Goes' college trekt door wijken Lesje kunst en cultuur op VMBO Hoop gloort voor Vijf Gebroeders Open tunneldag is compleet volgeboekt Vergunning varkensmester moet strenger ^meerite wil over andere dingen praten dan losse stoeptegels en zwerfvuil cloMedia rengt delen van eeland in kaart 'rI Reimerswaal neemt voortouw bij sneller internet voor bedrijven Kapellenaar verzon roof zeeuwse almanak Dag Gerda BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 14 februari 2003 HAAG - Omwonenden J,i dal de gemeente Schou- jDuiveland nooit een ver ging had mogen verlenen „deuitbreiding van een var- thouderij aan de Heereweg in Noordgouwe. Dat zei Dijk,raadsman van de onnvo- Jenwaaronder L. de Groot, i»rentijdens een spoedproce- bij de Raad van State. Varkenshouder S. van der Wek ken heeft al een veehouderij op Heereweg 37 en heeft een be drijf op 33 gekocht. Daar wil hij een nieuwe, milieuvriendelijke varkensstal bouwen. De ge meente verleende Van der Wekken een nieuwe milieuver gunning voor nummer 33. De omwonenden vinden echter dat Schouwen-Duiveland Van der Wekkens bedrijven als één ge heel moet behandelen. Door al leen een vergunning voor Hee reweg 33 te verlenen, mag Van der Wekkens bedrijf volgens de omwonenden meer stank en an dere milieuoverlast veroorza ken dan wanneer 33 en 37 als één bedrijf onder één milieuver gunning zouden vallen. Staatsraad K. Brink bekeek gis teren tijdens de zitting kaarten van het bedrijf en de omgeving. De staatsraad zei dat de bedrij ven wel erg dicht bij elkaar lig gen. Een woordvoerder van de gemeente benadrukte echter dat de twee bedrijven geheel ge scheiden werken. Ook vindt er geen uitwisseling van varkens tussen beide bedrijven plaats. De komende weken gaat staats raad Brink bekijken of nummer 33 als een apart bedrijf gezien kan worden en of het bedrijf na uitbreiding niet meer milieu- overlast oplevert als wettelijk is toegestaan. Mocht Van der Wek kens vergunning in stand blij ven, dan wil hij zo snel mogelijk met de bouw beginnen. Uitspraak over enkele weken. ..uiekevanderJagt DES- De gemeente Goes gaat (proef nemen met een zoge- imde wijkschouw. De praat- ouden in wijken en dorpen Hallen de bestuurders niet hl. fens weer komt het gesprek losse stoeptegels, zwerfvuil jroenonderhoud, terwijl het «ie van burgemeester en houders zo vreselijk graag [beleidsmatige dingen wil en. In een poging om dichter feburgers te gaan besturen, eet college nu bij wijze van lefdrie keer een wijkschouw iien: op pad met vertegen- jrdigers van de wijk of het ipen raadsleden uit alle frac- in de raad. Batavond Lhouder C. Linssen ziet het zich als een wandeling r het dorp of de wijk, even- gevolgd door een praat- ui met de burgers. „Ik heb r wel ideeën over, maar het angspunt is dat we vraagge- edte werk gaan. Best moge dat zo'n dorpsvertegen- irdiging een praatavond niet [zitten. Dat is ook goed. Het ïïgrijkste is dat we met het ege, de raad en ambtenaren, i met de mensen van het alle zintuigen gaan ge- tkenom te zien wat er goed is wat er eventueel zou moeten inderen." Bsen hecht eraan dat niet al- problemen op ruimtelijk rein aan de orde komen. „Er heel veel zaken in zo'n ERIKZEE - Schouwen-Dui- land heeft opvallende gasten bezoek. Momenteel is Cyclo pia uit Waardenburg bezig tgebied fotografisch in kaart brengen. Dat gebeurt met he lp van op auto's gemonteerde Kiale camera's voorzien van ultra-groothoek ofwel vis- liens. ziet ze niet snel over het I, de zilver-rood gestreepte ra-auto's van CycloMedia ïhun opvallende bult op het [Moet ook, want binnen de fuwde kom stoppen ze elke dof twintig meter om een foto aaken. Het gaat daarbij om graden panoramafoto's, worden gebruikt door theden voor inrichting van openbare ruimte, stedelijk Kr en openbare veiligheid, [gebruik voor verkoop of buur van vastgoed is moge- tWaardenburgse bedrijf is al jaar actief in het maken van panoramafoto's, door heel erland. ipnames die met de camera- i'sgemaakt worden, worden usief de coördinaten van de atswaarze gemaakt zijn op slagen in een computerbe- 4 Vervolgens worden ze werkt tot direct bruikbare di- lalepanoramabeelden. H oen opvallend voertuig lakt zijn opwachting op het Tussen 1 mei en 30 sep- aber bestaat in de Westhoek !