Akkoord aanpak misdaad nabij Vader hield dochtertjes verborgen voor moeder -L m 4 {Sggf Grondoorlog in Irak is al aan de gang Half miljard extra nodig voor dijken >9% CDA en PvdA doen snel zaken over veiligheidsbeleid Huisarts kiest voor platteland Ouderen in tehuizen worden gescheiden van hun partners Open Middag Niemand weet wat politie uitvoert Philippen te licht bevonden Chrysanten kweken in Oeganda Gerrit Keizer, een vliegende keep Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- J 1° 4" 04 Veel zon I Zonnig, maar koud met maximaal 1 graad, j Matjge wind, kracht 4, uit het oosten. Open dagen: vandaag en morgen Opleidingen gezondheidszorg, welzijn en educatie. Voor tijden en locatie- zie vnvw.roc2eel3nd.nl kijk in de huis-aatvhuis-krant die u van ons heeft ontvangen •of bel: (0118) 55 85 00 246e jaargang no. 38 vrijdag 14 februari 2003 los nummer 1,10 internet: www.pzc.nl door Hans vanSoest ..Peet Vogels DEN HAAG - CDA en PvdA zijn het in de onder handelingen over een nieuw kabinet vrijwel eens over het veiligheids beleid. Beide partijen wil len dat de criminaliteit harder wordt aangepakt. Hoewel de onderhandelaars hJ Balkenende en Bos gisteren voor het eerst met elkaar over it onderwerp praatten, is een I'C akkoord binnen handbereik. Ze fc spraken onder leiding van de in- formateurs Donner en Leijnse met elkaar over de criminaliteit. We zijn het met elkaar eens dat het minder soft moet worden", zei Balkenende. Legitimatieplicht CDA en PvdA waren het bij l voorbaat al eens over enkele thema's als twee gevangenen op één cel en het aanstellen van meer agenten. Volgens Balke nende en Bos moet het echter mogelijk zijn om snel overeen stemming te bereiken op de the ma's waar de partijen nu nog tan elkaar verschillen. Zo wil het CDA een algehele iegitima- [g tieplicht vanaf 12 jaar. De PvdA voelde daar tot dusver niets voor. „Maar we kunnen het wel met elkaar eens worden", zei „Mits we kijken naar de h leeftijd vanaf wanneer dat moet gelden en als we overleggen met ,de politie of het wel helpt. We moeten agenten niet opschepen met onnodig extra werk. Ook UTRECHT - Het percentage pas afgestudeerde huisartsen dat in de grote stad wil werken daalt. Ibtnu toe vestigde zich j aarlij ks 13 procent van de nieuwe dok ters in een grote stad. Nu zegt lechts 8 procent van de pas af studeerden van zins te zijn dit ledoen. Bijna 40 procent wil op let verstedelijkt platteland werken. Om aan de toenemende vraag naar huisartsen in de vier grote steden te kunnen voldoen, zou dekomende tien jaar 17 procent van de afgestudeerden daar moeten gaan werken. ANP moeten we ervoor waken dat een legitimatieplicht er in de praktijk toe leidt dat alleen mensen met een kleurtje naar hun paspoort wordt gevraagd." De twee zijn het nog niet eens over de PvdA-wens om een vas te groep drugsverslaafden on der toezicht gratis heroïne te verstrekken. Hetzelfde geldt voor het verlangen van het CDA om minimumstraffen in het strafrecht in te voeren. Eerder op de dag praatten de onderhandelaars over een veel lastiger dossier: het nieuwe zorgstelsel. Na afloop van dat gesprek waren Bos en Balke nende een stuk minder optimis tisch. Bos: „We verschillen niet van mening over de vraag of er een nieuw stelsel moet worden ingevoerd. Wel over de vraag wanneer. Wij willen eerst de wachtlijsten wegwerken en de concurrentie tussen verzeke raars verbeteren, alvorens we het nieuwe stelsel invoeren. An ders zitten mensen straks met torenhoge rekeningen." Het CDA wil niet wachten met invoering van het stelsel. Maar volgens Balkenende is dat niet het grootste struikelblok in dit dossier. „Dat blijft de vraag of er een voor iedereen gelijke verze- De Amerikaanse president Bush spreekt zijn troepen toe op de kade van de marinebasis Mayport in Jacksonville, Florida. van onze redactie buitenland WASHINGTON - Speciale eenheden van de Verenigde Staten zijn al ruim een maand in Irak. Volgens de Amerikaanse krant The Washington Post zetten zij een communicatienetwerk op en zoeken ze naar wapenopslagplaatsen en mogelijke Iraakse overlopers. Het is volgens hoge functionarissen bij Defensie en ingewijden in het Pentagon de eerste fase van een grondoorlog in Irak. Volgens twee militairen die direct bij de operatie zijn betrokken, zijn mariniers al in actie in Irak opdat de conventionele troepen het land snel kunnen innemen. De oorlog zou daardoor heel anders ver lopen dan de Golfoorlog in 1991. Die be gon met een massaal bombardement, ge volgd door de aanval van grondtroepen. Dit keer zouden de grondtroepen eerst Irak intrekken en de