het parkeerter rein nu ook een 'Quick servicestation' mogen worden gebouwd. Vertragen Al is het bezwaar nu afgewezen, een be zwaarprocedure tegen de verhuizing van de manege kan de verdere bouw van Aqua State vertragen. Directeur Verharen hoopt volgend jaar al te be ginnen met de aanleg van de Staten laan. Ruimte voor vertraging is er ei genlijk niet. Gezien de huidige, gestage voortgang en de medewerking van de gemeente gaat Verharen er vooralsnog vanuit dat de manege straks kan ver huizen en Aqua State volgens plan eind 2005 klaar is. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het Groene- weegje aan de rand van Zierik- zee gaat compleet op de schop. Komend najaar wil wegbeheer- der gemeente Schouwen-Dui- veland grootschalig onderhoud combineren met een gedeeltelij ke herinrichting van de weg. Tijdens de werkzaamheden wordt het Groeneweegje enige tijd afgesloten voor alle verkeer. Aan het Groeneweegje is al heel wat gesleuteld. In 1999 werd langs de drukbereden weg - dé toegangsweg tot Sporthal/- zwembad Onderdak én bedrij venterreinen Zuidhoek en Straalweg - een fietspad aange legd. Dat gaat nu weer op de schop. Verder staan vernieuwen van het asfalt en verruiming van de kruisingen met de Julianastraat en 's-Heer Lauwendorp op het programma. Genoemde krui singen zijn volgens civieltech nisch medewerker van de ge meente Schouwen-Duiveland J. Scheele in de praktijk te krap gebleken. Vracht wagens zie je nu vaak het fietspad meepik ken, en dat is natuurlijk niet de bedoeling." Opstaande band Destijds werd bij de aanleg van genoemd fietspad gekozen voor het weglaten van een opstaande band tussen fietspad en rijba nen voor het gemotoriseerd ver keer. Volgens de politie zou dat de kans op valpartijen voor fiet sers vergroten en bovendien bracht dat het risico met zich mee dat fietsers daarbij op de rijbaan voor het gemotoriseerd verkeer terecht zouden komen. Met alle risico's van dien. Toch speelt de gemeente nu met de gedachte om alsnog een op staande band tussen rijbaan en fietspad te maken. „Wij denken dat de situatie zoals die nu is nog gevaarlijker is. Fietsers voelen zich niet veilig op het fietspad omdat er geen fysieke scheiding Tussen het fietspad en de rijbaan van het Groeneweegje komt waarschijnlijk alsnog een opstaande band van zo'n 15 a 20 centimeter hoog. foto Marijke Folkertsma tussen het fietspad en de rijbaan is." De kruising van het Groene weegje met 's-Heer Lauwen dorp werd destijds al voorzien van een verhoogd kruisings- vlak. Het is de bedoeling dat straks ook de kruising met de Julianastraat daarvan voorzien wordt. Scheel: „We willen we doorgaande route naar de be drijventerreinen accentueren. Dat geeft meer duidelijkheid voor het verkeer." Afgesloten Naast de reeds opgesomde werkzaamheden wordt van de gelegenheid gebruik gemaakt om de riolering te vernieuwen. Alles bij elkaar gaat het, stelt Scheel, om een ingrijpende ope ratie. Vanwege Arbo-eisen moet de weg op een bepaalde moment volledig afgesloten worden voor alle gemotoriseerde verkeer. Hetgeen inhoudt dat een aantal bedrijven dan niet bereikbaar is voor gemotoriseerd verkeer. De gemeente zoekt nog naarstig naar een oplossing voor dat pro bleem en dat wil zij doen samen met belanghebbende bedrijven en omwonenden. Zij krijgen waarschijnlijk nog deze week een brief van de gemeente waar in zij op de hoogte worden ge steld van de plannen. Wanneer exact begonnen wordt met het karwei en welke kosten er mee gemoeid zijn is nog niet