Fracties sceptisch over Spuikom Veer is molensteen om nek provincie PZC Eens iets anders dan voetbal Neeltje Jans begint met nieuwbouw lezers schrijven Bouw flats niet langer nodig door ontwikkeling KSG-terrein Automobilist rijdt tegen hek Drankrijdster is rijbewijs kwijt Plan kruising onder de loep Kenniswerf Bloemdijk Bagijnhof Stationsgebied College wijst bezwaren tegen GSM-mast af donderdag 13 februari 2003 door Marcel Modde NEELTJE JANS - Met een an tieke heistelling van de Was- schappelse Heiploeg wordt donderdag 20 februari een be gin gemaakt met de nieuw bouw van het Deltapaviljoen in het themapark Waterland Neeltje Jans. Het entreecom plex kan nog de komende zo mer in gebruik worden geno men, verwacht directeur A. van de Hoef. In het futuristisch vormgege ven Deltaplaza worden drie filmzalen, expositieruimten, een restaurant, de souvenier- winkel en de kassa's van het themapark ondergebracht. De filmzalen gaan samen over meer dan vijfhonderd stoelen beschikken. In de grootste van de drie zalen wordt de driedi mensionale film Waterworld vertoond. Door gebruik te ma ken van een schuine dakcon structie, wordt het gebouw deels weggewerkt in een even eens nog aan te leggen duin landschap. Met de nieuwbouw van het au gustus vorig jaar door brand verwoeste complex, is een in vestering gemoeid van vijf mil joen euro. De symbolische eer ste paal wordt geslagen door wethouder J. Bostelaar van de gemeente Veere en de commis sarissen van Waterland T. Ho- des en H. Eversdijk. Dat ge beurt met een antieke heistel ling,, die wordt bediend door een (in bijpassend werktenue gestoken) twaalf man sterke ploeg uit Westkapelle. Aan de hand van zang wordt een con stant ritme van de handbe diende heimachine vastgehou den. Waterland Neeltje Jans gaat eind maart weer open voor publiek. De afgelopen maan den hebben ook overige onder delen van Zeelands grootste attractie een vernieuwing on dergaan. Het aanbod is uitge breid met een orkaanmachine en een waterglijbaan. Daar naast is het park uitgebreid met een speelstrand en is de binnenhaven veranderd in een uitnodigende baai. Beide dam men van die baai zijn nu ook door een brug verbonden, zo dat een aantrekkelijke route is ontstaan, die lopend dan wel met het parktreintje kan wor den afgelegd. door Ron Maqnée VLISSINGEN - De komst van twee flats in de Kleine Spuikom is hoogst onzeker. Vlissingse ge meenteraadsleden toonden zich gisteravond tijdens de commis sie Grondgebied sceptisch over het planzeker nu bebouwing op het KSG-terrein in zicht komt. „Waarom komt het college van B en W nu met dit plan?" Dat was de vraag die gemeente- RITTHEM - Een 52-jarige auto mobilist uit Duitsland is giste ren in Ritthem tegen een schrik- hek gereden. De man reed vanaf de Europaweg Noord, op de kruising met de Engelandweg, de rotonde op. Hij miste de af slag en reed rechtdoor, tegen het schrikhek aan. MIDDELBURG - Een 39-jarige automobiliste uit Middelburg moest gisternacht haar rijbe wijs inleveren, nadat ze was be trapt op dronken rijden. De vrouw werd om twee urn 's nachts aangehouden op de Langevielesingel in haar woon plaats. Ze bleek vier keer te veel op te hebben en kreeg een pro- ces-verbaal. VLISSINGEN - Het voorstel om de kruising Gerbrandystraat- Zuidbeekseweg in Vlissingen aan te pakken, kreeg gister avond tijdens de commissie Grondgebied veel kritiek. Wet houder P. van der Maden zegde toe nog eens met de omwonen den te gaan overleggen. Veel buurtbewoners waren aan wezig om de plannen te bekriti seren. Zo vroeg iemand of er straks