Een eigen Zeeuwse etiquette Hoofdrol voor kleur en patroon Zeeland tijdens boeken wee PZC Recherche pakt zes verdachten vai cocaïnehandel op Veel schrijvers bezoeken Fleur Bourgonje geeft lezing in Kapelle Normen Permanent bergingsschi] voor zuidelijke Noordzet kunst cultuur donderdag 13 februari 2003 door A.J. Snel Meestal staat een mens er niet zo bij stil en dus is het maar goed dat de verkiezingen van de Provincia le Staten eraan komen. En dat CDA- lijsttrekker Toinc Poppelaars er is om ter gelegenheid daarvan de samenle ving met de neus op de onaangename feiten te drukkenHel zit niet snor met de hantering der normen in Zeeland. Er is, zo liet de beoogde dagelijks be stuurder van dit gewest weten, sprake van een groot probleem en het zou he lemaal zo gek nog niet zijn als de pro vincie een discussie aanzwengelt over de oplossing daarvan. Wat heeft Poppelaars zo al waargeno men? Dat is niet gering. Hij signaleert dat in het verkeer bumper wordt ge kleefd, dat obscene gebaren worden gemaakt en de pas wordt afgesneden. In de horeca is sprake van drankmis bruik. hetgeen leidt tot vernielingen, lastigvallen van andere bezoekers en wildplassen. De openbare ruimte wordt misbruikt door lieden die afval wegwerpen of hun hond op het trot toir laten afhurken, er worden bus haltes vernield, in winkels wordt ge- stolen en voorgedrongen bij de kassa, veel toeristen worden ongastvrij ont haald en sommige vakantiegangers kamperen wild. Zulks vraagt om de ontwikkeling van een Zeeuwse etiquette. En daartoe moeten overheid en burgers, maar vooral burgers onderling met elkaar aan de praat raken over de waarden en normen die zij in het bijzonder voor Zeeland van belang achten De uitno diging van Poppelaars op de website van het CDA aan het palaveren te slaan, heeft tot nu toe weinig tot geen effect gehad. Dat duidt op onverschil ligheid, luiheid of huiver voor het vir tuele en dat moet dus anders. Om specifiek Zeeuwse wellevenheid aan te leren, moet men bij het begin Bi j het nuttigen van de bolus worden nog altijd veel fouten gemaakt. beginnen. Dus bij de kinderen die hier tot wasdom komen. Maar vooral bij nieuwkomers. Hun kan aanstonds duidelijk gemaakt worden wat de Zeeuwen zoal zouden moeten doen omwille van het fatsoen. Natuurlijk moeten ze alles laten wat Poppelaars aan wangedrag waarneemt, maar de discussie zou ook positieve elementen moeten bevatten Zo moet mogelijk een begin gemaakt worden met de verbetering van het normbesef door eerst eens de tafelma nieren van de Zeeuw op een hoger plan te brengen. Op het nuttigen van bolussen en palingbrood valt nog wel het een en ander aan te merken. Een cursus kan uitkomst brengen. Te vaak nog ziet men tijdens feestelijke bij eenkomsten hoe de gasten maar een foto Ruben Oreel eind aanklooien, al bij de derde hap van de bolus het gelaat hebben onder- gesmeerd en ook nog eens tot de elle bogen onder de gekarameliseerde sui ker zitten. Het is zo eenvoudig: han teer het bijgeleverde papieren servetje op de juiste manier en vreet het des noods mee op. Dat voorkomt hard nekkige vlekken, die zich tot in de on dermode een weg banen. Het palingbrood dient te worden ver orberd op de wijze waarop men een mondharmonica bespeeld. Over dwars dus. Wie deze regel schendt, krijgt graten in de keel en dat is niet prettig, zeker niet voor de disgenoten. Enige oefening met koud geserveerde wrappers kan veel ellende en viezig heid voorkomen. Nog een tip voor aan tafel: wordt de bowl met vosse soppen binnengedra gen, onderdruk dan de begrijpelijke neiging tot walgen, doch laat de gast vrouw weten dat het trainen met de bolus en het palingbrood u reeds een voldaan gevoel heeft gegeven en dat u het gerecht van gesudderde oren en poten en oren helaas aan u voorbij moet laten gaan. De verzuchting 'Ik zit vol tot aan mijn kralen' getuigt niet van een verfijnde Zeeuwse opvoe ding, maar wordt later op de avond vaak wel gewaardeerd. Dan zijn er de omgangsvormen die in de taal liggen besloten. In Zeeland is het ongemanierd om 'nee' te zeggen. Nodigen uw nieuwe buren u uit eens te komen kennismaken, zeg