Oranje dwingt ontzag af Oranje verslaat ook Argentinië PZC Jong Oranje zet treurmars voort Haan maakt mooie start tegen Brazilië Krajicek breekt met Australische coach Voortaan zilveren goal in verlenging «21 Wennemars laat NK schieten Timmer wint van coach Controles op milkshakes Tiger Woods maakt rentree Koolhof trainer AGOVV Theunisse weer op mountainbike Bram de Groot wint openingsrit Gaspart stapt meteen op ]/an Bronckhorst scoort enige treffer donderdag 13 februari 2003 RIJSWIJK - Erben Wennemars doet over anderhalve week niet mee aan de Nederlandse kampioenschappen sprint in Groningen. De schaatser van de nieuwe SBL-ploeg heeft een te druk programma. Komend weekeinde rijdt hij in Baselga di Piné tijdens de wereldbekerwedstrijden nog de 1500 meter, vervolgens komt hij nog aan de start in Inzeil, Heerenveen (beide wereldbeker) en Berlijn (wereldkampioenschappen afstanden). ,Het is gewoon niet te doen als je alleen al naar het reisschema kijkt", gaf coach Jac Orie aan. „Wennemars staat goed in de wereldbekerklassementen, dus plaatsing voor het WK-af- standen hangt er voor hem niet van af." Bij de wereldbekerwedstrijden in Baselga doet Jenita Hulze- bosch-Smit niet mee. De schaatsster uit de DSB-formatie zou de drie kilometer rijden', maar is ziek. Martine Oosting is haar vervangster. ANP LEEUWARDEN - Schaatsster Marianne Timmer heeft een rechtszaak tegen haar vroegere coach Wopke de Vegt gewon nen. Formeel moet de coach de schaatsster nu 45.000 euro, die hij als voorschot op ten onrechte niet uitbetaald loon ontving, terugbetalen. Een beslag dat De Vegt op bezittingen van Tim mer heeft laten leggen voorkomt dat echter vooralsnog. De Vegt kreeg de 45.000 euro op basis van een uitspraak van het kantongerecht in Groningen, eind 2001. Het was een voor schot in een door De Vegt aangespannen bodemprocedure te gen Timmer. De schaatsster ging in december 2002 in hoger beroep. Het gerechtshof in Leeuwarden heeft vanmorgen vanwege gebrek aan bewijs het Groninger vonnis vernietigd. Via de bodemprocedure wil De Vegt dat bewijs alsnog leveren. De Vegt spande in 2001 een kort geding aan tegen Marianne Timmer omdat de schaatsster hem in dienst zou hebben geno men als trainer van haar op te richten commerciële ploeg. Na vier maanden tekende de olympisch kampioene van 1998 een contract bij Spaar Select. GPD DEN HAAG - De Nederlandse Draf- en Rensport gaat ko mend weekeinde bij de wedstrijden in Wolvega en Alkmaar voor het eerst controleren op zogenaamde milkshakes. Dat is een mengsel van zuiveringszout, glucose en water dat de ren paarden wordt toegediend om ze harder te laten lopen. De controles werden al eerder aangekondigd, maar de NDR kon aanvankelijk geen laboratorium vinden om het bloed te laten controleren. Ook moesten de reglementen worden aan gepast. De controles zullen steekproefsgewijs worden ge daan. Het gebruik van milkshakes kan worden aangetoond via een verhoogd koolzuurgehalte. ANP SAN DIEGO - Tiger Woods speelt deze week de eerste golf- wedstrijd sinds de operatie aan zijn linkerknie. De nummer één van de wereld doet mee aan de Buick Invitational, een toernooi van de Amerikaanse tour met een prijzengeld van 5 miljoen euro in San Diego. Woods onderging op 12 december een ingreep aan zijn knie banden. Hij speelde de laatste maanden van het seizoen 2002 geen enkele wedstrijd meer zonder pijn. De artsen adviseer den de 27-jarige Woods na de arthroscopic om zo lang moge lijk buiten de wedstrijden te blijven. Pas twee weken geleden mocht Woods voluit trainen. Na een oefenronde met zijn va der Earl Woods in 66 slagen besloot hij zijn inschrijving voor San Diego overeind te houden. AFP van