ioxine-affaire treft veehouders ROVINCIALE ZEEUWS VS zien oproep Bin Laden als bewijs banden met Irak 1EURO hi intratuin □oensdag Inpectie onderzoekt doden in Zeeland door late ambulances Sl? Volksgezondheid is niet in het geding Verdachten Ikea-afpersing p'ukL L0J bij Wehkamp OU blijft toch in Vlissingen Oü est monsieur Leblanc? Tentakels van staal bij Walsoorden m>J mimj mm% sm/AliVifsnHfflu Eis vijftien jaar voor fatale brand Philips lijdt miljardenverlies Dichters in swingend strijdperk Davids twijfelgeval bij Oranje PAKKER EURO PA 1 U I J Kalm weertype Eerst mogelijk mistbanken en enkele wol kenvelden, later meer zon. Weinig wind en vanmiddag rond 4 graden. no. 36 woensdag 12 februari 2003 los nummer 1,10 I MB fiii 'im 11 mm li i vflnnn7R redactie binnenland PEN HAAG - Tientallen veehouderijen in het oos- un van Nederland mogen Pun dieren niet laten slachten, omdat deze mo- elijk besmet zijn met de inkervenvekkende stof dioxine. Het vlees dat in ie winkels ligt levert ech- iet geen gevaar op, ook J niet voor mensen die iede- tedageen flinke lap veror beren. Dj bekendmaking van een mo- Ïlijke dioxine-vervuiling leid- gisteren tot consternatie. Al op 15 januari ontdekte Duits land dat bakkersafval (meel) van een bedrijf in de deelstaat Thüringen besmet was met di oxine. Pas maandag kwamen de oosterburen met informatie en sloeg het Nederlandse ministe rie van Landbouw alarm. Het meel is door Velthof Veevoe ders uit het Twentse Borne ge ïmporteerd en in ieder geval ge leverd aan diervoederbedrijven in de Overijsselse dorpen Mar- kelo, Overdinkel en Geesteren en in Lunteren (Gld). Die ver werkten het in en verkochten het aan boeren in de omgeving. Duidelijkheid De Voedsel- en Warenautoriteit (VWA) en de Algemene Inspec tiedienst (AID) van het ministe rie van Landbouw brengen de eventuele verspreiding van di oxine in Nederlandse producten in kaart. Minister Veerman van Landbouw zei gisteren in de in onze redactie binnenland JSTERDAM - De twee Polen die eind vorige maand in Portugal eerden aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de af- rsing van Ikea, zijn uitgeleverd aan Nederland. landagavond kwamen ze in ons land aan, aldus het OM gisteren, pe politie had Portugal om hun uitlevering verzocht. |J)etwee mannen (24 en 54 jaar) worden deze week voorgeleid. Ze «orden verdacht van afpersing van de meubelgigant en de dreiging jmetexplosieven. Ikea kreeg december een melding dat in de vesti- n in Amsterdam en Sliedrecht een bom was geplaatst. ANP Tweede Kamer te hopen deze week hierover duidelijkheid te hebben. Proefslachtingen moe ten uitwijzen of het dioxine-ge- halte bij varkens te hoog is. Bedrijfsleider J. de Lenne van het Bornese voerbedrijf is er ze ker van dat het wel los zal lopen. Ook directeur M. Westeneng van mengvoederbedrijf De Valk uit Lunteren relativeert het risi co. „Slechts 2 a 3 procent van het broodmeel wordt verwerkt in mengvoeders. Dat neemt niet weg dat wij geen zaken meer doen met dat betreffende be drijf uit Duitsland." De VWA stelt dat de volksge zondheid niet in gevaar is, ook al zou er extra dioxine in vlees terecht zijn gekomen. Voedsel bevat normaliter ook dioxine. Een te hoge dosering is echter kankerverwekkend. Ook in het ernstigste geval wordt dit maxi mum lang niet gehaald. De organisaties van boeren en veevoerders zijn er verbolgen over dat Duitsland de vervui ling pas na drie weken publiek maakte. Ook veel Kamerleden fronsten hierover gisteren de wenkbrauwen. Veerman wilde de oosterburen echter niet te hard vallen, maar hij erkende dat de communicatie verbete ring verdient. De