Afkicken van de paracetamol Lunchwandeien Puistjes door westers eten is goed voor de gezondheid Pas dan was sterven mogelijk Verschillende soorten hoofdpijn 7 Pijnstillers kunnen hoofdpijn veroorzaken Seks in the air Gevolgen paardrijongeluk Verhoogd risico op hartkwaal Oogoperaties aan lopende band woensdag 12 februari 2003 den haag - Hoofdpijn krij gen van een paracetamolletje. Het lijkt een contradictie, maar ,och is het bij dertig tot veertig procent van de hoofdpijnlijders Jet geval. Tijd om rigoureus te stoppen met het slikken van pijnstillers. Wie dan toch hoofd pijn houdt, moet eens verse gember proberen of moeder kruid. Goedkoper en gezonder bovendien. Wieheeftzeniet in zijn bureaula liggen? Een pakje paracetamol of andere pijnstillers om een plotseling opkomende hoofd- pijnaanval af te wenden. Wie de heiedag achter de computer zit, i! is een gemakkelijk doelwit voor zo'n aanval van haast gekma kende pijn in het hoofcl Maar wehebben het druk, dus graaien we in onze lade, lopen naar de koffieautomaat, leggen het pil- letjeop onze tong, slokje nemen, !;z wegspoelen en snel terug naar de computer. We slikken ze vaak zonder er bij na te denken. Maar dat zouden we beter wél kunnen doen. Want zó onschuldig is het paraceta molletje niet. Je kunt er op den duur zelfs hoofdpijn van krij gen! Uit onderzoek blijkt dat bij dertig tot veertig procent van de mensen die geregeld hoofdpijn heeft, de kwaal in stand wordt gehouden door de pijnstiller die ze slikken. Het gaat dan zowel om gewone pijnstillers (aspiri ne, ibuprofen, paracetamol) als specifieke geneesmiddelen te gen hoofdpijn (ergotamines). „Door veelvuldig gebruik van deze middelen komt de patiënt in een vicieuze cirkel terecht", vertelt neuroloog S. de Bruijn, werkzaam bij het Leyenburg- ziekenhuis in Den Haag. „Aan vankelijk is sprake van een pijnstillend effect voor de oor spronkelijke hoofdpijnmaar in de loop van de tijd ontstaat ont trekkingshoofdpijn waardoor een afhankelijkheid van pijn stillers optreedt. Je hebt steeds een nieuwe dosis nodig voor het bestrijden van de pijn. Die komt steeds sneller terug, waardoor je nog vaker naar medicijnen grijpt. De 'normale' niet alle- Spanningshoofdpijn Komt veel voor. Het is een zeurende hoofdpijn, die vaak vanuit de nek komt opzetten De pijn kan diverse oorzaken hebben: te zwaar belaste spieren, een verkeerde hou ding, kou gevat of op de tocht gezeten. Ook afwijkingen aan het gebit, niet helemaal scherp zien of loensende ogen veroorzaken soms .spierspanningshoofdpijn. Clusterhoofdpijn Bij een aanval van cluster hoofdpijn concentreert de heftige pijn zich aan één kant van het hoofd. De pijn zit meestal achter en rond één oog. De felle pijn komt plot seling opzetten, zonder waarschuwing vooraf. Bin nen enkele minuten is de pijn op haar hoogtepunt. Tijdens een aanval wordt het oog rood en gaat tranen. Soms is de pupil vernauwd en het ooglid gezwollen. Andere bijverschijnselen zijn een verstopte of juist loopneus, heftig zweten. Misselijkheid en braken zijn zeldzaam bij clusterhoofdpijn. De aanvallen van cluster hoofdpijn zijn gebundeld. Dat betekent dat er enkele weken of maanden lang aan vallen zijn en daarna een tijd lang niet. De aanvalsvrije pe riode kan enkele maanden tot jaren duren. Cluster hoofdpijn komt meer voor bij mannen dan bij vrouwen. Migraine Een heftige, kloppende/bon kende, meestal halfzijdige hoofdpijn die gepaard gaat met misselijkheid/braken en overgevoeligheid voor ge luid/licht. Simpele lichame lijke inspanning zoals trap lopen geeft een duidelijke toename van de hoofdpijn. De meeste patiënten liggen tijdens een aanval het liefst in een donkere kamer in bed. Onbehandeld duurt een mi- graine-aanval één tot drie dagen. In ongeveer 30 pro cent van de gevallen begint een aanval met een zoge naamd aura: het