onze sportredactie AMSTERDAM - Het elftal van Jong Oranje, dat de olympische balificatiereeks zwak is be gonnen, verloor gisteren in Am sterdam een vriendschappelijke ontmoeting van de leeftijdgeno- tenuitZuid-Korea met 1-0. Het vertoonde spel biedt bonds- tcach Wim Koevermans weinig perspectief. In de ijzige kou in Amsterdam -aakten de Nederlanders geen noment indruk. Het was dat de toegang gratis was, anders had- oen de bezoekers zich zeker be lecht gevoeld. Beeerste helft was waardeloos, beide kanten. De talrijke prominenten onder de toe schouwers (onder anderen Hid- dink, Koeman, Van Basten, Al- berda en De Mos) werden er niet warm van. Het tweede deel was een stuk beter, maar vooral van Koreaanse zijde. Invaller Chun Soo Lee bleek een aardige spits, Seng Jun Son maakte het enige doelpunt. Oranje zette er bar weinig te genover. PSV'er Robben, ge start als linksvoor, maakte een goede indruk, maar steun kreeg hij nauwelijks. Ook Feyenoor- der Robin van Persie, de laatste tijd zo op dreef bij zijn club, viel na een redelijk begin ver terug toen hij na rust op rechts moest gaan spelen. ANP van onze sportredactie GUANGZHOU - Arie Haan beefl zijn debuut als bonds- I coach van het Chinese nationale voetbalelftal gevierd met een Jurrie het APELDOORN - i Koolhof wordt 1 nieuwe seizoen trainer /coach van AGOVV. De 43-jarige oud-internatio nal ondertekende gisteren wn contract voor twee jnar niet een optie voor een extra jaar. Koolhof is momenteel as sistent-trainer bij Em- ®en Vorig jaar was hij hoofdtrainer in de eredi visie bij De Graafschap. AGOVV, nu nog amateur club, speelt mogelijk vol gend seizoen betaald voetbal in de eerste divi- I sie. Pe Apeldoornse club, dit jaar getraind door Stan- '®y Menzo, doorstond een voorexamen met goed ge volg en mag daardoor een "centieaanvraag betaald voetbal indienen. ANP gelijkspel tegen wereldkampi oen Brazilië: 0-0. Het vriend schappelijke duel had plaats in Guangzhou. De Nederlandse trainer toonde zich tevreden. „Het resultaat is mooi en dit nieuwe elftal van China heeft een aardige wed strijd gespeeld. Het biedt per spectief voor de toekomst." Groot was de invloed van Haan nog niet geweest. Officials had den de selectie grotendeels sa mengesteld, aangezien de kan didaten voor de oud-trainer van onder meer Feyenoord voorna melijk onbekende grootheden waren. Ook op de wereldtitel strijd van de afgelopen zomer speelde China tegen Brazilië. Dat had een 4-0 nederlaag tot gevolg tegen de latere wereld kampioenen. Na de remise in Guangzhou, voor 50.000 toeschouwers, was enige relativeringsvermogen aan de kant van China wel op zijn plaats. Brazilië ging be paald niet voluit. Gevolg van de jetlag, volgens coach Parreira. „Pas in de loop van de tweede helft zijn we wat beter gaan spe len." De wereldkampioen speelde met bekende spelers als Ronal- do, Roberto Carlos, Ronaldinho en Cafu. Ronaldo was het dichtst bij een treffer. Hij zag doelman Liu Yunfei op het laat ste moment ingrijpen. De spits van Reald Madrid viel later ge blesseerd uit. RTR door Cilya van der Kooy MUIDERBERG - Richard Kra jicek en zijn Australische coach Rohan Goetzke hebben hun sa menwerking na ruim twaalf jaar beëindigd. Wegens de lang durige elleboogblessure van de tennisser hebben beiden een moeilijke periode achter de rug. Na de nieuwe problemen aan de elleboog bij het toernooi in Mi laan besloot het tweetal uit el kaar te gaan. „De afgelopen tweeënhalf jaar waren zwaar voor mijmaar ook voor Rohan", licht Krajicek op zijn website toe. „Aan het einde van vorig jaar hebben we hard gewerkt om klaar te zijn voor 2003. Maar na de problemen met mijn elleboog in Milaan, hebben we besloten