Taxi's gaan binnenstad weer in 11 Goes zoekt juiste klem tegen fietsendiefstallen Buurt zit niet te wachten op studenten Stoom weekt olie los van glooiing Zwakbegaafde hoort werkstraf eisen Bestuur dorpsraad van Koudekerke op sterkte Schouwen-Duiveland wil Zeemanprijs in oude luister herstellen Vervoersbedrijf Combitax vraagt stadspassen Middelburg aan 'ijna twee jaar eëist voor verval op taxi zeeuwse almanak Dag Gerda i WALCHEREN vrijdag 14 februari 2003 jnnrMiriam van den Broek USSINGEN - Vcrvoersbe- [ijf Combitax heeft stadspas- aangevraagd. Daarmee kan pervoerder reizigers die naar binnenstad van Middelburg „Kltn, alsnog voor de deur af men. Container na aanvaring nog niet gevonden PAAL - Een nieuwe zoek actie naar de container, die woensdagochtend bij een aanvaring tussen een containerschip en een wachtschip op de Wcster- schelde ter hoogte van Zuid-Saeftinge in het wa ter belandde, heeft nog niets opgeleverd. Nader onderzoek aan boord van het container- L ip MSC Edna heeft Jswaar uitgewezen dat je bodem van de contai- nog aan boord staat, jarde ombouw en de in- loudvan de 'kist' (25 ton ipier) is nog niet getra ceerd. Rijkswaterstaat zette gisteren het vaartuig Lodijke, dat sonar aan boord heeft, in bij de zoek actie. De geregistreerde resultaten worden van- nader bestudeerd. Bij de aanvaring in dichte mist liepen het container schip en het vrachtschip Stoja overigens flinke schade op. Dat bleek uit nadere inspectie. Direct na de botsing verklaarde hetHavenbedrijf Antwer pen dat het om een lichte aanvaring ging, zonder veel schade. De Edna ver loor bij de botsing nog een tweede container. Die kwam terecht op het dek de Stoja. iDELBURG - Voor de over- op een taxichauffeur is steren tegen een 21-jarige nvoner van Vlissingen twee lar gevangenisstraf, waarvan rie maanden voorwaardelijk, eist. Bicier van justitie R. Ramme- owoog in de eis voor de Mid- 'burgse rechtbank mee, dat man bij een Middelburgs ixibedrijf had ingebroken, larwerd behalve geld ook een meegenomen, waarmee hij tober vorig jaar samen met ledader naar Vlissingen jgereden. delicten werden gepleegd |er invloed van cocaïne en ik. De officier tilde het >t aan de (mislukte) bero- van de taxichauffeur. Die ,11 oktober, had de man een naar de Meindert Hobbe- ian in Vlissingen laten ko en. Hij was van plan om de lauffeur te beroven, want hij idgeldnodig om nog meer co- jtekopen. de taxi bedreigde hij de auffeur met een mes, waarna n worsteling ontstond. De auffeur liep snijwonden op (nzijn hand. De dader sloeg op (vlucht. Ik was nogal ver heen, omdat [veel cocaïne had gebruikt en •«hol had gedronken", ver harde de verdachte gisteren. ;t het strafblad bleek dat de ndnekkig verslaafde Vlissin- etal eerder voor gewei dsdelic- is veroordeeld. ,,U leert er kt van", merkte Rammeloo op. jadsman E. Smit schilderde 'indient af als een tragisch fi at Hij pleitte voor een lagere •vangenisstraf en een werk- ïaf. De verdachte toonde zich teid om 227 euro schadever- °™ngaan de taxichauffeur te «alen. Hij was blij dat hij was Pgepakt. „Het was anders nog 'Eer gevveest. Ik heb er veel Jjjtvan", aldus de Vlissinger. "spraak op 26 februari. Advertentie domburg wandelen aan zee gezellig winkelen 'euke terrasjes 'edere zondag open! De Middelburgse binnenstad is afgesloten met palen. Met be hulp van een speciaal kaartje kunnen bewoners, ondernemers en artsen de palen even in de grond laten zakken, zodat ze het gebied kunnen betreden. Ook taxibedrijven die gehandicap ten vervoeren, kunnen een pasje aanvragen. Directeur L. Uijl van Combitax liet begin januari weten dat hij liever niet met taxi's door het centrum van Middelburg rijdt. Het zou on veilig zijn om door straten met winkelend publiek te