zien van be wegende lichtflitsen, een vreemd gevoel in een lede maat of lichaamshelft of een spraakstoornis. Deze ver schijnselen kunnen behoor lijk beangstigend zijn, maar gaan altijd vanzelf weer over. (Bron: Nederlandse Vereni ging voor Neurologie) daagse hoofdpijn gaat op die manier langzaam over in chro nische hoofdpijn. Overigens heeft koffie dezelfde werking. Wie meer dan twee koppen kof fie per dag drinkt en daar plot seling mee stopt, krijgt ook hoofdpijn." Er is volgens neuroloog De Bruijn maar één manier om de vicieuze cirkel te doorbreken rigoureus stoppen met het slik ken van pijnstillers. „Dat is niet gemakkelijk. Ik raad mensen al tijd aan om samen met hun huis arts een stopplan op te stellen." Hoogtepunt Vaak treedt er binnen 24 uur na stopzetting van de medicatie een ernstige hoofdpijnaanval met misselijkheid en braken op. De klachten komen tussen de tweede en vijfde dag na het stoppen tot een hoogtepunt. Daarna zwakt het meestal af. De Bruijn: „Dat wil niet zeggen dat je dan voorgoed van de hoofdpijn af bent. Maar veel mensen die zijn gestopt, melden dat daarna de hoofdpijn minder erg is en vaak ook niet meer elke dag aanwezig." Dat is niet de enige reden om met het veelvul dig slikken van pijnstillers te stoppen. „Het gebruik van pijn stillers maakt het vaak onmoge lijk om vast te stellen aan welke vorm van hoofdpijn iemand lijdt. Ze vertroebelen het beeld", legt De Bruijn uit. Er zijn namelijk een aantal ver schillende soorten hoofdpijn die elk een eigen behandeling verei sen. De meest voorkomende soorten zijn: spanningshoofd pijn, clusterhoofdpijn en mi graine. Wie na het 'afkicken' toch vaak hoofdpijn houdt, kan daarna gedoseerd weer aan medicatie beginnen, gericht op de speci fieke hoofdpijndiagnose. Bij he vige en/of frequente hoofdpijn liefst in overleg met huisarts of neuroloog want die weet welke pil het beste werkt. Maar nog beter is het om bij een opkomende aanval van hoofd pijn naar buiten te gaan en een stuk te wandelen. De Bruijn: „We kunnen zelf preventief een heleboel doen om hoofdpijn te voorkomen. Voldoende bewe ging en frisse lucht maar ook regelmatig eten en voldoende nachtrust doen wonderen. Wie na het opvolgen van al deze raadgevingen, toch nog klach ten houdt, heeft wellicht baat bij het volgen van een anti hoofdpijn dieet. Dat schijnt vooral goed te werken bij span ningshoofdpijn. Niet meer eten of drinken: koffie, thee, suiker en zoetigheid, cacao, varkens vlees, citrusvruchten, zoete melkproducten, (Franse) kaas, overmatig zout, rode wijn, en pinda's. Ook het afhaaleten van de Chinees wordt hoofdpijnlij ders afgeraden. De natriumglu- taminaten die daar in zitten zijn namelijk hoofdpijn opwek kend. In de eerste week van het dieet treedt een tijdelijke toena me van de spanningshoofdpijn op. Daarna wordt beterschap beloofd. Het eten van verse gember of gemberpoeder daarentegen zou juist hoofdpijn helpen voorko men. Ook moederkruid wordt hoofdpijnverzachtende kwali teiten toegedicht. En dagelijks een pilletje vitamine B2 Welke processen in de hersenen precies leiden tot hoofdpijn, is niet bekend. Wel hebben Leidse neurologen en genetici onlangs een migraine-gen gevonden. Daarmee worden aannames als dat migraine een psychische oorzaak zou hebben of een typ- siche vrouwenkwaal zou zijn, omvergeworpen. De vondst van het migraine-gen biedt nieuwe perspectieven voor toekoms tig onderzoek naar de ont staanswijzen van migraine en het ontwikkelen van preventie ve geneesmiddelen. Bovendien kunnen migrainepatiënten nu eindelijk zeggen dat ze écht ziek zijn en het geen aanstelleritis is. Hoopgevend nieuws overigens voor migrainepatiënten: In het New York Headache Center wordt gewerkt aan een nieuwe behandelmethode tegen mi graine. Een dagelijkse injectie met magnesium zou wonderen doen. Het nieuwe middel onder scheidt zich van andere doordat het zo makkelijk door het li chaam wordt opgenomen. Ver der beschermt het de maag wand en bevat het middel geen cafeïne. Maar het duurt nog wel even voordat het in Nederland op de markt is. GPD Meer info over hoofdpijn: Ne derlandse Vereniging van Hoofdpijnpatiënten in Eist. Telefoon. 