Provincie staat voor strategische keuzes Wrakkenruiming begint Productschap bezorgd over kreeftenstand zeeland trouwpakken maand COS$MO Emani Moments FEBRUARI www.vanwesten.com/party 13 Zeeschip verliest container Agent mag twee jaar niet werken Man vrijgesproken van incest Stremmingen op Zeelandbrug Gewond bij ongeluk Drie jaar voor seksueel misbruik or Love Letters bruidegom Ziekenhuizen willen af van fusieverbod Tweetal bekent zinloos geweld Post gestolen van postbode Kruibeke volhardt in protest tegen ontpoldering Combinatie haalt 38 obstakels uit vaargeul VNG pleit voor wet spreiding banken Alle collecties 2003 binnen! i (by Peter van Holland) Meer info? donderdag 13 februari 2003 PAAL - Vaartuigen van Rijkswaterstaat en van de Antwerpse havendienst hebben gisteren op de Westerschelde ter hoogte van Zuid-Saeftinge de hele dag tevergeefs gezocht naar een zeecontainer, geladen met 25 ton papier. Die was s morgens in alle vroegte in het water terechtgekomen bij een aanvaring in dichte mist tussen het containei-schip MSC Edna en vracht schip Stoja. De Edna verloor twee containers. De ene viel in het water, de andere kwam terecht op het dek van de Stoja. Rijkswaterstaat zet vandaag de zoekactie naar de container voort. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de sonar aan boord van het vaartuig Lodijke. Vermoedelijk is de 'kist' al snel naar de bodem gezonken. Waterstaat wil direct na de lokalisering de container laten bergen. De 252 meter lange MSC Edna (Pa namese vlag) was afvarend naar zee, maar keerde direct na de aanvaring terug naar de haven van Antwerpen. De 193 meter lange Stoja (Libanese vlag) kreeg na een grondige inspectie toestemming door te varen naar de oorspronkelijke bestem ming: havenkaai 414. Beide schepen liepen slechts lichte schade op. MIDDELBURG - Een 37-jarige hoofdagent uit Hoogerheide mag twee jaar niet voor de politie werken. Dat besliste giste ren de rechtbank in Middelburg naar aanleiding van een frau dezaak tegen de man. De rechtbank achtte bewezen dat de Brabander in 2000 valsheid in geschrifte had gepleegd door opzettelijk verkeerde mutaties in het politiebestand te ver werken. Zo had hij in de strijd met de waarheid gemeld dat er in de gemeente Reimerswaal in de woning van een (criminele) kennis geen hennepkwekerij en geen wapen was aangetrof fen, waardoor hij het ambtsgeheim had geschonden. MIDDELBURG - Een 40-jarige man uit Goes is gisteren in Middelburg vrijgesproken van seksueel misbruik van zijn twee dochters. Wel achtte de rechtbank het bezit van kinder porno op zijn computer bewezen. Daarvoor werd de Goese- naar veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke gevange nisstraf en 240 uur taakstraf. ZIERIKZEE - De eerder aangekondigde stremmingen van de Zeelandbrug wegens onderhoudswerkzaamheden zijn gewij zigd. Aan de stremmingen is de nacht van dinsdag 4 op woens dag 5 maart toegevoegd. Eerder was al gemeld dat de brug in de nacht van maandag 3 op dinsdag 4 maart tussen 24.00 en 05.00 uur niet beschikbaar is voor verkeer. Eén van de strem mingen in april - die van maandag 14 op dinsdag 15 - is met drie uur verkort tot de periode tussen 24.00 en 02.00 uur. Aan spoedeisende hulpverlening wordt tijdens de stremmingen doorgang verleend. NOORDWELLE - Een 49-jarige automobiliste uit de ge meente Schouwen-Duiveland is dinsdag lichtgewond ge raakt bij een ongeluk op de N57 bij Noordwelle. De vrouw kwam in de berm terecht, probeerde te corrigeren, raakte de macht over het stuur kwijt en kwam op de verkeerde weghelft terecht. Daar botste de