*ans dat bewoners en (strand üteneen Cessna 172 laag over vliegen. Het gaat dan om n reclamevliegtuigje van de toa AS&S Airservices uit iaum. &S Airservices is gespeciali- ^rainluchtreclame. Naast de Kondesleepreclame werkt het tojf ook met parachuutjes aaraan kleine voorwerpen - oen maxi mumgewicht van 'gram-gedropt ku Advertentie HOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen louke terrasjes 'edere zondag open! dorp of wijk, waarover je in alle openheid met elkaar kunt pra ten. Misschien wil een dorps raad alleen een goed gesprek met college en raad over het on derwijs in het dorp. Dat kan dan natuurlijk ook." Over de stoep tegels en de lantarenpalen moet het in elk geval niet gaan, want daarvoor kunnen de burgers het hele jaar door bij de gemeente terecht. Inmiddels zijn de dorpen en wij ken aangeschreven met de vraag of ze één van de drie proefschouwen willen helpen opzetten. „We houden het voor lopig op drie omdat ze voor de zomer moeten zijn gehouden, Dan kunnen we meteen daarna kijken of het bevalt, Zo ja, dan gaan we ermee door." Eind maart is bekend welke wijken en dorpen de spits gaan afbijten. Een belangrijk aspect van de wijkschouw is volgens Linssen ook het gewenste contact tussen burgers en raad. „Wij zijn als college in een duaal bestel na tuurlijk vooral verantwoorde lijk voor ons eigen contact met de mensen in de gemeente, maar dit kan een mooie structuur ge ven voor de raad om de banden met de burgers asm te halen. De fracties mogen natuurlijk hele maal zelf weten of ze iemand af vaardigen bij zo'n wijkschouw maar ik heb sterk de indruk dat ze dat maar al te graag doen." door Steffan ter Maat GOES - Het Goese Lyceum voor be roepsonderwijs (VMBO) heeft gisteren de eerste van twee kunst- en cultuurda- gen gehad. De leerlingen namen deel aan allerlei verschillende workshops. Er was onder meertairobic - een soort dans en vechtsport - theatersport, schminken, acteren voor de camera et cetera. En dat allemaal in het kader van de kunstzinnige en culturele ontwikke ling. De schoolleiding hoopt met de kunst en cultuurdagen een beetje een andere sfeer te creëren. Een sfeer van respect. De gedachte is dat door meer kennis te krijgen van bijvoorbeeld culturele en kunstzinnige onderwerpen, de leerlin gen ook meer begrip krijgen voor zaken die ze niet kennen of hun dagelijks be zighouden. Overigens zijn het alleen de leerlingen uit het eerste, tweede en der de jaar die de workshops volgen, de vierdejaars zijn op stage. In het middagprogramma van de work shops staat de zogenaamde Theater sport, onder begeleiding van Josien de Graaf van het jeugdtheaterhuis in Goes, op het programma. In vier teams strijden de leerlingen om wie het beste iets uit kan beelden. Studenten van de theatersportclub Drapa van de pabo opleiding in Vlissingen assisteren en spelen mee in de acts. Leuke workshop Eén van de pabo-studenten beeldt de geniale wiskundeleraar zonder enig di dactisch vermogen uit: „Goed...reke nen!" Hij draait zich om naar het bord, krast het in vijf seconden onleesbaar vol en draait zich weer naar de klas. „Wie!Een van de leerlingen is ad rem: „vijftien!De hele klas ligt in een deuk. „Dit was de leukste workshop die ik heb gedaan", vertelt de veertienjarige Karima achteraf. „Ik moest de hele tijd om iedereen lachen en je leert ook heel leuk