0481-352658. Maild- adres: hoofdpijnpatienten@pal- net.nl Of: iowiv.kopzorgen.nl Hoofdpijn kan het leven flink vergallen. foto Ruben Oreel door Ronald Vruqteman Om de gezondheid op peil te houden moet iemand ten minste 30 minuten per dag ma tig intensief bewegen geduren de minimaal vijf, maar het liefst alle dagen van de week Matig intensief bewegen houdt bij voorbeeld in: stevig wandelen, fietsen en licht huishoudelijk werk. Om de conditie op peil te houden moet iemand minimaal drie keer per week twintig mi nuten inspannende lichaams beweging hebben.Mede door dat werk en woon-werkverkeer bijdragen aan lichaamsbewe ging, bewegen werknemers iets meer dan gemiddeld. Maar on geveer de helft nog steeds te weinig. Op het werk is de lunchpauze bij uitstek de gelegenheid voor se dentaire werknemers om de be nen eens te strekken. Maar tot nu toe is wandelen tijdens de lunch eerder uitzondering dan [®gel. De term lunchwandelen komt van het onderzoeksinsti tuut TNO. Onderzoek heeft aangetoond dat zo'n 60 procent van de kantoormedewerkers in Nederland te weinig beweegt en daardoor een groter risico loopt ep chronische ziekten, zoals kanker, hart- en vaatziekten en diabetes. Een dagelijkse wandeling, waarbij tussen de 200 en 300 ca lorieën worden verbrand, is vol doende om fit te blijvenvinden te onderzoekers van TNO. Vol gas dr. Ingrid Hendriksen van JNO is lunchwandelen een laagdrempelige bezigheid. ..Mensen gaan er niet van zwe ren, maar het heeft wel een posi- reve uitwerking op de gezond- oid. En dat is in het belang van zowel de werknemer als de Uu ever eerste voelt zich cKkerder en de werkgever ziet terug in de vorm van een la ger ziekteverzuim. Bovendien heeft onderzoek aangetoond dat wat meer beweging op enig moment van de werkdag de pro ductiviteit vergroot", aldus pro jectleider Hendriksen. Uit een behoefteonderzoek on der MKB-bedrijven blijkt dat tweederde van de werkgevers én werknemers aangeeft dat de mogelijkheid tot lunchwande len wel aanwezig is en dat 25 procent van de werknemers en 36 procent van de werkgevers deze mogelijkheid als de meest aantrekkelijke manier zien om bewegen van werknemers te sti muleren. Als iedere Nederland se werknemer tijdens de lunch pauze met matige intensiteit zou wandelen, zou de gehele werkende bevolking reeds vol doen aan de Nederlandse norm Gezond Bewegen. Menukaarten Om het percentage potentiële lunchwandelaars te verhogen zouden, volgens het onderzoek, in bedrijven bepaalde facilitei ten moeten komen. Bedrijfsres taurants cq. cateraars zouden, bijvoorbeeld, aangepaste me nukaarten kunnen ontwikkelen of lunchpakketten kunnen sa menstellen, waardoor werkne mers worden gestimuleerd toch even een wandeling te gaan ma ken. Lunchwandelen is laagdrempe lig doordat er geen of nauwelijks extra kosten, vaar digheden, begeleiding of tijds besteding voor nodig zijn en eten en sociale contacten kun nen plaatshebben. Daarnaast is het ontspannend en je tankt wat daglicht bij. Lunchwandelen kan volgens de Stichting Re creatie de vergelijking met an dere bewegingsvormen voor werknemers met glans door staan als het gaat om gezond heidseffecten en laagdrempe ligheid. GPD door Ellen van der Hart DEN HAAG - Acne is een verzamelnaam voor huidaandoeningen. Vroeger werd ge zegd dat de puistjes vanzelf zouden ver dwijnen als je eenmaal getrouwd wasDaar zit een vorm van waarheid in omdat de hor moonhuishouding veranderde. Inmiddels zijn er allerlei behandelingen om een gave huid te krijgen. Acne