Europese Commissie verwacht morgen van de Duitse regering een rap port over de verspreiding het vervuilde meel. ANP/GPD Advertentie 1 fHET GROENE WARENHUIS Prjj Mini roosjes in terracotta potje Hoogte ca. 13 cm. Van 3,29 KOUDEKERKE, Galgeweg 5, 0118-551623. In de maand februari GEEN koopavonden. Advertentie VLISSINGEN - De Open Uni versiteit (OU) blijft waarschijn lijk in Vlissingen. Coördinatrice E. Lubig denkt dat de sluiting van de baan is. „Het ziet er heel rooskleurig uit." Lubig toont zich positief over de onderhandelingen en verwacht binnen twee weken dat de Vlis- singse locatie is veiliggesteld. 'Vlissingen' heeft de afgelopen jaren goede cijfers laten zien. Ruim 500 studenten volgen aan de OU een opleiding. In bijna tien jaar hebben 59 studenten bij het centrum een weten schappelijke studie afgerond. In oktober vorig jaar baarde de OU-leiding opzien met het voornemen zes centra te sluiten, waaronder die van Vlisingen. In de praktijk betekent de maatre gel dat Zeeuwse studenten naar het dichtstbijzijnde studiecen trum in Breda moeten afreizen voor het afleggen van tenta mens. Volgens Lubig is de mogelijke redding van haar locatie te dan ken aan de vasthoudendheid van medewerkers en studenten. „Als je aan de Open Universiteit werkt of studeert, moet je een pitbull-mentaliteit hebben. Die hebben we laten zien." oerverwarming, zo dun als een paperclip Past onder tegels, naiuursieen, grindvloeren, vinyl, linoleum, lapijl, laminaat etc. En verder zuinig, sterk, veilig en met 5 jaar garantie. Op maal gelegd door heel Nederland. Vraag gratis uitgebreide informatie aan of kijkop www.speedheat.nl. Speedheot Nederland bv T 0117-451800 F 0117 - 455606 E-mail info@speedheal.nl n FROM internet: www.pzc.nl door Frits Bakker TERNEUZEN - „De Tburbaas is in Valken burg!" Het nieuws kwam gisteren in Terneuzen uit de mond van Piet Zevenbergen, de vice- voorzitter van de KNWU (wielrenunie), die bij het Zeeuwse Tourcomité te gast was. „Dat wijst erop dat hij over een Nederlandse etappe komt praten." Pieter Stoter, van het Zeeuwse comité, rea geerde verbaasd. „En wij weten van niets, hoe kan dat nou?" Zou de Limburger Bennie Ceu- len, die ook de contacten voor Zeeland met de Tour legt, achter de ruggen van de Zeeuwen om over een etappe in Valkenburg onderhandelen? „Hallo, met Bennie Ceulen." Of het waar is, Bennie, dat Jean Marie Leblanc vandaag in Valkenburg is. „Toch niet hè", klinkt het aan de andere kant van de lijn. „Jean Marie is hier niet, absoluut niet. En wat wordt er toch voor een vreemd spelletje gespeeld? Vanmorgen bel de de burgemeester van Valkenburg mij ge schrokken op. Klopt het, zei hij, dat de Tour baas vandaag in Zeeland is?" pagina 18: renners hebben tunnelvrees WALSOORDEN - Van ver is het gevaarte al te zien. Een enorme drijvende bok in de haven van Walsoorden. Zo'n tachtig meter hoog. Tentakels van staal in de Westerschelde. De dubbele kraan is maandag gearriveerd om een scheeps wrak te lichten. De naam van het schip is onbekend maar vol gens inwoners van Walsoorden gaat het om de sleper Astrid, ge zonken net na de oorlog in 1945. De Engelsen hebben de Astrid laten springen omdat de schuit in de weg lag. De Astrid is een sleper van tachtig meter lang die schuin omhoog in het water ligt. Tussen 1998 en 2003 worden in opdracht van Rijkswaterstaat ongeveer 65 wrakken en andere obstakels uit de Westerschelde opgeruimd. De vaargeul in de Westerschelde moet worden verdiept, zodat de grotere zee schepen de havens van Antwer pen beter kunnen bereiken. In de afgelopen jaren zijn al vijf tien wrakken geborgen. Rijkswaterstaat