Navo nog steeds oneens over Irak Margarita haalt fel uit naar Oranjehuis c D7i Hoogste rechtscollege België opent weg vervolgen Sharon Neerschieten portier bestraft met acht jaar ?artij Bush dreigt met sancties Helft Nederlanders noemt VS grootste bedreiging NA 15 FEBRUARI HEEFT U MISSCJIIEN WEL HÉÉL VEEL SPIJT...! Laagje rijp kleurt takken wit Hard-gïazen deuren Dioxine-affaire breidt zich uit Normen in Zeeland Van Bronckhorst matchwinnaar Wegpiraten op herexamen <2> w' Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Advertentie) 1 2° £-3- 04 Zonnig Zonnig winterweer. Middagtemperaturen rond 2 graden bij een meest matige oostenwind, 246e jaargang no. 37 donderdag 13 februari 2003 los nummer 1,10 Yflnnn7ft redactie buitenland BRUSSEL - Het is de jlavo-lidstaten niet ge lukt overeenstemming te bereiken over de kwestie- Irak. Voor de vijfde keer in twee dagen gingen de Kavo-ambassadeurs on- n^s «rrichterzake uiteen. Ook gisteravond kon er geen doorbraak worden end!) geforceerd. favo-secretaris-generaal Ro- bertson legde eerder op de dag iiediplomaten van de negentien lidstaten een compromis voor waarin alleen werd gesproken over de kwestie-Turkije. Ter 'rinj i verdediging van dat land zou- den alleen Patriot-raketten, Awacs-radarvliegtuigen en an- van onze redactie binnenland re1^ HILVERSUM - Bijna de helft van de Nederlanders (46 procent) vindt Amerika een grotere bedreiging voor de wereldvrede dan Irak olNoord-Korea. Dit concludeerde Maurice de Hond gisteren in een onderzoek voor SBS6. Ineen ander onderzoek dat door Intomart werd uitgevoerd voor ac- ualiteitenrubriek Netwerk gaf 39 procent van de ondervraagde en-Nederlanders aan dat de VS de grootste bedreiging voor de wereld se vrede vormt. Irak volgt met 36 procent, slechts 7 procent noemde vol* foord-Korea. ANP erd:" ti-nucleaire, biologische en che mische eenheden naar het buur land van Irak gestuurd worden. In Robertsons tussenvoorstel zou de eis voor het vervangen van Amerikaanse militairen op de Balkan door West-Europese, zodat de Amerikanen ingezet kunnen worden tegen Irak, niet terug te vinden zijn. Ook de vraag om meer veiligheids maatregelen rond Amerikaanse bases in Europa zou volgens di plomaten zijn geschrapt. Frankrijk, Duitsland en België bleven echter dwarsliggen bij de vraag of militaire planning voor het beschermen van Tur kije in het geval van een oorlog tegen Irak nu al moet beginnen. De drie blijven van mening dat zo'n besluit het 'oorlogsdenken' zou versterken. Ze wachten lie ver op het rapport dat de chef van de VN-wapeninspecteurs Blix morgen presenteert. door Hans Jacobs en Bernice Breure DEN HAAG - Prinses Marga rita voelt zich bedrogen, ge schoffeerd en vernederd door dc rest van de koninklijke fa milie. In een interview met weekblad HP/De Tijd haalt de dochter van prinses Irene en petekind van koningin Bea trix, samen met haar echtge noot Edwin de Roy van Zuydewijn hard uit naar de Oranjes ..Er is geprobeerd om dat wat mij gelukkig maakt, kapot te maken", zegt Margarita over de 'onbehoorlijke' en moge lijk 'onwettige' tegenwerking die zij voor haar huwelijk met De Roy van Zuydewijn onder vond. Margarita zou de hulp hebben ingeroepen van toen malig premier Kok en konin gin Beatrix om een einde te maken aan het 'getreiter' in de familie. Aan die roep is geen gehoor gegeven. Dat is voor het stel reden om nu een boek je open te doen over de con flicten. Ook in het Duitse weekblad Stern doet ze haar verhaal. Het paar vertelt dat Margari ta's vader, prins Carlos Hugo, de beschikking had over een dossier van de Sociale Dienst over De Roy van Zuydewijn. Op basis van een