kan op alle leeftijden voorkomen. Vaak ontstaan de (jeugd)puistjes in de pu berteit, omdat de talgklier als gevolg van hormonale veranderingen een overvloed aan oliën of talg te verwerken krijgt. De talgklier raakt daardoor verstopt en bacte riën zorgen vervolgens voor infecties in de vorm van puistjes. De huid is, net als de dar men en de nieren, een uitscheidingsorgaan. Acne is een typisch westers verschijnsel. Naast spanningen, vermoeidheid, (vette) cosmetica laat verkeerde voeding ook zijn sporen na. Uit recent Amerikaans onder zoek blijkt dat jongeren van geïsoleerde stammen in Zuid-Amerika en Papoea- Nieuw Guinea geen last hebben van acne. Volgens onderzoeker Loren Cordain van de Colorado State University hangt dit samen met hun voedingsgewoonten en is het geen kwestie van genetische aanleg. De stammen leven op een dieet van cassave, noten en vlees. Het westerse welvaartsdieet, waar aan jongeren al vanaf hun vroege jeugd bloot staan, is volgens het onderzoek voor 95 procent verantwoordelijk voor de acne. In dit verband is het opvallend dat de nieu we PSV-aanwinst, de Koreaanse voetballer Ji-sung Park, nu al zoveel last heeft van het westerse verschijnsel acne. „Ik heb mijn hulp aangeboden. Zo'n jongen moet toch geholpen worden als hij zoveel in de publi citeit komt", zegt Loes Oud-van der Zijden van het Veldhovense Acne-instituut Vital. „Ik herkende de onzekere, naar binnen ge keerde blik van iemand met acne. Velen van hen zijn bang om anderen in de ogen te kij ken omdat ze vrezen dat er voortdurend naar hun puistjes gekeken wordt." Oud is al jaren overtuigd van de invloed van voedsel op puistjes. „Proefondervindelijk is al lang aangetoond dat voeding en puistjes met elkaar te maken kunnen hebben. Maar door een slecht wetenschappelijk onder zoek in de jaren tachtig wilden veel medici de link niet accepteren. Dit nieuwste onder zoek geeft ons steun." Zelf kwam ze al zo'n 20 jaar geleden in aan raking met een Amerikaan die de samen hang tussen voedsel en acne aantoonde. „Hij drukte als specialist bovendien de puistjes uit; revolutionair voor die tijd. Men dacht toen dat uitdrukken juist meer puist jes veroorzaakte. Maar nu weten we dat als je ze in de huid laat zitten, de puistjes een bron van infectie blijven. Acne is geen ziek te maar vuilophopingen die onder meer met voeding aangepakt kunnen worden." Loes Oud ging aan de slag met zijn methode. „In die tijd zetten we de cliënten op een streng dieet. Dat is inmiddels niet meer no dig. Sinds 16 jaar gebruiken we de vegatest waarmee we kunnen uitzoeken op welke voedingssto ff en iemand verkeerd reageert. De vegatest werkt met een zogeheten hand en penelektrode. In het apparaat wordt een ampul gestopt met een bepaalde voedings stof. Via de energiebanen (meredianen) naast de vingernagel wordt gecontroleerd of er sprake is van een allergie. Onderzocht worden onder meer vlees, eiwitten/vetten, schaaldieren, fruit, groenten, graansoorten, conserveermiddelen en kruiden. „In totaal kunnen we 136 voedingsstoffen doormeten, de test is speciaal bedoeld voor huidaandoeningen. En het is niet altijd cho colade dat de puistjes veroorzaakt, ook fruit kan een oorzaak zijn." Voeding is een hulpmiddel om het probleem onder de knie te krijgen, stelt Oud. „Na de vegatest krijgen onze cliënten middelen mee om afval- en gifstoffen uit het lijf te werken. Voor deze ontslakking moeten ze per dag minimaal anderhalve liter water met een algenextract drinken. Alles kan ge geten worden, behalve waarvoor ze aler- gisch bleken te zijn. Tegelijkertijd wordt er ook een behandelplan opgesteld voor de 'buitenkant'. Hiervoor werken we met spe ciale producten." Soms slaat de behandeling niet aan - waar om is onduidel ij k, „Goede hygiëne blijft van groot belang. Mensen met acne moeten bij voorbeeld vaker