iPZ Verzet tegen uitzetting kansloos 11 Studentenhuisvesting beste oplossing 1 ,s^8?9 Damen aast op opdracht voor loodswezen Twee Vlissingers helpen Spanjaarden met opruimen olie Ziekenhuis meet medische veiligheid Huurders veren iging: politiek heeft slecht gezocht naar alternatieven Boete voor Vlissinger na hinderen snelheidscontrole LIJ Werkstraf voor wapenbezit Diefstal van vijf telefoonkaarten Werkstraf voor agressieve dief zeeuwse almanak Vrijheden WALCHEREN woensdag 12 februari 2003 E, de Ceuster, directeur van Woongoed, zegt dat de corporatie geen andere keuze had dan studentenkamers maken in de 76 wo ningen. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De bewoners van het Bagijnhof en de directe omgeving werden maandagavond overvallen met het nieuws dat ze binnen een half jaar uit hun wonin gen moeten. In de 76 woningen komen 190 studentenkamers. E. de Ceuster, directeur van Woongoed, zegt dat de corporatie geen andere keuze had. Waarom heeft u ervoor gekozen om de mensen op deze manier te informeren? Mensen hadden de indruk dat hun wonin gen werden gerenoveerd en kregen vervol gens te horen dat ze uit hun huis moeten. ,,We hebben er bewust voor gekozen om het op deze manier te doen, zodat het ver haal in één keer duidelijk is. We wilden niet maanden van tevoren zeggen dat er mis schien iets ging gebeuren, zonder dat we konden vertellen wat er ging gebeuren. Als het eenmaal duidelijk is, vertel je het ook, in alle duidelijkheid. Bij een aantal men sen komt het als een klap aan. Het komt onverwacht. Het is slecht nieuws en het is voor de mensen heel ingrijpend. We willen ook heel graag met ze verder praten en overleggen." Waren er nog alternatieve locaties? ,Nee, we zijn gaan redeneren vanuit dit complex. In het complex hebben we pro blemen met asbest, de stookinstallatie, vocht, stank en lekkages. We zijn een op lossing gaan zoeken, maar die hebben we heel lang niet gevonden. Tot de Roosevelt Academy in beeld kwam." Renovatie van de woningen is te duur, volgens De Ceuster. De 190 studenten zouden wel ge noeg opleveren om een renovatie te finan cieren. „Voor degenen die er nu wonen is het een moeilijk verhaal. Maar de mogelij ke volgende bewoners willen die woning niet. We moeten altijd rekening houden met de volgende generatie huurders." Bent u niet bang dat het complex, met 190 studenten, over vijfjaar compleet is uitge woond? „We houden daar rekening mee bij de bouw. De douches worden bijvoorbeeld heel intensief gebruikt. We gaan het bou wen zoals een jeugdherberg, of sporthal len. We zien wel dat de concentratie van studenten kan leiden tot overlast in de buurt. We moeten goede afspraken maken met de Roosevelt Academy en de studen ten om dat te voorkomen. We kunnen het beheer intensiever maken. Of er een huis meester komt, of dat we kiezen voor een andere vorm, daar zijn we nog niet uit. En nu gebeurt er natuurlijk ook wel eens wat in die buurt." Is dit plan onderdeel van afspraken met de gemeente over de bouw van huurwoningen in de stad? „Het past in het geheel. We willen veel doen aan ouderenhuisvesting. Dat geeft ruimte op de woningmarkt, want ouderen wonen vaak in goedkopere huurwoningen. Verder bekijken we de mogelijkheden om bestaande gebouwen geschikt te maken voor studentenhuisvesting. Dat kan boven winkels zijn, maar ook in kantoren die de gemeente verlaat als het nieuwe stadskan toor klaar is, of in zorginstellingen. Er zijn geen andere wooncomplexen waarmee we dit soort plannen hebben." U zegt dat de woningen heel slecht zijn. Had u ze niet beter