rijden en het kan agressie oproepen, zei hij. Het gevolg van het afsluiten van de binnenstad was, dat de bus jes van Combitax net buiten het centrum geparkeerd werden en dat de bestuurder vervolgens met de reiziger naar de bestem ming liep. Klachten De Lokale Partij Vlissingen stelde schriftelijke vragen aan de gemeenten Vlissingen en Middelburg omdat de partij klachten kreeg van de Vlissing- se en Oost-Souburgse gebrui kers van de Combitax. Fractie voorzitter W. Hirdes stelde in zijn brief dat onveiligheid niet de reden is dat het vervoersbe drijf geen stadspas wil. „Naar onze mening is het simpel een fi nanciële kwestie voor de ver voerder. Het is te kostbaar om een stadspas van 12,50 euro plus een borg van 22,50 euro per wa gen te betalen." De gemeente Vlissingen ant woordt dat er al stappen zijn on dernomen om de serviceverle ning aan de Vlissingse en Oost- Souburgse gebruikers te her stellen. De vervoerder is inmid dels bereid om de gebruikers te vervoeren zoals dat gebeurde vóór in december 2002 de bin nenstad werd afgesloten. Com bitax wacht momenteel op de benodigde stadspassen. Niet wenselijk „Het is niet dat wij die pasjes nooit wilden aanvragen", zegt Uijl nu. „We moesten het ge woon nog bespreken met ons Gebruikersplatform. En het platform heeft gezegd dat we Middelburg net zo moeten kun nen bereiken als voorheen. Dat betekent dat we straks nog wel tot aan de Pottenmarkt, de Vlasmarkt en de Markt rijden, maar dat we niet de Lange Delft ingaan of de Markt oprijden. Dat is niet wenselijk in verband met het winkelend publiek." Wanneer Combitax de pasjes krijgt, is nog niet bekend. „Ze zijn aangevraagd en moeten nu nog door de ambtelijke molen van Middelburg", zegt Uijl. „Het kan dus nog wel even du ren voor we ze hebben." VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen is sinds gis teren met een grote stoomspuit bezig de olievervuiling op de glooiing op te ruimen. Door de stoom komt de olie los van de stenen. Vervol gens wordt de smurrie met een grote stofzuiger opge ruimd. Om te voorkomen dat het vervuilde water in de Westerschelde stroomt, is eerst een zanddam aan de rand van de glooiing opgeworpen. Tot voor kort pro beerde de gemeente nog handmatig de olie te verwij deren. Dat lukte niet, zodat gekozen is voor stoomrei- niging. Een woordvoerder verwacht nog een aantal dagen be zig te zijn voordat de glooiing weer blinkend schoon is. foto Ruben O reel door Mieke van der Jagt GOES - Het Goese college van burgemeester en wethouders gaat zich op twee sporen bera den over het probleem van de fietsendiefstallen. Moet de poli tie actiever gestolen fietsen en dieven opsporen? Moeten er meer bewaakte fietsenstallin gen komen, of ligt het aan het soort klemmen dat fietsen soms makkelijk worden meegeno men? Goes tobt al langer met het pro bleem van de gestolen fietsen en er is al vaker een poging gedaan om er iets tegen te doen. De op lossingen blijken echter niet voor de hand te liggen..Preven tie is altijd het beste", zegt wet houder C. Linssen. „Maar hoe je moet voorkomen dat je fiets wordt gestolen, is nog niet zo duidelijk. Jazeker, je moet 'm op slot zetten. Dat is echter nog geen garantie dat hij er nog staat als je terug komt." Betere voorzieningen lijken de oplossing, dacht Goes in het verleden. Er werden klemmen geplaatst waarin je voor een kwartje je fiets muurvast kon wegzetten. Ze bleven leeg. Bij de bushalte aan de Middelburgse straat, die veel wordt gebruikt door mensen die er hun fiets stallen om de bus naarZierikzee en Rotterdam te nemen, kwa men zelfs gratis beveiligde sleu telklemmen. Hoewel de stalling altijd stampvol is, wordt ook daarvan geen gebruik gemaakt. „Daar hebben we van geleerd clat mensen in elk