hoofdstad Bagdad omsingelen, waarna de luchtmacht de hoofdstad onder vuur zou moeten ne men. Zonder schot „Grondtroepen kunnen grote delen van Irak vrijwel ongehinderd innemen", al dus een bron die bekend is met de plan ning van het Pentagon. „We kunnen de grenzen van Tikrit bereiken zonder een door Bern ice B re ure DEN HAAG - Duizenden ou deren dreigen door een wijzi- g in de AWBZ volgend r van hun man of vrouw gescheiden te worden. Vanaf 1 januari 2004 is het niet meer mogelijk om als gezon de partner mee te verhuizen naar een verzorgingstehuis. De ouderenbonden verwach ten 'schrijnende situaties', zegt A. Heltzel, woordvoer der van de Unie KBO. De bonden hopen het ministerie van VWS nog op andere ge dachten te kunnen brengen. Tot nu toe mogen paren sa men hun intrek nemen in een verzorgingstehuis wanneer eén van de partners permanente zorg behoeft. Nederland telt elfduizend tweepersoonskamers in ver zorgingstehuizen; dat is tien procent van het bestand. Door de nieuwe wet moet de gezonde partner voortaan achterblijven in de echtelijke woning. Meeverhuizen mag alleen als de kosten van het verblijf in de instelling zelf worden betaald. „Daar heb ben de meesten geen geld voor", zegt Heltzel Hij bena cht dat het in de meeste ge vallen 'hele oude mensen' be- toft. „Het is toch vreselijk als een echtpaar na vijftig jaar zo uit elkaar wordt ge haald?" Het is overigens lastig om de exacte 'kostprijs' van de ge zonde partner, die geen ge bruik maakt van de aangebo den zorg, te berekenen. Zowel VWS als Arcares, de brancheorganisatie voor verpleging en verzorging, kon daar gisteren geen indi catie van geven. Een woordvoerster van het ministerie benadrukt dat de wetswijziging geen gevolgen heeft voor ouderen die nu al samenwonen in een verzor gingstehuis. Ook paren die voor 1 april op de wachtlijst staan, blijven verzekerd van een gezamenlijke plek. De nieuwe wet vloeit voort uit het beleid ouderen zo lang mogelijk thuis te laten wo nen en niet onnodig gebruik te laten maken van 'dure in stellingen', verklaart zij. Onrust Bij veel tehuizen is grote on rust ontstaan door de nieuwe regels, aldus Arcares. De wet heeft ook ingrijpende gevol gen voor de inrichting van de tehuizen. Het beleid van de branche-organisatie was er juist op gericht ouderen zo lang mogelijk samen te laten leven. Volgens de ouderenbonden heeft de wetswijziging ook verstrekkende gevolgen voor bestaande gevallen. Wan neer de hulpbehoevende ou dere komt te overlijden of wordt overgeplaatst naar een verpleeghuis, mag de partner niet langer in het verzor gingstehuis blijven. GPD door Jacques Cats MIDDELBURG - De Zeeuwse Raad voor de Kinderbescher ming heeft zich ontfermd over twee kinderen die door hun va der waren ontvoerd. De meisjes Stephanie (5) en Romy (3) wer den anderhalf jaar lang op ver schillende adressen verborgen gehouden. De zusjes werden tenslotte ach terhaald in Kruiningen. Met in stemming van de in Zeeland wo nende moeder zijn de meisjes in een pleeggezin geplaatst. De vader hield zijn dochtertjes in Kruiningen op een huurka- mertje boven een shoarmazaak verstopt. Ze mochten alleen 's nachts even buiten komen. De vader wilde verhinderen dat de meisjes zouden worden herkend van de foto's op de site van het Tros-programma Vermist. De politie Zeeland is lang bezig ge weest met de speurtocht naar de man en de kinderen. Woord voerder J. van Mourick betitelt de handelingen van de man niet als een ontvoering, maar spreekt liever van 'onttrekking aan het ouderlijk gezag'. Aanleiding tot de ontvoering in november 2001 vormde een rechterlijke uitspraak waarbij de moeder het ouderlijk gezag over de kinderen kreeg. Haar ex-man was het niet eens met de bezoekregeling, waarop hij be sloot de meisjes te kidnappen. De kinderen werden op ver- C Advertentie Advertentie Vrijdag 14 februari 2003, van 14.00 tot 17.00 uur Sociaal Psychiatrische Verpleegkunde de deeltijd opleiding tot hooggekwalificeerde beroepsbeoefenaar op het terrein van de geestelijke gezondheidszorg. locatie: Verbeetenstraat 42, Breda) Mear informatie: Tel. (076) 5 250 550 of www.hsbrabant.nl/gamma keringspremie moet worden ingevoerd of een inkomensaf hankelijke." Het CDA wil het eerste. Lagere inkomens moeten dan achteraf via de fiscus wor den gecompenseerd. GPD pagina 3: begrotingstekort tot 2007 wegwerken - kritiek op legitimatieplicht Een rapport van de Alge mene Rekenkamer over de politie toont aan dat re giokorpsen veel duidelij ker moeten maken wat ze precies doen. Ondanks al le inspanningen en inves teringen in de politie de afgelopen jaren, is nu