vrouw op een auto bestuurd door een 54-jarige Schouwen-Duivelander. Door de klap sloeg diens auto over de kop. De bestuurder bleef echter ongedeerd. De vrouw moest zich onder doktersbehandeling stellen. door Harmen van der Werf ZIERIKZEE - Het Product schap Vis is bezorgd over de kreeftenstand in de Ooster- schelde. De visserij druk dreigt te groot te worden. En eidragen- de kreeften worden 'regelmatig' schoongeborsteld en verkocht, hoewel dat verboden is. Kreef tenvisser J. van Westenbrugge uit Zierikzee is gegriefd door de kritiek. „We worden als vissers te kijk gezet." Het gaat goed met de kreeften- visserij in de Oosterschelde, er kent het Productschap Vis in een brief aan het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV), maar 'er zijn sig nalen' die zorgen baren. Die sig nalen komen, laat Product schap-medewerkster N. Steins weten, van kreeftenvissers. Ze noemt de vereniging De Zeeuw se Kreeft met enkele leden in Yerseke. „Het bestandsbeheer is in het geding." Ouders Van Westenbrugge heeft gele zen wat het Productschap heeft geschreven. „Met mij hebben ze niet gesproken." Dat er 'regel matig' eidragende kreeften worden verkocht, gaat er bij hem niet in. „Ouders slaan toch ook hun kinderen niet dood. Stropers kijken minder nauw, maar wij doen er alles aan om die van onze visvakken te hou den. Dat lukt ook aardig." Met de kreeftenstand in de Oos terschelde is het volgens de Zie- rikzeeënaar zeker niet slecht gesteld. „Ik hou dat zelf bij. Vo rig seizoen heb ik zes, zeven pro cent meer kleine kreeften ge vangen én teruggezet. Ook de volwassen stand groeit nog." Steins van het Productschap vreest dat daaraan een einde kan komen, als het ministerie van LNV het nieuwe beleidsbe sluit vaste vistuigen (fuiken en kreeftenkorven) ongewijzigd invoert. „Vissers die nu alleen met fuiken mogen werken, kun nen dan ook met kreeftenkorven aan de slag gaan. En er zijn nog sleepnetvissers die kreeften vangen." Het laatste wordt door Van Wes tenbrugge erkend. Sommigen vangen zelfs vrij veel kreeften. Maar dat straks meer vissers kreeftenkorven mogen zetten, klopt naar zijn mening niet. „Ik heb dat vaker gehoordmaar dat berust op een misverstand." Het Productschap Vis pleit er desalniettemin voor de kreef tenvisserij in de Oosterschelde beter te reguleren door visvak ken voor kreeftenvissers aan te wijzen. En het gebruik van kreeftenkorven moet voorbe houden blijven aan de huidige kreeftenvissers. „Er is geen reden voor paniek", stelt secretaris H. van Geesber- gen van de Zeeuwse visserijver- eniging Zevibel, „maar wij vin den met het Productschap dat de financieel interessante kreef tenvisserij heel goed gevolgd moet blijven worden." OOSTBURG - Een 40-ja- rige man uit Groede is gis teren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een cel straf van drie jaar omdat hij zijn twee dochters sek sueel heeft misbruikt. De opgelegde straf is even hoog als de eis van de ad vocaat-generaal bij het Haagse gerechtshof. Door de rechtbank is Mid delburg was de man eveneens tot een gevange nisstraf van drie jaar ver oordeeld. De Groedenaar ging in hoger beroep omdat hij zei onschuldig veroordeeld te zijn. Bij het gerechtshof legden de twee dochters, die nu zestien en vijftien jaar zijn sterk overeenko mende verklaringen af over het seksuele mis bruik. De vader vergreep zich tussen 1998 en kerst mis 2000 regelmatig aan zijn dochters. Met zijn oudste dochter had hij seksuele gemeenschap op de slaapkamer en in de auto op een afgelegen weg. Advertentie DEN HAAG - Het landelijk ver bod op fusies en