Vermeule worstelt en komt boven Gerrit Keizer was met recht een vliegende keep Nederlandse zeilers op uitdager Alinghi 21 Middelburger rijdt alternatieve elfstedentocht twee keer ondanks rugklachten Ottey gaat door tot Athene 2004 Groningen door met Beukenkamp Fighting Nordin tegen Mora Muntz en Lafeber in middenmoot Cricketer Rhodes breekt hand Eerste zege Nieuw-Zeeland Boonman fluit jeugdinterland tegen Zweden FC Dauwendaele kan niet stunten Zeeuwse Storm bowlt in Goes vrijdag 14 februari 2003 ^prHinand Koppejan MIDDELBURG - Hij was speci aal naar Oostenrijk afgereisd om daar de tweehonderd kilo- Beter te schaatsen. Maar even leek het erop alsof Pierre Ver meule (53) daar helemaal niet aan toe zou komen. Hij kreeg rugklachten, maar zette door en reed de alternatieve elfsteden tocht uiteindelijk zelfs twee keer. En de laatste keer verbe terde hij zijn persoonlijk record met liefst zes minuten. Op 18 januari vertrok Vermeule [Balie vroegte naar de Oosten rijkse Weissensee. Half drie 's 'ags arriveerde hij en een uurtje later al bond hij zijn schaatsen onder om het ijs even te proberen. Dat bevroren water jou namelijk de daaropvolgen de twee weken zijn leven bepa len. De Middelburger was naar Oostenrijk vertrokken met een missie: hij ging tochten van tweehonderd kilometer schaat sen. Voor gezien Toen hij een paar dagen in Oos tenrijk was, maakte de Middel burger zich op voor de eerste test, een tocht over honderd ki lometer. En als het lekker zou gaan, zou hij er gelijk nog hon- deriaan vastknopen. „Maar het igenlijk voor geen meter", bekent Vermeule. „Ik kreeg last van mijn rug. Na honderd kilo meter kon ik bijna niet meer op nujn benen staan, dus hield ik het die dag voor gezien. Hij werd behandeld door een fy siotherapeut en maakte gebruik van een zogenoemde compex, een spierstimulator. „Ik ben ruim anderhalve dag constant met mijn rug bezig geweest. Om (och in beweging te blijven, heb ik een beetje gemountain- biked", blikt Vermeule terug. Tweeënhalve dag later testte hij zichzelf op een schaatstocht van vijftig kilometer en dat pakte goed uit. Die avond verzorgde hij zijn rug opnieuw, want de dag daarna stond zijn eerste tweehonderd kilometer ge pland. ^Ochtends om zeven uur ver scheen hij aan de start. Het vroor twaalf graden en het was mistig. „De omstandigheden waren verschrikkelijk. Als het mistig is, beslaat je bril. En bij schaatsers met baarden zie je de ijspegels aan het gezicht han gen." Onderweg had Vermeule wel last van zijn rug, maar schaatste toch door. „Dat kon doordat ik veel rechtop schaats te. Daardoor belastte ik mijn rug minder. Ik ging alleen echt diep als ik de aansluiting met mijn groepje dreigde te verlie zen." Vermeule vindt het belangrijk om aan te haken in een groepje. In principe verschijnt hij alleen aan de start, maar onderweg maakt hij contacten. „Je bab belt wat voor zo ver dat gaat en ondersteunt elkaar in mentale zin", aldus de Middelburger. De tocht bestond uit rondes van ze ventien kilometer en vooral na de doorkomst bij honderdzestig kilometer kreeg Vermeule steeds meer pijn. Bij elke doorkomst moesten de schaatsers een stempel halen en konden ze even pauzeren met een kop thee en een krentenbol. ,Ik moest nog veertig kilometer, dat was nog een ronde of twee. Dan denk je bij jezelf: kom op Pierre, doorgaan!" Vermeule fi nishte in een tijd van zeven uur en 59 minuten. Dat was negen minuten boven zijn persoonlijk record. Doorgaans houdt iemand met rugklachten het na zo'n barre tocht voor gezien, maar Ver meule is niet zo iemand. Twee dagen deed hij het wat rustiger aan, om op vrijdag 31 januari opnieuw aan de start te ver schijnen. Weer tweehonderd ki lometer. „Het was met veertien graden onder nul een slagje kouder dan de vorige keer, maar gelukkig was het niet mistig. De zon kwam er ook al snel bij, en dat maakte het aangenaam