niet aan te geven of Nederland daadwerkelijk veiliger is gewor den. Directeur J. Philippen is deze week opgestapt bij Zeeland Seaports omdat hij door het bestuur van het havenschap en het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam te licht is bevonden om leiding te geven aan de samenwerking met cle Rotterdamse haven. De Terneuzense tuindersdochter Anja de Feijter leidt een chrysantenkwekerij in Oeganda: 280 werknemers produceren in het Afrikaanse land jaarlijks 160 mil joen stekken. Gerrit Keizer was in de ja ren dertig een geval apart. Hij voetbalde bij twee topclubs in twee verschil lende landen. Op zaterdag stond de Amsterdammer onder de lat bij het Lon- dense Arsenal en de vol gende dag verdedigde hij doodleuk het doel van Ajax. Seizoenen vloog hij op en neer en be haalde de nodige successen. I varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 19,20 en 21kunst en cultuur: 23,24,25,27,29 en 30 foto Tim Sloan/EPA schot te lossen." De noord-Iraakse stad Tikrit is de geboorteplaats van president Saddam Hoessein en een belangrijke machtsbasis. ANP pagina 4: grote invloed Blix - hollanditis lijkt verdwenen pagina 5: Navo-crisis loopt uit op diplomatiek fiasco - menselijke schilden in Bagdad - rechtszaak tegen oorlog schiUende plekken in Neder land en België ondergebracht. Vriendinnen van de man zorg den voor de meisjes. Eén van die vriendinnen zegt to taal niet geweten te hebben dat de kinderen waren ontvoerd. Ze vond het wel vreemd dat de meisjes niet naar school gingen. Maar ze had genoegen genomen met de verklaring van de man dat hijzelf nooit onderwijs had gehad en dat hij dat daarom ook niet nodig vond voor zijn kinde ren. Volgens de vriendin, die in middels is ondergedoken omdat de man haar heeft bedreigd, vroegen de kinderen veel naar hun moeder. „Ze misten haar." Thuisplaatsing Nadat de politie de kinderen on langs had gevonden, werd de Zeeuwse Raad voor de Kinder bescherming ingeschakeld. Ze zijn nu in een pleeggezin ge plaatst. „Er wordt nu toege werkt naar een thuisplaatsing", schetst vestigingsmanager C. Murre van de Raad de situa tie. „De moeder heeft tot drie keer toe van de rechtbank in Middelburg gehoord dat zij het gezag over de kinderen heeft." Het Tros-programma Vermist besteedt in de uitzending van vanavond (Nederland 2, 21.28 uur) aandacht aan de zaak. Daarin komt ook de moeder aan het woord. Zij heeft de kinderen na de arrestatie van haar ex- man nog niet gezien. „Ik heb ze vreselijk gemist", aldus de vrouw. „Ik weet niet eens hoe ze er nu uitzien." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Voor de vernieu wing van stenen dijkglooiingen langs onder meer de Wester- en Oosterschelde is 575 miljoen eu ro extra nodig. Staatssecretaris Schultz van Haegen van Ver keer en Waterstaat meldt dit in de gisteren uitgebrachte rap portage over de veiligheid van Nederlandse waterkeringen. Veel grotere stukken dijkbekle- ding moeten worden ver nieuwd. De deskundigen gingen er eerst vanuit dat de onderste stenen glooiingen sterk genoeg waren om een superstorm te doorstaan. Uit nieuwe bereke ningen blijkt dat dit niet zo is. Voor het werk aan de dijken dat in 1997 aan de Westerschelde is begonnen, is tot 2015 nog 587 miljoen beschikbaar. Dat is veel te weinig. Het herstel van lagere stukken dijkbekleding vergt nog eens 575 miljoen. Schultz van Haegen heeft de kabinets informateurs hiervan op de hoogte gesteld. De grotere aanvalskracht van golven heeft ook consequenties voor stukken zeewering, zoals eerder gemeld. Onvoldoende sterk zijn in elk geval de Honds- bossche en Pettener zeewering, het Flaauwe Werk op Goeree, de Nolledijk/Zwanenburg bij Vlis- singen en de duinwaterkeringen Callantsoog en Ter Heijde. Voor het verbeteren van deze zeewe ringen is de komende jaren al vast een bedrag gereserveerd van 716 miljoen euro. Twee duinwaterkeringen in Zeeland, op Schouwen bij de Brouwersdam en nabij Bres- kens, moeten nog verder wor den onderzocht, of zij de grotere golfhoogtes voldoende kunnen weerstaan. Volgens Verkeer en Waterstaat is het 'twijfelachtig' of ze voldoen. Ook de waterke ringen langs de Westerschelde zullen opnieuw worden beoor deeld op basis van de jongste in zichten over golf belastingen. Advertentie voorletters: straat:.... postcode: plaats: noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekenïng- 8 71 3214M000002 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen n per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). zi per jaar met automatische incasso 209.90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1