nog wel landbouwvoer tuigen langs kunnen, terwijl een ander betoogde dat de kruising voor fietsers onveiliger wordt. De plannen van het Vlissingse gemeentebestuur omvatten on der meer een brede middenge leider in de Gerbrandystraat. Hierdoor moet het kruispunt veiliger worden voor overste kend langzaam verkeer. Pal voor de Van Hogendorpweg wil het gemeentebestuur een drem pel leggen. Zo wordt het onmo gelijk om haaks de Gerbrandy straat over te stekenTot slot be- moeten zogeheten chicanes aan weerszijden van de kruising het gemotoriseerde verkeer afrem men. Van der Maden trok zich de kri tiek aan. Hij beloofde met de omwonenden nog te overleggen. Of het plan wordt ingetrokken of aangepast, wilde hij nog niet zeggen. raadsleden van links tot rechts stelden. Aan de orde was het ontwerp om twee flats in de Kleine Spuikom te bouwen. Een plan dat nog geen maand gele den werd bijgesteld. Tot voor kort waren drie woonblokken in het gebied tussen de Kenau Hasselaarstraat en de Strand weg ingetekend. Het college bracht dit vorige maand terug tot twee. Het totaal aantal ap partementen liep hiermee terug van 36 naar 24. Bovendien wer den de flats verder van de be bouwing aan de Badhuisstraat gepland. Kritiek Het plan kreeg gisteravond tij dens de commissie Grondgebied veel kritiek. Zo werd de noodza kelijkheid van het plan ter spra ke gebracht. Zeker nu bebou wing van het KSG-terrein in zicht komt, zien de raadsleden geen dringende noodzaak meer om de Spuikom te bebouwen. Bovendien kapittelden ze de handelwijze van wethouder H. de Haas. De raadsleden von- denzijn idee om het plan voor de Kleine Spuikom afzonderlijk aan de orde te stellen maar niets. Liever zagen zij de hele ontwik keling van het gebied in één voorstel vervat. Niet alleen kreeg het plan veel kritiek van de raadsleden, ook insprekers hadden grote moeite met het plan. Zo bracht een woordvoerder van het Bewo nersoverleg Spuikom een oud voorstel te berde: maak van het gebied een beeldentuin. En als er tóch gebouwd moet worden, zorg dan voor voldoende vrije ruimte aan alle kanten. Ook an dere insprekers ondersteunden het idee om een beeldentuin in de Spuikom te realiseren. Wethouder De Haas gaf toe dat er geen directe noodzaak is voor bebouwing.,Maar dit plan is nu eenmaal rijp voor de procedure. Bovendien zijn we er al zo lang mee bezig." Volgens de wethou der biedt de voorgenomen be bouwing van het KSG-terrein voorlopig geen soelaas. „Dat kan nog jaren duren. Bovendien is het in de binnenstad voorlo pig ook moeilijk om te bouwen in verband met de risicocontou- Een deelnemer aan het damtoernooi heeft er een hard hoofd in. foto Willem Mieras door Steffan ter Maat THOLEN - Het verloopt iets luidruch tiger en chaotischer dan het Corus- schaaktoernooi, maar charme heeft het zeker als de kinderen van de Thoolse basisscholen met de grootste inspan ning achter de dam- en schaakborden zitten. Gisteren was de eerste dag van de 26e editie van het jaarlijkse Thoolse school dam- en schaaktoernooi. Aan het einde van de middag moet or ganisator Oscar Huiskamp het publiek en de kinderen tot twee maal toe ver zoeken wat rustiger te zijn voor de kin deren die nog aan het spelen zijn. „Als ze bijna twee uur achter een bord heb bengezeten, vergt dat veel concentratie en zijn de kinderen die klaar zijn daar na nogal onrustig", verklaart de orga nisator het rumoer. Huiskamp geeft les op de Ter Tolne school in Tholen. Vanaf het eerste toer nooi heeft hij de organisatie in handen. De scholieren spelen in teams tegen el kaar. In