PZC Thermphos in vreemde handen Rijk onder vuur door bezuinigen op natuur Dreunende dance en gevatte gedichten Onderzoek naar energieproef met osmose-techniek 15 Poorter opent landelijk partijbureau in Zierikzee Buitenlandse investeerders nemen Vlissings fosforbedrijf over Provincie zet twee extra archeologen aan het werk Tiplijn voor onderzoek naar moord Sint Philipsland Scherper toezicht op instellingen Tv-programma verdwijnt mogelijk LPF steunt plan behoud veerboot Kenniscentrum voor de zorg woensdag 12 februari 2003 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De politieke groepering De Omkering van Jeanette Poorter opent in Zie rikzee een landelijk partijbu reau. Vanuit dit hoofdkantoor is het de bedoeling te werken aan de verdere opbouw en uitbouw van de partij. De vestiging gaat tevens dienen als dependance van Artemis, de organisatie die ijvert voor arbeidsreïntegratie van vrouwen. Het bureau wordt onderge bracht in het winkelgedeelte van het pand Korte Sint Jan straat 19 in het centrum van Zierikzee. Het moet gaan gelden als de centrale basis van de par tij, waar spreekbeurten en an dersoortige bijeenkomsten zul len worden voorbereid, aldus Poorter. Ook wordt de landelij ke ledenadminstratie vanuit Zierikzee bijgehouden. De Omkering werd november vorig jaar door Poorter, direc teur van Artemis, opgericht en wil bij de eerstvolgende verkie zingen voor de Tweede Kamer meedoen. De partij huldigt als belangrijkste principe dat de kiezers bij het partijprogramma moeten worden betrokken, wil len ze ook daadwerkelijk vat krijgen op de politiek. De in vloed van de vrouw wordt daar bij centraal gesteld. De Artemiscentra worden opengesteld voor discussiegroe pen. De dependance van Arte- mis in Zierikzee zal volgens Poorter vooral het karakter van steunpunt krijgen, naast een soortgelijke vestiging in Hulst en het hoofdkantoor in Middel burg. Voor grotere presentaties en instructiebijeenkomsten wordt uitgeweken naar het mul tifunctioneel centrum in de wijk Malta. Artemis heeft verder ves tigingen in Drachten, Maas tricht en Velp. Het landelijk partijbureau an nex dependance wordt vrijdag om vier uur officieel geopend. Poorter is vanaf zes uur aanwe zig om haar pas verschenen boek De Omkering te promoten. Winnaar Quirien van Haelen: „Ik ben een Don Juan, lokaal gezien." foto Lex de Meester doorErnst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Dinsdagavond en een zaal met zeker honderd enthousiaste jongeren, dat zal wel geen poëzievoor- dracht zijn. Dus wel. In het Arsenaal theater in Vlissingen werd gisteravond voor het eerst in Zeeland een poetry slam gehouden. Zes dichters die met el kaar in het strijdperk treden, swingen de muziek, flitsende videobeelden en het lawaai van het publiek dat bepaalt wie de winnaar is. Het lijkt een fenomeen te worden. De Wintertuin in Nijmegen organiseert maandelijks poetry slams in Nijmegen en Arnhem. Tijdens zomerfestivals als Lowlands, Noorderzon en Oerol traden de finalisten op van de eerste landelijke finale die mei werd gehouden. Dit jaar staat de landelijke poetry slam finale gepland op 15 mei en het Zeeland Nazo mer Festival voelt er wel voor dichters die zich daar aandienen in het pro gramma op te nemen. Terecht, zo kon gisteren worden vastge steld in Vlissingen. Het Arsenaalthea ter had meer weg van een disco dan van een zaal voor een literaire bijeenkomst. Het podium werd gevuld door een groot videoscherm en een draaitafelset waar achter deejay Josito zich had opgesteld. Naast hem Annika S. die de avond pre senteerde. De video-improvisaties, on der meer met beelden die eerder op de dag in Zeeland waren gefilmd, kwamen van veejay Grootendorst, terwijl de on zichtbare MC Zingo het publiek vocaal probeerde op te zwepen. Afgewisseld door dreunende dance- muziek, danwel een ouderwetse Rawhide-tune of de Clash-klassieker 'London calling', kwamen zes jonge performers naar voren. Drie ronden waarin iedereen steeds