dan, liefst in enig dialect 'we houden het nog eens in gedachten' of 'we zien het nog eens aan'. Dat betekent ook 'nee', maar het klinkt minder als een botte weigering. Hoort u een bewering aan het waar heidsgehalte waarvan u twijfelt, zeg dan niet 'dat is zwaar overdreven' of 'je liegt', maar 'dat gaat nogal'. Spreek immer in bedekte termen over geld. Probeert iemand uit te vissen hoeveel u verdient, dan getuigt het van typisch Zeeuws raffinement om met 'genoeg' te antwoorden. Dit ant woord zal herkend en hogelijk ge waardeerd worden. Een harde regel: nooit vloeken tijdens het slabberjan spelen. De krachtter men die tijdens dit spel worden gebe zigd zijn 'kap-afof 'poesje krauwt al les terug'. Soms wordt daarbij met de vuist op tafel geslagen en dat lucht op, temeer omdat geen mens ter wereld de regels van het slabberjan kan door gronden en de brutaalste Zeeuwen, die net doen of ze het wél snappendus altijd winnen. Het zijn maar van die kleine dingen die Zeeland tot een nog betere plaats kunnen maken. En wat mooi is; de ba sis ligt er al. Immers: groetzones hoe ven er niet te komen; in alle betere de len van de provincie lichten tegemoet komende automobilisten de linker wijsvinger even van het stuur. Tussen wandelaars en fietsers gaat het ook goed: 'hoi'. door Rob Paardekam GOES - Het rechercheteam Oosterscheldebekken heeft de afgelopen weken zes mannen uit Bergen op Zoom aangehou den. Ze worden verdacht van handel in cocaïne, speed en xtc. De politie kwam de mannen op het spoor, nadat ze in diverse plaatsen op de Bevelanden af nemers had aangehouden. In Krabbendijke, Kruiningen, Hansweert, Yerseke, Kapelle en Goes zijn diverse jongeren aan gehouden. Ze waren in het bezit van cocaïne en speed. Onder vraging van de verdachten leid de de rechercheurs naar twee mannen uit Bergen op Zoom. Zij zouden de drugs aan de jonge ren hebben verkocht. Op 30 ja nuari betrapte de politie de twee op heterdaad op de Zanddijk in Yerseke. De mannen waren on derweg naar het mosseldorp om cocaïne af te leveren.Een'; rige Bergenaar wordt d« politie als hoofdverdacht zien. Blij zit momenteelv« 20-jarige medeverdacht naar huis gestuurd, maar zich nog voor de rechter?* woorden. Bij een huiszoeking in ce ning in Bergen op Zoomva politie nog eens 50 gramcci en ongeveer een kilo spe« twee bewoners van het mannen van 22 en 31 ja* zijn aangehouden. Naj hield de politie weertws; nen uit Bergen op Zoomt duo (20 en 22 jaar oud)^- van verdacht als chauffer de hoofdverdachte te hè opgetreden tijdens de: naar Zeeland. Alles bij elkaar zijn tijde onderzoek dertig aanhoud verricht. De politie heef een professionele hennep, kerij in Kapelle opgerold door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Nederland praat met België over de statio nering van een permanent ber gingsvaartuig in de zuidelijke Noordzee. Voor het noordelijk deel van de Noordzee heeft Ne derland al zo'n schip, de Waker van bergingsbedrijf Wijsmuller. De besprekingen over de komst van een bergingsschip bevinden zich nog in een pril stadium, laat W. Poucke van de afdeling vloot van het Vlaamse gewest weten. Het initiatief voor 'een tweede Waker' voor de zuidelijke Noordzee komt van Nederland. In reactie op vragen van PvdA- Kamerleden D. Samsom en J. Dijsselbloem meldde minis ter De Boer van Verkeer en Wa terstaat dat gisteren voor het eerst. De Waker voor de noordelijke Noordzee is in het leven geroe pen, omdat de 1 citeit in Nederland sterkt minderd. Voor partis bedrijven is het niet meera be., om continu een groei gingsschip bij de hand tt den, omdat het i scheepsongevallen is s!i men. Als er iets gebeurt, met de Tricolor in het Ki leidt dat wel tot meeronm overheid is er daarom fk in gesprongen. In België noodzaak er nog niet, rik nog voldoende bergingss eel beschikbaar is. „Ma kan snel veranderen." De zeescheepvaartopdeN zee kan vanaf 2004 bete: gaten gehouden worden minister De Boer nog. koopvaardijschepen mot! gen die tijd uitgerust zij: een automatisch identifi systeem. Volgens De Bot dat bijdragen aan het vc men van aanvaringen. Westerweel en Budding exposeren inkttekeningen