hun kussensloop verscho nen, kleren regelmatig verwisselen. En in de wintertijd de das regelmatig wassen. Men sen vergeten dat deze voortdurend in aanra king komt met de acne. Ook de binnenkant van een helm is een bron voor 'vervuiling'. Koop bijvoorbeeld een katoenen bivak mutsje voor onder de helm zodat je deze re gelmatig kunt wassen. Draag een wit katoe nen T-shirt als je last van rugacne hebt. De kleurstoffen van een gekleurd T-shirt ko men los onder invloed van zweet, talg, pus en bloed. Dat heeft weer een negatieve in vloed op het genezingsproces." GPD AMSTERDAM - Seksuele voorlichting via sms. Vanaf Valen tijnsdag kunnen jongeren tien dagen lang via een sms-je al hun vragen over seks stellen aan een panel van deskundigen, onder wie artsen en seksuologen. Aan dit initiatief doen onder meer mee het NIGZ (Nationaal instituut voor gezondheidsbevordering en ziektepreventie) en Netdokter, een project van de artsenorganisatie KNMG. Wie mee wil doen kan zich laten registeren op www.net- dokter.nl of op www.meggpower.com. Vragen stellen is gratis. Voor een antwoord moet 25 eurocent worden be taald. ANP GRONINGEN - Een ongeluk met een paard heeft voor som mige slachtoffers een lange nasleep. Ruiters die na een val of een ander paardrijongeval in hetziekenhuis opgenomen moe ten worden, blijken vaak tot jaren later klachten te houden. Dat blijkt uit onderzoek aan het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG). Ongelukken bij het paardrijden leiden relatief vaak tot ern stige letsels, aldus revalidatiearts R. Dekker van de afdeling ongevallen van het AZG. De snelheid, in combinatie met een hoge val, veroorzaakt dat ernstige letsel. Ook trappen en be ten blijken ernstig. Tevens raken ruiters soms bekneld onder hun paard, dat gemiddeld rond de 500 kilo weegt. „Van de duizend voetballers die gewond raken, wordt 1,25 procent in hetziekenhuis opgenomen. Bij paardrijongevallen is dat 10 procent", rekent Dekker voor. Het is voor het eerst dat onderzoek is gedaan naar de gevolgen op de lange termijn van dit soort ongelukken, waarvan er jaarlijks vele duizenden gebeuren. ANP CHICAGO - Mensen die stelselmatig te kort slapen hebben een verhoogd risico op een hartaandoening. Voor mensen die te lang in bed liggen geldt echter hetzelfde. Dat blijkt uit een in de VS uitgevoerd onderzoek onder ruim 70.000 vrouwelijke verpleegkundigen. Verpleegkundigen, die door hun onregelmatige diensten vaak te kort slapen, hebben als zij gedurende een langere periode gemiddeld niet meer dan vijf uur per dag slapen 39 procent meer kans op een hartaandoening dan vrouwen die gemid deld acht uur per dag in bed doorbrengen. Na zes uur slaap per dag bedraagt het verhoogde risico 18 procent. Vrouwen uit de onderzoeksgroep die gedurende een periode negen uur dag sliepen hadden een verhoogd risico van 37 pro cent op een hartkwaal.. De onderzoekers gaan er van uit dat de uitkomsten van het onderzoek ook op mannen van toepassing zijn. Te kort slapen leidt tot een hogere bloed druk en een verhoogde aanmaak van het stresshormoon Corti sol. AP TILBURG - Zorgverzekeraar CZ uit Tilburg begint met oog operaties 'aan de lopende band'. De verzekeraar denkt dat ze per jaar enkele honderden verzekerden kan laten opereren aan de veelvoorkomende kwaal van hangende oogleden. De verzekeraar heeft hiervoor een contract afgesloten met een kliniek in Vlaardingen. De privé-kliniek is erkend door de overheid. Voor de oogoperaties bestaan nu lange wachttijden die in sommige gevallen kunnen oplopen tot 48 weken. CZ garan deert dat patiënten binnen twee weken worden geholpen. ANP PSV-voetbal Ier Ji-sung Park heeft nu al last van het 'westerse verschijnsel' acne. foto Vincent Wilke/GPD door Marieke van Schie Chris is zo ziek, ik weet me geen raad", zegt mevrouw Geluk als ze me