De keuzes zullen pijn doen PZC Open huis in honderd pagina's 7f Oude jazzlegende Konitz in Terneuzen Markt moet werk doen bij spreiding van banken kunst cultuur Zeelanddebat I I 1 13 Voorproefje Kunstbende Voorstelling Rotjong afgelast lezers schrijven Nova Vervuiling Terrorisme Vredesplan Uitvaartwinkil Veertarieven LX vrijdag 14 februari 2003 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer voelt er weinig voor om banken te ver plichten in dorpen en grote stadswijken filialen open te houden. De PvdA, die dit wel wil, houdt een wetsvoorstel daarover toch achter de hand. ,,Want dit wetsvoorstel is ge bleken een uitstekend drukmid del te zijn", verklaarde Kamer lid F. Heemskerk gisteren na een overleg met minister Hooger- vorst van Financiën. „Banken zijn in actie gekomen om de be reikbaarheid te verbeteren, al moet er nog meer gebeuren. Zo zou er een service moeten ko men voor winkeliers om hun kasgeld veilig bij een verderop gelegen bank te krijgen." Volgens minister Hoogervorst van Financiën moet de overheid niet willen ingrijpen in de sprei ding van bankvestigingen. Dat gaat de schatkist zeker geld kos ten, vreest hij, als commerciële instellingen worden gedwongen niet-winstgevende investerin gen te doen. „Ze zullen vergoe dingen vragen." Hoogervorst denkt ook dat een spreidingsplicht niet nodig is. De druk uit de Tweede Kamer heeft banken er al toe gebracht nieuwe initiatieven te nemen, zoals de opening van service punten in winkels. Maar dat is niet de enige drijfveer, aldus de minister. „Welbegrepen eigen belang speelt net zo goed mee. Wie veel filialen sluit en daar niets tegenover stelt, verliest de strijd om de klant." Winkels CDA en WD steunden Hooger vorst. D66 vindt dat 'het de goede kant opgaat'. SP sprak onverkort steun uit aan het wetsvoorstel van de PvdA, waaraan nog wordt gewerkt. De PvdA wil bankdiensten duide lijker koppelen aan andere voorzieningen, zoals winkels, postkantoren en gemeentelijke diensten. Of het wetsvoorstel ooit wordt ingediend, ondanks dat er geen meerderheid voor is, liet Heemskerk in het midden. door Maurits Sep Het Zeelanddebat is al weer twee jaar voorbij. Na de intensieve volksraadpleging over de toekomst van de provincie bleef hel lang stil. De draad wordt nu weer opgepakt; er zijn tien pijnlijke keuzes te maken. „We zul len daarmee naar de burgers toe moe ten", stelt Doede Holtkamp, voorzitter van de projectcommissie strategische visie. „We kunnen als provinciebestuur nu niet meer zeggen: ambtenaren, maak maar een nota, dan nemen wij wel een besluit." Holtkamp heeft het nog over 'wij', maar zijn bemoeienis houdt binnenkort op. De projectcommissie, die bestond uit Statenleden, is al ontbonden en na 11 maart keert hij niet terug in Provinciale Staten. Zijn opvolgers moeten de hon neurs waarnemen. Hij heeft er alle ver trouwen in dat zij de contacten met de bevolking niet zullen verwaarlozen. „Dat is door ons zo afgesproken en veel Doede Holtkamp vindt dat de provincie ook met de plannen voor de toekomst van Zeeland weer naar de burgers toe moet, net als twee jaar geleden, toen het Zeelanddebat de inleiding tot de besluitvorming vormde. foto Wil lem M ieras van mijn collega's blijven wel Staten lid. De betrokkenheid blijft dus." „Het zou zonde als het Zeelanddebat zou doodbloeden, maar naar mijn idee kan dat niet. De problemen liggen er, de Staten zullen er keer op keer tegenaan lopen. De keuzes zullen dus toch ge maakt moeten worden." Dat zal soms pijn doen, zegt hij. „Het thema bedrijvigheid wordt erg lastig als