aantekening in deze papieren is gesugge reerd dat Edwin homoseksu- wl was en hiv-drager. Zijn Prinses Margarita en haar man Edwin de Roy van Zuy dewijn. foto Robert Vos/ANP schoonvader verweet hem te hebben gelogen over zijn an tecedenten. De Roy van Zuy dewijn vermoedt dat Carlos Hugo op onwettige wijze aan het dossier kwam. Het misverstand over het dos sier is volgens het stel simpel te verklaren; De Roy van Zuy dewijn werkte in het verleden als vrijwilliger met aids-pati- enten. Ooit miste hij hierdoor een afspraak bij de Sociale Dienst, daar is toen een aante kening van gemaakt. Zwartmakerij Margarita en Edwin schetsen een beeld van zwartmakerij, vernederende en pesterige op merkingen van familieleden én hofhouding. Bij hun huwe lijk in september 2001 in het Franse Auch ontbrak vrijwel de gehele familie. Het paar liet vervolgens zelf verstek gaan bij het huwelijk van Willem- Alexander en Maxima en bij de uitvaart van prins Claus. Bij Paleis Noordeinde lag hun rouwkrans apart van die van de familieleden. Margarita verhaalt over een kattebelletje van de koningin, die haar nichtje op haar 21ste liet weten zichzelf niet meer als haar peettante te beschou wen. „Het kwam hard aan. Zeker omdat zo'n emotionele band met zo'n kort briefje werd beëindigd." Overigens komt Irene als ouder ook niet bijzonder warm over in het verhaal. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) liet gisteravond in een verklaring namens de familie van Margarita weten de re cente medewerking van de prinses aan een serie week bladartikelen te betreuren. De familie herkent zich niet in het beeld dat in de artikelen wordt opgeroepen. 'Uit liefde voor prinses Margarita be perkt de familie zich tot deze reactie', aldus de verklaring. In een toelichting zei direc teur Brouwers van de RVD dat met 'de familie' wordt be doeld, '..haar vader, haar moeder, haar broers, zus en de totale Nederlandse koninklij ke familie." GPD Advertentie In onze showroom staan nog een aantal prachtige showroomopstellingen inclusief apparatuur en toebehoren mogen. Na zaterdag 15 februari wordt gestart met het afbreken van elke niet verkochte opstelling om plaats te maken voor de allernieuwste opstellingen. Uw kans op een, mooie, complete keuken voor een waanzinnig lage prijs is dan voorgoed voorbij. Kom dus snel, want WEG WEG! huéert tl één ktiktii, éulttné ci één Idetéi •0232380 VOOR ONZE BROCHURE OF KIJK OP INTERNET WWW.KEUKENMAXX.NL Washington is furieus over de Duitse, Franse en Belgische houding binnen de Navo. Con servatieve parlementariërs wil len Frankrijk en Duitsland straffen voor hun verzet tegen de Irak-politiek van Washing ton. Republikeinen pleitten voor economische sancties te gen Parijs en voor de terugtrek king van troepen uit Duitsland. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Powell, waarschuwde gisteren de Ver enigde Naties nog maar eens dat zij overbodig dreigen te worden als ze geen actie ondernemen om Irak te dwingen tot ontwape ning. „De Verenigde Staten zijn bereid een coalitie onder auspi ciën van de Verenigde Naties te leiden, of, als de VN niet willen handelen en zich irrelevant to nen, een coalitie van degenen die wel willen handelen." De Britse premier Blair, de trouwste Amerikaanse bondge noot, gelooft ondanks het felle verzet van Frankrijk en Duits land nog steeds in de mogelijk heid dat de Veiligheidsraad een tweede resolutie aanneemt die het gebruik van geweld tegen Irak toestaat. ANP/DPA/RTR pagina 3: kwestie-lrak geen hinderpaal formatie pagina 4: crisis is prestigekwestie - De Villepin speelt hoofdrol - Poetin tussen VS en Europa pagina 5: Londen vreest