drie minuten de microfoon kreeg. In hoog tempo werden gedichten voorgedragen, met een fikse dosis humor en over onderwerpen die jongeren bezighouden. Seks dus, ver liefdheid, verbroken relaties, ge slachtsziekte en problemen met ouders. De Vlissingse dichter Frans van Dix- hoorn vatte de thematiek in de pauze samen als: waar tik ik 's morgens mijn eitje? In sommige gevallen waren de dichters mild provocerend, zoals Rot terdammer Rijn Vogelaar die een ge dicht opdroeg aan Osama Bin Laden en alle terroristen, 'want poëzie is een vorm van expressie en terrorisme ook'. Het niveau was verrassend hoog. Sven Ariaans uit Amsterdam bleek een he dendaagse romanticus, het rapmanier- tje van De Woorddansers (Jeroen Naaktgeboren en Arie Hordijk) uit Rot terdam gooide aanvankelijk hoge ogen maar werd wat eentonig, Tjitske Jan sen uit Utrecht was dichterlijk gezien het grootste talent, maar Limburger Quirien van Haelen ('Ik ben een Don Juan, lokaal gezien') pakte het publiek in met cabarateske verzen over pier cings die zijn gebit verwoestten, een ode aan zijn lerares Frans, de goede raad van zijn vader ('vrij veilig want voor je het weet zit je ook met zo'n zoon') en de wens als dwarsligger te worden begraven. De applausmeter sloeg in het rood. MIDDELBURG - Met de aan stelling van twee nieuwe arche ologen wil het dagelijks provin ciebestuur de sterk toegenomen werkzaamheden op het gebied van archeologie te lijf gaan. Bij de provincie zelf komt een zoge heten beleidsarcheoloog, bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) wordt, voorlo pig voor twee jaar, een pro- jectarcheoloog aangesteld. Nederland heeft het Verdrag van Malta ondertekend en zich daarmee verplicht meer te doen aan de bescherm ing van het his torisch erfgoed. Een aantal daaruit voortvloeiende verant woordelijkheden is op het bord van de provincies geschoven. De huidige provinciaal archeoloog, R. van Dierendonck, kan het werk niet in z'n eentje aan. Er is sprake van een onaan vaardbare werkdruk, vooral door het fors gegroeide aantal adviezen waarom gevraagd wordt (met name door gemeen ten, maar ook door projectont wikkelaars). Andere archeolo gische activiteiten komen in de knel, zoals de uitvoering van het tien-puntenplan cultuurhisto rie. Door een beleidsarcheoloog te benoemen, kan de provinci aal archeoloog ontlast worden. Die kan zich meer gaan richten op de uitvoering en de nieuwe archeoloog op het beleid. Die taakverdeling is volgens het da gelijks provinciebestuur ook naar de gemeenten toe helder. Inventarisatie De archeologische monumen- tenkaart van Zeeland behoeft dringend aanpassing. Door de werkdruk kwam het daar niet van. Aanstelling van een pro- jectarcheoloog moet daarin ver andering brengen. Naast de mo- numentenkaart, moet deze zich wijden aan het in beeld brengen van negentig terreinen, waar van de archeologische waarden onduidelijk zijn. Daarvoor is twee jaar uitgetrokken. In een brief aan de Vereniging Zeeuwse Gemeenten herinnert het dagelijks provinciebestuur eraan dat ook de gemeenten steeds meer te maken krijgen met werk op het gebied van de archeologie. Daarvoor worden nu veelal speciale (en dure) bu reaus ingeschakeld. Een mogelij ke oplossing is vorig jaar al door de SCEZ aangege ven, namelijk meer samenwer king van gemeenten. Dat moet leiden tot de aanstelling van een of meer regio-archeologen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Doordat de rijksoverheid zijn verplichtin gen niet nakomt, treedt vertra ging op in de diverse projecten voor herinrichting van gebie den, zoals het Veerse Meer. De geloofwaardigheid van de over heid in het algemeen loopt forse averij op en werkt cynisme in de hand. Het draagvlak in de re gio's voor een gezamenlijke aanpak komt onder druk te staan. Deze forse kritiek op het rijks beleid, met name dat van minis ter Veerman van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV), uit het dagelijks provin ciebestuur in een brief