schaatsweer." Stimulans Het ging die dag goed. Halver wege de tocht lag Vermeule al tien minuten voor op zijn sche ma van drie dagen eerder. „Ik voelde me lekker en dat vormde een stimulans om door te gaan. De Middelburger schaatste naar een nieuw persoonlijk re cord. Hij reed de tocht in zeven uur en 44 minuten. Ruim zes mi nuten sneller dan zijn vorige pr. Dat is een tijd waar Vermeulen mee thuis kon komen. Van de twaalfhonderd deelnemers aan de tocht, reed hij bij de eerste honderd. „De snelsten finishen in zes uur veertig, de lang- zaamsten in tien uur dertig." Toch blijft het de vraag waar Vermeule de kracht vandaan haalde om zo kort achter elkaar twee gigantische tochten te rij den. Hij is lange tijd actief ge weest in het wielrennen en weet daardoor perfect hoe hij zich kan oppeppen voor een grote krachtsinspanning. „En verder ben ik Zeeuw. Ik worstel en kom boven!" Pierre Vermeule: „Ik moest nog veertig kilometer. Dan denk je bij jezelf: kom op Pierre, doorgaan foto Lex de Meester PARIJS - De voor Slovenië uitkomende atlete Merlene Ottey (42) heeft besloten haar carrière voort te zetten tot en met de Olympische Spelen van Athene in 2004. Dat verklaarde haar medewerker Van der Harst gisteren. De van origine Jamai- caanse won met acht medailles de meeste plakken in de olym pische atletiekgeschiedenis, maar nooit de gouden. Ottey richt zich dit jaar eerst op de 200 meter bij de wereld kampioenschappen indoor over een maand in Birmingham en de WK op de buitenbaan eind augustus in Parijs. AFP GRONINGEN - Keeper Roy Beukenkamp (35) heeft met FC Groningen overeenstemming bereikt over een verlenging van zijn contract met één jaar. Daarbij is de afspraak gemaakt dat in april van het volgende jaar wordt bezien of Beukenkamp daarna nog een jaar doorgaat als doelman of dat hij keepers trainer bij FC Groningen wordt, in combinatie met een com merciële functie. Een en ander is afhankelijk van Beuken kamps fysieke conditie. GPD ROTTERDAM - Fighting Nordin Ben Salah gaat 16 maart toch de ring in. De bokser uit Purmerend zal het in Ahoy' in Rotterdam opnemen tegen de Argentijn Francisco Antonio Mora. Aanvankelijk zou Nordin op deze datum tegen Ray mond Joval aantreden. Deze partij moest worden uitgesteld omdat Joval vorige maand in zijn gevecht tegen Mora een dubbele kaakbreuk heeft opgelopen. Nordin en Mora zullen strijden om de WBA Intercontinental titel in het supermiddengevecht. Mora verloor 26 januari op punten van Joval. ANP PERTH - De Nederlandse golfspelers zijn gisteren de Johnnie Walker Classic in het Australische Perth begonnen in de mid denmoot. Rolf Muntz stond na de eerste ronde met 72 slagen 58e en Maarten Lafeber met 73 op de 83e plaats. Uitblinker op de eerste dag was de Zuid-Afrikaan Ernie Els. De nummer twee van de wereld opende in 64 slagen, 8 onder par en slechts 1 boven het baanrecord van Lake Karrinyup in Perth. ANP POTCHEFSTROOM - Jonty Rhodes heeft gisteren het trai ningskamp van de Zuid-Afrikaanse cricketploeg in Potchef- stroom verlaten. De 33-jarige Zuid-Afrikaan blijkt woensdag in de wedstrijd tegen Kenia zijn rechterhand gebroken te heb ben tijdens het fielden. De cricketer werd direct geopereerd. De breuk werd met twee pinnen gestabiliseerd. Het vertrek van Rhodes wordt als een groot verlies beschouwd. Hij wordt gezien als de beste fielder in de wereld. De overwinning op Kenia was zijn laatste wedstrijd als international. In de aan loop naar het WK verklaarde hij dat het toernooi zijn laatste optreden zou zijn voor de Zuid-Afrikaanse ploeg. RTR PORT ELIZABETH - Nieuw-Zeeland heeft de eerste over winning in groep B behaald op het WK cricket. De Kiwi's ver sloegen West Indies gisteren in Port Elizabeth met 20 runs. Nieuw-Zeeland scoorde 241 runs in 50 overs voor het verlies van zeven wickets, West Indies was na 221 runs all out. RTR Ajax