totaal doen er 27 teams mee van 15 verschillende basisscholen. Bij het dammen bepaalt de uitslag wie de vol gende tegenstander wordt. Bij het scha ken wordt er in een vast schema ge speeld. „Het schooltoernooi is een manier om met denksport in aanraking te komen en dat is eens wat anders dan voetbal", zegt Huiskamp. „In de loop der jaren zijn er op die manier ook leerlingen die met de denksport verder zijn gegaan. Zo lopen hier twee scheidsrechters rond die vroeger zelf ook aan dit toer nooi hebben meegedaan." Zidane Doorgaan in de damsport is aan de 11- jarige Corné van Dijke uit groep 7 van de Eevlietschool in Poortvliet waar schijnlijk niet besteed. Hij vindt voet bal veel leuker. Het shirt dat hij draagt is dan ook van topvoetballer Zinedine Zidane en niet van Jannes van der Wal. „Dammen vind ik alleen leuk als ik win, maar ik heb vanmiddag twee keer ver loren. En je moet ook veel geduld heb ben en dat heb ik niet", vertelt Corné. De geduldigsten van de middag zijn de 10-jarige Coranda Roovers uit groep 7 van Ter Tolne en de 11-jarige Nicole den Hollander uit groep 7 van de Die Hee- netrechtschool uit Oud Vossemeer. Ze zitten nog tegen elkaar te dammen als alle andere tafels al lang leeg zijn. Ze komen er niet uit en besluiten tot een re mise. „Ik had er wel vertrouwen in voor vandaag", vertelt Coranda „Ik heb na melijk laatst mijn broer verslagen met dammen en die is 13 jaar. Dat was me nog nooit eerder gelukt." Tegenstander Nicole was minder zeker: „Ik was van ochtend al heel zenuwachtig. Maar het ging toch wel goed want ik heb twee keer gewonnen." Of ze met hun school kans maken op de eindoverwinning weten Coranda en Nicole niet. Volgende week woensdag is de tweede en laatste speeldag en dan is de winnaar pas bekend. Bewoners en bestuur van de gemeente Sluis hebben alle recht om met acties te proberen de tarieven voor het fietsvoetveer Breskens-Vlissingen omlaag te krijgen. Dat nu alle pijlen gericht worden op de partijen die meedoen aan de komende statenverkiezingen is begrijpelijk, maar wel makkelijk. De provincie moet maar met meer geld voor de exploitatie van het veer over de brug komen, de provincie moet maar... door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Dat het fiets voetveer een dure voorziening wordt, is niet alleen aan de pro- vincie te wijten. In het recente verleden was het nadrukkelijk de voormalige gemeente Oost burg die het provinciebestuur bij voortduring wensen en eisen voorlegde. Het veer mocht geen tweedehandsje worden, de vaarfrequentie moest elk half uur zijn in plaats van om het uur, het veer moest voldoende zitplaatsen hebben en ruimte om fietsen te plaatsen en brom- mobielen moesten meekunnen. Aan het gros van die wensen kwam de provincie tegemoet, alleen aan de eis om het tarief zo laag mogelijk te houden niet. Een korting van het Rijk op het openbaar vervoerbudget van de provincie met tien procent was daaraan mede debet. Amper een half jaar terug, toen de politieke partijen in West- Zeeuws-Vlaanderen zelf nog hun posities op het raadspluche van de nieuwe gemeente Sluis moesten verdienen, riep een aantal lijsttrekkers in het wes ten - toen de veertarieven be kend waren- dat de gemeente Sluis zelf voor de eigen bewo ners een regeling moest beden ken om de tarieven te verlagen. Met name voor de in Vlissingen werkzame West-Zeeuws-Vla- mingen en de vele scholieren moest er iets uitgedokterd wor den. De PvdA'er Leen Wille zou wel eens even contact opnemen met gedeputeerde Jaap Hen- nekeij om de mogelijkheden van een