bekend. vrijdag 14 februari 2003 door Ben Jansen ELLEWOUTSDIJK - De be langstelling onder de Zeeuwse bevolking om een kijkje te ne men in de Westerscheldetunnel is zeer groot. De tunneldag op zaterdag 8 maart zit helemaal vol. Volgens de NV Westerschel detunnel heeft het geen zin meer dat gegadigden zich er alsnog voor aanmelden. Tijdens de tunneldag rijden de bezoekers per bus van Zuid-Be veland naar Zeeuws-Vlaande- ren - en omgekeerd - door de westbuis van de tunnel. In beide toeritten van de oostbuis zijn in formatiemarkten ingericht Daar kan het publiek ongeveer vierhonderd meter de tunnel in lopen. De capaciteit van die tunneltour per bus is rekbaar, omdat eventueel meer bussen kunnen worden ingezet dan de vijftig die de NV Westerschelde tunnel heeft gecharterd. Om wille van de veiligheid mag ech ter maar een beperkt aantal mensen tegelijk een eindje de tunnel in wandelen. Aanmelding Daarom is het aantal bezoekers begrensd tot 12.000 en moesten belangstellenden zich aanmel den via een bon in de huis-aan- huisbladen. Op die bon moest bovendien worden ingevuld welk tijdstip de voorkeur heeft (de NV Westerscheldetunnel ontvangt haar gasten in zes blokken van twee uur tussen acht uur 's morgens en zes uur 's avonds) en waar men wil parke ren (aan de Zuid-Bevelandse of aan de Zeeuws-Vlaamse kant). Inmiddels hebben zich 15.000 gegadigden voor de tunneldag aangemeld. Bij de toewijzing van de toegangsbewijzen en parkeerkaarten let de tunnelex ploitant op de concentratie van de bevolking de verschillende regio's van Zeeland. Zo zullen méér inwoners van Walcheren bericht krijgen dat ze welkom zijn, dan van Schouwen-Duive land. Verder geldt als uitgangs punt: wie het eerst komt, het eerst maalt. Oefeningen De belangstelling voor de tun neldag blijkt het grootst in Mid den-Zeeland en Zeeuws-Vlaan deren. In Schouwen-Duiveland is de animo geringer. Als het aantal aan dit gebied toegewe zen aanmeldingen niet wordt gehaald, wordt het overschot onder de andere regio's ver deeld Een extra open dag is niet mogelijk, omdat in de laatste week voor de opening op 14 maart nog allerlei controles en oefeningen moeten worden ge houden. Tijdens de rit door de 6,6 kilo meter lange tunnel wordt een videofilm gedraaid over de bouw en de veiligheidsvoorzie ningen. Bij de wandeling door de eerste vierhonderd meter van de tunnel kunnen een hulppost en een dwarsverbinding worden bezichtigd. Medewerkers van de NV Westerscheldetunnel verschaffen desgewenst nadere informatie. Er zijn presentaties van de aannemers die aan de tunnel hebben gewerkt en er zijn braderie-achtige activitei ten met bijvoorbeeld optredens van muziekgezelschappen. i Het lied van de arbeid zal vandaag in mineur klinken in dat Vlissingse bedrijf. Na ruim zevenentwintig jaar, and never a dull moment, j neemt een medewerkster af- scheid, die het werkend be- staan van allen die haar om ringden als een zucht heeft doen voorbijgaan. Hoe haar vertrek precies I moet worden aangeduid, is niet van belang. Of ze nu met pre-pensioen gaal offunctio- neel leeftijdsontslag neemt, zij wordt gezien als een vut- ster die al die jaren heeft ge fonkeld. Dat wordt dus een trieste bij eenkomst, aan het eind van de middag, in dat etablisse ment nabij de haven. Er is één troost. Allen die haar vaarwel en tot ziens ko men zeggen, zullen haar aan zien en ten diepste beseffen datje kunt stoppen met wer ken, terwijl je de uitstraliiig hebt van een bloem, nog maar net uit de knop gebroken. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil de Professor Pieter Zeemanprijs nieuw leven in blazen. De er kenning voor veelbelovende na tuurkundigen was in 1953 inge steld in samenwerking met de Universiteit van Amsterdam, maar raakte na 1965 in de ver getelheid. Zeeman (1865-1943) werd in Zonnemaire geboren en kreeg in 1902 de Nobelprijs voor baan brekend onderzoek naar de in vloed van magnetisme op stra lingsverschijnselen. Zes jaar la ter werd hij hoogleraar aan de faculteit voor wis- en natuur kunde in Amsterdam. De vroe gere gemeente Zonnemaire stel de januari 1953 een prijs in om de nagedachtenis aan de be roemde Schouwse zoon levend te houden. De universiteit van Amsterdam besloot tot mede werking door er een academi sche prijs van te maken voor uit muntende studenten of promo vendi. De geldprijs zou om de vijf jaar worden toegekend. Na twee uitreikingen raakte het initiatief echter in de vergetel heid. Gemeente-archivaris van Schouwen-Duiveland H. Uil vermoedt dat de reden daarvoor ligt in het feit dat er een tijd geen serieuze kandidaten waren die de prijs verdienden. „Wanneer dan een keer wordt overgesla gen, zit je in één klap tien jaar verder. Dus echt verwonderlijk dat het even aan de aandacht is ontsnapt, is het niet. Het aardige is evenwel, bena drukt ook wethouder A. van der Wouden (onderwijs en cultuur), dat de regeling nog steeds van kracht is en dus betrekkelijk eenvoudig weer in ere kan wor den hersteld. Van der Wouden en Uil reizen daartoe volgende maand naar Amsterdam voor overleg op de faculteit. Aan de prijs was oorspronkelijk een be drag van tweehonderdvijftig gulden verbonden, door de ge meente uit te betalen. Tegen 1956 was dat bedrag verdub beld. Wordt het eerbetoon in derdaad weer nieuw leven inge blazen, dan is het de bedoeling de waarde van de prijs te in dexeren naar huidige maatsta ven, aldus de wethouder. Beke ken wordt of daarvan eventueel gebruik kan worden gemaakt van het universitaire Zeeman fonds. Van der Wouden wil proberen de locatie Pieter Zeeman van het Pontescollege in Zierikzee een rol te geven in de vijfjaarlijkse prijsuitreiking. Mogelijk zou den dat ritueel om beurt in Zie rikzee en op de Universiteit van Amsterdam kunnen plaatsvin den en kan de Pontesschool langs die weg er ook op onder wijskundig gebied z'n voordeel doen. SINT-MAARTENSDIJK - Twee broers uit Bergen op Zoom (32 en 31 jaar) zijn gisteren in hoger beroep schuldig bevonden aan openlijk geweld in Sint-Maar tensdijk. Zij kregen van het Haagse ge rechtshof echter geen straf op gelegd. Een 26-jarige man uit Ossendrecht is vrijgesproken van openlijk geweld. Het drietal was op 15 maart vorig jaar be trokken bij een vechtpartij met een 47-jarige man, die evenals de verdachten uit Irak afkom stig was. Het vermeende slacht offer zei geslagen te zijn. Hier voor zijn de drie mannen door de politierechter in Middelburg vex-oordeeld tot een boete van 250 euro. In hoger beroep eiste de aanklager bij het gerechtshof tegen de twee broers een boete van vijfhonderd euro en een week voorwaardelijke celstraf. De Ossendi-echter hoorde de aanklager vrijspraak eisen om dat zijn aandeel onduidelijk was. De man zei slechts de ruzie te hebben willen sussen. ^Marcel Modde OOSTERLAND - Baby's zullen vinnen afzienbare tijd alleen Do« bij hoge uitzondering op Schomvcn-Duiveland geboren Horden. Nadat vorig jaar de kuisartsen in Oosterland en tfemverkerk een punt zetten jthterthuisbevallingen, zijn nu ook de collega's in Bruinisse de al