begroet. Chris heeft blaaskanker. Hij is al een poos geleden geopereerd aan zijn blaas, en heeft een vóóruit gang gekregen. Het is een hele tijd goed gegaan. Op zijn brom mer tufte hij van zijn eigen huis naar dat van zijn vriendin. Hij is vijfenzeventig, zijn vriendin mevrouw Geluk is bijna tachtig. Ze kennen elkaar nog uit hun jonge jaren, beiden zijn hun partner verloren. Toen ze elkaar weer tegenkwamen hebben ze veel leuke jaren gehad: samen weg met de bus, een weekje op vakantie, en door de week sa men eten en gezelligheid. Opnieuw trouwen was er niet bij; dat geeft niets extra's, we hebben het wel goed zo, zei Chris. Hij was altijd vrolijk, gaf mevrouw Geluk alle liefde die ze zo veel jaren had moeten ont beren, bracht bloemen voor haar mee van de markt, en veeg de de stoep. Innig tevreden wa ren ze samen. Toen werd hij zie ker. Kon niet meer naar de praktijk komen. Hij sliep achter de voorkamerbij mevrouw Ge luk. Ze werd stilletjes, het leven verloor zijn kleur. Hij voelde zich onmachtig", kon niets meer voor haar doen. Zijn kinderen wilden dat hij naar zijn eigen huis kwam, zo behoorde dat. Ze kwamen niet graag in het ande re huis, daar waren ze nooit ei gen. En in deze fase wilden ze hem graag verzorgen. „Ik kom eens praten", zeg ik te gen mevrouw Geluk, „Liefst met jullie samen. Ligt hij op bed?" „Ja hoor, op zijn ver trouwde plekje", zegt ze en gaat me voor naar hun slaapkamer. Hij ligt met zijn gezicht tegen de muur. „Zo ligt hij steeds", zegt ze. Als Chris me hoort draait hij zich om. „Mijn kinderen willen dat ik naar huis ga, dan kunnen ze voor me zorgen. Dat is eigen lijk maar het beste" zegt hij. „Jij gaat er zo ook aan onder door." We praten nog wat, en dan komt zijn zoon hem halen. In het be gin leeft hij wat op, maar dan wordt hij zieker. „Kan vader ge holpen worden?", vraagt zijn oudste zoon. „Hij hoeft toch niet tot het eind te lijden?" Nee, pijn heeft Chris niet, maar hij kan het bed niet meer af. In het ge sprek dat ik met hem heb, ver telt hij niet op te zien tegen de dood. Wel valt het hem moeilijk afscheid te nemen, hij houdt nog steeds zo veel van het leven en kan het maar moeilijk los laten. Omdat zijn kinderen zo aan dringen heeft hij een levenstes tament gemaakt. Daarin heeft hij bepaald dat hij in aanmer king wil komen voor euthana sie. Ik vraag een collega ook eens met hem te praten. Beiden zijn we niet gerust; is deze be slissing echt wel wat hij wil? Uiteindelijk vertel ik hem onze twijfels, wat zit hem dwars? „Ik wil zo graag nog een middagje samen zijn met mijn vriendin", zegt hij. Dat lukt, ze komt de volgende dag. Hij wiegt haar in zijn armen, zo goed als dat nog gaat, en bedankt haar voor de goede jaren die ze samen had den. Zij kan hem nog alles ver tellen wat ze op haar hart heeft, en blijft tot hij gaat slapen. Die nacht sterft hij, in alle rust. Hij heeft vrede gevonden en af scheid genomen van allen die hem lief waren. Ik bewijs hem samen met zijn zoon de laatste eer, hij heeft het moeilijk. „Waarom is mijn vader dit niet bespaard gebleven?", zegt hij. „Hij had toch getekend?" „Hij is uit zichzelf gestorven, hij was eraan toe, en heeft mijns inziens niet geleden. Ik hoop, dat u er vrede mee kan hebben", zeg ik. „Het wasgoed zo." Op weg naar huis ga ik naar het huls van mevrouw Geluk. „Chris is gestorven", zeg ik. „Uit zichzelf?", vraagt ze. Ik beaam dat. En ze begint te hui len. „Gelukkig", zegt ze. „Ik had er zo'n moeite mee. Hij wilde dat doen voor zijn kinderen, omdat ze er niet tegen konden. Ik wilde het niet. Gisteren hebben we nog zo'n heerlijke dag gehad, dat was een waardig afscheid." Ik ben ontroerd; haar innige na bijheid maakte dat Chris zich in vertrouwen kon overgeven aan de dood. GPD Marieke van Schie is huisarts spreekuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7