dat het heel moeilijk is om door te gaan als BERLICUM - De opening van het Nederlandse mountain bike-seizoen staat dit jaar in het teken van een bijzondere ren tree. Oud-profrenner Gert-Jan Theunisse maakt op zondag 9 maart tijdens de Empella MTB Trophy in Berlicum zijn come back. De inmiddels 40-jarige The unisse beëindigde halverwege de jaren 90 zijn carrière. Nood gedwongen door blessureleed en een zware valpartij. De oud winnaar van de bolletjestrui in de Tour de France richtte zich vervolgens op een baan als ma nager van een mountainbike team. Theunisse, die tussentijds spo radisch op de mountainbike verscheen bij wedstrijden, heeft zich vanuit zijn huidige thuis basis Mallorca voorbereid op een structurele deelname in het nieuwe seizoen. GPD ARMA Dl TAGGIA - Bram de Groot heeft de eerste etappe van de Ronde van de Middellandse Zee gewonnen. De wielerrit over 112 kilometer ging van Taggia naar Arma di Taggia. De Groot start vandaag in de leiderstrui. Dan rijdt het pelo ton van Menton naar Le Cannet met twee beklimmingen van eerste categorie. AFP we steeds moeten stoppen en opnieuw beginnen door een blessure. We zijn tot de conclu sie gekomen dat het beter is ie der onze eigen weg te gaan." Krajicek wil zijn coach niet lan ger in de weg staan. „Hij moet andere kansen kunnen benutten als hij die krijgt. Hij kan nu een beslissing nemen zonder dat hij zich zorgen over mij hoeft te ma ken. In deze fase van mijn carri ère kan ik daar vrede mee heb ben." Krajicek, die door de elleboog blessure vorige week het Davis- cupduelmet Zwitserland miste, is niet van plan met een andere coach aan de slag te gaan. Ge zien de ervaring die hij heeft op gedaan en het advies dat hij van Goetzke heeft gekregen, gelooft hij dat hij het in zijn eentje kan. „Alleen als ik voel dat het niet werkt, zal ik naar een andere oplossing zoeken. Als Goetzke besluit met een ander aan de slag te gaan, kan ik alleen maar zeggen dat die speler heel geluk kig kan zijn." Goetzke heeft nog geen duide lijke plannen voor de toekomst „Ik zal wel zien wat er op mijn pad komt", aldus de Australiër. „Ik wil benadrukken dat mijn vriendschap absoluut zal blij ven bestaan. De afgelopen twee jaar zijn niet makkelijk ge weest, maar als zijn lijf gezond is, is Richard nog altijd een van de beste spelers. Ik hoop dat hij dat kan laten zien." ANP BARCELONA - Joan Gaspart is gisteravond met onmiddellijke ingang afgetreden als voorzitter van FC Barcelona. De veel bekritiseerde preses van de Catalaanse topclub, die fi nancieel en sportief in proble men verkeert, had eerder aange kondigd zijn functie met ingang van 1 maart ter beschikking te stellen tijdens een vervroegde algemene ledenvergadering. Na een drie uur durend meeting, opnieuw stormachtig verlopen, hield Gaspart het voor gezien. „Ik vertrek nu, omdat dat het beste is dan ik nog voor de club kan doen", zei hij met een zuur gezicht. Volgens een onderzoek van de sportkrant Mundo Deportivo was 73 procent van de suppor ters er een voorstander van dat Gaspart onmiddellijk zijn bie zen zou pakken. AFP vjjpnrwe sportredactie pjyON - De Uefa gaat in het Europese topvoetbal de regels van de verlenging veranderen. In plaats van de golden goal komt er een silver goal. get verschil is dat na het ma- ken van een dergelijke goal de wedstrijd niet meteen is afge lopen. Bij de zogenoemde zil veren treffer wordt in elk geval de helft waarin die is gemaakt nog uitgespeeld. De nieuwe aanpak gaat in bij de knock-out ronde van de Champions League, volgend seizoen. Ook wordt die van toe passing bij de eindronde van de strijd om de Europese titel, in 2004 in Portugal. De beslissing werd genomen bij een