je verder wilt gaan dan alleen de wettelijke milieueisen. Bij het vaststel len van de stoategische visie kwamen we daar niet uit. De VVD bijvoorbeeld vond het voldoende als bedrijven aan die eisen voldoen, GroenLinks en PvdA vonden dat aan schone, hoogwaardige bedrijvigheid strengere eisen mogen worden gesteld. En dat sommige be drijven, ook al voldoen ze aan de wette lijke eisen, dus niet welkom zijn." Voorbeelden. Wat te denken van een tweede kerncentrale? Het is niet aan de orde en Zeeland beslist natuurlijk niet over kernenergie, benadrukt hij, maar de provincie zal wel het streekplan moeten veranderen om zo'n centrale mogelijk te maken. Of van de Westerschelde Container Ter minal? Vereniging Redt de Kaloot heeft al tijdens het Zeelanddebat geprotes teerd tegen de WCT, herinnert Holt kamp zich. „Het was denkbaar geweest dat het be sluit over de WCT was uitgesteld totdat de keuze was gemaakt hoe ver we wil len gaan in het toestaan van nieuwe be drijvigheid. De WCT stoot weliswaar geen kwalijke stoffen uit, maar zorgt indirect wel voor overlast. Alleen kun je niet alle ontwikkelingen stilzetten om dat je toekomstvisie nog niet klaar is. Leefbaarheid Andere lastige vragen zijn het open baar vervoer - moet de provincie daar zelf geld in stoppen? - en de landbouw - krijgen boeren meer taken, zoals recre atie en natuurbeheer? „Je moet per on derwerp vaststellen hoe je de bevolking erbij wilt betrekken en hoe groot je dat circus optuigt. Het ene thema leent zich nu eenmaal beter voor interactieve communicatie dan het andere. De kwestie over leefbaarheid van de dor pen, daar kunnen mensen wel wat mee." Direct na het Zeelanddebat, dat eind 2000, begin 2001 werd gevoerd, waren alle Statenleden in the moodzegt Holt kamp. Communicatie met burgers was leuk geworden. Met leedwezen stelt hij vast dat dat sindsdien eigenlijk niet meer zo uit de verf is gekomen. „We hebben daarna ook niet meer een on derwerp gehad dat zich daar goed voor leende. Het nieuwe provinciebestuur moet dat weer oppakken." Holtkamp blikt tevreden terug op het Zeelanddebat en de totstandkoming van de strategische visie. Leuk en leer zaam, soms moeilijk. „Wanneer zijn we er ook al weer mee begonnen? In 1996 geloof ik. Of '97. Toen besloot het pro vinciebestuur een visie op te stellen. Maar hoe? Dat moesten we nog uitwer ken. In 1999 is het echt gaan lopen. Eind 2000 begon het Zeelanddebat, een jaar later hadden we de strategische visie." Daarna stokte het tempo. Provinciale Staten waren klaar, Gedeputeerde Sta ten moesten de overgebleven vragen uitwerken en keuzes voorleggen. Dat duurde langer dan gewenst. En het re sultaat werd door de projectcommissie als ver beneden de maat beoordeeld. Het werk moest over. Volgens Holt kamp wreekte zich op dat moment dat het hele project een initiatief was van Provinciale Staten en niet van Gedepu teerde Staten. „Volgens henzelf hadden ze de opdracht niet goed begrepen, maar dat was natuurlijk een zwak ar gument. Het enthousiasme bij de gede puteerden is gewoon nooit erg groot ge weest." Saamhorigheid Aan het debat met de bevolking be waart Holtkamp goede herinneringen. Statenleden van verschillende partijen gingen met een gevoel van saamhorig heid op pad om met mensen te praten. „We hebben heel veel geluisterd. Mis schien zelfs wel te veel. De afspraak was weliswaar dat we zonder eigen me ning in gesprek zouden gaan, maar het debat is te veel geschuwd." In de strategische visie - behoud van Zeeland zoals het nu is, en een klein beetje mensen en bedrijven erbij - kan hij zich vinden. „Niet spectaculair, maar de opdracht is belangrijk: Zeeu wen willen plezierig blijven wonen, le ven en werken." door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - De meeste le gendes uit de jazzmuziek zijn niet meer in leven. Het is dus bij zonder dat de Terneuzense jazz club Porgy Bess voorzalerdag 1 maart een van de laatsten der Mohikanen heeft weten te strik ken. Dan treedt namelijk een van de grondleggers van de cool jazz op, altsaxofonist Lee Ko nitz. Als reactie op de wilde bebop diende zich eind jaren veertig de cool jazz aan. Anders dan bij de bebop werd de cool jazz gedo mineerd door blanke muzikan ten. Een belangrijke uitzonde ring daargelaten: Miles Davis. Deze trompettist stond aan de wieg van bijna elke jazzver- nieuwing tussen 1945 en 1980. In de meest gevallen was hij niet de uitvinder van de nieuwe stijl, maar wel degene die de trend als eerste oppikte en uit bouwde. Op zijn bekende al bum The birth of cool - opge nomen in 1949 - speelt Lee Ko nitz mee. Net als die van Lee Mulligan en Chet Baker blijft Konitz' naam nog met de cool jazz verbonden als Davis allang een andere richting is ingeslagen. Maar één blik op de carrière van de alt saxofonist leert dat ook hij crea tieve uitdagingen en vernieu wingen niet uit de weg is gegaan. Na zijn werk met Miles Davis, en daarvoor met het or- Advertentie) roa' raat \a<3et t>as kest van Stan Kenton en de groep van pianist Lennie Trista- no, gaat hij vanaf de jaren vijftig zijn eigen weg. Hij leidt een ei gen nonet en een aantal kwar tetten met jazzmuzikanten van naam, is een van de eerste die een solo-album met uitsluitend saxofoonmuziek uitbrengt en neemt tal van duoplaten op met pianisten. Strijkers Ook werkt hij samen met strij kers, maar niet op de ambitieuze manier waarop hij dat doet nu met het Spring String Quartet. Met die groep komt hij naarTer- neuzen. Konitz en het Spring String Quartet mixen klassieke interpretaties van composities van onder anderen Claude De bussy, Maurice Ravel en Erik Satie met jazzimprovisaties. Zij krijgen daarbij hulp van klari nettist en arrangeur Ohad Tal- mor die ook een aantal eigen composities bijdraagt aan het Lee Konitz String Project. Het concert begint om 21 uur. GOES - De Kunstbende organi seert voor vrijdag 21 februari een preview in 't Beest in Goes. Het is een voorproefje van de Zeeuwse voorronde van het jon- gerenconcours De Kunstbende, dat op 5 mei plaatsvindt tijdens het Bevrijdingsfestival in Vlis- singen. In 't Beest treden voornamelijk jongeren van Goese scholen op. Er zijn twee dansacts te bewon deren, Slammin Steez en een street dance/break dance- groep. Rapmuziek komt van de Double D Crew, Odette Sorber zingt en speelt piano, Marissa Mathlener zingt opera en speelt gitaar en Marina Kalle zingt on der begeleiding van gitariste Marjolijn Huiskes, De bands die aantreden, heten: Melt Down, Dinner-Time en Rommelcast. De Kunstbende is een landelijke wedstrijd in kunst en cultuur voor jongeren van dertien tot negentien jaar. Deelname is mogelijk in de categorieën Taal, Expo, Muziek, Computer Film, Dans, Theater en Over spel. De preview ondersteunt de inschrijving voor de Zeeuw se voorronde. Die sluit op 11 april. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Wie trots is op zijn huis opent graag de deuren voor bezoekers. En is het ge bouw meer dan tweehonderd jaar oud, dan zit er wellicht een verhaal aan vast dat voor meer mensen dan alleen de bewo ners interessant is. Maar in een privé-woning is het wat on praktisch, wellicht zelfs onge wenst, om geïnteresseerden rond te leiden. Daarom hebben Koos Margrit Scherphuis, ei genaren van het voormalige buitenverblijf Roos Doorn in Middelburg, ervoor gekozen open huis te houden door mid del van een boekje, geschreven door oud-journalist M.P. Diele- Dieleman heeft zijn verhaal over het aan de Noordsingel gelegen 'Heerenhuis met tuin en sprink' voornamelijk geba seerd op archiefmateriaal. De eerste zestig pagina's van het boek zijn gebruikt om chrono logisch de geschiedenis van het huis te schetsen. Uitvoerig staat Dieleman stil bij de bewo ners, hun kinderen en in som mige gevallen ook broers en kleinkinderen. Duidelijk wordt dat Huize Roos Doorn een verblijf is voor mensen van stand, of in elk geval van men sen met geld. In de woorden van Dieleman: „Nou ja, dat wisten we al min of meer; een bewoner van buitenplaats Roos Doom kan niet anders dan bemiddeld zijn." Dagelijks leven Dieleman probeert zijn verhaal kleur te geven door beschrijvin gen van het dagelijks leven. De ene keer lukt dat loeter dan de andere. Het is leuk om te weten dat de monumentale woning ooit een zomerhuis was van een familie die nauwelijks een paar honderd meter verderop woon de, in de Lange Noordstraat, Aardig is ook de beschrijving van een openbare verkoop in het midden van de negentiende eeuw. Het tafereel van ontvang sten op Roos Doorn is daaren tegen een cliché: „De mannen kunnen het niet laten zaken te doen of over politiek te praten en de vrouwen roddelen be scheiden bij een kopje geurige thee." De indrukwekkende restauratie van het pand in de jaren negen tig krijgt veel aandacht in het boek, onder meer door foto's van de situatie vóór en na de verbou wing. In het veertig pagina's De geschiedenis van Roos Doorn in Middelburg is in een boekje samengevat. foto Lex de Meester omvattende tweede deel van zijn boek diept Dieleman enkele onderwerpen verder uit. Hij vertelt het verhaal van Frangois Clement de Jonge, de promi nentste bewoner uit de geschie denis van Roos Doorn, maar ook dat van Jacob Hendrik Schorer en Cornelis Frangois de Jonge, respectievelijk vriend en broer van cle eerstgenoemde. Hun levensverhaal is de moeite waard, maar hun relatie met het huis is flinterdun. De vraag is of de vaststelling dat Cornelis de Jonge 'ongetwij feld te gast is ge weest op Roos Doorn' een heel hoofdstuk over hem rechtvaar digt. Leesbaarheid Dieleman heeft in zijn boek geen maat weten te houden. In het eerste deel gaat dat ten koste van de leesbaarheid, wanneer hij vervalt in lange opsommin gen. In het tweede deel resul teert het in verhalen die weinig met de Middelburgse buiten plaats van doen hebben. Het volgens de flaptekst tot de ver beelding sprekende verhaal van de roos door de eeuwen heen is overbodig. Eigenlijk beseft Di eleman dat wel door een uitvoe rig betoog over de i-oos in de kunst af te sluiten met: „De eet kamer van Huize Roos Doorn heeft overigens noch een ge schilderde roos op het plafond noch een gebeeldhouwde roos. Maar het zou gekund hebben. Misschien dat het er ooit nog eens van komt." M.P. Dieleman, Roos DoornEen Heerenhuis en tuin met sprink, Uit geverij Den Boer/De Ruiter Middel burg, isbn 90 74576 35 4, prijs9,95 euro. Verkrijgbaar bij De Drukkerij in Middelburg. GOES - De theatervoorstelling Friends will be Friends van de theatergroep Rotjong uit Rot terdam, die zondagavond zou worden gehouden in 't Beest in Goes, gaat niet door. De mensen van Rotjong hebben een auto-ongeluk gehad en moeten voorlopig met de voor stellingen stoppen om van het opgelopen letsel te genezen. De voorstelling zou om 20.30 uur beginnen in het kader van het cultureel festival Alles Goes. De groep, die inmiddels uit het ziekenhuis is ontslagen, komt de voorstelling voor jongeren vanaf veertien jaar op een later tijdstip in Podium 't Beest spe len. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de P2Ch* nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. Dert'.^ beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekening? redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschr Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen^ niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woord»»? dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten 0» weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Het verbaast me niets, dat Felix Rottenberg er ook bij Nova in is geslaagd voor opschudding te zorgen (PZC 10-2). Dat hij een eigenzinnig vernieuwer is, staat vast. Jammer, dat Nova is ge worden, wat het nu is: een aller minst objectief nieuwspro gramma met interviewers die nauwelijks in staat zijn om hun gasten uit te laten praten. De nieuwkomers Polak, Van Nieuwkerk en Rottenberg pro beren steevast hun gespreks partners te dwingen tot rechtlij nige ja-of-nee-antwoorden en zijn nauwelijks geïnteresseerd in genuanceerde uitspraken. Hopelijk geven de redactie en de redactieraad niet toe aan de wens van deze rebellerende ver nieuwers om van Nova een talk show te maken om getuige te kunnen zijn van de waan van de dag. Laat dat maar aan de con currenten over. Nova onder scheidde zich altijd door objec tiviteit, deskundigheid en een interviewtechniek, die getuigde van fatsoen en respect voor de gasten. Wat mij betreft mogen de nieuwkomers weer vertrek ken en plaatsmaken voor de ten onrechte afgevoerde vedetten Margriet Vroomans, Rob Trip en Kees Driehuis. Zouden de be slissers van toen zo moedig zijn om hun beslissing te herzien? Ik blijf het hopen. Ton Overbeek Voltastraat 10 Terneuzen Eerst kregen we volop olie van de Tricolor. Het schip had al weggehaald moeten zijn. Maar nee, er moet natuurlijk uitge breid gediscussieerd worden over kostenplaatje en berging. Dan een bericht dat de natuur beschermingsorganisaties met elkaar in de clinch liggen. Onbe grijpelijk. In zulke tijden moet je zo snel mogelijk samenwer ken en proberen de problemen te verhelpen, in plaats van on zinnige ruzietjes. Onnodig lang wachten en kostbare tijd verlie zen, wat vele duizenden vogels een pijnlijke dood heeft gekost. Als je nu nog langs de kust loopt, zie je die stumpers proberen de olie van hun verenpak af te ha len. Hierdoor krijgen ze de olie binnen en raken ernstig vergif tigd. Als ze dan zo ver verzwakt zijn dat ze gepakt kunnen wor den en niet terug de zee ingaan, gaan ze naar de Mikke voor be handeling. Zij moeten enorme moeite doen om extra geld voor een nieuwe geiser en vast perso neel te krijgen. Ziet men van de provincie nu niet hoe hard dit nodig is? En dan lees je dat een aantal kapiteins extra olie loost Valt niet op tussen de rest. Daar zakt mijn broek van af. Ik zou hen graag met him volle vermo gen verantwoordelijk stellen en hen zolang als het duurt vogels laten schoonmaken, zodat ze weten wat het is. Daarna tien jaar hun vaarbewijs innemen, zodat ze er eens langdurig over na kunnen denken wat ze de vo gels en hulpverleners nu eigen lijk aandoen. J.W.H. Haak Sint Jacobsstraat 18 Vlissingen In het Economisch Wereldfo rum te Davos vroeg de Maleisi sche premier, Mahathir, aan de Amerikaanse minister van Jus