speelt dinsdag in de Champions League tegen Arsenal, de dub van oud-Ajacied Dennis Bergkamp. De aanvaller is niet de enige die voor beide clubs uitkwam. In 1930 was Gerrit Keizer (ge boren 18-8-1910, overleden 5-12-1980) met recht een vliegende kiep. Op zaterdag in het doel van Arsenal, een dag later onder de lat bij Ajax. Over het wonderlijke leven van Gerard Pieter Keizer. door Mark Caldenhoven AMSTERDAM - Het is bloedheet in Blackpool, een beroemde badplaats aan de Engelse kust. Bloomfield Road, het stadion van Blackpool FC, barst op de openingsdag van het sei zoen 1930-1931 met ruim zestigdui zend fans uit zijn voegen. Ze zijn in af wachting van 'attractie' Arsenal, het elitekorps van Herbert Chapman. Tussen de keur aan Engelse interna tionals staat een keeper. Hoogblond ventje, negentien jaar oud. Klaar voor zijn debuut. Gerrit Keizer verblikt of verbloost met, maar trilt inwendig als een rietje. Als hij na vier minuten de bal van de schoen van Blackpool-spits James Hampson plukt is hij vrij. Vrij van geest, vrij van zorgen, vrij van zenu wen vooral. De winnaar van de FA Cup begint het seizoen met een fraaie overwinning (4-1). En Gerrit Keizer is Gunner. 'Goalkeeper's vital role' kopt de Daily Mirror een dag later. Het is een wonderlijk hoofdstuk uit een uitzonderlijk leven, waarin Kei zer het opzienbarende verhaal van een stripheld door stom toeval, vastbera denheid en pure Amsterdamse bluf tot leven wekt. Met op elke bladzijde bi zarre wendingen en eigenaardige in cidenten. Van een eigenzinnige jongen die als linksbuiten begon bij de kleine Amsterdamse club DEO, die uitgroei de tot volksheld tussen de palen van Arsenal en die vlak na de Tweede We reldoorlog een half jaar gevangenis straf uitzat vanwege deviezensmok- kel. Hij verstopte Engelse ponden in een 'leren knikker'. k 1927 stond Gerrit Keizer als keeper kj de junioren van Ajax een glansrij ke carrière te wachten. Op onortho doxe en spectaculaire wijze groeide bij uit tot een sensatie. In negatieve én positieve zin. Hij ving ballen met één band, had een timmermansoog voor ballen die rakelings over de lat zeil den, maar hij kon ook terugspeelbal en als een beginneling door zijn be nen laten rollen. Met Keizer was het vaak alles en soms niets. De voorzitter van Ajax, Marius Koolhaas, was zeer van hem gecharmeerd. 0p de handelsschool was Gerrit Kei zer een ramp, een onhandelbare tiener die liever de Haarlemmermeer onvei- bg maakte dan zich te verdiepen in de studieboeken. Maar voordat hij kon wegglijden greep zijn vader, niet de ■noestconservatieve man, in. Als gros- Tij11 *mit en conserven aan de Am sterdamse Elandsgracht stuurde Cor nells Keizer zijn zoon naar het buiten ga. Om zijn talen te leren spreken, aartje Engels, jaartje Frans, jaartje mts. Dat was het plan. Verder dan Ajax-doelman Gerrit Keizer stopt een strafschop tijdens de uitwedstrijd tegen Blauw Wit (1-2) op 25 juni 1947 foto GPD vloeiend Engels zou Gerrit Keizer nooit komen. Bij een Londense slagersfamilie, zijn gastoudergezin, verviel hij al snel in oude fouten. De taal leerde hij op het Pittman's College, maar verder doolde hij doelloos rond. Hij miste Ajax, hij miste een doel in zijn leven. Letterlijk. Tot op Covent Garden de ommekeer kwam. In de schappen zag hij dure Hollandse uien liggen, en indachtig het werk van zijn vader zag hij brood in de fruithandel. Klompen In de bakermat van het voetbal ont stond ook weer honger naar de bal. Dus toog hij, Jerry voor Engelsen, naar Tuffnel Park, een clubje in Noord-Londen. Gerrit Keizer werd er weggehoond. 