regeling op een rij te zetten. analyse Op 4 november spraken alle lijsttrekkers zich tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Sluis uit vooreen gemeentelijke regeling om de tarieven te verla gen. Alleen de CDA'er Rein Leentfaar en Nieuw West-voor man Adri Rosendaal stonden wat terughoudend tegenover zo'n regeling. Ze vonden dat aan zo'n gemeentelijke bijdrage een groot risico zat, maar als het moest, dan moest het. Tijdens diezelfde bijeenkomst werd evenwel door alle plaatse lijke politieke kopstukken ge steld dat de verantwoordelijk heid voor de exploitatie van het fietsvoetveer en de tariefstel ling bij de provincie ligt. Het provinciebestuur moest in eer ste instantie met meer geld over de brug komen. Dat is inmiddels gebeurd. Afge lopen vrijdag besloten de Zeeuwse staten steun te verle nen aan een CDA-voorstel om scholieren van 4 tot en met 18 jaar een extra korting op het veertarief te gunnen van 170 eu ro per persoon per jaar. Kosten van het voorstel op jaarbasis 75 mille. Eerder trok de provincie bijna 24,5 miljoen euro uit voor de bouw van de twee fastferries, 925.000 euro voor het toezicht tijdens de bouw, 100.000 euro voor bijkomende kosten en wacht de provincie nog wat kos tenposten voor de aanpassingen aan de veerpleinen en aanlegin- richtïngen. Omdat voorlopig nog een jaar met de oude veer boten gevaren moet worden kost dit de provincie bijna drie ton extra. Als de fastferries in de vaart komen, dan zal de provin cie voor de eerstkomende zes jaar per jaar zo'n 450.000 euro kwijt zijn aan het in de vaart houden van de boten. Die jaar lijkse exploitatiebijdrage is ge baseerd op een gebruikersaan tal van minimaal 800.000 per jaar (nu ruim een miljoen), Dat komt neer op zo'n 3000 mensen per dag. Wie dat soort bedragen op een rijtje zet, kan simpelweg de con clusie trekken dat het fietsvoet veer de komende jaar wel eens een molensteen kan worden om de nek van het provinciebestuur en dat de provincie feitelijk nu al ettelijke euro's bijspijkert voor elke gebruiker. Gemeen schapsgeld. De West-Zeeuws- Vlamingen -zeker de bestuur ders - zullen dit ook moeten on derkennen. Daar komt nog bij dat de dure exploitatie van een mini-veer tussen Breskens en Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC ven nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De react beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wtJ niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden of I dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Om weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. burg zich in 2003 maakt aan discriminatie ah 76 arbeidersgezinnen, waaro der veel ouderen, uit hun ta wil jagen omdat studentenk langrijker zijn? Voor de M wordt gezegd. Mensen t^ dus niet meer mee? Als men» der bericht ergens heen komen en je weet van niets,j, is die mededeling voorde* trokkene gewoon een oidiaa overval geweest. Voor de denten worden de woningen bestvrij gemaakt, vele i» heeft men dus de arbeidere er woonden in het kanker,;, wekkende asbest laten Dan, als Woongoed voor <3 tember ineens 76 vervangt woningen heeft, is er dan a iets mis met het verhuurbdj Kunnen daar dan geen stufe ten in? Of zijn die buurten» geschikt om mee te pronken;: de studenten? Te veel werkt.; sen zeker? Als men dan debar, ners af wil schepen met 3? euro dan kan ik alleenmaaur, gen aan Woongoed Middelt® weten jullie wat verhuizen en zijn het eigenlijk niets beetje judaspenningen? fe ja, het zijn maar dommer®, sen, misschien lukt het. Data best had er