geeft vandaag het officiële startsein voor de ruiming van de laatste 38 wrak ken. Een combinatie van bedrij ven begint met deze klus. Het eerste wrak wordt in Walsoor den geborgen. Rijkswaterstaat heeft de bergingsklus vorig jaar voor ruim 45 miljoen euro aan besteed aan de Combinatie Wrakkenberging Westerschel de. foto Wim Kooyman Advertentie TARGA VISIONARY MET CD-ROM, -BRANDER EN DVD-SPELER ..Kijk snel verder In deae uitgave van onze redactie buitenland DOHA - De Arabische zender Al Jazeera heeft gisteravond een geluidsband uitgezonden, waarop volgens de zender een boodschap staat van Osama bin Laden. De terroristenleider roept moslims op zich solidair op te stellen met Irak, en zich te verzetten tegen de VS en een mogelijke aanval op Bagdad. Bin Laden noemt de oorlogs voorbereidingen van de VS 'een nieuwe kruistocht om de voor malige hoofdstad van alle mos lims te veroveren'. De oorlog die de VS willen voeren, is volgens Bin Laden gericht tegen alle moslims, en niet alleen tegen het regime van Saddam, Verder waarschuwt hij de Arabische landen, dat samenwerking met de VS anti-islamitisch is. Eerder gisteren stelde de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken Powell, die van te voren een transcriptie van de band had gekregen, dat de band een bevestiging is dat Bin Laden 'een partner' is van Irak. Amerikaanse deskundigen lie ten gisteren weten dat de band waarschijnlijk authentiek is. In Arabische landen werd twijfel geuit, omdat de stem van Bin la den op de band beter te horen zou zijn dan bij boodschappen die Al Jazeera eerder uitzond. Navo Opnieuw heeft de Navo gisteren geen overeenstemming weten te bereiken over het treffen van voorbereidingen voor de be scherming van Turkije, dat zich bedreigd voelt door een moge lijke oorlog tegen Irak. Achter de schermen probeerden diplomaten gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag de standpunten van de lidstaten dichter bij elkaar te brengen. Maar al snel werd duidelijk dat Frankrijk en België, die maan dag een veto uitspraken over het treffen van voorbereidingen voor de bescherming van Navo- lid Turkije, hun poot stijf zou den houden. Ook Duitsland staat achter het standpunt van Parijs en Brus- seL Duitsland, Frankrijk en Rus land, die maandag herhaalden dat de VN-wapeninspecteurs meer tijd moeten krijgen voor hun werk in Irak, staan waar schijnlijk niet alleen in hun ver zet tegen militaire actie. In to taal zouden elf van de vijftien leden van de Veiligheidsraad achter deze opstelling staan, zo zei een hoge functionaris van de Duitse regering gisteren. Alleen Groot-Brittannië, Bulgarije en Spanje steunen de VS. Ook China liet gisteren weten het Duits-Frans-Russische plan te steunen. ANP/AFP/RTR pagina 3: CDA en PvdA verdeeld pagina 4: discussie in Koeweit - angst voor jihad overdreven - Van Aartsen verbaasd pagina 5: Duitse coalitie ijzig - begrotingsregels versoepelen De officier van justitie heeft voor de rechtbank in Roermond vijftien jaar gevangenisstraf en tbs geëist tegen een 34-jarige man in die stad die bekend heeft zijn woning in brand te hebben gestoken. Daarbij kwamen zes van 4 zijn zeven kinderen om. Het elektronicaconcern Philips boekte in 2002 voor het twee de jaar op rij een record verlies: 3,2 miljard euro te genover 2,5 miljard in 2001Philips verwacht dit jaar operationele winst. In het Arsenaaltheater in Vlissingen werd gisteravond voor het eerst in Zeeland een poetry slam gehouden. Zes dichters traden aan in een swingend strijdperk. Win- -1 naar werd Quirien van Haelen. Edgar Davids beslist pas vandaag of hij met het Ne derlands elftal de vriend schappelijke interland te gen Argentinië speelt. Bondscoach Dick Advo caat wil graag met de mid denvelder in de Amster dam Arena beginnen. Het is echter onduidelijk of de hamstringbles- sure van Davids *1 Q dat toelaat. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; gezondheid: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 11 12,13,15 en 17; sport: 18 en 19; uit: 21,22 en 23; jong: 24 en 25 door Harmen van der Werf en Ben Jansen DEN HAAG - De Inspectie voor de Gezondheidszorg gaat Zeeuwse huisartsen ophelde ring vragen over de dood van minstens vijf mensen door mis standen bij het ambulancever voer. Minister De Geus van Volksgezondheid laat dit weten in antwoord op schriftelijke vragen van het PvdA-Kamerlid K. Arib. Hij erkent dat de kwali teit van de Centrale Post Ambu lancevervoer (CPA) in Zeeland 'niet optimaal' is geweest. Eer der ai had de provincie om een onderzoek gevraagd. Begin januari trokken Zeeuwse huisartsen aan de bel over pro blemen bij de coördinatie van het ambulancevervoer. Aanlei ding was een onderzoek van Ernst Young naar de organi satie van spoedeisende medi sche hulpverlening in Zeeland. Huisartsen gaven aan dat zij nogal eens te laat worden inge schakeld na een melding bij de CPA. Zij verliezen kostbare tijd om bij een patiënt te komen Volgens de huisartsen heeft dit in de afgelopen jaren minstens vijf mensen het leven gekost. De CPA klaagde op zijn beurt over de slechte bereikbaarheid van huisartsen. Bij de Inspectie voor de Volksge zondheid zijn de klachten van de huisartsen echter nooit ge meld, antwoordt minister De Geus aan Kamerlid Arib, terwijl dat wel de gangbare weg is. De inspectie gaat daarom zelf bij de huisartsen om opheldering vra gen. De Geus is er overigens van (Advertentie TIPVOOR £9 5 VALENTIjN Romantische roos in glas. MOOI WEER goes.ou* mm. oostburg. oh; «2279. renisse, 0111 461031 overtuigd dat in Zeeland 'thans' maatregelen worden genomen om de problemen op te lossen. De inspectie zal daarop toezien. De Geus heeft de indruk dat de organisatie van het ambulance vervoer in Zeeland inmiddels is verbeterd, onder meer door de oprichting per 1 februari van een Regionale Ambulance Voor ziening voor de hele provincie en omdat de CPA ook per 1 fe bruari onder het bestuur van de Gemeenschappelijke Hulpver lening bij Ongevallen en Ram pen (GHOR) is gebracht. De mi nister gaat ervan uit dat dankzij clie ingrepen de CPA aan de wet telijke kwalitatieve eisen kan voldoen, zoals het aanstellen van verpleegkundigen. Onaanvaardbaar Juist vanwege de zorgen ronde de acute medische zorgverle ning vindt het dagelijks provin ciebestuur vermindering van het aantal standplaatsen van ambulances in Zeeland is on aanvaardbaar. Dit standpunt heeft GS bepaald over het rap port van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne over spreiding en dek kingsgraad van de ambulance zorg in Nederland. Bij het be kend worden van dat rapport vorige maand noemde gedepu teerde G, de Kok het plan desas treus voor Zeeland. Hij consta teerde dat de plannen - als geen extra geld wordt uitgetrokken - leiden tot de sluiting van vier van de tien ambulanceposten. Gedeputeerde Staten vinden niet alleen dat gekozen moet worden voor oplossingen rnet een zo hoog mogelijk dekkings- centrage voor Zeeland, ze wij zen ook scenario's af die tot ge volg hebben dat de dekking over de provincie tijdelijk wordt ver laagd. Vermindering van stand plaatsen zal, zo menen GS, op verzet onder de Zeeuwse bevol king stuiten. (Advertentie) '713214"000002 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1