aanslag - Bagdad lacht om Osama - Israëliërs klaar om te vluchten door Ron Magnée RITTHEM - Een flinterdun laagje rijp kleurde het Zeeuwse landschap gisteren prachtig wit, zoals hier op de Middelburgse Schroeweg. Mist, veel water en lage temperaturen. Dat zijn de harde voorwaarden voor rijp, legt de Ritthemse weerman Jos Broeke uit. „De temperatuur schommelde zo rond de min twee graden. Water druppels raken bij die temperatuur, zoals we dat noemen, onderkoeld. Zodra ze met iets in aanra king komen, gras of een boom, hechten de kleine van onze redactie buitenland BRUSSEL - België kan de Isra ëlische regeringsleider Sharon na diens aftreden vervolgen we gens genocide. Als premier ge niet hij echter onschendbaar heid, aldus het besluit van het Belgische Hof van Cassatie gis teren. Met de uitspraak maakt het hoogste beroepscollege van het land duidelijk dat de Belgische justitie wel degelijk personen over de hele wereld voor volke renmoord kan vervolgen. Het hof haalde eer streep door een eerder arrest dat de toepassing van de genocidewet beperkte tot verdachten die zich op Bel gisch grondgebied bevinden. Een groep Palestijnen die de massaslachting van 1982 in de vluchtelingenkampen Sabra en Sjatila hebben overleefd, had vorig jaar een aanklacht inge diend tegen Sharon. Zij be schouwen hem als toenmalig minister van Defensie eindver antwoordelijk voor deze bloed baden in Libanon. Het Israëli sche leger controleerde destijds een deel van het land, waaron der de hoofdstad Beiroet. Het Advertentie VakkuMjiq ylflaaÖt /y\ Glashandel \X/ MELIESTE Bezoek onze showroom! liet door Israël gesteunde chris telijke militieleden de kampen binnen, waar zij tussen de 800 en 3500 Palestijnen doodden. Een Israëlische commissie oor deelde in 1983 dat Sharon indi rect verantwoordelijk was voor de dood van de Palestijnen, maar de minister werd niet ver volgd. Sharon moest toen wel aftreden. De uitspraak van de Belgische justitie kan de relatie tussen België en Israël grote schade toebrengen. Dat zei het hoofd Europese zaken Shek van het Is raëlische ministerie van Buiten landse Zaken na afloop voor het gerechtsgebouw in Brussel. „Voor ons is elke vervolging van een Israëliër, of het nu de pre mier is of niet, problematisch", aldus Shek. Uit protest tegen de uitspraak heeft Israël zijn ambassadeur in Brussel teruggeroepen. 'Voor beraadslaging' luidt de diplo matieke formulering van Jeru zalem. Minister Netanyahu van Buitenlandse Zaken zal de Bel gische ambassadeur in Israël op het matje roepen. „Dit besluit is Advertentie Deeltijdaanbod voor volwassenen: Hefpcrxle Weiajn, niveau 2 (één Jaar) Sociaal Pedagogisch Werker. niveau 3 (twee jaar) Praktijkopleider, niveau 4+ (één jaar) Informeer uzelf over opleidingen voor Sociaal Juridisch Medewerker en administratieve beroepen tijdens de open dagen van 14 en 15 februari a.s. (locatie Dreesstraat te Vüssfngen). NB: Individuele leertrajecten én maatwerk. Veehouders zijn er heel ongelukkig mee dat ze op nieuw ondeugdelijk voer hebben aangeleverd ge kregen. De affaire rond het met dioxine besmet voer breidt zich uit. Er is meer verdacht materiaal aangeleverd dan eerder werd aan- O genomen. Het op de juiste wijze le ren nuttigen van een bolus kan het begin zijn van ver betering van het normbe sef in Zeeland. Het is ei genlijk zo eenvoudig: hanteer het bijgeleverde papieren servetje op de juiste manier. Dat voor komt hardnekkige vlek ken, die zich tot in de ondermode een weg banen. Het Nederlands elftal heeft gisteravond in Am sterdam de vriendschap pelijke wedstrijd tegen Argentinië met 1-0 ge wonnen Matchwinnaar was invaller Giovanni van