met elkaar omgaan." De drie mei den die naast haar staan, bevestigen dit. De workshop schminken vonden ze alle vier het minst leuk, om niet te zeg gen saai. Of het doel, ontwikkeling op het gebied van kunst en cultuur, ook wordt bereikt is na een paar workshops niet direct te beantwoorden. „Ik weet niet of ik er veel aan heb bij andere ge wone vakken op school", legt Karima uit. „Maar het is in ieder geval wel eens iets anders en nog leuk ook. En ik leer ook andere leerlingen kennen bij wie ik niet in de klas zit." „De theatersport is een wedstrijd met een knipoog", legt Josien de Graaf uit. „Je houdt het een beetje luchtig, maar uiteindelij k voelen ze zich wel verantwoordelijk voor hun team en dan blijkt dat ze heel veel in het acteren durven. Terwijl ze eerst binnen komen met een houding van 'wij gaan hier echt niet gek lopen doen'." Opvatting Het idee dat een dergelijk kunst- en cul tuurproject vooral iets voor Havo of VWO is, bestrijdt De Graaf: „Je ziet dat ze er veel lol in hebben en dat ze ook heel wat kunnen. De opvatting die ve len hebben dat dit niet op een VMBO kan moet dan ook maar eens voorgoed in de ijskast. De leerlingen hebben ple zier en leren veel over henzelf en ande ren, dus wat wil je nog meer." kunnen wor- door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De stich ting Molen De Vijf Gebroeders, die ijvert voor de restauratie van de molen in de Stations- buurt in Heinkenszand, heeft een bedrag van 22.500 euro ont vangen van de Hollandse Mo len. Die heeft het geld weer van de SponsorBingoloterij. De Vijf Gebroeders heeft daarmee al meer dan tien procent van een streefbedrag in de knip. De stichting moet in 2006 of 2007 minstens 210.000 euro bijeen hebben gebracht. Pas afgelopen nazomer is de stichting begonnen met het werven van fondsen voor de res tauratie van de Vijf Gebroeders, die op 700.000 euro is begroot. De gemeente Borsele had al veel moeite gedaan om de molen te behouden, zoals de aankoop en een regeling voor sloop en be bouwing in de omgeving. De Vijf Gebroeders is een Rijksmo nument en komt daarom in aan merking voor een fikse restau ratiesubsidie: 70 procent van de restauratiekosten. Voorwaarde is wel dat niet een overheid maar het particulier initiatief de restauratie aanpakt. Na een moeilijke start is uitein delijk de stichting geestdriftig aan de slag gegaan om fondsen aan te schrijven en inwoners van Heinkenszand en de ge meente Borsele warm te maken voor de molen. De wijkvereni- ging Watervliet in Heinkens zand was de eerste die op de proppen kwam met een bijdra ge: 2000 euro op de dag dat de kap van de molen werd verwij derd: het begin van een voorlo pige conservering. De restauratie kan niet meteen beginnen omdat de Rijkssubsi die pas op z'n vroegst in 2006 loskomt. Tot dan heeft de stich ting in principe de tijd om te sparen. Maar als het even kan wil de stichting eerder aan de slag. De gemeente Borsele sti muleert dat door 23.000 euro bij te dragen als in 2004 de eerste 90.000 euro in de kas zit. Kapitaalmarkt Met zoveel geld kan de stichting wel naar de kapitaalmarkt voor een goedkope lening, zodat de molenmakers aan de slag zou den kunnen. Borsele heeft ove rigens nog eens 23.000 euro be loofd als het hele streefbedrag binnen is en eenzelfde bijdrage als de reatauratiekosten, becij ferd in 2001, duurder uit moch ten vallen. t «f V; --*&• irfXV' Met de donatie van de SponsorBingoloterij is de eerste tien procent van het voor restauratie van de mo len benodigde bedrag binnen. Geld blijkt geld aan te trekken in het geval van de Vijf Gebroe ders. Met de bijdrage van de Hollandse Molen zet de stich ting al een aardige stap in de richting van de eerste Borselse bonus. De Hollandse Molen heeft daarbovenop nog eens een bedrag van 22.500 euro