en omgekeerdevazen door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE Schalen en vazen in strakke vormgeving, raku keramiek met opmerkelijke craquéle patro nen, vlakken en horizontale halken van gekleurde inkt op doorzichtig tekenpapier. Dat zijn de hoofdmoten in de expo sitie van keramist Hans Wester weel uit Tholen en grafisch vormgeefster Carla Budding uit Amsterdam in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. De willekeurige combinatie van hun werk biedt een verrassend mooi evenwicht. Kleuren en strakke vormen van Wester- weels objecten en Buddings te keningen sluiten naadloos op elkaar aan. De specifieke licht val in De Bewaerschole biedt vooral de tekeningen van Bud ding een belangrijke meerwaar de. Haar horizontale banen in zilverinkt op een transparante ondergrond tonen subtiele wis selingen afhankelijk van licht en kijkrichting. Budding volgde onder meer een opleiding aan de afdeling monumentale kunsten van de Rijksacademie van Beel dende Kunsten in Amsterdam. Haar voorkeur voor monumen tale vormgeving spreekt vooral uit haar tekeningen van een soort spitse torens in combina tie met ovale vormen. Zij toont er diverse variaties van in zilver, geel en zwart. Extra veel aan dacht in Buddings collectie trekt de tekening in oranjekleu rige inkt die zij de titel Raster gaf. Zij tekende een groot vierkant vlak dat is opgebouwd uit tal van kleine vierkantjes die door lichter gekleurde lijnen met el kaar zijn verbonden. Verder ex poseert Budding kleine wand- arrangementen gemaakt uit schelpen waarvan het opper vlakte eenzelfde motief heeft als de tekeningen. Kleuren en patronen spelen ook een belangrijke rol in het werk van Westerweel. Hij toont steengoedobjecten als vazen en schalen, waarin traditionele vormen nog goed herkenbaar zijn. Mooi voorbeeld daarvan is een wijde schaal in violet-witte kleurschakering. Bij zijn raku objecten laat de kunstenaar de gebruiksfunctie los. Zijn raku 'vazen' bijvoorbeeld keert hij als het ware om, zodat hun smalle uitloop als broze basis dient. Mooie duo's maakte hij met twee raku vazen in bruin matte tint en twee objecten in kobaltblauw en grijs die aan de bovenzijde schuin aflopen. Voortbordurend op deze vorm geving kwam Westerweel ook tot het ontwerp van 'Regatta II'. Het is een gestileerde verbeel ding van zeilen op een schip in de kleuren geel en turkoois. De steeds weer wisselende craquelé-patronen geven de ra ku objecten een extra dimensie. Het grillig motief van barstjes ontstaat door het bakprocédé en het snelle afkoelen daarna van duizend naar twintig graden Celsius. De kunstenaar heeft daar nauwelijks zelf invloed op. Ook voor hem is het steeds weer afwachten hoe het patroon uit pakt. Blikvanger in deze expo sitie is een gele raku vaas met een heel bijzonder verloop van barstjes en egaal oppervlakte in het midden. De tentoonstelling van Carla Budding en Hans Westerweel in De Bewaerschole is tot en met 1 maart geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. De vazen, schalen en raku objecten van Hans Westerweel worden in De Bewaerschole gecombineerd met inkttekeningen en schelpobjecten van Carla Budding. foto Marijke Folkertsma KAPELLE - Schrijfster Fleur Bourgonje geeft donderdag 27 februari een lezing in het gemeentehuis van Kapelle. Zij is uit genodigd door de Culturele Commissie Kapelle. Bourgonje (56) schrijft romans, verhalen en gedichten, maar heeft ook libretti op haar naam staan bij composities van de componisten Boudewijn Tarenskeen en Louis Andriessen Journalistieke bijdragen leverde ze aan de Groene Amsterdammer en NRC Handels blad. Ze geniet vooral bekendheid als schrijfster van romans en verhalen die zich afspelen in Latijns-Amerika en het Midden-Oosten. In 1985 debuteerde ze met de roman Spoorlooswaarin de hoofdpersoon haar geboortedorp in Gel derland verlaat om de wereld te verken nen. Andere titels van Bourgonje zijn De dijk waarlangs we lagen, Araya en Laby rint. Dit jaar zal de dichtbundel Vrije val verschijnen. In 1988 ontving Bourgonje voor haar werk de Betje Wolff-prijs. De lezing begint om 20.