Bronckhorst. Hij scoorde in de 87e minuut. Het was de achtste wedstrijd van Oranje onder coach Dick Advocaat. Daarvan won het Nederlands elftal er zeven en speelde het een keer ge- lijk. - varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 6 en 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; econo mie: 17 en 19; sport: 21 en 23 ijskristallen zich daaraan vast. Zo ontstaat rijp." Het natuurverschijnsel doet zich niet vaak voor. „Zodra er een oostenwind waait, houdt het op. Rijp op gras zie je wel vaak. Maar rijp zoals giste ren, komt hooguit enkele keren per jaar voor. Doorgaans blijft de witte glanslaag beperkt tot een paar dagen. Zodra de temperatuur stijgt, ver dwijnt de rijp. „Maar ik kan me ook de winter van 1959 nog herinneren. Toen hadden we wekenlang mist, aan één stuk door. Zo ontstond een dikke rij- plaag, waardoor de bomen loodzwaar werden. foto Ruben Oreel een schandaal en het autoriseert terreur en helpt degenen niet die terrorisme bestrijden. België kwetst niet alleen Israël, maai de hele vrije wereld en Israël zal daar streng op reageren", zei Netanyahu. RTR/ANP HEERLEN - Vijfendertig weg piraten, die in Zuid-Limburg door medeweggebruikers zijn betrapt, moeten opnieuw rij examen doen. Als de automobi listen zakken, dan raken zij hun ri jbewijs kwijt. Dat is het resultaat van het Meldpunt Agressief Rijgedrag van de politie dat nu een jaar be staat. Weggebruikers kunnen op nummer 0900-8844 de kente kens doorgeven van agressieve rijders. Het systeem bestaat op dit moment alleen nog in Lim burg, maar het ministerie van Verkeer en Waterstaat over weegt de instelling van een lan delijk meldpunt. GPD door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 28-jarige man uit Vlissingen veroordeeld tot acht jaar cel voor het neerschieten van een portier. Aan het slachtoffer moet hij 7500 euro schadever goeding betalen. De portier van café Nationaal in Vlissingen raakte 20 oktober vorig jaar levensgevaarlijk ge wond toen de dader met een pis tool van dichtbij een kogel af vuurde. Aan het schietincident ging een bedreiging van een vrouw in ca fé Nationaal vooraf. Getuigen hadden gezien dat de verdachte een wapen bij zich had. De por tier werd erbij geroepen en ver zocht de man mee te gaan naar een detectiepoort. Bij de contro le ging het alarm af, waarna de Vlissinger op straat werd gezet. Buiten bleef hij problemen zoe ken, Er ontstond een woorden wisseling met de portier, waar na de man naar het wapen greep. Getuigen zagen hem op anderhalve meter afstand de portier neerschieten. Het slachtoffer werd in kritieke toe stand afgevoerd naar een zie kenhuis in Antwerpen. Hij over leefde op 't nippertje de aanslag. De dader is geen onbekende van Justitie. Zo heeft hij een aantal jaren gevangenisstraf uitgeze ten voor de overval op Jan Raas en zijn familie (1995), voor een overval op een postkantoor en voor een groepsverkrachting van een zestienjarig meisje. Ook pleegde hij al op jonge leeftijd bankovervallen en recentelijk is hij nog veroordeeld voor een po ging tot zware mishandeling van twee meisjes in café Natio naal. Officier van Justitie R. Jeuken had twee weken geleden de maximale gevangenisstraf van twaalf j aa r tegen de Vlissin ger geëist. (Advertentie) voorletters: straat: postcode: plaats: noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekemng- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8 "713214"000002' i noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: j per maand met automatische incasso 20,50). i per kwartaal met automatische incasso 55,10). i per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1