aan de statencommissie Ruimte, Mi lieu en Water. Daarin wordt opgesomd wat de niet mis te verstane gevolgen zijn voor Zeeland van de bezuinigingen op natuur, landschap en landin richting. Alle natuuraankopen zijn per december 2002 gestopt. De aan koopplicht voor gronden die binnen de zogenaamde Ecologi sche Hoofdstructuur vallen, is zelfs opgeschort tot voorshands 2004. Alleen aankopen waar voor al een schriftelijk bod was uitgebracht, worden nog afge handeld. Het tot nu toe voor spoedig verlopende Zeeuwse aankoopbeleid komt in de knel. In 2003 wordt het onmogelijk om de verwerving van gebieden af te ronden. Daarmee wordt een streep gehaald door de na tuurontwikkeling zoals die in het Natuurbeleidsplan Zeeland is voorzien. Voorbeelden hier van zijn het plan Tureluur langs de zuidkust van Schouwen- Duiveland en kreekherstel in West-Zeeuws-Vlaanderen De aankoop van grond voor aanleg van een brede groen blauwe verbindingszone voor de natuur, tussen Zwin en Zijpe, is eveneens stilgelegd. Van kop peling tussen natuur, recreatief medegebruik en waterberging komt hierdoor niets terecht. In augustus 2002 kwam het plan gereed voor een 'proeftuin West-Zeeuws-Vlaanderen plattelandsvernieuwing op ba sis van agrarisch natuurbeheer. Bij gebrek aan rijksgeld is uit voering op korte termijn niet te verwachten. De voorbereiding van verschil lende nieuwe projecten voor landinrichting loopt vertraging op, doordat er geen financiële ruimte is om verplichtingen met belanghebbenden aan te gaan. Het gaat met name om Schou- wen-Oost (plan Tureluur), West-Zeeuws-Vlaanderen (ge biedsgericht project) en Hoek. Uitvoering van al lopende land inrichtingsprojecten staat bo vendien onder druk. Verwachtingen De provincie wilde dit jaar voor 6,7 miljoen euro aan projecten in gang zetten. Het ministerie van LNV komt niet verder dan een bijdrage van 4,7 miljoen eu ro. Inmiddels is een nieuwe be zuinigingsronde aangekondigd, waardoor de provincie nog eens tien procent erbij inschiet. Ver wachtingen die gewekt zijn bij belanghebbenden, worden de grond in geboord. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Fosforprodu- cent Therinphos in Vlissingen- Oost is overgenomen door drie buitenlandse investeerders. SINT PHILIPSLAND - De poli tie heeft gisteren een tiplijn ge opend in het onderzoek naar de moord op de tachtigjarige we duwe J. Serné in Sint Philips land. Tipgevers kunnen anoniem het gratis telefoonnummer 0800- 3366000 bellen als zij informa tiehebben. Getuigenissen of tips kunnen ook naar het e-mailadres philpoL112@hotmail.com wor den gestuurd. De politie stelt geen onderzoek in naar de herkomst van de in formatie. De tipgever wordt dus ook niet benaderd, tenzij deze zelf om contact vraagt. De poli tie wil met het openstellen van de lijn drempelverlagend wer ken en hoopt dat er daardoor mogelijk toch nog informatie naar voren komt die nog niet be kend is, maar wel van belang is voor het onderzoek. Een groot deel van het onder zoek bestaat nog steeds uit het horen van getuigen in Sint Phi lipsland en omgeving. Ook loopt er nog een technisch sporenon derzoek. De belangrijkste is de eigenaar van fosforconcern Kazphos- phate in Kazachstan. De over name, goedgekeurd door vak bonden en ondernemingsraad, heeft geen gevolgen voor de Zeeuwse vestiging van het con cern. Ook de naam verandert niet. De overname is gisteren offici eel bekendgemaakt. De inves teerders hebben de aandelen overgenomen van Thermphos Holding. De belangrijkste in vesteerder is N. Galmor, eige naar van het Kazachstaanse fosforconcern Kazphosphate. Het jonge bedrijf, opgericht op 27 oktober 1999, heeft 8000 mensen in dienst in verschillen de fabrieken in Kazachstan. Het bedrijf exploiteert onder meer een mijn waaruit fosfaaterts worden gedolven. Dat is de grondstof voor de productie van fosfor. Daarin schuilt onder meer de kracht en de meerwaarde van de overname voor Thermphos. Di recteur J. Groenink: ,,De afgelo pen jaren