moeten onderhouden? „Vijfentwintig jaar geleden zijn de wonin gen gerenoveerd. Ze hebben toen een flin ke opknapbeurt gehad. Maar de eisen die huurders stellen, zijn heel snel gestegen- Renovatie lost het probleem niet op dat de woningen te klein zijn Het zijn bovenwo ningen, terwijl er behoefte is aan apparte menten, gelijkvloerse ruime woningen in de binnenstad. We zaten in een impasse. Als we renoveren, wordt de huurprijs te hoog. De studenten bieden de oplossing, daarom zijn we er ook ingestaptHet is niet zo dat mensen plaats maken voor studen ten." MIDDELBURG - Bewoners van het Bagijnhof en de omliggende straten in Middelburg kunnen weinig doen tegen de plannen van Woongoed. Dat zegt T. Wierda van de huurdersver- pniging Middelburg. Woongoed maakte maandag bekend dat de bewoners voor 1 september hun Jiuis uit moeten. De woningen Worden verbouwd tot studen tenkamers. |n principe kunnen bewoners oor Nadia Berkelder die een huurcontract hebben, niet uit hun woning worden ge zet. „Maar hier valt niets tegen te doen", concludeert Wierda. „Er is jurisprudentie over. Als het algemeen belang zwaarder weegt, kan het wel." De huur dersvereniging heeft gisteren een brief aan de bewoners ge stuurd. Daarin staat dat mensen hulp krijgen bij de gedwongen verhuizing. „Met diensten en expertise", zegt Wierda. Bewo ners zijn welkom op het spreek uur van de vereniging. Woongoed zegt binnenkort de huur op van de woningen „Mensen kunnen dwars gaan liggen, ze kunnen het aanvech ten bij de rechter. Misschien volgt er dan een uitspraak dat dit niet kan. Maar in dit geval denk ik dat niet, omdat het ver haal goed dichtgetimmerd is." Woongoed-directeur E. de Ceuster bevestigt dat de partij en de mogelijkheden voor een juridisch gevecht goed hebben onderzocht en dat is geprobeerd om die mogelijkheden te beper ken. De huurdersvereniging neemt het de gemeentelijke politiek kwalijk dat er niet op een fat soenlijke manier is gezocht naar mogelijkheden voor studenten huisvesting. „De politiek heeft de beslissing genomen over de komst van een universiteit", zegt Wierda. „Men heeft zich nooit goed gerealiseerd dat men daaraan de huisvesting van stu denten moest verbinden." De huurdersvereniging heeft nog een bezwaar: de verhuizing van de bewoners van de 76 wo ningen vergroot de druk op de toch al krappe huurwoningen- markt. „Het houdt in dat de an dere zestig, zeventig personen, die in de vrijkomende huizen hadden gemoeten, helemaal niks vinden." De gemeente en Woongoed heb ben wel plannen voor de bouw van nieuwe huurwoningen, maar voor die plannen gereali seerd zijn, is het 2006, denkt Wierda. De hoogte van de verhuisver- goeding, drieduizend euro, vindt de huurdersvereniging re delijk. Vooral omdat Woongoed heeft toegezegd dat mensen hulp krijgen bij de verhuizing. Bovendien zijn de afspraken die de sociale verhuurders op Wal cheren gemaakt hebben over verhuisvergoedingen aanmer kelijk slechter, volgens Wierda In de Tweede Kamer is onlangs een motie aangenomen waarin wordt gevraagd om in dit soort gevallen vijfduizend euro te ge ven. De Ceuster beloofde maan dagavond dat Woongoed het verschil van tweeduizend euro bijpast wanneer de motie in het komende half jaar wordt omge zet in wetgeving. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 32-ja- rige inwoner van Vlissingen moest zich gisteren in Mid delburg verantwoorden voor zijn gedrag. Hij had een agent dwarsgezeten bij het uitvoeren van snelheidscon troles. Politierechter B. Doorewaard Boekhout ver oordeelde de man hiervoor conform de eis tot 250 euro boete. De opsporingsambtenaar werd 6 december op een krui sing in Vlissingen belem merd in zijn werk, omdat verdachte pal voor de laser- gun ging staan en vervolgens weggebruikers op de snel heidsmeting attendeerde. De politierechter B. Doore waard Boekhout vond bewe zen dat de Vlissinger de agent zodanig het leven zuur had gemaakt dat hij geen snelhe den kon meten. ,,U bent ge vraagd om op te sodemiete ren, maar dat heeft u niet ge daan." „Ik besef dat dit niet kon, maar ik heb onaangename herinneringen aan die krui sing. Het ging mij om de agent, niet om de rest van de wereld," zei de verdachte. Officier van justitie L. Boo- gert sprak gisteren van irri tant gedrag. „Wat je ook van snelheidscontroles vindt, het gaat erom het verkeer veili ger te maken." Hij eiste de gebruikelijke boete van 250 euro. „Er wordt door mensen veel gediscussieerd over snelheidscontroles. Ouders van doodgereden kinderen zullen de controles goed vin den. Mensen die met 150 ki lometer per uur door de be bouwde kom scheuren zullen daar anders over denken. Zij vinden de metingen hinder lijk. Maar je kunt je afvragen of het zin heeft wat u heeft gedaan. De agent doet niet meer dan zijn werk", merkte Doorewaard Boekhout op. Advertentie Krat Z4 flesjes 3 300 ml HM» Perssinaasappels doos ca; 17 kilo Pak 2700 gram of flacon 3 liter OM prijs per kilo 3.14 pri|s per liter 2.83 A^ed.ngen geldig ""'Oi/m 16 februari In een van de loodsen van De Schelde werd gisteren symbolisch de kiel gelegd voor het tweede fiets-voetveer. foto Ruben Oreel door Emile Calon VLISSINGEN - Damen Shipyards hoopt de mallen voor het fiets-voetveer ooit nog eens te kunnen gebruiken voor de bouw van swath-schepen voor de Belgische en Nederlandse Westerscheldeloodsen. Giste ren liet directeur E. van der Noordaa weten dat zijn bedrijf contacten heeft met de loods- diensten over de bouw van nieu we schepen maar dat er in de verste verte nog geen sprake is van contracten. Als het ooit zo ver komt zullen die schepen wel in Vlissingen worden gebouwd, aldus de directeur. Ook is er vanuit Mexico al be langstelling getoond voor swath-schepen van Damen. Oliemaatschappijen die daar boorplatforms hebben, zijn op zoek naar stabiele schepen voor het vervoer van personeel naar en van de boorplatforms in de Golf van Mexico. Volgens de di rectie van Damen zijn swaths de ideale schepen voor die klus. Als Damen ooit de bouwopdracht krijgt is het maar de vraag waar ze gebouwd worden. De kans is dan groot dat het bedrijf kiest voor een werf in Midden- of Noord-Amerika, omdat het ver voer van schepen over de oceaan met behulp van een speciaal transportvaartuig vaak peper duur is. „Dan kunnen we beter daar bouwen." In een van de loodsen van De Schelde werd gisteren symbo lisch de kiel gelegd voor het tweede fiets-voetveer. Oud-di recteur C. Landré van de pro vinciale Directie Infrastructuur door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore waard Boekhout trok gisteren harde conclusies uit het wapen bezit van een 38-jarige inwoner van Vlissingen. „U bent het prototype van een man die ik liever niet met vuur wapens zie. Ik merk dat u onge looflijk opgefokt en opvliegend kan zijn. Ik vind u een eng man netje." De Vlissinger werd voor het be zit van twee pistolen en een be dreiging veroordeeld tot 200 uur werkstraf. Van bedreiging van een politieman werd hij vrijge sproken. De man erkende dat hij begin vorig jaar na conflicten op het werk zijn voormalig compag non had uitgescholden.Officier van justitie L. Boogert tilde het zwaarst aan het wapenbezit, omdat hij er zeker van was dat de verdachte slecht met zijn agressie kon omgaan Ook de bedreigingen vond hij bewezen. De officier eiste vier maanden gevangenisstraf. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Wietse en Mary Haak uit Vlissingen hebben geen enkel idee wat ze in het Spaanse Galicië kunnen ver wachten. Uit tv-beelden weten ze dat de kust over een lengte van ruim achthonderd kilome ter bedekt is met een dikke laag olie, afkomstig van de vorig jaar november gezonken Griekse tanker Prestige. Wietse en Mary gaan Spaanse vrijwilligers en kustbewoners een maand lang helpen bij het opruimen van de smurrie. Uit de Prestige zijn duizenden tonnen ruwe olie gestroomd. Sommige olietapijten zijn meer dan een meter dik. Vissers uit de regio Galicië zijn zwaar gedu peerd. „Mijn vrouw en ik zijn al heel lang bezig om te helpen bij het opruimen van die zooi", vertelt Wietse. „Maar het is lang niet zo eenvoudig. De Spaanse regering wil geen pottenkijkers, terwijl de mensen ter plekke je héél graag willen hebben." Via Greenpeace kwam het Vlissing- se echtpaar in contact met de Spaanse organisatie Seo-bird- life, die ze doorverwees naar Adega, een milieuorganisatie. Tot hun verrassing verliep het telefonische contact via een Ne derlandssprekende vrouw, ge boren in Heinkenszand. „Zij co- ordineert daar de boel." Plamuurmes Komende zondag vertrekken Wietse en Mary naar Carnota, een plaatsje met vijfduizend in woners. De gemeenschap is wij- wel volledig afhankelijk van de visserij en het toerisme. In het dorp hebben ze een huisje ge huurd. Dinsdag al verwachten ze, gekleed in oliepak en laar zen, op het strand te staan om met een plamuurmes olie van de rotsen te schrapen en zand schoon te maken. „Stel we kun nen vijftig emmers zand per dag per persoon opscheppen. Dat moet toch lukken? Dan maken we met z'n tweeën toch een ton per dag schoon. Alles is meege nomen. We hebben geen idee wat we kunnen verwachten. Ik denk wel dat we zullen schrik ken. We zijn gewaarschuwd dat het heel zwaar en saai werkis.Ik heb er echt zin in. Dat klinkt misschien vreemd, maar dan heb je 't idee dat je wat goeds aan het doen bent." Wietse en Mary worden gedre ven door idealisme. Geld over maken naar Galicië vinden ze te makkelijk „Je wilt", zegt Wiet se, „toch een beetje je medele ven tonen aan de mensen in Spanje en ze laten zien dat er ook in de rest van Europa aan ze gedacht wordt. Er is nog zoveel te doen. Elke opgeruimde drup pel olie is er één. De ravage daar is zo compleet en zo enorm. De hele visserij- en toeristische sec tor is naar z'n mallemoer. Wij willen de mensen een steuntje in de rug geven. Het is toch in onze achtertuin gebeurd." Mary vult aan dat zij de tijd en de mogelijkheid hebben om te gaan helpen. „Wat Spanje is overkomen, had hier ook kun nen gebeuren." Wietse en zijn vrouw hebben ook dichterbij huis gevraagd of zij konden helpen met het op ruimen van olie. Rijkswater staat zei geen behoefte te hebben aan vrijwilligers. „Be grijpelijk", vinden ze. „Zij heb ben eigen personeel in dienst, dat verzekerd is. Als vrijwilli gers iets overkomt, is Rijkswa terstaat verantwoordelijk." Over een maand komt het echt paar Haak terug. ZIERIKZEE - Uit een winkel in Zierikzee zijn gisterochtend vijf telefoonkaarten weggenomen. De kaarten hebben een waarde van honderd euro, door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen gaat de medische veiligheid van patiën ten meten. Ongeveer 270 willekeurige me dewerkers en medische specia listen, rond de 25 patiënten, een aantal huisartsen