vergade ring van het European Club Forum, een collega van 102 Eu ropese clubs, in de hoofdkwar tieren van de Uefa in Lyon. De nieuwe regels zouden sportie ver zijn, bovendien minder agressie bij de fans opwekken. Het is in zekere zin dus ook bedoeld als veiligheidsmaatre gel. RTR foto Arko Datta/RTR Daan van Bunje, die hier wordt uitgebowld door Javagal Srinath, liet zien in grote vorm te verkeren. Cricketteam laat India flink schrikken door Norbert Kleinherenbrink PAARL - Het Nederlands cricketelflal heeft in zijn eerste wedstrijd van het wereldkam pioenschap tegen India veel indruk ge maakt. Het uitstekende veldwerk in het Zuid-Afrikaanse Paarl, met bowler Tim de Leede (4 voor 35) als uitblinker, was even wel niet voldoende om de Aziatische groot macht te verrassen: 204 runs tegen 136. Openingsbatsman Daan van Bunje stak met 62 runs in 116 ballen in grote vorm. Hans Mulder, de teammanager van Oranje, liet voor de wedstrijd geen twijfel bestaan over de verwachting. „De kans dat wij win nen is even groot als de kans dat het voetbal team van India ons Nederlands elftal ver slaat", zei hij. Het Nederlands amateurteam liet India, na Australië en Pakistan de derde favoriet bij het WK, niettemin flink schrikken. Na een gewonnen toss trok de wereldkampioen van 1983 opgewekt naar de wickets om een monsterscore van ruim 400 runs neer te zet ten. De geconcentreerde bowlers en fielders van Oranje lieten zich echter niet als ballen- jongens gebruiken. De gereputeerde bat- tingside van India stond bijna 50 overs lang onder druk. Dankzij het uitgekiende bow len van De Leede, Edgar Schiferli (0/49 in 10 overs), Lefebvre (1/27 in 9), Feiko Klop penburg (1/40 in 10) en AdeelRaja(2/47 in 9 zat een hoog totaal er geen moment in en vielen de wickets regelmatig. De Neder landse aanval kreeg goede ondersteuning van de fielders, onder wie Bas Zuiderent (een vangbal met duik) en wicketkeeper Je roen Smits (twee 'catches')- Twee batslieden van India gingen doorsnel ingrijpen van het Nederlandse veld run out. Met een score van 52 was Sachin Tendulkar de beste batsman bij India. De Aziatische vedette, die alleen al ruim 20 miljoen euro per jaar verdient met commerciële activitei ten, passeerde daarmee het record van de Pakistaan Javed Miandad, die op 1083 WK- runs bleef steken. Tendulkar (29) kwam gis teren in Paarl op 1111 runs en zal de komen de weken zijn recordtotaal ongetwijfeld nog flink opvijzelen. Aan bat was Oranje niet opgewassen tegen de Indiase aanval, waarin fastbowler Sri nath al met zijn vierde bal het wicket van Kloppenburg inrekende. Het was zijn 300e slachtoffer in eendaagse wedstrijden. Na de 'duck' van de openingsbatsman van Rood Wit bleven ook Sussex-speler Zuiderent, de enige profcrickter van Nederland, en De Leede op nul runs steken. Alleen Daan van Bunge, de nummer twee van de battinglijst, bood langdurige tegen stand. De VCC-speler, tevens lid van de jeugdploeg van de befaamde MCC in Enge land, behaalde met 62 runs een fraaie score. Vlak voor het einde van de wedstrijd ging hij bowled Ook Schiferli (13) en nummer tien Smits (26) belandden nog in de dubbele cijfers. Het geweld van Srinath (4/30) en met name Anil Kumble, die onder meer drie wickets nam in vier overs en uitkwam op 4/32, was Oranje te veel. Op 136 was het gebeurd na een wedstrijd waarin Nederland veel res pect afdwong. Zondag wacht in het Zuid- Afrikaanse Buffalo Park, East Londen, op nieuw een loodzware tegenstander: Enge land. ANP jjnnr Anton Lippold AMSTERDAM - Tijdens een ge slaagde laatste test voor het be langrijke kwalificatieduel met Tsjechië handhaafde het Neder lands elftal gisteravond tegen Argentinië (1-0) voor