zonder huurved» j ging al lang uit moeten zijni; verhuurder moet naar eerene Met enige argwaan volg ik de laatste jaren de berichtgeving rond de Vlissingse binnenha vens. Een gebied waar ooit de stukgoedschepen hun boom stammen losten, de marinevloot voor de kade lag en de Olau Line zijn eerste afvaarten had. Nadat deze activiteiten waren ge staakt, dommelde de haven in om alleen eind van de week wakker geschud te worden door de vissersvloot of een spora disch opgelegde boot. Maar dommelen brengt geen geld in het laatje, dus worden er ambi tieuze nieuwe 'invullingen' ge geven aan het gebied. Dit is te vertalen als: kantoren, woning bouw en wellicht een jachtha ven, zoals altijd en overal. Na al die berichten over vertrekkende bedrijven zoals de PSDVan den Akker en pas nog Sicon, was ik aangenaam verrast over een klein bericht in de PZC van don derdag 6 februari. Hierin stond dat de Union weer slepers en bergingsvaartuigen in de haven wil leggen. Eindelijk goed nieuws voor de binnenhaven, want een 'kenniswerf'? Bouwen ze daar schepen? J. C. Willemsen Schuttestraat 5 Koudekerke De bewoners van Rosenburg hebben nooit gevraagd om een bloemdijk (PZC, 8-2). De wo ningen in deze wijk moesten open en vrijstaande woningen zijn, het plaatsen van een tuin- huisj e was niet de bedoeling van onze gemeente. Toch wil men nu het vrije uitzicht gaan beperken met een dijk die behalve het uit zicht van de bewoners ook het uitzicht van autobestuurders gaat beperken, hetgeen een on geluk met kinderen in de hand kan werken. Het enige wat ons een leuke opfleuring van de wijk leek, was een fontein in de vijver in Rosenburg. Een sproeier heeft wat levends en tevens is dit goed voor de visstand daar er meer zuurstof in het water komt, zodat er in de zomer geen stinkende plas ontstaat. Nu blijkt dat onze gemeente Vlis singen van plan is deze bloem dijk te gaan maken in overleg met de bewoners. Maar er is nooit overleg geweest. Wat is het nut van een bloemdijk in een leuke open buurt? Is dit mis schien een goede oplossing van de gemeente Vlissingen om hun overtollige grond kwijt te kun nen? Het begint er al aardig op te lijken. Als de gemeente toch geld te veel heeft, laat dan een leuke fontein ontwerpen in plaats van een bloemendijk die slechts als hondentoilet een toe komst gaat krijgen. M.Bakker H.R. Holstlaan 68 Vlissingen Met veel verbazing las ik het re laas over het Bagijnhof in Mid delburg (PZC, 11-2). Is het niet intriest dat Woongoed Middel weten een huis verhuren. J. Coppip C. Bziskenstrastl VI mz Is het u ook al eens opgeval Hoe verder iemand in zijn» roep doorleert, hoe stoi zijn opmerkingen ten aara van dat beroep worden. Zes het ook wel gegaan zijn me:; licht dat het stationsgebied: Middelburg invuiling magf ven (PZC, 7-2). Proberen zei dereen ten westen van hel 3 tionsgebouw uit of af tekopa dan hoop je dat ze aan diesti die vrij komt een leuke invult gaan geven (wat is er rnis e een leuke groenstrook?), zehei ben tenslotte het centrum00! ontdaan van al het groen endj ook de vogels en wat lees jei" ze gedacht hadden? Kantooijf bouwen! Nu is er op zich nif. mis met kantoorgebouw hoor, ware het niet dat jejeko in Nederland niet kunt k~st| I zonder met je kop kantoorgebouw aan te knaik waarvan meer dan de helft is staat. Dat zal met dezeooh gaan gebeuren want die merikken weten natuurlijki niet dat interesse daadwerkelijk een ning zetten twee heel verse, lende dingen zijn, dat doorgaans alleen maar mes die niet doorgeleerd hebbal als er dan toch gebouwd worden, is het misschien