concentraties van ziekenhuizen moet worden opgeheven. Ziekenhuizen en provinciebesturen willen zelf de spreiding van ziekenhuiszorg in de dunbevolkte regio's regelen. Ongeveer 480.000 Nederlan ders kunnen niet binnen de norm van 45 minuten naar een ziekenhuis rijden. Dit schrijven de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) en het Interprovinciaal Overleg (IPO) in een voorstel aan minister De Geus van Volksgezondheid. De tijdelijke stop ('stand still') op fusies en concentraties van ziekenhuizen geldt sinds 2001. De 'stand still' is het gevolg van wantrouwen in de landelijke politiek over het maatschappe lijke handelen van ziekenhuis directies. Die zouden te veel op economische rentabiliteit letten en niet op de bereikbaarheid voor de burger. De NVZ en IPO geven in hun rapport toe dat dit in het verleden is voorgekomen. De NVZ en het IPO willen de problemen nu zelf aanpakken. Zij willen een wetenschappelij ke onderbouwing van de minis teriële norm voor de bereik baarheid van een volwaardig ziekenhuis die nu op 45 minuten ligt. Die norm van drie kwartier wordt nu overschreden op de Waddeneilanden, op het Schou wen-Duiveland en in delen van Groningen en Friesland.GPD De eerste vangst van de grote grijper valt wat tegen. foto Mechteld Jansen door Maurits Sep MIDDELBURG - Behoud van de groenblauwe oase, met een bescheiden groei van bevolking en bedrijvigheid. Dat is de visie van Zeeland op de toekomst, zo als anderhalf jaar geleden vast gesteld na het Zeelanddebat. Het provinciebestuur staat nu voor de opdracht een aantal scherpere keuzes te maken. De hoofdlijnen van de strategi sche visie die uit het Zeelandde bat met de bevolking vloeiden, waren niet verrassend. Het ka rakter van de provincie mag niet verloren gaan; rust en ruimte zijn de krachten van Zeeland; nieuwe ontwikkelingen mogen GOES-Een 17-jarige jongen uit de gemeente Reimerswaal en een 16-jarige jongen uit Yerseke zijn gisterochtend aangehou den voor mishandeling. De jongens hebben bekend dat ze op maandag 6 januari een 14-jarige jongen uit de gemeen te Reimerswaal op het Stations plein in Goes hebben mishan deld. De jongen werd door hen zonder aanleiding geschopt en geslagen. daar niets aan veranderen; in wonertal en werkgelegenheid mogen slechts bescheiden toe nemen. Na de verkiezingen voor Pro vinciale Staten op 11 maart moet het nieuwe provinciebe stuur die hoofdlijnen verder uit werken. Daarbij spelen tien vragen een rol. Moet de provin cie sturen waar bedrijven zich mogen vestigen of alleen zorgen dat er ruimte is? Mag de land bouw uitbreiden en vernieu wen, of moet de boer een platte landsondernemer worden met wat extra taken als natuurbe heerder en recreatieonderne mer? Zulke dilemma's zijn er ook in de visserij (vernieuwing?), na tuur en landschap (taak van de overheid of samenwerking met marktpartijen?), de recreatie (investeren in watersport?), leefbaarheid van de dorpen (taak van provincie of gemeen ten?) en openbaar vervoer (mee betalen aan de kwaliteitsverbe tering?). Sociale veiligheid is een ander lastig thema. De vraag is bijvoorbeeld of in alle beslissingen die de provincie neemt, de sociale veiligheid een rol moet spelen. Een gevoelig onderwerp van de laatste tijd is de ziekenhuiszorg. Het provinciebestuur kan de zorg niet regelen, maar wel on dersteunen en stimuleren, luidt de ene optie. De andere is: plan nen opstellen voor spreiding en capaciteit van de zorgvoorzie ningen en het daar bij laten. Jongeren Het Zeelanddebat leidde tot een intensief contact met de Zeeuws bevolking. De provincie wil dat