en verpleeg kundigen krijgen vandaag een vragenlijst over diverse onder werpen, zoals de verstrekking van medicijnen, de veiligheid van apparatuur en patiënten voorlichting. Om de 'patiëntveiligheid' te meten maakt het Ziekenhuis Walcheren gebruik van de Cen trameter, een vragenlijst ont wikkeld op initiatief van Cen- tramed (een verzekeraar op het gebied van medische aanspra kelijkheid) en de daarbij aange sloten ziekenhuizen. De Centra meter wordt de komende dagen tegelijkertijd in ongeveer 25 an dere ziekenhuizen verspreid. Het Vlissingse ziekenhuis kan zich zo vergelijken met andere ziekenhuizen en lering trekken uit succesvolle activiteiten uit dieziekenhuizen. Aan de andere kant kunnen ook andere zieken huizen gebruik maken van de gegeven van het Ziekenhuis Walcheren. Eind maart maakt Centramed de resultaten be kend aan de Raad van Bestuur. Sterilisatie De vragenlijst wordt willekeu rig toegestuurd naar het huis adres van de mensen die mee doen aan de meting. Zij krijgen het verzoek de lijst in te vullen en deze uiterlijk 26 februari in te leveren. De vragen hebben be trekking op 33 onderwerpen, waaronder samenwerking en overdracht van informatie bin nen en buiten het ziekenhuis, nascholing van artsen en ver pleegkundigen, ziekenhuishy- giëne en sterilisatie van appara tuur. Vervoer mocht deze daad ver richten. Feitelijk plaatste hij een tussen- schot nummer 17 in een van de twee drijvers van het swath- schip, want de Prins Willem Alexander krijgt geen kiel. De bouw van het eerste swath- schip, de Prinses Móxima, vor dert ondertussen goed. Er is bij de bouw Avat vertraging ont staan, maar dat wordt volgens de directie ingehaald door mo menteel in drie shifts te werken. Projectleider H. van Hei-wijnen vertelde dat nu zelfs gepoogd vyordt om wat voorsprong op te bouwen. De nieuwe Westerschelde-veer- boten worden elk 113 meter lang en 17 meter breed. De swaths bieden op het hoofddek plaats aan 176 passagiers en vij f rolstoelers. Verder is er ruimte voor vijftig fietsen, twintig brommers en vijf voertuigen voor gehandicapten. Het eerste schip wordt eind dit jaar opge leverd, het tweede twee maan den later MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 41-jarige inwoner van Vlissingen voor twee winkel diefstallen veroordeeld tot 84 uur werkstraf. De man werd 5 december vorig jaar bij een su permarkt in Vlissingen in de kraag gegrepen. Vanonder zijn jas vielen een paar pakketten vlees. De aanhouding ging ge paard met geweld. Hij pleegde fel verzet door te slaan en te spu wen. Daarbij sneuvelde een bril van een van de medewerkers. In de strafmaat werd rekening ge houden met een recente veroor deling voor een straatroof. (Advertentie •••HOTEl RESTAURANT® HJ/aepen NJlVeere vanaf 14 februari zijn wij weer geopend! Chef-kok Mare Meeusen heeft weer een creatieve kaart samengesteld. Valentijnsmenu 29,50 Markt 23-27 Veere tel. nr.: 0118-501231 www.waepen.nl Elke twee jaar probeert die bewoner van de Middelburg se Bagijnhof een glimp op te vangen van de hoogwaardig heidsbekleders die de uitrei king van de Four Freedoms onderscheidingen komen bij wonen. En hij kent de vier vrijheden die Franklin Dela no Roosevelt in 1941 formu leerde uit zijn hoofd: de vrij heid van meningsuiting, de vrijheid van godsdienst, de vrijwaring van vrees en de vrijwaring van armoede. Wat hem betreft mag er in het licht van de zoektocht naar studentenhuisvesting voor de Roosevelt Academy nog een vijfde bijkomen: vrijwa ring van gedwongen verhui zing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11