'Hollanders lopen toch op klompen.' Zelfs een testwedstrijd zat er niet in. Hij volhardde en beland de in Kent, bij Margate Towneen club in de marge die de opstap zou zijn naar de top. Keizer had in 1929 een superjaar in Margate. Terwijl de Sunday Times repte van 'The Only Man Who Stood Up To Northampton', verging het Ajax in de eerste klasse ronduit slecht De keepers in Amsterdam, onder wie eerste keus Jan de Boer, waren ziek, zwak of misselijk. Tot preses Kool haas zich ineens dat talentvolle jochie uit de junioren herinnerde. Keizer verdiende er indirect zijn bij naam aan. Waar Dennis Bergkamp als 'non-flying Dutchman' door het leven gaat, was Gerrit Keizer in 1929 al snel 'the flying Dutchman'de doelman die op zaterdag het doel verdedigde van Margate Town en zich na elke wed strijd met gezwinde spoed richting Charing Cross haastte om tijdig vlieg veld Croydon te bereiken. De volgen de dag wachtte immers een competi tiewedstrijd met Ajax. Hij debuteerde in de Amsterdamse hoofdmacht op 1 april 1929 tegen Stormvogels. Margate Town en Ajax. Zo ging het week in, week uit. De verfrissende speelwijze van Keizer viel op in Enge land. Margate Town had weinig te vertellen, maar 'the young Dutch goa lie' trok volop bekijks. Zijn gewaagde, revolutionaire stijl van keepen en de - misschien wat - geëxalteerde kran tenberichten openden zelfs de ogen bij Arsenal in Londen. Reden genoeg voor Tom Whittaker af te reizen naar Kent. Onder toeziend oog van de rechterhand van de al bij leven legendarische Arsenal-mana ger Herbert Chapman stopte Keizer op spectaculaire wijze twee straf schoppen in de FA-Cupwedstrijd te gen Gillingham. Margate Town won met 2-0 en het enkeltje Highbury lag klaar. Emperor Fruits Chapman was wel gecharmeerd van de bravoure waarmee Keizer zijn doel verdedigde en legde hem een contract voor van zes pond per week. Maar het topbedragging aan Keizer voorbij. De Engelse arbeidsbepalingen stonden een salaris voor buitenlandse voetbal lers in de weg. Bovendien kon Keizer in Nederland blijven voetballen en zijn fruithandel - treffend 'Emperor Fruits' genaamd - in stand houden. Keizer was zodoende de enige ama teur in het Engelse voetbal, een vreemde eend in de bijt tussen be roemde Arsenal-profs als Eddy Hap- good, Alex James, topscorer Cliff Bas tin, David Jack en George Male, de sterren die in het voorjaar van 1930 de FA Cup wonnen. Maar even plots als Keizer opdook in het team van Chapman, zo snel was hij verdwenen. Na vijftien overwinnin gen, inclusief de winst van de Charity Shield tegen Sheffield Wednesday, één nederlaag en één gelijkspel werd in Londen de jacht geopend op Keizer én Arsenal. Zelfs 'The House of Com mons' bemoeide zich met de 'amateur die dure profs het brood uit de mond stootte' zoals de Daily Mirror in het najaar van 1930 schreef. Gerrit Keizer belandde bij Arsenal, dat dankzij zijn inbreng in 1931 kam pioen zou wordenop het tweede plan. Chapman had met hem te doen en maakte de weg vrij voor een transfer naar Charlton Athletic. Het Engelse parlement stond Keizer wel toe in de tweede divisie te spelen. Maar hij had het bij Charlton niet naar zijn zin, waarop de doelman al snel naar Queens Park Rangers (derde divisie) vertrok. Het waren de jaren dat voetbal in het teken stond van werk. De bloeiende handel in citrusvruchten en de ver moeiende reizen naar Amsterdam hadden hun tol geëist. In 1931 en 1932 zagen ze Gerrit Keizer bij Ajax nooit. Maar in 1933 werd hij teruggeroepen naar Amsterdam. Zijn vader was ziek en als oudste zoon van de vier kinde ren werd van Gerrit Keizer verzorging en daadkracht verwacht. In record tempo was Keizer terug onder de lat van Ajax. In het voorjaar van 1934, op weg naar het WK in Italië, speelde hij met wisselend succes zijn enige twee interlands voor het Nederlands elftal, tegen België (4-2 zege) en Frankrijk (5-4 verlies). Gerrit Keizer verdedigde liefst 302 keer het doel van Ajax. In zijn laatste seizoen speelden hij en zijn ploegge noten, onder wie Rinus Michels, zelfs ook nog in shirts van Arsenal. De loodzware erfenis van de Tweede We reldoorlog noopte Keizer tot een bel letje naar Londen. Ajax