hebben we de hoeveel heid verschillende producten die Thermphos van fosfor maakt enorm uitgebreid. Op een bepaald moment bereik je de maximumcapaciteit. Simpel weg omdat we niet méér fosfor kunnen maken. Met de tweede fabriek in het concern, kunnen we dat wel. Dat betekent dat vanuit Kazachstan de verschil lende Thermphos-fabrieken in de wereld bevoorraad kunnen worden met fosfor." De PZC berichtte vorige week al dat de overname alles te maken heeft met de positie op de we reldmarkt. Groenink bevestigt dat. De verkoop van de aande len is niet noodzakelijk voor het directe voortbestaan van de Zeeuwse vestiging, maar wel belangrijk om de positie op de wereldmarkt (lees: in de Ver enigde Staten) te verstevigen en zo op langere termijn de conti nuïteit van het concern te waar borgen. Het bedrijf bekleedt nu de vierde plaats op de wereld ranglijst van fosforproducen- ten, maar wil tot de toptwee doordringen. Voor het personeel verandert er nauwelijks iets, zegt Groenink. De leiding van het concern wijzigt wel. De drie directeuren van de Holding (die ook de leiding hadden over Thermphos International) vor men met de buitenlandse inves teerders een soort bestuur. MIDDELBURG - Het provinciebestuur verscherpt het toe zicht op instellingen die jaarlijks omvangrijke subsidies krij gen. De besturen van die organisaties worden geacht voort aan elk half jaar met het provinciebestuur te overleggen over het beleid en over de financiële situatie. Vooral de inkomsten en uitgaven worden scherper dan voorheen in de gaten gehou den. Dit is een uitvloeisel van een besluit van Provinciale Sta ten van november vorig jaar, toen de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland extra geld kreeg om tekorten te dekken. De SCEZ was al de derde instellingen die aan de provincie ver bonden is, die met tekorten kampt en voor hulp bij de provin cie aanklopte. Eerder deden het Zeeuws Museum en het Zeeuws Biologisch Museum dat. Provinciale Staten streken over hun hart, maar eisten van Gedeputeerde Staten dat het toezicht verbeterd zou worden om herhaling te voorkomen. MIDDELBURG - De Zeeuwse Programmaraad van Zekatel wil het televisieprogramma van Zeelandnet van de Zeeuwse kabel weren. Volgens voorzitter M. Beinema van de program maraad is het 'programmatisch niet verantwoord' om hel drieëntwintig minuten durende programma continu in ca- rousselvorm te herhalen, terwijl andere programma-aanbie ders staan te dringen om een plekje op de kabel. De program maraad adviseert per 1 juni Zeelandnet te vervangen door de natuurzender Animal Planet. „Het is een interessant advies", aldus Beinema. „Zeelandnet is namelijk een dochter van Ze katel." Hij is dan ook benieuwd of de kabelexploitant het ad vies van de programmaraad overneemt. De Zeeuwse Pro grammaraad stelt ook voor het contract met de muziekzender Radio Nationaal op te zeggen. Dit station heeft het afgelopen jaar de programmering zodanig veranderd, dat de afspraken die in het contract zijn vastgelegd volgens de programmaraad niet meergelden. De plaats van Radio Nationaal op de radio kabel zou moeten worden ingenomen door de muziekzender Radio 192. Een exacte datum heeft de programmaraad niet genoemd, maar volgens Beinema zou het vrij snel moeten ge beuren. MIDDELBURG - De LPF-Zeeland is enthousiast over hot idee van de PvZ om een van de oudste veerboten van de PSD niet te verkopen, maar te proberen het schip voor Zeeland te behouden. Daarvoor wordt vrijdag een stichting opgericht. Voorman R. Stoffels van de PvZ dacht in eerste instantie voor al aan een culturele bestemming voor het schip. Lijsttrekker H. Smits van de LPF heeft een andere suggestie: studenten huisvesting. Naar haar idee zou de veerboot een ludiek stu dentenhuis kunnen zijn. Mede met het oog op de oprichting van de Roosevelt Academy is volgens haar woonruimte voorstudenten dringend noodza kelijk. De LPF meent dat deze vorm van studentenhuisves ting extra reden kan zijn voor jongeren om voor een studie in Zeeland te kiezen. VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland onderzoekt of het mogelijk is om samen met onderwijsinstellingen in Antwer pen, Gent, Brugge en Rotterdam een Expertisecentrum Ge zondheidszorg op te zetten. Aanvankelijk wilde de HZ zo'n centrum alleen voor Zeeland beginnen. Onderzoek leerde echter dat dat een te smalle basis is voor een dergelijk cen trum. Om die reden wordt nu gekeken of kan worden samen gewerkt met andere hogescholen en universiteiten. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie wil onderzoek naar opwekking van getijden-energie door ge bruik te maken van verschillen in zoutgehalte. Het gaat om de, nog niet op grotere schaal ge toetste, osmose-technologie. Aan het Rijk is subsidie ge vraagd voor het opzetten van een proef. Volgens de provincie ligt er op het grensvlak tussen zoet en zout water een enorme, tot nu toe onaangeboorde, voorraad energie. Deze bron van energie (spanning tussen zout en zoet water) is in waterrijk Zeeland op verschillende plekken te vin den. De proef moet uitwijzen of toepassing haalbaar is en zo doende een bijdrage kan leveren aan het gebruik van duurzame energie. Het is een van de plannen die ge noemd worden in de tussenba lans van het provinciale actie programma energiebesparing en duurzame energie. Dat is eind 2001 begonnen en is erop gericht door middel van acties de uitstoot van broeikasgassen (met name kooldioxide, C02) in de provincie terug te dringen. In plaats van tot eind 2003, loopt het programma door tot 2007. Goed voorbeeld Om het goede voorbeeld te ge ven, heeft de provincie werk ge maakt van energiebesparing in Abdij en complex Groene Woud. Bij verkeerslichten is begonnen met toepassing van zuinige lam pen (besparing ongeveer vijftig procent). Inmiddels zijn dertien bushaltes uitgerust met verlich ting die werkt op zonne-energie. Groene stroom wordt volledig in de provinciale kantoren toe gepast. Veel aandacht is ervoor energie besparing in de recreatiesector. Hiervoor zet het bureau Nort zich in. Acties zijn gericht op minicampings, hotels, zwemba den en sanitair op campings. Energiezuinige woonwijken bouwen is aan de orde in Goes (plan Ouverture); om dat ook op andere plekken door te voeren verloopt moeizaam. De plaat sing van zonnepanelen loopt boven verwachtenin plaats van 1500 panelen in drie jaar, zijn er in één jaar al 1800 geplaatst. De aanschaf van zonneboilers door particulieren verloopt minder vlot. In 2010 moet in Zeeland voor 205 megawatt aan windenergie staan. Momenteel is dat onge veer 60 megawatt. Temeuzen. Noord-Beveland en Oostburg hebben plannen gepresenteerd, waarin plaatsing van windmo len voor 70 megawatt mogelijk is. De meeste gemeenten schie ten nog niet hard op met het vrijmaken van de planologische weg voor windturbines. Op Wa terland Neeltje Jans komt een attractie (zeeaquarium) in com binatie met duurzame energie systemen. Klimaatbeleid Door ondertekening van hét landelijk Klimaatconvenant, heeft de provincie zich ertoe verplicht een eigen klimaatbe leid te ontwikkelen. Daarvoor wordt door het Rijk ook geld be schikbaar gesteld: tot eind 2004 circa 175.000 euro (onder voor waarde dat de provincie er een zelfde bedrag bij doet). Bedoe ling is dat het actieprogramma wordt omgezet in een echt kli maatbeleid van provincie en ge meenten. Het dagelijks provinciebestuur weet nog niet precies hoe dat handen en voeten moet krijgen. Daarom wordt op 27 februari de conferentie Strategie in Energie gehouden, waar leden van Pro vinciale Staten, gemeentebe stuurders en vertegenwoordi gers van nutsbedrijf Delta praten over de te nemen koefs. Aan de orde komt vooral ook de rol die Delta hierbij kan spelen. Advertentie Openingstijden dinsdag t/m zaterdag 9.00-12.00 uur donderdagavond koopavond 's Middags op afspraak Voorstad 63-4461 KL Goes Tel'(0113)215200/211466

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15