vasthouden. Dit tiende vraag stuk valt uiteen in twee kwes ties: wanneer wordt de samenle ving bij het beleid betrokken? En specifieker: hoe worden jon geren erbij betrokken? De pro jectcommissie strategische visie spoort iedereen aan over deze vraagstukken commentaar te geven en de politieke partijen te bevragen over hun standpun ten Op 11 maart zijn de Staten verkiezingen. De uitslag daar van bepaalt welke partijen het provinciebestuur gaan vormen. GOES - Een postbode in Goes is gistermiddag op de Merellaan in Goes bestolen van een bundel post. De postbode had rond half een zijn fiets weggezet om post te bezorgen. Toen hij kort daarop terugkwam bij zijn fiets, merkte hij dat een bundel post uit zijn fietstas was weggenomen. KRUIBEKE - Voor de vijfde lieer in nauwelijks een maand ajn honderden inwoners van Scheldegemeente Kruibeke de straat opgetrokken. Ze protesteerden aanvankelijk alleen tegen de aanleg van een overstromingsgebied (potpol- der) van bijna 550 hectare bij Kruibeke, Bazel en Rupelmon- de. Dat gebied zou alleen bij ex- Ireem hoge waterstanden on derlopen. Nu echter blijkt dat de Vlaamse overheid de helft van de polder wil aanwijzen als gebied met gereduceerd getij. Het betekent dat dat deel van de polder bij ieder hoog tij onder water loopt, En dat pikken de Kruibekenaren niet. De plannen voor de aanleg van een gebied met gereduceerd ge tij (GGG) lekten maandag uit en leidden gisteravond tot de zo veelste protestactie. Er namen z0'n tweehonderd verontruste Kruibekenaren aan deel. Een veel gehoorde kreet tijdens de actie: 'Kruibeke een tweede Saeftinge, nee!'. Burgemeester A. Denert, sinds jaar en dag fel tegenstander van de aanleg van de potpolders op zijn grondgebied, constateerde dat de plannen vergaande ge volgen hebben voor alle moge lijke ontwikkelingen in het ge bied tussen de ringdijk en de woonkern. Een aantal gebouwen, zoals een jongerenontmoetingscentrum èa een kantine van de water sportvereniging moeten worden gesloopt. Deaanleg van de potpolder gaat overigens gewoon door.Vlaams minister Vera Dua van Leefmi lieu heeft een 'wateroffensief aangekondigd in de strijd tegen de steeds terugkerende water overlast in Vlaanderen. In die strijd past de aanleg van veel meer potpolders dan waarvan lot voor kort werd uitgegaan. De minister neemt de protesten van de betrokken bewoners voor lief; ze heeft geen andere keuze. „Anders loopt straks heel Antwerpen onder." Eind vorig jaar al trok ze 15 miljoen euro extra uit voor de uitbrei ding van het aantal potpolders richting Antwerpen. DEN HAAG - De Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) is voorstander van een wettelijke regeling om een goede spreiding en bereikbaarheid van bankdiensten af te dwingen, zoals de PvdA heeft voorgesteld. De diensten van banken kunnen, stelt de VNG voor, gecombineerd worden met andere vormen van dienstverlening, bijvoorbeeld van gemeenten, apotheken en winkels. Minister Hoogervorst van Fi nanciën voelt niets voor wetgeving. Volgens de Nederlandse Vereni ging" van Banken (NVB) is dat ook niet nodig. De Postbank is van plan tot 2005 minstens vierhonderd geldservicepunten te openen in winkels in kleinere dorpen. ABN/Amro heeft met de ouderenbond Anbo een servicebus in gebruik genomen met een geldautomaat. De Rabobank gaat de komende vier jaar het aantal geldopname-pun ten uitbreiden van 2.400 naar 4.000. En de Regio Bank, een dochter van ING Bank, heeft aangekondigd circa 250 kantoren te openen in veelal dunner bevolkte gebiedenDe Tweede Kamer praat vandaag opnieuw over de dienstverlening door