had geen cent te makken en kon de dozen met Arse nal-shirts goed gebruiken. Maanden lang werden ze gewassen en gedroogd in de kelder van zijn ouderlijk huis aan de Minervalaan. Op 6 juli 1947 werd Ajax in de shirts van Arsenal Ne derlands kampioen bij NEC. GPD door Hans Koenekoop AUCKLAND - De Nederlandse inbreng in 's werelds oudste en beroemdste zeilrace, de Ameri ca's Cup, is groter dan ooit. Uit dager Swiss Alinghi heeft met Pieter van Nieuwenhuyzen en Peter van Niekerk twee ver maarde Nederlandse zeilers aan boord, terwijl de wedstrijdboot een Nederlands ontwerp van Rolf Vroli jk is. Fotomodel Cindy Crawford schiet morgen titelverdediger Team Nieuw-Zeeland en Aling hi weg voor hun eerste zeilduel over 18,5 zeemijlen in de Golf van Hauraki voor de kust van Auckland. De twee boten varen een zogeheten best-of-nine. De boot die het eerst vijf overwin ningen behaalt, wint de 152 jaar oude 'Auld Mug', de begeerde trofee van de America's Cup. Pieter van Nieuwenhuyzen voer al een aantal wedstrijden mee op de Alinghi in de Louis Vuit- ton Cup, het kwalificatietoer nooi voor de America's Cup. Hij is voordekker op het Zwitserse jacht van miljardair Ernesto Bertarelli, die 50 miljoen euro investeerde in het schip en zijn bemanning. De 31-jarige Van Nieuwenhuy zen is een ervaren zeiler Hij nam al eens deel aan de Whitbread Race rond de wereld (voorgan ger van de Volvo Ocean Race) en debuteerde drie jaar geleden in de laatste editie van de Ameri ca's Cup. Hij was zeiler op de America One, het jacht dat uit eindelijk verloor van Team Nieuw-Zeeland. Van Nieuwenhuyzen haalde een tweede Nederlander in het Zwitserse team binnen: Peter van Niekerk, samen met Rov TERNEUZEN - De Terneuze- naar Angelo Boonman (23) is door de KNVB aangewezen als scheidsrechter van de interland Nederland-Zweden voor spe lers onder de zeventien jaar. Boonman, die op de kandida tenlijst staat voor toetreding tot het betaald voetbal aan het ein de van dit seizoen, leidt het duel op dinsdag 4 maart. De inter land wordt gespeeld op het ter rein van RKTVC in Tiel. Heiner en Dirk de Ridder vierde in de soling op de Olympische Spelen van 2000. De 31-jarige Van Niekerk heeft als zeilenzet- ter een minder prominente plaats in de bemanning; hij zal ook niet iedere race meezeilen. Wel zal Alinghi dankbaar ge bruikmaken van Van Niekerks ambachtelijke vaardigheid als zeilmaker. ANP VLISSINGEN - De futsallers van FC Dauwendaele hebben in de eerste klasse niet voor een stunt kunnen zorgen. In het uit- duel met koploper Tupamaros stond het bij rust nog 3-3, maar in de tweede helft moesten de Middelburgers zich gewonnen geven:8-3. In de eerste helft waren beide ploegen aan elkaar gewaagd en dat kwam ook tot uitdrukking in de score. Tupamaros nam tot drie keer toe een voorsprong, maar Jorrit Schuurman schoot zijn ploeg tot drie keer toe weer naast de koploper Vroeg in de tweede helft kwam Tupamaros op 4-3 en op dat moment moest FC Dauwendaele het antwoord schuldig blijven. De Braban ders liepen vervolgens na de enigszins gelukkige 5-3 nog uit naar een 8-3-overwinning. VLISSINGEN - De bowlers van de Zeeuwse Storm komen mor gen in de vijfde ronde van de competitie in de eredivisie in ac tie in eigen huis. Dit is de voorlaatste ronde van de reguliere competitie. De laat ste ronde is een dag later in Til burg. Daarna beginnen de play offs, waarvoor zich de beste vier teams plaatsen. De Zeeuwse Storm staat momenteel derde. De wedstrijden in Goes begin nen om 9.30 uur en zijn om 18.00 uur afgelopen. Ook de bowlers van Grieks Res taurant Delphi Vlissingen staan voor een belangrijke wedstrijd. Zij spelen zondag in de tweede klasse hun thuiswedstrijd in Bowling Partycentrum Mid delburg. Delphi staat na vijf speeldagen zes punten los van de nummer twee Musis Schie dam. VV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21