t idee om er studentenwoniE neer te zetten in plaats vante toorgebouwen. Hoeven mensen uit het niet te verhuizen. Gepko Pn'j OostslnS Doé Vlissingen de kans voor een ver binding voor voetgangers en fietsers in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren stukken kleiner maakt. Dankzij de actie van de Hulster oud-leraar A. Broekmans, die al tijden vrijwel alleen ijvert voor een bescheiden veerverbinding tussen Perkpolder en Kruinin- gen, is nu ook het bestuur van het nieuwe Hulst tot de slotsom gekomen dat getracht moet worden om ook in Oost- Zeeuws-Vlaanderen een veer intact te houden. Vorige week - rijkelijk laat overigens - reisde het wethoudersduo Ben Pau wels en Etiënne de Deckere naar Middelburg om bij Hennekeij te pleiten voor die verbinding. De heren bestuurders kregen te ho ren dat er een onderzoek zou ko men en namen daarmee genoe gen. Gelet op de kosten die gemoeid zijn met de instandhouding van een fietsvoetveer tussen Bres kens en Vlissingen staat de uit komst van dat onderzoek nu al vrijwel vast. door Ab van der Sluis OOSTKAPELLE - B en W van Veere wijzen alle bezwaren af tegen de plaatsing van een GSM-mast op de Kalfhoekse- weg 2a in Oostkapelle. Volgens het college blijft de mast maar twee jaar staan, is er geen goede alternatieve plek te vinden in het dorp en vormt de hoeveel heid verwachte elektromagne tische straling geen risico voor de volksgezondheid. Telefoonbedrijf Ben Nederland zoekt al geruime tijd naar een geschikte plek voor een GSM- installatie in de omgeving van Oostkapelle. De dekking voor het bellen met een mobieltje vanuit de omgeving van het dorp is slecht. Sinds 2000 zijn twee aantal lo caties de revue gepasseerd: par keerterrein Domburgseweg en parkeerterrein 't Dompje aan de andere kant van het dorp. Tegen beide plekken ontstond veel commotie onder bewoners. Om dat de kwestie op een impasse uitdraaide, besloot de gemeen teraad een oproep te doen. Daarop kwam slechts één, posi tieve reactie van de eigenaar van het perceel Kalfhoekseweg 2a. Omwonenden maakten op nieuw bezwaar tegen plaatsing van de GSM-installatie aan de Kalfhoekseweg. Een hoorzit ting leidde niet tot intrekking van de protesten. Buurtbewo ners vinden dat een grote anten ne niet past in een agrarische omgeving. Zij stellen ook a' geen rekening is gehouden-' straling en met de waardes mindering van hun wonirS Bovendien twijfelen de to ners aan de maximale taf van twee jaar. Het Veerse college van Ba heeft nu besloten alle bezitf af te wijzen. Ben Neder* heeft toegezegd om de strcJ te meten, nadat de masts? plaatst. Het gemeentebföö wijst er op dat een goedec« king voor mobiele telefonie het belang is van bewonen* toeristen. Op de GSM-ins& tie worden ook andere tele '- aanbieders toegelaten, z® meer masten niet nodig zij" korte termijn is geen altera:-' ve plaats denkbaar. Degens te zal binnen twee jaar zee- naar een definitieve plek" een grote antenne. Dat dei niet zou passen in de is volgens het college niet w- Vlakbij de plek staat eenaaï grote loodsen en er is erfbep ting, waardoor de antenne" een groot deel niet is te zift B en W zien wel een aantal# tekeningen. Vlakbij de beo.; plek zijn drie minicampA één op het perceel Kalfhoe^ weg 2a, één op tweehonderd ter en de laatste op vierhora--- meter afstand. Niet uitg®* is dat omwonenden in hogt- roep gaan tegen het besluit het college. De gemeente heeft overigens geen fina-- voordelen bij de plaatsir? dat de antenne op partus grond komt te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12