geval niet wil len betalen maar ook dat het systeem met die sleutelklem men kennelijk niet aanslaat. We moeten ons dus afvragen welk soort klemmen geschikt en ge wild is om er je fiets aan vast te kluisteren. De gewone klem men, dat weten we, zijn niet bijster populair. Veel fietsers zijn bang voor een slag in het wiel en je kunt er ook alleen het voorwiel mee vastleggen." Hoopvol Linssen hoopt dat proeven met nieuwe klemmen uitwijzen wel ke de beste zijn. Inmiddels staan er op de Oostwal een paar die wel hoopvol stemmen. Het zijn klemmen met een apar te lus, waaraan het frame kan worden vastgelegd met een ei gen slot. De fiets blijft daardoor ook overeind, zodat omvallen en een slag in het wiel zijn uitgeslo ten. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De omwonen den van het Bagijnhof in Mid delburg zijn bang dat studenten in hun buurt overlast zullen ver oorzaken. Vanaf najaar 2004 krijgen ze 190 studenten van de Roosevelt Academy als buren. Net als voor de bewoners van het Bagijnhof kwam het nieuws voor hen als een volslagen ver rassing. Een jongen komt zijn woning op de Zuidsingel uit, mountain bike op de rug. „Belachelijk", vindt hij het plan voor studen tenhuisvesting in het wijkje achter zijn huis. „Er gebeurt te veel in deze buurt.Hij gebaart in de richting van de vlakte waar de kazerne stond. „Het wordt straks al druk en dan krij gen we er ook nog studenten bij." Om de hoek, in de Pluim- straat, woont R. Fanselau. Ook hij vreest dat het druk wordt in de buurt. „We krijgen het thea ter. Daar is het 24 uur per dag een komen en gaan. Mensen die eten komen brengen, acteurs, wagens met decorstukken en mensen die naar het theater gaan. Met de studenten erbij krijgen we een erg drukke buurt." Toch, het idee vindt hij zo gek nog niet. Studenten brengen le vendigheid in de wijk. „Maar de manier waarop het is gegaan, is buitengewoon zakelijk. Het is uit den boze zoals de woning bouwvereniging zich opstelt. Ze hadden alle mensen uit de buurt moeten uitnodigen. Ze zetten heel de buurt op z'n kop." Bijzonder Hij heeft zich erover verwon derd dat er voor alle studenten van de Roosevelt Academy een kamer moet zijn. „Toen ik nog student was, moest je maar zien dat je een kamer kreeg. Maar ze willen iets bijzonders optuigen, dus hebben ze dit bedacht. Mijn eerste gedachte was dat het een opwaardering voor de buurt kon zijn. Het klopt dat er veel wisselingen zijn in die wonin gen. Het is niet zo aardig als het zou kunnen zijn." Beheerder De familie De Boer woont al zo'n achttien jaar in de wijk. Toen ze er net kwamen, woon den er vooral oudere mensen. ,Die kwamen dan langsschuife- len", zegt M. de Boer. „Dat was ook niet zo gezellig. Toen er jon geren kwamen wonen, werd het wat levendiger." Overlast is er nu ook al, maar dat lossen ze in de straat gewoon onderling op. Hoe dat gaat als er straks stu denten in de woningen wonen, is onzeker. „Ze zeggen dat ze een beheerder willen aanstellen. Maar die kan toch ook niet alles overzien. Ik weet niet wat ik er van moet denken", zegt ze. „Maar mijn man ziet het wel zit ten." De gemeente heeft een kans la ten liggen, vindt ze zelf. „De ka zerne was ideaal geweest voor studentenhuisvesting. Dat was een hartstikke mooi gebouw. Er zat een grote kantine in en een biljartzaal. Daar hadden ze zo hun feesten kunnen houden. Toen ze wisten dat de universi teit kwam, hadden ze de sloop nog tegen kunnen houden." Ze vindt het raar dat de omwonen den niet zijn uitgenodigd op de informatieavond voor de bewo ners. Inmiddels hebben ze wel een brief gekregen van Woon- goed waarin de plannen worden uitgelegd. K. van den Berge woont met zijn vrouw al ruim dertig jaar aan de Bree. Hoofdschuddend staat hij in zijn