banken naar aanleiding van de sluiting van veel bankfilialen en postagentschappen de laatste jaren. door Ben Jansen WALSOORDEN - De Combina tie Wrakkenruiming Wester schelde (CWW) is gisteren begonnen met de grootste verwijderingsoperatie van scheepsresten en andere obsta kels sinds de Tweede Wereld oorlog. Ter hoogte van Walsoorden hap te de dubbele bok Rambiz met een grote grijper de eerste stuk ken staal uit het wrak van een sleepschip. Het was een makke lijk begin van het karwei, waar bij in totaal 38 wrakken en an dere obstakels moeten worden opgeruimd. De resten van het sleepschip liggen op een stenen talud. Andere zullen eerst moe ten worden vrij gebaggerd. Het wrakkenregister van Rijks waterstaat verschaft geen dui delijkheid over de naam van het sleepschip waaraan de Neder lands/Vlaamse combinatie CWW is begonnen. Inwoners van Walsoorden weten evenwel dat het om de Astrid gaat die in 1945, kort na de beëindiging van de oorlog is gezonken. „Dat zou heel goed kunnen", zegt Piet van der Vlies, hoofdprojectlei der Wrakopruiming Wester- soms bij eerdere ruimingskar- weien. In 1998, 1999 en 2000 zijn al vijftien wrakken geruimd op drempels in de vaargeul en om ankerplaatsen in de Wester schelde. De verwijdering van de nu nog in de weg liggende obsta kels is in één opdracht aan CWW gegund. Het schoonmaakwerk wordt uitgevoerd in verband met de verdieping van de vaar route naar Antwerpen. De kos ten worden dan ook voor 90 pro cent door Vlaanderen betaald. Het ruimen van de 38 obstakels door CWW kost bij na 4 6 milj oen euro. Om niet voor verrassingen te komen staan, heeft Rijkswater staat de toestand van de wrak ken zo goed mogelijk in kaart gebracht. Daarbij is er onder meer op gelet of olie, munitie of chemicaliën aan boord zijn. Zo is op vijf plaatsen in het wrak van de Alan A. Dale in de Pas van Borssele geboord. Olie is daarbij niet naar boven geko men, wel een tandenborstel en tandpasta. Toch is Rijkswater staat er nog niet helemaal gerust op. Daarom moet CWW bij de berging van dit wrak en dat van vier andere schepen speciale maatregelen treffen om eventu ele vervuiling te voorkomen. Lastig Twee wrakken liggen op lastig passeerbare locaties: in de Bocht van Bath en in de Over loop van Hansweert. Voor de ruiming hiervan zijn afspraken gemaakt met de haven van Ant werpen. Er is gezocht naar data waarop het tij gunstig is én waarop het scheepvaartverkeer minder druk zal zijn. Zo kan de vertraging door het bergen zon der grote economische gevolgen voor Antwerpen blijven. «40 j Zuid- ^vnssingen Beveland Borssele Zeeuws- '^ScWÈ i.®*. Vlaanderen Kom NU kijken en passen voor je trouwpak bij de grootste mannenmode winkel in de regio schelde van Rijkswaterstaat Zeeland. „Bij de lokale bevol king zijn dat soort dingen vaak bekend. Omdat wij geen af doende bewijs hebben kunnen vinden voor de afkomst van het schip, houden wij het er formeel op dat het om een onbekend wrak gaat." Het begin van het ruimingswerk trok veel belangstelling van Nederlandse en Vlaamse jour nalisten en cameraploegen. Rijkswaterstaat had een com fortabele salonboot gecharterd om het gezelschap naar de plek van de werkzaamheden te ver voeren. Tientallen foto- en film camera's waren gericht op de elf meter brede grijper van de Ram biz. Die kwam de eerste keer bo ven met een teleurstellende vangst. Het stuk staal in de ka ken van het werktuig viel in het niet bij de afmetingen van de grijper. De tweede keer hap le verde meer op, maar was nog lang niet zo spectaculair als

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13