beloofd als de stichting de eerste som met bijdragen van sponsors en particulieren weet te verdubbe len. Daarvoor staan al verschil lende acties gepland. Verweesde De Hollandse Molen, die in heel Nederland molenprojecten steunt, kreeg vorig jaar voor de tweede keer een half miljoen eu ro van de SponsorBingoloterij. Dat geld wordt ingezet voor de door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal neemt zelf het ini tiatief om tot een snellere inter netverbinding op bedrijventer reinen te komen. Burgemeester en wethouders zijn echter niet van plan daar geld in te steken. Bedrijven op onder meer Nis- hoek, de Olzendepolder en de Poort kunnen momenteel alleen internetten via de telefoon. Dat is een zeer langzame manier. Ondernemers vragen al jaren om een snellere verbinding, maar dat heeft nog weinig zo den aan de dijk gezet. De ge meente neemt nu zelf het initia tief, want volgens het college komt het er anders nooit van. B en W benadrukken wel dat het om een louter coördinerende rol gaat. De gemeente is vooralsnog niet bereid geld te investeren in een betere internetvoorziening op de bedrijventerreinen. Er ligt een plan voor het organiseren van een bijeenkomst waar aan bieders van 'snel internet' zich aan de bedrijven presenteren. Op die middag of avond zou te vens moeten blijken of er wel voldoende animo is. Volgens de gemeente zijn er twee mogelijkheden die het meest voor de hand liggen. Het aanleggen van glasvezelkabel door Delta zou de beste optie zijn. In dat geval kunnen bedrij ven gaan internetten via de ka bel. Een nadeel is dat Delta deze investering alleen wil doen als meer dan de helft van de bedrij ven al op voorhand meedoet. Dat wordt lastig. In Goes liep een dergelijk initiatief op niets uit. Een tweede mogelijkheid is ADSL, via de bestaande tele foonlijn. KPN moet daar de te lefooncentrales voor aanpas sen; een investering die 200.000 euro kost. Dat geld wil het tele- combedrijf voorgefinancierd hebben. Bovendien moeten er per centrale minimaal 300 afne mers zijn. Dat lijkt op voorhand al niet haalbaar. Draadloos in ternet zou een alternatief voor de kabel en ADSL kunnen zijn, maar de mogelijkheden daartoe zijn in Zeeland nog nauwelijks aanwezig. Internetprovider HSDI-net uit Roermond heeft plannen om draadloos internet aan te bieden in deze provincie, maar erg concreet zijn die plan nen nog niet. Delta en KPN hebben de ge meente toegezegd op een even tuele informatiebijeenkomst aanwezig te zullen zijn. Een da tum is nog niet bepaald. standplaats aan de voorzijde van het station. De Kapellenaar had een uitgebreid signalement. Zijn berover was een blanke jongen van een jaar of achttien, ongeveer 1.85 lang en gekleed in een zwarte winterjas en blauwe, wijde broek. Hij droeg wit/zwarte sportschoenen en op zijn hoofd een blauw petje met letters NY met daaronder een witte hoofddoek. Verder had hij een opvallende pukkel of moe dervlek naast zijn neus. Toen de politie de zaak verder onderzocht, bleek dat de man de overval had verzonnen. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. GOES - Een achttienjarige in woner van Kapelle, die vorige week woensdag aangifte deed dat hij beroofd was, is ontmas kerd als oplichter. Onderzoek wees uit dat de aangifte vals was. De man meldde de politie op 5 februari dat hij in het tunneltje onder het spoor in Goes was be roofd van zijn portemonnee. Rond 16.45 uur zou hij zijn aan gesproken door een jongen die hem vroeg om geld te wisselen. Toen de Kapellenaar zijn porte monnee pakte, griste de jongen die uit zijn hand en rende er van door in de richting van de taxi- door Ben Jansen ELLEWOUTSDIJK - De be langstelling onder de Zeeuwse bevolking om een kijkje te ne men in de Westerscheldetunnel is zeer groot. De tunneldag op zaterdag 8 