tuin. De huizen aan de Ramstraat lopen in een halve cirkel rond zijn grond. „Ik heb berekend dat hier ongeveer der tig studenten in kunnen", zegt hij. Geluidsoverlast, daar is hij het meest bang voor. „De tuin heeft een hele rare akoestiek, omdat de huizen aan de andere kant ook heel hoog zijn. Het ge- door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo achtte gis teren bij de Middelburgse recht bank een 23-jarige zwakbe gaafde inwoner van Vlissingen schuldig aan verkrachting en aanranding. In zijn eis hield hij rekening met de persoonlijke omstandighe den van de verdachte. Hij eiste een werkstraf van 240 uur, naast een celstraf van 180 dagen waarvan het leeuwendeel (145 dagen) voorwaardelijk. De 35 dagen die overblijven zijn gelijk aan het voorarrest. Rammeloo koppelde reclasseringstoezicht aan de voorwaardelijke cel straf, om te voorkomen dat de man opnieuw in de fout gaat. „Dat moet centraal staan. U moet uw seksuele driften be heersen. U weet drommels goed waar de grens ligt." De verdachte wordt verweten 23 juni vorig jaar in Vlissingen een vrouw te hebben verkracht, met wie hij samen in een be schermde woonvorm woonde. Een maand later pleegde hij on tuchtige handelingen met een andere vrouw. De man en de slachtoffers hebben volgens ge dragsdeskundigen het niveau van tienjarigen. In de visie van raadsman M. van der Want is het moeilijk in ze denzaken tot bewijs te komen. „Het wordt nog moeilijker als verdachte en slachtoffer zwak begaafd zijn. Mijn cliënt heeft tegenstrijdige verklaringen af gelegd. Hij heeft ook gezegd dat het slachtoffer heeft meege daan." Door de zedenmisdrij ven is de man zijn woning kwijt. Uitspraak op 26 februari. bereid te zijn bij de dorpsraad te gaan. „Twee mensen uit de hui dige dorpsraad, onder wie ik zelf, hebben besloten toch nog een termijn te blijven zitten", zegt tweede voorzitter Henk Kloosterman. „Zes mensen vind ik te weinig." Uit zoveel perso nen bestond de raad de laatste jaren. Secretaris Kees de Wit legde vo rige week in de PZC nog uit dat die ploeg eigenlijk te klein was. Elf leden is het beste, zei hij „Dan heb je iets aan elkaar en dan kun je je dorp beter verte genwoordigen." Reservelid Kloosterman zei tijdens de ver gadering dat hij een dorpsraad met zes bestuursleden niet ziet zitten. „Daarop ontstond er dis cussie. Toen die was afgelopen, stelden nog vijf personen zich beschikbaar. Ik ben dan ook blij dat Koudekerke weer over een dorpsraad beschikt die bestaat uit elf leden. We hebben zelfs nog een reservelid." door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - De Dorps raad Koudekerke is weer voltal lig. Een tijd lang zag het er naar uit dat de dorpsraad bij gebrek aan bestuursleden niet kon functioneren. Tijdens de verga dering van de raad zijn deze week toch nog negen nieuwe kandidaten opgestaan. In maart wordt de nieuwe dorpsraad ge- installeerd. De huidige dorpsraad in Kou dekerke bestaat uit zes perso nen. Alle bestuursleden waren van plan op te stappen omdat ze zich inmiddels vier of acht jaar voor Koudekerke hebben inge zet. Het afgelopen jaar werd keer op keer gepolst of mensen interesse hadden om de be stuursleden op te volgen. Dat le verde geen reacties op. Vorige week werden huis-aan-huis posters verspreid met een nood oproep. Tijdens de vergadering van de dorpsraad bleken zes mensen HBate luid van de Lange Jan lijkt bij ons ook altijd van de andere kant te komen." Verder maakt het echtpaar zich zorgen om de parkeeroverlast. „De tijd van de oude fietsen is voorbij. Studen ten hebben tegenwoordig ook auto's. Ik denk dat er straks der tig auto's in de buurt bij komen Daar is helemaal geen plek voor." Wakker Woongoed had de woningen be ter moeten onderhouden, vindt hij. „Toen we hier pas woonden, zijn de huizen helemaal gereno veerd. Daarna hebben de men sen alleen nog een nieuwe keu ken gekregen De buurman op de hoek woont er al vijftig jaar. Die heeft, nadat hij hoorde dat hij weg moet, een hele nacht niet geslapen. Ze hadden dit in de Griffioen, of in de Veersche Poort niet hoeven te proberen. Er zijn vast een heleboel mensen die gewoon het geld aannemen en vertrekken." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil de Professor Pieter Zeemanprijs nieuw leven in blazen. De er kenning voor veelbelovende na tuurkundigen was in 1953 inge steld in samenwerking met de Universiteit van Amsterdam, maar raakte na 1965 in de ver getelheid. Zeeman (1865-1943) werd in Zonnemaire geboren en kreeg in 1902 de Nobelprijs voor baan brekend onderzoek naar de in vloed van magnetisme op stra lingsverschijnselen. Zes jaar later werd hij hoogleraar aan de faculteit voor wis- en natuur kunde in Amsterdam. De vroe gere gemeente Zonnemaire stel de januari 1953 een prijs in om de nagedachtenis aan de be roemde Schouwse zoon levend te houden. De universiteit van Amsterdam besloot tot mede werking door er een academi sche prijs van te maken voor uitmuntende studenten of pro movendi. Vergetelheid De geldprijs zou om de vijf jaar worden toegekend. Na twee uit reikingen raakte het initiatief echter in de vergetelheid. Ge meente-archivaris van Schou wen-Duiveland H. Uil ver moedt dat de reden daarvoor ligt in het feit dat er een tijd geen serieuze kandidaten waren die de prijs verdienden. „Wanneer dan een keer wordt overgesla gen, zit je in één klap tien jaar verder. Dus echt verwonderlijk dat het even aan de aandacht is ontsnapt, is het in dat licht niet." Het aardige is evenwel, bena drukt ook wethouder A. van der Wouden (onderwijs en cultuur), dat de regeling nog steeds van kracht is en dus betrekkelijk eenvoudig weer in ere kan wor den hersteld. Van der Wouden en Uil reizen daartoe volgende maand naar Amsterdam voor overleg op de faculteit. Waarde Aan de prijs was oorspronkelijk een bedrag van tweehonderd vijftig gulden verbonden, door de gemeente uit te betalen. Te gen 1956 was dat bedrag ver dubbeld. Wordt het eerbetoon inderdaad weer nieuw leven in geblazen, dan is het de bedoeling de waarde van de prijs te indexeren naar huidige maatstaven, aldus de wethou der. Bekeken wordt of daarvan eventueel gebruik kan worden gemaakt van het universitaire Zeemanfonds. Van der Wouden wil proberen de locatie Pieter Zeeman van het Pontescollege in Zierikzee een rol te geven in de vijfjaarlijkse prijsuitreiking. Mogelijk zou den dat ritueel om beurt in Zie rikzee en op de Universiteit van Amsterdam kunnen plaatsvin den en kan de Pontesschool langs die weg er ook op onder wijskundig gebied z'n voordeel doen. Het lied van de arbeid zal vandaag in mineur klinken in dat Vlissingse bedrijf. Na ruim zevenentwintig jaar, and never a dull moment, neemt een medewerkster af scheid, die het werkend be staan van allen die haar om ringden als een zucht heeft doen voorbijgaan. Hoe haar vertrek precies moet worden aangeduid, is niet van belang. Of ze nu met pre-pensioen gaat of functio neel leeftijdsontslag neemt, zij wordt gezien als een vut- ster die al die jaren heeft ge fonkeld. Dat wordt dus een trieste bij eenkomst, aan het eind van de middag, in dat etablisse ment nabij de haven. Er is één troost. Allen die I haar vaarwel en tot ziens ko men zeggen, zullen haar aan zien en ten diepste beseffen datje kunt stoppen met wer ken, terioijl je de uitstraling hebt van een bloem, nog maar net uit de knop gebroken. ^3^ s BACHTENSTt*" ISTADHUISl vlasmarkt V 1 SCHOUWBURG! LtiV*ATER KOEPOORT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11