de achtste iicerop rij de ongeslagen status onder bondscoach Dick Advo- caat. Dankzij een prachtige treffer •3 invaller Giovanni van Bronckhorst begint Oranje op 19 maart met zelfvertrouwen jan de enige overgebleven con current voor de groepszege in de EK-voorronde. In hun gezamenlijke jacht op eerherstel deed Nederland net lis Argentinië vooral met indi viduele acties aan klantenbin ding. Smaakmaker aan Neder- imdse zijde waren Clarence Seedorf en Edgar Davids. Sinds «beide vrienden op de flanken roeien, hoor je niemand meer Magen over het gebrek aan goe de buitenspelers. Bondscoach Dick Advocaat kan het zich zelfs permitteren om een ge waardeerde vleugelspits als Mare Overmars voorlopig naar de wachtkamer te verwijzen. Snelle counter Maar Seedorf en Davids het pu bliek vermaakten met mooie ac ties aan de zijkant van het veld iderscheidde Argentinië zich in de persoon van Pablo Aimar en Ariel Ortega vooral in de snelle counter. De vele individu ele hoogstandjes maskeerden echter niet de problemen die beide ploegen kennen. Argentinië heeft net als tijdens het WK moeite met scoren. Ook na een goede serie met zeven overwinningen en een gelij kspel wacht bondscoach Advocaat nog werk. Zo zijn Ruud van Ni- stelrooy en Patrick Kluivert spitsen van wereldfaam. Toen ze in het voorjaar van 2000 voor het eerst gezamenlijk acteerden in het oranje leek een droomduo geboren. De samenwerking ver liep echter opnieuw stroef. Makaay Kluivert, niet in zijn beste vorm, kreeg in de eerste helft twee uit stekende mogelijkheden om zich naast Dennis Bergkamp aan kop van de ranglijst pro- duktiefste internationals aller tijden te vestigen. Beide geval len was Van Nistelrooy niet de aangever. Kluivert miste op aangeven van Seedorf en Da vids. Op verzoek van manager Alex Ferguson van Manchester United kreeg Van Nistelrooy in de tweede helft rust. Zijn ver vanger Roy Makaay kon zoals zo vaak als international niet bewijzen waarom hij de topsco- rerslijst van Spanje aanvoert. Geholpen door nonchalant af werken van vooral Gustavo Lo pez bleef Oranje ook verdedi gend overeind. Het neemt niet weg dat opnieuw duidelijk werd dat het Nederlands elftal wel heel schaars in zijn verdedigers zit. Daarbij is het te hopen dat Edwin van der Sar snel weer fit is. Ronald Waterreus bleek net als bij PSV kwetsbaar bij weg draaiende voorzetten. Dat Nederland de laatste test voor het duel met Tsjechië uit eindelijk beëindigde met een ze ge lag niet aan Kluivert. Net als in de eerste helft miste de veel geprezen international ook na de hervatting twee goede moge lijkheden. Onbegrijpelijk was dat het aanvankelijk op de deu nen van dweilbandjes swingen de publiek het gelijke spel van Oranje waardeerde met fluit- concertjes. Nu bij het schaatsen het Neder landse volksfeestje wordt be loond met veel eremetaal ver wacht men kennelijk ook dat een avondje voetbal ook met een tegenstander als Argentinië ga rant staat voor een schuttersfes- tijn. Bij de winnende treffer sloeg de stemming snel om. Nederland-Argentinië 1-0 (0-0). 87. Van Bronckhorst 1-0. Scheidsrech ter: Nielsen (Den). Aantal toeschou wers: 40.090. Gele kaart: Samuel, Gustavo Lopez (Argentinië). Nederland: Waterreus; Ricksen, Frank de Boer, Stam (46. Reiziger) en Zenden; Seedorf, Van Bommel (70. Van Bronckhorst), Cocu (81. Bosvelt) en Davids; Kluivert en Van Nistelrooy (46. Makaay). Argentinië: Cavallero; Quiroga, Ayala, Samuel en Aimar; Ortega (63. Gallardo), Zanetti, Veron (75. Cambiasso), Sorin en Gustavo Lo pez (58. Saviola); Claudio Lopez (81. Solan). ANP Frank de Boer wint een kopduel van de Argentijn Walter Sa muel. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33