maart zit helemaal vol. Volgens de NV Westerschel detunnel heeft het geen zin meer dat gegadigden zich er alsnog voor aanmelden. Tijdens de tunneldag rijden de bezoekers per bus van Zuid-Be veland naar Zeeuws-Vlaande- ren - en omgekeerd - door de westbuis van de tunnel. In beide toeritten van de oostbuis zijn in formatiemarkten ingericht. Daar kan het publiek ongeveer vierhonderd meter de tunnel in lopen. De capaciteit van die tunneltour per bus is rekbaar, omdat eventueel meer bussen kunnen worden ingezet dan de vij ftig die de NV Westerschelde tunnel heeft gecharterd. Om wille van de veiligheid mag ech ter maar een beperkt aantal mensen tegelijk een eindje de tunnel in wandelen. Aanmelding Daarom is het aantal bezoekers begrensd tot 12.000 en moesten belangstellenden zich aanmel den via een bon in de huis-aan- huisbladen. Op die bon moest bovendien worden ingevuld welk tijdstip de voorkeur heeft (de NV Westerscheldetunnel ontvangt haar gasten in zes blokken van twee uur tussen acht uur 's morgens en zes uur 's avonds) en waar men wil parke ren (aan de Zuid-Bevelandse of aan de Zeeuws-Vlaamse kant). Inmiddels hebben zich 15.000 gegadigden voor de tunneldag aangemeld. Bij de toewijzing van de toegangsbewijzen en parkeerkaarten let de tunnelex ploitant op de concentratie van de bevolking de verschillende regio's van Zeeland. Zo zullen méér inwoners van Walcheren bericht krijgen dat ze welkom zijn, dan van Schouwen-Duive land. Verder geldt als uitgangs punt: wie het eerst komt, het eerst maalt. Oefeningen De belangstelling voor de tun neldag blijkt het grootst in Mid den-Zeeland en Zeeuws-Vlaan deren. In Schouwen-Duiveland is de animo geringer. Als het aantal aan dit gebied toegewe zen aanmeldingen niet wordt gehaald, wordt het overschot onder de andere regio's ver deeld. Een extra open dag is niet mogelijk, omdat in de laatste week voor de opening op 14 maart nog allerlei controles en oefeningen moeten worden ge houden. Tijdens de rit door de 6,6 kilo meter lange tunnel wordt een videofilm gedraaid over de bouw en de veiligheidsvoorzie ningen. Bij de wandeling door de eerste vierhonderd meter van de tunnel kunnen een hulppost en een dwarsverbinding worden bezichtigd. Medewerkers van de NV Westerscheldetunnel verschaffen desgewenst nadere informatie. Er zijn presentaties van de aannemers die aan de tunnel hebben gewerkt en er zijn braderie-achtige activitei ten met bijvoorbeeld optredens van muziekgezelschappen. foto Willem Mieras restauratie van molens van na tionaal belang maar vooral voor verweesde molens, een type waaronder de Vijf Gebroeders tot voor kort kon worden gere kend. Overigens staat de Hol landse Molen de gemeente Bor sele en de stichting de Vijf Ge broeders al met raad en daad terzijde, sinds er zicht kwam op een restauratie. Het lied van de arbeid zal vandaag in mineur klinketi in dat Vlissingse bedrijf. Na ruim zevenentwintig jaar, and never a dull moment, neemt een medewerkster af scheid, die het werkend be staan van allen die haar om ringden als een zucht heeft doen voorbijgaan. Hoe haar vertrek precies moet worden aangeduid, is niet van belang. Of ze nu met pre-pensioen gaat of functio neel leeftijdsontslag neemt, zij wordt gezien als een vut- ster die al die jaren heeft ge fonkeld. Dat wordt dus een trieste bij eenkomst, aan het eind van de middag, in dat etablisse ment nabij de haven. Er is één troost. Allen die haar vaarwel en tot ziens ko men zeggen, zullen haar aan zien en ten diepste beseffen datje kunt stoppen met wer ken, terwijl je de uitstraling hebt van een bloem, nog maar net uit de knop gebroken. Ook tairobic maakte onderdeel uit van de lessen kunst en cultuur in het Goese Lyceum voor beroepsonderwijs. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31