specifieke vaardigheid aan ld afbouwen. Vrouwen uit het Schouwse deel l ran het eiland waren sinds de i jjuiting van de kraamafdeling ji inliet Zierikzeese ziekenhuis in |S98al gedwongen uit te wijken marGoes, Dirksland of Vlissin- p, De artsen uit Duiveland steigerden de specifieke tak van lui beroep er direct aan te ge ren, Door de relatief snelle be- 1 eikbaarheid van het zieken- I juis in Dirksland uit die hoek, Rrd het handhaven van thuis- «valling zonder de onmiddelij- 1 je nabijheid van een kraamaf- Jeling ook medisch niet nverantwoorcl geacht. .(an die praktijk komt nu toch jen eind, omdat in toenemende Bte de voorkeur wordt gege- ren aan poliklinisch bevallen, iidus voorzitter R. Smits van de jegionale Huisartsen Vereni- ng (RHV) Schouwen-Duive- d. Steeds meer vrouwen rerkiezen volgens hem de ze imeid van snel specialistisch trijpen bij mogelijke compli- aties boven een thuisbevalling paanzienlijke afstand van dat tort medische voorzieningen, üe ontwikkeling werkt in de bod dat huisartsen minder er- rring opdoen met verloskun- waardoor ze op dit gebied pvoldoende geoefend zijn. Ook ewerkdruk van de huisartsen- jaktijk laat geen ruimte meer oor thuisbevallingen. luisartsenpost lovendien is de nieuwe dien- lenstructuur waarmee de art sengaan werken met de opening ran de centrale huisartsenpost in het medisch centrum (het voormalige Rode Kruiszieken- huis) in Zierikzee, volgens de RHV-voorzitter evenmin toege sneden op 'het doen van thuis bevallingen'. „Er zijn steeds minder huisartsen die verlos kunde bedrijven. Wat dat be treft is het een uitstervende tak van ons beroep. Maar wat we natuurlijk wel kunnen en vooral ook willen en blijven doen, zijn de controles voor en na de ge boorte." De centrale huisart senpost voor avond,- nacht- en weekeindediensten wordt naar verwachting uiterlijk april dit jaar geopend. Parallel daarmee zal ook de mogelijkheid tot thuisbevallen in Bruinisse wor den afgebouwd, denkt Smits. Eerdere plannen voor het on derbrengen van een kraamhotel in het medisch centrum, zijn van tafel. Zowel Smits als directeur T. de Jong van de Stichting Pro vinciale Kraamzorg en Entad ministratie in Goes achten zo'n voorziening voor Schouwen- Duiveland onhaalbaar. Het werkgebied is volgens beiden te kleinschalig om verloskundigen dan wel gynaecologen te kun nen aantrekken. De Jong houdt evenwel de deur op een kier in verband met de ideeën van de missionair minister De Geus over de bouw van een profielzie kenhuis in Zierikzee. „Ik heb geen idee waar dat allemaal precies voor staat. Maar daar naast ben je ook afhankelijk van wat de specialisten willen. We kunnen wel van alles willen, het moet ook in verschillende op zichten haalbaar zijn." Gesprekken Wethouder A. van der Wouden (volksgezondheid) hoopt bin nenkort aan tafel te schuiven bij De Geus om van hem te horen hoe en in welke vorm hij zijn plannen voor Zierikzee denkt vorm te kunnen geven. In sa menspraak met de provincie is een brief verstuurd, waarin de minister nadrukkelijk wordt gevraagd zijn gesprekken over dit onderwerp niet te beperken tot de Raad van Bestuur van de Oosterscheldeziekenhuizen zoals hij eerder heeft aangekon digd. Aangedrongen wordt ook de zogeheten initiatiefgroep daarin te betrekken. In die groep zijn behalve de gemeente Schouwen-Duiveland en de provincie onder andere ook de huisartsen en patiëntenorgani saties vertegenwoordigd. Vergunning varkensmester moet strenger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35