titie, John Ashcroft, of het geen tijd werd de oorzaken van het terrorisme weg te nemen. Een zeer juiste vraag, want dan be hoeven die toebereidselen om de wereld te vernietigen niet ge maakt te worden. Men behoeft slechts het grootste knelpunt, de staat Israël, op te heffen en het grootste en gevaarlijkste terro risme heft zichzelf op. Waarom moet die staat precies in het piepkleine Palestina gesticht worden? Waarom kan de grote stichter, beschermer en hand haver van die staat, dat handje vol joden geen staatje aanbie den op zijn eigen onmetelijk territoir? De VS zijn in het ge lukkige bezit van een lapje grond van ongeveer 8,5 miljoen vierkante kilometer met een be volking van ongeveer 280 mil joen, wat resulteert in gj volkingsdichtheid van achtste van die van Dfc dus waar in Duitsland j mensen wonen, woont er VS één. Zo is het probleem? lost en kunnen de Palestia hun rechten hersteld wöri Piet mi Molens, Zijp Alleen Poetin steunt «i plan, meldt de PZC van lij kop van dit artikel is atsj onjuist, want ook ik $!e? vredesplan. Waarom zo ij ongedwongen een oorloge ginnen of te steunen, is® raadsel! Niet dat Saddaa ter harte gaat, maanvaij gaat gebeuren, is kranfej Op dit moment wordt ajj overwogen hoe de troepa: de VN uit Afghanistan fo worden geëvacueerd alsdf» limbevolking zich na eenj sie van Irak zich tegen de keert. Dan zijn we daarter* af of erger. Voor de Afgüj bevolking is er nog nietsi* terd! Zal de huidige reft van Pakistan zich dan nou nen handhaven, of komt; een soort Taliban aan den Wat gebeurt er als het lukt om met chemischeoh gische wapens in één k!y paar duizend Britse of k kaanse soldaten uit te set len? Dat lijkt me van Sao: standpunt bekeken wel: trekkelijk en niet 0:7 schijnlijk! Het schijntdat: oorlogsschepen voor zo'ej atoomwapens aan boora: ben. Zo'n antwoord lijkt2 dat geval ook niet onlcs Het einde van de beschau dan nabij. En waaromdats Ik kan geen zinnig arguma bedenken. De CIA heeftas geven dat Irak geen bedis is voor de VS, olie kunna toch wel krijgen en met 11 tember heeft Irak niets te ken. Ik denk wel dat er n» oorlog in Irak zo'n miljoenn we Bin Ladens op zullensi- Jan Dn Verdik: Vlissi Het is mooi dat de uitvaart! der taboe is geworden, 5 door het ontstaan vanuitu winkels, zoals Alexandra! kusse het heeft gedaan inG Maar wat zij vertelt in dei van 10 februari is onjuist! niet de eerste in Zeelandó start is met een uitvaartin Zo zijn er al meerdere,war een vrouwelijke collega haar uit Middelburg erate 1997 heeft geopend. Tod: ik het initiatief van Mar» een mooi initiatief voordes landen, maar ik vinddatzj met de eer moet gaan str: om reclame te maken voce: zelf. A.J.deh Abeelsmj Mididl Hebben de statenleden i slapen (PZC, 10-2) ofwisja al van tevoren dat de veertarieven zo hc worden maar zijn zevens dat ons te zeggen? Of zijnz geten te vragen hoehoogzü den worden? PrijsverhogS van 2000% (van 7 naarlófla zijn toch niet normaal ti men. En dan hebben zesf lef om deze tarieven redti vinden, want ze zijn niet! kostendekkend. Er moe', met deze nieuwe tarievc altijd 1 miljoen euro worden per jaar, zeggenaj lijkt heel veel, maar dat sr krijgen de afnemers vaL energiestroom, waarowk chiney, per dag als subs# ons, de belastingbetaler.' nog enigszins betaalb*-' houden. Voor het jaarlijst' sidiebedrag wat zij krijger» nen 150 veerdiensten 1$ dekkend en tegen de tarieven blijven varen. C.WW SchoolsI" Oud-Vosst Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonne 0800 - 0231 231 (GRATIS)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32