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Drie van de vijf boekenweekauteurs komen volgende maand naar Zeeland. Ronald Giphart, schrijver van het boekenweekgeschenk Gala, signeert vrijdag 14 maart in De Drukkerij in Middelburg. Bert Keizer, die één van de vier boe kenweekessays heeft geschre ven, geeft een dag eerder een le zing, ook in De Drukkerij. De Belgische schrijfster Kris- tien Hemmerechts, ook auteur van een boekenweekessay, geeft lezingen in het Ledeltheater in Oostburg (13 maart) en het Mul tifunctioneel Centrum in Zie- rikzee (14 maart). De boekenweek duurt van woensdag 12 tot en met zater dag 22 maart. Het thema is 'Styx - leven en dood in de letteren'. De novelle Gala, die Giphart als boekenweekgeschenk heeft ge schreven, verschijnt in een opla ge van meer dan 700.000 exem plaren. In plaats van één boekenweekessay zijn er dit jaar vier geschreven. Behalve Hemmerechts en Keizer hebben ook dominee Nico ter Linden en de onlangs overleden schrijver Boudewijn Büch een essay ge schreven over het boekenweek thema. Zoals elk jaar wordt Zeeland tijdens de boekenweek goed be zocht. Dit jaar is de lijst van schrijvers die lezingen houden en signeren groter dan ooit. Schrijfster Pauline Slot bijt woensdag 12 maart het spits af in De Koperen Tuin in Goes. Zij geeft om 19.30 uur een lezing. Nelleke Noordervliet is dezelfde avond te gast bij de Middel burgse scholengemeenschap Nehalennia. Zij houdt daar een openbare lezing die om 20.00 uur begint. Donderdag 13 maart spreekt Bert Keizer in De Drukkerij in Middelburg (19.30 uur). Hij is arts in een verpleegtehuis. Eer der publiceerde hij de filoso fisch getinte kroniek Het refrein is Hein. Ook in zijn boeken weekessay beschouwt hij het onderwerp dood en leven vanuit zijn praktijkervaring als arts. In Porgy Bess in Terneuzen houdt die donderdagavond op uitnodiging van de Stichting Prometheus schrijver Adriaan van Dis een lezing. Aanvang: 20.15 uur. Het zindert die dag van litera tuur in de provincie, want in het Ledeltheater in Oostburg wordt Kristien Hemmerechts ver wacht (20.00 uur). Zij heeft het boekenweekessay Hotel Termi nus geschreven. Eerder publi ceerde ze Taal zonder mij, een boek over haar overleden echt genoot Herman de Coninck, een van de belangrijkste dichters van België. Dit boek zal zeker ook aan de orde komen tijdens een lezing die Hemmerechts vrijdag 14 maart houdt in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee (20 uur). Dé schrijver van de komende boekenweek, Ronald Giphart, is die dag ook in Zeeland. Hij houdt het bij een signeersessie in De Drukkerij in Middelburg (15.00 uur). Op uitnodiging van de Stichting Literaire Activiteiten Zeeland komt Hans Renders dinsdag 18 maart in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg een lezing houden over de in 1943 in het concentratiekamp Neuengam- me gestorven dichter Jan Cam- pert. Dit in het kader van het tot de boekenweek behorende pro gramma-onderdeel Ode aan de doden. Woensdag 19 maart (19.30 uur) houdt uitvaartverzorgster Lie- ke Bosveld in De Kopere in Goes een lezing overt* en rouwverwerking. Eeró dag doet schrijfster Cn! weg De Drukkerij in Mi burg (15.00 uur) aanvo: lezing en een signeer; Donderdag 20 maart Drukkerij het toneel vm interview dat docent N lands Frank van Doesei neemt aan schrijver ft Rosenboom (16.00 uur)i neuzen zal die donderdag Porgy Bess de deuren o: voor iedereen die Jan Sieb wil horen vertellen, onde over zijn laatste boek Ata tha. In Zeeland wordt de t» week afgesloten meteent* van Joost Zwagerman houdt vrijdagavond 21» een lezing in De Koperen!'. Goes. Buiten het besteht boekenweek, maar onge: feld interessant voor liter;' liefhebbers, is de SLAZ-r op 4 maart in de Zeeuw bliotheek in Middelburg vertellen schrijver Rogiib zijn therapeut Bram fe over hun nieuwe boeker.': raad Scheermes en Tegih te lopen (20.00 uur). De Belgische schrijfster Kristien Hemmerechts, ook aU|eU' boekenweekessay, geeft lezingen in het Ledeltheater in L (13 maart) en het Multifunctioneel Centrum in Zierikzeell' foto TheoHa^1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 10